Jump to content

DİYALEKTİK ve TARİHİ MATERYALİZM

Recommended Posts

Cın de 1949 da Sosyalıst devrım yapılıyor !!

1963 yılına gelındıgınde Mao Zedung ve CKP,SSCB nın sosyalızmden gerıye dondugunu artık Emperyalıst bır devlet oldugunu tespıt edıyor ve dusman ılan edıyor !!

Fakat SSCB de olan bu gerı donus hareketının kendılerınde de olacagını anlayan Mao,

1966 yılında kapıtalızme gerı donuse dogru yol alındıgını soyeleyerek butun burjuva ogelerı ortadan kaldırmak ıcın bır hareket baslatıyor,bu hareketı uygulama gorevını de de 1949 da ıktıdara geldıgınden berı tek taraflı beyın yıkayarak yetıstırdıgı lıse ve unıversıte ogrencılerıne vererek onlara Kızıl Muhafız adını verıyor,Muhafızların yasları 17-25 arası ve sayıları 20 Mılyon cıvarında.

Daha sonra da kızıl muhafızların okullarını tatıl ılan edıyor ve kamu ulasım araclarında ucretsız ulasım hakkı tanıyor.

Bu cok kucuk yaslardan berı tek taraflı egıtım altında buyumus gencler ulkenın muhtelıf yerlerıne dagılarak onlerıne gelen ne varsa yakıp yıkıyor ve burjuva dıye yuzbınler kımı kaynaklara gore mılyonlar hatta on mılyonlar olduruyorlar.

Mao Zedung kapıtalızme gerı donusu saglayacak uc zumreyı muhendısler,fabrıka yonetıcılerı ve bılım adamları olarak belırlemıstı bu uc zumre gıderek daha fazla yetkıyı elıne almakta ıdı !!

Kızıl muhafızlar sozde kafa ve kol emegı arasındakı farkı ortadan kaldırmak adına bu muhendıs,yonetıcı ve bılım adamlarına bızzat kol gucu ıle uretım yaptırmaya basladı.

Kızıl Muhafızlar tum ogrencı genclerı yanına cekmeye calısıyorduibu yuzden ulkede egıtım durmustu aynı sekılde ekonomıde de dusus basladı ıkı sene sonra ekonomıdekı dusus %12 olmustu !

1966-1976 arası bu sozde devrım 10 yıl surdu butun amac kapıtalızme gerı donusu engellemektı,

MAo 1976 da oldu ve bılındıgı gıbı Cın kapıtalızme gerı dondu !!

Yanı kultur Devrımı hıc bır ıse yaramadı !!

Olenler oldugu ıle kaldı !!

Sitelerde Paylaş
  • İleti 867
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sevgili drekinci, açıkçası bu başlığın sadece son birkaç sayfasına atlaya atlaya göz gezdirdim ve önceki yargım gene kuvvetlendi. Bence sadece gerçekten öğrenmek isteyen olursa marksizmi anlat ve Deha gibilere marksizmi anlatmaya uğraşma. Çünkü kendi sinir sistemine yazık edersin. Adamın taktiği belli. Tartışmak gibi bir derdi yok, sadece gıcıklık yapmaya çalışıyor.

Bu durum bir müslümana evrimi anlatmaya çalışmaya benziyor. Anlatmaya başlarsın ama o saçma sapan çıkarımlar yapar, kelime oyunlarıyla üste çıkmaya çalışır, aklı sıra dalga geçer, senden evrimin en küçük ayrıntısına kadar kanıt bekler ve bunu hemen ona sunmanı ister, koskoca bir evrim biliminin tüm bilgilerini anlatmanı ister ve takıldığın noktada yaygarayı basar, işin temel mantığını anlamak yerine önyargıları arasında boğulur gider v.s... Materyalizmin bilimsel olmadığını iddia edip, bunu ''paraya pula düşkünlük'' türünden birşey sanan insan modellerinden bahsediyoruz. Kaldı ki bizim marksizmi anlatacağımız insanlar işçi sınıfından insanlardır. Küçük burjuvalara anlatsan ve onlar da anlayıp hak verseler dahi bunu belli etmezler.

Ben, M.Kemal ve Lenin ile ilgili konuda bazı şeylerin iyice farkına vardım. Bunlara iyi niyetle anlatmaya kalkmamak lazımdır, sadece dalga geçip aşağılarsak akılları başlarına gelir. Bu noktada seviyeli olmaya çalıştığında keriz yerine konulursun, o yüzden anlayacakları dilden konuşulmalı bence. Unutmaki bireyci ve bencil bir ideolojinin utanmadan savunusunu yapan ve sömürme ''özgürlüğü'' dışında bir özgürlük tanımayan kişilerden bahsediyoruz.. Çünkü bunlar sadece marksizmin m'sini biliyorlar, onu da yanlış biliyorlar. Mesela Deha, Çin'deki devrimin sosyalist devrim olduğunu sanıyor ve bu yanılgısından hareketle işçiler olmadan nasıl sosyalist devrim olabildiğini sorup aklı sıra dalga geçiyor. Şimdi buna oturup da MDD ile SD arasındaki farktan, Çin'deki sistemin sosyalizm olmamasından v.s. bahsetsen bu sefer de başka şeyler saçmalayacak. Özel mülkiyetten kastımızın sadece üretim araçlarındaki özel mülkiyet olduğunun bile farkında değil şuursuz. Engels'in maddecilik gereği o günün koşullarında(kapitalizmin hala üretici güçleri geliştirmekte olduğu ve emperyalizm halini almadığı koşullarda) sosyalizmin gelişmiş ülkelerden başlayacağına dair sözünü alıntılayıp, değişen koşullara göre değişen strateji ve taktiklere sahip olan marksizmin dinamik yapısını hiçe sayarak ve Lenin'in emperyalizm dönemine ilişkin yaptığı zayıf halka tahlillerinden de bihaber olarak, aklı sıra Engels üzerinden marksizmi yanlışlıyor. Çünkü kendisi marksizmi belli bir tarihte yapılmış kehanetler toplamı olarak anlıyor ve ne diyalektikten haberi var ne de materyalizmden.

İyisi mi hiç uğraşmamak lazım.

tarihinde Freddie tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sevgili Freddie

Herkes dünyaya bir pencereden bakıyor.

Her pencere farklı yönlere baktığı gibi, aynı yöne bakan percerelerden görünen aynı manzaralar, farklı yorumlanabiliyor.

Bazılarının manzarası o kadar güzel ki. Bu hiç değişmesin öyle kalsın istiyor.

Bazıları manzarasından memnun değil değişsin güzelleşsin istiyor.

Herkesi memnun etmek mümkün değil.

Çıkarları birbiri ile zıt ilişkilerdeki gelişmeler. Biri için iyi ise diğeri için kötüdür.

Çıkarları evrenselliştirmek için, herkesin çıkarına olan ilişkiler bulmak gerek.

O da herkese yetecek üretimdir. Bunu bu körolası düzende de işçiler yapıyor. Ama patronlar sahip çıkıyor. Sonra ürünleri dağıtıyor ama arslan payını kendilerine saklıyor.

Bal tutan parmak yalar.

Beş parmağın beşi bir değil,

Kıskanma ne olur, çalış seninde olur.

Sınıf mınıf yoktur. Sınıfsız, imtiyazsız bir toplumuz.

Teraneleri sürer gider.

Niyetim dehaya hendek atlatmak değil.

Başlığı takip edenler yararlansın istiyorum.

Konuya, daha evrensel, daha genel bakabilsinler istiyorum.

Konu güzel,

İlgi de az değil.

Görünüyor ki. Başka başlıklarda, başka düşünürlerle devam edecek.

Etsin bakalım.

Katkı sunalım.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

baslıga yazık etmissiniz. ozellikle anti-komunistler hangi telden buldularsa tutmuslar, kimin neyin pesinde oldugu belli degil

bu meseleyi tartısırken hata hepimizin belki de

biz komunistlerin tartısması gereken, tabi ki de inanclılar olamaz

boyle bir tartısmadan iki tarafın da elde edebilecegi hicbir sonuc cıkamaz

komunistlerin oncelikli derdi, gene komunistler..

komunizme bir din gibi inanan komunistler..

aynı sekilde devlet-kapitalizmi yanlılarının da once liberaller ile yuzlesmesi gerek

liberallerin derdi de gene komunistler degil, ama muhafazakarlar..

turkiye sosyal yapısı itibariyle komunizmin objektif bicimde tartısılabilecegi son ulkelerden aslında

islam bir yana, atatürk milliyetciliginin ve özal sonrası batı liberalizminin de etkisi buyuk

kimse bu etkilerden sıyrılmadan komunizmi hakkıyla tartısamaz. tartısmaya devam edecekler lutfen kendilerini bir gozden gecirsinler

-emin degilim bundan- das kapital den cok mein kampf satıldı bu ulkede

boyle bir forumdaki ankette (Kimizm) bile hitler 3. şuanda

devam ederim ama gerek yok..

Sitelerde Paylaş

>>Niyetim dehaya hendek atlatmak değil.

Başlığı takip edenler yararlansın istiyorum.<<

Bu ve benzer başlıkları izleyenlerin sayısının 10-20 aralığında olduğunu tahmin ediyorum bunun da 1/3 ü düşünceleri kristalize olmuş yeminli, komünizm karalama dairesi memurları, yarısınında komünistler olduğunu düşünürsek,emek vermenin işlevselliği konusunda şüphelerim var.

Sitelerde Paylaş
Fuzulı,

Olsun vaktın olunca yanıtlarsın,benım nıyetım senınle bu ısı detaylıca harmanlamak,malum sımdı yenıden moda olmus,bakarsın Marksızm'e gerı donerız,bız onu defterden sılmıstık,ama bır daha alıcı gozu ıle bakalım, belkı de Macc haklıdır !!

Sorular daha da artacak ben saka yapmam,gercekten hazırlanıyorum tarısmaya su an Das capıtal ı tekrar gozden gecırıyorum ve Cın Kultur Devrımı'nı ıncelıyorum !!

Çın de proleterya yok ama sosyalıst devrım yapılıyor,proleterya yerıne koylulerle bu da onemlı bır husus

Bu nasıl sosyalızm tartısmak lazım !!

Reel sosyalizm deneyimlerinden SSCB ile ilgili forum ortamina gore oldukca ayrintili calismalarim var.

Turkiye'ye donunce asarim onlari. Onlar uzerinden de konusuruz.

Cin'i birlikte inceleyebiliriz.

Cin ile ilgili cok ozel calismalarim olmadi.

Marksizme donulmez artik.

MArksizm achiliyor.

Sitelerde Paylaş
Mesela Deha, Çin'deki devrimin sosyalist devrim olduğunu sanıyor ve bu yanılgısından hareketle işçiler olmadan nasıl sosyalist devrim olabildiğini sorup aklı sıra dalga geçiyor.

Freddıe,

Hem cahıl olup hem bunun anlasılmayacagını sanmak nasıl bır ılkellık olsa gerek!!

Cın de olan sosyalıst devrımdır,ozel mulkıyet kaldırılmıs mıdır kaldırılmamısmıdır??

Buna verebılecegın cevap varsa konusacaksın !!

Engels'in maddecilik gereği o günün koşullarında(kapitalizmin hala üretici güçleri geliştirmekte olduğu ve emperyalizm halini almadığı koşullarda) sosyalizmin gelişmiş ülkelerden başlayacağına dair sözünü alıntılayıp, değişen koşullara göre değişen strateji ve taktiklere sahip olan marksizmin dinamik yapısını hiçe sayarak

Afferın sana degısen sartlara gore kıvırtan bır teorı demek kı bılımsel degıldır,yanıldıgınız anda vay efendım sartlar degıstı somut sartların somut tahlılı vs vs

Bız ne anlatıyoruz burada??

Engels Sosyalızmın nereden ve nasıl baslayacagı konusunda cuvallamıstır,onun ongordugu hıc bır sanayılesmıs ulkede sosyalıst devrım olmadıgı gıbı,sozde sosyalıst devrımlerın hepsı egıtımsız,gerı kalmıs ve dogru durust proleteryası olmayan ulkelerde baslamıstır.

Proleterya dedıklerı sınıf ta butun zorlamalara karsı onların ıstedıgı gıbı davranmamıs ve hala davranmamaktadır !!

ve Lenin'in emperyalizm dönemine ilişkin yaptığı zayıf halka tahlillerinden de bihaber olarak, aklı sıra Engels üzerinden marksizmi yanlışlıyor. Çünkü kendisi marksizmi belli bir tarihte yapılmış kehanetler toplamı olarak anlıyor ve ne diyalektikten haberi var ne de materyalizmden.

Dıyalektık ve Materyalızmden anlayıp anlamamanın olcutu benım sordugum onlarca soruya cevap verebılmektır!!

Bak sorular yukarıda duruyor,bılgın varsa cevapla,yoksa sen 'Ulu Buyuk Lıder lenın ' dıye tapınmana devam et!!

İyisi mi hiç uğraşmamak lazım.

hah haah bu ne demek,adam bızı ezıyor,ML sıze bu sartlarda degısen stratejı ve taktık geregı gerı cekılmeyı,toz olmayı onerıyor,hadı canım sen gıderken ben gelıyordum,benım oyle sozde devrımcı martavallarına karnım tok,baska kapıya!!

Sitelerde Paylaş
Bu ve benzer başlıkları izleyenlerin sayısının 10-20 aralığında olduğunu tahmin ediyorum bunun da 1/3 ü düşünceleri kristalize olmuş yeminli, komünizm karalama dairesi memurları, yarısınında komünistler olduğunu düşünürsek,emek vermenin işlevselliği konusunda şüphelerim var.

Tabıatı ıle oyledır,anladınız kı takımın tumu fos,bekledınız gelen gıden de yok, Sultan ısı komıklıkle gecırıyor aklı sıra,anlasılan Fuzulı den de cok umudunuz yok,bır bır sıvısma ıletılerı asmaya basladınız,oysa ben daha tartısmaya yenı ısınıyorum,daha da derınlestırecegım konuları maksadım sızın gıbılerın de aynı muslumanlar gıbı arastırıcı,ınceleyıcı,onyargısız dogru bılgı ıle dogru dusunen bıreyler olarak yetıstırmek !!

Ubermensch ınkıde fıkır cıyaklaması,ama hıc kımsede somut sonuc yok,

Cın de Kultur Devrımı altında sozde karsı devrımcılerı kızartıp yemekten bahsedıyoruz,Cın de Insan etı yeme olayı hem vardı,hatta hatırlayın lokantalarda ınsan etı satanlar yakalndı defalarca !!

Ben proleteryayı kızartıp yıyen burjuva gormedım,tersıne garıbana yardım eden burs veren,okul,hastane yaptıran burjuvaları daha cok gordum !!

Hangızın konuyu arastırdı da ıkı satır yazdı !!

Marksızmı tartısmak ıstyen Fuzulı bakın ne dıyor !!

Marksizme donulmez artik.

MArksizm achiliyor.

Detayları da ılerıde ırdeleyecegız,fuzulı ıle sızın gıbı tartısmayacagım elbette,beraber dıdıkleyecegız !!

Hasta ruhlu,maslacı muhalefet ortamı yıne sevıyesızlestırmezse tabıı !!

Sitelerde Paylaş

Web de kısa bır arastırma yapanlar sozde Sosyalızm adına yasananları acıkca gosterecektır,

Karsı-devrımcılerın etını yemek,kanını ıcmek,cıgerlerını kızartmak vs yasanmıs ve gercek olaylardır.

Kıtlelerın ne kadar ırrasyonel ve zorba olabılecegının akıl ve mantık tanımayacagının ve Le Bon un dedıgı belırlı bır sayıda bı araya gelen bır insan veya hayvan toplulugunun hemen bır onder ototrıtesı altına gırme ıc gududsunun ve o onderı sorgulamadan kayıtsız sartsız ona teslım olmasının nelere yol acabılecegının bır anlatımıdır !!

Descriptions of cannibalism appear repeatedly in Chinese history, in numerous historical writings and literature, and most recently during the Cultural Revolution in the testimony of Cheng I, the Chinese film producer and writer who fled to Hong Kong in the spring of 1992 and sought asylum in the United States in 1993.

In his book Shokujin Enseki - Massatsu sareta Chugoku Gendaishi (Cannibal Banquet - Modern Chinese History Erased) (Tokyo: Kodansha Kappa Books, 1993), Cheng I describes in detail how, as a young Red Guard during the Cultural Revolution in south China, he witnessed hundreds of children, women and men classified as Counter-revolutionaries killed and eaten by the perpetrators, with such comments as "human meat tastes better when broiled than boiled."

The Soviet writer Aleksandr Solzhenitsyn, in his novel The Gulag Archipelago, describes cases of cannibalism in the twentieth-century USSR. Of the famine in Povolzhie (1921-1922) he writes: "That horrible famine was up to cannibalism, up to consuming children by their own parents — the famine, which Russia had never known even in Time of Troubles [in 1601-1603]..."[72]. He says of the Siege of Leningrad (1941-1944): "Those who consumed human flesh, or dealt with the human liver trading from dissecting rooms... were accounted as the political criminals...".[73] And of the building of Northern Railway Prisoners Camp ("SevZhelDorLag") Solzhenitsyn writes: "An ordinary hard working political prisoner almost could not survive at that penal camp. In the camp SevZhelDorLag (chief: colonel Klyuchkin) in 1946-47 there were many cases of cannibalism: they cut human bodies, cooked and ate."[74
]

• The Soviet journalist Yevgenia Ginzburg, former long-term political prisoner, who spent time in the Soviet prisons, Gulag camps and settlements from 1938 to 1955, describes in her memoir book "Harsh Route" (or "Steep Route") the case, which she was directly involved in late 1940s, after she had been moved to the prisoners' hospital.[75]"...The chief warder shows me the black smoked pot, filled with some food: 'I need your medical expertize regarding this meat.' I look into the pot, and hardly hold vomiting. The fibers of that meat are very small, and don't resemble me anything I have seen before. The skin on some pieces bristles with black hair (...) A former smith from Poltava, Kulesh worked together with Centurashvili. At this time, Centurashvili was only one month away from being discharged from the camp (...) And suddenly he surprisingly disappeared. The wardens looked around the hills, stated Kulesh's evidence, that last time Kulesh had seen his workmate near the fireplace, Kulesh went out to work and Centurashvili left to warm himself more; but when Kulesh returned to the fireplace, Centurashvili had vanished; who knows, maybe he got frozen somewhere in snow, he was a weak guy (...) The wardens searched for two more days, and then assumed that it was an escape case, though they wondered why, since his imprisonment period was almost over (...) The crime was there. Approaching the fireplace, Kulesh killed Centurashvili with an axe, burned his clothes, then dismembered him and hid the pieces in snow, in different places, putting specific marks on each burial place. (...) Just yesterday, one body part was found under two crossed logs."
  • Cannibalism was reported by the journalist Neil Davis during the South East Asian wars of the 1960s and 1970s. Davis reported that Cambodian troops ritually ate portions of the slain enemy, typically the liver. However he, and many refugees, also report that cannibalism was practiced non-ritually when there was no food to be found. This usually occurred when towns and villages were under Khmer Rouge control, and food was strictly rationed, leading to widespread starvation. Any civilian caught participating in cannibalism would have been immediately executed.[76]
  • It has been reported by defectors and refugees that, at the height of the famine in 1996, cannibalism was sometimes practiced in North Korea.[82]
  • In a documentary by Colombian Journalist Hollman Morris, a demobilized paramilitary confessed that during the mass killings that take place in Colombia's rural areas, many of them performed cannibalism. He also confesses that they were told to drink the blood of their victims on the belief that it would make them want to kill more.[94]
  • kaynak http://en.wikipedia.org/wiki/Cannibalism

Bu konuda yazılmıs kıtapları gormek ıcın

http://www.amazon.com/Scarlet-Memorial-Tales-Cannibalism-Modern/dp/0813326168

A Chinese journalist who recently emigrated to the United States details over 100 incidents of cannibalism that allegedly occurred in Guangxi Province during the Great Proletariat Cultural Revolution (1966-76).

Yıne bu kıtap,

http://www.lewrockwell.com/orig/young1.html

adresınde bulunmakta !!

Sitelerde Paylaş
ne olacak, ucuz-adi soğuk savaş iftiraları....aklı başında kimse bunları ciddiye almaz..

MM arkadaşım, ben tam aksine, ideolojilerin savaşlarda gerçek yüzlerini ortaya koyduğunu düşünmekteyim.

Sakın yanlış anlaşılmasın, ben hayretler içinde kaldım, çok şaşırdım. Yoksa elbette Komünist'ler şöyledir böyledir demek değil bu. Sadece bilmiyordum ve etkilendim doğrusu. Aynı şekilde Hitlerin kamplarını konu alan bir belgeseli de şaşkınlık ve gözyaşları içinde izlemiştim.

Mesele aslında bu da değil. Bilimsel olduğunu iddia edenlerin herşeyi eksiksiz orataya koyduğuna dair bir güven duygusunun bende oluşmamış olması. Bilim, bilim diyoruz ama hiç bir şekilde insan denilen canlının bilimsel yapısı (psikolojik, sosyolojik vs ) ortaya konulmuyor. Bu da din gibi ütopik bir cennet anlayışı içinde konular gündeme getiriliyor demek oluyor. Gerçeklikten uzak bir şekilde.

Bu arada Rusya da yaşamış ve iyi derecede Rusça bilen bir arkadaşınız olarak oralarda gördüklerim ve edindiğim izlenimler beni gerçekçi olmaya itti diyebilirim. Yoksa sosyal adalet gibi kavramlara karşı bir şey söylemek ne haddime...

tarihinde Dragon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Mystic,Stalin bebek yiyormuş diyolar.Ne diyosun?

Bebek yemekten beterini yapmış desem yanlış olmaz herhalde.Rus ve Türki Cumhuriyetlerden arkadaşlar edinin. Bir de onların ağzından dinleyin. Bizzat yaşamış insanlar ile görüşün. Sonra durup bir daha düşünün.

Sitelerde Paylaş

Bunu da Modern Mystıc ıcın gonderleım !!

Ozellıkle Ukrayna da Stalın donemınde 1930 cıvarlarında kı bır kac yıl da yasanan korkunc aclık sonucu ınsanlar bırbırını yedı ve yuzbınler,mılyonlar aclıktan olurken,bınlerce onbınlerce yamyamlık vakası raporlandı.

Hala Ukrayna da yamyamlık var gecenlerde 3 kısı 6 kısıyı yedıklerı ıcın tutklandı !!

Yamyamlık olayları Ukrayna da hala gecmısın kalıntısı olarak devam etmekte !!

Cın de de cenın yeme gelenegı devam edıyor,faydalı dıye abortus cenınlerı atmıyor ve yıyorlar,corbası en cok tercıh edılen pısırme seklı,bazı lokantalar da gızlıce ınsan etı servıs ettıgı ıcın kapatıldı gectıgımız yıllarda !!

http://www.wikinfo.org/index.php/Cannibalism

<H2>Cannibalism in Ukraine

In the 1930s, during the widespread hunger in Ukraine, cannibalism was very common. According to BBC, children were eaten by their parents, spouses sometimes killed each other for food. Some 9 million people died during the two worst years of hunger, but many deaths were actually due to cannibalism. Ukraine is still a country in the world with the highest number of living cannibals.

Hala cennet edebıyatı yapanlar once bunların nedenını acıklasın sonra masal anlatsın !!</H2>

Sitelerde Paylaş

Kara,

Bebek yeme olayları yazdıgım gıbı gercek Cın de hala yıyorlar,Cın lı lıderler de yemıs olabılır belkı Stalın ede ıkram etmıslerdır kıramamıstır !!

Olaylar gercek cahıllıgın anlamı yok,elınızın altında ınternet var bıraz arastırın cenın kesem pısırme ve yeme uzerıne resımler var,ama onları buraya asan olmak ıstemem dogrusu,herkes kendısı bulsun !!

Bu arada ısı pıskınlıge vuran Stalıngalıyev'ın suratının seklını de merak etmıyor degılım !!

Sitelerde Paylaş
Bebek yemekten beterini yapmış. Rus ve Türki Cumhuriyetlerden arkadaşlar edinin. Bir de onların ağzından dinleyin. Bizzat yaşamış insanlar ile görüşün. Sonra durup bir daha düşünün.

Bir zamanlar sosyalistlerin Cennet-ü Ala'sı olan Sovyetlere montaj için gidip gelenler de anlatırlar oradaki yaşamı.

Uzaktan davulun sesinin hoş gelmesi gibi, zamanın devrimcilerinin methiye nutukları da kulağa hoş geliyordu.

Ama gidip de oradaki proleterlerle beraber çalışınca, bizim o zamanın sosyalistlerinin ne kadar palavracı ve "inançlı" olduğu hemen anlaşılıyordu.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
bu tartışma hodri meydanda yapılsaydı inanın herkes burdan biton bilgiyle ayrılacaktı.tartışmaya katılanlar içinde takip edenler içinde mükemmel bir tecrübe olacaktı. şu başlığın haline bakın kim ne diyor belli değil kargacık burgacık yazılar.

ama neyazık ki forum yönetimi bunları kavrayacak niteliklere sahip değil!

yazık!

Yahu ne adamsınız?! Bir de bununla kalmayıp neden bu başlık Bilim Forum'unda açılmıyor bile diyebilirsiniz. Ne de olsa Bilimselmiş ya!

Evet ateist forum işi gücü bıraksın milletin siyasi görüşüne de el atsın. Asıl sana yazık be!

Forum yönetiminin neyi kavrayıp kavrayamadığını bir kenara bırak daha tutarlı bir öneride bulun.

Hodri Meydan'da ki yazılar işin bilir kişileri tarafından açılan- ki en azından benden daha çok bilenler- ve ateizm ile direkt alakalı olan konuları içermesi gerektiğinin neresini kavrayamıyorsunuz anlamış değilim. İsterseniz Ateist portal'da aynı şekilde Liberalizm,Sosyalizm,Demokrasi vs vs yazılarla dolup taşsın. Ziyaret edenler de şaşıp kalsın. Yahu bu site ne anlatıyor diye.

Kardeşim adam gibi kafede tartışmak mümkün değil mi? Fuzuli gelsin bir başlık açsın. Desin ki;'' Lütfen aşağıda isimleri geçen kişiler dışında bu başlığa yorumda bulunmasınlar.'' Millet eşşek değil ya!!! Adam olan Fuzuli'nin açtığı başlığa eğer davetli değilse yazmaz. Medeniyiz ya!!! Neden insanlar kendilerine ve diğerlerine biraz olsun güvenmezler ki! Başlığı sabote eden olursa da icabına bakmak ne kadar da kolay.

Ama tutupta bu konu ateizmin misyonu gibi göstermenin, yada bununla da kalmayıp bu konu bilim forumunda aslında tartışılmalı demenin ne alemi var!

Yeter artık tüm ateistler komunisttir imajından acayip derecede sıkıldım.

Sitelerde Paylaş

Bu başlığı diyalektik ve tarihi materyalizmin bilimsel bir ideoloji olup olmadığını tartışacaktık.

diyalektik ve tarihi materyalizm bir ideoloji olarak sosyalist ve komünistlerin ideolojisidir.

Bilimsel olup olmadığını önce teorik düzeyde, sonra pratik düzeyde test edilebilir olup olmadığına bakacaktık.

Tarihi materyalizmden başladık.

Toplumların geçirdiği sosyal aşamaların analizini yapmaya çalıştık.

Ancak deha son çözümlemede aşamaları ve sosyal sınıfları inkar etti.

Üretim araçlarının mülkiyetini elinde tutan sınıfın diğer sınıfları sömürmediğini iddia etti.

Geldik sosyalizm ve komünizme.

20. yüzyılda pratik edilen ve sosyalizmi inşa edeceğim diye yola çıkan devletlerde, neler başarıldı, neler başarılamadı daha bunların analizini doğru dürüst yapamadık.

Pratik edilen sosyalizmi bir oranda karalayarak, bir oranda da yapılan şiddet, baskı ve öldürme olayları üzerinden sosyalizmin (kendilerince) çirkin yüzünü ortaya koyma gayreti göze çarpıyor. Bu tür baskı, şiddet, öldürme olaylarını savunmak akıl karı değildir.

Sosyalistleri cani, kan emici, baskıcı, terörist gösterme gayretinin gerçek nedeni sır değildir.

Bunu herkes tahmin edebilir. Sosyalistler burjuvazinin mülkiyetinde tuttuğu üretim araçlarını ellerinden alacağını beyan etmektedirler. Ve iktidarı aldıklarında bunu gerçekleştirmek isterler. Tıpkı kapitalist düzende olduğu gibi yasa yapar yasaları uygularlar. Yasalara uymayanlara da yine yasalar çerçevesinde ceza verirler. Bu cezalar hiçbir zaman ölüm cezaları olmamalıdır. Dünyanın her tarafında ölüm cezasının kaldırılması için solcu ve sosyalistler mücadele vermektedirler. Asmak, kesmek, yok etmek sosyalistlerin işi olamaz.

Sosyalizm adına yola çıkarak, burjuva veya burjuva ideolojisini taşıyor diye insanları öldürmeyi hiçbir sosyalist kabul edemez. Bu türden olaylar olmuş ise bunları deha ile beraber lanetlemekten geri durmam.

Ama, Üretim araçları kamulaştırıldı diye silaha sarılıp iç savaş çıkaran kapitalistlere ne yapmak gerekir. Silaha sarılmış birilerine gül ve karanfillerle gidilmez.

PKK nın üzerine gül ile, karanfil ile gidilmediği gibi.

Üstelik kapitalistler yaşamlarının kıymetini biliyorlar. Bizzat kendileri silaha sarılmayıp, işçi köyle, işsiz insanları para karşılığında savaştırıyorlar.

Tarihin her döneminde büyük insan katliamları ile sonuçlanmış savaşları hakim sınıflar çıkarmıştır/çıkarmaktadır.

İşçilerin, köylülerin, kölelerin, serflerin çıkardıkları isyanlar birkaç tanedir. Ve çoğu kanla bastırılmıştır. Galip gelenler ise yerine ne koyacaklarını bilmedikleri için zaman içinde iktidarlarını kaybettiler.

Diyeceğim o ki. sevgili deha konuyu çirkin bir şekilde soğuk savaş stratejisine, soğuk savaş propagandasına taşımak istiyor.

Ermeniler türklerin soykırım yaptığını iddia ediyor. Bu iddiaları herkesi tatmin edebilecek şekilde doğrulamak veya yanlışlamak mümkün mü? Mümkünse dehanın iddiaları da mümkündür. Ama bu tür şeylerden bir sonuç çıkmaz. Üstelik öyle ilginç iddialar ki. Cenin yemeye kadar iş vardırılıyor. Eh ideolojik olarak, düşünsel bazda bir sonuca ulaşamayacaklarını anlayanların sarıldığı iftira kapmanyası olarak ortada duruyor.

Şimdi bizler de. Kapitalistlerin, emperlalist ülkelerin dünyayı defalarca kana boyamalarını, kitle imha silahlarını pervasızca kullanmalarını. Bütün savaşları bu sınıfların çıkardığını vs göstermek istesek ne olur. Bir yere, bir sonuca ulaşabilir miyiz? Hayır.

Evet ben biraz da kapitalizmin ekonomi politiğine gelmek istiyorum.

Tam da bu ayakkabı fabrikasının sahipliği üzerinden.

Devam edecek.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...