Jump to content

Neden uykumuz gelir?

Recommended Posts

Uykunun nedeni ve doğası bilinmemektedir! Ben Uykunun bilim tarafından nedeninin bulunacağına inanmıyorum. Nedeni ise; Uyanıklığın bilinç hali içinde uyku ile elde edilen bilgilerin yanıltıcı olmasıdır. Uyku sırasında 5 duyudan alınan bilgiler yavaşlama hatta durmaya başlar. Uyku halinde Kişilik arkada, kişellik ise ön plana çıkmaktadır. Uykunun nedeni anlamak, ölümü anlamak kadar zordur... Bu yüzden bilim hala uykunun nedeni açıklayamıyor...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 71
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

benim fikrim hücre yenilenmesi faaliyetlerinin gerçekleşmesi için gerekli bir durum olabilir.

Hücre yenilenmesi oldukça fazla enerji harcanmasına da sebebiyet verecektir.

Çocukların büyümelerinin uykuda gerçekleştiği söylenir hep.

Hücre yenilenmesi uykuya ve istirahate bağlı değildir.

Bazı hücreler sürekli olarak yenilenirler.

Örneğin bağırsakları döşeyen hücrelerin ömrü bir gündür.

Dokuya göre bu ömür bir günle birkaç yıl arasında değişir.

Çocukların gece büyümesi ise doğrdur.

Gerçekten çocuklar gece büyürler..

Çünkü gece hipofizden bol miktarda büyüme hormonu salgılanır.

İlginç olarak bu büyüme ağrılı bile olabilir. Çocuk dizlerinde kalçalarında ağrı hissedebilir.

Ama büyüme hormonu salgısının artması ile hücrelerin yenilenmesi arasında direkt bir ilişki yoktur.

Sitelerde Paylaş
Hücre yenilenmesi uykuya ve istirahate bağlı değildir.

Bazı hücreler sürekli olarak yenilenirler.

Örneğin bağırsakları döşeyen hücrelerin ömrü bir gündür.

Dokuya göre bu ömür bir günle birkaç yıl arasında değişir.

Çocukların gece büyümesi ise doğrdur.

Gerçekten çocuklar gece büyürler..

Çünkü gece hipofizden bol miktarda büyüme hormonu salgılanır.

İlginç olarak bu büyüme ağrılı bile olabilir. Çocuk dizlerinde kalçalarında ağrı hissedebilir.

Ama büyüme hormonu salgısının artması ile hücrelerin yenilenmesi arasında direkt bir ilişki yoktur.

Bazı hücreler sadece uyku anında yenileniyor olabilir.

Sadece uykuda yenilenenler hakkında bilgin varsa yardımcı olur musun ya da yoksa bu konuda aydınlattığın için teşekkürler.

Sitelerde Paylaş
Uykunun nedeni ve doğası bilinmemektedir! Ben Uykunun bilim tarafından nedeninin bulunacağına inanmıyorum. Nedeni ise; Uyanıklığın bilinç hali içinde uyku ile elde edilen bilgilerin yanıltıcı olmasıdır. Uyku sırasında 5 duyudan alınan bilgiler yavaşlama hatta durmaya başlar. Uyku halinde Kişilik arkada, kişellik ise ön plana çıkmaktadır. Uykunun nedeni anlamak, ölümü anlamak kadar zordur... Bu yüzden bilim hala uykunun nedeni açıklayamıyor...

Uykunun nedeni ve doğası çok iyi bilinmektedir. Bilinmiyor diyen kendi cahilliğini yansıtmaktadır.

Sitelerde Paylaş

sayın haci,

bilgehanbengi daha önceki iletisinde açıklamış ve mantıklıda geldi, gözünden kaçmış olabilir tekrar incele istersen

bir arkadaşta avlanam faaliyeti durduğu için felan demiş buda circadian rhytm ile bağlantılı olabilir ancak bazı hayvanlarında gece avlandıklarını duymuştum çıkmaz bir hal alan sorular..

bilehanbengiyi tebrik ederim..

Sitelerde Paylaş
sayın haci,

bilgehanbengi daha önceki iletisinde açıklamış ve mantıklıda geldi, gözünden kaçmış olabilir tekrar incele istersen

bir arkadaşta avlanam faaliyeti durduğu için felan demiş buda circadian rhytm ile bağlantılı olabilir ancak bazı hayvanlarında gece avlandıklarını duymuştum çıkmaz bir hal alan sorular..

bilehanbengiyi tebrik ederim..

Evet. Gözümden kaçmış. Şimdi gördüm..

Bilgehanbengi neden uyumamız gerektiğine yeterince açıklık getirmiyor.

Daha çok uyku olgusunu açıklıyor.

Açıkalamalar oldukça güzel..

Ama hala neden uykuya gereksinim olduğu bilinmiyor ve konu gizemini koruyor.

Sitelerde Paylaş
Uykunun nedeni ve doğası çok iyi bilinmektedir. Bilinmiyor diyen kendi cahilliğini yansıtmaktadır.

BilgehanBengi, Cahil olmak değil cahil kalmak ayıp!

"Uykunun nedeni ve doğası çok iyi bilinmektedir." Peki kimler tarafından ?

1)Bilim adamları tarafından

2)Din adamları tarafından

3)Ben ve arkadaşlarım tarafından

Sitelerde Paylaş
BilgehanBengi, Cahil olmak değil cahil kalmak ayıp!

"Uykunun nedeni ve doğası çok iyi bilinmektedir." Peki kimler tarafından ?

1)Bilim adamları tarafından

2)Din adamları tarafından

3)Ben ve arkadaşlarım tarafından

Kafası azıcık çalışan adam ukalalık yapacağına "Why do we sleep" gibisinden bir arama yapar... Anlamsız listeler yapıp laf salatası üreteceğine iki dakika araştır ve düşün...

Sitelerde Paylaş
Kafası azıcık çalışan adam ukalalık yapacağına "Why do we sleep" gibisinden bir arama yapar... Anlamsız listeler yapıp laf salatası üreteceğine iki dakika araştır ve düşün...

O soruyu ben sordum.. Bak ne çıktı karşıma..

http://www.msnbc.msn.com/id/3076707/

İlk bölümünü okursan, neden uyuduğumuzun henüz bilinmediğini göreceksin.

Bu konuda daha tonla yayın ve teori var.

Dedikodu var.. Söylenti var..

Ama bilimsel çok az gerçek var..

Sitelerde Paylaş

Ayrıca aşağıdaki şu paragraf da sana ait ve yanlış..

Uyku neden gereklidir? Uyku sırasında hareketlerimiz yavaşlar, hatta durur. Bu dokularımızın yenilenmesi için çok güzel bir fırsattır. Eğer vücut geliştirme ile uğraşan varsa hatırlayacaktır; kaslar ağırlık altındayken gelişmez dinlenme sırasında gelişir, hareket edip duran kasta tamir mümkün olmaz. Uykunun hafıza fonksiyonları içinde önemli olduğu, beynin gece bir düzenleme yaptığı düşünülüyor.

Çünkü uyku inaktif değil, oldukça aktif bir geçici durumdur.

Bu konudaki kaynakların hepsi bunu özellikle vurgularlar..

Uyku sırasında hareketlerimiz durmaz.. Kaslar kasılır.. Ve metabolizma artar. Beyin aktivitesi artar.

Uyku sırasında kasların tamiri diye bir durum yoktur. Kaslar zaten kendini iyi tamir edemez ve bu tamir diğer doku tamiri gibi değildir.

Bu hurafeleri nereden duyduğunu merak ediyorum.

Sitelerde Paylaş
Beyin aktivitesi artar.

Sevgili Hacı, şu anda okumakta olduğum bir dergi ile paralel bilgi vermişsiniz. Henüz dergi'yi tam olarak okuyamadım. Uyku konusu da geçiyor. Belki faydalı olabilir düşüncesi ile upload ettim.

http://www.4shared.com/file/69602220/4fef5...08-09_2008.html

Sitelerde Paylaş
Birbirinizi kırmayın lütfen...

Uyku gibi ne olduğu kesin bilinmeyen konularda bu tür anlaşmazlıklarla sık olarak karşılaşılır..

Tartışmalar bu minval üzere devam ederse, konuyu kapatmak zorunda kalabilirim.

Peki Hacı, ben konuyu takip edenler için kişisel tartışmalara girdiğim için özür dilerim...

Sitelerde Paylaş

Uyku sırasında artan GH seviyesinden, kasların normal tonusda fizyoloji değiştirip satellit hücrelerini aktivasyonu sayesinde regeneratif faaliyetlere başladığından, sirkadiyen ritmde değişen hormon seviyelerinin kas gelişimi ve doku yenilenmesine etkilerinden ve özellikle miyostatinden bahsetmek gerek ama ben bahsetmeyeceğim, çok merak ediyorsanız arayın bulun... Google'da değil, Google Scholar'da arayın...

Uyku ve fizyolojik etkileri hakkında bir kaç makale vereyim;

Circadian rhythms are a common characteristic of multicellular organisms and evolved as an adaptation to the earth's rotation on its axis. In humans, circadian rhythms are regulated by suprachiasmatic nuclei located at the base of the hypothalamus. The suprachiasmatic nuclei function as a biological clock that controls the daily rhythms of nearly all physiological functions. External light synchronises the endogenous clock to the environmental light-dark cycle. When travelling rapidly across multiple time zones, the endogenous clock must adjust to the new time. During the period of adjustment, many physiological circadian rhythms become desynchronised and jet lag occurs. Few studies have analysed the influence of jet lag on athletic performance. These studies indicate that performance levels can decline during jet lag. This seems to be a result of the desynchronized physiological state and sleep disturbances, leading to suboptimal values of blood pressure, heart rate, body temperature, and muscle strength. We give some advice for athletes who must cross multiple time zones shortly before a competition.

Kaynak:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1878315...Pubmed_RVDocSum

----

The existence and maintenance of biological rhythms linked to the 24-h light-dark cycle are essential to the health and functioning of an organism. Although much is known concerning central clock mechanisms, much less is known about control in peripheral tissues. In this study, circadian regulation of gene expression was examined in rat skeletal muscle. A rich time series involving 54 animals euthanized at 18 distinct time points within the 24-h cycle was performed, and mRNA expression in gastrocnemius muscles was examined using Affymetrix gene arrays. Data mining identified 109 genes that were expressed rhythmically, which could be grouped into eight distinct temporal clusters within the 24-h cycle. These genes were placed into 11 functional categories, which were examined within the context of temporal expression. Transcription factors involved in the regulation of central rhythms were examined, and eight were found to be rhythmically expressed in muscle. Because endogenous glucocorticoids are a major effector of circadian rhythms, genes identified here were compared with those identified in previous studies as glucocorticoid regulated. Of the 109 genes identified here as circadian rhythm regulated, only 55 were also glucocorticoid regulated. Examination of transcription factors involved in circadian control suggests that corticosterone may be the initiator of their rhythmic expression patterns in skeletal muscle.

Kaynak:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1866771...Pubmed_RVDocSum

----

1. The aim of the present review is to outline: (i) the association between sleep and metabolism; (ii) how sleep duration influences the development of disease; and (iii) how sex differences, ageing and obesity may potentially influence the relationship between sleep, metabolic control and subsequent disease. 2. Sleep is associated with a number of endocrine changes, including a change in insulin action in healthy young individuals. Sleep duration shows a prospective U-shaped relationship with all-cause mortality, cardiovascular disease and Type 2 diabetes. 3. Chronic sleep restriction is becoming more common. Experimental sleep restriction impedes daytime glucose control and increases appetite. 4. The sex hormones oestrogen and testosterone influence sleep duration and quality and may account for sex differences in the prevalence of sleep-related disorders. 5. Ageing is associated with a decreased sleep duration, decreased muscle mass and impaired insulin action. 6. Obesity impairs insulin action and is associated with the incidence and severity of obstructive sleep apnoea. 7. Sleep plays an integral role in metabolic control. Consequently, insufficient sleep may represent a modifiable risk factor for the development of Type 2 diabetes. The challenge ahead is to identify how sex differences, ageing and obesity could potentially influence the relationship between sleep and metabolism.

Kaynak:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1720172...Pubmed_RVDocSum

----

PubMed beni kasar, halk dili olsun diyenler için;

Why Do We Sleep?

http://www.slate.com/id/2162475/entry/2162476/

What Happens When You Sleep?

http://www.sleepfoundation.org/site/c.huIXKjM0IxF/b.2419159/k.A817/What_Happens_When_You_Sleep.htm

Muscle Growth While You Sleep

http://www.inquireinto.com/sports/muscle-g...-you-sleep.html

Sleep Builds Strong Muscle Mass

http://www.transitiontimes.com/2008/viewstory.cfm?ID=5985

Can you really build muscle while you sleep? The answer may surprise you!

http://findarticles.com/p/articles/mi_m0KF...ag=artBody;col1

The Effects of Sleep on Muscle Gain

http://www.amazines.com/article_detail.cfm...scle%2CSleep%2C

Uykunun kökenini vücut sıcaklığımızı kontrol edemeyen atalarımızı düşününsek anlayabiliriz. Bunu ilk iletimde anlattım. Uyku hakkında bilinmeyen daha çok şey var; örneğin mekanizmanın nasıl tetiklendiği bilmiyorum, bilen varsa yazsın. Ama uyku sırasındaki fizyolojimiz iyi çalışılmış bir alan... İlk paragrafta ipuclarını verdiğim etkenleri incelerseniz görürsünüz.

Kolay gelsin...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...