Jump to content

Uteybe kimdir ?

Recommended Posts

Efendim Nickime vesile olan rahmetli Uteybe kardeşimiz kimdir kısaca bahsetmek istiyorum ;

Ebu Leheb'in oglu Uteybe, Muhammed'in kizi Ummu Gulsum'le evlenmisti. Muhammed'in diger kizi Rukayye'de Uteybe'nin kardesi Utbe ile evliydi. Muhammede peygamberlik gelip de Ebu Leheb'i kinayan Tebbet Suresi indikten sonra, Ebu Leheb iki oglundan da Muhammedin kizlari olan eslerini kesinlikle bosamalarini istemisti.

Ebu Leheb'in Muhammed dusmani karisi da ogullarina:

- O kadinlari bosayin! Cunku ikisi de babalari gibi sapmislardir, dedi.

Iki kardes de karilarini bosadilar. Uteybe Ummu Gulsum'u bosadiktan sonra, Muhammede gelerek soyle dedi:

- Ben senin dinini inkar ediyorum. Senin kizini da bosadim. Bundan sonra ne sen bana gel, ne ben sana gelirim!

Uteybe bununla da kalmadi; Muhammedin ustune yuruyerek gomlegini yirtti. Ve suratına tükürdü

Bu durumdan cok incinen Muhammed :

- Allah'tan, bir canavarini sana musallat etmesini dilerim, diye beddua etti

İşte size Uteybe'nin hikayesi ;)

tarihinde Uteybe tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

sanki kendi gözünüzle şait olmuş gibi anlattığınız , yani sanki bu olaylar yaşanırken sizde ordaymışsınız gibi anlattığınız bu olayların.. anlatıldığı kaynaklarıda buraya yazarsanız sevinirim..

yani kendi yorumunuzdan önce; siz olayları , o kaynaklarda anlatıldığı gibi buraya yazın... olayları yormak okuyucunun kendisine kalsın..

saygılar..

Sitelerde Paylaş
Uteybeyi sevdim. Yuzune tukurecegine kellesini ucuraydida insanliga bi faydasi dokunaydi.

İt ürür kervan yürür...Çünkü uteybe gibi inkarcılar tarihin her devrinde olacaktır.İslam ve Resulullah ın nuru ise kıyamete dek yaşayacaktır.

Sitelerde Paylaş
Efendim Nickime vesile olan rahmetli Uteybe kardeşimiz kimdir kısaca bahsetmek istiyorum ;

Ebu Leheb'in oglu Uteybe, Muhammed'in kizi Ummu Gulsum'le evlenmisti. Muhammed'in diger kizi Rukayye'de Uteybe'nin kardesi Utbe ile evliydi. Muhammede peygamberlik gelip de Ebu Leheb'i kinayan Tebbet Suresi indikten sonra, Ebu Leheb iki oglundan da Muhammedin kizlari olan eslerini kesinlikle bosamalarini istemisti.

Ebu Leheb'in Muhammed dusmani karisi da ogullarina:

- O kadinlari bosayin! Cunku ikisi de babalari gibi sapmislardir, dedi.

Iki kardes de karilarini bosadilar. Uteybe Ummu Gulsum'u bosadiktan sonra, Muhammede gelerek soyle dedi:

- Ben senin dinini inkar ediyorum. Senin kizini da bosadim. Bundan sonra ne sen bana gel, ne ben sana gelirim!

Uteybe bununla da kalmadi; Muhammedin ustune yuruyerek gomlegini yirtti. Ve suratına tükürdü

Bu durumdan cok incinen Muhammed :

- Allah'tan, bir canavarini sana musallat etmesini dilerim, diye beddua etti

İşte size Uteybe'nin hikayesi ;)

Biraz daha anlatsana uteybeye ne olmuş :)))

nasıl ölmüş falan...

tarihinde iLLeGaLTM tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

iste böyleeeeeeeee

Resulullahin nurumu dedin Enbiya

Enbiya,putperestlerle,müslümanlar ayni ibadeti yaptiklarina göre YA IKISIDE PUTPEREST YADA iki tarafta müslüman olmalari gerekmezmi?

Neden bir taraf kafirde öteki taraf müslüman ben bunu anlayamadim.

Sen anlatsana sunu.

tolonbeg

Sitelerde Paylaş
iste böyleeeeeeeee

Resulullahin nurumu dedin Enbiya

Enbiya,putperestlerle,müslümanlar ayni ibadeti yaptiklarina göre YA IKISIDE PUTPEREST YADA iki tarafta müslüman olmalari gerekmezmi?

Neden bir taraf kafirde öteki taraf müslüman ben bunu anlayamadim.

Sen anlatsana sunu.

tolonbeg

çünkü onların putu diğer putları döver.

el-ilah o.... :lol:

saygılar tolon abi...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...