Jump to content

Recommended Posts

Unah arkadaşım sizin yanılgınız komünizmi yönetim şekli veya ideolojik bir tutum v.s sanmanız. Komünizm ekonomik temelin adıdır. Nasıl köle emeğine dayanan ekonomik yapılar feodalizme evrildiyse, nasıl serf emeğine dayalı feodalizm kapitalizme evrildiyse, kapitalizm de komünizme evrilecektir. Bu doğanın kanunudur. Kimsenin bişey yapmasına gerek yok, bu sözlerimden mekanist olduğumu falan sanmayın, sizin bazı şeyleri anlamanız için karikatüze ediyorum sadece.

Burada defalarda bunları yazdım ama anlayan kim hala osuruktan cevaplar geliyor, okuyun kardeşim.

Bakın yukarıdaki iletimde dış müdahaleden bahsettim bu müdahale ne diye merak ettin mi? O müdahale devrimci bir müdahale değildir bu saatten sonra devrimci bir müdahale olamaz olsa olsa faşit bir müdahale olabilir.

Sizin için kimse mücadele etmez boşuna heveslenmeyin gelecekte size insan deneceğini de sanmayın.

Not:

Bakın şunu düşünün; Devlet, sınıflara parçalanmış bir toplumun dirliği demektir. Bu devlet neyle yönetilir ideoloji ile, nedir peki bu ideoloji ne istersen söyle demokrasi de, osuruk de. Komünizm de sınıf var mı peki, yok tabii ki. Şimdi komünist olduğunu söyleyen bir toplumda nasıl olurda devlet ve onu idare eden ideoloji olur. Saçma sapan kıyaslamalar yapmayın derim. Uygulama falan demeyin derim.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 60
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Kardeş senin bu bahsettiğin evrilme sadece sözde oldu prosedürler değişti hepsi o,yoksa işçi sınıfı yine işçi sınıfı bin sene önceki gelir dağalımıyla şimdiki arasında fark var elbette ama çok değil insanlar açlıktan ölmüyo artık hepsi bu...

Al sana derebeyi koç sabancı hepsinin kale gibi malikaneleri var emrinde binlerce müjik:)

Bahsettiğin kapitalizmden kominizme geçiş ufak bi evrilmeyle olmaz bunun için devrim gerekli daha net örnekler verilebilir ama aklıma gelmiyo şu an uzun zamandır uykusuzum ama mesele çok açık,kapitalizmle komünizm arasında uçurum var ne demek istediğimi anlamışsındır.

Şimdi bu olasılıkta namümkün olduğuna göre yapman gereken böyle hayallerden yavaş yavaş sıyrılman.

Bak birileri yolunu bulmuş komünizm uygulanması için insan kusursuz olması gerek deyip kurtulmuş sende bunun gibi bi yol bulabilirsin.

Yoksa insanlar ne düşünüyor biliyomusun devrim olamayacağını anladınız bu tür avuntularla vakit geçiriyorsunuz artık,sizde biliyosunuz ama elde ettiğiniz şeylerden vazgeçmek zor geliyo bunun için hala savunuyosunuz o düşünceleri...

Sitelerde Paylaş

Unah arkadaşım sorunun çok açık skolastik düşünüyorsun, bu düşünme tarzı çok gerilerde kaldı. Dünyada olup biteni anlamak istiyorsan diyalektik düşünmelisin. Ama gördüğüm kadarıyla metafizik bile düşünemiyorsun. İbn-i Haldun yüzyıllarca önce başarmış diyalektik düşünmeyi sen ise daha nerdesin.

Şurada ne güzel tarif etmiş elaman;

Dünya doludizgin ilerliyor, paranın merkezi Uzakdoğu'ya kayıyor, dinle, imanla uyutulmayan, organize, planlı, çalışan, araştıran, üreten 1.5 milyar insan.... Ortadoğu'nun payına ise troglodit olmak düşecek: kıllı, kırmızı gözlü, kambur, yer altında istihdam edilmiş, tam da H.G.Wells'in anlattığı gibi olacağız. O zaman türbana, çarşafa da gerek kalmayacak, kıllı olduğumuz için çıplaklık sorun olmayacak. Gen teknolojisiyle uretileceğimiz için cinsellik de olmayacak, herkes aynı cins olacak, yobazlar, softalar, mollalar, namus bekçileri çok mutlu olacaklar.

bunun için size insan bile demeyecekler diyorum.

Düşünebilmeyi allah vergisimi sandın, pardon.

Hadi ordan.

Sitelerde Paylaş

Gestep sen skolastik diyalektik metafizik falan düşünüyosun ben gerçekçi düşünüyorum kardeş.

Bahsettiğin uzak doğuda komünizme sadık şuan kuzey kore var ordada neler olup bittiğini kimse bilmiyo.

Çinde komünizmin k sından sözedemessin heralde.Ordaki ekonomik gelişmeyi kendine yontacak kadar acizsin,senin fikrinle alakası yok o ülkenin eh be kardeşim...

Sen anladığım kadarıyla teorisyensin:)in sahaya in biraz, dünya tarihini bi sefer daha oku olup biteni iyice öğren,ondan sonra üret

Kıllı insanlar kırmızı gözlü bunları ciddi söylediysen durumun klinik.

Sitelerde Paylaş

Unah arkadaşım şuna emin ol ki senin tarzında insanlar her yerde var. Okuduğunu anlamayan süper cahil yani cehaletiyle övünen sürüleşmiş insancıklar.

Öncelikle şunu açıklığa kavuşturalım, yukardaki iletilerimde ne yazmışım dikkatli oku, ama nerde. Olursa faşit olur demişim, değil mi? Cehaletinle övünmeyi bırak, skolastik bile düşünemiyorsun sipastiklik yapıyorsun.

Kıllı falan lafları bana ait değil fakat altına imzamı atarım, gerçekçilik tam da orda anlatılanlardır, senin hayal dünyandakiler değil.

Yahu ben kime ne anlatıyorum, yazık bana, haklısın vallaha.

Sitelerde Paylaş

Sen şimdi komünizmi savunuyodun 'Dünya doludizgin ilerliyor, paranın merkezi Uzakdoğu'ya kayıyor, dinle, imanla uyutulmayan, organize, planlı, çalışan, araştıran, üreten 1.5 milyar insan....'şu örnekle ne söylemek istedin...

Hadi ben cahilim öğrendikçede ne kadar cahil olduğumu anlıyorum o benim kendi meselem.

Sen benim söylediklerimi alıp aksini izah etmiyosunki,son mesajında yaptığın tek şey gevelemek.

Sen öylesin sen böylesin demekle bi yere varmassın ben sana gördüğüm en geriii insanlardan birisin diyormuyum gerek yok kendini gösteriyosun zaten ortada herşey.Önce ilk soruma cevap ver bi zahmet.

Sitelerde Paylaş

İnsanlar ilerde de komünizme sığınabilir.

Ama o zaman da bu rejimin tutunacağını sanmıyorum.

Yozlaşmaya çok müsait ütopik bir rejimdir komünizm.

Komünist ideallere sadık kalarak pratik uygulaması mümkün değildir.

Dikkat ederseniz kötü demiyorum..

Sadece son derece uygulanan bir rejimdir..

İnsan denen kusurlu hayvan her şeyi yozlaştırıdığı gibi, onu da hızla yozlaştıracaktır.

HACI

Sitelerde Paylaş
İnsanlar ilerde de komünizme sığınabilir.

Ama o zaman da bu rejimin tutunacağını sanmıyorum.

Yozlaşmaya çok müsait ütopik bir rejimdir komünizm.

Komünist ideallere sadık kalarak pratik uygulaması mümkün değildir.

Dikkat ederseniz kötü demiyorum..

Sadece son derece uygulanan bir rejimdir..

İnsan denen kusurlu hayvan her şeyi yozlaştırıdığı gibi, onu da hızla yozlaştıracaktır.

HACI

Ne acı.

Hacı.

Sitelerde Paylaş

HACI

İlginç bir paradox.

Övme mi? yerme mi? belli değil.

Hem insan kusurlu hayvan.

Hem de bu rejimi yozlaştıracak.

eee. Çöpe atalım o zaman. Olmayacak duaya amin demeyelim. Bırakalım bu idealist düşünceleri.

Çalıp çırpmamıza devam edelim. Kıçımızın altını doldurmaya bakalım veya dolduramayıp baka kalalım.

Bu çarpık düzen devam etsin.

Peki insan nasıl İNSAN olacak?

Hep kusurlu hayvaninsanın sözünü doğru kabul ederek mi?

Bu kusurlu hayvaninsan sandığınız gibi kusurlu değil. Anasının gözü.

Bizi kekliyor.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

Bu komünizmin eleştirisidir.

İdeal olmak kötü olmaktan farklı değildir.

İnsan denen hayvan için en uygun rejimin ne olduğunu bilmiyorum.

Kapitalizm bir rejim değildir. Demokrasi ise rejimdir.

O da kusurludur ve kusurlu olduğu için insanlık için en uygun olan bir rejimdir.

Onu biraz yumuşatırsanız, sosyal demokrasi olur..

Bütün ekonomik sistemlerle uyumludur..

Bence rejim ilerde sosyal demokrasi olacaktır.

HACI

Sitelerde Paylaş

2. dünya savaşından sonra komunizm ve kapitalizm de gereksiz şeyler olduğunu gördük... yeni sistem lazım bize ikiside çöpe yeni fikir üretin... bu eski ilkel sistemlere takılmayalım.... yetmedi bu sistemler yüzünden milyarlarca insanın acı çekmesi... inanç savaşlarını bile geçmiştir... 2 milyon sivil japonun üzerine atom bombasını bile bıraktırı bu sistemler gördük yaşadık...

Sitelerde Paylaş
2. dünya savaşından sonra komunizm ve kapitalizm de gereksiz şeyler olduğunu gördük...

ne demek istedin anlamadim. nasil gereksiz seyler?

devletlet yoneticilerine, yasa koyuculara kimse 2 tane seçenek sunmuyor; "bu toplumun rejimi ya komunizm olucak ya da kapitalizm" diye.. Bir kere kapitalizm nedir? katılımcı ekonomi mi? Katılımcı ekonomilerin toplumların yaşam düzenine bir zararini gormedim ben. Nitekim butun dunya boyle yaşamını sürdürüyor. Kapitalizm bir kere rejim degildir..

Hem ben "Komünizmde patron kimdir?" diye sordum, başlığın altında alakasız iletiler var. Sorunun cevabi yok.

Sitelerde Paylaş

Bir kusurun, bir olumsuzluğun, var olduğunu görmek, farkına varmak;

O kusurun ve olumsuzluğun ortadan kaldırılması için çare üretme gereksinmesini de doğurur.

Bu gereksinme çareyi ortaya çıkarır.

Tıpkı biyolojik evrim gibi.

Sosyal evrimdir bu.

Kusurun ve olumsuzluğun mutlaklaştırılması doğmatiktir. Donmuş ideolojilerden ve dinsel dogmalardan farkı yoktur.

insan aklı, ortaya çıkmış, gündemde olan, her türlü probleme çözüm üretebilecek yetkinliktedir.

Zaten insan böylelikle insan olmaktadır.

Sömürünün ve kapitalizmin olumsuzlukları bellidir. İnsan kusuruna bağlı olsa bile insan kusuru mutlak ve değişmez değildir. İnsan kusurunu dışarıda bırakabilecek yöntemler bulmak çok basittir.

Nüfus bilgileri gibi, ekonomik bilgiler de kayıt altına alınabilir. Herkesin hangi faaliyetinden ne kazandığı ortaya çıkarılabilir. Ve bu iş tahmin edemiyeceğiniz kadar kolaydır. Zorluk haksız kazanç sağlayanların iktidarda olmasındadır. İktidarda olanlar kendi haksız kazançlarını ortaya çıkaracak yöntemlere izin vermezler. Bu doğaldır. Bu duruma son vermenin yolu sömürücü sınıfların iktidarlarına son vermekten geçer. En alttakiler iktidarı aldıklarında, tüm insanların gelirlerinin kontrol altına alınabileceği bir ekonomik rejim kurabilirler, böyle bir uygulama ile kusur denilen can simidi ortadan kaldırılabilir.

Sosyal demokrasi de tıpkı insan kusuru gibi kapitalist sömürücü sınıfların ömürlerini uzatmak için sömürülerinden göreli olarak vazgeçtikleri ara rejimdir.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş

`Idealist` kelimesini cogu kez yanlis kullaniyoruz. Ornegin ;bir doktorun yaptigi ise bagliligi ,insan sevgisi ,bilime karsi her turden metafizik (buyu ,dua) elestirileri goguslemesi onu idealist bir doktor yapmaz.Bu halk arasinda kullanilan bir tanimdir.Idealizm bir dusunce akimidir ve bunu savunanlar ve teorisini yapanlar ancak idealist olarak adlandirilir.

Dusunce tarihi temel anlamda iki fikir dunyasinin birbirlerine karsi mucadelesinden evrimlesir.Idealizm ve materyalizm.Bilimler materyalisttirler.Bilimsel bir arastirmanin hurafelere ,mistik ve bilinemeyene ihtiyaci yoktur.Bilim icin bilinemeyen ancak su an icin bilinemeyendir.Bu baglamda bir bilim adamindan `idealist bir bilim adami` olarak soz edilemez.Deyim kullanilir lakin eylemin tanimi bu degildir.Bu sekildeki bir bilim insani icin `militan` kelimesi daha mantiklidir.Militan anlam olarak bir fikrin kararli savunucusudur.

Insan kusurludur ,evet.Savaslari ve barbarligi o cikarmistir.Dogayi da kirletiyordur.Fakat ,bu bireysel bir eylem olmaktan cikmistir.Birey toplumun bir ferdidir artik.Toplum ve birey arasindaki iliski guclenir ,bu etkilesim iki yonludur.Toplumun bu kusurlu davranislari artik daha sistematiktir.

Bu gun icin bireyin tum kusurlu davranislari icin ahlaki sistemler uzerinden yargilara variriz.O topluma katilan bireylerin davranislari icin cozumlemeler uretiriz.Ornegin ;hirsizlik ahlaksiz bir davranistir.Birini kastili olarakta oldurmek suctur.

Bu anlatilanlar daha derinden de tartisilabilir.Fakat ,toplumlar tarihi ve ekonomik sistemler elestirilirken her olguyu basitce indirgemek yanlistir.bu baska bir makalenin konusudur ,burada deginmeyecegim.

Soruna donelim .Komunizmde patron var midir ,varsa kimdir ?

Komunizmde patron yoktur.Olamaz ,cunku komunizmde artik kucuk bir azinligin ,toplumun gerisini yalnizca elinde bulundurdugu mulkiyetten kaynakli calistirmasi sorunu yoktur.Mulkiyet ,toplumsal mulkiyettir.

Sitelerde Paylaş
...

Komünizm ideal bir rejimdir. Aynı zamanda bir yaşam tarzıdır.

Biz kusurlu insanlar için uygun değildir.

Hacinin bu yorumunu destekliyorum.+1

Haci kusurlarimizida yazabilirmisin ?

Ben kusurlardan 1-Bencillik desem hatami yapmis olurum ?

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
Soruna donelim .Komunizmde patron var midir ,varsa kimdir ?

Komunizmde patron yoktur.Olamaz ,cunku komunizmde artik kucuk bir azinligin ,toplumun gerisini yalnizca elinde bulundurdugu mulkiyetten kaynakli calistirmasi sorunu yoktur.Mulkiyet ,toplumsal mulkiyettir.

Küçük dediğin azınlık hem büyük problem hem de patron.(uygulamada diktatörler çıkmıştır.)

Özgürlüğünü gene bu azınlık kısıtlar.Mesleğini onlar seçer.(Bütün meslekler denk olmadığı halde bir tutulur.)

İşsizlik yoktur.

Çalışan ile çalışmayan aynı parayı alır.

Teknoloji çalışan insan sayısısını azaltmıştır.Bazıları doğal olarak boşta kalır. :)

Doğum kontrolu vardır.

Eğitim,barınma,beslenme,enerji vb ihtiyaçlar parasızdır.

Örnek vermek gerekirse komunizmin en üst aşamasında İmralı adasında ki teroristbaşı Apo gibi bütün ihtiyaçların karşılanır.Ama özgürlüğün kısıtlanmıştır. :lol:

Sitelerde Paylaş
Komunizmde patron var midir ,varsa kimdir ?

Komunizm tek tek ulkelerde degilde dunyanin genelinde olusabilecek sistem seklinde lanse edilirdi.

Diyalektik materyalizm'e gore komunizme varis zorunludur,her sey degisir,gelisir,karsitina donusur vs vs.

Dolayisi ile kapitalist sistemde kendi cokusunu hazirliyarak icinde barindirdigi proleterya'nin iktidarina yol acacaktir.

Marx ve Engels,Hegel'in idealist diyalektigini,materyalizm ile birlestirdi,her seyin basina maddeyi koydu,alt yapi ust yapiyi belirlerdi,toplumlarin ustyapisi sanat,hukuk,yonetim vs vs altyapisi yani ekonomik sistemi tarafindan belirlenirdi,ekonomik sistemlerin degismesi kacinilmaz olarak ustyapiyi da degistirecektir vs.

V.i.U.Lenin 3.usta olarak bayragi devraldi ve Ekim devrimine imza atti,daha sonra Stalin ve gunumuze gelen surec.

Toplumsal gelismenin hep ileriye gidecegi savlandigindan,SSCB nin kimilerince Sosyal Emperyalist olarak

nitelendirilmesi genis tartismalara yol acmistir.Sosyal Emperyalizm tezine gore SSCB de sovhozlar ve kolhozlar vs ile saglanmaya calisilan uretim araclari uzerindeki ortak mulkiyet,zamanla olusan elit tabaka tarafindan sekteye ugratilmistir,Elit tabaka uyeleri Komunist parti mensuplari,Politburo uyeleri,cesitli yoneticiler,yandaslari vs den olusmaktaydi,ve ortak cikarlari sistematik bir sekilde kendi cikarlari icin kullanmaktaydilar,hatta bunlarin deniz kenarinda yazlik daca lari,esitsizligin ve somurunun kaniti olarak gosterilirdi.

Komunist camia ikiye bolundu,bir grup Rusya yi sosyalist sayarken diger grup Sosyalizma varamadan Sosyal Emperyalizm e donus yaptigini savliyordu.

Gunumuzde SSCB altinda yasayan bir cok ulus kendi kaderini tayin ederek ayrildi.

Komunizme varis olabilecegi artik guclu olarak dillendirilemiyor,sonucta insan faktoru her zaman on plana cikmakta ve patronluk olgusu bir sekilde devam edecektir,sonucta birileri uretim araclarinin sahibi olmadan da onlari kendi menfaatleri icin daha fazla kullanma yolunu bulabilecektir.

Gecenlerde,gecmiste basyapit olarak kabul edilmis bir takim eserlere soyle bir goz attim,acikca tuhaf geldi sanki manupulasyon varmis gibi bir hisse kapildim,sanki bir takim patronlar hep varmis seklinde !!

Sitelerde Paylaş

Şunun kesinlikle farkına varmamız gerekiyor; insan doğası gereği bencil veya eksik değildir. Bunu söyleyenler zavallılardır.

Şunu da kesinlikle bilmek gerekir; fi tarihinden beri patron olan birileri yoktur.

Şunu dahi bilmek zararlı olmayacaktır; canlılar hayatta kalmaya çalışırlar, insan yaşayabilmek için üretmesi gerektiğinin farkına vardığından beri insandır ve daha önce başka birşeydi. İleride başka birşey olacaktır.

Şunun da bilinmesi gereklidir; hareket her şeyi değiştirir bunun önünde hiç bir şey duramaz.

eheheheeh.

Ne acı değil mi Hacı?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...