Jump to content

Evren sonlu mu,sonsuz mu?

Recommended Posts

Evrenin sonu neresidir?Evrende dünya gibi kabuklu atmosferli bir yapıda ise ondan ötesi nedir?Sonlu ise sonsuzluğu nerede kalır?Açık mıdır,kapalı mıdır?Sürekli genişliyor olması sonsuzluğa mı işaret eder?İnsanlık şimdi bu soruların yanıtlarını arıyor.

Merak ettim ve bir sorayım dedim belki bir bilen çıkar.;)

Sitelerde Paylaş
Evrenin sonu neresidir?Evrende dünya gibi kabuklu atmosferli bir yapıda ise ondan ötesi nedir?Sonlu ise sonsuzluğu nerede kalır?Açık mıdır,kapalı mıdır?Sürekli genişliyor olması sonsuzluğa mı işaret eder?İnsanlık şimdi bu soruların yanıtlarını arıyor.

Belki bir bilen mi çıkar :D

Bunu bilen kişi eğer bu sitedeyse lütfen adresini versin bir fotoğraf çekineyim..21. yy 'ın en büyük fizikçisi olacak çünkü bu kişi :D

Ama dur! Müslümanların kitabı Kuran da kesin bunun cevabıda vardır :D

Sitelerde Paylaş

Evren bizim kavramlarımızı aşar. Sorularımıza gülüüüüp geçer. Küçük çocuklarız biz daha. O bize büyüde gel der.:)

Sitelerde Paylaş
Evren bizim kavramlarımızı aşar. Sorularımıza gülüüüüp geçer. Küçük çocuklarız biz daha. O bize büyüde gel der.

O kadar yani :)

Panteizme mi gidiyor bu yol?

İyice mistikleştin sen ya

tarihinde kenzo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
O kadar yani :)

Panteizme mi gidiyor bu yol?

İyice mistikleştin sen ya

Ben sorunu anladım. Metaryalizmi eski ve katı haliyle benimsemeyeni sen normal bulmuyorsun. Birde fizikçi olacaksın. Metaryalist olabilirim, çünkü normali bu. Ama metaryal nedir? Sanki fizikçilerin yaptığı uçuk kaçık tartışmaları bilmiyor musun? Adamlar bunu zevk olsun diye yapmıyor herhalde. Bir şeyler yakalamak için saçma sapan varsayımlarla bile uğraşıyorlar. Tek bir amaçları var, bir şeyler yakalamak. Bence çok yerinde bir uğraş. Çünkü başka yol yok.

Ben yukarıda şaka yaptım; tatlı ve küçük bir şaka sadece. Ama o kadar boş bir şeyde değil söylediğim. Bence gerçek olan bir tarafı var. Yani ne kadar gerçek onu bile bilemeyiz şu anda. Yani o kadar bilgimiz yetersiz, anla işte.

Mistikleşmek mi? Bugünkü bilgilerim itibarı ile bu kavramdan hiç hoşlanmıyorum. Bana çok ters. Eskiden de tam bir mistik havada değildim zaten. Yani ağır ve çekilmez bir şeydir bu.

Ben öyle kalıplara dökemem kendimi. Ateist oldum diye, kendimi katı bir dünya görüşüne hapsedemem. Özgür bir ateistim ben. Değişik konularla ilgilenmeyi, değişik açılardan bakmayı, kavramları tartışmayı, yapıcı düşünmeyi, hem madde için hem mana için estetik düşünmeyi, kelimelerle bilgi ve anlam oyunları yapmayı seviyorum ben. Bu mistikleşmek değildir. Bu hayatı dolu dolu yaşamaktır.

tarihinde baglanti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evrenin veya herhangi bir şeyin sonsuz olması kanıtlanabilir bir şey değildir. Ne yapacaksın, nasıl kanıtlayacaksın, sonsuza dek(!) genişlemesini bekleyip(!) evet sonsuzmuş mu diyeceksin?

Sitelerde Paylaş
Evrenin veya herhangi bir şeyin sonsuz olması kanıtlanabilir bir şey değildir. Ne yapacaksın, nasıl kanıtlayacaksın, sonsuza dek(!) genişlemesini bekleyip(!) evet sonsuzmuş mu diyeceksin?

sonsuza dek beklemek diye bir şey olabilir mi? :)

Sitelerde Paylaş
Nereden çıkıyor bu "insan aklı yetmez" safsatası anlamıyorum.

Yeterli kanıt bulunup da insan aklının yetmediği birşey mi oldu? Nedir o?

İnsan birşey buldu mu araştırıp çözüyor. Aksi bir kanıtınız mı var?

senin kanıtını görebilir miyiz?

Sitelerde Paylaş

MERHABA MOHİKAN

EVREN SONLUMU SONSUZMU?

EĞER SONLU İSE SONA GELDİĞİNİZDE SONDAN SONRA NE VAR?

YANİ YILLARCA EVRENDE GİTİNİZ VE BOŞLUK BİTTİ ÖNÜNÜZE BİR (MİSAL DUVAR)DUVAR ÇIKTI!

PEKİ ONUN ARDINDA NE VAR?

sizin sorduğunuz soru insanlık tarihinden beridir cevabı aranan sorudur

evren benim tezime göre sonsuzdur

genişleme noktasında veriler sadece teorik verilerdir

genişlediğini kanıtlamak için var olan evrenin sınırlarını(hacmini) tesbit edip sonraki sınırlar ile(hacim) kıyaslamak ve ortaya çıkan farklılığı genişleme vaya daralma olarak kanıtlamak gerekli!

bu mümkün olmadığından verilen tüm bilgiler teorisel noktada kalmaktadır

saygılar

tarihinde bilimsel tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

baysapka ben insan aklini asagilar anlamda demedim,insanlar hep devamli evrim geciriyor.teknoloji daha yeni gelisiyor,insanlik halen arayis icerisinde,ben suan insanligin buna gücünün yetemeyecegini söylüyorum sen tutmus baska yöne cekmissin.iyice anlasaydin bu cevabi vermezdin.peki sen ce insanlik suan veya yakin zamanda uzayin sonsuzlugunu kavrayabilecekmi hadi sen acikla bakalim.

Sitelerde Paylaş
Ben sorunu anladım. Metaryalizmi eski ve katı haliyle benimsemeyeni sen normal bulmuyorsun. Birde fizikçi olacaksın.

Materyalizmin katı hali nedir bağlantı.

Madde'de bilinç aramak mı modern materyalizm?

İdealistik materyalizm peşindemisin yoksa?

Fizikçilerin yaptıkları uçuk kaçık tartışmaları elbette biliyorum ama hepsinin bir sistematiği vardır

Sen sistematikten ziyade bilinç peşindesin

Bunu yazılarından anlıyorum seziyorum

Sen ölümden korkuyorsun kendine itiraf etmesende

Sen bir şekilde fizikten kopmadan kişisel benliğine dair birşeyleri ebediyete uğurlamak istiyorsun

tarihinde kenzo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evren sonsuz bir boşluk içinde genişleyen, sonlu bir varlıktır.

Açık veya kapalı olması bir şey değiştirmez.

Açık da olsa sonlu ve sınırlıdır, kapalı da olsa..

Evrenin ötesinde sonsuz bir boşluk vardır.

Sitelerde Paylaş

baysapka sen yanlis anladin sanirim yazilanlari yine tekrar ediyorum,insanlar tabiki arastiriyor,bende bundan bahsediyorum ve halen de arastirmakta ,arastiracakta.ama ben su anki teknoloji ve aklin henüz yeterli olmadigindan bahsettim,insan aklinin kücümsenmesi amacli degildi yazdigim.yukarida baska kanitmi varki insanlik arastirmadi seklinde yazmissin.anladik.ama iste o kanitlari bulamk öyle kolay olmuyor.yavas yavas baysapka.

Sitelerde Paylaş
Nereden çıkıyor bu "insan aklı yetmez" safsatası anlamıyorum.

Yeterli kanıt bulunup da insan aklının yetmediği birşey mi oldu? Nedir o?

İnsan birşey buldu mu araştırıp çözüyor. Aksi bir kanıtınız mı var?

Arkadaş iste bu konuya maalesef insan aklı yetmiyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...