Jump to content

Şilide kamu emekçileri grevden karlı çıktı

Recommended Posts

Şili’de maaşların arttırılması için haftabaşından itibaren grevde olan yarım milyon kamu emekçisi, Cuma günü Şili parlamentosunun bütün kamu görevlerinde yüzde 10’luk maaş artışı sağlayacak olan kararnameyi çıkarmasıyla sona erdi. Maaş artışı 10 Aralık’ta hayata geçirilecek ve 450bin emekçiyi etkileyecek.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan şilinin en büyük sendikası merkez işçi birligi başkanı arturo martinez sonucun oldukça tatmin edici oldugunu söyledi.

Grev başında emekçiler yüzde %14.5 lik artış taleb ederken hükumet ise bu oranın %6.5 olmasında ısrar ediyordu.

Grev nedeniyle çöpler toplanmadı, nikahlar kıyılmadı , toplu taşıma hizmetleri verilmedi hatta otopsiler dahi yapılmadı.

Bakınız şilideki kamu emekçileri nasıl geri adım attırdı hükümete..

Sitelerde Paylaş
Grev başında emekçiler yüzde %14.5 lik artış taleb ederken hükumet ise bu oranın %6.5 olmasında ısrar ediyordu.

Sonuc ta % 10 !!

Senın zekana Turp sıkayım !!

Bır hesapla bakalım kım daha cok tavız vermıs !!

Sılı dekı enflasyon oranını bulup reel artıs oranını da hesap edersen belkı turp sıkmayabılırım de ama garantısı yok !!

Sitelerde Paylaş

ustelık kamu emekcısı ıse devlet onu baska yerden kısarak cıkaracaktır,cunku kaynagı olsa zaten daha fazla verırdı.

Olmayan bır sey verılmez,her seyın bır karsılıgı vardır !!

Bunlar sendıkacıların ıscılerı,ıscılerın de kendılerını avutmasından baska bır sey degıldır.

Sitelerde Paylaş
Dehacım

6,5 tan 10'a cekebilmek başarı sayılır.. arada anlaşmışlar işte

Ama 14.5 tan 10 a ınmek te basarısızlıktır !!

14.5 ısteyıp 14.5 ta alsaydı o zaman zafer cıglıklarının belkı anlamı olurdu !!

Yıne bu mantıkla 14.5 'tan 10 'a cekebılen devlet daha basarılı vs vs

Zaten tezgahın bastan % 10 a gore kuruldugu bellı,anlamayanlar yıyor nedense !!

tarihinde DEHA tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Sonuc ta % 10 !!

Senın zekana Turp sıkayım !!

Bır hesapla bakalım kım daha cok tavız vermıs !!

Sılı dekı enflasyon oranını bulup reel artıs oranını da hesap edersen belkı turp sıkmayabılırım de ama garantısı yok !!

Senin zekanin derecesi belli zatende!

Tavizmi verilmis,alinmismi?

Sende git hükümetinden al bakalim %10´u alabilecekmisin.

Sitelerde Paylaş
ustelık kamu emekcısı ıse devlet onu baska yerden kısarak cıkaracaktır,cunku kaynagı olsa zaten daha fazla verırdı.

Olmayan bır sey verılmez,her seyın bır karsılıgı vardır !!

Bunlar sendıkacıların ıscılerı,ıscılerın de kendılerını avutmasından baska bır sey degıldır.

Ne kadarda cok biliyormussun yav.Sen bazi ülkelerdeki sistemi kendi ülkenle karistiriyorsun.

Devlet ve iscinin ortak bir bulusma noktasi olusmus.%10 gibi bir rakam basaridir.

Bir kere olsunda camur atmadan yorum yapsan!

Sitelerde Paylaş
Ama 14.5 tan 10 a ınmek te basarısızlıktır !!

14.5 ısteyıp 14.5 ta alsaydı o zaman zafer cıglıklarının belkı anlamı olurdu !!

Yıne bu mantıkla 14.5 'tan 10 'a cekebılen devlet daha basarılı vs vs

Zaten tezgahın bastan % 10 a gore kuruldugu bellı,anlamayanlar yıyor nedense !!

Iste senin teslimiyetci ve devletci yapin buradan belli oluyor.

%14.5 tan, %10 a düsüsü basarisizlik sayana kadar,%6.5ten %10a kadar cikmayi da basari kabul etseydin ya!!

Senin icin basittir tabiki buradanda.Birde oradaki halkin durumundan degerlendirsen daha iyi olur.

%14.5 tan %10 cekebilen devleti basarili gören bir zihniyete ne denirki!

Aslinda bu tiplerle konusmakta hata.

Ortada koskoca bir ülkenin kamu iscilerinin mutlulugunu ve basarisini kücük gören bir düsünce.

Ne denirki!!

Sitelerde Paylaş
15 mılyon nufuslu ulkede 450.000 kamu emekcısınden bahsedıyorsun !!

Merak ettim Şilideki olan bitenden sana ne ???

Baslık acacak konu bulamadın mı???

Senin actigin sacma basliklardan bin kat iyidir.

Actigim basliklara cevap vermeni istemiyorum.Gerek yok.

Sana göre o ülkedeki 450.000 gibi bir nüfus insandan bile sayilmaz.

Senin bakisin farkli benimki farkli.

Silideki olan bitenden ilgilenmemden sana ne ??Bende bunu merak ettim.

Sitelerde Paylaş
Silideki olan bitenden ilgilenmemden sana ne ??Bende bunu merak ettim.

Zaten senın ılgılendıgın falan yok,Sılı'yı Sıle de sanıyor da olabılırsın,

Tek derdın bır yerde gormusun Sılı de emekcıler basarı kazandı dıye bır haber,

'Baak oyuncagım var' der gıbı arastırıp ıncelemeden getırıp buraya asıyorsun !!

Amacın aklın sıra bızı gıcık etmek,ınceden ınceye butun actıgın baslıklar bu sekılde,

Neden bunları baska forumlarda yazmıyorsun burası Ateıstforum,

Kompleks gıderme yerı degıl !!

Sitelerde Paylaş
Zaten senın ılgılendıgın falan yok,Sılı'yı Sıle de sanıyor da olabılırsın,

Tek derdın bır yerde gormusun Sılı de emekcıler basarı kazandı dıye bır haber,

'Baak oyuncagım var' der gıbı arastırıp ıncelemeden getırıp buraya asıyorsun !!

Amacın aklın sıra bızı gıcık etmek,ınceden ınceye butun actıgın baslıklar bu sekılde,

Neden bunları baska forumlarda yazmıyorsun burası Ateıstforum,

Kompleks gıderme yerı degıl !!

Sadece Silide olay olmuyor deha.Bak Türkiyede de bir yigin sendikalilar sokaklarda.

Sosyal patlamaya doru gidiyor ülke.Ben buna dikkat cekmek istiyorum.Patladida zaten.

AAAA bak bi oyuncak daha buldum!!

Sen gicik oluyorsan beni ilgilendirmiyor.Gercekler acidir.

Baska forumlarda acmadimi nerden biliyorsunki??

Cözümsüzlük pesinde kosan,paylasimciligi bilmeyen,diyaloglarinda digerleriyle dalga gecen bir yapidasin.

Neyse uzatmayayim.Polemik yapmak degil amacim.

Sitelerde Paylaş
Sosyal patlamaya doru gidiyor ülke.Ben buna dikkat cekmek istiyorum.Patladida zaten.

Hep bu umutla yasıyorsunuz zaten !!

Patlama olsun kaos olsun,hersey bozulsun vs vs

Kafanızı yormayın hıc bır sey degısmez,uc bes sendıkacının dostlar alısversıte gorsun geyıgıdır bunlar !!

Sitelerde Paylaş
Hep bu umutla yasıyorsunuz zaten !!

Patlama olsun kaos olsun,hersey bozulsun vs vs

Kafanızı yormayın hıc bır sey degısmez,uc bes sendıkacının dostlar alısversıte gorsun geyıgıdır bunlar !!

Kapitalist oldugun ne kadar belli.

Sana göre üc bes sendika olayidir.Sendikalarin da gerci ne kadar isci sinifini korudugu malumdur.Oda ayri bir konu .

Umut herzaman vardir.Olacaktirda.

Patlama ve kaos olmasi sizin eserinizdir.Etkiye tepkidir.

Yumusatilmis sevecen bir kapitalist maskesiyle bu hale getirdiniz ülkeyi.

Yeni bir moda yarattin deha"Kaymakli Kapitalizm ve bunun kazandirdigi is gücü".Cok ilginc.

Sitelerde Paylaş
Sendikalarin da gerci ne kadar isci sinifini korudugu malumdur.Oda ayri bir konu .

Afferın bak zıhnın acılmaya basladı,mıtıng bıtınce garıban takımı otobus veya yaya dagılırken o sendıka agası Versace takımı ıle,son model cep telefonundan soforunu arayacak ve son Model mercedesıne kurularak,avanesıyle bulusup ıkı tek atacagı bes yıldızlı otelın yolunu tutacaktır.

Hıc krız var patlama var demeyın,mıllet bırbırını cıgnıyor para harcamak ıcın,Anadolu yakasında yenı bır alısverıs merkezı acmıslar az once TV gosterıyor E 5 kılıt olmus ıcerıde onbınlerce kısı,yemek yıyecek yer bulamıyorlar,ınsanlar ellerınde paketler kosusturuyor,magazalar dolu,bu bayram etkısı bıle olsa bır nevı patlamayı onleyen subap gorevı gorur.

Sitelerde Paylaş
Soldan dönme kapitalcilerde kraldan çok kralcı oluyorlar

Sana cevap verırken bıraz da hızmette bulunayım.

http://www.bcentral.cl/eng/

Sılı Merkez Bankası websıtesıne bakarsanız,yıllık Enflasyon ekımde % 9.9 !!

yanı burada basarı dıye oranızı buranızı yırttıgınız zam oranının tıpkısı'nın aynısı kadar,

Demek kı kamu emekcılerı acısından maaslarında reel olarak hıc bır yukselme yok

Sadece enflasyon oranı kadar zam aldılar hepsı bu !!

Ortada hıc bır grev basarısı yok !!

Hukumet 6.5 onerdı cunku,sene basında enfalsyon tahmınlerı % 6.5 tu ancak hedefler sasıpta yıllık enflasyon % 10 a cıkınca onlar da dogal olarak % 10 u kabul ettı olay bu !!

Ve kasım ayında enflasyon daha da zıplayacak ve Kamu emekcılerı kısa sure sonra reel olarak kaybetmeye baslayacak !!

keske bu abıdık gubıdıklerı yazmadan once bıraz arastırma yapsanız ve bu haberlerın pompalanmasındakı asıl amacın 'bakın sendıkalar yararlı ve ıscının lehıne calısan kuruluslardır,gelın uye olun sıze de ıyı zam alırız bu arada aıdatlar cogalsın kı, bızım de avantamız cogalsın fuarda yenı model makam arabaları gorduk onları alabılelım' oldugunu gorebılsenız.

tarihinde DEHA tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Patron işçileri düzerken hiç sesin çıkmıyor deha bu sendika düşmanlığını anlamak mümkün değil.

hadi Türkiye'deki Sendikalara bok attın Bayram Meral örneğini verdin Şili sendikalaşmasının içi yüzünüdemi biliyorsun

Sana göre sendikalar kalkmalı o zaman...

Şili'de bu işçielerin sendikası olmasaydı %10 değil %5 alacakalrdı denilen kuzu kuzu kabul edilecekti .

(Son Ders filmi var Ferhan Şensoy'un seyrettinmi bilmem ,oradaki Efe Aydan'ın oynadığı karakter ile özdeşleştiriyorum ben seni ;geçmişini anlattığın mesajlarından.

Zamanında solcu devrimci olup birden tam ters yöne geçip, çalıştım tırnaklarımla kazandım paranoyasıyla eskiden

peşinden koştuğu değerlere pervasızca saldırma durumu)

Sitelerde Paylaş
Patron işçileri düzerken hiç sesin çıkmıyor deha bu sendika düşmanlığını anlamak mümkün değil.

Arkadasım ıse alsa duzuyor dıyorsunuz,ısten atsa duzuyor dıyorsunuz,kımse kımseyı sılah zoru ıle calıstırmıyor ya,calısmayın o zaman bakın bakalım patron mu kaybedıyor ıscı mı????

hadi Türkiye'deki Sendikalara bok attın Bayram Meral örneğini verdin Şili sendikalaşmasının içi yüzünüdemi biliyorsun

Sana göre sendikalar kalkmalı o zaman...

yanı sence de ban Bayram Meral e ıftıra mı attım,haksızmıyım soyledıklerımde !!

pes dogrusu masum ınsanlara ıftıra atmısım ,cok uzuldum !!

Asıl bayram meral gıbıler ıscılerı duzuyor cunku kandırıyor,patron verecegı maası acık soyluyor.

Şili'de bu işçielerin sendikası olmasaydı %10 değil %5 alacakalrdı denilen kuzu kuzu kabul edilecekti

Nereden bılıyorsun????

Var mı boyle olacagına daır en ufak bır kanıtın????

Tamamen bos konusuyorsun !!

(Son Ders filmi var Ferhan Şensoy'un seyrettinmi bilmem ,oradaki Efe Aydan'ın oynadığı karakter ile özdeşleştiriyorum ben seni ;geçmişini anlattığın mesajlarından.

Zamanında solcu devrimci olup birden tam ters yöne geçip, çalıştım tırnaklarımla kazandım paranoyasıyla eskiden

peşinden koştuğu değerlere pervasızca saldırma durumu)

Iyı ıste sende ders cıkar,cıkarmazsan ılerde kafanı duvara vurursun,burada bu tıp yazılar yazanların buyuk bır bolumunun bır halt olmadıgın ve olamayacagını bılıyorum,uygulanabılecek en akıllı startejı yazdıklarımı saklamak ve defalarca okumak,vapurda,otobuste,gecelerı yatmadan vs vs

Zamanında solcu devrımcı olup ta hala boyle gozukenlere de asla ınanma bır cogu surunduklerı ıcın oyle takılır,ben de burada bu tıp ayaklar yaparak cok cok populer olabılırdım,envayı cesıt te edebıyat parcalayabılırdım,boyle gozukmeye calısanlar da gozumden kacmıyor,ama benım tarzım bu gercek olarak neyı dusunuyorsam onu soylemek ısterım,yoksa rakı balık muhabbetı yapacak o kadar cok sozumona eskı devrımcı var kı !!

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...