Jump to content

ateistlere soru...

Recommended Posts

• İleti 68
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Samimi olarak söylüyorum ki; Kur'ana inanmayan birisinin İncile inanmasını aklen kabul edemiyorum.... İncile inanan birisinin de Kur'an-ı Kerim'i kabul edememesini anlıyamıyorum...

laf bana sanırım ben hıc bır sozde kutsal kıtaba ınanmam hıc bırı umrumda degıl o sozde kutsal kıtaplar bu dunyada barıs saglıyacagına daha fazla kan akıttı

Sitelerde Paylaş
burda herkez bi şekilde neden Allaha inanmadığını söylemiş.ateistlerin bu yanını seviyorum.

konuşmayı anlatmayı kendilerini ortaya koymayı seviyorlar

neden diyorsun cevap veriyorlar.

aslında hemen hepsine cevap verilir.

ama ben bunlardan yoruldum.adım gibi biliyorum ki.netice hiç değişmiyor.

algılarımız farklı olduğu için.sizin kalp duvarınız aklınızın önünde olduğu için.

anlatmak yada anlamak pek mümkün değil

hatta sanırım boş bir iş.

o yüzden yorgun biri olarak denemiyorum.

ama gerçek bir Allah tanımı insanı varlıkların en onurlusu yapar.

bu onura koşmaya mecbur kılar

Sevgili Terliksi, biz ateist doğmadık; üzerinde düşününce böyle olduk :rolleyes:

Sitelerde Paylaş
ve sevgili terliksi kuranı arap zihniyetine göre yorumladığın kesin

sanki görmezmisin " bana tap " " tapmazsan yakarım " kabir azabı çektririrm " diyen bir ALLAH'ı ?

tabi benim'de gözümü 72 tane huriyle boyasalardı bende görmezdim -_-

dostum benim Kuranı yorumlama şeklim

Kuranın istediği gibidir.arabın istediği gibi değildir.sanırım seninle pek tartışmamız olmadı.

kısaca Kuran yorumumdan bir kaç şey söyleyim.belki ne demek istediğimi anlarsın.

Kurandaki namaz şekilsel namaz değil

kabe Kutsal değil.aksine bir put

hz.adem hz.havva Kuranda yok

Kuran evrime çok yakındır.hokus pokusla akalası yoktur.

burda eskisi kadar aktif yazmıyorum ama sanırım sende şahit olursun yakında bu tartışmalara.

benim arapla

hacı hoca ile alakam yok.ben Kuran ne derse ona inanırım.

Kuran sen delisin dese ben deli olduğuma inanırım.

yalnız ve yalnız Kurana inanırım.

Sitelerde Paylaş
Sizleri Allah'a inanmaktan alıkoyan şey nedir???

Allaha inanmak için kuranı felan bırak en başta mantıklı olarak düşünürsen herşeyi anlarsınız

Şuan birisi televizyona çıkıp Allah benimle irtibata geçti dese hepinizin s.ktr lan diyeceğini çok iyi biliyorum ama peki 1400 sene önce piyasaya aynı şeyleri diyerek çıkmış Muhammet için neden aynılarını söyleyemiyorsunuz neden şimdi tv e çıkan adama inanmıyorsunuzda o adama inanıyorsunuz?

Zaten böyle düşünmeye başladığınız zaman herşeyin mantığını çözeceksin Kuran ın yada kitapların sadece insan yazması olduğunu çok daha iyi anlayacaksın ama sadece önyargıları kaldırman gerekiyorgerekiyor...

Sitelerde Paylaş

QUOTE(yalnizsanakullukederiz @ Feb 10 2008, 03:54 PM)

Sizleri Allah'a inanmaktan alıkoyan şey nedir???

Yaratan konusunda kesin bir karara varmadım ama illa bir yaradana inanacaksam, onun cinsiyetimi aşağılamaması gerekiyor, ikinci sınıf varlık gibi davranmaması gerekiyor, üzerimde baskı oluşturmaması gerekiyor, bu kadar iüstün bir varlıksa beni doğru yola "ceza sistemi" olmadan götürmesi gerekiyor, ayaklarına tapıncak birilerine ihtiyaç duyacak kadar benlik sorunu yaşıyor olmamalı, kısacası 3 büyük dinin anlattığı "yaradanın" tam da insanı anlatmasından dolayı inanmıyorum. dünyada inanacak din seçecek olsam en son seçeceğim dinler bunlar, en azından gider kadına saygı duyan bir din seçerim.

Sitelerde Paylaş

Varlik sorununun insanlik ve toplumlar tarihi acisindan gelisimini biliyoruz.Insan ,bu dunya ,evren ve uzay nerden geldi ? nasil ? sorunsali hep gozde bir soruydu.Bu sorunsal zamanla fikirsel kutuplarida belirginlestirdi.Ya tum maddi alemin mutlak bir dusuncenin urunu oldugunu savunacaksin ya da bu maddi alemin dusuncenin ureticisi oldugunu.

Ben ikincisini savunuyorum.Boyle mutlak bir dusunceye ,oznel idealizme inanmiyorum.Dusuncenin insanligin evrimi iel birlikte gelistigini ve onu yasadigimiz dunyanin uretebilecegini biliyorum.

Sorunu bilinemeyen bir seyde ,soyut bir dunya da aramak sacmaliktan ibarettir.Elbette cozum bilinende ,mantik ve bilimdedir.

Boyle bir dunya gorusunde benim dinlere ve bir dogaustu yaratiga ihtiyacim yok.

Sitelerde Paylaş

Nitekim bu bakis acisiyla (materyalist) dinlerin iddialarini elestirebilirsin.Peki bunu neden bilimle yaparsin ?Cunku bilim birinin sozuyle ,ya da bu boyledirle hareket etmez.Deneye ve gozleme dayalidir.Sonuclarini yine ayni anlayisla elestirir.Duragan ve edilgen degildir.Ilerler ;gelisimi ve degisimi savunur.Somut verilerden yararlanir.Toplumla bu degisimin iliskilerini kurar.

Ornegin; yagmur yagmiyorsa bunun sebebini bilir ve aciklar.Kurakligin nedenlerinide arastirir ve cozumler uretir.Ellerimizi yukari acip `dua ile` yagmur yagacagini ya da kurakligin bitecegini iddia etmez.

Sitelerde Paylaş
allahın olup olmadığını bilmiyorum.allah bilinemez nesnel verilerle kanıtlanamaz ancak biz onu metafizik ile bilebilirz a.agnostik olmak tercihimdir...ateist olmak bence müslüman olmak kadar kesin yargıyla düşünmektir.allah ispatlanamaz yoksanamazda.

Allah ile tanrıyı karıştırdınız galiba; birisi özel isimdir; sıfatları ve isimleri vardır ve olmadığı açıktır...

Sitelerde Paylaş
allahın olup olmadığını bilmiyorum.allah bilinemez nesnel verilerle kanıtlanamaz ancak biz onu metafizik ile bilebilirz a.agnostik olmak tercihimdir...ateist olmak bence müslüman olmak kadar kesin yargıyla düşünmektir.allah ispatlanamaz yoksanamazda.

nasıl ki bir insan suçlu olduğu "ispatlanana" kadar suçsuzdur.... bir yargı ya da sav da (tanrı) ispatlanana kadar "yoktur"... inananların biz ateistlere tartışmaların son noktasında sıkışınca söyledikleri "tanrı yoksa benim kaybedecek bişeyim yok ama varsa sen napacaksın pragmatizmi ile" agnostik olmak arasında da bir fark yoktur...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...