Jump to content

DİYALEKTİK ve TARİHİ MATERYALİZM

Recommended Posts

İktisat teorilerinin temelinde yatan matematiksel denklemler ile kurulmuş veriler bütünü.

Bir matematiksel denklemler "İstatistik" demek değildir.İstatistik için "verilerin tutulmuş" olması lazım.

İktisat teorilerin temelinde yatan matematiksel denklermler "toplanan verilerin" işlenmesi,sınıflandırılması ve yorumlanması değildir.Zaten "temelinde" yani Adam Smith,Ricardo gibi İktisadın kurucusu sayılanların yaşadığı zamanlarda,böyle veriler toplama imkanı yoktur.O yüzden "cetersi peribus" denir.

Sen şimdiki "borsa iktisatçılarıyla", iktisat bilimini anlamaya çalışırsan olacağı bu.Benim bahsettiğim şuydu.Mesela Laffer Eğiris;Nedir kısaca;vergi Oranını arttırdıkça vergi gelirlerinin artacagini, ancak bir noktadan sonra vergi oranındaki artışların vergi gelirlerini azaltacagini savunan ters U Şeklinde bir eğridir.Grafiğikte Dikey eksende "vergi gelirleri",yatay eksende "vergi oranları" vardır.Bu grafik "istatistik" değildir.Çünkü üzerinde örneklem yapılan bir küme,ve bunlara ilişkin verileri içermez.İki değişkeni inceler.Oysaki vergi gelirlerindeki düşüş, sadece vergi oranlarıyla ilgili değildir.Vergi gelirlerindeki düşüşün vergi oranları ile bağıda, başka değişkenler içerir.Örneğin topyekün seferberlik halinde,yurttaşlar yüksek vergileride ödeyebilir gibi.

Basit bir örnek verdim.Kapiş?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 867
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir matematiksel denklemler "İstatistik" demek değildir.İstatistik için "verilerin tutulmuş" olması lazım.

İktisat teorilerin temelinde yatan matematiksel denklermler "toplanan verilerin" işlenmesi,sınıflandırılması ve yorumlanması değildir.Zaten "temelinde" yani Adam Smith,Ricardo gibi İktisadın kurucusu sayılanların yaşadığı zamanlarda,böyle veriler toplama imkanı yoktur.O yüzden "cetersi peribus" denir.

Sen şimdiki "borsa iktisatçılarıyla", iktisat bilimini anlamaya çalışırsan olacağı bu.Benim bahsettiğim şuydu.Mesela Laffer Eğiris;Nedir kısaca;vergi Oranını arttırdıkça vergi gelirlerinin artacagini, ancak bir noktadan sonra vergi oranındaki artışların vergi gelirlerini azaltacagini savunan ters U Şeklinde bir eğridir.Grafiğikte Dikey eksende "vergi gelirleri",yatay eksende "vergi oranları" vardır.Bu grafik "istatistik" değildir.Çünkü üzerinde örneklem yapılan bir küme,ve bunlara ilişkin verileri içermez.İki değişkeni inceler.Oysaki vergi gelirlerindeki düşüş, sadece vergi oranlarıyla ilgili değildir.Vergi gelirlerindeki düşüşün vergi oranları ile bağıda, başka değişkenler içerir.Örneğin topyekün seferberlik halinde,yurttaşlar yüksek vergileride ödeyebilir gibi.

Basit bir örnek verdim.Kapiş?

Matematiksel denklemler ne zaman ''İstatistik'' demişim de sen bana bunca şeyi yazdın? Göster ilk önce lütfen,kapiş olacaksın diye kaptırmış gitmişsin...

Sitelerde Paylaş

Dragon bir konuda haklı. Başlıkta hata var. Bir kere "Bilimsel ideoloji" başlığı Marks'ın niyyeti ile çelişik.

Eğer yanlış hatırlamıyorsam, 1-2 sene önce Fuzuli bir yerde şöyle bir laf etmişti: Marks pozitivisttir. Bunu şu biçimde de okuya biliriz: Marks devrinin aşırı pozitif bilim ilkelerine uymaya çalışmıştır, ekonominin doğa bilimleri gibi güçlü pozitif ilkeler üzerine kurulamayacağını bilse de, genel çizgiden kaymamaya aşırı özen göstermiştir. Zamanında Fuzuli'nin bu iddiasını tutmamıştım. Ancak sonradan Kapital'e göz gezdirdikce, doğrusu şimdi Fuzuli'ye hak veriyorum. Marks kapitalist düzenin tahlilini bilimsel olma iddiası ile ortaya koymuştur. Dolayısıyla, kendi görüşünü bir takım soyut felsefi uslamlamalar üzerine bina edilen ideolojilerden ayrı tutmaya çalışmıştır. Bunun doğal sonucu olarak da, kendisini filozof olarak değil, bilim adamı olarak "görmüştür". Tabi hangi dönem Marks'ından bahsettiğimizin de altını çizmeli.

"Bilimsel ideoloji" en çok da Althusser'e hakarettir. -)

tarihinde Rexino tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Dragon bir konuda haklı. Başlıkta hata var. Bir kere "Bilimsel ideoloji" başlığı Marks'ın niyyeti ile çelişik.

...

"Bilimsel ideoloji" en çok da Althusser'e hakarettir. -)

Oh be ne söylemek istediğimi anlayan bir insan. Şimdi bu anlamda ideoloji değilde Bilim'in kendisi ise bende rica ediyorum arkadaşlar koyun şu bilimselliği ortaya diye. Umarım Fuzuli gelince koyar...

Sitelerde Paylaş
İktisat teorilerinin temelinde yatan matematiksel denklemler ile kurulmuş veriler bütünü.

İstatistiği nereden bağladın diye sordum,verdiğin cevap buydu.Buradan çıkardım.

Ben de sana bir saattir,iktisat bilimini "pozitif" bilimler gibi ele alamazsın dedim.Yukarıdaki örnekte Laffer eğrisi "kesin bir kaide" oluşturumu?İki değişkenli eksende evet,hayat iki değişkenli mi?Değil.Bende diyorum ki,İktisat senin mantığınla bir "bilim" olmaktan çıkar.Marksizm sadece iktisat değildir,sosyolojik ve tarihsel içeriği vardır.Burası doğru.Ama sizin mantığınızla bütün iktisatçılar "filozof",bilimadamı değil.

Adam Smith'e göre para bir mübadele aracıdır mesela.Doğru en temel işlevi budur,ama diğer işlevlerini görmezden gelerek yaptığı bu önerme eksiktir.Adam Smith'te bilimsel değil yani.Veyaut klasik iktisatçıların,liberallerin "tam istihdam" varsayımı.Dünyada böyle bir şey yaşanmamıştır,bırakın yaşanmayı yaklaşılmamıştır bile.Sıfır işsiz,sıfır kaynak israfı!

EE nolduyo o zaman,İktisat biliminin kurucu,bilimsel değil!

Vay be!Kapiş?

tarihinde Sultangaliyev tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu tartışmada Komünistleri yamyamlıkla suçlama zirvesine ulaşmasıyla kabak-tadı kıvamına gelmiş oldu...Bu iddiaya cevap vermek gerekmez bence..Bu iddiayı ciddiye alan kişi zaten tutum olarak saplantı anti-komünist birisidir, böylesine iddiaları 80 öncesinde insan kasabı faşist katiller bile ortaya atamamıştır..

komünistler anne babalarıyla cinsel ilişkiye giren, devlet-din-ahlak düşmanı insanlar iken, evrim geçirip yamyamlık mertebesine ermişler demekki..

Marksist eserleri yada marksist yazarları okurken acaba içinde yamyamlık hissi uyanan, bond filmindeki kötü adamlar gibi ulan bir devrim yapalımda insanları keselimi dünyayı yokedelim hissi oluşan var mı acaba? Ya da Marksizmden bunları anlayan birisi var mı_?

Deha eski solcuymuş sözüm ona, acaba zamanında bu kitapları okuduğunda bu hisler mi uyanmış kendisinde? gerçi onun eski solcu filan olduğuna inanmıyorum, çevremde epey eskiden hızlı solculuk yapmış ama şu an CHP li diyebileceğim malı-mülkü yerinde insan var ama hiçbirisi gidipte marksizme küfür edip komünistleri yamyamlıkla itham etmiyor..

Deha bey eskiden hangi siyasete dahilmiş neler yapmış biraz açarsa sevinirim...

ukrayna olayları ile ilgili bir makale linki vermiştim ama karşıt görüşler papağan moduna girdikleri için okumamışlardı...yine aynısı olacağı için vermiyorum..

Sitelerde Paylaş
Deha bey eskiden hangi siyasete dahilmiş neler yapmış biraz açarsa sevinirim...

Ne ogrenmek ıstıyorsun hangı bazda acarmısın??

Ukrayna olayları ıle ılgılı lınkı ver bakalım,ınceleyelım.Ukrayna hukumetı soykırımı uluslararası arenaya tasıdı,olay cok yenı,Fınlandıya da yenı acıkladı,arkası da gelecek sanırım.Gecmıste antı-propoganda dıyerek gecılebılıyordu ama sımdı ınternet cagındayız cok fazla dokuman var,son verdıgım lınkte de Alman askerlerını yemısler,raporları ve resımlerı var !!

Bunları ne yok farzedebılırsınız,ne basıt komunızm karsıtlıgı seklınde degerlendırebılırsınız,tek yapmanız gereken dogru durust tahlıl edebılmek !!

Halk ıktıdarı,halkını ac bırakıp 9 mılyon kısıyı nasıl olume terkeder bunun hesabı var orta yerde !!

Sitelerde Paylaş
Ne ogrenmek ıstıyorsun hangı bazda acarmısın??

Ukrayna olayları ıle ılgılı lınkı ver bakalım,ınceleyelım.Ukrayna hukumetı soykırımı uluslararası arenaya tasıdı,olay cok yenı,Fınlandıya da yenı acıkladı,arkası da gelecek sanırım.Gecmıste antı-propoganda dıyerek gecılebılıyordu ama sımdı ınternet cagındayız cok fazla dokuman var,son verdıgım lınkte de Alman askerlerını yemısler,raporları ve resımlerı var !!

Bunları ne yok farzedebılırsınız,ne basıt komunızm karsıtlıgı seklınde degerlendırebılırsınız,tek yapmanız gereken dogru durust tahlıl edebılmek !!

Halk ıktıdarı,halkını ac bırakıp 9 mılyon kısıyı nasıl olume terkeder bunun hesabı var orta yerde !!

ee canım şuanda ukraynada iktidar mücadelesi yok mu? Batı yanlıllarıyla rus yanlıları diye ülke neredeyse ikiye bölünmüşken bunu fırına sürdüler...

linki vereceğim şuan farklı bir bilgisayardayım....

Hangi siyasetteydiniz? TKP-İGD çizgisimi, Halkın Sülalesi mi?, DEV-YOl vs mi (hiç zannetmem gerçi)

sizin şu eski solculuğunuz açıkçası bana inandırıcı gelmiyor..

Sitelerde Paylaş
DEHA abi birazda pol-pot ve Kızıl Kmerlerin kamboçyada yaptıklarından bahsedersen sevinirim

Osiris Pol POT maynağınıda önümüze sürekceksiniz yani...Ya sabır.

Size birkaç soru.

POL-POT'u kim devirdi?

Pol-Pot'a KİM 'Kampuç halkının tek temsilcisi' olarak sandalye verdi?

1983'te KİM Tayland-Kampuçya sınırına Pol Pot çetelerini "yeni modern savaş teknolojisi ve modern mayınlar" konusunda eğitiyordu?

Başkent 7 Ocak 1979'da düşünce, PP'liler büyük panik ve kayıplarla nereye sığındılar?Sığındıkları yer kimin kontrolü altındaydı?

Pol-POT rejiminin destekleyenler kimlerdir?Ne gibi amaçlar güdülmüştür.Vietnam merkezli yayılan ideoloji karşısında bir denge unsuru olma amacı güdülmüşmüdür?

Kendisine her sosyalist diyen akım,sosyalist kabul edilir mi?

Hitler'in partisinin adı "nasoyonel sosyalist" partidir,ama kendisi en büyük sosyalist düşmanıdır.

Sitelerde Paylaş
Halkın Sülalesi mi?,

Tabıı kı Halkın yolundan gıdıyorduk aklımızca,mılıtan genclıgız ya!!

Verdıgın lınktekı makaleye goz attım,komık otesı rezalet ıdıalar.

Ukraynada olen ınsanlar bır gercek bunu Ukraynalılar cok ıyı bılıyor ve o gunlerde yas ılan edıyorlar you tube da konu ıle ılgılı o kadarcok belge ve fılm var kı,boyel bır olay olmadı demek gercekten komık kacar,

Web de arama yapacak arkadaslar holodomor yazarak taratsın, bu katlıamın ozel ısmı bu .

http://www.youtube.com/watch?v=fODWpc9gE64

Sabırla ızlersenız canlı tanıkların cocukların nasıl yendıgı uzerıne acıklamaları var !!

Aclıktan derı kemık olmus ınsanlar cestler goreceksınız,bu lınkı Modern Mystıc sacma sapan bır makale gonderdıgı ıcın delıl mahıyetınde gostermek zorunda kaldım,ızleyenlerden bu sahneler ıcın gercekten ozur dılerım.

Ayrıca bu ve daha bır cok belge var !!

Sitelerde Paylaş
Osiris Pol POT maynağınıda önümüze sürekceksiniz yani...Ya sabır.

Size birkaç soru.

POL-POT'u kim devirdi?

Pol-Pot'a KİM 'Kampuç halkının tek temsilcisi' olarak sandalye verdi?

1983'te KİM Tayland-Kampuçya sınırına Pol Pot çetelerini "yeni modern savaş teknolojisi ve modern mayınlar" konusunda eğitiyordu?

Başkent 7 Ocak 1979'da düşünce, PP'liler büyük panik ve kayıplarla nereye sığındılar?Sığındıkları yer kimin kontrolü altındaydı?

Pol-POT rejiminin destekleyenler kimlerdir?Ne gibi amaçlar güdülmüştür.Vietnam merkezli yayılan ideoloji karşısında bir denge unsuru olma amacı güdülmüşmüdür?

Kendisine her sosyalist diyen akım,sosyalist kabul edilir mi?

Hitler'in partisinin adı "nasoyonel sosyalist" partidir,ama kendisi en büyük sosyalist düşmanıdır.

rambo filmiyle vietnam savaşını öğrenen insanlara bunu mu soruyorsunuz? :) üstüne birde belgesel izlemişlerdir kim bilir belki harun yahyanınki olabilir hani:)

nereden bilecekler kızıl-kmerleri amerikanın desteklediğini ve Vietkonglulara saldırdıklarını....

Sitelerde Paylaş
Tabıı kı Halkın yolundan gıdıyorduk aklımızca,mılıtan genclıgız ya!!

halkın sülalesinin ideolojik tutarsızlıkları bilinen bir gerçektir...Sinan Çetin maskarasıda Halkın Yolu çıkışlı...aynı üslup onda da var ne acaip...burjuvazi sevicisi olmuş..

verdiğim link komik filan değildir fotolarıyla ve sistematik anlatımıyla gayet güçlü bir delildir..

ermenilerde bugün soykırım anması yapıyorlar...her anma yapana paye vereceksek ortalık soykırımdan geçilmez..

Sitelerde Paylaş
İstatistiği nereden bağladın diye sordum,verdiğin cevap buydu.Buradan çıkardım.

Ben de sana bir saattir,iktisat bilimini "pozitif" bilimler gibi ele alamazsın dedim.Yukarıdaki örnekte Laffer eğrisi "kesin bir kaide" oluşturumu?İki değişkenli eksende evet,hayat iki değişkenli mi?Değil.Bende diyorum ki,İktisat senin mantığınla bir "bilim" olmaktan çıkar.Marksizm sadece iktisat değildir,sosyolojik ve tarihsel içeriği vardır.Burası doğru.Ama sizin mantığınızla bütün iktisatçılar "filozof",bilimadamı değil.

Adam Smith'e göre para bir mübadele aracıdır mesela.Doğru en temel işlevi budur,ama diğer işlevlerini görmezden gelerek yaptığı bu önerme eksiktir.Adam Smith'te bilimsel değil yani.Veyaut klasik iktisatçıların,liberallerin "tam istihdam" varsayımı.Dünyada böyle bir şey yaşanmamıştır,bırakın yaşanmayı yaklaşılmamıştır bile.Sıfır işsiz,sıfır kaynak israfı!

EE nolduyo o zaman,İktisat biliminin kurucu,bilimsel değil!

Vay be!Kapiş?

Ya kusura bakma misafirlerim vardı.Cevap veremedim. Burjuva burjuva takıldık biraz :)

Herneyse şimdi sen kendi mantığınla benim mantığımı anlamadığın için beni değişik çıkarımlar ile itham ediyorsun.

Ama bak anlayan anlıyor nedense. Rexino'nun iletisine bir göz at istersen.

Diyorum ki, bu illet yani komünizm (illet diyorum çünkü olumlu yaşanmış bir sonucunu görmediğim gibi nasıl insanları dejenere ettiğini biliyorum.) ancak ve ancak hipotez'dir. Teori olmaya hak kazanmış bir bilimsel görüşler bütünü değildir. Gelmiş bana Adam Smith diyorsun. Adam Smith'inde durumu bilim dünyasında ortada işte. Hem kendinde söylemişsin üstelik.Ne tezat. Nash'i bilirmisin şu akıl oyunlarında ki.Hadi Nash Nash!!!

Sitelerde Paylaş

Evet hödük ile dehanın diyaloğu için düşündüğüm devam şekli için zorlanmayacağım. Çünkü deha aynı 18. Sayfa 355 sayılı ileti ile diyaloğ şeklinde olmasa da yılda 60 milyon terlik üreten bir firmanın bilgilerini taşıyarak devamında tam da benim anlatmak istediğimi anlatmış.

Aradan onlarca yıl geçmiş. Dehanın patronu işi büyütmüş. Yılda 60 milyor terlik üreten koca bir tesis olmuş. Deha aynı fabrikada çalışıyor, ustabaşı da olmuş.

Hödük- Vaayy dehacığım nasılsın. Çok oldu görüşmeyeli

Deha- He ya hödükcüğüm çok oldu. Ne var ne yok. Ne yaptın okulu bitirdin mi?

Hödük- Bitti zar zor. İşçilere sağlık hizmeti veriyorum. Sen ne yaptın şimdiye dek.

Deha- Valla o dönemlerde patronum iyi kazanıyordu. Arabasını yenilemişti. İyi de üretim yapıyorduk. Okulların açılma dönemiydi. Çocuklara önlük ayakkabı defter kitap alacaktım. Zam isteyeyim dedim. Aramız da çok iyi idi severdi beni. Ama beni kapının önüne bıraktı.

Hödük- Yok ya! Ne dedi.

Deha- 'ulan hoduk ben gelmeden de burada sız calısıyordunuz ama ben para kazanamadıgım gıbı zarar edıyordum,eger ben gelmeden kazandırmıs olsa ıdınız zaten bu sızın hakkınız olurdu, ben sıze ıstemeden zam yapardım,sen sımdı tazmınatını al yuru omur boyu surunursun,hadı bakııım anca gısersın ' dedi ve kapının önüne koydu.

Hödük- Eee benim gibi hödüğün lafına uyup hödüklük edersen işinden olursun tabi

Deha- Haklısın be hödük. Sana uydum. Keşke zam falan istemeseydim. Sizden ne zaman yarar gördüm ki. Beni işimden ettin.

Hödük- Özür dilerim. Ayrıca ben git tek başına zam iste demedim ki. Sendikalı olsaydınız biraz zor koyardı kapının önüne.

Deha- Öyle deme hödük. Sendikalı olsaydık firma batardı. Bak şimdi koca bir firma oldu.

Hödük- Sana ne koca firma olmasından. Bir yararını görüyor musun?

Deha- Valla işten atıldıktan sonra 3-4 yıl orda burda günlük işlerde çalıştım. Aldığım kıdem ve ihbar tazminatları da bitti. Beş çocuğum vardı. Kızları kuran kurslarına gönderdim. Büyük oğlanı okuldan aldım bir yere çırak verdim. Küçük oğlan da mendil falan satıp, otomobillerin camını silerek eve 3-5 kuruş getiriyordu.

Hödük- Çok zor günler geçirmişsin

Deha- Evet. Baktım olmayacak, Bıçak kemiğe dayandı. Gittim eski patronuma. Ben ettim sen eyleme çok zor durumdayım beni işe al dedim. Ne verirsen çalışırım.

Hödük- Ne oldu aldımı.

Deha- Aldı sağolsun, Ustabaşı bile oldum. Asgari ücretten biraz fazla alıyorum.

Hödük- Fabrikanın işleri nasıl.

Deha- Sorma hödük. Piyasalar yine krize girmiş. Bu yılda hiç zam vermeyecek. Hatta işçi çıkarmayı bile düşünüyor. İnşallah beni çıkarmaz.

Hödük- Krizden size ne siz mal üretip satıyorsunuz.

Deha- Öyle deme be hödük. Piyasada Çin terlikleri gırla. Bizim ürettiğimizin yarı fiyatına satıyorlar. Bir sürü terlik firması kapandı bu yüzden. Bizim ki de kapanmak üzere.

Hödük- Sokmasınlar Çin mallarını içeri. O zaman

Deha- Olmuyor, artık ulusal sınırlar açıldı. Sen sokmazsan o da sokmaz. Halbuki Çin 1,3 milyar nüfuslu bir Pazar. Bizimkiler burada yeteri kadar kar etmezse, fabrikalarını kapatıp. Gidip çinde kuruyorlar. Oradaki işçiler bizden de ucuz çalışıyor. Ayda 30 dolara.

Hödük- Hani patronun karı işçiden çıkmıyordu. Niye ucuz işçilik için taaa Çinlere, Macinlere gidiyor patronlar.

Deha- Valla patronun karı işçiden çıkıyor çıkmasına da. İşçi emeğinden kar sağlıyor da. İflas edenler neden ediyor onu anlamıyoruz.

Hödük- Sakın büyük balık küçük balığı yutuyor olmasın.

Deha- Öyle görünüyor. Ama firma iflas edince patronla beraber bütün çalışanlar da perişan oluyor.

Hödük- O zaman biz de rakiplerimizi ortadan kaldıralım

Deha- Kimi. Çin firmalarını mı.

Hödük- He niçin olmasın

Deha- Bizim firmanın Türklüğü kalmamış ki. Gidip Çinli firmalarla ortak olmuşlar. Orada devlet zorla çalıştırıyor işçileri, her yıl %10 dan fazla büyüyorlar.

Hödük- Peki burada yılda 60 milyon terlik üretiliyor. Çinde milyarlarca. Sonuçta bu terlikler sahibini bulamayacak mı? Hep işverenin depolarında mı kalacak.

Deha- Yok elbette depolarda çürümeyecek. Sonuçta herkesin alabileceği bir fiyata inecek ve herkes alacak. Yani bir terliği şurada 250 liraya, orada 25 liraya, Bir gömleği şurada 90 lira orada 900 liraya satamayacak. Herkes bir gömleğin, bir terliğin maliyetini bilecek. Ve bu maliyetten tek fiyat üzerine satılacak. Terlik üretimi her geçen gün arttığı için hep ucuzlayacak.

Hödük- Hödüklük etme, sen sosyalizm mi tarif ediyorsun. Herkes gömlek, terlik alacakmış? Yaw biz öğrenciyken böyle şeyler uydururduk. Sen işçilik yapa yapa ne çok şey öğrenmişsin. Patronlar savaş çıkarır ama yine de malları ucuzlatmazlar. Malları kar etmeden millete ucuza satacaksa niye yırtınıp duruyorlar. Niye fabrika açıyorlar.

Deha- İnsaniyet namına.

Hödük- Hani seni kapı önüne koymuştu, Bunları unuttun mu?

Deha- Hadi bana eyvallah. Görüşmek üzere.

Deha oradan hızlı adımlarla uzaklaşırken. Bu hödüklerden adama hayır gelmez. Öğrenciyken lafını dinleyip zam istedim. İşimden oldum. Şimdi de Yaw sen sosyalist olmuşsun diye işimden edecek. :D

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Ekinci,

ben tartışma metodunuzu beğendim. Diyaloglar üzerinden gidiyorsunuz. Senaryolar üzerinden düşüncelerinizi konuşturuyorsunuz. Oldukça yeteneklisiniz ayrıca bu konuda. Şu Çin'e kurmanız ilginç olmuş fabrikayı. Ucuz iş gücü. Çok ilginç doğrusu. Robot gibiler maşallah. İnsan mı robot mu anlayamadım. Bir de standart ücretli. 30 USD. Bir de rica etsem bir çinli ve hödük arasında böyle bir diyalog hazırlayabilir misiniz?

Sevgiler...

tarihinde Dragon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sevgili Dragon seni mi kıracağım.

Bu da Çinden olsun.

HuangDink- Selam Dehang ne haber nasılsın

Dehang- Sorma be huangding sinirim tepemde.

HuangDingk- Ne oldu hayrola

Dehang-Haşhaşım bitti krize giriyorum sık sık

HuangDingk- Niye ki

Dehang-Valla sahibimin haşhaş tarlasında seherden günbatımına kadar çalışıp ancak karnımı doyuruyordum.

HuangDingk-Evet biliyorum.

Dehang- Gündeliğim, bir avuç prinç, iki çızık ta afyon idi. Sahibim afyonumun yarısını kesti. Afyonum az olunca uyuyamıyorum.

HuangDingk-Niye ki

Dehang-Afyona talep fazla imiş. Sahip hem Çinde satıyor, hem de yurtdışına ithal ediyor.

HuangDingk-Ne yapmayı düşünüyorsun

Dehang-Gayrı buralarda bir avuç pirinç ile yaşanmaz, gidip Mao nun ordusuna katılacağım.

Aradan yıllar geçer.

Mao zafer kazanmıştır.

Bütün toprakları, toprak ağalarından almış, Devlet mülkiyetinde tarım kooperatifleri haline getirmiştir. İki arkadaş yine karşılaşırlar.

HuangDingk-Selam dehang. Yaşlanmışsın.

Dehang-Evet huangdingk bir gözümü de kaybettim iç savaşta.

HuangDingk- Şimdi ne yapıyorsun

Dehang-Devlet tarım çiftliğinde çalışıyorum.

HuangDingk-Nasıl memnun musun hayatından

Dehang- Savaştan önceki durumumdan biraz daha iyi. Yine sabahın seher vaktinde gün batımına kadar çalışıyoruz, piriç tarlalarında.

HuangDingk- Ücret veriyorlar mı?

Dehang-Yok vermiyorlar. Ama kooperatif yatakhanesinde yatıyor, yemekhanesinde karnımızı doyuruyoruz. Yılda iki çift ayakkabı, iki takım da elbise veriyorlar.

HuangDingk-Hafta tatili falan

Dehang-Yalnız Pazar günleri. Kışın kahvede Go oynuyoruz. Yazın kırda bayırda dolaşıyoruz.

HuangDingk-Kasabanıza bir de ayakkabı fabrikası açılmış

Dehang-Ha evet. Büyük oğlanı orada işe yerleştirdim

HuangDingk-Nasıl memnun mu?

Dehang-Memnun, geçenlerde fabrika müdürü evlendirdi. Karı koca çalışıyorlar, Bir de lojman verdiler. Fabrika yemekhanesinde karınlarını doyuruyorlar.

HuangDingk-Para da alıyor lar mı?

Dehang-Eveeet hem de 30 dolar. Harcayacak yerleri yok. Biriktiriyorlar. İlerde araba almak için.

HuangDingk-Torun, tosun oldu mu.

Dehang-Evet, biri daha bir yaşında kız. Yumuk yumuk gözleri var. Oğlan torunum 13 yaşında. Fabrika iyi besliyor. Boy attı kerata. Şimdiden 170 oldu. 20 yaşında 190nı geçer. Fabrikanın basketbol takımında oynuyor.

HuangDingk- Fabrikanızın sahibi Türk’müş diyorlar

Dehang-Evet adı da bay Hödük.

HuangDingk-Nasıl memnun musunuz?

Dehang-Yüzünü pek görmüyoruz.

HuangDingk-Sizin savaşıp ordadan kaldırdığınız ağa sınıfı, şimdi patron olarak geri dönmüş, sizi sömürüyor.

Dehang-Biz toprak çalışanları olarak ağaları alt ettik. Kendimize ait. Kooperatifler kurduk

HuangDingk- Eeee

Dehang-Zamanı gelince çocuklarımızda patronları alt eder. Fabrika kooperatifleri kurar. Her şey zamanında.

HuangDingk- Go oyunu gibi yani.

Dehang-evet çepeçevre sardığın rakip taşları. Son bir taşla ortadan kaldırıyorsun.

HuangDingk-Daha oynanacak taşlar bitmedi

Dehang-Evet oyun sürüyor.

HuangDingk-Görüştüğümüze memnun oldum

Dehang-Görüşmek üzere.

Sitelerde Paylaş
Sevgili Dragon seni mi kıracağım.

Bu da Çinden olsun.

HuangDink- Selam Dehang ne haber nasılsın

Dehang- Sorma be huangding sinirim tepemde.

HuangDingk- Ne oldu hayrola

Dehang-Haşhaşım bitti krize giriyorum sık sık

HuangDingk- Niye ki

Dehang-Valla sahibimin haşhaş tarlasında seherden günbatımına kadar çalışıp ancak karnımı doyuruyordum.

HuangDingk-Evet biliyorum.

Dehang- Gündeliğim, bir avuç prinç, iki çızık ta afyon idi. Sahibim afyonumun yarısını kesti. Afyonum az olunca uyuyamıyorum.

HuangDingk-Niye ki

Dehang-Afyona talep fazla imiş. Sahip hem Çinde satıyor, hem de yurtdışına ithal ediyor.

HuangDingk-Ne yapmayı düşünüyorsun

Dehang-Gayrı buralarda bir avuç pirinç ile yaşanmaz, gidip Mao nun ordusuna katılacağım.

Aradan yıllar geçer.

Mao zafer kazanmıştır.

Bütün toprakları, toprak ağalarından almış, Devlet mülkiyetinde tarım kooperatifleri haline getirmiştir. İki arkadaş yine karşılaşırlar.

HuangDingk-Selam dehang. Yaşlanmışsın.

Dehang-Evet huangdingk bir gözümü de kaybettim iç savaşta.

HuangDingk- Şimdi ne yapıyorsun

Dehang-Devlet tarım çiftliğinde çalışıyorum.

HuangDingk-Nasıl memnun musun hayatından

Dehang- Savaştan önceki durumumdan biraz daha iyi. Yine sabahın seher vaktinde gün batımına kadar çalışıyoruz, piriç tarlalarında.

HuangDingk- Ücret veriyorlar mı?

Dehang-Yok vermiyorlar. Ama kooperatif yatakhanesinde yatıyor, yemekhanesinde karnımızı doyuruyoruz. Yılda iki çift ayakkabı, iki takım da elbise veriyorlar.

HuangDingk-Hafta tatili falan

Dehang-Yalnız Pazar günleri. Kışın kahvede Go oynuyoruz. Yazın kırda bayırda dolaşıyoruz.

HuangDingk-Kasabanıza bir de ayakkabı fabrikası açılmış

Dehang-Ha evet. Büyük oğlanı orada işe yerleştirdim

HuangDingk-Nasıl memnun mu?

Dehang-Memnun, geçenlerde fabrika müdürü evlendirdi. Karı koca çalışıyorlar, Bir de lojman verdiler. Fabrika yemekhanesinde karınlarını doyuruyorlar.

HuangDingk-Para da alıyor lar mı?

Dehang-Eveeet hem de 30 dolar. Harcayacak yerleri yok. Biriktiriyorlar. İlerde araba almak için.

HuangDingk-Torun, tosun oldu mu.

Dehang-Evet, biri daha bir yaşında kız. Yumuk yumuk gözleri var. Oğlan torunum 13 yaşında. Fabrika iyi besliyor. Boy attı kerata. Şimdiden 170 oldu. 20 yaşında 190nı geçer. Fabrikanın basketbol takımında oynuyor.

HuangDingk- Fabrikanızın sahibi Türk’müş diyorlar

Dehang-Evet adı da bay Hödük.

HuangDingk-Nasıl memnun musunuz?

Dehang-Yüzünü pek görmüyoruz.

HuangDingk-Sizin savaşıp ordadan kaldırdığınız ağa sınıfı, şimdi patron olarak geri dönmüş, sizi sömürüyor.

Dehang-Biz toprak çalışanları olarak ağaları alt ettik. Kendimize ait. Kooperatifler kurduk

HuangDingk- Eeee

Dehang-Zamanı gelince çocuklarımızda patronları alt eder. Fabrika kooperatifleri kurar. Her şey zamanında.

HuangDingk- Go oyunu gibi yani.

Dehang-evet çepeçevre sardığın rakip taşları. Son bir taşla ortadan kaldırıyorsun.

HuangDingk-Daha oynanacak taşlar bitmedi

Dehang-Evet oyun sürüyor.

HuangDingk-Görüştüğümüze memnun oldum

Dehang-Görüşmek üzere.

bunun gibi kaç milyon insan açlıktan öldü çinde kim bilir daha öncede yazmıştım bu çinli kalın kafalı komünistlerin halkı nasıl köle gibi çalıştırıp aç bıraktıklarını görmek için national geographic dergisinin eylül 2008 sayısında kara toprak yeşeriyor adlı makalkeyi bi okusun bu alçak yamyamların gerçek yüzünü biraz olsun görebilirler bunlar dışarıya şirin görünmek için yırtınırlar ama biz ne mal olduklarını biliriz evelallah iki yüzlü yalancılar

Sitelerde Paylaş

Çok hoş yahu! Gerçekten yeteneklisin! Sen böyle anlat ben allah'a bile inanırım sevgili Ekinci. Senin tertemiz bir kalbin olduğuna eminim. Ancak bazı kişilere kişisel sataşmalarında olmadı değil. Hadi o kadarı olur, her insan hata yapar deyip geçiyorum. Ancak dediğim gibi artık bu politik kavgadan sıkıldım ve seni ister istemez kırmakta istemiyorum. Ben sadece komünizmi bilimsel bulmadığımı ve yaşanan süreçlerden gördüklerimden ve bunlara reel yaklaşımlarım sonucunda sempatimi kaybettiğimi söylemek istiyorum. Robotların üretimi devraldığı ana kadar da iyi niyetlerimizin meyve vereceğine inanmıyorum.

Sevgiler...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...