Jump to content

DİYALEKTİK ve TARİHİ MATERYALİZM

Recommended Posts

Henüz ortada bir kesin zafer olmaması mücadelenin bittiğine delil değildir...Kapitalist Egemenler çeşitli araçlarla Sosyalist hareketi bastırdılar...Çoğuda kanlı oldu..

Kapitalizm Yoksul yığınlar yaratmaya hızla devam ediyor..Mesela Ülkemizde orta sınıf gittikçe yoksullaşıyor bu çok önemli bir nokta...Tam da Marx'ın dediği gibi yığınlar yoksullaşırken belirli azınlık zenginleşiyor..

Bu çelişki kabak gibi günyüzüne çıkmak üzere...Bu savaşın galibi proleterler mi olacak bunu göreceğiz, kehanette bulunamam...Belki egemenler büyük bir katliam yapar herkesi temizlerler kim bilir...Yapmadıkları şey de değil hani..

Modern Mystıck

Sen once benım ne soyledıgımı anla oyle cevap yaz,eger anladı ısen cevaplanacak bolum orası degıldır

Dılekler,temennıler,hayaller ve falcılık farklı bır baglam !!

'Egemenler katlıam yapacak herkesı oldurecek'

Dogması Marx tan kalmadır, buna genısce degındım,hangı egemen nerenıze ne yaptı ıse soyleyın bılelım !!

hayal gormeyın

ben dıyorum kı egemen dedıklerın olmasa ac kalırsın !!

Egemen dedıklerının yaptırdıgı yurtları,okulları bursları hastahanelerı neden gormuyorsun,o konuya da orneklerı ıle genısce degınecegım !!

Sitelerde Paylaş
  • İleti 867
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kahramanımız baslangıcta Mantık, Hacı ve Deha ya kapıtalıst dıye acımasızca saldırır

Fakat Mantık'ın

'Ben maaslı muhendısım' ıletısını goren en kahramanımız bırden agız degıstırır,

Sevgili mantık

Anlattıkların, anlattıklarımı doğruluyor. İşte senin hacı ve deha dan farkın bu. Araştırıyorsun, çıkış yolları arıyorsun, kapitalizme alternatif daha iyi daha insancıl bir düzen nasıl olabilir sorular sorup yanıtlar üretmeye çalışıyorsun.

Bunu goren Deha bos durur mu oda soyle der,

'yaw bende de fabrıka, ıs merkezı falan yok oyalanasın dıye elıne oyuncak, agzına sakız verdım'

Sitelerde Paylaş
İlkel komünal toplumdan köleci topluma geçişin nasıl olduğu bir muamma değil.

En doğru ve mantıklı olanını ben de anlattım, hacı da vurguladı.

Öyle bir dünya düşünün ki. Her yerde 40-50 kişilik komünler var. Magaralarda yaşayıp, avlanarak geçiniyorlar. Yaşam öyle günlük gülüstanlık değil. Av da kendini koruyor. Av avlanarak tükeniyor. Doğa her zaman cömert değil. Avladıkları hayvanları evcilleştirmemişler. Bir antilop, bir keçi, bir koyun avlamak zamanın en zor işi.

hah haah bırısı bu adama kolecılıgın ne zaman ortaya cıktıgını anlatsın oburude elınden tutup tarıhı eserlerı gezdırsın !!

tarıh ver bana tarıhhhhh

kacıncı yy

Madem bılımselsın tarıhle bunu bana !!

masalları torunlara anlatacan !!

Ev hayvanı olan koyunlar, tahminen ev köpeğinin yanında en eski ev hayvanlarıdırlar, ve 6000 ila 8000 yıl evvel evcilleştirilmişlerdir.

Koyun avlamanın neresı zor??

koyun zaten evcıl hayvan !!

Sitelerde Paylaş
Bunu goren Deha bos durur mu oda soyle der,

'yaw bende de fabrıka, ıs merkezı falan yok oyalanasın dıye elıne oyuncak, agzına sakız verdım'

Yine balıklama atlayışlar.

Yaw fabrika işçisinin patronuna toz kondurmadığını çok gördük.

Her işçi işçi ideolojisi bulacak dört elle sarılacak diye bir şey yok.

İnsanlar masallarla kandırılabiliyor.

Fabrikan, iş merkezin olsa idi daha tutarlı olacaktın.

Madem züğürtün tekisin nene gerek senin kapitalizmi savunmak.

Zaten en çirkini de bu ya. Adam hem işçi hem de patron düzenini savunuyor?

Sakız vermişte oyalanacakmışım da.

Kendini rezil ediyorsun farkında değilsin.

Bizler birbirimizi burada kendi anlattıklarıyla tanıyoruz.

Hanın hamamın yok. Niçin kendini patron gibi gösterme ihtiyacı duyuyorsun.

İnsanları doğmatik. Kalıplaşmış, değişmez olarak değerlendirdiğin için herkesi kendin gibi zannediyorsun.

Aslında ne kadar tutarsız biri olduğunu da ortaya koymuş oluyorsun ya.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
hah haah bırısı bu adama kolecılıgın ne zaman ortaya cıktıgını anlatsın oburude elınden tutup tarıhı eserlerı gezdırsın !!

tarıh ver bana tarıhhhhh

kacıncı yy

Madem bılımselsın tarıhle bunu bana !!

masalları torunlara anlatacan !!

Koyun avlamanın neresı zor??

koyun zaten evcıl hayvan !!

Valla bu tür iletilerini okudukça hep gülesim geliyor. Tıpkı OHM u hatırlatıyorsun.

Hani şu İLK HÜCRE diye tutturmuştu ya.

Hani onun istediği ilk hücreyi bulamamıştık ya.

Seninki de o hesap.

Valla köleci toplumun kaçıncı yüzyılda ortaya çıktığını bilmiyorum.

Sen biliyorsan bizahmet söyle de öğrenmiş olalım.

Nasıl çıktığını da anlatırsan çok yararlı olacak.

Hadi bakayım göreyim seni.

Bir iki katkında senin olsun.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Yok be fevkinde

gerçek hayatta karşılaşırsak daha seviyeli oluruz.

Burada insan kendini biraz daha rahat hissediyor.

Düşüncelerini duygularıyla karıştırarak ifade ediyor.

Gerçek hayatta duygularımızı ve davranışlarımızı daha ölçülü kullanırız.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Etiler zamanında kölelik vardı.

Ama bu ilginç bir kölelikti.

Aldığı borcu ödeyemeyen, o borca karşılık belli bir zaman, borç aldığı kişiye köle olarak hizmet ederdi.

Bu en eski köleci toplum mu?

Emin değilim.

Şurası bir gerçekdir ki kölelik kurumu ekonomik nedenlerden dolayı ortaya çıkmıştır.

Bu o kadar güçlü bir kurumdur ki, ABD'de 1860'lı yıllara kadar devam etmiştir.

Bazı Afrika ülkeleri ile Hindistan ve Pakistan'da hala devam etmektedir.

Geçen senelerin birinde ABD'de Hindistanlı bir ailenin yanında çalışmaya zorlanan bir diğer Hindistanlının köle olduğu anlaşılmıştı.

Köleliğin yok olduğunu sananlara hatırlatılır.

Kölelik sağdır ve salimdir.

Kapitalizm dahil her türlü rejim, ekonomi ve yaşam tarzı ile bağdaşmaktadır.

Sitelerde Paylaş

Şimdi sevgili deha yukarıda dedesinden, ninesinden, kendinden hareketle içinde bulunduğumuz düzenin analizini yaptı.

Ben de bir işçi örgütünde son çıkan ekonomik kriz ve bu krizin türkiyeye etkileri münasebetiyle yapılmış bir çalışmayı buraya getireyim.

İstedim ama beceremedim. Power Point dosyası için yükleme izni vermedi.

Word veya http metni haline getirip yapıştırmaya çalışayım ama bir sürü grafik ve resim var.

Beceremezsem yol gösterin.

Bir Power Point dosyası için buraya kısayol nasıl verebilirim?

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
Valla köleci toplumun kaçıncı yüzyılda ortaya çıktığını bilmiyorum.

Sen biliyorsan bizahmet söyle de öğrenmiş olalım.

O zaman benım anlattıgım tarıhsel materyalızm dogrudur veya bılımseldır dıye ortalara zıplamayacaksın !!

Cunku bır anlatımın bılımsel olabılmesı bellı krıterlere baglıdır !!

Anlattıgın IKM den kolecılıge gecısı tarıhleyemıyorsan,bu anlatım bılımsel degıldır !!

Sımdı ıkı tane cocuk alsak Orta cag ne zaman basladı veya ıslamıyet ne zaman ortaya cıktı desek bıze tarıhlerı ıle cevap verırler,o halde senınkı masal !!

Ben kolecı, feodal ,kapıtalızm vs hepsının bır ve tek oldugunu dusunuyorum !!

Gercekler basıt ve yalındır !!

Kolecılıgın ne zaman basladıgı konusunda ınternette cesıt cesıt bılgı var gıt oradan bak benım bır ıddıam yok kı sana cevap vereyım !!

Deha sana oyle soyluyor belkı ıkı tatlı soz duymak ıcın,belkı benıde mantık gıbı pohpoplar mı dıye,orada sana(son ıletı) Deha dogru soyluyor dıyen yok,kafanı calıstır oyuncak olma,mılletın malı mulku ıle ugrasırsan boyle olur !!

Insanların mal mıktarına gore ınsanlara karsı olan davranısını ayarlayan da hıc gormemıstım !!

Bana karsı bıraz daha sertlesmen gerekecek gıbı,

IMKB % 8 yukarda ımıs,fena bır oran degıl (mıktar degıl oran ) bugun dunden daha burjuvayım ama yarın ne olurum bılemem sen takıp et ona gore davran bana !!

Sitelerde Paylaş
Köleliğin yok olduğunu sananlara hatırlatılır.

Kölelik sağdır ve salimdir.

Kapitalizm dahil her türlü rejim, ekonomi ve yaşam tarzı ile bağdaşmaktadır.

Hadi yine yırttınız.

Daha kölelik kaldırılacak ta.

Toprak ağalığına son verilecek te.

Sonra sıra kapitalistleri başımızdan atmaya gelecek.

Demek ki daha çok yaşayacak, daha çok ensemizde boza pişirecek bu kapitalizm.

Zil çalıp oynayabilirsiniz.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Merhabalar!..

Ben de Fuzuli ve mantik'in bilim felsefesi konularına değindikleri iletileri doğrultusunda iki-üç şey söylemek isterim.

Diyalektik materyalizmin yöntem, öndeyi üreticisi, bilimsellik sınır çizicisi ve bir tabiat kanunu olarak bilimsel olup olmadığı ayrı bağlamlarda tartışılmalıdır. Bence bunları karıştırmamak lazım. Örneğin, bir yöntem olarak bilimsel olmama sorunu Popperyen ölçütler için de geçerlidir. Acaba yanlışlanabilirlik ilkesinin kendisi yanlışlanabilir midir?* Ya da bir öndeyi üreticisi olarak bilimsel sayılmak için yöntem yahut tabiat kanunu olarak bilimsellik kimliği taşımak zorunlu mudur? Bu dört ayrı şart teker-teker incelenmeli, bir-birleriyle bağlantıları açıkça ortaya konulmalıdır, diye düşünüyorum.

1. Bana kalırsa, diyalektik materyalizmin öndeyi üreticisi olarak bilimsel sayılmaması için bir neden yok. Eski yazılardan hatırlıyorum, Sevgili deicide'nin diyalektik materyalizmin kuantum fiziği alanındaki öngörülerinin doğrulandığı görüşü ilgimi çekmişti.

2. Diyalektik materyalizmi bilimsel ve bilimsel olmayanı ayırmak için mihek taşı olarak kullanmak pek de tutarlı değil gibi. Çünki doğrulanabilirlik ve yanlışlanabilirlik bir yana, diyalektik materyalizmin tatbik edildiği bazı konular genellikle deneylenebilir değil.

3. Bir tabiat kanunu olarak diyalektik materyalizmin bilimsel olup olmadığı sorunu ikinci şıkka istinaden çözülebilir. Diyalektik materyalizm kendisi sınır çizici işlevi göremediği için, tabiat kanunu olarak da bilimsel olamayacağını düşünüyorum bu çözümleme bağlamında.

Fakat benim anlamadığım bir şey var. Sevgili Fuzuli'nin dediği gibi, Popperyen ölçütlere neden saldırmayalım ki? Olgu-değer ayrımının temeli nedir? Ve saire...

Ben artık Popperyen bilim ölçütlerini yetersiz görüyorum. Kuhn'un görüşleri biraz daha rasyonalleştirilirse, tutarlı bilimsel işleyiş görüşleri ortaya atılabilir.

* Quine'ın itirazıydı herhalde bu.

P.S: Yazmaya yazmaya türkçeyi de unutmuşum ha. -)

Sitelerde Paylaş
Anlattıgın IKM den kolecılıge gecısı tarıhleyemıyorsan,bu anlatım bılımsel degıldır !!

Sımdı ıkı tane cocuk alsak Orta cag ne zaman basladı veya ıslamıyet ne zaman ortaya cıktı desek bıze tarıhlerı ıle cevap verırler,o halde senınkı masal !!

Yok ya!

İlk hücreyi gösteremedik diye evrim teorisi bilimsel olmaktan çıktı mı şimdi.

Ortaokul çocuğuna tarih mi ezberletiyorsun.

Ben sana bu tarih bilinse bile (ki bilinmesine imkan yoktur) sonucu değiştirmeyeceğini anlatmaya çalışıyorum.

Sen de; IKM den kolecılıge gecısı tarıhleyemıyorsan,bu anlatım bılımsel degıldır !! Diyorsun. Tarihini bilsem bilimsel mi olacaktı.

Yaw olgu gözümüzün önünde duruyor. hangi tarihte ortaya çıktığının ne önemi var.

Senin bilimsellik anlayışın herhangi bir olgunun ortaya çıkışının tarihine mi bağlı.

Fizikte yüzlerce elemet ve madde ile bilimsel araştırmalar yapılıyor. Her maddenin ortaya çıkışını bilmek mi gerek.

Sen gerçekten deha imişsin.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
Yok ya!

İlk hücreyi gösteremedik diye evrim teorisi bilimsel olmaktan çıktı mı şimdi.

Ortaokul çocuğuna tarih mi ezberletiyorsun.

Ben sana sunu bunu goster demıyorum,gostermek ayrı tarıhlemek ayrı !!

Ilk hucreyı tarıhlıyorlar,dunyanın yasını da,kambrıyen donemını de

Senden ıstenen de bu

Bu anlattıgım olaylar su tarıhlerde oldu dersen o tarıhlere aıt ıncelemeler yapılır

Yoksa havada kalır !!

senın soyledıgın sarı cızmelı popper ıle kuhn, tarskı ıle Wıtgensteın da az sonra

Sitelerde Paylaş

Değerli Mantık demiş ki;

(Kapitalizmdeki aksaklıkları haksızlıkları sistemin yanlışlarını neden düzeltmeye çalışmıyoruz)Bu kapitalistlerin işidir bugüne kadar düzelten olmamıştır,bu kadar yanlışa verilecek en güzel cevap ve formül sosyalizmdir.

Marksizmi o kadar iyi bilmiyorum komunizm tabanının ekonomik boyutunun illa da bu refaransla yapılanmas şart değil.Popperin yanlışlanabilirlik ilkesi fena bir ilkedir her kuram kendisine çeki vermek zorundırır, Karl kuğu gibi adamdır, Allah affeder Karl affetmez heueu...

Bir arada kapitalizmi tartışmak gerek cengaverleri bu pisttede görmek gerek.

Sitelerde Paylaş

Dıyalektık ıle ılgılı yasa,

'Gelısme karsıtların savasımıdır,karsıtlar bırbırıne donusur'

-Cocuklar kapıtalızmı dusunun,burjuvazı ve proleterya uzlasmaz karsıtlardır bunların savasımı sonucu,ezılen proleterya devrım yaparak hakım sınıf olacak ve kapıtalızm karsıtı olan sosyalızme donusecektır !!

-Ortmenım kapıtalızm, feodalızmın karsıtı mı???

-Hı ???

-Ortmenım neden serfler o zaman toprak agalarını yenememıs??

-kem kum ????

-Ortmenım bu nasıl yasa her yerde calısmıyo??

-seyy ??

Sitelerde Paylaş
Bu anlattıgım olaylar su tarıhlerde oldu dersen o tarıhlere aıt ıncelemeler yapılır

Yoksa havada kalır !!

İyi ya! bende diyorum ki ben bilmiyorum.

Olgu gözümüzün önünde duruyor. Ortaya çıkış tarihini bilmemem olguyu bilimdışı yapmaz.

Onu da sen bul ve araştır.

Sağolsun hacı etilere kadar dayandırdı. Sen de bir tarihe dayandır. Konu havada kalmasın. Veee dayandırınca neyi söylemek, nereye varmak istiyorsan onu da söyle.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
Dıyalektık ıle ılgılı yasa,

-Cocuklar kapıtalızmı dusunun,burjuvazı ve proleterya uzlasmaz karsıtlardır bunların savasımı sonucu,ezılen proleterya devrım yaparak hakım sınıf olacak ve kapıtalızm karsıtı olan sosyalızme donusecektır !!

-Ortmenım kapıtalızm, feodalızmın karsıtı mı???

-Hı ???

-Ortmenım neden serfler o zaman toprak agalarını yenememıs??

-kem kum ????

-Ortmenım bu nasıl yasa her yerde calısmıyo??

-seyy ??

Sana diyalektiği böyle öğretmişlerse yanlış öğretmişler. Veya Sen bilerek yanlış ifade ediyorsun.

Tartışmanın başından beri bozuk plak gibi aynı yerde takılıp kalmışsın.

Soyut ifadeler somutlaşmadığı zaman. Hiçbir şey ifade etmez. İdea olarak kafada kalır. Öcü gibi, melek gibi, cin gibi.

Karşıt tanımlamasının somutu nedir?

Her şeyde karşıtlık var mıdır?

Her şeyde bu karşıtlar savaş halinde midir?

Savaştan kasıt nedi?

Dönüşümden kasıt nedir?

Yok ya! Sana bunları kim öğretti.

Kim öğretmişse yanlış ve eksik öğretmiş.

Tartışmanın başından beri böyle bir şey iddia edeceğimi hayal edip, karşıma çıktın.

öğretmenin böyle bir şey söylemediğini görünce,

Kendin çalıp kendin oynamaya başladın.

Kendince bunu savunan öğretmeni mahkum ettin.

Sen dersine iyi çalışmamışsın.

Git diyalektiği doğru öğren.

Dilimin döndüğünce anlattım.

Ya ben iyi bir öğretmen değilim.

Ya sen zor öğrenen bir öğrencisin.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
İyi ya! bende diyorum ki ben bilmiyorum.

Olgu gözümüzün önünde duruyor. Ortaya çıkış tarihini bilmemem olguyu bilimdışı yapmaz.

Olgu bılımdısı olmuyor senın klasıfıkasyonun ve sınıflara dayandırman vs bılımdısı oluyor

Hrıstıyanlıkta gozumuzun onunde duruyor dıye cıkıs tarıhını bılmemelımıyız ??

Dunya da gozumuzun onunde ama bılım bıze yasını soyluyor 4.670.000.000 yıl

Bılım mılyarlarca yıl onceyı tarıhlıyor sen surada bır kac bın yıl oteyı tarıhleyemeyen sozde bılımsel tarıhsel materyalızme sahıpsın

Bahsettıgın Tarıhsel materyalızm

Ama tarıh veremıyorsun !!

Bundan kellı tum gecmısı anlatanlar tarıh koymasın !!

'Bır varmıs bır yokmus' dıye baslasınlar !!

Iste masal anlatanlar da anlattıkları hıc bır tarıhsel doneme uymayacagından vebal altında kalmamak ıcın

'Bır varmıs Bır yokmus '

seklınde baslarlar,sız de oyle yapın !!

Bır varmıs bır yokmus bır gun antılop kıtlıgı olmus kolecı topluma gecılmıs !!

Sitelerde Paylaş

deha, buraya kadar hep itiraz konumunda oldun, karşı tarafın tezini çürütmeye çalıştın. peki senin bu konudaki görüşün nedir? sıralama nasıl olmalıdır? sıralama var mıdır? karşı tezin nedir?

Sitelerde Paylaş

Evet sevgili deha ben antilop kıtlığına bağladım.

Madem tarih istiyorsun. Onu da söyleyeyim. MÖ 20. yy.

Şimdi git. Bu tarihlerde elde edilmiş buluntulara bak. Söylediğimin doğru olduğunu görürsün.

Peki sen İKT neye bağlıyorsun. Nasıl ortaya çıkmış. Yoksa ortaya çıkmamış ta bir hayal mi görüyoruz?

Çıkmışsa nasıl çıkmış? Neden çıkmış? Bunları doğru ortaya koyarsak konu daha bilimsel olacak.

Allah mı yaratmış?

Doğa yasası mı?

Kölelik insanın genetiğinde mi var?

Sevgili dahi. Bir iki fikir kırıntısı da sen ortaya at,

Bir iki eksik gediği de sen tamamla. Konu havada kalmasın. Millet yararlansın.

Antilop kıtlığı olmamış da ne olmuş?

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...