Jump to content

Işıktan Hızlı Hareket Edilemez Efsanesinin Kaynağı Nedir?

Recommended Posts

• İleti 178
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eğer ışık hızını geçmenin hiç bir yolu yoksa uzay yolculuğu bizim için bir hayal demektir :/ en yakın galaksi sayılan büyük macellan bulutunun bize 160 000 ışık yılı uzaklıkta olduğunu göz önüne alırsak :/

Işık hızıyla veya ışıktan daha hızlı gitmek, zamana bağlı olarak hareket etmektir.

Ama kuantum fiziğinde zamansızlık da vardır.

Dolaşıklık zamana gereksinim göstermeyen bir harekettir.

Yani aradan az veya çok değil, hiç zaman geçmemektedir.

Ama dolaşıklıkta bile ışık hızının aşılamaması söz konusudur.

Çünkü dolaşık parçacıklar birbirlerinden ancak en fazla ışık hızı ile ayrılarak uzaklaşabilirler.

Birbirlerinden uzaklaştıktan sonra birine birşey olursa, aradan zaman geçmeden diğerine benzer birşeyler olmatadır.

Bu süreç zamansızdır. Ama parçacıkların birbirlerinden uzaklaşma hızı ışık hızı ile sınırlıdır.

Hiçbir hareket ışık hızını geçemez. Bu ilginç gerçeği kabul etmek zorundayız.

Sitelerde Paylaş

Eğer ışık hızını geçmenin hiç bir yolu yoksa uzay yolculuğu bizim için bir hayal demektir :/ en yakın galaksi sayılan büyük macellan bulutunun bize 160 000 ışık yılı uzaklıkta olduğunu göz önüne alırsak :/

Neden başka bir galaksiye gidelim? Bize 30 ışık yılı uzaklıkta yüzlerce yıldız var.

Ama başka galaksilere gidilmesi de imkansız değil. Göreceliğe göre ışık hızına yaklaştıkça tüm mekanizmalar yavaşlıyor. Örneğin ışık hızının %99una ulaştığımızda zaman yaklaşık 7 kat daha yavaş çalışacak ve ömrümüz de uzamış olacak. Işık hızına çok daha yaklaşınca zaman neredeyse duracak. Burada önemli 3 problem: ışık hızına yaklaşmamızı sağlayan enerjiyi üretebilmek, yüksek ivmeye karşı tek parça halinde kalabilmek ve uzayda göktaşlarından korunabilmek.

Sitelerde Paylaş

Neden başka bir galaksiye gidelim? Bize 30 ışık yılı uzaklıkta yüzlerce yıldız var.

Ama başka galaksilere gidilmesi de imkansız değil. Göreceliğe göre ışık hızına yaklaştıkça tüm mekanizmalar yavaşlıyor. Örneğin ışık hızının %99una ulaştığımızda zaman yaklaşık 7 kat daha yavaş çalışacak ve ömrümüz de uzamış olacak. Işık hızına çok daha yaklaşınca zaman neredeyse duracak. Burada önemli 3 problem: ışık hızına yaklaşmamızı sağlayan enerjiyi üretebilmek, yüksek ivmeye karşı tek parça halinde kalabilmek ve uzayda göktaşlarından korunabilmek.

İyide bu sadece durumda olan kişiyi etkileyecek mesela varsayalım ki dünya için bir araştırma yapıyorsun macellan bulutuna keşfe çıkacaksın sizin anlattıklarınızdan yola çıkarak hiç zaman geçmeden vardınız diyelim ama geride kalan herkes için bu zaman işleyecektir yani siz döndüğünüz zaman 320 000 yıl geçmiş olacak dünya üzerinde yanılıyormuyum?

Sitelerde Paylaş

İyide bu sadece durumda olan kişiyi etkileyecek mesela varsayalım ki dünya için bir araştırma yapıyorsun macellan bulutuna keşfe çıkacaksın sizin anlattıklarınızdan yola çıkarak hiç zaman geçmeden vardınız diyelim ama geride kalan herkes için bu zaman işleyecektir yani siz döndüğünüz zaman 320 000 yıl geçmiş olacak dünya üzerinde yanılıyormuyum?

Aynen doğru. Vardıklarını da döndüklerini de göremeyiz :)

Sitelerde Paylaş

Işıktan hızlı olmanın ilginç bir örneği var.

Bu bir hareket değil ama.

Kara deliklerden ışık kaçamıyor.

Karadeliklerde mevcut çekim kuvveti ışığın karadelikten kaçma hızından daha fazla.

Event horizan'ı geçen cisimlerden yansıyan ışık çekim kuvvetini aşıp, karadelikten ayrılamıyor.

Sitelerde Paylaş

Kara deliklerde ilginç bir durum daha var arkadaşlar.

Karadeliklerden ışığın kaçmasını çekim kuvveti önlüyor.

Karadeliklerde çekim kuvvetinin ışık hızından daha fazla olduğu görülüyor.

Yani en azından karadeliklerde çekim kuvveti ışık hızından daha hızlı bir etkiye sahip...

Karadeliklerde ışık hızı geçiliyor.

Sitelerde Paylaş

Karadelikten canlı varlıklar geçemez diye biliyorum ben? geçtiği an deliğin çapının büyüklüğüne göre belli bir süre içinde canlı organizmalar yok olur tabi ışığı dışarı salmadığı için içine giren sürekli bir şekilde içindeymiş gibi gözükürmüş...

Kara deliklerle ak deliklerin birleşmesi sonucu wormhole (solucan deliği) oluşması gibi bir kurgu var ama gerçeklik payı nedir bilmiyorum...

Sitelerde Paylaş

Karadelikten canlı varlıklar geçemez diye biliyorum ben? geçtiği an deliğin çapının büyüklüğüne göre belli bir süre içinde canlı organizmalar yok olur tabi ışığı dışarı salmadığı için içine giren sürekli bir şekilde içindeymiş gibi gözükürmüş...

Kara deliklerle ak deliklerin birleşmesi sonucu wormhole (solucan deliği) oluşması gibi bir kurgu var ama gerçeklik payı nedir bilmiyorum...

Kara delikler aslında delik değil. Çok yoğun madde.

Sitelerde Paylaş

Çekim kuvvetinin evrende yayılma hızı ışık hızını geçemez deniyor ama, şimdiye kadar çekim dalgaları gösterilemedikleri için bu konuda henüz son söz söylenmiş değildir.

Çekim kuvvetinin yayılma hızının ışık hızını geçmesi teorik olarak mümkündür.

Bir kütle ne kadar büyükse o kütlenin çekim kuvveti de o kadar büyüktür.

Bu o kütlenin çekim kuvvetinin yayılma hızı hakkında bize ne gibi bir bilgi verebilir?

Çekim kuvveti kütle ile doğru orantılı ise, çekim kuvvetinin o kütle içinde yayılma hızı da kütlenin büyüklüğü ile doğru orantılı olabilir.

Çekim kuvveti karadeliklerin içinde ışık hızından daha hızlı yayılıyor olabilir.

Çekim kuvveti kümülatiftir. Yani birikir ve biriktikçe artar.

Çekim kuvvetinin yayılma hızı evrende ışık hızından hızlı hareket etmeyebilir ama, çekim kuvveti birikince gücü ve muhtemelen hızı da arttığından, karadeliklerdeki süreçlerde ışık hızı geçiliyor olabilir.

Sitelerde Paylaş

Hacı bu karadelikler çok güçlenince ne oluyorlar acaba bu konuda herhangi bi görüş varmı.

Benim görüşüme göre aşırı güçlendiklerinde bulundukları noktadaki uzayı kendilerine doğru çok aşırı derecede bükecekler ve belli bir seviyeden sonra da, artık bu bükülmeden dolayı uzayın o bölgesi bu enerjiye karşı koyamayıp mevcut evrenden koparak kendini soyutlayacaktır. Bu soyutlanan kısım belki milimetrenin milyonda 1i boyutlarında olacağından asla tespit edilemeyecektir. Birde iki adet kara delik birbirine yaklaşsa aradaki uzay her iki tarafa doğru büküleceğinden iki karadeliğin arasında bi süreliğine hiçlik diye bir kavram oluşabilir mi acaba.

Sitelerde Paylaş

Hacı bu karadelikler çok güçlenince ne oluyorlar acaba bu konuda herhangi bi görüş varmı.

Benim görüşüme göre aşırı güçlendiklerinde bulundukları noktadaki uzayı kendilerine doğru çok aşırı derecede bükecekler ve belli bir seviyeden sonra da, artık bu bükülmeden dolayı uzayın o bölgesi bu enerjiye karşı koyamayıp mevcut evrenden koparak kendini soyutlayacaktır. Bu soyutlanan kısım belki milimetrenin milyonda 1i boyutlarında olacağından asla tespit edilemeyecektir. Birde iki adet kara delik birbirine yaklaşsa aradaki uzay her iki tarafa doğru büküleceğinden iki karadeliğin arasında bi süreliğine hiçlik diye bir kavram oluşabilir mi acaba.

Karadelikler hakkında ileri sürülen çok dedikodu var. Onların çok azı direkt gözleme dayanıyor. Hemen hepsi dolaylı gözlemler.

Doğruluklarını kanıtlamak mümkün değil. Bu konuda gelişmeler çok yavaş ilerliyor. Henüz kimse karadelikleri görmedi. Görmeye çalışıyorlar.

Karadeliklerden etrafa Hawking radyasyonunun yayıldığı iddiası bile henüz kanıtlanamadı. Bu konuda ben yorum yapamam.

Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...

ışık hızı nın aşılacağını tahmin ediyorum ama aşılsa dahi, nasıl bir kaynak gerekecek, son teknoloji uzay gemisi yapıldı, bu hıza ulaşmak ve sabit olarak kalabilmek için, uzay gemisinin deposuna güneş büyüklüğünde gibi bir yakıtı koymak gerekecek.

birde ışık hızını aşınca kaç km hızla gideceğiz :)

Sitelerde Paylaş

ışık hızı nın aşılacağını tahmin ediyorum ama aşılsa dahi, nasıl bir kaynak gerekecek, son teknoloji uzay gemisi yapıldı, bu hıza ulaşmak ve sabit olarak kalabilmek için, uzay gemisinin deposuna güneş büyüklüğünde gibi bir yakıtı koymak gerekecek.

birde ışık hızını aşınca kaç km hızla gideceğiz :)

Ek yapıp soru sorayım sn'de 300.000km diyelim teorik, sn'de 300.001km ile ışık hızının aşılmasıysa istediğimiz veya beklediğimiz etkileri bu hızda da görecek miyiz?

tarihinde bellerophon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ek yapıp soru sorayım sn'de 300.000km diyelim teorik, sn'de 300.001km ile ışık hızının aşılmasıysa istediğimiz veya beklediğimiz etkileri bu hızda da görecek miyiz?

izninizle cevap veriyorum bu + 1 hız , zamanda yolculuğu sağlayacak diye düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

uzayı , masa örtüsü gibi düşünürsek, dikine bir delikle diğer tarafa geçebilseydik ,

birde, karadeliğe bir aygıtla girmeyi başarsak, diğer bir uzayamı çıkarız, bu delikler diğer evrenlerin geçiş kapısımıdır.

Sitelerde Paylaş

Öyle ise ışıktan hızlı hareket edilemez efsanesini kim çıkarmıştır?

Bu efsanenin kaynağı nedir?

Bu konuyu bir ara daha detaylı ele almak lazım ama kısaca anlatmaya çalışayım.

Işık hızının geçilemez olması efsane değil. Mantığı çok basit. Işık hızına yaklaştıkça kütle artıyor.

F=ma formülünü düşünelim. Cismin hızlanması yani ivme

a=F/m

olur.

Işık hızına yaklaştıkça m artar yani a azalır. Cisim hızlandıkça ivme kazandırmak giderek zorlaşır. Işık hızına hiçbir zaman ulaşılamaz çünkü ışık hızında kütlenin sonsuz olması gerekir ki bu da ışık hızına ulaşmak için sonsuz kuvveti gerektirir. Işık hızında giden cisimlerin kütlesi yoktur. Bunun nasıl olduğu anlamak için kuantum alan teorisine girmek lazım.

Burada asıl ilginç soru "cismin kütlesi neden artar?" olmalıdır. Bu, uzay-zaman ile açıklanır. Bu başlı başına bir konu olur. Bir ara buna da girelim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...