Jump to content

Tanri Yaratilmis Olabilir mi?

Recommended Posts

Rexino,

sen kisa pantolonla Feynman okurken ben o ilk sebebleri sirt sirta verdirip,istedigin yerinden istedigin miktarda sebebi cekip alsan dahi, sonsuz kadar bozulmayacak bir sebebler zinciri vucuda getiriyordum,senin abidik gubidik islerinle ugrasamam,cucuk.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 229
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Rexino, Trajito, Fuzuli ve Karundaki (Kareye bak be) Deicide hayranlığını Deicide'a havale ediyorum

Gıyabında konuşmak olmaz

Deicide kafası çalışan bir insandır

Gelsin kendisi izah etsin konuyu

Sitelerde Paylaş
Rexino,

sen kisa pantolonla Feynman okurken ben o ilk sebebleri sirt sirta verdirip,istedigin yerinden istedigin miktarda sebebi cekip alsan dahi, sonsuz kadar bozulmayacak bir sebebler zinciri vucuda getiriyordum,senin abidik gubidik islerinle ugrasamam,cucuk.

Ne şimdi bu?! "Son iletiyi yazan kazanır" mı?! Argümanıma neden itiraz edememişsin? Çünkü "Lokomotifi çeken olamaz" diye b.k yemiştin bir önceki sayfada... Hadi bakalım, yallah!..

Sitelerde Paylaş

Lokomotifte anlaşılmayan yer neresi??

elmanın sebebi ne?ağaç onun toprak onun şu onun bu bunun şu..........sonuç bir yaratan yaratıcı demezseniz bu sistem olmaz...

senin sebebin ne anen baban onların şu şunların bu bunun şu...............sonuç bir yaratan yaratıcı demezseniz bu sistem olmaz...

bitlerin pirelerin sebebi ne şu onun bu bunun şu......................................sonuç bir yaratan yaratıcı demezseniz bu sistem olmaz...

.

.

.

PEKİ NİYE SİSTEM OLMAZ..BİR AN İÇİN YARATICININ BİR SEBEBİ VAR DERSEN O ANDA BAŞLAYACAK OLAN SİLSİLEYİ DE BİR YERE BAĞLAMAN LAZIM...VE BAĞLADIĞIN ŞEYİNDE SEBEPSİZ OLMASI LAZIM...SEBEPSİZ DE YARATICIDIR...

AMA NİYE BUKADAR UZAĞA GİDERSİNİZ Kİ AYNAYA BİR BAKIN...VE ALTIN ORAN İLE YARATILMIŞ SİMANIZI GÖRÜN!...GÖRMEK NİMETİNİNİ İŞİTMEK GARİBESİNİN TAD ALMA KEYFİNİN BAHŞELDİĞİ BİR VARLIK OLDUĞUNUZ İÇİN VE BUNLARI İDRAK EDEBİLECEK BİR AKLA SAHİP OLDUĞUNUZ İÇİN RABBİNİZE ŞÜKREDİN!...

vesselam..

Sitelerde Paylaş

Bana göre tanrı yaratılmış olamaz! Çünki;

Eğer yaratılmışsa bir başlangıcı var demektir, demekki ezeli de değildir... Dolayısıyla ebedi de olmayabilir!

Tanrı'nın en olmazsa olmaz özellikleri

1- Yaratabilmesi

2- Ezeli ve ebedi olması

dır...

Sitelerde Paylaş
/çok kafa yormadan bir tespit yapmak istiyorum/

o zaman somut bir varlıktan söz etmeyelim Kuran'ın bildirdiği Allah'tan söz edelim. O, zaman ve mekandan münezzeh ya...

"Evrimleşmesi için zaman gerekir."

evrimin sonunda mükemmelliğe ulaşan bir varlığa zamanın dışından bakan bir varlık için de evrim önemli değildir.

Hatta belki de en başlangıçta mükemmellik vardı, zamanın sonu gibi gözüktü, ve zamanda geriye doğru mükemmellik dağılıp ilkelliğe doğru gitti. böyle olmadığının garantisini kimse veremez. tabi zaman'a bağlı düşünmeyenlerden...

Kuranın hangi ayetinde allahın zamandan ve mekandan bağımsız olduğunu yazıyor ? Yüz kere söyledik bu sünilerin uydurmasıdır diye. Hem onları hadisci gelenekçi diye suçlarsınız,hemde onların uyuduruk tanrı tanımlamasına inanırsınız.

Bu ne perhiz ne lahana turşusu.

Nokta.

Sitelerde Paylaş

Rexino,

O daha "olabilir"in anlamını bilmiyor, sen argüman filân diyorsun. "Ezelî olan bir şey yaratılmış olabilir." diyorum, "Tanrı da ezelî, o zaman Tanrı da yaratılmış olabilir." diyor, "Sadece ezelî olduğu bilgisiyle, tabii ki, Tanrı yaratılmış da olabilir ancak Tanrı'nın sadece ezeliyet özelliği yoktur." diyorum, "Aha gördüm, Trajito ne dedi, 'Tanrı yaratılmış olabilir.' dedi, yani Trajito Tanrı'nın yaratıldığına inanıyor." diyor ve sağda solda "Allah yaratılmıştır." gibi alıntılar yapıyor benim ağzımdan. Durumu düzeltmek için açıklıyorum iyice, diyorum ki "Ezelî olan bir şey yaratılmış olabilir ama bu demek değildir ki ezelî olan her şey yaratılmıştır, aynı zamanda o yaratılmamış da olabilir." Bu sefer de sağda solda bu sözümü alıntılayıp gülücükler saçıyor etrafa. Hahah! Gerçekten komikmiş yahu! Deli midir nedir... Mustafa Kemal başlığı yerine iyi oturmuş anlaşılan.

tarihinde Trajito tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Ne şimdi bu?! "Son iletiyi yazan kazanır" mı?! Argümanıma neden itiraz edememişsin? Çünkü "Lokomotifi çeken olamaz" diye b.k yemiştin bir önceki sayfada... Hadi bakalım, yallah!..

hah hah Rexino sen eglence severdin neden agresiflestin,embesil cucuk,

Lokomotifi ceken varsa o Lokomotif olur mu ?????

Lokomotif cift cinsiyetlimi hem ceken hem cekilen????

Sitelerde Paylaş
Bana göre tanrı yaratılmış olamaz! Çünki;

Eğer yaratılmışsa bir başlangıcı var demektir, demekki ezeli de değildir... Dolayısıyla ebedi de olmayabilir!

Tanrı'nın en olmazsa olmaz özellikleri

1- Yaratabilmesi

2- Ezeli ve ebedi olması

Ateshbey,saygiyla sapka cikartiyorum,bu kadar idiottan sonra !!

Sitelerde Paylaş
Rexino,

O daha "olabilir"in anlamını bilmiyor, sen argüman filân diyorsun. "Ezelî olan bir şey yaratılmış olabilir." diyorum, "Tanrı da ezelî, o zaman Tanrı da yaratılmış olabilir." diyor, "Sadece ezelî olduğu bilgisiyle, tabii ki, Tanrı yaratılmış da olabilir ancak Tanrı'nın sadece ezeliyet özelliği yoktur." diyorum, "Aha gördüm, Trajito ne dedi, 'Tanrı yaratılmış olabilir.' dedi, yani Trajito Tanrı'nın yaratıldığına inanıyor." diyor ve sağda solda "Allah yaratılmıştır." gibi alıntılar yapıyor benim ağzımdan. Durumu düzeltmek için açıklıyorum iyice, diyorum ki "Ezelî olan bir şey yaratılmış olabilir ama bu demek değildir ki ezelî olan her şey yaratılmıştır, aynı zamanda o yaratılmamış da olabilir." Bu sefer de sağda solda bu sözümü alıntılayıp gülücükler saçıyor etrafa. Hahah! Gerçekten komikmiş yahu! Deli midir nedir... Mustafa Kemal başlığı yerine iyi oturmuş anlaşılan.

Trajito,

Aynen öyle Sevgili Dostum... Hele "Kavranamazlık Argümanı ve Agnostisizm" başlığında zırvalayışını görsen, geberirsin gülmekten. (Gebermediğine göre, görmemiştir, değil mi Seza? :-)) "Sadece Ezeli olduğu kabulünden hareket edersek, Tanrı yaratılmış olabilir" diyorum, "O zaman biz de yaratılmışlardanız, demek ki, biz de Tanrıyız" diye zırvalıyor, daha sonra "A dingil, nasıl çıkardın o sonucu, git küme çalış, mantık öğren" diyorum, bana "Öyle işte, dediklerinden böyle zırvalar çıkıyor" diyor. Hele "bu yaşıma kadar mantık lazım olmadı" diye dingilnamesi var ki, okusaydın, geberirdin gülmekten. :-)

Hadi iyi eğlenceler

Sitelerde Paylaş
"Aha gördüm, Trajito ne dedi, 'Tanrı yaratılmış olabilir.' dedi, yani Trajito Tanrı'nın yaratıldığına inanıyor." diyor ve sağda solda "Allah yaratılmıştır." gibi alıntılar yapıyor benim ağzımdan.

hah hahh ahhh

simdi de vallahi ben demedim seza uydurdu abi ayaklari hee,unutuyormusun bu forumda yazilan her seyin baki ve ebedi oldugunu bak ne demissin

Yaratilmis bir tanri'nin olabilecegi ihtimalini de gozardi etmemeliyiz

Ezelî olan bir şey yaratılmış olabilir. İster "aklımız almıyor" ister başka bir şey de.

Evet, ezelî olan bir şey yaratılmamış da olabilir, ama yaratılmış da olabilir.

]"Tanrı ezelîdir." demek "Tanrı yaratılmamış." demek değildir[/i]

hah haah ne oldu yuksek felsefi uslubunuza birden kenar mahalle kahve agizlarina burundunuz

Abi agzimdan kacti kusura bakma de tamam affedelim,ama ben soylemedim falan olmaz,once delikanli ol bakim

Sitelerde Paylaş

seza,

Herkesin görebileceği üzere, "Tanrı yaratılmış olabilir." dememişim. Alıntıladığın sözlerin tamamı sadece 'ezelî olduğu kabulü ile' "Tanrı yaratılmıştır." diyemeyeceğimiz üzerine. Hah hah yüksek felsefî üslup değil mi seza, ilâhi! Of, bak gene unuttum senin "olabilir"le "olur" arasındaki farkı bilmediğini! Benim hatam da bu işte.

Ayrıca, "Yaratilmis bir tanri'nin olabilecegi ihtimalini de gozardi etmemeliyiz"in linki bir versene. Üzerinde oynama yapmış gibisin. En azından, Tanrı'nın t'sini küçük yazmış ve Türkçe karakter kullanmamışsın. Onlar önemli değil tabii, önemli olan senin sözü bağlamından koparıp beni "Tanrı yaratılmış olabilir." demişim gibi gösterme sahtekârlığın. Ya da komedin...

tarihinde Trajito tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir biri geliyor bir oburu sanirsiniz ki tek yumurta ikizi,yani ayni kisi sanmak isten degil,ayni kelimeler ayni zirvalar.

Rexino,

Tanri yaratilmistir ise hangisi Tanridir??????

Yoksa sen monoteist deel misin????

aglayacaksan misketlerini verim!!!

bak saga sola imza oldunuz,karun utancindan evden cikamiyormus,fuzuli zamandisina yerlesmis,orda kipi kipiyormus

Sitelerde Paylaş
seza,

Herkesin görebileceği üzere, "Tanrı yaratılmış olabilir." dememişim. Alıntıladığın sözlerin tamamı sadece 'ezelî olduğu kabulü ile' "Tanrı yaratılmıştır." diyemeyeceğimiz üzerine. Hah hah yüksek felsefî üslup değil mi seza, ilâhi!

Trajito, okadar agladin ki,tamam kardesim soylemedin kabul,icim parcalandi yaw,sonucta sen de bir insansin kafan basmiyorsa bunun sucunu sana yukleyemeyiz,

Yaratilmis bir tanri'nin olabilecegi ihtimalini de gozardi etmemeliyiz, sen boyle demissin ben yanlis anlamisim,hay ust-tanrilar carpsin beni !!

Sitelerde Paylaş
Deel

Agnostik arkadaş

--------------------

"Tanrı, benden başka tanrı yok bi tek ben varım diye kendini kandırabilir.."

KARUN

"Tanrı yaratılmış ise onu bir üst-Tanrı yaratmış olabilir. O üst-Tanrı da yaratılmamış olabilir, yaratılmış da olabilir. Teselsülü durdurmak istiyorsam, Tanrıyı bir üst-Tanrı yaratmıştır, üst-Tanrı ise yaratılmamıştır, derim."

REXINO

Bunlar agnostik deel olsa olsa sudkostik olur !!!

CEHALET CEHALETTIR CEHALETTEN HIC BIR SEYE INANMA HAKKI CIKARILAMAZ !!!!!

Sitelerde Paylaş

Seza,

Öyle monoteist felan olmuyor ama!.. :-) Hani lugat parçalamayacaktık?! Tanrı eğer yaratılmış ise, üst-Tanrı da, Tanrı da, her ikisi de Tanrıdır.

Not: Dünyaca ünlü Türk sosyolog Trajito'nun geçenlerde bir başlıkta "mahalle baskı"sı gibi bir kavramdan söz ettiğini duymuştum. Mesela, mantik (Bilim dalı olan Mantık değil, senin bildiğin "root admin" mantik :-), ama bence bu iki mantık bir arada var olamaz, ya sence?) geliyor, senin zırvaladığını, türlü-türlü b.klar yediğini görüyor ancak sesini çıkaramıyor. Aslında bu tip vakaları forumun psikolojik yapısını derin bilen Karun daha iyi anlatır.

tarihinde Rexino tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dehri,

Bakıyorum son günlerde "Rexino", "Trajito", "Fuzuli" ve "Karun" isimleri ağzından düşmüyor. Her başlıkta şak-şakçılık yaparsan, "ciddiyetsiz pokemon" adını haketmekten başka bir şey elde edemezsin. :-)

tarihinde Rexino tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Tanrı eğer yaratılmış ise, üst-Tanrı da, Tanrı da, her ikisi de Tanrıdır.

her iksis de tanri ise ve eger tanri da yaratilmis ise ust-tanri'nin da yaratilis olmasi gerkmez mi????

Not: Dünyaca ünlü Türk sosyolog Trajito'nun geçenlerde bir başlıkta "mahalle baskı"sı gibi bir kavramdan söz etti. Mesela, mantik (Bilim dalı olan Mantık değil, senin bildiğin "root admin" mantik :-), ama bence bu iki mantık bir arada var olamaz, ya sence?) geliyor, senin zırvaladığını, türlü-türlü b.klar yediğini görüyor ancak sesini çıkaramıyor. Aslında bu tip vakaları forumun psikolojik yapısını derin bilen Karun daha iyi anlatır.

bakiyorum o saygin felsefeci agzi gitmis onun bunun cocugu uslubu gelmis,iste bu kadar ozune dondun

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...