Jump to content

Ikilemdeyim..

Recommended Posts

Arkadaslar, buraya uye olduktan ve yazilari okumaya basladiktan sonra fikirlerimin degistigini demesem bile netlestigini soyleyebilirim.. Yine buradaki yazilar sayesinde bilmedigim seyleri de ogrenmis oldum hem dinler hem felesefe hem de pozitif bilimler hakkinda.. Bu yuzden bugun olan bir durumu size anlatmak ve yorumlarinizi duymak istedim..

Ben muslumanim dedigim zamanlarda da hic namaz kilmazdim- gunumuz Turkiye'sinin her light muslumani gibi ozde degil sozde muslumandim yani .. Kuran da okumadim ya da ne bileyim diger Islami kaynaklari da .. Hep kendime ait sekuler bir yasamim oldu- din bir kenarda duran ve sorunca soylenen zaman zaman da yararlanilan bir kavramdi ama hic bir zaman yasamimin orta yerinde durmadi..

Su an bildiginiz gibi agnostigim..

Ancak hayatimda asik oldugum bir kiz var- karsilikli bir durum .. Kizin ailesi ile de tanistim her neyse yazin cok buyuk aksilik cikmazsa nisandir dugundur olacak ve hayatimin sonuna kadar birlikte yasamayi istedigim insanla evlenmis olacagim.. Ancak ailesi biraz muhafazakar - muhafazakar olmalarinin yaninda benden de tatli dille rica ettiler biraz daha hassas olmami .. Ve bu hassasiyetin sinirlari icerisine Cuma Namazi da giriyor..

Ben de kizarkadasim sorun yasamasin ailesiyle diye ki ciddi bir problem olacagini dusunmememe ragmen riski azaltmak istedim bugun namaza gittim.. Namaza gittigimi soyledigimde kiz arkadasimin yuzundeki sevinci gorebilmek cok guzeldi .. Yani namaza gitmek hayatimi daha iyi hale getirdi sarkastik bir bicimde ..

Ama gelelim zurnanin zirt dedigi yere.. O an kendimi o kadar garip hissettim ki anlatamam.. Bu insanlarin arasinda benim ne isim var dedim.. Hele o egilip kalkma anlari - yok gocundugumdan ya da nefret ettigimden degil ama hep bir fazlalik ya da eksiklik vardi ortamda -- rahatsiz oldum fazlasiyla kendimden yaptigimdan.. Kendimden utandim desem yeridir- o kadar attip tuttuktan sonra iste cemaatin arasindayim, ask elimi kolumu baglamis..

Ha bir de skandal hutbe vardi ki sormayin.. Adam bir hadisi aktarirken oyle bir cosuyor ki sanki peygamberin ruhu girmis xxxxx icine.. Konu da su guzel soz soyleyecekmisiz .. Kotu soz soylemeyi yuce dinleri yasaklamismis.. Ozellikle Islam'in en buyuk ozelliklerinden biri insan denilen mahlukati sereflendirmesiyken, bu serefli varliga kufredenden hesabini ote dunyada Muhammed Efendileri ve Allah sorarmis..

En bombasi da su ; konusmak sadece insana verilmis bir hasetmis.. Cenabi-i Hak sadece bize bahsetmismis .. Tabii andaval bilmez ki yunuslar ve diger hayvanlar da gayet de kendi aralarinda konusmaktadir.. Tabii en son olarak da bilmemne Kuran Kursuna cikista yarimlarimizi esirgemezsek tam super olurmus ..

Ben tabii dinlerken konunun ehemmiyetine uygun bicimde bol bol sovmekle mesguldum icimden..

Sozun ozu ben bugun bi halt ettim ama vicdanim rahat degil.. Gerci hep tersi olurdu ama muminlerin vicdani kilmadik diye rahtsiz olurdu bense agnostik olarak kildim diye vicdanimla basedemiyorum.. Sevgilime o kadar asigim ki ailesiyle ne onun ne de benim aramin bozulmasini goze alamam - sevgilim yoksa agnostik oldugumu biliyor ve elimden geldigince ona da aktarmaya calisiyorum bildiklerimi dusunduklerimi..

Takiyye yapmak zorunda olmak beni rahatsiz ediyor..

Sitelerde Paylaş

oldu olacak camiye yardımda da bulunsaydın. :rolleyes:

bence idare et.

madem o kadar seviyorsun, bunun için takiyye yapmaya değer.

kız arkadaşın da zaman içinde senin çizgine gelecektir belki

ama ailesinin gözünü boyamaya devam etmen gerekebilir.

kolay gelsin,zor ama şuncacık sıkıntıya değer bazı şeyler.

sevgiler...

Sitelerde Paylaş

Allah cidden yeryüzünde dilediğini yaptırandır..Bugün namaza gitmeni taktir etmiş ve dediğini sana yaptırtmıştır.İster aşk de ister kız arkadaşım (farketmez) bunlar sadece birer vesiledir..

tarihinde Ates tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Allah cidden yeryüzünde dilediğini yaptırandır..Bugün namaza gitmeni taktir etmiş ve dediğini sana yaptırtmıştır.İster aşk de ister kız arkadaşım (farketmez) bunlar sadece birer vesiledir..

Adam zorla kıldım diyor sen halen vesiledir diyorsun kafan basmıyormu?

Sitelerde Paylaş
Adam zorla kıldım diyor sen halen vesiledir diyorsun kafan basmıyormu?

Sen Allah ın "cebbar" ismi şerifini bilirmisin?

Bilmiyorsan bir koşu git öğrende gel buraya

Bu senin seçimin bugün ülkemizde yaşıyan gayrimüslimler bile takma ad kullanıyor.

Kıçınızın yakılmasındanmı korkuyorsunuz? :lol:

tarihinde Ates tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ödün vermeye başlayınca gerisi, gelmez Dexter.. Bugün cuma, yarın bayram namazı, önümüzdeki yıl hadi oruç tut. Bilmemnerede mevlüt var, ona gel.. Hacı uğurlanacak, karşılanacak. Kürek duası, börek duası.. Kıl namazı, tüy orucu, yün taklası.. Bitmez; bunların, ardı arkası kesilmez; hayatını da zindana döndürür..

Halbuki sesini bir kere yükseltir, adamakıllı bir kere kavga edersin. Peygamberlerinden girer, allahlarından bir kere çıkarsın!.. Ortalık sütliman olur. Bir daha yanında konuyu bile açmazlar..

Tecrübeyle sabittir. Korkma, ağlarlar, zırlarlar, yok kızımızı vermeyiz, bilmemne... Vermezlerse alsınlar başlarına çalsınlar!. Kız da seni seviyorsa, tercihini sana yapacaktır. Senin için ailesi ile gerekiyorsa ipleri atmayı, gemileri yakmayı göze almıyorsa, zaten yol yakınken vazgeç. Kız da bilsin: ne olursa olsun, hiçbir aile (aşiret demiyorum, dikkat, aile diyorum. Aşiretse zaten bırak gitsin, işin olmasın, yaklaşma bile) çocuğunu gözden çıkarmaz. Ağlamalar, zırlamalar, hakkımı helal etmemler, evlatlıktan reddederimler, yazıklar olsunlar, sütüm haram olsunlar.. bunların hepsi blöftür. Görünce hemen geri çekilir.

"Tiksiniyorum, iğreniyorum, daha çok uzaklaşıyorum, daha çok nefret ediyorum" de. Babam beni zorla Cumaya götürmeyi denediğinde öyle yapmıştım 13-14 yaşlarımda. "Giderim ama eğilip kalkarken allahüekber yerine allaha peygambere söverim" demiştim, şıp diye kesilmişti ısrarlar..

Sitelerde Paylaş

13 yaşındada ateist olanlar var yalan değil

Ben ortaokulda hali hazırda müslümanken ,sınıfta ateist bi arkadaş vardı

Sınıfta dindarlar vardı onlarla hareretli tartışmalar yapardı , bazen din hocası ile .

Deicede namaz kıldım de berabermi gidiosun sanki onun ailesinden birileriyle ,benmi gözden kaçırdım

5 Vakit kılıyorum hatta de , cumadan sonra öğlene kalıyorum , teraviden sonra tespihe kalıyorum, perşembeleride zikir yapıyorum diyebilirsin

Yalandan kim ölmüş

Sitelerde Paylaş

Yazıyı okuyunca aklıma tersi geldi;

Ya arkadaş müslüman kız ateist agnostik olsaydı..

Kızın ve ailesinin tavrını, forum dahilinde veya bildikleriniz ile kafanızdaki ateist profilini hayal edip bir düşünün..

Aptal, yobaz, cahil...vs damat istemiyoruz mu derlerdi, yoksa o onun inancı mı derlerdi?

Bu işin bir kısmı..

Müslüman, takiyyeyi yanlızca canı tehlikede olduğunda yapar diye biliyorum..

Şimdi agnostik arkadaşımız aşkının tehlikede olduğunu düşündüğünden bu manada takiyye yapıyor..

Bence haklıdır da..Müslüman inancı adına takiyye yapıyorsa, agnostik ateistte kendi inancı(aşkı) adına takiyye yapabilir..

Sitelerde Paylaş
Sozun ozu ben bugun bi halt ettim ama vicdanim rahat degil.. Gerci hep tersi olurdu ama muminlerin vicdani kilmadik diye rahtsiz olurdu bense agnostik olarak kildim diye vicdanimla basedemiyorum.. Sevgilime o kadar asigim ki ailesiyle ne onun ne de benim aramin bozulmasini goze alamam - sevgilim yoksa agnostik oldugumu biliyor ve elimden geldigince ona da aktarmaya calisiyorum bildiklerimi dusunduklerimi..

Takiyye yapmak zorunda olmak beni rahatsiz ediyor..

Bence vicdanının sesini dinle ve bir daha gitme.

Aşkından ölsen, sürünsen bile gitme.

Taviz vermeye başlaman, bu tavizlere devam etmen yönünde yeni yeni taleplerle karşılaşacağın anlamına gelir. Bunun da sınırı yoktur.

Ben her inançsız kişinin isterse eğer bunu rahatça ifade edebileceğini düşünüyorum. Senin kendine ihanet etmemen, taviz vermemen, onların kırılmasından daha önemli. Nişanlının bile... Bu ufak ve önemsiz bir taviz değil çünkü. O türden tavizleri hemen hepimiz veriyoruz zaman zaman. Ama kontrolün bizde olması kaydıyla.

Sen burada kontrolü onlara devretmişsin..

Sitelerde Paylaş
Sen Allah ın "cebbar" ismi şerifini bilirmisin?

Bilmiyorsan bir koşu git öğrende gel buraya

Peki sen islam öncesi arap toplumunun Allah a taptığını cinlerle Allah'ın akraba olduğunu,Allah'ın erkek olduğunu, Meleklere(Allah'ın kızları) taptığını şuanda Mekke'de taşladığın put un menat'a ait olduğunu biliyormusun?

Bilmiyorsan git Kuran'dan öğren.

Kıçınızın yakılmasındanmı korkuyorsunuz? :lol:

Hayır, ama bu yazın bile sizin ne kadar yobaz olduğunu gösteriyor!!!

Sitelerde Paylaş
Bence sen zoraki hiçbirşey yapma. Zaten namaz oruç vs. gibi ibadetler Allah rızası için olmalı. Senin yapman gereken ilmi makaleler okumandır. İşe önce vücudundan başla, gözünü oku, beynini oku, Dna yı oku. Kendini bilen Rabbini bilir.

ilmi makale mi neden Kuran yetmiyormu?

Sitelerde Paylaş

Dexter kardeşim ; nacizane tavsiyem , evlenene kadar sesini çıkarma , he de...

Ama eşine de durumu usulunca anlat...Sanıyorum sevgilin seni zorlamıyor , ancak ailesinin de rızası olması için senin bazı rituellere uymanı bekl,iyor..

Neyse evlendikten sonra size kim karışır...Topunun allahına kitabına söversin bir daha yanına yaklaşmazlar.. :lol:

Sitelerde Paylaş

Eger senin kisiligine, prensiplerine aykiri oldugunu bilmesine ragmen tatli tatli da olsa seni belirli ritueller yapmaya iten birisine asik olabiliyorsan bence o zaman bu takiyyeyi de yapabilirsin. Senin icin o kadar da onemli degil demek. Biraz rahatsiz olursun, yaparsin.

Ben yapamam mesela.

tarihinde Obi-wan Gyatso tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yapılan şey yanlış.

Yani aşk için , inanmadığı halde namaza gitmek.

Sosyal oalrak bakrasak , sonu mutsuzluk olabilecek bir olay.

1-Ya kız arkadaşı , asla arkadaşın fikirlerini evlendiktensonra kabul etmez ise... herşey alt üst olur... Bu büyük bir risk.

2-Diğer yandan , kız arkadaşı , evlendikten sonra değişebilir. Bu durumda sorun olmaz.

3-Yada bizim agnostik arkadaş , imana gelebilir , bu durumda da sorun olmaz.

Sorun olmayacak durumları tartışmanın anlamı yok. Sorun yok çünkü.

Sorun olabilecek durum 1.ncı durum. Arkadaş plan ve TERCIH lerini buna göre yapmalı.

Bana kalırsa da , vicdani rahatsızlık , daha kötü.

Bende her ne olursa olsun dürüst olunmalı.

Çünkü , bu duyguları buraya anlatan arkadaşın nişanlısı gelse okusa :rolleyes:

Baştan aldatılmışlık düşüncesine kapılmaz mı.

Onun yerine , olan söylenmeli.. Ve çıkacaksa sorun baştan çıkmalı.

Ya kızımız bu şekilde kabul eder. Yada etmez..

Orada tercihler gündeme gelir ki.

Bu noktaya HERŞEY İÇİN GEÇ OLMADAN gelinmesinde fayda var.

İnançta da harbi olmak , aşkta da harbi olmak lazım.

Yoksa vicdan azabı yer bitirir.

Her iki yanlışta da..

Saygılar.

tarihinde taklamakan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bunlar aslında yeni girdiğin bu aileye kendi kişiliğini göstermek için çok güzel fırsatlardır.

Sen cumaya gitmeseydin onlar ne yapacaklardır hiç düşündünmü?

Sevdiğin kız ne yapacaktı? Nışanlarımı atacaktır? Hiç ama hiç bir şey olmazdı. Eğer böyle bir olay yüzünden nışanları atacaksa varsın atsın, üstelik bu senin için bir şans olurdu. Ama gitmseydin, Onlar sana kızmış gibi görünsede içlerinde onların gözünde kişiliği olan birisi olacaktın.

Burada köprüyü geçene kadar ayıya dayı dersen gerçek kişiliğini evlendikten sonra ortaya çıkarırsan hem sevdiğinin gözünden düşersin, ve bunu halletmen uzun zaman alır.

Haklı olarak evlenene kadar gerçek kişiliğini sakladı diyeceklerdir, ve bu böylesi ilişkilerdeki en büyük gereklilik olan saygıyı yok edecektir, saygı olmazsa hiç bir şey olmaz...

Not: Konu Ateistcafeye taşınmıştır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...