Jump to content

peygamberimiz soğan, sarmısaktan nefret ederdi..

Recommended Posts

bildiğiniz gibi peygamberimiz (sav) soğan sarımsağı hiç sevmezdi..

bununla ilgili olarak geçen hadiste belirtildiği üzere..

Hz. Ebû Eyyûb el-Ensârî'nin evine yerleşen Fahri Âlem Efendimize, Medineli Müslümanlar her gün muntazaman yemek getirirlerdi..

(ohhh keyfe bak peygamber ya..gelsin yemekler..oynasın cariyeler..herifin lükse bak..)

Hz. Ebû Eyyûb ve ailesi ise, devamlı akşam yemeklerini hazırlarlardı. Hazırladıkları yemeklerden geri kalanını ise teberrüken yerlerdi..

(köleler emre amade..peygamber kaymağını yesin..biz onun artıklarını siler süpürür karnımızı doyururuz..)

Yine, bir gece, soğanlı veya sarımsaklı bir yemek yapıp göndermişlerdi..

(aha şimdi peygamberi kızdıracanız..)

Resulullah, yemeği, geri çevirdi!

(vayt..helal be..kainatın efendisi..sinemalarda..)

Ebû Eyyûb (r.a.), yemekte Resulullah'ın parmaklarının izini görmeyince feryad ederek yanına gitti ve,

"Yâ Resulullah! Anam babam sana feda olsun! Sen akşam yemeğini geri çevirdin!" dedi

(adamı döt korkusu sarmış..eee nede olsa ucunda cehennem var..)

Resulullah,

"O sebzede bir koku hissettim, ondan yemedim. Ben, arkadaşım Cebrail'i rahatsız etmek istemem!" buyurdu ve ilâve etti: "İnsanı rahatsız eden şeyden, melekler de rahatsız olurlar."

(vayy..artiste bak..havasınıda atmış hani..cebrail benim kanka yaw..rahatsız olmasın..yerseniz..)

Bunun üzerine Ebû Eyyûb,

"Yâ Resulullah! Yoksa o yemek haram mıdır?" diye sordu.

(al sana müslüman sorusu..saf saf saf..)

Resul-i Ekrem Efendimiz,

"Hayır! Fakat, ben kokusundan dolayı ondan hoşlanmadım." buyurdu. (1)

(kaldırın şu yemeği peygamberimiz sevmedi..sevdiği yemeklerden getirin..)

Ebû Eyyûb Hazretleri de,

"Senin hoşlanmadığın şeyden ben de hoşlanmam!" dedi. (2)

(yürü bee yalaka..gelsin memesi yeni tomurcuklanmış huriler yeter ki..bende yemiyorum demek istiyor..)

sizde yerseniz..

1 : İbn-i Hişam, Sîre, c:2, s. 144

2 : Müslim, Sahih, c.6, s.126-127

Kaynak : Kainatın Efendisi, Peygamberimizin Hayatı - 1, Salih Suruç, Nesil Yayınları, 111. Baskı, Mart 2007, sayfa 456

Sitelerde Paylaş

Ben de peygamberlerden nefret ederdim, ediyorum, edeceğim.

Ayrıca ilk kez şu muhammed ile ortak bir yönümü keşfettim. :D

Ama yazık be adama, sen uğraştır karını yemek yaptırt, herkes gibi muhammed'e bir yemek armağan et, ama o beğenmesin. Ben olsaydım o günden sonra muhammed'e düşman olurdum. :D

Sitelerde Paylaş
Ben de peygamberlerden nefret ederdim, ediyorum, edeceğim.

Ayrıca ilk kez şu muhammed ile ortak bir yönümü keşfettim. :D

Ama yazık be adama, sen uğraştır karını yemek yaptırt, herkes gibi muhammed'e bir yemek armağan et, ama o beğenmesin. Ben olsaydım o günden sonra muhammed'e düşman olurdum. :D

bulmuş safları sömürüyor işte ne yapsın bedevi..

kendince güzel bir hayat yaşamaya çalışıyor işte..

bu hadis yüzünden soğan sarmısak yemeyen bizim müslümanlara gıcık oluyorum..

sevmeyenlere lafımız yok..

:)

bu arada ne sarmısağı yaw..

sarımsak olacaktı tabi..

:)

Sitelerde Paylaş
bildiğiniz gibi peygamberimiz (sav) soğan sarımsağı hiç sevmezdi..

bununla ilgili olarak geçen hadiste belirtildiği üzere..

Hz. Ebû Eyyûb el-Ensârî'nin evine yerleşen Fahri Âlem Efendimize, Medineli Müslümanlar her gün muntazaman yemek getirirlerdi..

(ohhh keyfe bak peygamber ya..gelsin yemekler..oynasın cariyeler..herifin lükse bak..)

Hz. Ebû Eyyûb ve ailesi ise, devamlı akşam yemeklerini hazırlarlardı. Hazırladıkları yemeklerden geri kalanını ise teberrüken yerlerdi..

(köleler emre amade..peygamber kaymağını yesin..biz onun artıklarını siler süpürür karnımızı doyururuz..)

Yine, bir gece, soğanlı veya sarımsaklı bir yemek yapıp göndermişlerdi..

(aha şimdi peygamberi kızdıracanız..)

Resulullah, yemeği, geri çevirdi!

(vayt..helal be..kainatın efendisi..sinemalarda..)

Ebû Eyyûb (r.a.), yemekte Resulullah'ın parmaklarının izini görmeyince feryad ederek yanına gitti ve,

"Yâ Resulullah! Anam babam sana feda olsun! Sen akşam yemeğini geri çevirdin!" dedi

(adamı döt korkusu sarmış..eee nede olsa ucunda cehennem var..)

Resulullah,

"O sebzede bir koku hissettim, ondan yemedim. Ben, arkadaşım Cebrail'i rahatsız etmek istemem!" buyurdu ve ilâve etti: "İnsanı rahatsız eden şeyden, melekler de rahatsız olurlar."

(vayy..artiste bak..havasınıda atmış hani..cebrail benim kanka yaw..rahatsız olmasın..yerseniz..)

Bunun üzerine Ebû Eyyûb,

"Yâ Resulullah! Yoksa o yemek haram mıdır?" diye sordu.

(al sana müslüman sorusu..saf saf saf..)

Resul-i Ekrem Efendimiz,

"Hayır! Fakat, ben kokusundan dolayı ondan hoşlanmadım." buyurdu. (1)

(kaldırın şu yemeği peygamberimiz sevmedi..sevdiği yemeklerden getirin..)

Ebû Eyyûb Hazretleri de,

"Senin hoşlanmadığın şeyden ben de hoşlanmam!" dedi. (2)

(yürü bee yalaka..gelsin memesi yeni tomurcuklanmış huriler yeter ki..bende yemiyorum demek istiyor..)

sizde yerseniz..

1 : İbn-i Hişam, Sîre, c:2, s. 144

2 : Müslim, Sahih, c.6, s.126-127

Kaynak : Kainatın Efendisi, Peygamberimizin Hayatı - 1, Salih Suruç, Nesil Yayınları, 111. Baskı, Mart 2007, sayfa 456

yuh bea, hikayeye bak

buram buram manipulasyon kokuyo :lol:

bizim muslolarda bunnari okuyup okuyup imana geliyolar , artik nasi oluyosa !!

Sitelerde Paylaş

bu ve benzeri hadisleri dinlerken ağlayanları biliyorum..

bu din denilen illet nasıl bir uyuşturucuysa artık hesap edin..

göz, beyin, kulak her şey kapalı sanki..

robot gibi tepkisizleşmiş insanlar var etrafımızda..

kabullenmiş, sorgulamayan, zavallı..

Sitelerde Paylaş

Neymiş soğanı sevmiyormuş, Sarmısağı yemiyormuş. :lol::lol: Hem ne var bunda... Peygamber olmasına engel mi? Gerçi Karşısındakinde suç sen tut her gece o kadar yemek yolla oda beğenmesin. Ulan sana yemek memek yok demeliydi bu saaten sonra ya.... Boşver.... :lol::lol:

Ünlü bir düşünüründe dediği gibi : "Yemeğin salçalısı kadının kalçalısı makbuldür. "

Sitelerde Paylaş

okuldayken din hocamiz bu hadislerden ornek vermisti cok iyi hatirliyorum.demistiki peygamberimiz sarimsak kesinlikle yemezdi cunku cebrailin ne zaman gelecegi belli degil.maksat cebraille konusurken agzi kokmasin.ama muslumanlara yemelerini tavsiye etmistir bugun tibbinda kabul ettigi uzere sarimsak basli basina sifali bir bitkidir.

laf yine donup dolasip peygamberin tavsiyesi tibben sifali sarimsaga geliyo.

her yerden bir cikis noktasi nerden bulur bu muslumanlar bir turlu anlayamadim gitti.

Sitelerde Paylaş
Neymiş soğanı sevmiyormuş, Sarmısağı yemiyormuş. :lol::lol: Hem ne var bunda... Peygamber olmasına engel mi? Gerçi Karşısındakinde suç sen tut her gece o kadar yemek yolla oda beğenmesin. Ulan sana yemek memek yok demeliydi bu saaten sonra ya.... Boşver.... :lol::lol:

Ünlü bir düşünüründe dediği gibi : "Yemeğin salçalısı kadının kalçalısı makbuldür. "

yemek vermezsen ..cehennem top 10 listesine girersin.

kılına tüyüne yemeğine hürmet edersen cennet top 10 listesine girersin.. :blink::unsure:

Sitelerde Paylaş

Olmayan Allah'ın yarattığı nimetleri Cebrail rahatsız olmasın diye yemeyen insan peygamber oluyor.Çok ilginç. :)

Eski Mısır da inşaat işçilerine hastalanmasınlar diye soğan ve sarımsak verildiği duymamış galiba Muhammed.

tarihinde power tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 1 year later...

müslümanken de bu hadisin ne kadar saçma olduğunu düşünmeden edemezdim.

bu köpeğin girdiği eve melek girmemesine benziyor.

yahu bu melekler nurdan neyin yaratılmamış mıydı?

bunların kokudan rahatsız olmaları kadar absürd az şey vardır.

eee, arabın ufku demek ki bu kadar, bu kadar düşünebiliyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...