Jump to content

Allah'ın ne suçu var!

Recommended Posts

Bu forumda hatırı sayılı bir şekilde Tanrı'nın anlamsız sözleri, gazabı, öfkesi ve saçmalamalrı eleştirildi. Hatta bazen çok ağır bir şekilde eleştirildi... Düşünüyorum da Tanrı tüm bu söylenenleri hak ediyor mu?

Kesinlikle HAYIR!

Kuran'ı yazan kim? Muhammed

İnsanları Tehdit eden kim? Muhammed

Sübyancı kim? Muhammed

Savaşı teşvik eden kim? Muhammed

İslam ülkelerinin bu kadar geri kalmasının ve kalacak olmasının TEK sorumlusu muhammed iken lütfen bazı arkadaşlar Tanrı'ya haksızlık etmesin...

Tanrı ne yapsın... Bir şeytanla baş edemedi bir de Muhammed ile...

Yoksa Tanrı'ya ne Muhammed'in kimi düzeceği...

NOT: Buradaki Tanrı ile kasıt sadece dinleri reddeden ama bir yaratıcıya inanların Tanrı'sıdır... Bu tip arkadaşlar önemlidir çünkü bir süre sonra gerçeği görmeye başlayıp her şeyi redderek aydın ve özgür bir zihne sahip olacaklardır...

tarihinde deloday tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben hayatımın önemli bölümünü deist olarak geçirmiş biriyim.

Şimdilerde agnostik yaklaşımla "olmayadabilir, bu konuları anlayabilecek kadar zeki değiliz sanırım" desemde yinede tanrıcılık yönüm ağır basar.

Gerçek şu ki,

Tanrı kötülükleride yarattığı ve devamını sağladığı için suçludur.

7 aylık bebeğe ırzına geçen adamı var edende, o adamın yaşamını devam ettirende tanrı.

Tanrıya sadece yaratıcı gözüyle bakıyorsak haklısınız tabi,

Sanırım tanrıya mitolojik değerler yüklememizde bir hata var,

İslamdan kalan bir yargı...

tarihinde Seyirci tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
NOT: Buradaki Allah ile kasıt sadece dinleri reddeden ama bir yaratıcıya inanların Allah'ıdır... Bu tip arkadaşlar önemlidir çünkü bir süre sonra gerçeği görmeye başlayıp her şeyi redderek aydın ve özgür bir zihne sahip olacaklardır...

Dinleri reddeden insanlar arasından değilde, hem dinini ve kutsal kitabını kabul edip, kafasına göre "Tanrı tanımı" yapan insanları ele almak istiyorum. Kutsal kitabını okumayan ya da okuyup işine gelmeyen özellikleri yontan, sonra karşına geçip seni alt etmek isteyen birçok insanla karşılaştım: Bayım "Allah enerjidir", Bayım "Allah zamandan ve mekandan bağımsızdır", Bayım "Allah öyledir böyledir" gibi birçok sözler işittim. Şimdi sağ duyumuzu yanımıza alıp bu kişiler için ne söyleyebiliriz? "Yalancı" mı demeliyiz? Yoksa "duygularına yenik düşmüş saf insan" mı? Ya da "üçkağıtçı insan" mı?

Hep demişimdir, bazı insanlar kutsal kitabını okumadan karşınıza geçip Allah'ın tanımını yapabiliyor. Çünkü yöntem basit, birey dışındaki herşey Allah'ın yarattığı birer tasarımdır onlara göre. Bireyin kendiside bir tasarımdır ama bir insanın kendi benliğinin farkında olmaması, nasıl büyüdüğünü, benliğinin ve karakterinin nasıl oluştuğunu bilmemesi ve bundan kaynaklanan "Seni Allah yarattı" söylemleri beni çileden çıkarıyor; o yüzden bu tür soruların bana hiç yöneltilmemiş olmasını yeğliyorum.

Klişe söylemlerden birisi: "Seni kim yarattı?" Eğer bu argümanı ilk defa duyuyorsanız, evet yanlış okumadınız: "Seni kim yarattı?" İnanın bana bu soruyu yönelten insanda en ufak bir bilgi kırıntısı bile yok. Bu tip sorularda vucudunun maddesel özelliklerini yönelttim, nasıl çalışır? Nedir, ne değildir? Elbette ki verebilecek hiçbir yanıtları yok. Tek bildikleri sıkıştıkları zaman "Seni kim yarattı" sözü. Papağan gibi ezberliyorlar ve sıkıştıkları zaman bir joker oluveriyor.

Bu insanlar Tanrı kavramını, daha doğrusu Allah kavramını objektif birer gerçeklik sanıyorlar. Elin arabanın ürettiği bir yaratıcı kavramından banane diyesi geliyor insanın. Birey kendini yaratır, birey ergenlik dönemlerinde yetişir, karakterini oluşturur. Birey böyle gelişir. Bunları aklının ucundan bile geçirmeyen bir insanın "Seni kim yarattı" gibi garip soruları sorması hiçde anormal değil aslında; tabii ki sorgulamayan ve düşünmeyen insanlar için...

Sitelerde Paylaş
NOT: Buradaki Tanrı ile kasıt sadece dinleri reddeden ama bir yaratıcıya inanların Tanrı'sıdır... Bu tip arkadaşlar önemlidir çünkü bir süre sonra gerçeği görmeye başlayıp her şeyi redderek aydın ve özgür bir zihne sahip olacaklardır...

Ben gercekten bir Tanri varmidir/yokmudur diye düsünmüyorum cünkü dinlere inanmiyan biri olarak, hicbir seye karismiyan bir Tanrinin varligi yada yoklugu bana birsey ifade etmiyor. Yani var diyip kabul etsem hayatimda degisecek olan ne? Yada yok desem ne degisecek? Hic birsey..Cünkü dinlerden bagimsiz bir Tanrinin emir/yasaklari olmadigina göre hayatima da bir etkisi olmayacaktir.

Yanliz bildigim tek birsey var o'da;

Eger insanlar kendi cikarimlari ile bir sonuca ulasirsa dediginiz belki olabilir yani aydin ve özgür bir zihne(!) sahip olabilirler.

Eger o kisi bu foruma ve dolayisiyla kendinden daha önce ateist olmus kisilere rastlayip mesajlarini okursa kesinlikle özgür ve aydin bir zihni tercih etmiyeceklerdir, bundan adim gibi eminim.. Yanlis oldugunu bile bile gider inege tapar yada en ilkel dine inanir yine de ateist olmaz ;)

Sitelerde Paylaş
Bu forumda hatırı sayılı bir şekilde Tanrı'nın anlamsız sözleri, gazabı, öfkesi ve saçmalamalrı eleştirildi. Hatta bazen çok ağır bir şekilde eleştirildi... Düşünüyorum da Tanrı tüm bu söylenenleri hak ediyor mu?

Kesinlikle HAYIR!

...

Deloday. Sanirim bir yanlis anlasilma var. Deist ya da Teist bir Tanri'ya inanmiyoruz ki onu elestirelim. Burada amac temel olarak Teist Tanri kavramini curutmek, Teist Tanri'nin anlamsiziligini alegorik bir bicimde gostermek.

Sitelerde Paylaş
Gerçek şu ki,

Tanrı kötülükleride yarattığı ve devamını sağladığı için suçludur.

7 aylık bebeğe ırzına geçen adamı var edende, o adamın yaşamını devam ettirende tanrı.

Tanrıya sadece yaratıcı gözüyle bakıyorsak haklısınız tabi,

Sanırım tanrıya mitolojik değerler yüklememizde bir hata var,

İslamdan kalan bir yargı...

Açsana bunu biraz, ya da açıkça söyle , olası bir tanrı suçlu mudur.zalim midir sence ,İslamdan kalan yanlış yargı ne onu da aç lütfen :)

Sitelerde Paylaş

@Aslan15 kardeşim,

Tanrıyı

iyiliğin yaratıcısı olarak temiz varlık gibi görmek ile kötülüğün yaratıcısı olarak suçlu varlık gibi görmek arasında bana göre fark yoktur.

Sözde tanrı, hayatın ta kendisidir ve hayat acıdır.

Konuya biraz daha yumuşak yaklaşayım...

Bir senarist, yarattığı kötü karakterler kadar mıdır?

Elbette değildir,

Çünkü senarist herşeyin oyun olduğunun bilincindedir ve bu yüzden rahattır, umursamazdır.

Ama, biz tanrı için sadece bir oyun muyuz?

Felsefik tanrı kavramını dışarıda bırakıp Allahı ele alırsak,

O gerçekten suçludur.

Kötülüğün simgesini yarat,

Herşeyi o simgeye yık.

Kendini temiz tut.

Bak sen şu komediye...

Müminlerin 7 aylık bebeğe tecavüz etsinler, sonra tövbe getirip işin içinden az ceza ile sıyrılsınlar,

Gayri müslimler namuslu, şerefli hayat sürselerde ahiret kapısında hüsran ile karşılaşsınlar.

Bak sen şu komediye...

Üstelik bu allah nedense update edilmiş arap kültürünü evrensel olarak insanlığa dayatıyor. Birazda ırkçı mı ne?

Ehihi..

tarihinde Seyirci tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Üstelik bu allah nedense update edilmiş arap kültürünü evrensel olarak insanlığa dayatıyor. Birazda ırkçı mı ne?

Ehihi..

Belkide allah araptır :D sıkılmıştır hep beyaz sakallı yaslı adm olmaktan bırazda arap olıyım araplara torpıl gecerım demıstır :D

Sitelerde Paylaş

Şunu unutmamak gerekir ki Tanrı iyiliği yarattığı gibi kötülüğüde yaratmıştır.

Allah ise "kötü" kavramını yarattığı başka bir nesneye nakletmiştir,

Muhammedin bu nokta üzerinde durmaması bir hayli ilginç.

Çünkü allah, kötülüklerin simgesi şeytanı yarattığı için gerçekten pişman değildir, bunu müminlerine neredeyse hissettirmez.

Allah kendi yarattığı şeytanla sadece hesaplaşır.

İslama göre insan bu hesaplaşma yüzünden çoğaltılmış, sadece basit bir sınav öğrencisidir.

İnsan aşkıyla, hüzünüyle ne kadar basitse,

Allahta meleğiyle, şeytanıyla o kadar suçsuzdur.

İnsan karmaşıktır,

Allah suçludur.

Sansar

tarihinde Sansar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...