Jump to content

Neden uykumuz gelir?

Recommended Posts

Sirkadian ritm kabaca 24 saattir.

Bu ritmin ne zaman başladığını bilirseniz, neden tam olarak 24 saat omadığını da bilirsiniz?

Evrimsel olarak sirkadian ritm ne zaman başlamıştır?

Abi işte bende bunu merak ediyorum,

Neden tam 24 değil.

Evrimsel süreçte sirkadiyen ritmin ne zaman ortaya çıktığını tam olarak bilmiyorum

Sadece kafamdan sallayabilirim :)

Bir deniyeyim sen düzelt beni abi;

Öncelikle bilgehan'ın yazısından bi kaç alıntı;

Biyolojik saatimizi sirkadiyen ritme göre hipotalamus düzenler.

(...)

Hipotalamus bizim üçüncü gözümüzdür. Hipotalamus'un uyku düzenleme görevini sürüngenler üzerinden anlatmaya çalışayım. Kafanın üzerinden bir organ düşünün, bu organ ışığa duyarlı ve ışık azaldığı zaman canlıyı uykuya yöneltiyor, canlı korunaklı bir yere gibi geceliyor, sonra ışığı tekrar aldığında uykuyu bozuyor ve canlı tekrar aktif oluyor...

(...)

Bizim hipotalamusumuz sürüngenlerin hipotalamusu ile benzer bir görev yapar ama kafatasının içine gömülmüştür. Her ne kadar sıcak kanlı olsak da sürüngen özelliklerinin bazılarını aynen taşıyoruz, hatta beynimizin en ilkel kısımları sürüngen beyni ile aynı.

Çıkış noktası olarak sürüngenleri ele alırsak;

Sürüngenlerin yaşadığı veya ortaya çıktığı coğrafya da ki gece-gündüz zaman farkından kaynaklanıyor olabilir yada daha sonradan insanların göçebe/toplayıcı yaşam sürdüğü sıralarda edindiği bir özellik olabilir.

Tabi bunları sallıyorum :) Doğrusunu cidden merak ediyorum

Sitelerde Paylaş
  • İleti 71
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sirkadian ritm tek hücreli canlılarla başlayan bir ritmdir. Yani nerdeyse 4 milyar yıl önce başlamıştır.

O zaman dünya kendi etrafından çok daha hızlı dönüyordu ve sirkadian ritm kabaca bile olsa 24 saat değildi.

Dünya 4,5 milyar yıl yaşında...

Dünyanın kendi etrafında dönmesi her 100 bin yılda 2,2 saniye yavaşladığı sanılıyor.

4,5 milyar yılda kaç 100 bin yıl var? 45000

45 bini 2,2 ile çarparsan dünya 4,5 milyar yıl önce ne kadar hızlı döndüğünü bulursun.

Dünya 12,5 saat daha hızlı dönüyor.

24 saatten 12,5 saati çıkarırsan, dünyanın 4,5 milyar yıl önce kendi etrafında 11,5 saatte döndüğünü bulursun.

Yaşam ve sirkadian ritm 4 milyoar yıl önce başlamış olsun.

O zaman dünya kendi etrafında 12,88 saatte bir dönüyordu.

Canlılar zamanla dünyanın kendi etrafında dönmesine adapte oldular ama, bunu mükemmeleştiremediler.

Neden?

Çünkü dünyanın kendi etrafında sabit bir dönme hızı yok.

Dünya giderek yavaşlıyor ve sirkadian ritim de ona uyarak uzuyor..

Bu benim açıklamam.

Beğenmeyen daha iyisini yapsın.

Sitelerde Paylaş

100 bin yılda 2,2 saniye yavaşlaması kabaca bir rakam, bunu direk doğrusal uygulayamazsın. Bu orantılamayla 3,9 milyar yıl önce bir dünya gününün "0" gibi absürdük bir rakam çıkması gerekirdi. Neyse ben asıl mevzuya geleyim.

620 milyon yıl önce düünya günü yaklaşık 21,9 saatti. Yani dünya günü giderek uzuyor ve dünyanın dönüşü yavaşlıyor. Bunda hemfikiriz. Fakat insanın sirkadyen ritminin buna bağlı olarak tam dünya gününe eşit olmadığını düşünürsek; o zaman sirkadiyen ritmin dünya gününden kısa olmasını beklerdik. Oysa ki sirkadyen ritim tam tersine 20 dakika daha uzun.

Şöyle düşünelim. 600 milyon yıl önceki canlının sirkadyen ritmi tam 22 saat olsun. Fakat dünya günü giderek uzuyor. O zamanda canlı uzayan güne adapte olacaktır. Dünyanın dönüş süresi 23 saat gibi bir rakama yaklaştıkça; canlıların 22 saatlik sirkadiyen ritmi ise giderek 23'e yaklaşacaktır. Yani sirkadiyen ritim, dünya gününden bir miktar daha düşük bir değer verecektir. Oysa insandaki sirkadiyen ritim dünyanın dönüşüne bağlı bir adaptasyon olamaz. Çünkü dünya yavaşladığı ve günler uzadığı halde, insanın sirkadiyen ritmi dünya gününden daha uzundur.

Bu benim de aklıma geldi. Eğer dünya giderek hızlanıyor ve günler kısalıyor olsaydı; sirkadiyen ritmin 24 saatten uzun olmasını, dünyanın dönüşündeki değişikliğe bağlayabilirdik. Oysa ki, durum bunun tam tersi.

Sitelerde Paylaş

Bir kaynağa göre 100 bin yılda 2,2 saniye yavaşlıyor ama o kaynak biraz abartıyor.

Şimdi size gerçek ölçülen zamanlar vereceğim..

1820 yılında, yani 189 yıl önce dünyanın kendi etrafında dönme hızı 86400.000 saniye olarak ölçülmüştür.

189 yıl içinde dünyanın kendi etrafında dönme zamanı uzamıştır. Günümüzde dünya kendi etrafında 86400.002 saniyede bir dönmektedir.

Yani 189 yıl içinde dünya 0,002 saniye yavaşlamıştır.

4,5 milyar yılda 23,809,523.809 tane 189 yıl vardır....

Her 189 yılda dünya 0,002 saniye yavaşladığına göre, dünyanın hızı 4,5 milyar yıl önce 47,619.05 saniye yavaşlamıştır.

24 saatte 86400 saniye vardır.

Bu demektir ki 4,5 milyar yıl önce dünyanın hızı şimdikinden 38780.95254 saniye azdır.

Bu da 10,77 saat eder.

Bunu şimdiki 24 saatten çıkarırsanız, 4,5 milyar yıl önce kendi etrafında döndüğü zamanı bulursunuz.

O da 13,23 saattir.

4,5 milyar yıl önce dünya kendi etrafından 13,23 saatte bir dönüyordu..

Bu çok daha kesin bir sayıdır..

Tabii dünyanın kendi etrafında dönmesini etkileyen başka etmenler de var olabilir.

Bu yüzden bu kesin sayı olamaz. Ama üç aşağı beş yukarı doğru olması gerekir.

Sitelerde Paylaş

http://www.talkorigins.org/indexcc/CE/CE011.html

1. The earth's rotation is slowing at a rate of about 0.005 seconds per year per year. This extrapolates to the earth having a fourteen-hour day 4.6 billion years ago, which is entirely possible.

The rate at which the earth is slowing today is higher than average because the present rate of spin is in resonance with the back-and-forth movement of the oceans.

Fossil rugose corals preserve daily and yearly growth patterns and show that the day was about 22 hours long 370 million years ago, in rough agreement with the 22.7 hours predicted from a constant rate of slowing (Scrutton 1964; Wells 1963).

Buradaki hesaplama benim yaptığım hesaplarla bağdaşıyor.

370 milyon yıl önce bir günün 22 saat olduğu fosilleşen coral dan hesaplanıyor ki yılda 0,005 saniye yavaşlama ve 22,7 saat ile uyumlu..

Yani 370 milyon yıl önce bir gün 22,7 saat imiş..

Sirkadian ritmin başlangıcı muhtemelen ilk bakteriye, yani 4 milyar yıl önceye gider.

Sitelerde Paylaş

Aslında sirkadian ritmin neden tam olarak 24 saat değil de, ona neden bu kadar yakın olduğunu sorgulamamız gerekiyor.

Sirkadian ritm ile evrimin ne gibi bir ilişkisi olabilir?

Bir canlı sirkadian ritmini dünyanın kendi etrafında dönmesi için geçen zamana ne kadar yakın olarak saptıyorsa, o kadar başarılı oluyor şeklinde bir anlam çıkıyor bundan. Yani sirkadian ritim doğal seçilim için gerekli bir baskı oluyor..

Bunun açıklamasının kolay olmadığını düşünüyorum. Ama mümkün olabilir.

Sitelerde Paylaş

Seçilim konusunda katılıyorum, bir baskı etmeni olabilir.

Ancak dünyanın yavaşlaması ile bağdaştıramadım?

Çünkü dünya yavaşladıkça günler uzamakta, bu durumda s.ritmimiz 24 saatten kısa olmalıydı.

Bizim sirkadiyen ritmimiz daha uzun dünyanın dönüşünden,

Yani eğer dünya hızlansaydı dolayısıyla günler kısalacaktı bizde derdik ;

" Eskiden yavaşmış o yüzden sirkadiyen ritmimiz ona göre olduğundan şuanda 24 saatten uzun."

Böyle bir durum olmadığına göre başka bir sebep aramak lazım diye düşünüyorum.

Hala merak içinde bekliyorum...

Sitelerde Paylaş
Seçilim konusunda katılıyorum, bir baskı etmeni olabilir.

Ancak dünyanın yavaşlaması ile bağdaştıramadım?

Çünkü dünya yavaşladıkça günler uzamakta, bu durumda s.ritmimiz 24 saatten kısa olmalıydı.

Bizim sirkadiyen ritmimiz daha uzun dünyanın dönüşünden,

Yani eğer dünya hızlansaydı dolayısıyla günler kısalacaktı bizde derdik ;

" Eskiden yavaşmış o yüzden sirkadiyen ritmimiz ona göre olduğundan şuanda 24 saatten uzun."

Böyle bir durum olmadığına göre başka bir sebep aramak lazım diye düşünüyorum.

Hala merak içinde bekliyorum...

Şöyle bir açıklama yapabiliriz....

Sirkadian ritmin 24 saatten daha uzun olması doğal bir avantaj sağlıyor olabilir.

Ayrıca şunları da ekleyebilirim.

Sirkadian ritmi sağlayan sistem dünyanın dönüşüne değil de, gece ile gündüz arasındaki farka uyum yapmak olduğu için, hafifçe uzun olması kısalan günlerden daha çok yararlanmakla nitelikli olabileceğinden, bir avantaj sağlayabilir.

Veya mevcut sistem dünyanın değişmekte olan dönme hızına tam olarak uyum yapacak niteliklerden yoksundur. Ne de olsa o sistem biyolojik bir saattir ve diğer etmenlerden etkilenebilir.

Tabii bunlar spekülasyonlar..

Sitelerde Paylaş
Ayrıca şunları da ekleyebilirim.

Sirkadian ritmi sağlayan sistem dünyanın dönüşüne değil de, gece ile gündüz arasındaki farka uyum yapmak olduğu için, hafifçe uzun olması kısalan günlerden daha çok yararlanmakla nitelikli olabileceğinden, bir avantaj sağlayabilir.

Bu olabilir, diye düşünüyorum.

Ama sirkadiyen ritmin kökenini 4milyar yıl olarak alırsak,

24 saatten fazla olması ancak sıcakkanlılar için yararlı olabilir,

Yoksa bir sürüngen için dezavantaj olacaktır.

Yanılıyor muyum?

Sitelerde Paylaş
Bu olabilir, diye düşünüyorum.

Ama sirkadiyen ritmin kökenini 4milyar yıl olarak alırsak,

24 saatten fazla olması ancak sıcakkanlılar için yararlı olabilir,

Yoksa bir sürüngen için dezavantaj olacaktır.

Yanılıyor muyum?

Soğuklanlılar için avantaji çok daha fazladır.

Hatta sıcak kanlılar için yararlı olmadığını bile söyleyebiliriz.

Gece ve gündüz arasındaki farkı bilmek bakteriler için çok önemlidir.

Çünkü onlar güneş ışıklarından direkt olarak enerji sentezlemektedirler.

Bu farkı bilmek bitkiler için de çok önemlidir.

Güneş ışınlarından metabolizmaları için yararlanan sürüngenler için de çok önemlidir.

Ama memeliler için de önemli olmaları ilginç..

Sirkadian ritmin dünyanın kendi etrafında dönmesi ile bir ilişkisi olduğunu sanmıyorum.

Sadece gece ile gündüz arasındaki farkın bilinmesinde önemleri vardır.

Gece ile gündüz arasındaki farklar da her gün değişeceği için, sirkadian ritmin kesin olmaması bir avantaj oluşturabilir.

Kesin olmadığı için canlı gece ve gündüze daha iyi uyum yapabilmektedir.

Sirkadian ritm memelilerde neden vardır?

Hemen bütün hayvanlar ya geceye adapte olmuşlardır, ya da gündüze.

Bazıları ikisi arasındaki zamana daha çok adapte olmuşlardır ve çoğu kere o zaman avlanırlar. Arslanlar gibi.

Memelilerde sirkadian ritmin korunmasının nedeni bu adaptasyon olabilir.

Memelilerin gece ve gündüz arasındaki farkı bilmeleri onlara doğal bir avantaj sağlayabilir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...