Jump to content

PANIK ATAK NEDEN OLUR

Recommended Posts

Panik atağın ya da diğer rahatsızlıkların insanın gönül ilişkileri üzerinde kesin bir etkisi olabileceğini sanmıyorum. Yani panik atağım, bu nedenle kimseyi sevemem demek bence sadece bir kendinden kaçıştır. Yine de psikiyatr forum arkadaşlarımızın bu konuda aydınlatıcı açıklamalarda bulunmasında yarar vardır.

Bence insan aşka bazı şeyleri şart koşuyorsa, bahane arıyorsa, o kişi kaçıyordur ya da sevmiyordur!

Sevgi engel dinler mi ...

Aşık der ki:

"Seyit Meftuni' Nin Dili

Ayan Olsun Dosta Hali

Taşa Deyse Aşkın Yeli

Tozar Divana Divana"

Sevgiler,

tarihinde MrGuitar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 102
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Vesper canımsın..Bu yazı benide anlatmış desem ..

Bazen ölüm gerçekten güzelleşiyor..Aklıma bazen bu hisler bir güç tarafından bize ölüme alışalım diyemi yaşatılıyor düşüncesi gelir..

Artık o güç varmı yok mu ilğilenmiyorum.Varsada yoksada umrumda degil..

Her iki durumda da panik atagım nede olsa:)

Sıkıldım!! Çevremden ailemden ve .. Herkes diyor ki akıllısın güzelsin neden böylesin..Ya neden anlamıyorsunuz dışım nasıl görünürse görünsün sorun içimde..

Birileri de gelir aşkını ilan eder arkadaşlık yetmiyor nedense ... benden de tepki bekler..Ona sadece bakarım ..İlk sorum su olur neden ben.Cevap şu oluyor çok guzelsin..Neye göre.. dediğimde tuhaf bakışlar başlıyor.Sonra yargılamalar başlar sen nasıl birisin neden böyle düşünüyorsun feminist misin . neden sevmiyorsun v.s.....en sonunda allahından bul yada cehenneme git derler ateist olsalar bile... Ah bu kişilere ne desem boş..Neden anlamazlar hala ısrar ederler ki....

Panik atak benden kendime olan sevgimi aldı..Bir gün kendimi seversem belki karsımdakinide severim.

Neyse işte..

Vesper ben hergün 1.5 saat koşuyor, yürüyor veya pilates yapıyorum böylece enforfin düzeyim artıyor.

İşe yarıyor mu dersen yarıyor gibi gibi..

Benim hala umudum var, bir gün biticek p.a..Bitmeli!!

Ladyx dans ve spor harbiden de işe yarıyor bende de.Bir ara animasyon arkadaşlar dans provası yaparlarken onlara katılıyordum 1-2 ay kadar.Acayip iyi gelmişti.Çocuk gibi umarsızdım dans ederken.Akşamda ölü gibi uyuyordum.:)Tam bir terapiydi o süreç.Belki bir gün bitecek canım.Ne yapalım artık.

Şu pilates olayına ben de mi girsem acep.. ^_^

Sitelerde Paylaş

Ladyx dans ve spor harbiden de işe yarıyor bende de.Bir ara animasyon arkadaşlar dans provası yaparlarken onlara katılıyordum 1-2 ay kadar.Acayip iyi gelmişti.Çocuk gibi umarsızdım dans ederken.Akşamda ölü gibi uyuyordum.:)Tam bir terapiydi o süreç.Belki bir gün bitecek canım.Ne yapalım artık.

Şu pilates olayına ben de mi girsem acep.. ^_^

Bende dans olayına girmek istiyorum..Tango derslerıne başlıycam..Pilates topla çok zevkli çocuklar gibi egleniyorsun..Denemelisin sıkılırsan bırakırsın:)

umudum var vesper doktorumda dedi bir gün biticekmiş..Aslında sorun algılardaymış .Zincirin bir yerinde halkanın tekinde hata var.O halkanın degişmesi lazımmış.İlaçlar o halkanın yaptıgı sorunu bastırırmış.Ama halkadaki bozuklugu çözmezmiş.Bu çözümü yapcak olan psikologlarmış.İşte sorunda burda başlıyor öyle bir psikolog var mı türkiyede..

Şuana kadar ne yazık ki çıkmadı..Sadece senı dınleyenler ve ilaç verenler var..

Canım Bir gün P.a bitcek o günde ben cidden organık hasta olucam :)ahh ahhhhh

Paradokstayım..

Sitelerde Paylaş

Konu giderek bir Ateistcafe konusuna dönüşmüş. Orada devam edilirse doğru olur.

--------->ATEISTFORUM

Ayrıca, forumda ilaç adı vermeyiniz.. Bilen var, bilmeyen var. Bunlar doktor kontrolünde kullanılması gereken ciddi ilaçlar. Birilerinin bilir bilmez okuyup da denemesine neden olmayınız; böyle bir vebal altına girmeyiniz, forumu da sokmayınız.

Sitelerde Paylaş

5 yıldır bu illetin pençesindeyim..Canımdan bezdirdi beni.antidepresan manyağı oldum.

Bunun övünülecek nesi var?Herşeyden korkuyorum.Tüm dünyam altüst oldu.

Depresyona benzer bişey sanıyorlar ama hiç değil.heran korkuyla yaşamak nedir bilemezsiniz.

Anlatılamaz,anlaşılamaz bişey bu.Yaşamasam,böyle bir dehşetin gerçekliğini hayal edemezdim.

imdaat...

Asıl korkulması gerekenden kormuyorsan yani herşeyi yaratan ve mahşer,de yaptıklarımızla bizi hesaba çekecek olan Allah celle celalühü,den korkmuyorsan düzelemezsin.hakiki imanla Allaha yönelirsen korkuların 100,de 10,u bile kalmayacak.bence denemelisin kesinlikle değişimi farkedeceksin çünkü çok farkedecek içini müthiş bir huzur kaplayacak.

Sitelerde Paylaş

Asıl korkulması gerekenden kormuyorsan yani herşeyi yaratan ve mahşer,de yaptıklarımızla bizi hesaba çekecek olan Allah celle celalühü,den korkmuyorsan düzelemezsin.hakiki imanla Allaha yönelirsen korkuların 100,de 10,u bile kalmayacak.bence denemelisin kesinlikle değişimi farkedeceksin çünkü çok farkedecek içini müthiş bir huzur kaplayacak.

Dalga mı geçiyorsun sen ya :angry: Panikatağın salt ateistlerde görüldüğünü falan mı sanıyorsun?Hastalığımın ilk başladığı dönemde bir kadınla tanışmıştım.Kadın bu rahatsızlığı ortaya çıktığı zaman tüm dünyası alt üst olmuş.Sürekli namaz kılıp ağlayarak allaha yakarırmış,komşuları anlatmıştı.Sürekli allaha sığınırmış sürekkkli ama.Hacısıydı hocasıydı gitmedikleri kalmamış.Her deneni yapmışlar.Yani bir eşşek b.ku kalmış yedirmedikleri.Doktora da gitmişler sonunda,doktor anlatmış,teşhisi koymuş,ilaçlarını vermiş.Kadın inanmamış!!!

Neden sonra doktorun biri kadını ikna etmiş ilaç kullanmaya başlamış da toparlanmış zavallım."Ölüyodum..çok kötüydüm ben.."diyodu yazık.Hani nerdeydi huzur?Nerdeydi senin allahın?

Sitelerde Paylaş

Sence vesper veya ben bu yolu denemedik mi? İlk denediğim-(iz) yol din di..

Dini denedim hemde her şeklini ama gördüm (-dük)sadece saçmalıklar toplulugu..Orda senin gibi hastalıklardan acılardan ve ölümden kendine prim arayan asalak zihniyetli insanlar var..Acılarla ve bilinmezlikle kendini ifade eden bir olguyu kabul etmek bana(bize) uygun degil...

Bilmedem araştırmadan okumadan cevap yazmayın.Konuyu açarkende yazdım dini yazılar yazmayın diye..İspatı olmayan şeylere yeterince vakit harcadım.Sizin saçmalıklarınıza zorla konu edilen bir hastalıgı yaşamaktan sıkıldım bunaldım..

Sitelerde Paylaş

kesin la zırlamayı.

Allah,a iman etmezseniz sürünün böle daha çok düzelirim diye beklersiniz.yazık dünyada ölüm korkusu ahiret hepten....... hey Allahım yhaa Allah acısında gözünüzdeki perdeyi kaldırsın hidayete erin diyeyim artık.

ha ha ha İyide aynı hastalıktan müzdarip imamlarda var.Onlar neden hasta..allaha inandıkları içinmi..

Saçmalamayı kes ..Çok komiksin:D

Sitelerde Paylaş

ha ha ha İyide aynı hastalıktan müzdarip imamlarda var.Onlar neden hasta..allaha inandıkları içinmi..

Saçmalamayı kes ..Çok komiksin:D

alkol ve benzeri kullanan insanlar,aile yaşamı huzursuz olan insanlar,MANEVİ BOŞLUK YANİ ALLAHA İMANI HİÇ OLMAYAN VEYA AZ VEYA ŞÜPHEYLE YAKLAŞANLARDA KAÇINILMAZ SONDUR.

son yıllardaki şiddet,vahşet,psikolojik gerilim filmlerden örneğin testere,tepenin gözleri,korku kapanı,son durak gibi ve buna benzer birsürü film alışkanlığın varsa bırakmalısın.vede ineternetten ilginç,tuhaf ve korkunç video ve resimler izlemeyede son vermelisin.eğerki izliyorsan tabi.

tarihinde michaelscoffield tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

kesin la zırlamayı.

Allah,a iman etmezseniz sürünün böle daha çok düzelirim diye beklersiniz.yazık dünyada ölüm korkusu ahiret hepten....... hey Allahım yhaa Allah acısında gözünüzdeki perdeyi kaldırsın hidayete erin diyeyim artık.

İnsanların acılarını bile propaganda malzemesi olarak kullanan bu salaklar, sonra da 'Yahudi simsar' imgesi diye bir tiplemeyle, başka halkları aşağılıyorlar. Harbi salak bunlar :)

Benim bildiğim kadarıyla; bilişsel/davranışsal terapi, ilaçlardı filan, bir bunların kayıtlara geçmiş, kontrollü deneylerle ispatlanmış faydaları var. Bunları uygulayan insan, dine dönen insana göre daha yüksek oranlarla iyileşiyor. Bir sürü insan, 'maneviyata' dönmeden sorunlarını çözüyor.

Ziyadesiyle şişirilmiş bir süperegoya sahip bu tip hastalara; günah, sorumluluk, korku, cehennem, ahlaki yükümlülük demekten daha hırpalayıcı ne söylenebileceğini inan bilmiyorum...

Sitelerde Paylaş

alkol ve benzeri kullanan insanlar,aile yaşamı huzursuz olan insanlar,MANEVİ BOŞLUK YANİ ALLAHA İMANI HİÇ OLMAYAN VEYA AZ VEYA ŞÜPHEYLE YAKLAŞANLARDA KAÇINILMAZ SONDUR.

Hayattan çok kopuksunuz... Bir yerlerde okumuşsunuz, "allah inancı yoksa insan manevi boşluktadır" diye sonrada bunu pazarlayıp duruyorsunuz.. Mersin'de iki genç kız ölmüştü hatırlıyormusunuz. Türbanrlı genç kız aynı zamanda kuran öğretmeni olan çok sevdiği kız arkadaşını vurup intihar etmişti.. En son Adana'da olmuştu. Türbanlı (Bırak türsanı tarikatçı bir aileside vardı) genç bir kadın iki çocuğunu öldürüp intihar etmişti...

Bakın allahla yatıp allahla kalkıyorlardı... Şimdi bu iki örneğe (ki örnekleri çoğaltmak mümkündür) bakıp Allah inancı insana intihara sürükler dersek yanlış olur mu...

Önce hayatı okuyun ondan sonra sağdan soldan duyduklarınızla ahkam kesin bence...

Sitelerde Paylaş
  • 9 months later...

Panik Atak hiç geçmez mi? Kurtulamazmıyız bu hastalıktan..?

Ruhsal hastalıkların çoğunda olduğu gibi bunun da baş sebebi maneviyatsızlık. Daha çok şehirde yalnız yaşayan, sohbet edeceği eşi dostu(cemaat) olmayan, ilahi muhabbet ve hazdan kendini mahrum bırakan, şekilde eğitimli ve kültürlü ama iç dünyasında bir çöl gibi olan insanlar tutuluyor bu panik atağa. Hapla filan çözülecek birşey değil. Sorun kalpte. Kalbini nurlandıran ehli imanda böyle şeyler olmaz biiznillah. Sana da Allah'tan şifa ve hidayet dilerim kardeşim. İnanırsan olur. Sen Allah'a bir adım gidersen, o sana on adım gelir. Yeter ki nefsin tekebbür ve şekavetini kırmayı dene. Hepsi senin elinde...

Sitelerde Paylaş

Ruhsal hastalıkların çoğunda olduğu gibi bunun da baş sebebi maneviyatsızlık. Daha çok şehirde yalnız yaşayan, sohbet edeceği eşi dostu(cemaat) olmayan, ilahi muhabbet ve hazdan kendini mahrum bırakan, şekilde eğitimli ve kültürlü ama iç dünyasında bir çöl gibi olan insanlar tutuluyor bu panik atağa. Hapla filan çözülecek birşey değil. Sorun kalpte. Kalbini nurlandıran ehli imanda böyle şeyler olmaz biiznillah. Sana da Allah'tan şifa ve hidayet dilerim kardeşim. İnanırsan olur. Sen Allah'a bir adım gidersen, o sana on adım gelir. Yeter ki nefsin tekebbür ve şekavetini kırmayı dene. Hepsi senin elinde...

Ne güzel saçmalamışsın.

Elinde psikolojik sorun yaşayan herkesin dinsiz olduğu ve müslümanların hiç psikolojik sorunu olmadığı yönünde istatistiksel bir veri var mı diyeceğim ama sen daha istatistiğin ne olduğunu bile bilmiyorsundur muhtemelen. Psikolojik sorunların imansızlıktan kaynaklandığına da iman edivermişsindir nasılsa. Saçma sapan şeylere bile kendini kolayca inandırabilmek -bir yandan acıklı ama bir yandan da- çok güzel olmalı.

Ha bir de ''hapla olacak iş değil'' diye yazmışsın. O halde sana kanlı-canlı bir örnek vereyim imanlı çocuk. Bu iş haplarla oluyor, hem de öyle bir oluyor ki inanamazsın. Benim üç ay önceki halimi bilen bilir. Sürekli ölmeyi düşünüyordum. Üç aydır günde 300 mg xxxx çakıyorum, şimdi gayet iyiyim. Meğer benim kafanın yakıtı bitmiş. Yakıtı alınca toparlandık. Madde haplar, benim ''ruh'' sağlığımı düzeltiverdi. Nasıl ama? Materyalizm işte!

Hadı sıkıysa bunu da senin Allah dediğin putun ''hikmetine'' bağla!

tarihinde IFeelGood tarafından düzenlendi
İlaç adı vermeyelim....
Sitelerde Paylaş

Ne güzel saçmalamışsın.

Elinde psikolojik sorun yaşayan herkesin dinsiz olduğu ve müslümanların hiç psikolojik sorunu olmadığı yönünde istatistiksel bir veri var mı diyeceğim ama sen daha istatistiğin ne olduğunu bile bilmiyorsundur muhtemelen. Psikolojik sorunların imansızlıktan kaynaklandığına da iman edivermişsindir nasılsa. Saçma sapan şeylere bile kendini kolayca inandırabilmek -bir yandan acıklı ama bir yandan da- çok güzel olmalı.

Ha bir de ''hapla olacak iş değil'' diye yazmışsın. O halde sana kanlı-canlı bir örnek vereyim imanlı çocuk. Bu iş haplarla oluyor, hem de öyle bir oluyor ki inanamazsın. Benim üç ay önceki halimi bilen bilir. Sürekli ölmeyi düşünüyordum. Üç aydır günde 300 mg xxxx çakıyorum, şimdi gayet iyiyim. Meğer benim kafanın yakıtı bitmiş. Yakıtı alınca toparlandık. Madde haplar, benim ''ruh'' sağlığımı düzeltiverdi. Nasıl ama? Materyalizm işte!

Hadı sıkıysa bunu da senin Allah dediğin putun ''hikmetine'' bağla!

Düzeldiğin, avatarındaki psikopat resimden belli... Sen değilmiydin daha geçen gün buraya gelip adminlere, haci'ya galiz şekilde sövüp saydırıp kaçan. Şimdi masal anlatma. Hapın düzeltmesi dediğin şey uzun vadede birşey değiştirmez. Altta buna sebep olan durum aynen devam ediyor. Bir taraftan su doluyor, sen elinde kovayla su boşaltmaya çalışıyorsun. Ben deliği kapatmanın öneminden ve yönteminden bahsediyorum, sense kovanın ne kadar güzel, büyük olduğundan falan bahsediyorsun...

tarihinde Mücahid3169 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bak dini inançlar neler yapıyormuş insanlara. Nasıl fena bozuyormuş. Allah neden kendisine ve yarattığı cinlerine bu kadar sadık olan kullarına eza ediyor, onu da bilmiyoruz.

Cinlerden muzdarip bir ailenin tartışıldığı bir başlığa yazdığım iletiyi buraya kopyalayayım..

Panik atak, depresyon, şizofreni, obsesyonel nevroz, anksiyete gibi DSM-III ve IV tanı ölçütlerine giren bu rahatsızlıkların her birinin tedavi yöntemi ve süreçleri farklıdır. Kimisi bir ömür boyu ilaç kullanmayı gerektirir.

Psikiyatr, cin gördüğünü söyleyen hastanın ciniyle ilgilenmez, hastanın kişsel yorumu olarak bakar. Hasta çok ısrarlı ise "neler yapıyor peki sana" gibi bir yaklaşımla cin betimlemesi altında ne gibi etkenler bulunduğu irdeler ama insan veya hayvandan farklı herhangi bir şuurlu varlık kavramına yer vermez.

Daha önce de belirttiğim gibi psikiyatr, hastanın bu yorumunun çoğu kez boş inançlarla bezenmiş zihinsel şartlanmalara bağlı idrak yanılmalarından kaynaklandığını varsayar.

Teşhisler, karşılaşılan vaka sayısının çoğunda doğrudur ve ayrıca cin gibi başka bir varlığın etkisini dikkate almaksızın yapılan tedaviden de olumlu sonuç elde edilmektedir.

Bu tür sorunla gelen hasta sayısının tedavi sonucu gibi bir istatistik o nedenle yoktur.

Fakat 2004 yılında psikiyatri ve fizik tedavi polikliniklerine başvuran hastaların karşılaştırılması yapıldığında, geleneksel yardım arama davranışları oranı psikiyatri polikliniğine başvuru oranı %57, fizik tedavi polikliniğine başvuru oranı da %15 olarak tepit edilmiş.

Ve tahmin edeceğiniz üzere en sık başvuru oranı dini motif taşıyan mekan ve kişilere; en sık anlatılan hastalık nedeni de önce cin çarpması, sonra da muska olmuş.

Yani bu insanlar önce psikiyatri kliniğine değil, dini motif taşıyan mekan ve şahıslara başvuruyorlar. Doğal olarak tedavi edilemiyor, son çare olarak psikiyatri polikliniklerine başvuruyorlar.

Geleneksel yardım arama davranışıyla ilgili yapılan bir araştırma sonucu saptanandır bu. Hepimizce de malumdur.

Sitelerde Paylaş

PANIK ATAK NEDEN OLUR?

Geldiğinde hemen ilgilenilecek başka bir şey bulunmalı.

Örneğin en güvenilen bir kişi ile konuşmak.

10 dakika kadar kendini güvende hissedeceğin biri ile diyalog.

Süreci bireyin kendi iç yansımalarıdan koruyarak, tırmandırmamanın en iyi ilacı budur!

Ben kendimden biliyorum. ;)

Sitelerde Paylaş
  • 8 months later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...