Jump to content

Işıktan Hızlı Hareket Edilemez Efsanesinin Kaynağı Nedir?

Recommended Posts

Neden kızıyorsun anlamadım. Şimdi ben size üç boyut uzayda z-exeni en fazla 10-üzeri-125 metreye çıkabilir desem siz demezmisiniz bu sınır niye var neye göre var.

400bin km/sn olsaydı yine beğenmeyecek ve nedenini soracaktım. Her hal-u-karda ifade edilen o sayısal değerin neden o sayısal değer olduğunu soracaktım, bu bir tek bana mı garip geliyor? Benzer bir soru kafama takılıyor; mesela kuantum fiziğinde standart modele göre 18 ayrı elemanter tanecik var, neden 18 tane var da 25 tane yok? Bu soruyu dinciye sorsam Allahın kudreti diyecek çıkacak işin içinden, bilimciye soruyorum git din forumunda sor diyor. Bunlar doğanın sınırları ve temel kurallarıysa ben de bu temel kuralların neden bu şekilde ortaya çıktığını sorarım.

Sen sormaya devam et kardeşim. Umarım cevabını bir bilen olur.

Soru sormana itirazımız yok ama yorum yapmana var. Soruna cevap verilmeyince cevabı ilahi kaynaklarda arama gibi bir eğilimin var.

Burası için uygun değil o tür yorumlar. İçinde yaşadığımız evrende bazı fizik yasaları var. Işık o yasalara uyuyor. Hepsi o kadar.

Fizik yasalarının doğası bilinmiyor. Yani sen bilinmeyenlerle ilgili bir soru soruyorsun. O soruları yorumsuz sormanı bekliyoruz. Hepsi o kadar.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 178
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Soru sormana itirazımız yok ama yorum yapmana var. Soruna cevap verilmeyince cevabı ilahi kaynaklarda arama gibi bir eğilimin var.

Burası için uygun değil o tür yorumlar. İçinde yaşadığımız evrende bazı fizik yasaları var. Işık o yasalara uyuyor. Hepsi o kadar.

Fizik yasalarının doğası bilinmiyor. Yani sen bilinmeyenlerle ilgili bir soru soruyorsun. O soruları yorumsuz sormanı bekliyoruz. Hepsi o kadar.

İtiraz ettiğiniz noktayı anladım ama ben sadece daha anlaşılabilir olmak için panteistik tanrıyı örneklemiştim, yoksa ilahi cevaplar arama en son yapacağım şeydir. Bu sorularıma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.

Sitelerde Paylaş

ahmedo'nun sorduğu soruların yorumsuz, gizemsiz olma şansı yok. Sorduğu sorular zaten "Su 100 derecede kaynıyor bunun sebepleri nelerdir" tarzı gibi basit sorular değil.

Sizce bilim insanların akıllarında oluşan soruların nasıl olması gerektiğini de mi öğretmeli?

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

İşte böyleee,

HACIM bir gecede bin garıyı hamile pırahan Gıral SALAMON varya , bizimkiler ona Süleyman peygamber deyiyler.

Bu birgün adamlarıynan sohbet ediydi,derken ahlına saba melikesi BELKIZ gelir.Aslında heçde çıhmazdı ahlından bu gız Salamonun.Onu gollarının arasına almayı çohmu çoh istiydi.Salamon bu yüzden sarayının tabanını ayna döşetmiştiki Belkızın etek altını görsün gız geldiginde.

Herif çoh zampara vede çoh güçlüymüş.

O devirlerde Afrıkalılar don giymiydiler.

Araplar şimdi bile giymiyler.

Bundan on yıl önce İsviçre televizyonu bir Arap şatosunu gösterdi.Ordan bir Arap pirensi çıhıp denizin kenerine gelip eteklerini açıp çömeldi ihtiyecini bitirirken bir dalga gelmesinmi:-))))O dalga pirensi belden aşağa ıslattı.Ama adam işini bitirince heç birşey olmamış gibi Kal,asına eheste ehesde gidi gidi verdi.

Neyse,Salamon adamlarına dediki,şu gızın tahtını bana en gısa zamanda kim getirecek?

Kimi 3 ay didi

Kimi 3 hafta

Kimide 3 gün

Kimide 3 saatta getiririm didi.

İçlerinden biri eyyyyyyyyyyyyyyyyy ulu vede sulu SalamonYUM ve AÇ gözünü didi.

Salamon gözünü yummasıyla açması bir olur.

Birde ne görsün BELKIZIN tahdında otırıy.

Şincik ben ele sanıyamki Habaşıstandan Küdüse ışıh bukadar zamanda ancah gelebüler.

Şincik usuma birşey tahıldı

Acaba Mekkeyle ARŞIN arası gac ışıh yılı.

Mehemmed bu arayı gecenin bi vahtında gısa zamanda aldığına göre oda ışıhdan daha yavaş getmemiş sanırım.

Bu gonulardanda eccik anlat hacım.

Valla sen çohmu çoh büliysen.

Gorhıyamki birgün BENDE PEGAMBERİM deycen.

Gerçi heçbiri senin geddin bülememıştır ama,bu Yahuduların gıralı,bizimkilerin peygamberi Sülüman bir gecede bin gadını hamile bırahdığına göre ona kimse yetişebilebülemez.

Ahlıma birşey geldi.

Bu bin garıyı kutupların gecesinde hamile pırahmış olamazmı?

Çünkü oralarda gecede altıay gündüzde altı ay gece deyiyler.

Yahu Hacım bu nasıl edelet?

Petgamberlere GUVVAT mecünü ve BILDIRCIN.

Bizeyse cehennem.

Neyse şaha bir yanada

Belkızın tahtının hızıda ınanılmaz derecede

Mehemmedin arş hızını bilmek gerek.

Nasıl bülebülürük sevgülü Hacım.

Hacı,bir zamanlar Alternatif forumda upuzun ve birbiri peşıne çohca yazıyordun.

İhtiyarladın galiba ,artıh gısa gısa yaziysen.

Hatta ben Hacı bu kadar çok ve uzun yazıları nasıl yazıyorsun demiştim sana.

Aradan çok yıl geçti belkide anımsayamazsın.

Neyse onları pırahahda

Belkızın tahtının getiriliş hızıyla

Mehemmedin ARŞA gidip dönüş hızının bir ölçümünü yap bahalım .

Işıhmı hızlı

Yohsam bizimkilermi?

Galın sağlıcahla

Tolonbeg

Sitelerde Paylaş

Sevgili Tolonbey

Bu tür tele-transportasyonlarda aradan geçen zaman çok azdır.

Onlar ilahi olurlarsa hele, zamanın lafı bile geçmez.

Sen burada iki tür teletransportasyondan bahsediyorsun.

Biri çok özel ve ilahi.. Muhammed'in Arşa çıkması ilahidir.

Diğeri ilahi değil ama ona yakın. Efsanevi...

Bunlar için ışık hızı ölçü değildir.

Onların ölçüsü Cebrail hızıdır. İnsanlar için 50 bin yıl, Cebrail için yalnız bir gündür.

Buna göre hesaplamak lazım Cebrail hızını..

Ve evet.. Ben artık Alternatiforumdaki gibi, uzun yazılar yazamıyorum. Yaşlandık sayılır.

Nefesim kesiliyor uzun yazıları yazarken. O yüzden onları kısa kısa yazıp bir araya getiriyorum. Öyle uzuyorlar.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Evrenin ilk anlarındaki "evrenin genişleme hızı" ışığın şimdi ölçülen hızından daha yüksekti diye biliyorum. Sanırım ışığın hızı direk olarak uzay-zaman'ın yapısına bağlı, özel uzay-zaman yapıları oluşturularak ışığın düz uzayda birim zamanda kat ettiği yoldan daha fazla yol kat etmesi sağlanabilir belki. Aslında benim garipsediğim şu, hızın sınırını belirleyen nedir? Yani neden saniyede yaklaşık 300bin de 400bin değil, 200bin değil. Bunu belirleyen nedir?

Merhaba,

Bu soruya Stephen Hawking Grand Design adli kitabinda "zayif antropik ilke" ve "M-teorisi destekli cokevren hipotezi" yle yanit veriyor.

Cokevren teorisine gore degisik evrenlerin fizik kurallari da degisik olabilir. Isik hizi, Planck sabiti vs gibi evrensel sabitler evrenden evrene gore degisebilir. Bizim evrenimizde isik hizi 300 bin km/s. Baska evrenlerde bu 400 de olabilir 200 de. Evrensel sabitleri bizim evrendekinden farkli olan evrenlerde yasam buyuk ihtimal (en azindan bizim bildigimiz/algiladigimiz sekilde bir yasam bicimi) yoktur.

Baska bir deyisle, eger isik hizi 300K km/s olmasaydi bu soruyu tartismak icin burada olmayacaktik.

Sitelerde Paylaş

Evrenin ilk anlarındaki "evrenin genişleme hızı" ışığın şimdi ölçülen hızından daha yüksekti diye biliyorum. Sanırım ışığın hızı direk olarak uzay-zaman'ın yapısına bağlı, özel uzay-zaman yapıları oluşturularak ışığın düz uzayda birim zamanda kat ettiği yoldan daha fazla yol kat etmesi sağlanabilir belki. Aslında benim garipsediğim şu, hızın sınırını belirleyen nedir? Yani neden saniyede yaklaşık 300bin de 400bin değil, 200bin değil. Bunu belirleyen nedir?

Kısa cevap 1:

Ortam belirliyor. Işık her ortamda aynı hızla hareket emez.

Uzaydaki ortamın ona verebileceği maksimum hız o olduğu için o hızla hareket ediyor.

Selamlar.

Kısa cevap 2:

Boşluğun elektrik ve manyetik nitelikleri fotonların hızına bir sınır çiziyor.

Uzayı fotonların en hızlı hareket edeceği bir ortam. Onun dışındaki bütün ortamlarda fotonlar daha yavaş hareket ediyor.

Biraz daha uzunca cevap: Elektrik ve manyetik alanın dinamiğini açıklayan Maxwell denlemleri (Ne de olsa ışık da elektromanyetik bir dalgadır).

Maxwell denklemlerinin sonuçlarından birisi de, ortamın ışık hızını ortamın manyetik (permeability) ve elektrik alan sabitleri (permeability ve permittivity. Türkçesi aklıma gelmiyor şimdi) )belirler:

post-8-0-18103200-1336593862_thumb.jpg

Belli bir ortamda mü ve epsilon sabit olduğundan, ışık hızı da sabit olur.

Işık hızının değeri ise, ortamda hakim olan mü ve epsilonun değerleri tarafından yukardaki formül gereğince belirlenmiş olur.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Biraz daha uzunca cevap: Elektrik ve manyetik alanın dinamiğini açıklayan Maxwell denlemleri (Ne de olsa ışık da elektromanyetik bir dalgadır).

Maxwell denklemlerinin sonuçlarından birisi de, ortamın ışık hızını ortamın manyetik (permeability) ve elektrik alan sabitleri (permeability ve permittivity. Türkçesi aklıma gelmiyor şimdi) )belirler:

post-8-0-18103200-1336593862_thumb.jpg

Belli bir ortamda mü ve epsilon sabit olduğundan, ışık hızı da sabit olur.

Işık hızının değeri ise, ortamda hakim olan mü ve epsilonun değerleri tarafından yukardaki formül gereğince belirlenmiş olur.

Sevgiler

türkçesi biri elektrik geçirgenlik biri manyetik geçirgenlik.

0 sağ alt ekini boşluğun geçirgenlikleri anlamı taşıyor.

Bir de ışık hızını bu geçirgenlikler mi belirliyor, yoksa ışık hızını boşlukta sabit kabul ettiğimizden; bu geçirgenlikler buna göre mi ölçülüp hesaplanıyor?

Sitelerde Paylaş

DreiMalAli, ahmedo'nun sorusunu yanlis yorumlamissin zannedersem.

Maxwell denklemleri isigin bosluktaki hizinin neden 300K km/s 'ye

denk geldigini aciklamaz, isigin elektromagnetik dalga oldugunu gosterir.

isik hizi, ya da elektrik/manyetik gecirgenlik, bunlar deneylerle

gozlemlenmis sabitler. "Standard model" kuantum mekanigi bu

sabitlerin ne degerler almasi gerektigini bize soylemez. Bu

sabitleri deneylerle olcmek lazim, baska yolu yok.

Aldiklari degerleri neden aldiklarini bilmiyoruz, sadece olcebiliyoruz.

Neden bu degeri aldiklarina dair bilimsellige en yakin cevabi yukarida

aciklamaya calistim (bkz. zayif antropik ilke, M-teorisi, cokevren).

Gerci biraz spekulatif olarak yorumlanabilir ama beni degil Stephen

Hawking'i suclayin. Daha tatmin edici bilimsel bir aciklamadan haberdar

degilim.

tarihinde Ataguchu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Bu soruya Stephen Hawking Grand Design adli kitabinda "zayif antropik ilke" ve "M-teorisi destekli cokevren hipotezi" yle yanit veriyor.

Bunlar bilimsel olmayan fanteziler. Hipotezler.

Bunlarla bilimsel bir konu açıklanamaz. Hiçbir şey açıklanamaz.

Işık hızı ortamın elektrik (permeability) geçirgenliği ve manyetik permitivity si.. ile ilgilidir. Permitıvity burada izin vermek anlamına gelebilir.

Yani ortamın elektrik ve manyetik alanları ışığın geçmesine ne kadar izin veriyorsa o kadar hızlı hareket eder.

Işığın belli bir hızı yoktur.

Mevcut koşullardaki en büyük hızı yaklaşık saniyede 300 bin km'dir.

Başka bir ortamda bu hız azdır veya çoktur. Az olan ortamı biliyoruz ama çok olan ortamı bilmiyoruz. O ortam başka bir evrende mevcut olabilir.

Ya da o ortam Big Bang'in başlangıç döneminde mevcut olmuş olabilir (*).

(*)JOÂO MAGUEIJO

FASTER THAN THE SPEED OF LIGHT

The story of a scientific speculation

Perseus Publishing 2003

Sitelerde Paylaş

türkçesi biri elektrik geçirgenlik biri manyetik geçirgenlik.

...

Türkçesini belirttiğin için teşekürler.

0 sağ alt ekini boşluğun geçirgenlikleri anlamı taşıyor.

Biliyorum. Ve bu hali ile boşluk ortamındaki ışık hızını veriyor. Yani 300 000 km/s'yi

Mü ve epsilon'un sudaki değerlerini koyduğumuzda, ışığın su ortamındaki hızını buluyoruz.

vs.

Verilen denklem genel bir denklem.

Ortamın elektrik ve manyetik geçerliliği biliniyorsa, ortamdaki ışık hızı belirlenmiş oluyor.

Bir de ışık hızını bu geçirgenlikler mi belirliyor, yoksa ışık hızını boşlukta sabit kabul ettiğimizden; bu geçirgenlikler buna göre mi ölçülüp hesaplanıyor?

Daha özel görelilik kuramı bilinmiyorken, elektrik ve manyetizma biliniyordu. Elektrik ve manyetik geçirgenlikler tanımlanmış olup kullanılıyordu. Tanımlarından dolayı ışık hızından bağımsız ölçüloyorlardı.

Maxwell Denklemleri bu iki fiziksel konunun en genel hali. Maxwell Denklemlerinin bazı özellikleri Galileo Dönüşümlerine uymadığı için Einstein'ın düşüncelerini de etkilemşti.

Düşünceni şu şekilde ifade ifade edersek, yerinde bir soru olmuş olur: Ortamın elektrik ve manyetik geçirgenlikler mi ortamın ışık hızını belirliyor, yoksa ortamın ışık hızı mı geçirgenlikleri belirliyor?

Ama böyle sorunca, sanki ışık ve EM-dalga birbiriyle ilişki olmayan bir olgu izlemini veriyor. Oysa ışık da bir EM-dalgadır. Yani nihayetinde geçirgenlikler bir araya gelip em-dalga hızını belirlemiş oluyorlar.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

DreiMalAli, ahmedo'nun sorusunu yanlis yorumlamissin zannedersem.

denk geldigini aciklamaz, isigin elektromagnetik dalga oldugunu gosterir.

gozlemlenmis sabitler. "Standard model" kuantum mekanigi bu

sabitlerin ne degerler almasi gerektigini bize soylemez. Bu

sabitleri deneylerle olcmek lazim, baska yolu yok.

Aldiklari degerleri neden aldiklarini bilmiyoruz, sadece olcebiliyoruz.

Neden bu degeri aldiklarina dair bilimsellige en yakin cevabi yukarida

aciklamaya calistim (bkz. zayif antropik ilke, M-teorisi, cokevren).

Gerci biraz spekulatif olarak yorumlanabilir ama beni degil Stephen

Hawking'i suclayin. Daha tatmin edici bilimsel bir aciklamadan haberdar

degilim.

Sevgii Ataguchu,

yorum yapmadığım için ne doğru ne de yanlış yorumlamış olabilirim.

denk geldigini aciklamaz,

Geçirgenlikler ışık hızını belirlediğine göre, bir açıklama yapıp yapmadığı önemsiz kalıyor benim için.

Bu sabitleri deneylerle olcmek lazim, baska yolu yok.

Deneylerle gözlemlenmiş olması, bu sabitleri değersiz/anlamsız kılmaz. diye de eklemk istemiştin sanırım.

gozlemlenmis sabitler.

Bu cümle tam doğru değil. elektrik ve manyetik alanlarla ilgilenmeyeli onlarca yıl olmuştur. Ama boşluğun manyetik geçirgenliğini belirlemek için deneye gerek yoktu sanıyorum. Basit bir hesabı vardı.

Ama bir değer teoriden çıkarılabiliyor olsa dahi, belileyici olan zaten ölçümdür/deneydir. Eğer deney sonucu, teoriyi desteklamiyorsa, teoride bir hata vardır demektir.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Benim kuantum kimyası derslerimden hatırladığım kadarıyla E=mc2 formülasyonda kütle + sonsuza gittiğinden,ışık hızına çıkılamayacağıydı.Bu hıza yaklaştıkça kütle hızla büyür.Cern'de protonlar çarpıştırılırken 300000 km'ye yaklaşan bir hıza çıkıyor .Bu arada kütlesi 4000 kat civarı artıyormuş. Fakat okuduğum başka bir şey vardı.Bazı taneciklerin ışık hızından daha hızlı hareket ettiği bu nedenle rölativitiye uymadığıydı.Örnek olarak bazı radyo dalgaları ışık hızının 10 katı hıza ulaşabiliyormuş.

Forumunuza ilk postum , inanmak kadar inanmamaya da ihtiyacı olduğunu düşünerekten size merhaba diyorum dostlar.

Sitelerde Paylaş

Benim kuantum kimyası derslerimden hatırladığım kadarıyla E=mc2 formülasyonda kütle + sonsuza gittiğinden,ışık hızına çıkılamayacağıydı.Bu hıza yaklaştıkça kütle hızla büyür.Cern'de protonlar çarpıştırılırken 300000 km'ye yaklaşan bir hıza çıkıyor .Bu arada kütlesi 4000 kat civarı artıyormuş. Fakat okuduğum başka bir şey vardı.Bazı taneciklerin ışık hızından daha hızlı hareket ettiği bu nedenle rölativitiye uymadığıydı.Örnek olarak bazı radyo dalgaları ışık hızının 10 katı hıza ulaşabiliyormuş.

Forumunuza ilk postum , inanmak kadar inanmamaya da ihtiyacı olduğunu düşünerekten size merhaba diyorum dostlar.

aspect deneylerinde bunun aksi bir durumla karşılaşılmış ...

iki parçacık eşinden birinin üzerindeki oluşturulan etki aralarındaki uzaklık ne olursa olsun aynı anda diğerine bir şekilde ulaşıyor...

yani ışık hızınnın çok ötesinde bir hızla...

aralarında onbeşmilyar ışık yılı uzaklık olsun bu mesafeyi bir anda geçmek ne demek...

yada şöyle açıklamaya çalışılıyor ...

hiç bir şey farklı yerde değil yani herşey aynı yerde yada evren birbirinden farklı ve bağımsız parçalardan oluşmuş değil yada herşey aslında bir şey yada öyle bişey işte...

tarihinde kirec tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

aspect deneylerinde bunun aksi bir durumla karşılaşılmış ...

iki parçacık eşinden birinin üzerindeki oluşturulan etki aralarındaki uzaklık ne olursa olsun aynı anda diğerine bir şekilde ulaşıyor...

yani ışık hızınnın çok ötesinde bir hızla...

aralarında onbeşmilyar ışık yılı uzaklık olsun bu mesafeyi bir anda geçmek ne demek...

hiç bir şey farklı yerde değil yani herşey aynı yerde yada evren birbirinden farklı ve bağımsız parçalardan oluşmuş değil yada herşey aslında bir şey yada öyle bişey işte...

iki evrenin üstüste durduğu ve bunları bir döngü içinde birbirine zamanla çarparak big bang teorisi oluşturduğunu söyleyen bir teori daha var.Eğer böyleyse her şey çok faklı olur.Bilimsel açıdan evren hakkında bildiklerimiz halen çok sınırlı.

Zaman yolculuğu gibi birşeyin çok zor olmadığını düşünüyorum bazen aslında belki de çözüm her zaman gözümüzün önünde

Sitelerde Paylaş

MESAFE IMAGINER!!!

Ve kirec kardesim bunu kavramış sonunda.

tarihinde TaBiat BaBa tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

DreiMalAli, goruslerini paylastigin icin tesekkurler,

Sevgii Ataguchu,

yorum yapmadığım için ne doğru ne de yanlış yorumlamış olabilirim.

Ahmedo'nun sorusuna verdigin cevaplara dayanarak kafanda olusturdugunu

dusundugum yorumun uzerine bir yorum yapmisim. Yanilmis olabilirim.

Neyse onemli degil, laf kalabaligi yapiyorum :)

Deneylerle gözlemlenmiş olması, bu sabitleri değersiz/anlamsız kılmaz. diye de eklemk istemiştin sanırım.

Haklisin, ekleseydim iyi olurmus. Aslinda basindan beri savundugum nokta bu;

bu sabitler ve degerlerinin ne oldugu cok onemli bir nokta, ve ahmedo'nun

sorusunun onemini ortaya koyuyor. Fizigin cevaplandirilamamis en buyuk

sorularindan beri. Standard model'de bir cok fiziksel sabit bulunur. Bunlarin

bazilari sunlar: isik hizi, manyetik ve elektrik sabitler, Planck sabiti,

elektron sarji ve agirligi, cekim sabiti vs..

Bu sabitlerin ne oldugunu standard model teorisi belirleyemez (bazilarinin

arasindaki iliskiyi verebilir, o ayri). Bunlari olcmenin bir cok yolu var,

isik hizini direk olarak olcebilirsiniz, ya da manyetik sabiti

olcebilirsiniz. Onlardan elektrik sabiti bulabilirsiniz filan. Tersini de

yapabilirsiniz, cok onemli degil (asagida bu konuya tekrar deginecegim). Genelde

fizikciler birimsiz sabitlerle calismayi yegelerler. Ince-yapi

(fine-structure) sabiti alfa bunlardan biridir: alfa=e^2/(hbar * c)

(e=elektron sarji, hbar=planck sabiti, c=isik hizi) olarak gecer ve degeri

yaklasik 1/137'dir. Bu sayi tamamen deneysel olarak elde edilir. Isik-madde

etkilesiminin kuantum teorisinin (QED) kurucu ve onculerinden Richard Feynman

bakin bu konuda ne diyor [1]:

"[Fine-structure constant] has been a mystery ever since it was discovered

more than fifty years ago, and all good theoretical physicists put this number

up on their wall and worry about it (...) It's one of the greatest damn

mysteries of physics: a magic number that comes to us with no understanding by

man (...) We know what kind of a dance to do experimentally to measure this

number very accurately, but we don't know what kind of dance to do on the

computer to make this number come out, without putting it in secretly!"

(Kusura bakmayin anlam hatasi yapma kaygisiyla turkceye cevirmiyorum)

Ince-sabit degerinin olculmesi hala aktif bir deneysel alandir. Mesela

asagida verdigim [2] numarali referansa bakabilirsiniz.

Eger ince-yapi sabiti 1/137 degil de bambaska bir sayi olsaydi, galaksiler,

yildizlar olusabiliecek miydi, hayat var olabilir miydi vs. Bunlar

kozmolojistleri yakindan ilgilendiren sorular.

Bu sabitlerin degerlerinin ne oldugunu teorik olarak verememek Standard

model'in eksiklerinden biridir. Standard modelin cevap veremedigi bir cok soru

var ve bu teori buyuk bir ihtimal bir gun asilacak, tipki Newton teorisinin

asildigi gibi. O yuzdendir ki bazen spekulatif/fantezici hipotezlere

ihtiyacimiz var. Bilimde paradigmalar ancak boyle asilir. Neyse konuyu

dagitiyorum kusura bakmayin...

Ama boşluğun manyetik geçirgenliğini belirlemek için deneye gerek yoktu sanıyorum

Manyetik alan ve elektrik alanlar birbirinden bagimsiz iki kavram degil. Ayni

kayramin (isik) 2 yuzu. Gorecelik teorisi elektrik alan ve

manyetik alan Lorentz donusumuyle birbirine baglandigini gosterir

[3]. Isterseniz once elektrik sabitini (ve tabi isik hizini) olcersiniz,

bundan manyetik sabiti elde edersiniz, ya once manyetik sabiti olcersiniz ve

bundan elektrik sabitini elde edersiniz. "S.I. birim sisteminde" manyetik

sabit olculur, bundan elektrik sabit elde edilir.

[1] QED: The Strange Theory of Light and Matter. Richard Feynman

[2] Nair et al. Science 6 June 2008: Vol. 320 no. 5881 p. 1308

[3] The Feynman Lectures on Physics (vol. 2, ch. 13-6)

saygilar

tarihinde Ataguchu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Işıktan hızlı gidilirse ne olur deyi "takyon" adı altında farazi parçacıklar üretilmiştir fizikçiler tarafından. Sözde bu partikül ışıktan daha hızlı haraket eder, varsayımlar yapılır. Bunun dışında ışıktan daha hızlı gidilemeyeceğinizi Einstein iyice izâh etmiştir, günümüzde "acaba?" sorusu pek çok kez sorulsa da hâlen bu yasa geçerliliğini korumakatadır. Özellikle son deneylerle nötrinolarında ışıktan hızlı gitmedikleri gözlemlenince iyice sağlamlaşmıştır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...