Jump to content

İnsanlık Adem ve Havvadan Türediyse

Recommended Posts

• İleti 152
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

YAW KALAMARCA.. Oku yaratn rabbin adıyla başlıkta ki ilk cümleyi OKU.. O ilk cümle '' Semavi dinlere göre Allah Ademi çamurdan yaratmıştır. '' diye başlıyor...

Bak ben siz anlayasanız diye iletilerimi Türkçe yazıyorum.. Türke Türkçeden başka dil olur mu hiç?

Sitelerde Paylaş
şimdi önce Allah var olduğunu ve insanı yarattığı düzleminde bir savın var. Nerede?

"""Ademden sonra ona eş olarak Havva yı yaratmış ve insanlık bu ikiliden türeyip çoğalmış ve yayılmıştır""""" BURADA

Not: Ayrıca üslubuna dikkat et.

bu konuda haklı olabilirsin.üzgünüm. bazen sinirleniyor işte insan.

doğruya doğru.

Semavi dinlere göre Allah Ademi çamurdan yaratmıştır

Bunu yazının başında görmedinmi?

Sitelerde Paylaş
Sevgili Mohammed Kuran'a göre böyle bir senaryo yoktur..Havva diye biri de yoktur.Adem ilk insan verisi de yoktur.Kuran nedense Havva bilgisini vermemiştir..

Selam ile..

Herakles Kur'an'a göre Adem ve eşi senaryosu var dersek daha doğru olur sanırım!

Fakat dolaylıda olsa Kur'an da Adem'in eşi olarak bahsi geçen Havva değilmidir?

Yani Muhammed daha önceki "Kutsal Kitap"ları referans alırken yanlış bir aktarmaya sebep olmamış mıdır?

Havva'nın olmaması önceki Kitaplara ters düşmez mi?

Bence Kur'an'da dolaylıda olsa bahsedilen Havva'dır...

Saygılar

Sitelerde Paylaş
Xislam işte bu zerzavatlar Kuranıda böyle okuyorlar.. Anlayacağın işimiz oldukça ZOR.. Al İlah bize kolaylık versin, ne diyelim....

Bunu normal zekaya sahip birisinin eğer kör değilse görmemesi mümkün değil.

Bu gibi kişilerin amacı cevap veremediği bir konuyu kirletmek olabilir ancak.

Düşünebiliyormusun birde bu kişi tartışmayı bilmiyorsunuz diye dert yanıyor.

Sitelerde Paylaş
Semavi dinlere göre Allah Ademi çamurdan yaratmıştır

Bunu yazının başında görmedinmi?

gördüm aynı fikirdeyim.zaten ve bende dedim ki;

şimdi önce Allah var olduğunu ve insanı yarattığı """düzleminde bir savın var"""""

sorun nered peki:ok ampati yapıp soruyor.diyor ki madem böyle cevap verin.....

sonra ne yapıyor?soru soryor .diğerlerini nasıl çeşitlendirdi?

nasıl olacak kendi gücü ile....(senin örnek olarak kabul ettiğin gibi yani)

ne diyorum ilk yazımda:sorunda yapamayacağı bilgisi mi varmı ki benden açıklama bekliyorsun...

Sitelerde Paylaş
Herakles Kur'an'a göre Adem ve eşi senaryosu var dersek daha doğru olur sanırım!

Fakat dolaylıda olsa Kur'an da Adem'in eşi olarak bahsi geçen Havva değilmidir?

Yani Muhammed daha önceki "Kutsal Kitap"ları referans alırken yanlış bir aktarmaya sebep olmamış mıdır?

Havva'nın olmaması önceki Kitaplara ters düşmez mi?

Bence Kur'an'da dolaylıda olsa bahsedilen Havva'dır...

Saygılar

Sevgili nektar;

Kuran'ın önceki kitaplara uyması veya ters düşmesi diye birşey yoktur böyle bir kritere bağlayıcılığı yoktur.Çünkü önceki metinleri doğrulamak(yanlış bildirilenin doğrusunu aktarmak) görevi vardır...Aslolan Kuran gerçeğe ve bilime ters düşemez.

Adem'in ilk insan olduğunu Kuran'da görmedim..Sadece temsili bir hikayedir.Melekler cami avulusuna toplanır gibi önlerindeki Adem'e secde filan etmiyorlar.Bunlar benzetmedir.

2/38 "Oradan topluca ininiz," dedik, "Benden size bir yol gösterici geldiği zaman, o yol göstericiye uyanlar için artık bir korku yok ve onlar üzülmeyecekler."

Bu ayetten de cennetten atılanların iki kişide olmadığı açık...Çünkü arapçada çoğul 3 ve fazlasıdır..

Adem ve havva insanlığın atası filan değildir..

Selamlar.

tarihinde herakles tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
gördüm aynı fikirdeyim.zaten ve bende dedim ki;

şimdi önce Allah var olduğunu ve insanı yarattığı """düzleminde bir savın var"""""

sorun nered peki:ok ampati yapıp soruyor.diyor ki madem böyle cevap verin.....

sonra ne yapıyor?soru soryor .diğerlerini nasıl çeşitlendirdi?

nasıl olacak kendi gücü ile....(senin örnek olarak kabul ettiğin gibi yani)

ne diyorum ilk yazımda:sorunda yapamayacağı bilgisi mi varmı ki benden açıklama bekliyorsun...

Kıvranmandan anladığım kadarı ile burada anlatılmak istenilen şeyin ne olduğunu anlamışsın.

Sitelerde Paylaş
Kıvranmandan anladığım kadarı ile burada anlatılmak istenilen şeyin ne olduğunu anlamışsın.

haha.

ne diyorum """"""ilk"""" yazımda:sorunda yapamayacağı bilgisi mi varmı ki benden açıklama bekliyorsun...

kıvırsa idim ilk mesajımdan alıntı yapamazdım değil mi?

ben bu sevimsiz tartışmaya başından beri hakimdim zxaten .ama şimdi anlaşıldı ki sen anlamamışsın?"""başından beri demek istediğimi"" .

konuyu açandan zaten ümitsizim.

tarihinde kalamarca tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Herakles farz edelim ki çoğul...

Peki bu ayetlerde çoğul durumu yok.. bunları cebine mi sokacaksın?

Bakara Suresi

(35) Dedik ki: "Ey adem! Sen ve eşin cennete yerleşin. Orada dilediğiniz gibi bol bol yiyin, ama şu ağaca yaklaşmayın, yoksa zalimlerden olursunuz."

Bakara Suresi

(37) Derken, adem (vahy yoluyla) Rabbinden birtakım kelimeler aldı, (onlarla amel edip Rabb'ine yalvardı. O da) bunun üzerine tövbesini kabul etti. Şüphesiz o, tövbeleri çok kabul edendir, çok bağışlayandır.

Al-i İmran Suresi

(59) Şüphesiz Allah katında (yaratılışları bakımından) İsa'nın durumu, adem'in durumu gibidir: Onu topraktan yarattı. Sonra ona "ol" dedi. O da hemen oluverdi.

Maide Suresi

(27) (Ey Muhammed!) Onlara, adem'in iki oğlunun haberini gerçek olarak oku. ................

Ta Ha Suresi

(115) Andolsun, bundan önce biz adem'e (cennetteki ağacın meyvesinden yeme diye) emrettik. O ise bunu unutuverdi. Biz onda bir kararlılık bulmadık.

Daha fazlası da var...............

Umarım cebin geniştir hepsini alabilirsin....

NOT: Kalamarca artık sen bana göre 9 yaşında gerdeğe giren birisi gibisin... Ne yazsan boş.. Akıl yaşın bende hep 9....

Sitelerde Paylaş
Kurana göre kimdir?

Özel bir isim belirtilmez..

76/1 İnsanın üzerinden, kendisinin anılmaya değer bir şey olmadığı bir zaman peryodu geçmemiş midir?

Burdan insanlığın değersiz bir canlı türü olduğu zamandan bahsediyor..Ademlik(bilince erişen insan) öncesi bilinç sahibi olmayan hayvan benzeri yaratıklar olabilir..

Selamlar.

Sitelerde Paylaş

Mohammed benim Adem tanımım çok değişik olacaktır..

2:36 ya da bak ortada bir topluluk var...

3:59 İsa ile Adem'in durumunu benzer diyor Adem ilk insan olsaydı İsa ile nasıl benzer olabilirdi?Burdan Adem'inde bir anneden doğduğu açık.

5:27 ile 20:115 in konuyla alakası zaten yok..

Adem ilk insan değildir Kuran'a göre..Bilgelik(ruh-mantık) alan insanlığın adıdır..

Selam..

Sitelerde Paylaş
Yoksa sen Monty Python musun?

O kim sizin Mesihiniz mi?

Ben sizin peygamberinizim :D

3/59 Allah katında İsa'nın durumu, Adem'in durumu gibidir.Onu topraktan yarattı, sonra ona "ol" dedi.Artık o, olur.

Adem ilk insansa İsa'da mı ilk insandır?

tarihinde herakles tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Konu hakkında düşüncem, insanın Adem ile Havva'dan gelmemiş olduğudur.

Yalnız söylemeden geçemeyeceğim, bu kalamarca kendini ne sanıyor? Anti Muhammed'e böyle aptalca sorular sormakla eline geçecek olan şey ne? Kendisinin yaşı kaç? Anlayabiliyormuş mu? Yahu arkadaş, insanı çileden çıkartır şu teistler...

bak

ateistler bile işi çözmüş sonunda

insanlık adem ve havvadan

yani hz.adem ile hz.havvadan türememiştir.

üstelik Kuran evrime çok yakındır.

geç oldu ama sizde çözdünüz.

tebrik ederim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...