Jump to content

müslümanlara bol kanlı bayramlar..

Recommended Posts

Kim diyo sesimiz çıkmıyor diye Serdengeçti..Herbirinden ayrı ayrı nefret ediyorum..

Ama şimdi burada konuyla alkasız karşılanır diye bu konularda başlık açmıyorum.

Değilse hayvanlarla ilgili ne iğreçlikler var.Köpek,kedi yiyen var yav..

Kurban bayramında asıl eleştirdiğim taraf bu işin sanki matah bir şeymiş gibi ulu orta ve herkes tarafından

yapılması.Hayvan kesebilmek cesaretin ve erkekliğin bir yansıması olarak öğretiliyo çocuklara.

Halbuki bırakın kesemeyiversin çocuk ilerde,ne olacak yani ıssız adaya düşüp hayvan boğazlamak zorunda kalma olasılığı nedir ki.

Bırakın usta kasaplar yapsın bu işi erkekliğe halel mi gelecek.Övünülecek bir eylem değil ki yapılan.

Çoluk çocuğu da geç.Geçmiş yıllarda dana kaçmasın diye önce bacaklarını kesen adamlar gördük kurbanlarda.

Ne biçim bir vicdandır bu isyan etmemek elde değil.

Kurbanın kanını da alnımıza sürerlerdi küçükken.Kepazelik..

tarihinde vesper tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 71
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

"Fakir fukara et yesin" diye değildir kurbanın asıl amacı.

Ama kesildikten sonra etini Allah yiyecek değil ya.

Tabi ki dağıtılacak. Çünkü teknolojinin olmadığı dönemde bekledi mi kokuşur.

Dağıtımda da haliyle, talep edenler fakirler olacak.

Kurbanın kökeni ilkel totem dinlerine kadar gider.

Ortadoğu kökenli dinlerde ise kurbanın nedeni, ilk doğan erkek çocukların bedelidir.

Mısır'dan Çıkış

11:5. Tahtında oturan firavunun ilk çocuğundan, değirmendeki kadın kölenin ilk çocuğuna kadar, hayvanlar dahil Mısır`daki bütün ilk doğanlar ölecek.

13:1-2. RAB Musa`ya, “Bütün ilk doğanları bana adayın” dedi, “İsrailliler arasında insan olsun, hayvan olsun her rahmin ilk ürünü bana aittir.”

Çölde Sayım

3:13. Çünkü bütün ilk doğanlar benimdir. Mısır`da ilk doğanların hepsini yok ettiğim gün, İsrail`de insan olsun hayvan olsun bütün ilk doğanları kendime ayırdım. Onlar benim olacak. Ben RAB`bim.

Mısır'dan Çıkış

13:15. Firavun bizi salıvermemekte diretince, RAB Mısır`da insanların ve hayvanların bütün ilk doğanlarını öldürdü. İşte bunun için hayvanların ilk doğan erkek yavrularını RAB`be kurban ediyoruz. İlk doğan erkek çocuklarımızın bedelini ise bir hayvanla ödüyoruz.`

Bebekleri yakarak kurban ettiren İsrail'in tanrısı, bunu insanları kirletmek için yapmış:

Hezekiel

20:26. Her ilk doğan çocuğu ateşte kurban ederek sundukları sunularla kendilerini kirletmelerine izin verdim. Öyle ki, onları dehşete düşüreyim de benim RAB olduğumu anlasınlar.

Sitelerde Paylaş
"Fakir fukara et yesin" diye değildir kurbanın asıl amacı.

Ama kesildikten sonra etini Allah yiyecek değil ya.

Tabi ki dağıtılacak. Çünkü teknolojinin olmadığı dönemde bekledi mi kokuşur.

Dağıtımda da haliyle, talep edenler fakirler olacak.

Kurbanın kökeni ilkel totem dinlerine kadar gider.

Ortadoğu kökenli dinlerde ise kurbanın nedeni, ilk doğan erkek çocukların bedelidir.

Mısır'dan Çıkış

11:5. Tahtında oturan firavunun ilk çocuğundan, değirmendeki kadın kölenin ilk çocuğuna kadar, hayvanlar dahil Mısır`daki bütün ilk doğanlar ölecek.

13:1-2. RAB Musa`ya, “Bütün ilk doğanları bana adayın” dedi, “İsrailliler arasında insan olsun, hayvan olsun her rahmin ilk ürünü bana aittir.”

Çölde Sayım

3:13. Çünkü bütün ilk doğanlar benimdir. Mısır`da ilk doğanların hepsini yok ettiğim gün, İsrail`de insan olsun hayvan olsun bütün ilk doğanları kendime ayırdım. Onlar benim olacak. Ben RAB`bim.

Mısır'dan Çıkış

13:15. Firavun bizi salıvermemekte diretince, RAB Mısır`da insanların ve hayvanların bütün ilk doğanlarını öldürdü. İşte bunun için hayvanların ilk doğan erkek yavrularını RAB`be kurban ediyoruz. İlk doğan erkek çocuklarımızın bedelini ise bir hayvanla ödüyoruz.`

Bebekleri yakarak kurban ettiren İsrail'in tanrısı, bunu insanları kirletmek için yapmış:

Hezekiel

20:26. Her ilk doğan çocuğu ateşte kurban ederek sundukları sunularla kendilerini kirletmelerine izin verdim. Öyle ki, onları dehşete düşüreyim de benim RAB olduğumu anlasınlar.

Musa'nın Rabb'i çıldırmış olmalı !

Bence de ona hemen bir hayvan kurban etmeli , yoksa sıra bize gelecek !

Tevrat'tan alınan üstteki satırlara bakılacak olursa hiç şakası yok , dediğini resmen yapıyor !

Sitelerde Paylaş

kurban bayramını eleştiren hristolar da var galiba aramızda. büyük baş 2 senede küçük baş ise 1 sene de kurbanlık kıvama gelir? peki kestiginiz agaçlar kaç senede kurbanlık kıvama gelior?

bayramlar sayesinde bir miktar da olsa bir canlılık gelio piyasalara... özellkle hayvancılıktan geçimini sağlayanlar için cok önemli bir bayram...

bi de kişilere vahsiliği aşılıo gibi birşey geçmiş. Belki de vahşi yönün tatmin edilmesini sağlıodur? bence bir psikolloga sormak lazım...varsa aramızda bizleri bilgilendirmesi iyi olurdu dogrusu...

bi çok müslim namazdan oruçtan bîhaberdir ki bunlar islamın şartıdır. ama islamın sartı olmayan ve herkese farz olmayan bu ibadete nedense iştirak pek fazladır ... :D

Sitelerde Paylaş

islam da hemen her din gibi tanrısına kurban adanmasını şart kosmustur. bu olayın orijini iyi araştırılırsa cok eski dinlere kadar dayanmaktadır. her zaman söylerim bütün dinlerin atası ortaktır o da animizmdir. tüm dinler animizmden türemiştir ve kökenleri aynidir, buna islamda dahil. oturup islama sövmek yerine olayın kökenini aydinlatmak ateizme daha iyi belge teskil edecektir.

gerçi forumda hayvanseverlerin ve vejetaryanların bu duruma tepkilerini anlayabiliyorum ya o ayri bir mesele :)

tarihinde LBronstein tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

vejeteryenler ne olacak ?? , yoksa Bu din büyüklerinin hepsi, herkesi et yiyormu saniyor , bu ancak bundan 1000 lerce yil önce sanilabilirdir , siz hangi yüz yada binyilin mantigini tasiyorsunuz kuzum , dünya nüfusu cogaliyor ve canli hayvan sayisi azaliyor , otlaklar meralar azaliyor, kisacasi ortalikta kesilecek hayvan kalmamasi muhtemel vede yakin son , peki sonra ne kulp takacaksiniz ??? artik birbirinizi keser sevap islersiniz

tarihinde klon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
hayvana acimayan insana hic acimaz , bu akil hastaligi günümüzün en büyük sorunudur , zevk icin bir canli ancak bu sekilde katledilir , dogada hicbir canli baska bir canliyi sebepsiz katletmezken , sebepsiz (cünkü tanrinizin bu kurbanlara ihtiyaci yok) katlettginiz bu canlilar ile sizlere ne sifat takalim , insan degil , dogadaki diger hicbir canliya da uymadiginiza göre , nesiniz siz , sifatiniz nedir ???????

ARKADAŞIM ZEVK İÇİN DEĞİL..KESİLEN KURBANLAR..KASAPDAKİ ETLERDE O HAYVANLARIN ETİ ONLAR KESERKEN NEDEN LAF ATMIYOSUNUZ İŞİNİZ GÜCÜNÜZ HERŞEYE MUHALEFET OLMAK..SİZİN SIFATINIZ NE HAYVANLARLA KENDİNİZİ BİR TUTUYOSUNUZ..YOK BİYOLOJİK OLARAK AYNIYIZ YOK AKIL HARİÇ BUTUN ORGANLARIMIZ AYNI VS.VS..SİZ KENDİNİZİ Bİ SIFATA KOYMUŞSUNUZ DOĞRU.. SOLİCEK BİŞEY YOK DAHA..

Sitelerde Paylaş

Köydeydik sıkılıyordum...10 yaşındaydım.. İlk defa köyde kalıyordum... 15 gün olmuştu köye geleli... Babam "Hele kurban bayramı geçsin öyle gideriz demişti...... Bu yaklaşık 1 ay daha köyde kalmam demekti... Nağırıo çağırmıştım istemiyorum diye üstüne dedemden dayak yediğimle kaldım.

Bir kaç gün sonra bir koç aldılar dandik büyükçe bahçenin erik ağacına bağladılar.. Sevinmiştim.. Canım sıkılmıyordu. Büyük annem le birlikte koçu seviyor, yemek veriyorduk.. Büyük annelme gülerek seviyorduk o koçu...

Sonra kurban bayramı geldi dedem koçu boynuzlarından tutup çekiştiriyordu.. 2sonra evin önüne getirdiler koçu iki kişi daha bacvaklarını kırmaya çalışıyordu.. Umarsızca bakıyordum koça.. En sonunda Allah-u Ekber deyip boğazından kestiler gözlerimini önünde koçu.. Sonra bu da yetmiyormuş gibi o eti zorla yedirmeye çalıştılar...

O gün bugündür o boğazından çıkan sesleri unutmam...

Şimdi aynı şeyleri kardeşim yaşıyor...

Sahi lan ne kızoyrum biz zaten et yemiyor muyuz?

Sitelerde Paylaş
vejeteryenler ne olacak ?? , yoksa Bu din büyüklerinin hepsi, herkesi et yiyormu saniyor , bu ancak bundan 1000 lerce yil önce sanilabilirdir , siz hangi yüz yada binyilin mantigini tasiyorsunuz kuzum , dünya nüfusu cogaliyor ve canli hayvan sayisi azaliyor , otlaklar meralar azaliyor, kisacasi ortalikta kesilecek hayvan kalmamasi muhtemel vede yakin son , peki sonra ne kulp takacaksiniz ??? artik birbirinizi keser sevap islersiniz

arkadaş ne zırvalıyosun sen ya..vejeteryenler var diye et mi olmicak dünyada..senede bir kere kurban kesiliyor..sen hayvan kesim yerlerinde senede kaçkere hayvan kesiliyo farkındamısın..kurban bayramı mı hayvanların sonunu getirecek..saçmalıkdan başka bişey değil soylediğin..

Sitelerde Paylaş

Yanlız kurancılar takımı kurban kesmek şart değil şurt değil diye kıvırmaya çalışsa da insanların bu binlerce yıllık rituelden kolay kolay vazgeçebileceğini sanmıyorum.. din denen şeyi sadece kutsal kitaplarda yazanlara göre değerlendiremeyiz. insanların %95 i inandığı kutsal kitabı bir kere bile okumamıştır.. din büyük oranda gelenek, örf ve adetlerle iç içedir.

dini kurallara göre 5 vakit namaz kılmak farzdır. kimse kılmaz ama, sadece sünnet olan bir ibadeti, kurban kesmeyi herkes uygular. neden? çünkü bu bir gelenek haline gelmiştir. bir insanın çevresindenki herkes böyle uyguluyorsa, o kişi de öyle uygulamaya, onu doğru saymaya mecbur kalmıştır..

işin özünde ise kurban adamak, tanrı için kan akıtmak sadece ve sadece ilkellikten başka bir şey değildir.. insanlar başlarına felaket gelmesini engellemek için ilkönce içlerinden birilerini kurban ettiler ki ''al işte biz sana can feda ettik şimdi sen bizim canımızı yakma ''demek için..bu gelenek orta çağ sonuna dek sürdü.. sonra da işi çevirip kendi kendilerini öldürmek yerine hayvan kesip bunu yerine getirmeye başladılar.. bu iş bence kolay kolay son bulmaz. belki şekli ve yöntemi değişir ama insanları bu alışkanlıktan vazgeçirme gerçekten zor.

Sitelerde Paylaş
Hapırsanızda köpürsenizde o kurbanı keseceğiz.

Tüm islam alemi de kurbanlarını imkanı doğrultusunda kesecektir.

Kimisi büyükbaş, kimisi küçükbaş.

Şekli ve durumu her zaman yaptığınız gibi saptırırsanız, bu durumu evrime bile çıkarabilirsiniz !

Hani şuradan başlasanız, " yaşam zayıflığı af etmez. Güçlü zayıfı yok eder. "

Ama biz evrimci değiliz. Biz Rabbimizin rızası için yapıyoruz. Yoksa 2 kilo et alıp yemeyi bizde biliyoruz.

Kurban dağıtılır benim bildiğim. Ama o kadar çok şahit oldum ki, müslümanların elleri titriyor pay ederken, NEREDE YAĞLI YERİ KEMİKLİ YERİ SALLAAA KOMŞUYA!!!

Sözüm ona allah için ibadet ederken samimi değilsiniz. Sizin bu ikiyüzlülüğünüz (yanlış anlamayın siz derken şahsınızı eleştirmiyorum) yani müslümanların bu ikiyüzlülüğü ve samimiyetsizliği en büyük kanıttır böyle bir yaratıcının olmadığının!!!

Sitelerde Paylaş
Kurban dağıtılır benim bildiğim. Ama o kadar çok şahit oldum ki, müslümanların elleri titriyor pay ederken, NEREDE YAĞLI YERİ KEMİKLİ YERİ SALLAAA KOMŞUYA!!!

Sözüm ona allah için ibadet ederken samimi değilsiniz. Sizin bu ikiyüzlülüğünüz (yanlış anlamayın siz derken şahsınızı eleştirmiyorum) yani müslümanların bu ikiyüzlülüğü ve samimiyetsizliği en büyük kanıttır böyle bir yaratıcının olmadığının!!!

abartmıyorum, komşumuz bir kurban etini bir yıl yer. dolabına doldurur, bir diğer kurbana kadar pişirir pişirir yer. nerde kalmış dağıtmak, yoksula et yedirmek.

Sitelerde Paylaş

bir canlıyı bir Tanrı adına öldürüp iyi yolda olduğunu sanmak ve buna prim verecek bir Tanrı'nın olduğuna inanmaktır

ARKADAŞIM ZEVK İÇİN DEĞİL..KESİLEN KURBANLAR..KASAPDAKİ ETLERDE O HAYVANLARIN ETİ ONLAR KESERKEN NEDEN LAF ATMIYOSUNUZ İŞİNİZ GÜCÜNÜZ HERŞEYE MUHALEFET OLMAK..SİZİN SIFATINIZ NE HAYVANLARLA KENDİNİZİ BİR TUTUYOSUNUZ..YOK BİYOLOJİK OLARAK AYNIYIZ YOK AKIL HARİÇ BUTUN ORGANLARIMIZ AYNI VS.VS..SİZ KENDİNİZİ Bİ SIFATA KOYMUŞSUNUZ DOĞRU.. SOLİCEK BİŞEY YOK DAHA..

Esas konu; bir canlıyı bir Tanrı adına öldürüp iyi yolda olduğunu sanmak ve buna prim verecek bir Tanrı'nın olduğuna inanmaktır , Kasaplarla Kurban kesmenin alakası ne??????

arkadaş ne zırvalıyosun sen ya..vejeteryenler var diye et mi olmicak dünyada..senede bir kere kurban kesiliyor..sen hayvan kesim yerlerinde senede kaçkere hayvan kesiliyo farkındamısın..kurban bayramı mı hayvanların sonunu getirecek..saçmalıkdan başka bişey değil soylediğin..

Dünyada kactane vejeteryen var haberin varmi , senin o evrensel dinini yazan dinsiz , gelecegi görememismi , yineliyorum hayvan kesim yerleri ile yukarida da acikladigim sekilde kurban kesmenin hicbir alakasi yoktur , oldu olacak git salam sucuk fabrikalarina ve her hayvani kesilirken seyret daha cok sevap toplarsin o sadist allahindan , alakayi kuramayacak kadar Din afyonu cekmissin ben daha ne diyeyim , ayrica insan sayisi cogaldikca demek dogadaki canli hayvan sayisi azalmiyor , ve sen bir müddet sonra bu salak adetin birakilacagina inanmiyorsun , biraz daha genis ufuklu olabilirmisin diyecektim ama iste din böyledir

tarihinde ilknur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...