Jump to content

Aleviler Neden Tavşan Eti Yemezlermiş?

Recommended Posts

Bir Alevi sitesinden alıntı:

‘Tavşan çeşitli canlılara benzer. Kafası kediye, kuyruğu domuza, adet (hayız) görmesiyle insana, kulakları eşeğe, ayakları köpeğe benzer. Birleşme ve doğurma biçimlerinde gariplikler vardır. Eti yoktur. Pıhtılaşmış kan külçesidir. Pişirmek için çok malzeme gerekmektedir.

Tavşan, Alevilerce uğursuz sayılan hayvanların başında gelir. Alevi ve Sünni müslümanları ayıran en belirgin biçimsel öğelerdendir. Alevilerin, üzerinden tavşanın geçtiği tarlalarını yedi yıl ekmedikleri söylenerek alay edilir. Oysa tavşanın geçtiği her tarlanın ekilmemesi durumunda bir çiftçi toplumu olan Alevilerin köyleri beklememeleri, tüm arazilerini ham bırakmaları gerekirdi. Çünkü bir yabanıl hayvan olan tavşanın geçmediği arazi düşünülemez.

Tavşan başka toplumlarda da yasaktır:

İran şiiliğinde de Tavşan kirli kabul edilir. Eti yenmez

Yahudi inancında da yasaklanmıştır

Tavşan Hititler'de "tabu"dur, yasaktır.’

………………………………………………………..

‘Muaviye’nin, yaşlılığında sağ kolunda azgın bir çıban çıkmış. Doktorlar gelip bakmışlar, ‘iki çare var’ demişler, ‘ya kolunu kızgın demirle dağlayacağız ya da sana bir şerbet yapıp içireceğiz.’ Muaviye korkak olduğu için dağlanmayı göze alamamış, ‘şerbeti içeyim’ demiş. ‘Ama’ demiş doktorlar, ‘bir sakıncası var. O şerbeti içersen kadınlar gibi adet göreceksin.’ Muaviye ‘olsun, zararı yok’ demiş. Bunun üzerine doktorlar şerbeti yapıp Muaviye’ye içirmişler. Neyse, Muaviye’nin çıbanı kısa bir süre sonra iyileşmiş ama doktorların dediği gibi de adet görmeye başlamış. Bundan ne kadar rahatsız olsa da, kimselere bir şey diyemediği için sabretmiş. Gel zaman git zaman, ikinci veya üçüncü periyottan sonra adeti gelmemiş. Çağrılan doktorlar Muaviye’yi muayene etmişler ve ‘hamilesin, doğuracaksın’ demişler, ‘ama biz de anlamadık bunun nasıl olduğunu...’ Neyse, Muaviye’nin karnı birkaç ay şişmeye devam etmiş. En sonunda sancıları tutmuş ve doğum yapmış: Doğurduğu, bir tavşanmış…

Sitelerde Paylaş

aleviler muaviyeye saldırmak için d.tlerinden ne uyduracakalrını şaşırmışlar.

muaviye neresinden adet görmüş de tavşanı neresinden çıkarmış?

beni güldürdün allah seni de güldürsün eyetisen! :lol:

Sitelerde Paylaş
ne alakası var Ben müslümanım ama tavşan eti yemiyorum.Kediye benzediği için beni tiksindiriyor çünkü :blink:

şahsen beni sadece etçil-memeli-zeki-gelişmiş hayvanlar tiksindirir. Tavşan kemirgen-otçul, sorun yok. Üstelik iyi et yapan cinsleri var. demek bünyesi müsait. Belki de etçil ve otçul hayvanlar arasında bu fark var. Bilen varsa şu karaciğer ve besilenme arasındaki ilişkiyi açıklayabilir.

Sitelerde Paylaş
şahsen beni sadece etçil-memeli-zeki-gelişmiş hayvanlar tiksindirir. Tavşan kemirgen-otçul, sorun yok. Üstelik iyi et yapan cinsleri var. demek bünyesi müsait. Belki de etçil ve otçul hayvanlar arasında bu fark var. Bilen varsa şu karaciğer ve besilenme arasındaki ilişkiyi açıklayabilir.

Ya ben soruyu "ateistler neden taşvan eti yemezlermiş" olarak okumuşum.Alevi ile ateisti karıştırmışım :huh::o

Bence koyun sığır gibi hayvanlardan tiksinmeyin.Zaten tiksinecek bir durumda göremiyorum çünkü etleri çok lezzetlidir bu hayvanların

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...