Jump to content

tanrı beddua edermi?yoksa eden insanmı?

Recommended Posts

2 saat önce, selcuk_ege yazdı:

önce de dedimya, burada Allah beddua eder mi diye bir başlık açılmış, müslümanlara bir soru sorulmuş,  biz de insan gibi cevap veriyoruz. sizin hezeyanlarınızı çürütüyoruz. oturup adam gibi susup "ha öylemi, pardon biz yanlış düşünüyormuşuz" diyeceğinize konuyu değiştirip başka yerden vurmaya kalkıyorsunuz. bu başlık altında gerekli cevap size verilmiştir. gidin başka başlık altında saldırmaya çalışın! 

yemin etme meselesine gelince, cevap vereyim ki sonrada arkamızdan olmadık şeyler söylemeyin!

senin ettiğin yemin ile Allahın ettiği yemin farklı manalarda. sen yemin ederken kullandığın yemin  "eğer yalan söylüyorsam, allah benim cezamı versin" manasında bir yemindir. Allahın yemini ise bu mahiyette değil, o konuya dikkat çekmek için yapılmış bir yemindir. Türkçedeki denizde yüzmek ile, koyun derisi yüzmek aynı şeyler mi? yine aynı hataya düşüyorsunuz. mesela Hakka suresi 38-39. ayetlere bakalım:

"Görebildikleriniz ve göremedikleriniz üzerine yemin ederim ki, Kuran şerefli bir elçinin getirdiği sözdür." (hakka 38-39)

buradaki yeminle,

"Abi vallahi billahi bana köpek gibi saldıran bu insanlara güzel  konuşmaya çalışıyorum"

cümleleri bir mi?

elbetteki bir değil. aynı anlamda olduğunu söylüyorsan, gidip biraz türkçe okuman gerekiyor dostum!

:D"NAHL-63 : ALLAH'A YEMİN OLSUN Kİ; senden önceki ümmetlere (resûller) göndermiştik. Fakat şeytan, onlara amellerini süslü gösterdi. Artık o gün, onların dostu, o (şeytan) olacaktır. Onlar için elîm azap vardır."

Sitelerde Paylaş
  • İleti 59
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

2 saat önce, selcuk_ege yazdı:

önce de dedimya, burada Allah beddua eder mi diye bir başlık açılmış, müslümanlara bir soru sorulmuş,  biz de insan gibi cevap veriyoruz. sizin hezeyanlarınızı çürütüyoruz. oturup adam gibi susup "ha öylemi, pardon biz yanlış düşünüyormuşuz" diyeceğinize konuyu değiştirip başka yerden vurmaya kalkıyorsunuz. bu başlık altında gerekli cevap size verilmiştir. gidin başka başlık altında saldırmaya çalışın! 

yemin etme meselesine gelince, cevap vereyim ki sonrada arkamızdan olmadık şeyler söylemeyin!

senin ettiğin yemin ile Allahın ettiği yemin farklı manalarda. sen yemin ederken kullandığın yemin  "eğer yalan söylüyorsam, allah benim cezamı versin" manasında bir yemindir. Allahın yemini ise bu mahiyette değil, o konuya dikkat çekmek için yapılmış bir yemindir. Türkçedeki denizde yüzmek ile, koyun derisi yüzmek aynı şeyler mi? yine aynı hataya düşüyorsunuz. mesela Hakka suresi 38-39. ayetlere bakalım:

"Görebildikleriniz ve göremedikleriniz üzerine yemin ederim ki, Kuran şerefli bir elçinin getirdiği sözdür." (hakka 38-39)

buradaki yeminle,

"Abi vallahi billahi bana köpek gibi saldıran bu insanlara güzel  konuşmaya çalışıyorum"

cümleleri bir mi?

elbetteki bir değil. aynı anlamda olduğunu söylüyorsan, gidip biraz türkçe okuman gerekiyor dostum!

:DVicdanına bıarkıyorum burada kim konuşuyor muhmmedmi Allahmı.şimdi misfirlerim var şimdilik  bu kadar zaman bulursam yazarım. vicdan dedim ama kusura bakmayın siz müslümnlar vicdan onur şeref haysiyet namus  arabın kitabı ne diyorsa ona bağlısınız sizin özgür düşünce vicdan denen şeyden uzak olduğunuzu bir an unutum insan sandım kusruma bakmayın.

HUD 1-3

Elif, Lâm, Râ. Hakîm ve Habîr olandan bir kitaptır ki bu, ayetleri önce muhkem kılınmış, sonra ayrıntılı hale getirilmiştir.

Ki başkasına değil, yalnız Allah'a ibadet edesiniz! Kuşkusuz, ben size O'ndan gelen bir uyarıcı ve müjdeciyim.

Af dileyin Rabbinizden; sonra da tövbe ile O'na yönelin ki, belirlenmiş bir süreye kadar sizi güzel bir nimetle nimetlendirsin ve her farklı derece sahibine hak ettiği ödülü versin. Eğer yüz çevirirseniz, o takdirde sizi büyük bir günün azabıyla korkuturum.

Burda konusan Muhammed degil mi?

Allah mi???

TEVBE-30

Ve yahudiler: “Üzeyir Allah’ın oğludur.” dediler ve nasraniler: “Mesih Allah’ın oğludur.” dediler. Onların ağızlarıyla söylediği bu sözler, daha önce inkâr eden kimselerin sözlerine benziyor. Allah onları öldürsün. Nasıl da döndürülüyorlar.

tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, güven yazdı:

:DVicdanına bıarkıyorum burada kim konuşuyor mujmmedmi Allahmı.şimdi misfirlerim var şimdilik  bu kadar zaman bulursam yazarım. vicdan dedim ama kusura bakmayın siz müslümnlar vicdan onur şeref haysiyet namus  arabın kitabı ne diyorsa ona bağlısınız sizin özgür düşünce vicdan denen şeyden uzak olduğunuzu bir an unutum insan sandım kusruma bakmayın.

HUD 1-3

Elif, Lâm, Râ. Hakîm ve Habîr olandan bir kitaptır ki bu, ayetleri önce muhkem kılınmış, sonra ayrıntılı hale getirilmiştir.

Ki başkasına değil, yalnız Allah'a ibadet edesiniz! Kuşkusuz, ben size O'ndan gelen bir uyarıcı ve müjdeciyim.

Af dileyin Rabbinizden; sonra da tövbe ile O'na yönelin ki, belirlenmiş bir süreye kadar sizi güzel bir nimetle nimetlendirsin ve her farklı derece sahibine hak ettiği ödülü versin. Eğer yüz çevirirseniz, o takdirde sizi büyük bir günün azabıyla korkuturum.

Burda konusan Muhammed degil mi?

Allah mi???

TEVBE-30

Ve yahudiler: “Üzeyir Allah’ın oğludur.” dediler ve nasraniler: “Mesih Allah’ın oğludur.” dediler. Onların ağızlarıyla söylediği bu sözler, daha önce inkâr eden kimselerin sözlerine benziyor. Allah onları öldürsün. Nasıl da döndürülüyorlar.

:0_80cbc_37a71a73_L:NAZİAT 1.Andolsun çekip koparanlara/yay çekenlere/kuyudan su çekenlere/bağsız-bekçisiz koşan atlara/ayrılık yüzünden hasret çekenlere/daldırıp daldırıp çıkaranlara,

NAZİAT 2.Andolsun rahatça, incitmeden çekenlere/düğümü hünerle çözenlere/bir yerden bir yere gidenlere/coşkuyla iç çekenlere,

Tarık 1- Yemin olsun göğe ve Târık'a; o, gece gelene, o, tokmak gibi vurana o, çıkıverip de yürek hoplatana

(Tîn 95/1-2) “İncire, zeytine, Sinâ Dağı’na ve şu emin beldeye yemin ederim ki biz insanı en güzel dik biçimde yarattık. Sonra onu aşağıların aşağısına indirdik.

Fecr Suresi :1. Tan yerinin ağarmasına andolsun,
2. On geceye andolsun,
3. Çifte ve teke andolsun,
4. Geçip giden geceye andolsun.
5. Şüphesiz bunlarda, akıl sahibi bir kimse için üzerine yemin edilmeye değer bir özellik vardır.

ŞEMS -6.Yere ve onu yayıp dümdüz yapana ant içerim ki..

Sitelerde Paylaş

Hahahaha:D:0_80cbc_37a71a73_L: abi böyle sormu olur.

SÜNNETİN ASLANLARI" İSİMLİ BİR İNTERNET SİTESİNDE BİRİSİ ŞU SORUYU SORMUŞ: Aziz Şeyh, Allah size Şehitlik ve Cennette Siyah Gözlü Huriler Kısmet etsin. Ben (Canlı Bomba Olarak) Şehadet Operasyonunu Hayata geçirmek istiyorum ve bu maksatla EBU DİMA EL KASSABA müracaat ettim. O Bana dedi ki: Yeni ve Misali görülmemiş bir operasyon düzenleyeceğiz.Patlatılacak Kapsülleri, İnsanın dübürüne (Arka Kısmına) yerleştiriyoruz. Bunu yapmadan önce bir müddet Arka kısımdan istifade etmek için izin vermelisin. Böylelikle bomba kapsülünün daha iyi yerleşmesi için genişlemesi rahat olacaktır. Benim sorum bundan ibarettir ki; Eğer maksadım Arka kısmımı, Dübürümü genişletmekle, Cihada hazır olmak ve niyetim şereflidir ise, Mücahit (arkadaşlarımdan) birisine arkamı genişletmek için kendimi yaptırabilir miyim?
EL CEVAP: 
Prensipte Livata Haramdır ve Caiz değildir. Ancak Cihad daha vaciptir. Cihad islamın zirvesidir. Eğer Livata etmek İslamın bu zirvesine yetişmek için yegane yol ise bunu yapmakta hiç bir problem yoktur. Kural budur ki, Mecburiyet Haramı Helal eder. O şey ki, Vacip onunla olunur ise, O Vacibin özüdür. Cihad'tan üstün vazife

yoktur. Bunu yaptıktan sonra Allah'tan bağışlanma dilemelisin. Bil ki Evladım, Allah Kıyamette Mücahitleri onların niyetlerine göre diriltir. Allah bilir ki, senin niyetin İslamı Müdafaa etmektir. Allah seni Onun sesine ses verenlerden karar kılsın. 

Sitelerde Paylaş
On 18.11.2018 at 18:49, selcuk_ege yazdı:

İyi de hocam, 40'ın üzerinde meal varken, ve bunların anlatımlarının çoğu birbirine benziyor iken, "40 hoca bir yana, Selçuk kardeşimiz bir yana" mı demeliyiz sence? Onlar yanlışsa sizin doğruluğunuz nerde yazar? 

Forumdaki 3-5 kişinin mütemadiyen diğer mealcileri eleştirmesi ve kendi anlatımlarını ön plana sürmeleri bariz şekil görülmektedir. Nedense hocaların fikirleri birbiriyle uyuşmaz genelde. Bu durumla günlük hayatımda sıkça karşılaşıyorum.

Yani benim açıkça gördüğüm; bahse konu ayette yada ayetlerde Allah'ın açıkça beddua ettiği görülüyor.

Saygılarımla.

Sitelerde Paylaş

Hahahahhaha alıntı yaptığım formun üyeleri hayatımda sizin kadar cahillerini görmedim anca Hıristiyan kardeşlerimiz bu kadar Cahil olabilirlerdi

bakınız

“ Katelehum Allahu”

“Allah canınızı alsın” demektir. Amma

arapçada hakkeden adam ölsün gebersin demek buna DİLEMEK yada “BİRİNDE BUNU D İ L E M E K””” manasından söylenmemiştir.

Eğer Kur’an Türkçe inseydi 

Elmalı hamdi yazır ayet şöyle  inerdi diyor

“yahu ne yaman şey, anası ağlayası" “vay anasını satayım” yuuh mk yaa” “vay amk ya” oha amk ya” “hassstir lan “gördün mü lan”gibi bir değere işaret olarak 
övgü yerinde ve bazan da bu mânâda alay etmek ve dalga geçmek için kullanılır ki, burada, onun düşüncesini beğenenlerin bu yoldaki övgülerini anlatarak hakaret ve küçümseme mânâsında kullanılmıştır. Yani dedikleri gibi "kahrolası nasıl da takdir etti ya!..."

Yani araplar “katelehum allahu” bunları anladılar 

hahaahha yoksa allah ve araplar kimseden bir şey dilemedi.

On 7.11.2008 at 08:53, wollgrass yazdı:

merhaba

müslümanlara bir sorum var

allah beddua edermi?

mesela biri beddua etse kabul eden tanrınızdır

peki allahın ettiği bedduayo kim kabul edecek işte delili buyurun

MÜDESSİR SURESİ

1 Ey örtüsüne bürünen,

2 Kalk, uyar.

3 Rabbini tekbir et (O'nun büyüklüğünü an),

4 Elbiseni temizle,

5 Pislikten kaçın.

6 Verdiğini çok bularak başa kakma.

7 Rabbin için sabret.

8 Sûr'a üflendiği zaman

9 İşte o gün, çetin bir gündür!

10 Kâfirler için kolay değildir.

11 Benimle şu adamı yalnız bırak ki ben onu tek olarak yarattım.

12 Ona uzun boylu mal verdim.

13 Göz önünde oğullar (verdim).

14 Kendisine bir döşeyiş döşedim.

15 Hâlâ daha da artırmama göz dikiyor.

16 Hayır, çünkü o bizim âyetlerimize karşı bir inatçı kesildi.

17 Onu dimdik bir yokuşa sardıracağım.

18 Zirâ o düşündü, ölçtü, biçti.

19 Kahrolası nasıl da ölçtü, biçti.

20 Yine kahrolası nasıl ölçtü, biçti.

21 Sonra baktı,

22 Sonra surat astı, kaşlarını çattı,

23 Sonra arkasını döndü, böbürlendi:

EL-CEVAP LÜTFEN ALLAHINIZ BEDDUAYI KİME EDER VE ETTİĞİ BEDDUAYI KİMİN KABUL ETMESİNİ BEKLER

SAYGILAR SEVGİLER

On 7.11.2008 at 14:21, wollgrass yazdı:

merhaba ops

öncelikle bed kötü anlamında kelimedir

yani kötü dua

dua ise kendinden üstün olduğuna ianandığın bireyden istektir yani istemek dilemek

eğer allah bed dua ediyorsa ettiği bedduayı kimden diliyor kimden istiyor

mesela allah burada

diyor kahrolsun demek yerine yani beddua etmek yerine neden gerekli kahrı el-kahhar ismi ile gerçekleştirmiyor?

burada allahınız açıkça kendi iradesi dışında gerçekleşen olaya beddua ederek tepkisini ortaya koymakta

şimdi asıl mesele+soru şu

allah birisinin kahrolmasını kimden diliyor kime dua ediyor?

müslümanken sadece allah ile tanışmıştım

ancak dünya dinlerini araştırınca

allah+zeus-ahura mazda-horus-manitu-yehova-rabb-nirvana-şiva-budha-isis-seth-ehrimen-pan-ku-inizagi-ra-typhon-aknetoht-amar'utu(marduk)

vs gibi yüzlerce tanrı ile tanıştım

ya siz kaç tane din araştırdınız ve içlerinde gerçekten al-ilah isimli arap pagan putunun tanrı olduğuna karar verdiniz?

pagan arap putu ay tanrıçası al-ilahın tanrı olduğuna karar verirkenn kriterleriniz ne oldu lütfen yazın

On 7.11.2008 at 09:40, taklamakan yazdı:

Ya daha büyük bir Allah kabul edecek.

Yada bu bedduaları eden Allah değildir diyeceğiz.

Muhammed kendisi beddua etmiştir diyeceğiz.

Zaten beddua edilen de fiziki bir kişi , ve Muhammedin söylediklerini ESKİLERİN MASALI olarak niteleyen bir adam.

Allah bahsedildiği gibi kadiri mutlak olsa idi , habire beddua edeceğine , oracaıkta adamı taş yapardı.

Herkes te inanırdı.

Buda Kuranın insan yazması olduğuna başka bir kanıt.

Eline yüregine sağlık , Bilimsel dostum

Saygılar.

On 7.11.2008 at 10:05, Sexy Huri yazdı:

Zariyat

(11) Cehalet içinde gaflete dalmış olan yalancılar Kahrolsun!

Abese

(17) Kahrolası insan! Ne nankördür o!

Koca evreni ol diye yaratmis Allah sinirden kuplere biniyor..

Tam bir komedi..

On 7.11.2008 at 13:47, ops yazdı:

bu güne kadar kaç tanrı ile tanıştın

tanrının beddua etmemesi gerektiği bilgisine nasıl ulaştın

tanrı sence nasıl olmalıdır bir örnek verebilirmisin

On 7.11.2008 at 17:41, Uteybe yazdı:

adam nefretle dolmuş abi bıraksak bunu insanlara tekme tokat girişecek

On 7.11.2008 at 18:33, dissector yazdı:

''yani o adamın mutlu mesut değil, kahrolmasını istiyor.''

İşte bu cümle,tüm topiğin özeti.

On 7.11.2008 at 19:11, gavs yazdı:

kesinlikle; ve tanrıda bir şeyi istedimi de, o iş olur.

ayrıca, tanrının böyle bir şeyi istemesi sence tuhaf mı?

tanrı, sevmediği şekilde davranan. istediği şeyleri yapmayan. birini neden sevsin ki?

eğer tanrı, istediği şekilde davrananla, davranmayanı ayırt etmeyip. ikisi içinde aynı dileği istese

sence ne kadar adil bir tanrı gibi davranmış olur ki;??

kahrolmayı hak eden. kahrolmalıdır. ben bunu bilir bunu söylerim.

On 8.11.2008 at 13:38, asinar yazdı:

gavs'tan alıntı:

"şöyleki;

eğer ben dersem ki; "allah belanı versin."

"allah seni sürüm sürüm süründürsün."

burda o işi allaha havale etmiş olurum.

ama eğer ben dersem ki; "canın sıksın"

"belanı bul", "sürüm sürüm sürünesin"

bu seferde bu işi özel birine havale etmiş olmam

sadece o insanın için isteğimi, dileğimi belirtmiş olurum."

Şimdi şu ayeti bir oku bakalım.

Tevbe 30 - Yahudiler: "Uzeyr, Allah'ın oğludur." dediler; Hıristiyanlar da: "Mesih, Allah'ın oğludur." dediler. Kendi ağızlarının sözüdür bu. Kendilerinden önce inkâr edenlerine sözlerine benzetme yapıyorlar. Allah onları kahretsin! Nasıl da yüz geri çevriliyorlar!

İstediğin kadar tevil yoluna git, gavs. Çırpındıkça batarsın çünkü din bir bataklıktır.

Yukarıdaki ayete ne yumurtlayacaksın bakalım. O ayette, senin Allahın "Allah onları kahretsin," diyor. Allahınızın da mı bir Allahı var?

Yuh artık ! Bu kadar da körlük olmaz.

On 8.11.2008 at 13:45, asinar yazdı:

Tevbe 30 yetmediyse, bir de şunu al istersen, gavs.

Münafıkun 4 - Onları gördüğünde gövdeleri hoşuna gider. Bir şey konuşsalar sözlerine kulak verirsin. Onlar birbirine dayandırılmış keresteler/Hint kumaşı giydirilmiş kütük parçaları gibidirler. Her bağırtıyı aleyhlerinde zannederler. Düşmandır onlar; sakın onlardan! Allah onları kahretsin! Nasıl da aldatıp döndürülüyorlar!

On 8.11.2008 at 13:58, dissector yazdı:

''kahrolmayı hak eden. kahrolmalıdır. ben bunu bilir bunu söylerim''

Gavs,sen bunu söyleyebilirsin,ama alemlerin rabbi iddiasında olduğun bir varlık bunu söylerse kendisiyle çelişir.Rahman ve Rahim sıfatları boşa çıkar.

On 9.11.2008 at 09:52, xislam yazdı:

Bakalım nasıl kıvıracaksın.

Yukarıdaki sözlerin ve kuran ayetleri.

Kuran allahın sözleri olduğuna göre bu ayetlerdede allah onları kahretsin dediğine göre, allah işi başka bir allahamı havale ediyor yoksa bu kuranı yazan bir insanınmıdır?

TEVBE SÛRESİ

(30) Yahudiler, "Üzeyr Allah'ın oğludur" dediler. Hırıstiyanlar ise, "İsa Mesih Allah'ın oğludur" dediler. Bu onların ağızlarıyla söyledikleri (gerçeği yansıtmayan) sözleridir. Onların bu sözleri daha önce inkar etmiş kimselerin söylediklerine benziyor. allah onları kahretsin. Nasıl da haktan çevriliyorlar!

MÜNÂFİKÛN SÛRESİ

(4) Onları gördüğün zaman kalıpları hoşuna gider. Konuşurlarsa sözlerine kulak verirsin. Onlar sanki elbise giydirilmiş kereste gibidirler. Her kuvvetli sesi kendi aleyhlerine sanırlar. Onlar düşmandır, onlardan sakın! allah onları kahretsin! Nasıl da (haktan) çevriliyorlar!

On 9.11.2008 at 11:56, taklamakan yazdı:

Kuran Muhammed ve ekibi tarafından yazılmış bir kitaptır.

Allah onların kahretsin derken... Kendi duygu ve isteklerini yazmışlar oraya.

Zaten en ufak sorusu olanı , eleştireni de ....

" Falanca adam Allaha ve Peygamberine eziyet etmektedir. Yokmu bir babayiğit Allahı ve Muhammedi şu adamın elinden kurtaracak" deyip... Suikast yaptırmış.

Alemlerin efendisi olacak Mafya Babası Tavırlı (1) şahıs , suikastçılarını ve katliamcıbaşılarını da kormuş , dünyada iken de cennetle müjdelemiştir.

Bir kitap yaz , eleştireni suikastla katlet , inanmayanı sülalecek katlet... Sıkışınca yazdıklarını değiştir.. Göz koyduğun karılar için ayet indir. Küçük Ayşenin karıştığı iddia edilen ALDATMA olayı ile ilgili ayetler indir. Ayşeyi bu yolla temizle...Yapılan talanın önce %100 ünü iste , sonra baktın ki pabuç pahalı %20 ye razı ol. Melekleri ve Allahı kendine slavat getirir diye yücelt ... Mucize istenince ben sadece bir elçiyim de...

Bizlerde inanalım.

Muhammed bunları yaparken Allah naapıyordu aceba.

Not : 1- "Mafya Babası Gibi" deyimi Sn Sexy Huri nin buluşudur. Teşekkür ediyorum. Telif hakkı onun olmakla birlikte , hakkını teslim edip kullanacağım.

On 25.12.2008 at 16:17, Uteybe yazdı:

Tanrı ol deyince oldurandır , beddua ederken gerçekleşmiyorsa demekki ol dememiştir , ol dememişse o halde neden beddua etmektedir , beddua ötedeki tanrıya yapılır , tanrı beddua ettigine göre demekki o beduayı gercekleştirecek başka tanrılar vardır

On 11.04.2015 at 21:04, Kuzey Işıkları yazdı:

Tanrı beddua eder mi yahu.Canı çıkasıcalar diye insana beddua ediyor,insan yazımı olduğu açıkça ortada.

On 17.11.2018 at 14:23, selcuk_ege yazdı:

KOCA KOCA GODOMANLARIN YAPTIĞI TERCÜME HATALARI

ALLAH BEDDUA EDER Mİ HİÇ!!?

1. “….Allah onları kahretsin!” (Münafukun 4)

2. “….Kahrolsun o koyu yalancılar!” (zariat 10)

3. “Canı çıkasıca, ne biçim ölçtü biçti!” (Müddesir 19)

4. “Yine, canı çıkasıca tekrar (ölçtü biçti); nasıl ölçtü biçti!” (müddesir 20)

5. “Ebu Leheb’in iki eli kurusun!” (Tebbet 1)

Bu 5 ayetin meallerini okuyanlar, Rabbimizin beddua ettiğini, ayetlerde kızılan insanlara güç yetirilmediğini zannedebilir. Ki çoğu ateist sitelerinde bu durumdan yola çıkararak “Hiç Tanrı Beddua eder mi?!!” sorusu sorularak bu kuranın uydurulmuş olduğu söylenmiştir. Bu yazıları okuyanlar ise kurana ve islama şüphe ile yaklaşır olmuşlardır.

Oysa gerçekte durum bambaşkadır.  Allahın apaçık olduğunu belirttiği ve en güzel Arapça olarak indirdiği ayetleri, Arapçanın temel kurallarından ve dilbilgisi kurallarından habersiz, yada bu kuralları bilip de dikkate önemsemeyen, sözde profesor, din adamı (!)  tabakası tarafından resmen katledilmiştir. Mazi (yani geçmiş zaman kipindeki)  fiilleri muzari (yani geniş, şimdiki, gelecek zaman kiplerini barındıran fiiller)  olarak tercüme edilmiş veya rivayetlerin etkisinde kalınarak, yani ayetin rivayetlere uydurulması çabası içinde,  kelimelere ayetteki diğer cümlelerle ve kurandaki benzer ayetlerle uyuşmayan anlamlar yüklenmiştir. Hemde özensizce!

1) Munafıkun 4 ayetinde “Allah onları kahretsin!” diye çevirdikleri cümlede yer alan “kâtelehumu” kelimesi, mazi bir fiildir. Bu cümlenin,

“ALLAH ONLARI KAHRETTİ” olarak, geçmiş zaman kipinde çevrilmesi gerekiyordu. (ayetin detaylı incelemesini http://www.kuranmeali.com/Elfaz.php?sure=63&ayet=4 sayfasından yapabilirsiniz. Diğer ayetler için de aynı şekilde bakabilirsiniz)

2) Zariat 10 ayetini “Kahrolsun o koyu yalancılar!” diye çeviren sözde müellifler, ayetteki “kutile” kelimesinin fiili mazi, yani geçmiş zaman kipinde olduğunu ve “yalancılar” diye tercüme ettikleri  “el-ḣarrâsûn” kelimesi önündeki bilinirlik takısı olan “el” takısını görmezden gelmişlerdir.

Ayetin “O YALANCILAR KAHROLDULAR!” şeklinde tercüme edilmesi gerekiyordu.

3 ) Müddesir 19 ayetinde “kahrolası” diye tercüme ettikleri “fe-kutile” kelimesi de mazi bir fiildir. kelimeyi “KAHROLDU” diye tercüme etmeleri gerekiyordu.

4) müddesir 20 Ayetinde de “kutile” kelimesi fiili mazi olup o da geçmiş zaman kipinde bir kelimedir ve “KAHROLDU” şeklinde çevrilmeliydi.

5)      Tebbet suresindeki ayete gelince,

bu suresinin komplesi tamamen rivayetlere uysun diye yanlış çevrilmektedir. Allahın “ebu leheb’in 2 eli de kurusun” şeklinde bir ifadesi yoktur, olamaz da.  Surede bahsi geçen, Ebu Leheb, yani Ateşin babası lakabı, Kurana göre Hz Muhammed’in amcasına değil, Musa kıssasındaki FRAVUN’a ait bir lakaptır. Bu konuda, sure hakkındaki ayrıntılı bilgiler ve surenin olması gerekli mealine   “””http://www.tuvavadisi.org/tebbet-suresi/ “””  linkinden ulaşabilirsiniz.

On 17.11.2018 at 14:33, fezadabirtürk yazdı:

Kur'an okundukça,her Kur'an okuyan müslüman bu ayetleri namazda ,camide,mevlütde vs...okuduğunda otomatikman kendiside beddua etmiş olacak. yani Allah beddua edin demiş oluyor,insanların diliyle bedduasını binlerce dille ettirerek..sufle vermek gibi düşünün.ebu lehebin eli kurusun sureside böyle.. yani ben öyle düşünüyorum.benzerinide yahudiler  zebur da ki dualar için söylerler.zebur(mezmurlar) da Davut beddua eder,mezmurları okuyanda Davut'un bedduasına eşlik etmiş olur.

tarihinde Hurma tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 18.11.2018 at 21:38, güven yazdı:

Bana bu aytin açıklamsını yaparmısın hadi meyden seninin. NİSÂ - 15 : Kadınlarınızdan zina edenlere karşı içinizden dört şahit getirin. Eğer onlar, şahitlik yaparlarsa, bu kadınları ölüm

@selcuk_ege

Evli kadınlardan 4 kişinin önünde zina edenler olursa onları ölene kadar yahut allah onlara bir yol buluna kadar evlere hapsetin diyor çünkü evli olupta böyle bir ahlaksızlığı 4 kişinin önünde oopoooh girsin çıksın yaparsa. bu evli kadında ahlak namına bir şey kalmamış demektir. Bu toplumun yapısına zarar vereceğinden insanlara görüşmesi men edilir.

başka ayette ise ergenler ve hayatında hiç evlenmeyenler 4 kişi önünde oooh girsin çıksın zina ederlerse onlara eza edin tevbe ederler bu işi ohhhh 4 kişi önünde yapmaktan vazgeçerlerse artık üzerinle gitmeyin diyor 

İslam kadar güzel bir din yok! Nerde zina edenleri ergen evli evlenmemiş ve zinacı diye ayırıp ceza veren bir din var

zina edici kadın zina edici erkeklerden 4 kişi önünde ohhhhhh girsin çıkaın yaparsa o zaman 80 celde (deriye vurunuz buda kırbaç olur) ceza verilşr

3 kişi zina ettiğini görse ceza veremezsin ne güzel bir din insanın halinden anlıyor

olur ya adam zinacıdır evli olduğı halde çapkındır buna ceza verebilmeniz icim 4 kişinin önünde ooohhhh girsin çıkson yapması lazım diyor. Böyle bir şeyde ancak adamda ahlak kalmamışsa olur.

tarihinde Hurma tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
9 saat önce, Hurma yazdı:

NİSÂ - 15 : Evli kadınlardan 4 kişinin önünde zina edenler olursa onları ölene kadar yahut allah onlara bir yol buluna kadar evlere hapsetin diyor.

çünkü evli olupta böyle bir ahlaksızlığı 4 kişinin önünde oopoooh girsin çıksın yaparsa. bu evli kadında ahlak namına bir şey kalmamış demektir. Bu toplumun yapısına zarar vereceğinden insanlara görüşmesi men edilir.

başka ayette ise ergenler ve hayatında hiç evlenmeyenler 4 kişi önünde oooh girsin çıksın zina ederlerse onlara eza edin tevbe ederler bu işi ohhhh 4 kişi önünde yapmaktan vazgeçerlerse artık üzerinle gitmeyin diyor 

İslam kadar güzel bir din yok! Nerde zina edenleri ergen evli evlenmemiş ve zinacı diye ayırıp ceza veren bir din var

zina edici kadın zina edici erkeklerden 4 kişi önünde ohhhhhh girsin çıkaın yaparsa o zaman 80 celde (deriye vurunuz buda kırbaç olur) ceza verilşr

3 kişi zina ettiğini görse ceza veremezsin ne güzel bir din insanın halinden anlıyor

olur ya adam zinacıdır evli olduğı halde çapkındır buna ceza verebilmeniz icim 4 kişinin önünde ooohhhh girsin çıkson yapması lazım diyor. Böyle bir şeyde ancak adamda ahlak kalmamışsa olur.

Artık nisa 15 ayetin. HURMA ARKADAŞIMIZ ÇEVRİSİNİ YAPMIŞTIR YUKARIDA BOLD YAPTIM BUNDAN SONAR KURANI YALIŞ ÇEVRİENLERİ ALLAH CEHNNEME ATACAK. ŞU ALTAKİ  eyeytin artık  hiç bir hükmü kalmamıştır. hurma  gerekli açıklmayı yapıştıt bnundan sonara topluca zina edenlerer geza verilirmiş  ayat yukarıda okuyup örenilmesi rica olunıu doğu hurma  1400 yıldır kimsenin doğoru çevrisini yapış vatana millte  hayrlı olsun. ayrıca tesfidmi açıklamamı kuranı yorumlamı adına ne derseniz hepsi yapmıl burda kendisine teşekkür edirim.

NİSÂ - 15 : Kadınlarınızdan zina edenlere karşı içinizden dört şahit getirin. Eğer onlar, şahitlik yaparlarsa, bu kadınları ölüm alıp götürünceye kadar veya Allah onlara bir çıkış yolu açıncaya kadar evlerde hapsedin.

Sitelerde Paylaş
On 18.11.2018 at 20:30, güven yazdı:

Hahahaha:D:0_80cbc_37a71a73_L: abi böyle sormu olur.

SÜNNETİN ASLANLARI" İSİMLİ BİR İNTERNET SİTESİNDE BİRİSİ ŞU SORUYU SORMUŞ: Aziz Şeyh, Allah size Şehitlik ve Cennette Siyah Gözlü Huriler Kısmet etsin. Ben (Canlı Bomba Olarak) Şehadet Operasyonunu Hayata geçirmek istiyorum ve bu maksatla EBU DİMA EL KASSABA müracaat ettim. O Bana dedi ki: Yeni ve Misali görülmemiş bir operasyon düzenleyeceğiz.Patlatılacak Kapsülleri, İnsanın dübürüne (Arka Kısmına) yerleştiriyoruz. Bunu yapmadan önce bir müddet Arka kısımdan istifade etmek için izin vermelisin. Böylelikle bomba kapsülünün daha iyi yerleşmesi için genişlemesi rahat olacaktır. Benim sorum bundan ibarettir ki; Eğer maksadım Arka kısmımı, Dübürümü genişletmekle, Cihada hazır olmak ve niyetim şereflidir ise, Mücahit (arkadaşlarımdan) birisine arkamı genişletmek için kendimi yaptırabilir miyim?
EL CEVAP: 
Prensipte Livata Haramdır ve Caiz değildir. Ancak Cihad daha vaciptir. Cihad islamın zirvesidir. Eğer Livata etmek İslamın bu zirvesine yetişmek için yegane yol ise bunu yapmakta hiç bir problem yoktur. Kural budur ki, Mecburiyet Haramı Helal eder. O şey ki, Vacip onunla olunur ise, O Vacibin özüdür. Cihad'tan üstün vazife

yoktur. Bunu yaptıktan sonra Allah'tan bağışlanma dilemelisin. Bil ki Evladım, Allah Kıyamette Mücahitleri onların niyetlerine göre diriltir. Allah bilir ki, senin niyetin İslamı Müdafaa etmektir. Allah seni Onun sesine ses verenlerden karar kılsın. 

öylesine işte günceledim

Sitelerde Paylaş
On 18.11.2018 at 20:23, güven yazdı:

:0_80cbc_37a71a73_L:NAZİAT 1.Andolsun çekip koparanlara/yay çekenlere/kuyudan su çekenlere/bağsız-bekçisiz koşan atlara/ayrılık yüzünden hasret çekenlere/daldırıp daldırıp çıkaranlara,

NAZİAT 2.Andolsun rahatça, incitmeden çekenlere/düğümü hünerle çözenlere/bir yerden bir yere gidenlere/coşkuyla iç çekenlere,

Tarık 1- Yemin olsun göğe ve Târık'a; o, gece gelene, o, tokmak gibi vurana o, çıkıverip de yürek hoplatana

(Tîn 95/1-2) “İncire, zeytine, Sinâ Dağı’na ve şu emin beldeye yemin ederim ki biz insanı en güzel dik biçimde yarattık. Sonra onu aşağıların aşağısına indirdik.

Fecr Suresi :1. Tan yerinin ağarmasına andolsun,
2. On geceye andolsun,
3. Çifte ve teke andolsun,
4. Geçip giden geceye andolsun.
5. Şüphesiz bunlarda, akıl sahibi bir kimse için üzerine yemin edilmeye değer bir özellik vardır.

ŞEMS -6.Yere ve onu yayıp dümdüz yapana ant içerim ki..

Sayın hurma bu ayetlerde bir el atsın isterim hep yalış yormluyorlar.

Sitelerde Paylaş
On 21.11.2018 at 02:07, dursun yazdı:

İyi de hocam, 40'ın üzerinde meal varken, ve bunların anlatımlarının çoğu birbirine benziyor iken, "40 hoca bir yana, Selçuk kardeşimiz bir yana" mı demeliyiz sence? Onlar yanlışsa sizin doğruluğunuz nerde yazar? 

Forumdaki 3-5 kişinin mütemadiyen diğer mealcileri eleştirmesi ve kendi anlatımlarını ön plana sürmeleri bariz şekil görülmektedir. Nedense hocaların fikirleri birbiriyle uyuşmaz genelde. Bu durumla günlük hayatımda sıkça karşılaşıyorum.

Yani benim açıkça gördüğüm; bahse konu ayette yada ayetlerde Allah'ın açıkça beddua ettiği görülüyor.

Saygılarımla.

Saygılar bizden kardeşim.

evet, ne yazıkki 40 tanesi de yanlış. zaten çoğu birbirlerinin kopyası. çoğu elmalıyı taklit ediyor. çeviremedikleri bir yerle karşılaşınca direkt elmalıyı copy paste ediyorlar. :) bu adam olmasaydı ne haltı yiyeceklerdi, allah bilir!

aslında sorunun kaynağı daha derinde. şöyleki;

Emevi ve abbasi zorbalığı altında, kuran 2. plana itilip yerine rivayetlere dayalı yeni bir din ikame ediliyor. kuran kelimelerinin anlamları kaydırılıyor, kelimelere anlamlar verilirken kaynak olarak rivayet ler ve israiliyat baz alınıyor. bizim islam alimleri dediğimiz insanlar, kurana anlam verirken bu kelimelerden besleniyorlar. buna araplar da dahil. mesela Tebarani, Razi, Kurtubi gibi adamlar islam toplumlarında en üstte tutulan insanlar.  türkiyedeki bu 40 küsür mealcinin ortak beslendiği kişiler bunlar. bu 40 kişinin tercümelerini esasında bu adamların kuran kelimelerine biçtiği anlamlar yönlendiriyor. Ne yazıkki durum bu. mevcut meallerin heryanı ÇELİŞKİ. 40 tanesi de aynı çelişkileri içeren mealler yazıyor. çünkü 40 ının da beslendiği yer sorunlu. Hatta, EDİP YÜKSEL gibileri de bu kaynaklardan besleniyor. çünkü, küçüklüklüklerinden beridir bu çelişkili tefsirler bu adamlara anlatıldı durdu. kuran kelimelerine anlam veren bu adamların ARAPÇA dağarcıkları o kadar kötü ki. hiçbirinin bir arapça şiir, hikaye tercümesi yok. belki en rahat yaptıkları kuranı tercüme etmek. çünkü kafalarının bir köşesinde geçmişte kendilerine anlatılan rivayetler ve tefsirler var. onlar hemen yardımlarına yetişiyor!

bakınıx, mevcut meallerde o kadar çok çelişki var ki, o kadar çok absürb şekilde çeviri varki, aklınız gider. ve 40 tanesi de, 60 tanesi de , bu işe soyunananların hepsi de aynı hataları yapınca yaptıkları şey doğruymuş gibi algılanıyor. yani "çoğunluk", insanları yanıltıyor. bu adamların çevirilerinde arapça dilbilgisi ve gramer kuralları hiç önemli değil. yeter ki, kafalarında yer etmiş hikayeler tamamlansın. işte bu mealcilerin yanlış bir şekilde üzerinde uzlaştığı ayetlerin çevirileri de ateistlere malzeme oluyor. ateistler, bu üzerinde uzlaşılmış sorunlu tercümeleri gördüğünde, bu sorunları kurandan kaynaklanıyor zannediyorlar. halbuki kuran farklı şeyler söylüyor. bakınız şimdi size bir site ismi vereceğim, burada paylaşılanları geçmişe doğru bir tarayın. önyargısız bir okuyun, özellikle YUSUF suresindeki meal çelişkilerini, bütün meallcilerin çelişkilerini çok iyi gözlemleyeceksiniz. 

www.facebook.com/ahsurivayetler

"Senin doğru söylediğin ne malum, çünkü karşıda 40 tane mealci var diyorsun." aslında sormuş olduğun soru çok makul.  Artık bilgisayar çağındayız. şimdi sana bir meal adresi vereceğim. Buradan ayetlerdeki kelimelerin hangi formda olduğunu bizzat kendin görebilirsin. arapça bilmene gerek yok. bu sitedeki bilgiler de yüzde yüz doğru demiyorum. sonuçta insan ürün. ama size bir fikir verir. Arapça bildiğini söyleyen arkadaşlarınız varsa, bu kelimeleri onlara sorarak teyid alabilirsiniz. 

http://kuranmeali.com/AyetKarsilastirma.php?sure=55&ayet=24

http://kuranmeali.com/Elfaz.php?sure=55&ayet=24

detaylı inceleme denen sayfaya özellikle dikkat et.

mesela linkini attığım ayet, RAHMAN 24 ayetine bir bakın. meallerin hepsini TEK TEK okuyun. bu ayet bu mealleri haketmiyor. Ayete "GEMİ" diye bir kelime hiç yok!! Ümit şimşek'in mealindeki yıldıza tıklayın da dipnotu bir okuyun. 

rahman 24 ayeti meallari o kadar saçmaki, gemileri dağlara benzetiyor. ne alakası var!! titanik bile benzetilemez! ve bu gemileri allahın yarattığından, yani doğa olayı sonucu olduğu gibi bir düşünceleri var. inanın inşa ettiği gemileri, allah yarattı dersen bu apaçık yanlış bir cümle olur. öyle değil mi? mesela anne karnındaki bebeği allah yaratmıştır. o süreci o yönetmektedir. ama tersanelerde insan eliyle üretilen Gemiyi allah mı yaratıyor?

işte sorun ayette olmamasına rağmen Gemi kelimesini ayete sokan bu 40 tane MEALCİDE. arapçada ve kuranın değişik yerlerinde allahın gemi kelimesi çin kullandığı kelimeler var zaten. bu ayette bu kelime olmamasına rağmen "GEMİ" diye milleti kandırıyorlar!

muhtemelen, allahın bu ayette kast ettiği, suda yüzen ve dağlara benzetilen şeyler, BUZDAĞLARI olsa gerek. değil mi?

bu 40 küsür mealci, meal yaparken, arapçadaki zamanlara, isim, fiil formlarına hiç dikkat etmiyorlar. ilkesiz, tutarsız, özensizce kuranı mahvediyorlar. kurandaki 7 farklı kelimeye aynı karşılığı vermek hangi bilimsel çeviride mümkün? ama bu adamların hepsi bunu yapıyor. "yolundan dönenler kelimesine YAHUDİLER diye tercüme ediyorlar mesela. halbuki Allah kuranda yahudileri başka bir kelime ile ifade etmişken.

Dursun kardeşim, bak sana bir sürü şey yazdım. senden ricam, bu yazı için verdiğim emeğe saygı duyman ve hemen diğerlerinin yaptığı gibi itiraz etmiş olmak adına itiraz etmemen. bu yazıyı bir çıkar gözetmeksizin yazıyorum. bunları yazıyorum çünkü , karşımdakini önemsedim. lütfen sen de önemse. dediklerim kafana yatmamış olabilir. saygı duyarım. ama lütfen makul eleştiriler getir kardeşim.,  yok kafana yattıysa, teşekkür edip bu konuyu araştıracağım demen beni gerçekten çok mutlu eder.

bir hata yaptımsa affoluna.

hoşçakalın

tarihinde selcuk_ege tarafından düzenlendi
imla düzeetmeleri
Sitelerde Paylaş
On 17.11.2018 at 16:07, fezadabirtürk yazdı:

1 - İmam İskender Ali Mihr: Ve yahudiler: “Üzeyir Allah’ın oğludur.” dediler ve nasraniler: “Mesih Allah’ın oğludur.” dediler. Onların ağızlarıyla söylediği bu sözler, daha önce inkâr eden kimselerin sözlerine benziyor. Allah onları öldürsün. Nasıl da döndürülüyorlar.

Allah yahudi ve hristiyanları bu ayetleri indirmeden önce kahretti öyle mi ?  

evet, bu ayetler indiği vakit sene 600. yahudiler ve hristiyanlık tarihi ise 600 ün çok gerisinde.

bu ayette, mazi bir fiili muzariymiş gibi yansıtmışlar. doğrusu:

"Allah onları kahretti"

tarihinde selcuk_ege tarafından düzenlendi
imla
Sitelerde Paylaş
5 saat önce, selcuk_ege yazdı:

evet, bu ayetler indiği vakit sene 600. yahudiler ve hristiyanlık tarihi ise 600 ün çok gerisinde.

bu ayette, mazi bir fiili muzariymiş gibi yansıtmışlar. doğrusu:

"Allah onları kahretti"

Mir bi ara peygamberdi sonra Mehdi oldu sonra hızır en son imam.

Sitelerde Paylaş

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

Belki de üzüleceğinizi düşünerek özür dileyerek belirtiyorum ki bahsettiğim 40 kişiye sizi de eklemek durumdayım, sonuç 41 oldu. :) Tabi bu sembolik rakam. Camideki hocayı, arkadaşımın dedesini, eşimin babaannesini vs. de katınca rakam uzuyor gidiyor. 

Ben 40 tanesinin çoğunluk olduğunu yada bu 40 tane mealin büyük çoğunlukta "şunu şunu" anlatmak istediğini filan da kasdetmiyorum. 40 farklı mealden bahsediyorum. Açık ve net. 

6 saat önce, selcuk_ege yazdı:

muhtemelen, allahın bu ayette kast ettiği, suda yüzen ve dağlara benzetilen şeyler, BUZDAĞLARI olsa gerek. değil mi?

Verdiğiniz linkleri de inceledim. Birincisi Allah kast etmez, açık ve net emreder. Varsayalım bu foruma hiç girmedim. Sizi hiç görmedim. Açtım açtım bu mealleri okudum. E ahiret gününde Allah'ın huzurunda "Ya rabbim ben sizin ne kasdettiğinizi yanlış anlamışım" mı diyeceğim?

İkincisi arap çöllerinde yaşayan bir halka "buz dağı"ndan bahsetmek komik değil mi sizce? Şimdi bir ateist arkadaş "hani penguenlerden nerde bahsedilmiş" dese ne yapacaksınız? Bu yüzden bu zannı tamamiyle gözardı ediyorum. Bu benim net fikrimdir...

Konuyla ilgili olarak sonuç; benim anladığım yine Allah'ın beddua ettiğidir...

6 saat önce, selcuk_ege yazdı:

Dursun kardeşim, bak sana bir sürü şey yazdım. senden ricam, bu yazı için verdiğim emeğe saygı duyman ve hemen diğerlerinin yaptığı gibi itiraz etmiş olmak adına itiraz etmemen. bu yazıyı bir çıkar gözetmeksizin yazıyorum. bunları yazıyorum çünkü , karşımdakini önemsedim. lütfen sen de önemse. dediklerim kafana yatmamış olabilir. saygı duyarım. ama lütfen makul eleştiriler getir kardeşim.,  yok kafana yattıysa, teşekkür edip bu konuyu araştıracağım demen beni gerçekten çok mutlu eder.

Kardeşim tekrar teşekkür ederim.

Yazdıklarınızı önemle okudum. Sizi memnun etmeyi isterdim elbet fakat anlattıklarınızda kafama yatan herhangi birşey yok üzgünüm.

Benim de ne sizden ne de burdaki başka birinden hiçbir çıkarım yok, sorguladığım ve öğrenmek istediğim şeyler var. Odaklandığım noktalar var. Onları çözme gayesindeyim. Bir  süre önce başladım bu duruma. Yakın zamanda namazı bıraktım. Seneye de Ramazan orucu tutmayı düşünmüyorum. 

Bu forumda daha önce okuduğum ve hoşuma giden bir cümle;

"Allah'ım, kelamını okudukça senden uzaklaşıyorum."

Herşey için tekrar teşekkür ederim hocam.

Saygılarımla.

Sitelerde Paylaş
19 saat önce, selcuk_ege yazdı:

ayette kast ettiği, suda yüzen ve dağlara benzetilen şeyler, BUZDAĞLARI olsa gerek

Olamaz, çünkü bunlar "münşeat" mış, yani inşa edilmiş. İnşa etmek, farklı bileşenleri bir araya getirmekle olur. Sadece buzdan yapılı bir şey için inşa sözcüğü kullanılmaz. Ayrıca inşa edilen yapılar belli bir plana göre inşa edilirler. Buz dağlarının belirli şekilleri yoktur. 

Bu Kuran denen şeyi düzenler (yazanlar değil) buzdağlarını biliyor olsalardı kutupları da biliyor olurlardı. Biliyor olsalardı bahsederlerdi. Kuran'da kar buz hiç geçmez. Bunlardan tamamiyle habersizdirler. Çünkü Akdeniz'in kuzey kıyılarına bile pek çıkmamışlardır. 

Sitelerde Paylaş
5 saat önce, democrossian yazdı:

Olamaz, çünkü bunlar "münşeat" mış, yani inşa edilmiş. İnşa etmek, farklı bileşenleri bir araya getirmekle olur. Sadece buzdan yapılı bir şey için inşa sözcüğü kullanılmaz. Ayrıca inşa edilen yapılar belli bir plana göre inşa edilirler. Buz dağlarının belirli şekilleri yoktur. 

Bu Kuran denen şeyi düzenler (yazanlar değil) buzdağlarını biliyor olsalardı kutupları da biliyor olurlardı. Biliyor olsalardı bahsederlerdi. Kuran'da kar buz hiç geçmez. Bunlardan tamamiyle habersizdirler. Çünkü Akdeniz'in kuzey kıyılarına bile pek çıkmamışlardır. 

Bugün hocalar, hocam kurbanda balık kessek olur mu dediklerinde yok diyorlar. Lama kessek, deve kuşu kessek falan filan olmuyor.

İllaha çölde o dönemde yaşayan bir şey keseceksin. Deve, koyun, keçi, dana. Dana bile zor eklenmiştir diye düşünüyorum, çok su tüketir o ortama göre.

Ayrıca çöl ortamında tarım zor olduğundan etçil beslenilir, ot gibi bir şey de kesemiyorsun. Gidip patlıcan kestim diyemiyoruz.

Domuzlar en çok su tüketen hayvanlardandır mesela ve domuza lanet edilmiştir, gelip su birikintinize girerler :D

Bi de oruç olayı nasıl olacak, ya bırak İskoçyanın kuzeyinde Kanadada Alaskada 22 saat oruç mu tutacaksın? Oruç ibadetinin hiç adaleti yok herkesin tuttuğu süre farklı.

Kimse de kurcalamıyor. 

Vejeteryan müslüman olur mu? Ben onu merak ediyorum. 

Sitelerde Paylaş

Kuran'daki deniz ile ilgili bilgiler eski bir Ortadoğu ulusu olan Fenikelilerden gelmektedir. Bunlar milattan önce güney Akdeniz kıyıları boyunca yayılmışlardır. Bunların gemileri o çağ için insanların gözüne çok büyük görünecek ölçülerdeydi. Yani şimdi beşyüz devenin yükünün bir gemiye yüklendiğini o çağda gören biri gemiyi devasa bir şey olarak anlatacak tabii ki.

Sitelerde Paylaş

Allah beddua ediyorsa, ki allah ayetlerde beddua ediyor, allahın ettiği bedduayı kimden gerçekleştirmesini istiyor? Allahın dileme ettiği beddua'nın gerçekleşmesi ama allah kimden diliyor, kimden istiyor bedduasını gerçekleştirmesini? Allah'ın bedduayı kime ettiği ayetlerin tefsirinde belli ama bedduayı kimden dilediği belli değil.

Müddesir  6 - 21: ayetlerimize inatçıları sarpa sardıracağım. Düşündü tespit etti, kahrolası nasıl tespit etti. 

Zariyat 11 : Gaflete dalmış yalancılar kahrolsun. 
Abese 17 : Kahrolsun nankör insan.
Tevbe 30 : Allah kahretsin onları. 
Tebbet 1 : Ebu Leheb'in iki eli kurusun. 
Zariyat 10 : Kahrolsun yalancılar.

Başka tanrı gerçekleştirsin diye allah beddua ediyor, allah insana nankör diyor, insanımız nankör diyen akpartili kadın gibi davranmış allah. Üsküdar pazarındaki akpartili kadın gibi kahrolsun nankör vatandaş demek yerine, beddua etmek yerine allah el kahhar yeteneğini kullansaymış yaranırdı ama kullanamamış.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...