Jump to content

Recommended Posts

Tanrıtanımaz olarak din'lerin ufak tefek yararları yokta diyemiyorum nedenmi ?

çünkü insanoğlunun sapkınlık yapmaması için belli bir üst yetkiliden korkması gerekir ki iyiliği az da olsa sindirebilsin

ama din'in ve tanrının yokluğunu saptıyan insanoğlu çeşitli kötülüklerle dünyayı kaosa sürüklüyebilir

dipnot : öznel düşüncedir buraada islamı savunuyorum diye yorumlar atmazsanız sevinirim.

tarihinde bLeedrobe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

yanlış düşünüyosun tabiki ateistlerin içindede iyisi var kötüsü var fakat dünyada sözü gecme ve yaptırım gücü bakımından özelliklede ibrahimi dinler olduğu için bu dinlere mensup manyaklar hep isimlerini duyurmuşlardır ateizm daha (100yıllık) yeni çıktı hele biraz bekliyelim onlarında biti kanlansın nüfusları çoğalsın ozaman onlarda cok sağlam psikopatlar cıkarıcaklardır bundan eminim nede olsa ateizmdede insan sevgisi yok sadece bilimsel veriler var kısacası zarar vermenin dinli dinsizi olmuyor

Sitelerde Paylaş

çünkü insanoğlunun sapkınlık yapmaması için belli bir üst yetkiliden korkması gerekir ki iyiliği az da olsa sindirebilsin

ama din'in ve tanrının yokluğunu saptıyan insanoğlu çeşitli kötülüklerle dünyayı kaosa sürüklüyebilir

dipnot : öznel düşüncedir buraada islamı savunuyorum diye yorumlar atmazsanız sevinirim.

Bu defalarca tartisildi. Toplum kendi varligini, tehdit eden "sapkinliklari" yok etmeye calisir (tipki vucudun mikroplari yok etmeye calismasi gibi). Onceleri dinler ahlaka sahip cikiyordu. Ancak aydinlanma cagiyla (ronesans) birlikte sivil ve laik toplumlar olusmaya basladi. Goruldu ki kotuyle mucadele icin dinlere gerek yoktur, sivil yasalar yeterlidir. Ayrica "sapkinligin" evrensel ve mutlak bir tanimi olamaz, gorecelidir, toplumdan topluma degisir. Kaosun nedeni dinlerdir.

tarihinde Aragon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 2 years later...

Yalnızca kaosun değil, yoksulluğun ulayu (ve) çağın gereksinmelerini yaşayamamanın nedeni de dinlerdir.

Din, yalnızca bulunduğu coğrafya bodununun yaşantısına içrek öyküler anlatır.

Örneğin kur'anda deve, karınca, kuş ulayu balık adları varken, dinozor ulayu geyik adı hiç yoktur.

Sitelerde Paylaş

Yalnızca kaosun değil, yoksulluğun ulayu (ve) çağın gereksinmelerini yaşayamamanın nedeni de dinlerdir.

Din, yalnızca bulunduğu coğrafya bodununun yaşantısına içrek öyküler anlatır.

Örneğin kur'anda deve, karınca, kuş ulayu balık adları varken, dinozor ulayu geyik adı hiç yoktur.

Ne büyük eksiklik. Bu yüzden mi inanmıyorsunuz?

Yoksulluğun sebebi asla islam olamaz.

Hiçbir öğretide ihtiyacından fazlasını ihtiyaç sahibine ver demez çünkü.

İnsan BEN! demeye başlayınca kibirden yanına yaklaşılmaz. Ama Tanrının öğretiside ne yazıkki BEN'i yıkmaya yetmez. Çünkü insan bencil ve nankördür. Tanrının öğüdüne kulak tıkayan haklı! olarak topu Tanrıya atacaktır. Aksi takdirde hatasını hem kendine hemde başkasına itiraf etmek zorunda kalacağından yine o BEN buna şiddetle karşı çıktığından Tanrı kötü olmaya devam edecektir.

Kötü olan Tanrı değil, insandır. Hem öyle kötüdürki hatasını bile kabullenebilme insanlığını gösteremeyecek kadar kötüdür.

Sitelerde Paylaş

Kötü olmayan kimseye kötülük yaptıramazsınız.İnsanı insan yapan vicdanıdır.Empatisidir.Dinler varolmuşta sanki insanlar dine uymuş mu ?

Hangi dinde çalmak mübahtır ?Öldürmek mübahtır?

Hepsine bir kılıf uydurulup işlenmiyor mu ?

Bence tanrı hepimizi iyiliğe klavuzlamış.Bunu aciz varlıklar olarak yaratarak yapmış .

Önemli olan acziyetinizi birlik olara bertaraf etmektir.insanlar birbirine dayanışma ile destek olarak zaaflarını bertaraf edebilirler.

Fakat çoğumuz bütünden koparak bireysel bencilliği seçiyor.

tarihinde NOIR tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu dediğinin yalan olduğunu diyanete bakarak kolayca anlayabilirsin. Müslümanlar, laik devlete vergi vermemek için her yolu deneyerek, zorunsal içine düşmeden Laik Türk Devletine vergi vermez. Diyanetin 2009 bütçesi 2,445,616,000 TL iken, 2010 yılındaki bütçesinin 2,650,530,000 olduğunu bilmiyorsun anlaşılan. Herhalde bunu bilseydin "asla" demezdin. Aradaki yıllık artış 205 milyon TL'dir.

İmf ile antlaşma yapmadık diye sevinç içinde olanlar ulayu özelleştirmelere yandaş olanlar, buradaki bir yıllık artışın 205 milyon TL olmasını kolaylıkla hesap edebilirler. Bırakalım yıllık 205 milyon TL'lik artışı, her yıl artan oranda bütçeden ödenek ayrılan bir kurum, ertesi yıl özelleştirilecek kurumlar sırasının başına gelir.

tarihinde BegTeginli tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ablacığım, azıcık destekli sallasan iyi olacak.

Pes yani, diğer öğretilerde bundan çok daha fazlası var.

Hatta İslam'ın kendisinde bile bundan çok daha fazlası var.

Sitelerde Paylaş

Berguzar iş başında.

İşkembe-i kübradan sallamada :)

Başka hiç bir öğretide bunun olup olmamasını bir yana bıraktık (var tabi bal gibide) kur'anda bu dediğini destekleyen (sadaka demiyorum) bir tane ayet göstersene.

Sitelerde Paylaş

Berguzar iş başında.

Başka hiç bir öğretide bunun olup olmamasını bir yana bıraktık (var tabi bal gibide) kur'anda bu dediğini destekleyen (sadaka demiyorum) bir tane ayet göstersene.

İSRA: 29- Elini boynuna asıp bağlama (cimri olma), hem de onu büsbütün açıp saçma (israf etme); aksi halde kınanmış olursun ve eli boş açıkta kalırsın.

Sitelerde Paylaş

Bu dediğinin yalan olduğunu diyanete bakarak kolayca anlayabilirsin. Müslümanlar, laik devlete vergi vermemek için her yolu deneyerek, zorunsal içine düşmeden Laik Türk Devletine vergi vermez. Diyanetin 2009 bütçesi 2,445,616,000 TL iken, 2010 yılındaki bütçesinin 2,650,530,000 olduğunu bilmiyorsun anlaşılan. Herhalde bunu bilseydin "asla" demezdin. Aradaki yıllık artış 205 milyon TL'dir.

İmf ile antlaşma yapmadık diye sevinç içinde olanlar ulayu özelleştirmelere yandaş olanlar, buradaki bir yıllık artışın 205 milyon TL olmasını kolaylıkla hesap edebilirler. Bırakalım yıllık 205 milyon TL'lik artışı, her yıl artan oranda bütçeden ödenek ayrılan bir kurum, ertesi yıl özelleştirilecek kurumlar sırasının başına gelir.

İslam = Diyanet midir?

Böyle bir ilişki mümkün değil. Diyanet siyasal bir kurumdur, kendi içinde eğriside vardır doğrusuda. Diyanete bakıp işte islam bu demek çok tutarsız bir yaklaşım. Üzgünüm sizinle bu minval üzere tartışamayız.

Ablacığım, azıcık destekli sallasan iyi olacak.

Pes yani, diğer öğretilerde bundan çok daha fazlası var.

Hatta İslam'ın kendisinde bile bundan çok daha fazlası var.

Göster o zaman hangi öğretilerde ne var murted.

Berguzar iş başında.

BAKARA

Ali Bulaç 219- Sana içkiyi ve kumarı sorarlar. De ki: 'Onlarda hem büyük günah, hem insanlar için (bazı) yararlar vardır. Ama günahları yararlarından daha büyüktür.' Ve sana neyi infak edeceklerini sorarlar. De ki: 'İhtiyaçtan artakalanı.' Böylece Allah, size ayetlerini açıklar; umulur ki düşünürsünüz;

Diyanet Vakfı 2l9. Sana, şarap ve kumar hakkında soru sorarlar. De ki: Her ikisinde de büyük bir günah ve insanlar için bir takım faydalar vardır. Ancak her ikisinin de günahı faydasından daha büyüktür. Yine sana iyilik yolunda ne harcayacaklarını sorarlar. "İhtiyaç fazlasını" de. Allah size âyetleri böyle açıklar ki düşünesiniz.

Edip Yüksel 2:219 Sana sarhoş edicilerden ve kumardan sorarlar: "O ikisinde büyük bir günah ve insanlar için yararlar var; ancak günahları yararlarından daha büyüktür," de.50 Ayrıca, sadaka olarak neyi vereceklerini senden sorarlar: "Gönülden bağışlananı," de. ALLAH ayetlerini işte böyle açıklıyor ki düşünesiniz…

Elmalılı Hamdi Yazır 219-Sana şarap ve kumardan soruyorlar. De ki: "Bu ikisinde büyük bir günah ve insanlara bazı yararlar vardır. Ancak günahları yararlarından daha büyüktür." Yine sana neyi başkalarına vereceklerini soruyorlar. De ki: "Sizi sıkmayanını." Allah, düşünesiniz diye, ayetlerini size böylece açıklıyor.

Süleyman Ateş 219. Sana şaraptan ve kumardan soruyorlar. De ki; "O ikisinde büyük günah ve insanlara bazı yararlar vardır. Fakat onların günahı yararından büyüktür." Ve sana Allah yolunda ne vereceklerini soruyorlar. De ki; "Af (yani ihtiyaçlarınızdan fazlasını veya helal ve güzel olan şeyleri verin!)" Allah size ayetleri böyle açıklıyor ki düşünesiniz:

Yaşar Nuri Öztürk 219 Sana uyuşturucuyu/şarabı ve kumarı sorarlar. De ki: "Bu ikisinde büyük bir günah vardır; insanlar için çıkarlar da vardır. Ama onların kötülüğü yararlarından çok daha büyüktür." Ve sana neyi infak edeceklerini de soruyorlar. De ki: "Helal kazancınızın size ve bakmakla yükümlü olduklarınıza yeterli olanından artanını verin." Allah, ayetleri size işte böyle açıklar ki, derin derin düşünebilesiniz.

Bak kenzo,

Buyurduğun üzere ayeti getirdim.

Şimdi sende kendi kaynaklarını getir bakalım.

Ayet üzerinden polemiğe kalkışmadan önce kendi kaynaklarını sun, sonra tartışalım bu ayeti ve senin kaynaklarını olur mu?

Sitelerde Paylaş

Göster o zaman hangi öğretilerde ne var murted.

Halla halla, sen ciddi misin? Sen bana yeyin için, fazlasını da ziyan edin, fakire fukaraya vermeyin diyen bir dini öğreti göstersene.

Sitelerde Paylaş

Halla halla, sen ciddi misin? Sen bana yeyin için, fazlasını da ziyan edin, fakire fukaraya vermeyin diyen bir dini öğreti göstersene.

Yahu ben ne göstereyim, ben iddiamı gösterdim.

Sen demedinmi islamdan daha başka dini öğretilerde de aynısı var diye, onları göster işte diyorum.

Sitelerde Paylaş

Yahu ben ne göstereyim, ben iddiamı gösterdim.

Sen demedinmi islamdan daha başka dini öğretilerde de aynısı var diye, onları göster işte diyorum.

Ne yapayım, İncil'den falan pasaj mı taşıyayım buraya? Bunu söylemeyen bir dinin taraftar toplaması ne derece mümkün?

İsa, sözüm ona bir yanağına vurana ötekini çevir, ceketini alana eşantiyon olarak kazağını ver demiyor mu?

Bu dediğim bile senin dediğinin kat ve kat üzerinde değil mi?

Bu senin bashettiğin şeyden çok daha fazlası Hristiyanlık'ta olduğu gibi Uzak Doğu ve Hint dinlerinde de var.

Hatta bunlar (ve aslında İslam da) ihtiyaç fazlasını değil eldekini de olmayanla bölüşmeyi öğütler.

tarihinde Murteddin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

"Serveti olanlar, Allah'ın melekutuna ne kadar güçlükle girerler; çünkü devenin iğne deliğinden geçmesi, zenginin Allah'ın melekutuna girmesinden daha kolaydır"

(İncil, "Mattaya Göre", Bap: 19: 24; "Markosa Göre", Bap: 10: 25; "Lukaya Göre", Bap 18:25).

Sitelerde Paylaş

"Serveti olanlar, Allah'ın melekutuna ne kadar güçlükle girerler; çünkü devenin iğne deliğinden geçmesi, zenginin Allah'ın melekutuna girmesinden daha kolaydır"

(İncil, "Mattaya Göre", Bap: 19: 24; "Markosa Göre", Bap: 10: 25; "Lukaya Göre", Bap 18:25).

(Kur’an, önce gelmiş olan kitapları tasdik edicidir.) [bekara 97]

(Tevrat’ı tasdik eden Kur’ana inanın!) [bekara 41]

Sitelerde Paylaş

Ne yapayım, İncil'den falan pasaj mı taşıyayım buraya? Bunu söylemeyen bir dinin taraftar toplaması ne derece mümkün?

İsa, sözüm ona bir yanağına vurana ötekini çevir, ceketini alana eşantiyon olarak kazağını ver demiyor mu?

Bu dediğim bile senin dediğinin kat ve kat üzerinde değil mi?

Bu senin bashettiğin şeyden çok daha fazlası Hristiyanlık'ta olduğu gibi Uzak Doğu ve Hint dinlerinde de var.

Hatta bunlar (ve aslında İslam da) ihtiyaç fazlasını değil eldekini de olmayanla bölüşmeyi öğütler.

Bak bir arkadaş incilden pasajlar vermiş.

Kuran biriktirmeyin der murted. Biriktirmeyinin ne demek olduğunu söylememe gerek yok değil mi?

İhtiyacın ne olduğunuda şöyle belirlersek daha iyi anlaşılır konu.

Ölümlü bir insan için vakit öğle vakti ise ve öğle vakti karnı doymuş ise, hazırdaki akşam yemeği onun için ihtiyaç fazlasıdır.

Sanırım anlatabildim değil mi kurandaki ihtiyaç fazlasından ne kast edildiğini.

O zaman tevrat ve incil bozulmadı sonucu çıkıyor burdan sanırım.

Bozulan birşey onaylanmaz.

Nestor,

Farklı farklı dinler diye olaya bakarsak hep yanlışa düşeriz.

Din tekdir, hepsi islamdır. Teslim olmadır, huzur ve barışı tesis için ilkeler sunan ilkeler bütünüdür.

Toplumlar kendi kendini farklı din ile adlandırmışsa bu dinin tek olması gerçeğine sekte vurmaz.

Ne zaman toplum yozlaşmış, öğütlere kulak tıkamış, öğütlerin bazılarını kendi menfaati için kullanmaya başlamış, işte o zaman öğüt tekrar hafızalara kazınmak ve hatırlatılmak için yeni elçiler ve vahiyler ile devreye girmiştir.

Selam.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...