Jump to content

Iran laik toplum orgutu Turkiye'de turbana karsi..

Recommended Posts

Merkezi Londra'da bulunan İran Laik Toplumu isimli sivil toplum örgütünün lideri Fariborz Pooya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı, Türkiye'yi Hamas gibi yönetmekle suçladı. Pooya, türbanın Türkiye'de serbest bırakılmaması gerektiğini de söyledi.

Pooya, ANKA'ya verdiği özel demeçte, türbanın üniversitelerde serbest bırakılmasının, laiklik açısından büyük tehlikeler doğurabileceğini söyledi. İran'da sol eğilimle başlayan devrimin daha sonra İslamcı bir devrim halini aldığını kaydeden Pooya, siyasal İslam'ın Türkiye'de de etkin olduğunu savundu.

Hamas'ın da Filistin'de seçim kazandığına dikkat çeken Fariborz Pooya, “AKP Hükümeti'ni Hamas'a mı benzetiyorsunuz" sorusuna, “Kesinlikle. Bazen silahla kazanamadıklarını sandıkla kazanırsın. Hamas, AKP ya da İran'daki yönetim, hepsi aynı kökenden geliyor. Hepsi siyasal İslam kökeninden geliyor" dedi.

Türkiye'de son dönemde gündemin ana maddesi haline gelen türban tartışmalarını da bu çerçevede gördüğünü belirten Pooya, kamuya hizmet eden memurların kesinlikle türban takmaması ve bütün dini simgelerden uzak durması, üniversitelerde türbanın her şekilde yasaklanması gerektiğini belirtti. Pooya, bunun aksi halinde laikliğin tehlikeye girebileceğini savundu.

İNGİLİZ LAİKLERDEN ATATÜRK UYARISI

İngiliz Ulusal Laik Toplumu örgütü yöneticisi Stephen Harvie de üniversitelerde türbanın serbest bırakılması tartışmalarının, Atatürk'ün yaptıklarına tamamen karşı bir adım olarak değerlendirdiklerini söyledi.

İngiltere'de kiliseye giden kesimlerin çoğunlukla düşük eğitim seviyesinden insanlar olduğunu belirten Harvie, eğitim kurumlarında dini simgelerin kullanılmasının yanlış olduğuna inandığını belirtti. Harvie, üniversiteye gidenlerin haç, davud yıldızı, türban ya da sih türbanı gibi dini simgeleri taşımaması gerektiğine inandıklarını kaydetti.

Mynet

Goz gore gore turban serbest kaliyor..Laikligi icten ice yikiyorlar..

Irana nasil seriat geldi saniyor bu turban taraftarlari? dun universitede turban serbest kaldi, bugun kamuda kalcak, yarinda seriat gelicek..bu ulkenin sonu bu gibi gozukuyor..

Sitelerde Paylaş

İngilizler niye böyle desin ki buram buram yalan kokuyor... adamlar meclislerini papayla açıp papayla kapatıyorlar ingiltere ye hiç gittiniz mi bilmem ama üniversite hocaları ders aralarında incil okur... pazar ayinlerine katılmayanlara toplumda kötü gözüyle bakılır... hem bunun tam tersi bile olsa niye onlar gibi olmak zorundayız ki???

laiklikten tam olarak ne anlıyorsunuz öğrenebilirmiyim??

sorumun cevabı gelince daha geniş bir açıklamam olacak ;)

Sitelerde Paylaş
ingilterede kac sene egitim gordun?ders aralarinda incili kim okuyor yalanci sahsiyet. ingilterede okullarda din dersi varmi diye bir sorsana once?

3 yıl senin için yeterli bir cevap mı?? evet din dersi yok çünkü onlar dini bir yaşam tarzı olarak görüyorlar.Ve bizzat benim okuduğum okulun hocaları (bir kaç istisna dışında ) ders aralarında ellerinde incillerle dolaşırlardı...

Sitelerde Paylaş
3 yıl senin için yeterli bir cevap mı?? evet din dersi yok çünkü onlar dini bir yaşam tarzı olarak görüyorlar.Ve bizzat benim okuduğum okulun hocaları (bir kaç istisna dışında ) ders aralarında ellerinde incillerle dolaşırlardı...

teoloji,filoloji,felsefe vb. gibi bir dersin hocası olmasın onlar?

Sitelerde Paylaş
teoloji,filoloji,felsefe vb. gibi bir dersin hocası olmasın onlar?

yok ya ben o kadar düşünemiyorum sanki burda bikaç tanesini kandırabilirmiyin diye yazıyorum benim öyle derslerim yoktu ;) ben tamamen teknik bir eğitim aldım....Bu hocaların branşıyla ilgili bir durum değildi yani...

Niye bahane arıyosunuz yaa siz okumuyosunuz diye onlarda mı okumayacak siz tehlikeli görüyor olabilirsiniz ama onlar sahip çıkıyorlar...Batı batı batı Al sana batı madem bu kadar özeniyosun batıya al her şeyini madem bu kadar korkuyorsun din ile yönetilmekten uzak dur batıdan...ne oldu çelişki mi var?? orası senin meselen bence no problem ;)

Sitelerde Paylaş
Batı batı batı Al sana batı madem bu kadar özeniyosun batıya al her şeyini madem bu kadar korkuyorsun din ile yönetilmekten uzak dur batıdan...ne oldu çelişki mi var?? orası senin meselen bence no problem ;)

Ne batısı diyosun birader,batı ,demokrasi diye kafa ütüleyen sizin takiyyeci islamcılar değil mi?Batıyıda incilide kuranıda bunlar tarafından araç olarak kullanılan sahte demokrasiyide bir çoğumuz istemiyoruz.Çok sıradan müslüman numaraları bunlar ,hangi Atatürkçünün,milliyetçinin,solcunun,komünistin vb. batı'yı ağzına sakız yaptığını gördün,batı batı diye zırvalayanlar sizin gibi ikinci cumhuriyetçi islamcı sözde demokrat iki yüzlülerdir.

Sitelerde Paylaş
Ne batısı diyosun birader,batı ,demokrasi diye kafa ütüleyen sizin takiyyeci islamcılar değil mi?Batıyıda incilide kuranıda bunlar tarafından araç olarak kullanılan sahte demokrasiyide bir çoğumuz istemiyoruz.Çok sıradan müslüman numaraları bunlar ,hangi Atatürkçünün,milliyetçinin,solcunun,komünistin vb. batı'yı ağzına sakız yaptığını gördün,batı batı diye zırvalayanlar sizin gibi ikinci cumhuriyetçi islamcı sözde demokrat iki yüzlülerdir.

bugüne kadar takiyyeyle hiç işimiz olmadı.Bu arada bu "islamcı" tabiri nasıl bişey islamcı olunmaz müslüman olunur ;) İslam "cı" ekiyle kullanılacak kadar basit değildir...ha pardon siz 'cı' 'çü' kullanıyosunuz değil mi? e el alışkanlığından dolayı yazmış olmalısın :rolleyes:

Batıyı ağzımıza sakız etseydik örnek alırdık mutlaka... bak bakalım hangi müslümanın batı tarzında bir yaşayışı var???3 yıl kaldım içlerinde özenecek hiç bişeyleri yok biz böyle gayet iyiyiz...Batıya özenen de bunu herşeyleriyle tatbik etmeye çalışan kesim izmirde türban korkusundan sokağa dökülenlerdir ;) hangi atatürkçünün mü ağzından duydum hangisinden duymadım ki??? muasır medeniyet seviyesi batı baz alınarak belirlenmez mi???ya da şunu sorayım nereye dayandırırsınız ilkelerinizi kemalist bakış açısıyla yaklaşık 90 yıl önce belirlendi hala sabit mi o hedef çıtası...yapmayın yahu sizler ilerici adamlarsınız :lol: ne kadar ileriyi düşünüyorsunuz ben söyleyeyim... max 100 yıl geçmeyecek ömrü ve bırakabilirseniz eserlerinizi :P hesap edecek kadar ilericisiniz sadece...

ikinci cumhuriyet ya da Demokrat olduğumu da iddia etmedim ayrıca...benim daha sağlam ideolaojilerim var çok şükür... B)

Sitelerde Paylaş

"Batida özgürlük var demokrasi var başörtüsü serbest" diyenler sizin gibiler değil mi,Atatürkçülerin ne zaman batının yaptığının aynısını yapalım dediğini gördün bizim herşeyi Türkleştirmeye çalıştımızı dünya alem öğrendi.İngiltere dindar olablir veya olmayabilir bu bizi ilgilendirmez zaten,İngiltere şeriatla yönetilmeye başlansa Türkiyede mi şeriatla yönetilsin diyecegimizi sanıyosun?İngiltereyi görmüş olman bi b.k gördüğün anlamına gelmez zira Anadolu Federe İslam Devleti kurmak isteyen Kaplancılarda almanya görmüş hatta orda yaşayan asalaklar,ama asalak asalaktır allahını görse gene değişmez.Atatürkün ilkeleri konusunda tavizsiz hatta bağnaz olmaya çalışmamızın sebebi her bir ilkenin devletin zor anlarından çıkan derslerin ve deneyimlerin sonucu olmasıdır.Sizin istediğiniz şeriat devleti daha yüz sene önce vardı bu topraklarda,f"ransız ordusu bizim iyiliğimizi istiyor,yunan ordusu allahın ordusudur,yada gavur ankaradakilerden daha hayırldır" diyen soluduğu havayı bile haketmeyen oksijen israfı kımıl zararlıları sizlerin 100 sene önceki sürümleriydi işte.Sizden ala batı yalakası mı olur,alayınız vatan ve namus kavramından yoksun yetişmiş ali kemaller değil misiniz?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...