Jump to content

Nüfus Cüzdanındaki Din Hanesinin Silinmesi

Recommended Posts

Haltetmişsin sen ben geçensene sildirdim,ayrıca eşiminde din hanesi boş artı çocuğumunkide boş.Geçen yıl Ateist31 "Nüfus cüzdanlarımızı temizliyoruz" diye bir topik açmıştı...Yalnız ateist arkadaşlar dikkatli olsunlar Fethullahçı Polisler adlarını biryere not almasın.

Sitelerde Paylaş
Haltetmişsin sen ben geçensene sildirdim,ayrıca eşiminde din hanesi boş artı çocuğumunkide boş.Geçen yıl Ateist31 "Nüfus cüzdanlarımızı temizliyoruz" diye bir topik açmıştı...Yalnız ateist arkadaşlar dikkatli olsunlar Fethullahçı Polisler adlarını biryere not almasın.

ben fetullahçı polisim.seni not aldım bile müslümbaba. :lol::lol:

hadi sen neysede eşimle çucuğununki neden boş.onlarıdamı ateist yaptın.vah zavallılar demek baskı ve işlenceyle ateist oldular ha.. :lol::lol:

Sitelerde Paylaş
Ama din hanesi boş kalmasın. Hiç olmazsa bir din yazdırın. Çünkü insan illaki bir dine müntesip olmak ister bu içgüdüsel bir ihtiyaçtır. onun içindir ki bu insan akıl almaz tapınma araçları bulup bu içgüdüsünü öyle ya da böyle tatmin etmek zorunda kalmıştır.

Ben mi yanlış foruma mı geldim yoksa siz mi laf olsun torba dolsun diye cevap yazdınız anlamadım. Uykusuzdunuz sanırım bunu yazarken :blink:

Sitelerde Paylaş
onlar din hanesine ateist yazdırsınlar en iyisi.ama bence sildirmek yasak.inşallah dediğim gibidirde sildiremezler.oh canıma değsin :lol::lol::lol:

Bende din hanesine ATHEİST yazdırıcaktım ama ateistforum adminlerinden yazılı onay istediler, o yüzden buraya geldim :lol:

Sitelerde Paylaş
Ama din hanesi boş kalmasın. Hiç olmazsa bir din yazdırın. Çünkü insan illaki bir dine müntesip olmak ister bu içgüdüsel bir ihtiyaçtır. onun içindir ki bu insan akıl almaz tapınma araçları bulup bu içgüdüsünü öyle ya da böyle tatmin etmek zorunda kalmıştır.

senin yaptığın gibi değilmi.

:)

illa insan bişeye bi dine inanmak ritüeller yapmak zorunda değil.

homo religiosus un dönemi bitiyor son çırpınışları.

Sitelerde Paylaş
  • 4 years later...

ben deneyimimi anlatayım ki çok rahat geçti; korkulacak bir şey yok. ama belki de yaşadığınız yer önemlidir; muhafazakar bir ilçe nüfus müdürlüğünde problem çıkma veya tepkili suratlarla karşılaşma durumu olabilir.

bir dilekçe yazıyorsunuz; neden belirtmeniz gereksiz. dilekçeyi öncelikle ilgili nüfus müdürlüğünde çalışan müdür görüyor; sonrasında dilekçeni imzalamak sureti ile onaylıyor ve sizi nüfus memurlarından birine yönlendiriyor; muhtemelen bu nüfus memuru nüfus kağıdı işlemlerinden sorumlu olan kişi olmayacaktır çünkü görevi size yeni nüfus kağıdınızı vermek değil, kütükte -sistemde- yazılı olan dini bölümünü boşaltmak veya yazdırmak istediğiniz bir başka dini yazmaktır. o işlem bittikten sonra sizi nüfus kağıdınızı değiştirmek üzere bir başka nüfus memuruna yönlendirir. yeni nüfus kağıdınız dini hanesi boş olarak çıkar, nüfus müdürü tarafından imzalanır ve ta da: dini bölümü boş, özgür, kendinizi kuşlar gibi hafif hissetmenizi sağlayan bir nüfus cüzdanı. fakat aslında dışarı çıktığınızda böyle olmayabilir: nüfus cüzdanınızı her istediklerinde eliniz titreyerek veya içinizde şüphe ile cüzdanınıza uzanacak durumda iseniz bence sildirmemeniz daha uygun ki dini farklı olan olmayan neredeyse herkesin nüfus cüzdanında islam yazarken asıl fişlenen siz olursunuz. bir gün umarım dini bölümü kaldırılır da bunu tartışmak zorunda kalmayız.

not: 80 ihtilalinden önce nüfus cüzdanlarında mezhebi hanesi de vardı; ne kadar acıklı olduğunu siz düşünün.

gelelim AİHm kararının uygulanmaması durumuna; 02.02.2010 tarihinde AİHM, Sinan Işık'ın nüfus cüzdanlarında dini hanesinin bulunmasının din ve vicdan özgürlüğüne aykırı olduğu şeklinde açtığı davanın son kararını açıkladı ve sonuç nüfus cüzdanlarındaki din hanesinin AİHS'nin 9uncu maddesine aykırı olduğu kanaatine vardı. T.C. 3 aylık itiraz zamanı içerisinde itirazda bulunmadı ve bu kadar uzun zamandır neden yeni bir kimlik kartı görmüyoruz -yenilenmiş ve dini hanesinin bulunmadığı- diyebilirsiniz. benimde aklımdan bu geçti ve internette ki bir çok yazıda da aynı düşüncenin örneklerini görebilirsiniz. bir blogda rastladığım linkten bende yeni kimlik kartlarının fotoğraflarının bulunduğu ekds sitesine baktım ve yeni kimlik kartlarının tasarımında da dini hanesinin bulunduğunu gördüm. Acaba AİHM'i kale almıyorlar mı? buyrun link;kimlik kartı görsel sayfası

tarihinde Sith'ari tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İşte böyleee,

Bende sildiriyim,boş kalsın.

Çünkü olmadığım birşey yazıyor nufusumda.

İstemedigim,benden olmayan birşey.

Arabın,uydurması olan 4 dinden olanlardan isteyenler zaman geçirmeden nufus müdürlüklerine baş vursunlar bahalım, gazatalara yansıyacahmı bu olay?

Hatta Istanbulda yaşayanlarımız nufusa getmeden önce ,bir gazataya uğrarsa iyi olur.

Baharsınız gazatalar bu işe ciddi sarılırlarda tilivizyonlarada yansırda :-))) nufus müdürlüklerin gapısında guyruhlar oluşur.

Hedi galı,sizi görem.

Ben küçük bir kasabadayım.

Yohsa yapardım bu dedügümü.

Vallahada

Billahada

Tallaha.

Yalanım varsa Arap olam:-))))

Dedeniz

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...