Jump to content

Deniz Gezmiş ve Mahir Çayan fikir adamı mı ?

Recommended Posts

Türkiyedeki hem samimi hem cakma solcuların adeta idolü haline gelen , Deniz Gezmiş ve Mahir Çayan ikilisinin verdikleri mücadeleyi biliyorsunuz.. Elbette her ikisine de saygımız sonsuz , ancak kafama takılan bir kac soru var bunları dünyaya soldan baktıgını iddia eden arkadaşlara sormak istiyorum ;

Mahir Çayan'ın yazdıgı kitaplar fikri yönden dolu oldugunu ispatlar nitelikte bu yüzden onun üzerinde durmak istemiyorum..

Fakat Deniz Gezmiş kuru bir aksiyon adamı olmanın ötesine gecebilmiş mi ? Ailesine yazdıgı mektupta daha dogru düzgün Türkce kullanmayı bile bilmedigi anlaşılıyor.. Böyle bir insana tıpkı Marx gibi büyük bir fikir şahsiyeti gözüyle bakmak ne kadar dogru ?

Deniz Gezmişi , kendi anlayışına göre Türkiyenin daha güzel günler görmesi adına hayatını feda eden aksiyon şahsiyeti mi yoksa bir fikir adamı olarak mı görüyorsunuz ? Fikir adamıysa fikri - Emperyalizme Hayır- sloganının ötesinde nedir ?

Türkiyede yıllarca ceza evinde yatmış , ölüm oruclarında canını vermiş , eylemlerde öldürülmüş insanlar varken neden Deniz Gezmiş bu kadar putlaştırılıyor..

Sizce gercek fikir adamlarına haksızlık olmuyor mu ?

Sitelerde Paylaş

Deniz Gezmiş putlaştırılmıyor.

Deniz Gezmiş'in Savunması-çok fazla tekrar ediyorum son günlerde- fikirlerini açıkça ortaya koyar.Türkçe kullanmayı da gayet iyi biliyor,sandığının aksine kültür ve bilgi birikimi zayıf değildir.

Deniz Gezmiş'in en önemli özelliği zaten "dava adamı" olmasıdır, uygulayıcı olmasıdır.Teorisyenliği değil.Burada senin eksik bilgin var.

Keza Che'de aynı şekilde ele alınır.

Ölüm orucu bence çok yanlış ve gereksiz bir eylemdir, ki Deniz Gezmiş'de bunu kısa bir süre yapmıştır.

Denizlerin yanlışları var, eksikleride var.Ama solcular için çıkarılacak dersleri daha çok var.

Koskoca ABD,Natocu paşalar ve Sağ partiler, üniversite öğrencilerinden neden bu kadar korktular sence?Bunun muhakemesini yaparsan bazı şeyler daha fazla netleşir.

Düzeltme Notu:İmla

tarihinde Sultangaliyev tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Deniz Gezmiş'in dava adamlıgına itirazım yok , onun ideoloji şekillendirmiş büyük bir fikir adamı gibi görülüp putlaştırılmasını yanlış buluyorum.. Yoksa komunistlerin icinde ne dava adamları var , bir anlamda ne denizler var

Sitelerde Paylaş
Türkiyedeki hem samimi hem cakma solcuların adeta idolü haline gelen , Deniz Gezmiş ve Mahir Çayan ikilisinin verdikleri mücadeleyi biliyorsunuz.. Elbette her ikisine de saygımız sonsuz , ancak kafama takılan bir kac soru var bunları dünyaya soldan baktıgını iddia eden arkadaşlara sormak istiyorum ;

Mahir Çayan'ın yazdıgı kitaplar fikri yönden dolu oldugunu ispatlar nitelikte bu yüzden onun üzerinde durmak istemiyorum..

Fakat Deniz Gezmiş kuru bir aksiyon adamı olmanın ötesine gecebilmiş mi ? Ailesine yazdıgı mektupta daha dogru düzgün Türkce kullanmayı bile bilmedigi anlaşılıyor.. Böyle bir insana tıpkı Marx gibi büyük bir fikir şahsiyeti gözüyle bakmak ne kadar dogru ?

Deniz Gezmişi , kendi anlayışına göre Türkiyenin daha güzel günler görmesi adına hayatını feda eden aksiyon şahsiyeti mi yoksa bir fikir adamı olarak mı görüyorsunuz ? Fikir adamıysa fikri - Emperyalizme Hayır- sloganının ötesinde nedir ?

Türkiyede yıllarca ceza evinde yatmış , ölüm oruclarında canını vermiş , eylemlerde öldürülmüş insanlar varken neden Deniz Gezmiş bu kadar putlaştırılıyor..

Sizce gercek fikir adamlarına haksızlık olmuyor mu ?

Deniz gezmisi kuru bir aksiyon adami olarak nasil görürsün!!Senin izledigin aksiyon filmlerindeki james bond degil.

Babasina yazdigi mektupsa,babasinin anlayacagi tarzdadir.Yoksa marksist söylemde ifade edemezdi görüslerini.Buda onunla dalga gecilir anlamina gelmez.

Veya Denizin türkce bilmedigi anlamina gelmez.Deniz ozamanin sartlarinda,ülkeye yarayan ve emperyalizme karsi mücadelede,hangi görüs basarili olabilecekse onlarin sentezlerini yapan,ülkenin kurtulmasi icin bunlari uygulamak isteyen bir Halk fedaisidir.

Deniz;Hukuk fakültesini okumus,Devrimci Hukuklular Örgütünü kurmus,THKOnun kurucusu,MDD yanlisi bir devrimcidir.

Bircok ögrenci ayaklanmalarinda basrol oynamistir.Mahir kadar teorisyen olmasada,Halkin adami olmustur.

Unutmaki bugün Türkiyede Emperyalizmle mücadele edilmesi fikri varsa,bunda Denizin payi büyüktür.Onlari putlastirmak degil olay.Günden güne artan emperyalist,kapitalist,isgalci düzen,hergecen gün bu halk devrimcilerini aratiyor.Putlasmiyor dikkat et!Aratiyor.Ama bunu putlasiyor diyede anliyorsaniz bisey diyemem.

Diyet ödeyen insanlarimiza biraz saygi lütfen!!!

Sitelerde Paylaş
ben kimseye saygısızlık yapmıyorum soru soruyorum sen saygısızlık dersen birazdan millet gelir küfürleri hakaretleri sıralamaya başlar

Sen zaten aksiyon adami,türkcesi olmayan bir adam diye hitap eden bir yazi yazarsan,birileri gelir tepki koyar.

Zaten sen bu yazinla meydani galeyana getiriyorsun.

Sitelerde Paylaş

Deniz Gezmiş kesinlikle putlaştırılıyor.Halbuki bu bir devrimciye en uzak olması gereken şey.

Bu uğurda ne Denizler öldü.Kısacık ömrüne dava adamlığını bile gerçek anlamda sığdırabilmiş değilken

neredeyse Lenin'le aynı kefeye konması ve hatta daha bile üstün tutulması anlaşılır gibi değil.

Sitelerde Paylaş

Türk askerine kurşun sıkan bir adam ne olursa olsun anarşisttir , bozguncudur..

Ayrıca halkların kardeşliği mavallarıyla da kürtçü olduğunu da gayet iyi biliyoruz..

Sitelerde Paylaş

Ayrıca halkların kardeşliği mavallarıyla da kürtçü olduğunu da gayet iyi biliyoruz..

Ya siz de nerde biri sol dese hemen kürtçü yaftasını yapıştırıyosunuz ha :(

Sitelerde Paylaş

Sayın uğur bu teröristlerin bu forumda dokulnulmazlığı ve yönetimce korunmuşluğu vardır.

Ben senin düşüncelerini paylaşmak ile beraber forum kurucusu oğuzdan bir ile vermek istiyorum..

Eski mod macchiata dan da bir link.

Buyur..

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtop...filmi&st=20

"""Tanımadığın, bilmediğin kişiler üzerine salak salak konuşma.. Yaşamadığın ve bilmediğin dönemler hakkında pisliğini, iğrenç düşüncelerini sergileme..

Sen dünkü bir velet olarak, aklının, bilginin ve aptallığının sergisi olarak uzaylı tanrılarınla ilgili masalları anlatmaya devam et.... Çizmeyi aşma.. Aşarsan o çizmeyi adama lokma, lokma yedirirler... Yedirmek için de bizzat çaba harcayacağımdan emin olabilirsin.. """"

Sitelerde Paylaş

uğur Deniz Gezmiş'in Kürtçü olmadığını sana ispatlarsam, sesini kesip, bir daha bilmediğin konularda ahkam kesmeyeceğine dair söz verebilirmisin?

Atatürk'ün Bursa Nutkunu oku, sonra kendinle karşılaştır bakalım, avatara resim koymak kolay.

Deniz Gezmiş askere kurşun falan sıkmamıştır.

Abdullah Gül, bugün cumhurbaşkanı,Denizler zamanında "okula alınmıyordu"...Aradaki fark...

Biat etmeyen, vatanını sahiplenen hemen "bozguncu damagası" yiyor.

Ben o yaftaları,damgaları bir bir sahiplerine yediririm,daha önce yaptım,şimdi de yaparım da..

Siz yakışanı yapıp yapmayacakmısınız ondan emin değilim.

Sitelerde Paylaş
  • 8 years later...

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan.
6 Mayıs 1972 sabahı TC devleti tarafından idam edilmiş 3 genç.
 Bu üç fidan’a adanmış 10 şarkı. 

1. Hüsnü Arkan - 5 Mayıs.
2. Sevinç Eratalay - Ankara'dan Bir Haber Var.
3. Selda Bağcan - Denizlerin Dalgasıyım.
4. Hüseyin Karakuş - Adı Deniz Olmalı.
5. Grup Yol - Denizlerin Türküsü.
6. Mazlum Çimen - Aşk Olsun.
7. Kardeş Türküler - Denize Yakılan Türkü.
8. Grup Özgürlük - Deniz’e.
9. Zülfü Livaneli – Şarkışla.
10. Metin - Kemal Kahraman - Deniz Koydum Adını
.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...