Jump to content

Evren sonlu mu,sonsuz mu?

Recommended Posts

Hiç bir şey sonsuz değildir ama bazı şeylerin sonu yoktur.. Evrende böyledir; Sonsuz değildir ama sonuda yoktur...

böyle saçma şey duymadım sonsuz değil ama sonu yok demek ne demek

Sitelerde Paylaş
Materyalizmin katı hali nedir bağlantı.

Madde'de bilinç aramak mı modern materyalizm?

İdealistik materyalizm peşindemisin yoksa?

Fizikçilerin yaptıkları uçuk kaçık tartışmaları elbette biliyorum ama hepsinin bir sistematiği vardır

Sen sistematikten ziyade bilinç peşindesin

Bunu yazılarından anlıyorum seziyorum

Sen ölümden korkuyorsun kendine itiraf etmesende

Sen bir şekilde fizikten kopmadan kişisel benliğine dair birşeyleri ebediyete uğurlamak istiyorsun

kenzo, gerçek karşısında ne senin düşüncelerinin ne benim düşüncelerimin bir önemi vardır. Ben sadece gerçeği istiyorum. Şimdi şu evrene ve insana bir bak. Birde elimizde var olan bilimsel bilgilere bir bak. Bilim çok değerlidir ama henüz gerçeği çözmekten acizdir. Doğa ve insan çok ilginç bir yapıdır. Bizim elimizdeki bilgiler bize bunların nasıl oluştuğunu anlatamıyor. Ben bilime baktığım zaman bizim olmamamız gerektiğini görüyorum. Yani aslında bilime göre bizler var olamayız. Aradaki uçurumu görüyor musun? Bilim ve gerçek arasında işte böyle büyük bir uçurum var. Bu sebeple bilime ne kadar saygı duyarsam duyayım, beni tatmin edemeyeceğini biliyorum. E o zaman ne yapmalıyım. Gidip bir inanca sarılmayacak kadar bilgilendim ve akıllıyım. İnanç yok bende artık. O zaman şunu yapıyorum. Okuyor ve düşünüyorum. Nedir bu işin aslı diye kafa yoruyorum. Tabii sıradan bir insan olarak saçmalayabilirim. Abuk sabuk fikirlerde öne sürebilirim. Ama herkes gibi benimde fikir üretme özgürlüğüm var. Ateist olmam belli kalıplara bağlı kalmamı zorunlu kılmaz.

Eski metaryalist anlayışla bugünkü aynı olamaz. Çünkü ne olursa olsun bilgi birazda olsa değişti. Peki yeni metaryalist anlayış ne olabilir? Madde ve enerjiyi anlayamadığımızı itiraf eden bir metaryalist anlayış olabilir mesela. İdealist olması gerekmez. Ben eğer insana ve evrene bakıp onda bir güzellik ve sır görüyorsam, bu yadsınacak bir şey değildir. Sır ne dersin şimdi sen? Sır saklı bilgi. Çünkü gerçekten insanda ve evrende saklı bilgi var, bu sebeple hala çözemedik. Evet şunu kabul ediyorum. Ben moral değerleri yüksek, insan için beklentileri yüksek, açmazları ve karamsar düşünceleri hiç sevmeyen, insanda bir soyluluk ve asalet görmek isteyen, yüksek ahlaki değerlerin yadsınmaması gerektiğine inanan biriyim. Mistik bir idealizmi gereksiz bulurum. Ama bir liderin idealini gereksiz bulmam. Örnekse Atatürk. Hayatın gerçekleri ile örtüşen idealler zaten olmalıdır. Yoksa nasıl ilerleriz?

Sistematik denilen şey bulgulara göre kurgulanan bir şeydir. Bulguların değişirse sistematiğinde değişir. Senin sığ sistematik anlayışını kabul etmek zorunda değilim. Benim ölümden korkmam yada korkmamam ölümün gerçekte ne olduğunu değiştirmez. Üstelik ölümden korkmuyorum, yok olmaktan korkmuyorum diyecek biri değilim. Ben gerçekçi biriyim. Elbette korkuyorum. Korkmuyorum diyene ise gülüyorum sadece. Herkes korkar ama nedense korkmuyorum diye atar tutar. Bak ben korkuyorum ve açıkça söylüyorum. Ancak istekleri uğruna gerçeği gölgeleyecek bir insan değilim. İstek ve korku başka gerçek başka. Ama o gerçeğin ne olduğunu bugün kimse bilmiyor. Bilim senin anladığın ve düşündüğün doğrultuda ilerleyecek diye bir şey yok. Çok klasik ve katı düşünen birisin. Hatta sıkıcısın. Kusura bakma, yeri gelince dan diye lafı söylerim. Bugün farklı düşünen, farklı algılayan beyinlerin yaklaşımlarına ihtiyaç var. Çünkü eski anlayış ile ancak buraya geldik ve tıkandık. Bırak birileri insanı ve evreni farklı algılasın. Bırak birileri karamsar, yokluk düşkünü ve sıkıcı olmasın. Bırak hayata umutla bakan birileri fikir üretsin. Eminim bir çok yerde bir çok çalışmada böyle birileri var. Bu kadar rahatsız olma. Eyvah anlayışıma karşı fikirler bunlar diye sızlanıp durma. Hayat böyledir, her şey değişir. Katlanmak zorundasın.

tarihinde baglanti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Melek

Hiç bir şey sonsuz değildir ama bazı şeylerin sonu yoktur.. Evrende böyledir; Sonsuz değildir ama sonuda yoktur.

demiş. Osiris de buna cevap olarak

böyle saçma şey duymadım sonsuz değil ama sonu yok demek ne demek
buyurmuş.

Ben bunu haddim olmayarak açıklayayım. Dünya da sonsuz değildir ama sonu yoktur. Eski Avrupalılar dünyanın düz olduğuna ve fazla uzaklara giden gemicilerin dünyanın kenarından düşeceğine inanırlardı. Dünyayı düz ve sonlu sanırlardı. Dünya yuvarlaktır, ve tamamen deniz ya da karadan oluştuğunu farzederseniz bir noktadan başlayıp sonsuza kadar gitmek mümkündür Tabii eninde sonunda başladığınız noktaya döner ve tur atmış olursunuz, gitmeye devam ederseniz sonsuz sayıda tur atabilirsiniz. Dünya yörüngesindeki uydular da döner dururlar, yörüngenin sonuna bir türlü ulaşamazlar. O yörünge sonsuz değildir ama sonlu da değildir: daireseldir. İngilizcede circular derler.

Sonsuzluk... sadece kağıt üzerinde, sadece soyut matematik alemindedir.

Bence somut alem sonludur. Evren de sonludur. Fiziğin kuralları ancak sonlu bir evrenle örtüşür.

Şunu bir tahayyül edin: Bir ucundan bir ucuna otuz üç buçuk milyar ışık yılı olan bir hapishanede yaşıyoruz aslında.

Ama bu acı gerçeği kimse duymak istemez.

Şimdi bir uzay mekiği çıksa ve ışık hızıyla gitse gitse, otuz üç milyar yıl sonra başladığı yere geri dönecektir.

tarihinde Sidhe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

merhaba sidhe

Şunu bir tahayyül edin: Bir ucundan bir ucuna otuz üç buçuk milyar ışık yılı olan bir hapishanede yaşıyoruz aslında.

Ama bu acı gerçeği kimse duymak istemez.

Şimdi bir uzay mekiği çıksa ve ışık hızıyla gitse gitse, otuz üç milyar yıl sonra başladığı yere geri dönecektir.

buna deliliniz nedir

kıyas yapabileceğiniz bir ölçüm yapıldımı?

yoksa sadece bir teorimi?

saygılar sevgiler

Sitelerde Paylaş
merhaba sidhe

buna deliliniz nedir

kıyas yapabileceğiniz bir ölçüm yapıldımı?

yoksa sadece bir teorimi?

saygılar sevgiler

Teori tabii.... O yüzden 'bence' dedim başından, yanlış anlama olmasın diye.

Ama yine bence, sonsuzluk kavramı eşyanın tabiatına aykırı. Moebius şeridi sonsuza kadar gider durur, ama şeridin dışına çıkıp baktığınızda sonludur..... bunun gibi birşey.

Sitelerde Paylaş
  • 9 years later...

Evren sonludur .. Bilinen evren 93.000.000.000 ly (ışık yılı) çapında ..

Bilinmeyen kısımları da sayısal bir değerle ifade edilebilir ..

Evren düzdür .. WMAP'i araştırabilirsin ..

Ama açık olma ihtimali de var ..

tarihinde The_Individualist tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 10/28/2008 at 01:00, Son_Mohikan said:

Evrenin sonu neresidir

Hesaplamalara göre evren sürekli büyüyor, bir sonu yok. Işık hızından bile daha hızlı büyüdüğü tahmin ediliyor. Eline bir cetvel alıp ölçemezsin.

On 10/28/2008 at 01:00, Son_Mohikan said:

Sürekli genişliyor olması sonsuzluğa mı işaret eder?

Evrenin dışına dair bir şey bilmiyoruz.

tarihinde Tengiz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
21 hours ago, Tengiz said:

Hesaplamalara göre evren sürekli büyüyor, bir sonu yok. Işık hızından bile daha hızlı büyüdüğü tahmin ediliyor. Eline bir cetvel alıp ölçemezsin.

Evrenin dışına dair bir şey bilmiyoruz.

Şöyle bir sorun var ki, hiç bir şey ışık hızından daha hızlı gidemez. Big bang'ın bir tarafını kurtarmak adına kabul edilen bir zırvalık bu. 

Diğer sorun da şu. Sonsuz ne? Bir sayılabilir sonsuz var, bir de sayılamaz sonsuz, mesela hangisinden bahsediyorsunuz?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...