Jump to content

Işıktan Hızlı Hareket Edilemez Efsanesinin Kaynağı Nedir?

Recommended Posts

dönen bir cismin boyutları ne kadar büyürse hızı yine belli oranda azalmalı gibi görünüyor...

mesela saniyede bir tur atan bir cisim en fazla ne kadar büyük olabilir diye bir soru sorsak...

çapı yüzbin km olan bir cisim saniyede bir tur atabilir mi...

tarihinde kirec tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 178
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Negatif kütle diye bir kavram yok.

Negatif kuvvet var. Çekim kuvveti negatiftir.

Aslında f=ma doğru bir formül değildir. Yanlış veya eksik, kusurlu bir formüldür.

Güneş sisteminde işe yarar.

Newton ışığın bir hızı olduğunu bilmiyordu. Dolayısıyla bir kütleyi hızlandırmanın bir sınırı olabileceğini de bilmiyordu.

Negatif kütle yok mu ? Big Bang teorisinde karadeliklerin kütlelerinin azalması böyle izah ediliyodu sanki ...

Sitelerde Paylaş

dönen bir cismin boyutları ne kadar büyürse hızı yine belli oranda azalmalı gibi görünüyor...

mesela saniyede bir tur atan bir cisim en fazla ne kadar büyük olabilir diye bir soru sorsak...

çapı yüzbin km olan bir cisim saniyede bir tur atabilir mi...

Pulsar'ların çapı nisbeten küçüktür. 10-15 km kadardır ve kendi etrafında saniyede 30-50 veya daha fazla kere dönebilir.

Aslında çapı değil de, ekvatordan ölçülen çevresi önemlidir. Kendi etrafında dönen bir cismin katedeceğim mesafedir o.

Pulser'lar küçük ve yoğun gök cisimleridir.

Örneğin 10 km çapında olan bir pulser'ın kütlesi güneş kadardır.

Sitelerde Paylaş

......

Çünkü biliyoruz ki bazı koşullarda madde de ışıktan hızlı hareket edebilir, bilgi de.

Öyle ise ışıktan hızlı hareket edilemez efsanesini kim çıkarmıştır?

.....

HACI

Olmaz öyle saçma şey.

Işık hızı geçilemez. Nokta..

?????????????

Sitelerde Paylaş

?????????????

Bu sorunun cevabını çok önceleri verdik. Başlığın ilk birkaç iletisinden biri de bu cevap.

Araştırmadan tartışmalara balıklama dalıyorsunuz.

Yanlış......

Neden yanlış?

Çünkü Einstein'ın özel görelik kuramı ışıktan hızlı gidebilen parçacıkların yokluğunu savunmaz.

Özel görelik kuramına göre ışıktan hızlı gidilebilir.

Takiyon denen kuramsal parçacıkların ışıktan hızlı hareket ettiği ileri sürülmüştür.

Gerçi bu parçacıklar gösterilememişlerdir.

Bazı fizikçilere göre kuramsal olarak uzay dokusunun olağan dışı eğilip büküldüğü yerlerde fotonlar, hızları diğer yerlerde saniyede yaklaşık 300 bin km olarak ölçülen fotonlardan daha hızlı hareket edebilirler.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, EPR deneyinde dalaşık fotonların hızının sonsuz olduğunu biliyoruz.

Buna bilgi değil demek yanlış olur. Bu bilgiden başka bir şey değildir. Saf bilgidir hem de..

Çerankov radyasyonunda da bazı parçacıklar ortamda mevcut ışıktan daha hızlı hareket ederler. Ama saniyede 300 bin km limitini geçemezler.

Einstein'ın genel görelik kuramı da ışıktan hızlı gidilemeyeceği şeklinde bir sonuç çıkarmaz.

Hiç bir şey ışıktan daha hızlı hareket edemez efsanesinin kaynağı yoktur.

Bu durum uzun zamandır yanlış anlaşılmaktadır.

E=MC2 denklemine göre maddenin ışık hızında hareket edebilmesi için, sonsuz enerjiye ihtiyacı olacağı için ışıktan hızlı gidilemez ilkesi ortaya atılmıştır.

Oysa fotonlar yegane kütlesiz enerji birimleri olmayabilirler.

Gravitonlar, eğer varlarsa, fotonlardan daha hızlı hareket edebilirler.

Başka kütlesiz kuramsal parçacıklar da ışık hızını geçebilirler.

Sitelerde Paylaş

İnsani terimler kullandım yanlış anlaşılmasın.Çünkü;veri sahibi onlar."Işık hızı geçilemez efsanesi" de bu noktada kuramlaştırılıyor.Doğruluğunu anlamak için sanırım saniseler içinde varolup ve sonra yokolan parçacık olmamız ama şu anki gibi de konuşup tartışabilmemiz gerek!

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Evet.. Işıktan hızlı gidilemez idiası için efsane dedim.

Dedikodu da diyebilirdim.

Yalan da diyebilirdim.

Çünkü biliyoruz ki bazı koşullarda madde de ışıktan hızlı hareket edebilir, bilgi de.

Öyle ise ışıktan hızlı hareket edilemez efsanesini kim çıkarmıştır?

Bu efsanenin kaynağı nedir?

Bazılarınız Hacı yine ortalığı karıştırıyor diyebilirsiniz...

Deyin.. Helal olsun..

Ama bu soruları da yanıtlamayı ihmal etmeyin.....

Selamlar..

HACI

Işıgın hızı deneyle ıspatlanmıstır, takyon hızı farazıdır bır hıpotezdır.

Michelson-Morley deneyleri bu ıspatlanmıstır, yanılmıyorsam boyle bır deney takyonar uzerınde yapılmıs degıl.O nedenle sıze katılmıyorum .

Sitelerde Paylaş

Işıgın hızı deneyle ıspatlanmıstır, takyon hızı farazıdır bır hıpotezdır.

Michelson-Morley deneyleri bu ıspatlanmıstır, yanılmıyorsam boyle bır deney takyonar uzerınde yapılmıs degıl.O nedenle sıze katılmıyorum .

Işığın geçildiği bir durumun varlığından haberdar olmadığınız anlaşılıyor.

Takyonlar varlıkları gösterilemeyen kuramsal parçacıklardır.

Ama öyle parçacıklar vardır ki, bazı özel koşullarda ışıktan daha hızlı hareket ederler.

Sitelerde Paylaş

Evrenin ilk anlarındaki "evrenin genişleme hızı" ışığın şimdi ölçülen hızından daha yüksekti diye biliyorum. Sanırım ışığın hızı direk olarak uzay-zaman'ın yapısına bağlı, özel uzay-zaman yapıları oluşturularak ışığın düz uzayda birim zamanda kat ettiği yoldan daha fazla yol kat etmesi sağlanabilir belki. Aslında benim garipsediğim şu, hızın sınırını belirleyen nedir? Yani neden saniyede yaklaşık 300bin de 400bin değil, 200bin değil. Bunu belirleyen nedir?

Sitelerde Paylaş

Aslında benim garipsediğim şu, hızın sınırını belirleyen nedir? Yani neden saniyede yaklaşık 300bin de 400bin değil, 200bin değil. Bunu belirleyen nedir?

Ortam belirliyor. Işık her ortamda aynı hızla hareket emez.

Uzaydaki ortamın ona verebileceği maksimum hız o olduğu için o hızla hareket ediyor.

Selamlar.

Sitelerde Paylaş

Ulaş kardaş sorduğum şey o değil aslında, mesela boşlukta 300bin km/sn hızla ilerliyor, bunu belirleyen elbette ki boşluktur fakat boşluk neden o sayısal değere denk gelen bir sınır biçmiştir. Boşluk elle tutulur gözle görünür bir şey değildir buna rağmen sınır niye var?

Sitelerde Paylaş

Ulaş kardaş sorduğum şey o değil aslında, mesela boşlukta 300bin km/sn hızla ilerliyor, bunu belirleyen elbette ki boşluktur fakat boşluk neden o sayısal değere denk gelen bir sınır biçmiştir. Boşluk elle tutulur gözle görünür bir şey değildir buna rağmen sınır niye var?

Boşluğun elektrik ve manyetik nitelikleri fotonların hızına bir sınır çiziyor.

Uzayı fotonların en hızlı hareket edeceği bir ortam. Onun dışındaki bütün ortamlarda fotonlar daha yavaş hareket ediyor.

Sitelerde Paylaş

Herşeyden önce fotonların hareketlerinden sorumlu kinetik enerjileri var. O enerji sonsuz değil.

Foton onunla belli bir hızla gidiyor. Kütlesi de olmadığı için gidebileceği maksimum hızla gidebiliyor. O hız ne ise o.. Her ortamda değişik.

Çünkü fotonlar ortamın elektrik ve manyetik özelliklerinden etkileniyorlar.

Boşluğu sen göremiyorsun ve ona dokunamıyorsun ama bazı özellikleri var. Onlar muvacehesinde fotonlar ancak belli bir hızla hareket edebilirler.

Neden saniyede 300 bin km?

Neden olmasın? Bu sayının nesi var? Nesini beğenmiyorsunuz?

Her halu karda böyle bir sayı var olacak. Saniyede 400 bin km olsaydı beğenecek miydiniz?

Sitelerde Paylaş

Herşeyden önce fotonların hareketlerinden sorumlu kinetik enerjileri var. O enerji sonsuz değil.

Foton onunla belli bir hızla gidiyor. Kütlesi de olmadığı için gidebileceği maksimum hızla gidebiliyor. O hız ne ise o.. Her ortamda değişik.

Çünkü fotonlar ortamın elektrik ve manyetik özelliklerinden etkileniyorlar.

Boşluğu sen göremiyorsun ve ona dokunamıyorsun ama bazı özellikleri var. Onlar muvacehesinde fotonlar ancak belli bir hızla hareket edebilirler.

Neden saniyede 300 bin km?

Neden olmasın? Bu sayının nesi var? Nesini beğenmiyorsunuz?

Her halu karda böyle bir sayı var olacak. Saniyede 400 bin km olsaydı beğenecek miydiniz?

Neden kızıyorsun anlamadım. Şimdi ben size üç boyut uzayda z-exeni en fazla 10-üzeri-125 metreye çıkabilir desem siz demezmisiniz bu sınır niye var neye göre var.

400bin km/sn olsaydı yine beğenmeyecek ve nedenini soracaktım. Her hal-u-karda ifade edilen o sayısal değerin neden o sayısal değer olduğunu soracaktım, bu bir tek bana mı garip geliyor? Benzer bir soru kafama takılıyor; mesela kuantum fiziğinde standart modele göre 18 ayrı elemanter tanecik var, neden 18 tane var da 25 tane yok? Bu soruyu dinciye sorsam Allahın kudreti diyecek çıkacak işin içinden, bilimciye soruyorum git din forumunda sor diyor. Bunlar doğanın sınırları ve temel kurallarıysa ben de bu temel kuralların neden bu şekilde ortaya çıktığını sorarım.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...