Jump to content

Hangi Komünist Parti?

Recommended Posts

Eğer bana Kominist bir Hindu gösterirsen inanırım sana marcos.Koministlerin dinle bir ilgileri yoktur.Orda burda bahsedilen saçma sapan kominist-dinci yazılarına aldırma bazı gençler farklı heyecanlar arıyor işte bir islami forumda Yeşil_Kominist diye üye olan birini bile görmüştüm ben.Konuyu decide'ye sorun o iyi bilir kominizmi benim bilgim bu kadar.

Dersime gel sana yüzlerce Alevi komünist göstereyim.Öyle böyle değil hemde hakiki komünist.Bu insanlar heyacan filanda aramıyorlar ne bedeller ödediler bir bilsen.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 144
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Dersime gel sana yüzlerce Alevi komünist göstereyim.Öyle böyle değil hemde hakiki komünist.Bu insanlar heyacan filanda aramıyorlar ne bedeller ödediler bir bilsen.

Elbette kominist olurlar böyle konuşan insanlardan daha ne beklenir ki ya kominist ya da ateist

http://www.youtube.com/watch?v=jd8Wg9R31pg

tarihinde ileney00 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Elbette kominist olurlar böyle konuşan insanlardan daha ne beklenir ki ya kominist ya da ateist

http://www.youtube.com/watch?v=jd8Wg9R31pg

Orda kim haklı Reha çamuroğlumu

Aleviliği aleviler temsil eder başkası değil.Dersimin tamamı alevi değilmi dersimliler aleviliği çamuroğlundanmı öğrenmeleri gerekiyor yani

Reha çamuroğlu orda tam saçmalamış ,ben sünni kökenliyim burda öyle dikenli tel muhabbetine niye rastlamadım ya.

Sitelerde Paylaş
Orda kim haklı Reha çamuroğlumu

Aleviliği aleviler temsil eder başkası değil.Dersimin tamamı alevi değilmi dersimliler aleviliği çamuroğlundanmı öğrenmeleri gerekiyor yani

Reha çamuroğlu orda tam saçmalamış ,ben sünni kökenliyim burda öyle dikenli tel muhabbetine niye rastlamadım ya.

Hazreti Ali hangi dinin temsilcidir ? Hazreti Ali'den sonra gelip Aleviliği kuranlar hangi ideolojinin temsilcisi ? Alevilik İslamdışıysa o halde Alevilik tek başına bir dindir.Eğer tek başına bir dinse bu din çelişkiler yumağı içerisindedir. Ben Xyz dini kurduğum halde Kominist olabilir miyim ? Niye olmayayım ki,kurduğum dinle Koministliği ayrıştırmam olur biter daha doğrusu dini Kominizm kılıfına giydiririm.

Sitelerde Paylaş
Hazreti Ali hangi dinin temsilcidir ? Hazreti Ali'den sonra gelip Aleviliği kuranlar hangi ideolojinin temsilcisi ? Alevilik İslamdışıysa o halde Alevilik tek başına bir dindir.Eğer tek başına bir dinse bu din çelişkiler yumağı içerisindedir. Ben Xyz dini kurduğum halde Kominist olabilir miyim ? Niye olmayayım ki,kurduğum dinle Koministliği ayrıştırmam olur biter daha doğrusu dini Kominizm kılıfına giydiririm.

Ali bir dinin değil mezhebin temsilcisidir.Alevililerin peygamberi de sizin peygamberiniz.

Sitelerde Paylaş

Bunları gelip dersimlilere anlatman lazım bana değil alevi olan onlar.

İşte yaptığınız hata burda kendi kafanızdaki görüşü mutlak doğru sanıyorsunuz.Sünniler aleviliği tanımlayamaz.

Alevi-sünni-hristiyan-musevi-bahai-hindu vs. dende komünist olur olur olur.Komünizmin ateistlik ile olan ilişkisi yanılsamadır.

Sitelerde Paylaş
Alevilik bir dünya görüsü seklindedir.

Din degildir.Arkadaslar zaten yorumlamis.

Marcos´un dedigi gibi Komünist heryerde olabilir.Bu alevide olur,sünnide olur,dinsizde olur.

Olur,olmaz demiyorum ama bu son derece mantıksız ve absürd durur.Ya sünni olur ya da kominist olur.Sünnilikten çıkar yani ya da hinduluktan bu da kişinin kendi düşüncesi olur,dinin değil.Dersimlilerin yaptığı Dersimliler içindir.İslam için değil.Bu sadece bir görüştür

Sitelerde Paylaş
Olur,olmaz demiyorum ama bu son derece mantıksız ve absürd durur.Ya sünni olur ya da kominist olur.Sünnilikten çıkar yani ya da hinduluktan bu da kişinin kendi düşüncesi olur,dinin değil.Dersimlilerin yaptığı Dersimliler içindir.İslam için değil.Bu sadece bir görüştür

Burada peygamber soyundan gelen insanlar var.Dersim gerçeği saklanmış bir olaydır.Kureyş-an ları duyan varmı bilmem.Bu konuları onlarla konuşmanız lazım.

Dini peygamber soyundan gelen seyitlerden iyi biliyorum kimse diyemez.Gelin dedelerle konuşun şaşırıp kalırsınız.

Sitelerde Paylaş
tomclancy dünya görüşünden kastınız nedir tam olarak? açıklarsanız sevinirim

Ben sünniyim.Ancak bircok Alevi dostum olmustur,yillardir.Hem onlardan hemde yasm sekilleridnden anlasiliyor.Burada uzman Alevi tanimi yapamam ama

bildigim kadariyla Alevilerin kendilerini tanimlamalarinda cesitler vardir.Mesela,

"Alevilikte;tapılacak ilah,insan gibi insandır"

Bu tür bir tanimlama islam dininde olamaz.Tapinmayi görünen,hissedilen bir canliya indirgemekte Alevilerin öteki dünyadan cok bu dünya ile ilgilendiklerini gösterir.

Cem töreninde mürşit postunda oturan dede Güneş'i temsil etmektedir.Diğer erkek ve anabaci oyuncular yildızlari ve gezegenleri oluşturur.Semah oynunda ellerin yukari kalkmasi GÖK-TANRI'ya yere doğru uzanmasi YER-TANRI'ya olan inanci ve tapinmayi anlatır.

Bu durumda dini olarak Aleviler dünya görüsü seklinde bakiyorlardir Alevilige.

Ayrica artik gözlemledigimiz kadariyla,yillarca yapilan baskilardan ,zulümlerden dolayi Alevilik sanki dinden ziyade bir siyasi obje halini almistir.Bu acidanda dünya görüsü seklindedir Alevilik.

Sitelerde Paylaş

Öncelikle teşekkür ederim..

Benim ailem de alevidir. Onlara göre Muhammed peygamber ve Muhammedin ölümünden sonra halifeliğe geçmesi gereken kişi hakkı yendiği düşünülen Ali'dir..Ali'ye özel bir sempati duymaktadırlar hakkı yenildiği için.Tapılması gereken insan gibi insandır değil de öncelikli ibadetin ( ne kadar ibadet olarak kabul edilir bilemiyorum ) iyi insan olmak ve insanlığa faydalı işler yapmak olarak yorumlarlar diye biliyorum.Anlattıklarınızı da eklediğimde kendi içinde çeliştiğini düşünüyorum:)

Sitelerde Paylaş

Aleviliğ alevi birlikleri fedoryonundan daha fazla temsil etmeye kimin hakkı olabilirki.Adamlar aleviliklerinde direndikleri için diaspora olmak zorunda kaldılar.Reha çamuroğlu resmen çamur atıyor biliyorya bu ülke insanı diaspora dendimi coşuyor oraya oynuyor.

Aleviler o kadar acıyı göğüslemeseydi ben görürdüm atesitleri sadece atesitleri değil tabi farrklı olan tüm kesimleri.

Sitelerde Paylaş
Öncelikle teşekkür ederim..

Benim ailem de alevidir. Onlara göre Muhammed peygamber ve Muhammedin ölümünden sonra halifeliğe geçmesi gereken kişi hakkı yendiği düşünülen Ali'dir..Ali'ye özel bir sempati duymaktadırlar hakkı yenildiği için.Tapılması gereken insan gibi insandır değil de öncelikli ibadetin ( ne kadar ibadet olarak kabul edilir bilemiyorum ) iyi insan olmak ve insanlığa faydalı işler yapmak olarak yorumlarlar diye biliyorum.Anlattıklarınızı da eklediğimde kendi içinde çeliştiğini düşünüyorum:)

Sevgili whereisit,ordaki insan gibi insana tapinma olayi,insanin öncellikli oldugudur,insanin varligi zaten bir gercekliktir.Alevilik cok genistir.Yöreden yöreye,kültürden kültüre tanimlamada degisiklik gösterebilir.Doga,insan Alevilikte ön plandadir.ben cok duymusumdur mesela"biz sazimizla Allahi cagiririz"diye.

Zaten ,Hz Ali´nin resimlerinin olmasi ,Aleviligin dünya görüsünü uyguladiginida göstermiyormu?Alevilikte tabiki iyi insan olmak,faydali isler yapmak ilk bastadir.Bu Aleviligin tanimlarindanda biridir zaten.

Celisme konusunu siz sanirim ,karsiniza bir insan alacaksiniz ona tapinacaksiniz seklinde anlamissiniz.O degildi demek istedigim.

Insana verilen deger seklindedir.Evrenselliktir.

Sitelerde Paylaş
Aleviler o kadar acıyı göğüslemeseydi ben görürdüm atesitleri sadece atesitleri değil tabi farrklı olan tüm kesimleri.

Ya marcos,gercekten cok güzel bir konuya deginmissin.Acaba diyorum Aleviler bu kadar caba sarfetmeseydi,türkiyede Ateizm bu kadar gelisirmiydi??

Söyle bir baslik acsakta tartissak daha iyi degilmi?

"Türkiye deki Ateistligin gelisiminde Aleviligin ne kadar etkisi olmustur"diye.

Sitelerde Paylaş
Sevgili whereisit,ordaki insan gibi insana tapinma olayi,insanin öncellikli oldugudur,insanin varligi zaten bir gercekliktir.Alevilik cok genistir.Yöreden yöreye,kültürden kültüre tanimlamada degisiklik gösterebilir.Doga,insan Alevilikte ön plandadir.ben cok duymusumdur mesela"biz sazimizla Allahi cagiririz"diye.

Zaten ,Hz Ali´nin resimlerinin olmasi ,Aleviligin dünya görüsünü uyguladiginida göstermiyormu?Alevilikte tabiki iyi insan olmak,faydali isler yapmak ilk bastadir.Bu Aleviligin tanimlarindanda biridir zaten.

Celisme konusunu siz sanirim ,karsiniza bir insan alacaksiniz ona tapinacaksiniz seklinde anlamissiniz.O degildi demek istedigim.

Insana verilen deger seklindedir.Evrenselliktir.

Sevgili tomclancy, öyle anlamadım tabi ki :) Hem semahlarından da anlaşılan Gök-Tanrı,Yer-Tanrı gibi islam öncesi anlayışları benimseyip hem de Hz.Muhammed'i peygamber görüp,islam çatısı altında barınmaları beni şaşırttı sadece..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...