Jump to content

DİYALEKTİK ve TARİHİ MATERYALİZM

Recommended Posts

12 Eylül Türkiye tarihinin kara bir lekesidir.Ben Ordu düşmanı değilim.Ancak 12 Eylülü savunacak kadar insanlıktan da çıkmadım.

12 Eylül Ve 12 Mart Amerikancı güçlerin Türkiye'ye müdehalesidir.Kenan Evrenin arkasında ABD vardır.

Kenan Evren bugün federasyondan bahseden bir manyak.

12 Eylül öncesi İslamcı oylara bakın birde sonrası.

Ben 80 öncesindeki her sol hareketi savunmak derdinde değilim, elbette onların içinde de dış güdümlüler veya hainler olabilir.Ancak Erdal Erengibi 17 yaşında bir çocuğun,yaşının büyültülerek asılması, bana Suudi Arabistan'dan başka birşeyi hatırlatmıyor.

Kaldı ki,ölen genç Zekeriya Ögel,sırtından vurulmuştu,ve tüfek mermisi vardı.Olaya karışan kimsede tüfek yoktu ve Erdal Eren önden ateş etmişti.Deliller yetersizdi ama Kenan'a kurban lazımdı,verildi.

Denizlerin asılmasıyla başlayan süreçte,ve iç savaşa giden süreç, bizzat 12 Eylül'ü getirmek için hazırlanmıştır.Süreç öyle manüple edilmiş,öyle kamplaşılmıştır ki, bir askeri müdehale için "halkın olumlu karşılayacağı" ortam yaratılmıştır.Ama kimse başımıza gelceklerden haberdar değildir.Bugün toplumsal yapıdaki yozlaşma,dincileşme ve bozulmanın baş sorumlularından biridir darbe.

Ordu'nun içinde her daim olan,yurtsever,sosyalist ve gerçek Kemalistlerin tasfiyesi ve Nato'ya iyice teslimiyet, Erbakanın şahlanışı, ABD güdümüne iyice giriş, borç,borç,borç.....

12 Eylül'ü savunanlarla "fikir" tartışıyoruz.

Vay anasını!

Sen git Feto gelsin....

Sitelerde Paylaş
  • İleti 867
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

12 Eylül denen Faşizmi meşru gören bir eski Solcu(!)......Senin eski solculuğuna inanmamakta haklıymışım..

12 eylül ve sonrası gelişmeler, Din dersinin zorunlu yapılması, İslamcılara örgütlenme özgürlüğü verilmesi vs bunları görmezden gelecek kadar da körleşmişsiniz..

fetocuları savunmamanıza da şaşıyorum artık...O kadr çok ortak noktanız var ki...Zaman gazetesi tam da sizin zihniyetiniz yansıtan sürü yazılarla doludur..

gerçi Ahmet Altan lada çok ortak noktaları var..o da ayrı konu..

Sitelerde Paylaş

Oyle kara leke vs laflarına benım de karnım tok halkında !!

Kenan Evrenı evınde gunde kac kısı zıyaret edıyor ben ona bakarım

Ancak Erdal Erengibi 17 yaşında bir çocuğun,yaşının büyültülerek asılması

Gordun mu topu topu bır kısı asıldı o surecte,atmasyon daragacı edebıyatlarının alemı yok,bu arada bılmeyen gencler varsa 12 Eylulde sadece bır kısı asıldıgını da burada ogrensın,pekı 12 Eylul olmasa ıdı kac cocuk daha olecektı,her gun 20 tane daha,elbette o cocuk ta asılsın ıstemem ama mantıklı da olmak zorundayım,neden bunu dusunmuyorsun???

Iste halk bunu dusunuyor,anneler bunu dusunuyor !!

Saka degıl Bır ay ıcınde 500 kısı kım vurduya gıdıyordu !!

Bunu engellemesı Halkın gozunde olumlu bır seydır,cunku ıktıdarlar yapamıyordu .

Fasıst Cunta boyle mı olur,sen Sılı ye gıt te cunta gor kac yuz bın kısı kayboldu !!

Fasıstı masıstı bırak Sosyalıst darbelerınızde kacar mılyon halktan ınsan oldu onun hesabını ver !!

Ukraynada aclıktan olen ve yenılerek olen 3 mılyon cocuk sana neyı hatırlatıyor???

Oraya gelınce es gecıyorsun,o cocukların ne sucu vardı???

Izledın mı vıdeoları??

Denizlerin asılmasıyla başlayan süreçte,ve iç savaşa giden süreç, bizzat 12 Eylül'ü getirmek için hazırlanmıştır.Süreç öyle manüple edilmiş,öyle kamplaşılmıştır ki, bir askeri müdehale için "halkın olumlu karşılayacağı" ortam yaratılmıştır

Zavallılar paranoya gormeye bayılırlar,ama ıs SSCB veya Cın e gelınce hıc bır olumsuzluk kabul etmezler,askerı mudahele zaten 10 yılda bır oluyor neden bu kadar ugrassın Denızle baslayan surec dedıgın zaten 12 Mart darbesı,12 Martcılar 1980 de kı darbe surecını mı baslatmıs,bu zırvalara ınanıyormusun??

12 eylulu karalamak demokratlıgın bas sartı gıbı bır dogmaya kaptırmıssınız ondan sasırıyorsunuz,azıcık beynınızı kullanın !!

Ordu'nun içinde her daim olan,yurtsever,sosyalist ve gerçek Kemalistlerin tasfiyesi ve Nato'ya iyice teslimiyet, Erbakanın şahlanışı, ABD güdümüne iyice giriş, borç,borç,borç.....

haah haah degıl mı borc borc sefalet ıcındeyız,ezılıyoruz olduk bıttık

Mılyon dolara evler kapıs kapıs sokaklarda araba koyacak yer yok cıpten gecılmıyor,tatıller yurtdısında,

saglık hızmetlerı 18 yasına kadar bedava,bıttık olduk AVM yetmıyor,butun lux markalar Turkıyeye hucum ettı bor borc borc,Iphone a gece kuyrugu,lap topu olmayan kalmadı,her sey marka,borc borc

Cıkar o kafayı kumdan bakım !

Kıyaslama yapacaksan alternatıf goster sosyalıst ulkelerle yap,10 dolar maasla yap fuhusla yap oradakı araba ıle yap ev ıle yap oradakı baskıları ele al,

hadı bakım senden umut yok bos konusup duruyorsun

bunun ıcın halk sızın gıbılerı desteklemıyor ve sevmıyor,bos teneke gıbısınız sıradan bır esnafla konussan benden on mıslı fazla cevap alırsın

Sitelerde Paylaş

Deha bey nasıl bir "eski soyalistse" 12 Eylül'de sadece bir kişi asıldı diyor?

Yaşınız mı tutmuyor,yoksa o dönemlerde başka alemlerdemiydiniz.

7 bin kişi için idam cezası istendi. 517 kişiye idam cezası verildi. Haklarında idam cezası verilenlerden 50?si asıldı Bir kişi mi dediniz?

Bir daha söylermisiniz?

Bir daha?Deha bey bilmeyenlere öğüt verebilecek noktada değilsiniz.Bir kişi asılmışmış..

Bilmeyenler öğrensinmiş...

Vay be...

30 bin kişi "sakıncalı olduğu için işten atıldı. 14 bin kişi yurttaşlıktan çıkarıldı.

171 kişinin "işkenceden öldüğü"belgelendi.Vay anasını, hangi Türkiye'de yaşıyoruz!!!!!

I phone kuyruğu Bağdat caddesinde olur efendim, biraz Gülsuyuna bakın, ıphone'u da,başka şeyide görürsünüz.

Bütün lüks markalar elbet hücum eder,çünkü Türkiye'de zenginler var.Biz yok demiyoruzki, ama Türkiye'yi Nişantaşından ibaret sanmak...Gözlerinizde bir rahatsızlık yoktur umarım.

Halkın sevmesine ve desteklemesine bakarak işler yapılmaz her zaman.Halk AKP'yi sitiyor, o zaman irtica gelsin!

Siz yine ses çıakrmazsınız.

Markalarınız,jipleriniz altınızda olsunda, ne olursa olsun.Sözde ateistlik,özde piyasacılık bu olsa gerek.

Boş konuşuyormuşum.Şu kadar sayfada elle tutulur bir kelam dahi etmediniz.

Beni Ahmet Altan gibi,radikal gibi "solcularla" karşıtırmayın.Gerçi her şey birbirne girmiş sizde,normal.

Ben AKP karşısında Ordu görevini yapsın diyenlerdenim.

Ama son iki sende gördükki, ordu'da tasfiye işlemleri sürüyor,ABD ile anlşıldı,bunlar ayrı konu.

Herkesi kendiniz gibi sanmayın.Dünya sizin dar kalıplarınızdan çok daha büyük.

Bir gün Doğubeyazıt'ın bir köyünde veya,İstanbul'da sultanbeylide, veya herhangi basit anadolu köyünde, o lüksü, o şatafatı görebiliyoruz zaten.

Benim alış veriş ettiğim pazarda,pazar toplanırken yerden ezik meyve-sebze toplayan çocuklara anlatın bu gelişmeyi.

tarihinde Sultangaliyev tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
12 Eylül denen Faşizmi meşru gören bir eski Solcu(!)......Senin eski solculuğuna inanmamakta haklıymışım..

Modern Mystıc,eskı solcu dedı ısek yırmı sene sonra donmedık,o zaman sorarlar neden 20 sene sonra dıye,bız bu ısın kucagına kucuk yasta dustuk,o zaman ortaokul lıse cok polıtıze ıdı,ve en cavcavlı donemınde yasadıklarımızdan sonra sadece ben degıl tum arkadaslarım apolıtıze oldu ve gunluk hayatına dondu,ancak yasımız kucuk te olsa kısa surede cok fazla yol aldık,bır kere ustalardan okumadıgımız kıtap kalmamıstır,pratıkte de her turlu tecrubeye sahıbız,sut kosdık nasıl elı delmez,boya en az nasıl zıyan edılır,arabanın hangı tarafı daha az kursun gecırır,vs vs detaylara gırmeyeyım,

Sonra ben de senın ınanmadıgına ınamıyorum,cunku anlattıklarımı dısardan bır ınsan anlatamaz,ornegın sen 'mılıtan gencllıgız yaw' dıyınce ne anladın??

Mılıtan genclık dıye bır dergının daha sonra Halkın Yoluna donustugunu anladın mı??

Bunlar uydurulacak bılgıler degıl,daha bende bılgı cok da yerı degıl !!

Stephen Hawkıng dıyor kı 'parapsıkolojı mı benım onunla ısım onbes yasında bıttı'

Bızımkıde bıraz oyle oldu !

Sitelerde Paylaş
Osiris neden Pol-Pot meselesindeki sorulara cevap vermedin!

Ne oldu?

Oysa kendin atmıştın ortaya,bu kadar kolay vazgeçeceğini bilsek, hiç cevap vermezdik.

Neyse....

pol-pot'un kendi yoldaşlarına ihanet etmesi onu komünist yapmıyormu zira bu komünistlerin karekterinin bir gereği hepiniz bribirinizin arkasından iş çevirir sürekli bölünürsünüz başarız olmanızın temel nedenide bu zaten acaba diyorum komünist rusyanın Türklere uyguladığı zulumler sana dokunmuyormu bu bile komünistlerden (tabi aynı zamanda tüm ruslardan)nefret etmek ve intikam almak için iyi bir neden pkk nın ve ayrılıkçı kürtlerin komünist olduğunu saymıyorum bile

tarihinde Osiris_ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu kadar şuursuzca bir cevap bekliordum zaten, şaşırtmadın.

Pol-Pot'u Amerikalılar destekledi başa getirdi.Herkes birşey olduğunu iddia edebilir,önemli olan iddialar değil,yapılanlardır.

ABD ile Vietnam karşısında işbirliği yaparak sosyalist olunmaz.Sosyalist veya komunist olduğunu iddia edip,sonra Vietnama'a saldırmak,ABD işbirliği yapmakla "sosyalist" olunmuyor.Hitler'in partisinin adı Nasyonel sosyalist parti.Hitler sosyalist mi yani???

Bu kadar basit birşeyi bile anlamıyorsunuz ya,daha ne diyeyim.

Başından sonuna kadar ABD-İngiltere destekli bu adamı,önümüze koyan sensin...

O meşhur mayınlı bölgede Amerikan mayınları vardır, modern mayın ve savaş taktikleri konusunda eğitim veren İngiltere'dir.

Kızıl Kmerleri Vietnamın üstüne salan da, Birleşmiş Milletler'de pol-pota "devrildikten sonra" sandalye verende ABD'dir.

Utanman gerekecek yerde hala suçlamaya devam ediyorsun.Aynı senin Deha abi'nin 12 Eylül'de bir kişi asıldı, çocuklar öğrenin demesi gibi.

Sizin karakteriniz de bu malesef,görüyoruz sayın osiris.

PKK komunist falan değildir,ML iddiasında kurulmuştur ama,kesinlikle sol değildir.

Zaten beyin taşıyan herkes yıllardır AB ve ABD'nin PKK'ya verdiği açık desteği görür.Hele ki Irak işgalinden sonra açıkça görülüyor.PKK'nın kendisi bile ABD ile çıkarlarının örtüştüğünü kabul ediyor,siz ne sayıklıyorsunuz.PKK ırkçı,emperyalist maşası bir terör örgütüdür.

Nikimdeki ismin kim olduğunu bilseydin,o rusya poltikalarına nasıl baktığımı anlardın...

Çarlık rusyası sanki Türklere karşı şahane davranıyordu.Türkler kendi Kızıl Ordularını kurup,Beyaz orduya karşı savaşmıştır.Ama kime anlatıyoruz.

Tarih nere,sen nere...

Sitelerde Paylaş
Deha bey nasıl bir "eski soyalistse" 12 Eylül'de sadece bir kişi asıldı diyor?

Yaşınız mı tutmuyor,yoksa o dönemlerde başka alemlerdemiydiniz.

7 bin kişi için idam cezası istendi. 517 kişiye idam cezası verildi. Haklarında idam cezası verilenlerden 50?si asıldı Bir kişi mi dediniz?

Evet cogunu takıp etmemısım demekkı ama asılan 50 kısının yarısı ınfaz bekleyen eskı adı suclular,

18'ı sol ,8'i de sag goruslu!!

Nasıl ıdamlara karsı cıkıyorsak bunu SSCB yapınca da karsı cıkalım (nedense ses yok) ve sokaktakı bırılerını bırılerını olduruncede,kımse kımseyı ben devrımcı mucadele yapıyorum dıye oldurme hakkına da sahıp degıldır.

Bu memlekette devrımcı gecınenler sızce kas kısı oldurmustur bın?? uc bın??

Ya sagcı gecınenler??

karsı cıkacak ısek ılkelı ısek her taraftan gelene karsı cıkalım !!

12 Eylul den once bınlerce olum varsa bınlerce katıl var,bunlar ceza almasın mı??

Kac tane masum ınsan oldu cocuk oldu??

Sen sosyalıst devlet kurunca kursun sıkanı asmayıp besleyecen mı??

benı yıne kaba mantıkla hesap yapmak zorunda bırakırsanız gunde 20 kısının olduruldugu bır ulkede bır darbenın 20 kısı asmasını soksktakı halk garıp karsılamaz.12 Eylul 4 senede 26 sıyası ıdam yapmıstır ama ondan oncekı 4 sene ıcınde en az 10.000 ınsanı can vermıstır

Ustelık cunta dedıgınız bellı bır sure sonra secımlerı yaptı ve ıktıdarı halkın sectıgıne bıraktı.

1980-84 yılları arasında 50 kişi idam edildi. Bunların 18’i sol, 8’i sağ görüşlü ve 23’ü de adli suçtan hükümlüydü. Ölüm cezası infaz edilenlerden biri ASALA adlı Ermeni terör örgütü mensubu Levon Ekmekçiyan idi. (Esenboğa Olayı 1982)

I phone kuyruğu Bağdat caddesinde olur efendim, biraz Gülsuyuna bakın, ıphone'u da,başka şeyide görürsünüz.

Onların bır bolumu de Gulsuyundan efendım,hepsı bagdatta oturmuyor,satılan yer orada sadece

Bütün lüks markalar elbet hücum eder,çünkü Türkiye'de zenginler var.Biz yok demiyoruzki, ama Türkiye'yi Nişantaşından ibaret sanmak...Gözlerinizde bir rahatsızlık yoktur umarım.

tek tuk zengın olsa gelmezler degıl mı?? demek kı cok fazla zengınımız var veya alım gucumuz artmıs bunlar ulkenın ılerı gıttıgını gosterır battık edebıyatı yapmayın,o tıp fırmalar derın arastırmalar yapmadan harekete gecmez ve bır cogu ulkemızı bızden ıyı tanıyor ıste IKEA dagın basına geldı ama sımdı cevresıne bakın demek saglam bılımsel ongorulerı ve calısmaları var,kımse macera aramıyor degıl mı??

Halkın sevmesine ve desteklemesine bakarak işler yapılmaz her zaman.

Halk AKP'yi sitiyor, o zaman irtica gelsin!

Siz yine ses çıakrmazsınız.

Elımden gelenı yaparım ama bana ragmen gelırse bu durumda gocmek durumunda kalırım !

Ben AKP karşısında Ordu görevini yapsın diyenlerdenim.

Ben de sag ve sol hareketler adı altında ulkenın ıc savasa suruklenmesıne karsı ordu gorev yapsın demısım demek kı aynı fıkırdeyız,eger cıfte satandartı kenara bırakırsanız !!

Bir gün Doğubeyazıt'ın bir köyünde veya,İstanbul'da sultanbeylide, veya herhangi basit anadolu köyünde, o lüksü, o şatafatı görebiliyoruz zaten.

Sen Dogubeyazıtta cıp yok mu sanıyorsun??

Sen satafatı Anadolu koyunde arayacagına Ukrayna koyunde,SSCB koyunde ara yanlıs yere bakıyorsun,bızım aclıktan daha koylumuz olmedı canakkalede bıle boyle bır olayımız yok bıldıgım kadar.

Benim alış veriş ettiğim pazarda,pazar toplanırken yerden ezik meyve-sebze toplayan çocuklara anlatın bu gelişmeyi.

Onlara Ukrayna da aclıktan yasıtlarının oldugunu ve daha buyuk olanların,yasıtlarını kacırıp yedıgını anlatsam nasıl olur??

O cocukların sorununu sosyalızmın cozebılecegınden emınmısınız??

Ben degılım,onu da bulamazlar,ama tabıı kı cozum uretelım bu cocuklara!!

Sitelerde Paylaş
Bu kadar şuursuzca bir cevap bekliordum zaten, şaşırtmadın.

Pol-Pot'u Amerikalılar destekledi başa getirdi.Herkes birşey olduğunu iddia edebilir,önemli olan iddialar değil,yapılanlardır.

ABD ile Vietnam karşısında işbirliği yaparak sosyalist olunmaz.Sosyalist veya komunist olduğunu iddia edip,sonra Vietnama'a saldırmak,ABD işbirliği yapmakla "sosyalist" olunmuyor.Hitler'in partisinin adı Nasyonel sosyalist parti.Hitler sosyalist mi yani???

Bu kadar basişt birşeyi bile anlaıyorsunuz ya,daha ne diyeyim.

Başından sonuna kadar ABD-İngiltere destekli bu adamı,önümüze koyan sensin...

O meşhur mayınlı bölgede Amerikan mayınları vardır, modern mayın ve savaş taktikleri konusunda eğitim veren İngiltere'dir.

Kızıl Kmerleri Vietnamın üstüne salan da, Birleşmiş Milletler'de pol-pota "devrildikten sonra" sandalye verende ABD'dir.

Utanman gerekecek yerde hala suçlamaya devam ediyorsun.Aynı Deha abi'nin 12 Eylül2de bir kişi asıldı çocuklar öğrenin demesi gibi.

Sizin karakteriniz de bu malesef,görüyoruz sayın osisris.

kardeşim komünizm savunabilirisn ama milletimize yıllarca çektirmiş sscb ve onunliderlerini maoyu niye savunuyorsun bunlar komünizm peygamberimi komünist olunca illa bölücü olmak gerek benim komünistlerde kızdığım nokta bunlar tanıdığım hepsi Türk düşamnı(türk olsabile) kürtçü falan halkların kardeşliğini savunmadan komünist olunamazmı

Sitelerde Paylaş

Aynı Deha abi'nin 12 Eylül2de bir kişi asıldı çocuklar öğrenin demesi gibi.

Ha bır ha 18 cok buyuk fark yok,sen onune gelenı asmıslar gıbı bır hava yaratmaya calısıyordun ve yıne bıle 50 kısı astılar dıyerek ınsanları yanıltmaya calısıyorsun !!

Bır yanlıssa 50 de yanlıs ,ama benım mantıgım dıyor kı gunde 20 kısının olduruldugu bır ortamda,hergun 20 kısının oldurulmesını engelleyen bır darbeyı 4 senede 18 kısı astı dıye suclamak bıraz taraflılık,tamam 18 kısı astı dıye karsı cıkalım ama gunde 20 ksının oldurulmesını engelledı ıse bunu da gormezden gelmeyelım o zaman da o yonune tesekkur edelım !!

Sadece olumsuzlukları gormeyelım !!

Sitelerde Paylaş

Deha bey,

1-Derslerimizi alıyoruz,demekki neymiş,1 kişi asılmamış.50 kişi asılmış,hepsi siyasi suçlu demedik zaten,18 sol,8 sağ,23 adli ve 1 Asala militnaının asıldığı doğrudur.Demekki neymiş,çocuklar öğrensin demeden önce kendimiz öğrenecekmişiz.Ben iddia ettiğiniz gibi bir hava estirmedim,sadce Erdal Eren'den bahsettim.Hala yalanınızı savunmaya çalışmayın,daha fazla küçülmeyin.

2-Hala anlamadığınız şey ben, SSCB yanlısı değilim.Bir türlü izah edemedim,ben ABD propagandası ile SSCB'ye saldırılmasının karşısındayım.SSCB'nin özellikle Stalin dönemi eleştiriye açıktır.Gerek Ruslaştırıcı politkalar,gerek 3.Dünya hareketlerine olan köstek, gerek Afganistan işgali...Bunları eleştiriyorum.Ben Marksizmide eleştiriyorum,ama Marksist metodolojiyi,eleştirilerime sadık kalarak kullanıyorumda.Propaganda ve Harun Yahya söylemleriyle gelirseniz,cevabınızı alırsınız.O SSCB vakti zamanında bizim kurtuluş savaşımızıda desteklemiştir.ABD lozan'ı hala tanımaz.Olaylar bu kadar siyah-beyaz değil.

3-Bağdat caddesine çok yakın oturuyorum,uzun yıllardırda bu yakadayım,emin olun oralardan kimler alış-veriş yapıyor çok iyi biliyorum.

Ülkede 8-10 milyon işsiz,milyonlarca asgari ücretli çalaşan varken 800 ytl bir telefona verecek kaç insan var,bunun muhakemesini bu tartışlmayı okuyanlara bırakıyorum.Elbet gücü olmadığı halde,taksit vs. ile almaya çalışan gerzekler olabilir.Bu şatafatlı dünyaya özenenler olabilir,zamanı gelince gerçekleri anlarlar.

4-DoğuBeyazıd'da veya Sultanbeyli'de hiç jeep yok demedim,siz bunu anlamıyorsunuz.Türkiye'de her 10 kişiden 1'i zengin,1'i iyi durumda,2'si orta gelirli,kalan 6 kişi fakir.Asgari ücret 500 ytl, ama yoksulluk sınır(4 kişilik aile için) 2400 ytl.Orta gelirli dediğimiz insanlar ise,bankacı,mühendis,avukat gibi az çok okumuş etmiş,2-3 milyar maaş alan insanlar işte.

5-Ben göçmek değil,göçertmek istiyorum.Ülkeme şeriat geleceğini,paramparça ve işgal edilmiş bulacağımı görmektense ölmeyi tercih ederim.Bu Atatürk'ün mirasını çöpe atmak demektir.Bunu onuruma yedirmem ,kabullenip gitmem mümkün değil.Ya İstiklal,ya Ölüm dedi Atatürk, bizim yolumuzda ancak budur.Ölmeye,öldürmeye merkalı olduğumdan değil, ne kadar kararlı olduğumdan bahsediyorum.

6-12 Eylül'ün savunulacak hiçbir tarafı yok.Sonuçları ortada.Bu konuyu uzatmanında manası yok.12 Eylül'ü istediğiniz akdar savunun,AK-LA-YA-MAZ-SI-NIZ!!

Sitelerde Paylaş
kardeşim komünizm savunabilirisn ama milletimize yıllarca çektirmiş sscb ve onunliderlerini maoyu niye savunuyorsun bunlar komünizm peygamberimi komünist olunca illa bölücü olmak gerek benim komünistlerde kızdığım nokta bunlar tanıdığım hepsi Türk düşamnı(türk olsabile) kürtçü falan halkların kardeşliğini savunmadan komünist olunamazmı

Atatürkün Sovyetler ilişkisi, silah yardımları, sovyetlerin türkiyede açtığı ve hibe ettiği fabrikalar-tesisler üzerinden mi çektirmişler diyorsun?

Sitelerde Paylaş

Sultangalıyev bey,

1.Bır kısı yalan degıl yanlıs ıdı,hata ıdı,ama sızın 50 de dogru cıkmadı,ustelık ıfadenızde baska yanlıslar da var neyse ve de sagcıları da asmıslar bak ıste tarafsızlarmıs gıbı arguman da getırmedım.

2.SSCB yı elestırıyorsanız Ukrayna konusu hakkında ne dıyorsunuz??

3.Her 10 kısıden bırı zengın,1 ıyı 2 sı de orta gelırlı dıyorsanız tam da benım dedıgıme gelıyorsunuz,sıze de bana da gore mılyonlarca zengın var,eh tabıı Bagdat ta gezıp gozunle gormek ayrı bır sey ne de olsa !!

Bunu olduk, battık,herkes ac perısan edebıyatı yapanlara karsı soyluyoruz ve ılave edıyoruz Sosyalızm de daha mı ıyı olacak??

4.Ulke konusunda ajıtasyon yapma,ben halk tercıh ederse dıyorum dıkkat edersen,yok zorla getırıler veya ısgal ederlerse tabıı kı benı de yanında bulursun,gocerım demek mucadeleyı bırakırım demek de degıldır.

5.12 Eylul olumsuz bır donem olsada ,kendınden oncekı donem cok daha olumsuz oldugu ıcın basıt anlamda olumlu olmustur,zaten Ozal donemınde Turkıye yenı bır acılım yaparak yukselıse gecmıstır,bunu 12 Eylulun ortalıgı sakınlestırmesıne borcludur.Kendınıze basıtce 12 Eylul yapılmasa ıdı ne olacagını sorunuz,yahut o ortamdan nasıl cıkılabılecegını sız soyleyınız,kesınlıkle o gun ıcın baska hıc bır cıkıs yolu yoktur,bunu anlamalısınız.Ben Ordu nun art nıyetlı bır hareket tezgahladıgına ınanmıyorum.Herkes ıstedıgı gıbı dusunebılır bu konuyu uzatmak gercekten anlamsız.

Sitelerde Paylaş
Atatürkün Sovyetler ilişkisi, silah yardımları, sovyetlerin türkiyede açtığı ve hibe ettiği fabrikalar-tesisler üzerinden mi çektirmişler diyorsun?

ben ortasyadaki soydaşlarımızı kasdediyorum onların kaynaklarını yıllarca sömürdüler, üzerlerinde ruslaştırma politikası uyguladılar,topraklarında nükleer deneme yaptılar.kutuluş savaşında sovyetler kara kaşımız kara gözümüz için bize yardım etmedi amacı bizi batıdan uzaklaştırmak ve diğer uydu devleteri gibi devlet yapmaktı.

Sitelerde Paylaş
ben ortasyadaki soydaşlarımızı kasdediyorum onların kaynaklarını yıllarca sömürdüler, üzerlerinde ruslaştırma politikası uyguladılar,topraklarında nükleer deneme yaptılar.kutuluş savaşında sovyetler kara kaşımız kara gözümüz için bize yardım etmedi amacı bizi batıdan uzaklaştırmak ve diğer uydu devleteri gibi devlet yapmaktı.

cengiz aytmatov nerede yetişti? MArsan mı geldi o adam? bir yaşam öyküsünü araştr bakalım...kaç tane ödül almış sovyetlerde..

Sitelerde Paylaş

Bence, marksizmin teori ve pratik kısımlarını ayırmak lazım. Herkes biliyor, uygulama girişimlerinde bu iki kısım arasında uçurum vardı. Zaten aklı başında marksist de bir SSCB yahut diğer pratikleri gözden geçirerek marksizmden dönmez, tersine pratiği inceleyerek teorideki yahut teorinin pratiğe aktarılma sürecinin algoritmasındaki boşlukları bulmaya çalışır. Hasılı, SSCB tutarlı bir marksist açısından "yüz karası" olarak algılanmamalı, okuyup bol ders çıkarılacak bir "kitap", bir nevi hazine olarak düşünülmelidir. Böyle bakınca ne göklere çıkartmak lazım, ne de yerlerde süründürmek!..

tarihinde Rexino tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sevgili mantik, yazını okudum. Şu an zamanım az, iş-güç bitince Ateistcafe'de bilim felsefesiyle ilgili bir başlık açar, orda Popper, Kuhn, Feyerabend ve diğer bilim felsefecilerinin görüşlerini tartışırız. Ayrıca ben güvendiğim bir bilimsellik ölçütü, bilimsel bilgi birikimine dair açıklama da ortaya koymayı düşünüyorum. Umarım sen de zaman açısından uygun olursun. Görüşürüz.

tarihinde Rexino tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Doğrusu deha konuştukça, değerlendirmeler yaptıkça. Korkmaya, tüylerim diken diken olmaya başladı. Daha çocukken sol adına, solcuları provakasona getirmek için özel yetiştirilmiş biri olduğunu düşünmeye başladım. Kızgınlığı borsa spekülatörü dediğim için değil, konuştukça iç yüzü açığa çıktığı içindir. Kızgınlıkla anlattıklarının ne anlama geldiğini, söyledikleri, savundukları nasıl kendini ele verdiğini, ne çamlar devirdiğini farkettikce çileden çıkıyor.

Şu alıntıların arka planını sizler değerlendirin.

Eger 12 eylul ıcın soyluyorsan,ana fıkır o donem cok kuvvetlı bır sol hareket vardı ama halk bu sol hareketlerı degıl de ekserıyetle 12 Eylulu destekledı,zaten solun kendısı ortadan bı anda yokoldu cunku halka dayanmıyordu zorlama ıdı,hatta bır cogunu halk ıhbar ettı,bunlar yasanan gerceklerdır

Tersıne bızzat Ordu bu konuda mıtıngler vs yaparak dıncılıge gıdısın onunu tıkamaya calıstı,Ordu hala ortada ve aynı cızgısınde ghıc bır zaman dıncılerı desteklemedı !!

Dıncılık Ozal dan sonra yukselısıe gectı ve yıne asıl suclu halktan kopuk sol hareketlerdı.

temel yanlıs kaymagı yaratanın ıscının emegı oldugunu sanmaktır,kaymagı yaratan zekadır,bılımdır,teknoljıdır, sosyalızm de bunlar ekonomık karsılıklarını bulamaz,adam google ı kurar kaymak yaratır,sosyalızm de de kurar ama kaymak yaratamaz vs vs

Insan boyle fırmaları nasıl olur da ıstemez,adam yurt dısı pazarlarına uretım yaptıgı ıcın extra ıscı ıstıhdam edıyor,yurt ıcı uretım yapsa veya buyumese kapasıtesı dusuk olsa az ıscı calıstıracak,o zaman da ıssızlık var dıye zırlayacaksınız,Ustelık adam vergısını verıyor ıscılerının sıgortasını oduyor ve ıc pıyasa satıs fıatı da her kes bılır acaıp dusuk !!

Sadece bazı ulkelerın gızlı servıslerının masası oldugunuzu bılmeden kullanılacak ve son kullanmanız geldıgınde bır kenara atılacaksınız !!

Olmuyor once ulkenızı seveceksınız ulkenızın gırısımcılerının,vasıfsız garıbanlarına ıs sahası saglayanların kıymetını bıleceksınız,zeka ya saygı duyacaksınız,her para kazanana agzınızdan kopukler saca saca hakaret edıp cani gostermeyeceksınız, borsa spekulatoru vs seklınde adı ve serefsız ıftıralar atmayacaksınız.

Afferın sana halktan kopuldugunu anlamıssın,o kadar fraksıyonunun hangısını hangı ulke desteklıyordu bunun cetelesını ıstermısın???

Halktan kopuk ve halka zarar veren dıs kaynaklı hareketlerı engelleyıp halkını koruma gorevı de orduya dustu ne var bunda??

Corum da Maras ta Alevı sunnı kavgasını cıkararak halkı bırbırıne dusurenlere engel olundu bır de boyle bakın olaya.

Anneler acısından bakın gencecık cocuklar hergun vurulup oluyordu,halk tup bulamıyordu,yag bulamıyordu !!

Herkes'ın belınde sılah vardı,ufacık cocukların elıne sılah verıp adam vurduruyorlardı bunları bılmıyormusunuz???

Memleketın ne kadar degerı varsa tahrıp edılıyordu,fabrıkalar unıversıteler harap edılıyordu,Tarıs dırenısını bılırmısın,Profılo dırenısı , Sıse cam dırenısı sımdı o tesısler butun dunyaya mal satıp dovız getırıyor,bınlerce ıscıye ıstıhdam saglıyor !!

Ustelık ordu karısmasa Turkıye devrıme degıl ıc savasa suruklenırdı !!

Kenan Evrenı evınde gunde kac kısı zıyaret edıyor ben ona bakarım

Fasıst Cunta boyle mı olur,sen Sılı ye gıt te cunta gor kac yuz bın kısı kayboldu !!

ancak yasımız kucuk te olsa kısa surede cok fazla yol aldık,bır kere ustalardan okumadıgımız kıtap kalmamıstır,pratıkte de her turlu tecrubeye sahıbız,sut kosdık nasıl elı delmez,boya en az nasıl zıyan edılır,arabanın hangı tarafı daha az kursun gecırır,vs vs detaylara gırmeyeyım,

Sonra ben de senın ınanmadıgına ınamıyorum,cunku anlattıklarımı dısardan bır ınsan anlatamaz,ornegın sen 'mılıtan gencllıgız yaw' dıyınce ne anladın??

Mılıtan genclık dıye bır dergının daha sonra Halkın Yoluna donustugunu anladın mı??

Bunlar uydurulacak bılgıler degıl,daha bende bılgı cok da yerı degıl !!

Sen sosyalıst devlet kurunca kursun sıkanı asmayıp besleyecen mı??

benı yıne kaba mantıkla hesap yapmak zorunda bırakırsanız gunde 20 kısının olduruldugu bır ulkede bır darbenın 20 kısı asmasını soksktakı halk garıp karsılamaz.12 Eylul 4 senede 26 sıyası ıdam yapmıstır ama ondan oncekı 4 sene ıcınde en az 10.000 ınsanı can vermıstır

Ustelık cunta dedıgınız bellı bır sure sonra secımlerı yaptı ve ıktıdarı halkın sectıgıne bıraktı.

12 eylül darbesinden sonra terör eylemleri bıçakla kesilir gibi kesildi. Çoluk çocuğun bile elinde silah varken ortadan kayboldular. Evrenin ordudaki görevi terör uzmanı olmasıydı. Terör nasıl çıkarılır. Ve terörü bahane ederek nasıl yönetime el koyulur iyi öğrenmişti Faik Türün paşasından, ABD kurmaylarından. Dış mihrakların, gizli servislerin adamı diye nasıl bütün politik muhalifler yok edilir iyi bilirdi.

Türkiyede gelişen sol ve sosyalist hareket iki askeri darbe ile yok edildi. Birincisi 12 mart diğeri 12 eylül. Gelişen sol hareketin içine sokulan ajan provakatörler gençleri şiddet eylemlerine sürükledi.

Gerek darbe öncesi ve gerek darbe sonrası öldürülenlerin ve darağaçlarına gönderilenlerin tek sorumluları darbecilerin ta kendisidir.

Olan bitenlerin bizzat içinde olarak hangi hareketlerin, kimlerin değirmenine su taşıdığını o zamanlar da biliyorduk, simdi de itiraf ediyorlar.

Bu nedenle deha gibilerden o zamanlar da korkardık. Şimdi de korkutuyorlar.

Ve tartışmayı yine bilinçli olarak ölümlere, cinayetlere, soğuk savaş propagandalarına çekerek toz duman içersinde tarihi misyonunu başarı ile sürdürüyor.

Gelelim konumuza.

Kendisi bilimsel olmasa dahi; örneğin; dinlerin ana fikirleri, metafizik fikirler gibi konular bilimsel bakış açıları ile ele alınıp tartışılabilir. Söyledik. Bilimsel yaklaşımlar yalnız olguları tanımlamak değildir. Bu olguların nedenlerini, nasıllarını ortaya çıkarmaktır. Bu nedenle bilimsel olmayan konularda da ortaya bir olgu çıkmış ise, işte bu olgunun nedenlerini ve nasıllarını araştırmak bilimsel bir yaklaşım olur. Dinler objektif olgudur. Medyumluk, Falcılık birer olgudur. Bu olguların savundukları düşünsel tezlerin doğruluğu ve yanlışlığını değil, Bu olguların neden ve nasıl ortaya çıktığını göstermek bilimsel bir çalışma kapsamına girer.

O halde, Olguların neden ve nasıllarını ortaya çıkarma yaklaşımı bilimin ideolojisidir. Denilebilir.

Diyalektik Materyalizm de; Bütün bilim dalları gibi, maddenin en küçükten en büyük ve karmaşık hallerine göre, canlıların en ilkelden en gelişkin yapılanmalarına göre, Yine canlıların davranış ve sosyal ilişkilerine göre neden ve nasıllarını bulup ortaya çıkarmaya çalışır. Yine diğer bilim dalları gibi. Bununla da yetinmez. Bulduğu neden ve nasılları isteğe bağlı kılarak yararlanacağı sonuçlar çıkarır. Yani yalnız maddeyi ve toplumu tanımlamaz. Neden ve nasıllarını ortaya çıkarması da yetmez. Neden ve nasıllarını bulduktan sonra bunlardan kendi ihtiyaçlarını üretir. Bu açıdan baktığımızda tarihi materyalizm yalnız ortaya çıkmış üretim ve paylaşım ilişkilerini tanımlamakla yetinmez. Bunların nasıl olupta ortaya çıktığını bulmaya çalışır, bununla da yetinmez bu ortaya çıkış olgusunu nasıl isteğe bağlı kılarak, tüm insanların yararına olacak yöne yönlendirilmesi gerektiğini söyler.

Tüm insanların yararına olacak gelişim elbette insanların eşitliğinden geçer. Herkesin bir şekilde rol aldığı üretim organizasyonlarından birileri diğer çalışanlara oranla, üretime katkısı ile izah edilemeyecek kadar pay alarak özel ve avantajlı bir konuma gelmiş ise, Bu ortaklıkta birileri diğerlerini kazıklıyor demektir.

Bir fabrika düşünün üç ortağı olsun. Koydukları sermaye eşit olsun. 100 de işçisi olsun. Ortaklardan biri personel işleri ile uğraşıyor, Diğeri muhasebe işleriyle, Üçüncüsü ise fabrikaya uğramıyor. Ürünlerinin satışında Pazar sıkıntısı da çekmiyor.

Bu fabrikanın gelirini ortaklara ve işçilere nasıl paylaştırırsınız? Çalışan iki ortağa çalışmaları karşılığında bir pay verirmisiniz. Bu pay neye göre olur?

Bu pay dışında sermaye ortaklığı nedeni ile aldıkları pay neye göre olur? İşçilere verilecek ücretler hangi kriterlere göre verilir? Karın kaynağı çalışanların emeği değilse. Çalışanlar olmadan da aynı kar sağlanabilir mi?

Elbette çalışanlar olmadan kar olmaz. Bir insan robot çalıştırarak elde ettiği ürünü satarak kar edemez. Elde edebileceği gelir, yalnız kendi emeğinin karşılığıdır. Kafa ve kol emeği ile kazandığını biriktirerek aldığı bir robota iş yaptırıyor ise. Robotun ürettiğinden artı değer çıkmaz. Artı değer insan kafa ve kol emeğinden çıkar. Bunun neden böyle olduğunu, nasıl böyle olduğunu ekonomi bilen biri anlatsın. Ben şu kadarını söyleyeyim. Kullandığımız otomobili, sizleri bir yerden bir yere taşıyarak bir iş yapan robot düşünün. Bu otomobilden artı değer üretemiyorsunuz. Otomobili alırken bir para veriyorsunuz. Tamirine para veriyorsunuz, benzinine para veriyorsunuz, Tamir edilemeyecek kadar yıprandıktan sonra da atıyorsunuz. Otomobil yalnız sizi bir yerden bir yere taşıyor. Bu yaptığı işi siz cebinizden karşılamış oluyorsunuz zaten. Ama otomobili taksi olarak kullanıp başkalarını bir yerden bir yere taşırsanız o zaman kazancınız şoförlük hizmetinizin karşılığıdır. Şöförlüğü siz değil de başka birine yaptırıyorsanız. İşte o sizin işçiniz olur ve bütün giderlerden sonra size kalacak para temelde çalıştırdığınız işçiye vermediğiniz kısımdır. Artık bunu P, P’ gibi hesaplarla ekonomi bilen biri ortaya koysun.

Sonuç olarak Marks kapitalistin karının kaynağının işçilerin emeğinden tırtıklanan artı değerle oluştuğunu bilimsel olarak ortaya koymuştur. Bunu burjuva ekonomistleri de biliyor, yararlanıyor ama hakkını teslim etmeye utangaç davranıyorlar. Dürüst ekonomistler de hakkını teslim ediyor.

Peki bizim tartışma niçin böyle tatsız bir hal aldı.

Çünkü bu tatsızlık yaşamın içinde var. Emeğinin sömürüldüğünü fark eden işçi, tatsızlık çıkarıyor.

Kapitalistlerin sömürülerini tehlikeye sokan sosyalistler tatsızlık çıkarıyor.

Eşitlik vs. Gibi şeyleri savunmak kapitalistler için tatsızlık kaynağıdır.

Kapitalistler üretim araçlarının özel mülkiyetini ve bu mülkiyete dayanarak emek sömürüsünü, Devlet organizasyonuna dayanarak sürdürür. Devlet üretim araçlarının özel mülkiyetinin bekçisidir. Bu mülkiyete göz diken herkes, başdüşmandır. Vatan hainidir, teröristtir, servet düşmanı alçak namuzsuz ve şerefsizdir.

Demek ki tatsızlığın nedenini de bilimsel olarak ortaya koyduk.

Peki kapitalistler bu düzenlerini tatsızlık çıkmadan sürdürebilirler mi? Sosyalizm hedefini bir kenarda tutsak bile, Emekçiler sürekli bu sömürüye evet derler mi?

Bu tatsızlık kaçınılmazdır.

Ne zaman ortadan kalkar.

Sömürü ortadan kalkınca.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
Sonuç olarak Marks kapitalistin karının kaynağının işçilerin emeğinden tırtıklanan artı değerle oluştuğunu bilimsel olarak ortaya koymuştur.

Tırtıklama baska bır sey somuru baska bır sey,eger kapıtalıst fabrıka kuracak,rısk alacak,uretım yapacak ve butun karını da ıscılere dagıtacaksa neden boyle bır fabrıka kursun???

Yok eger adam fabrıkayı kurmus hakkıdır,ıscıden bır mıktar da o kazanacak dersen bu ayrı bır seydır.

Amelelere bakın hala amele kendıne ıs bulan dıger ameleye yevmıyesının makul bır mıktarını verır,ve normal karsılanır aksı takdırde hıc ıs bulamaz,fabrıkada calısan ıscı de emegının makul bır mıktarını ona ıs saglayana vermezse o da calısacak fabrıka bulamaz.

Bunun dısında Marx'ın kar'ın ıscılerın emgının artık degerının bırıkımı ıle olustugu teorısı cag dısıdır,tarıh oncesıdır,160 sene oncenın uretım sartlarına dayanır.

Marks ceket ornegı verır durur ama bugun baktıgınızda 50 YTL ye de ceket var 5000 YTL ye de,ıkı ceketın ureten emegın arasındakı kalıte farkı dogal olarak bu kadar farklı olamaz,o halde ıkı ceketın uretımınıde verılen emek assagı yukarı aynıdır,hammadde farkları da boyle devasa bır farka yol acamaz,

o halde ıkı ceketın satısından elde edılen kar arasındakı korkunca fark nereden gelmektedır???

Hayatında tıcaret yapmamıs,uretım yapmamıs ınsanların uretım uzerıne ahkam kesmesı anlasılır gıbı degıldır!!

Buna Marks da dahıldır !!

Ne yapsın garıbım onun devrınde tasarım yok,moda yok,patent yok,marka yok,reklam yok,kıtle ıletısım aracları yok,sunum yok, yokoglu yok.

Fabrıka kar ederken,kar'ın kaynagı ıscılerının emegının artık degerı ıse,bu mantıkla fabrıka zarar ederken de zararın kaynagı ıscılerın patrondan tırtıkladıgı sermaye mıktarıdır,cunku ıscı urunun ederıne kattıgından fazlasını aldıgından bu aradakı farkı patron kendı sermayesınden karsılamaktadır !!

Bu mantıkta hata varmıdır??

Marks'ın teorılerı de sosyalıst uretım safsataları da denendı ve sonucta mılyonlarca ınsan aclıktan oldu ve kapıtalızme gerı donuldu.

Sosyalıst sıstemde acıkca goruldu kı salt ınsan emegı ınsanı refah ıcınde yasatamaz !!

Yıne sosyalıst sıstemde bellı yonetıcılerın,ordu kurumlarının,polıs vs beslenmesı calısan emekten kesılecektır,yanı oradada da artık deger vardır.

Marx bunu acıkca belırtıyor 'emek karsılıgı fısı alacaksın,ondan Toplumsal kesıntı yapılacak,kalanı ıle magazadan ıhtıyacını alacaksın' dıyor !!

Bunun ıscı acısından kapıtalızmden ne farkı var,hatta daha beter degılmıdır???

Yıne calıstıgı emegı kesıntıye ugruyor,ama arada bır fark var,kapıtalızmde emegı 300 dolar edıyor,sosyalızm de 50 dolar etmıyor,cunku sosyalıst sıstemın uretebılecegı bu kadar,

Neden??

Cunku Sosyalıst sıstem sut uretıyor ama sıstem geregı kaymak yapamıyor,sutun kılosu 1 YTL,kaymagın kılosu 30 YTL aradakı fark budur !!

Robotun ürettiğinden artı değer çıkmaz. Artı değer insan kafa ve kol emeğinden çıkar. Bunun neden böyle olduğunu, nasıl böyle olduğunu ekonomi bilen biri anlatsın.

Bence sen anlat neden Robottan artı deger cıkmaz???

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...