Jump to content

İslam ve Revizyonizm

Recommended Posts

Bu "revizyonizm dini"nin saçmalığını çok güzel anlatmışsın thecrow. "Sadece Kuran"cılar nerede hakikaten? Bir tek passenger uğramış da onun yazdığı şeyin konumuzla ne alakası var ben anlayamadım :huh:

Sitelerde Paylaş
Bu "revizyonizm dini"nin saçmalığını çok güzel anlatmışsın thecrow. "Sadece Kuran"cılar nerede hakikaten? Bir tek passenger uğramış da onun yazdığı şeyin konumuzla ne alakası var ben anlayamadım :huh:

Şöyle bir alakası var astur.

Bir yaratıcıya inanmak için kitap elçi gibi extra şeylere ihtiyaç yoktur.

Bu tanrı insana ulaşamaz demek değildir.

Ulaşan mesaj anlamından saptırılmıştır.

Kurandaki namaz doğruyu desteklemektir.

Secde insanın dınanımına uygun yaşamasıdır.

Örneğin dişçilik eğitimi almış bir insan bunu insanlığa yaralı bir şekilde uygularsa secde ediyordur.

Rüşvet almadan işini yapmayan memur secde etmeyen insan türüdür......

Ve sizin gibiler aynen ''dinci''ler gibi şekillerde sayıklıyorsunuz demektir ki; hiçbir farkınızın omadığını yobaz bir beyne sahip olduğunuzu gösteriyor.

Yine inanmıyorsanız sınav sonucunu bekleyin artık söylenecek bir şey kalmıyor.

Sitelerde Paylaş

(...)

pes yaa...

1400 yıl sonra siz anladınız doğrusunu.

madem yaratıcının varlığını anlamak için elçiye,kitaba gerek yok

ne diye bu saçma sapan metinleri hizaya sokmaya çalışıyorsunuz?

madem size kadar kimse işin aslını çakamadı

ne b.k yemeye bu yaratıcı vahiy gönderiyor?

bir anlamı var mı sadece çok kısıtlı bir çevre tarafından doğru şekilde anlaşılacaksa?

gerçek dünyaya dönmezini temenni ediyorum...

sevgiler...

Sitelerde Paylaş

Ulaşan mesaj anlamından saptırılmıştır.

Kurandaki namaz doğruyu desteklemektir.

Secde insanın dınanımına uygun yaşamasıdır.

Örneğin dişçilik eğitimi almış bir insan bunu insanlığa yaralı bir şekilde uygularsa secde ediyordur.

Rüşvet almadan işini yapmayan memur secde etmeyen insan türüdür......

Ve sizin gibiler aynen ''dinci''ler gibi şekillerde sayıklıyorsunuz demektir ki; hiçbir farkınızın omadığını yobaz bir beyne sahip olduğunuzu gösteriyor.

Dinini kitabında yazdığı gibi uygulamayan secde eden mi oluyor etmeyen mi oluyor?

Kur'an demiyor mu Allah'tan korkun, Peygamberine inanın diye?

Görünüşe göre sen ne Allah'tan korkuyorsun, ne de peygamberine inanıyorsun.

Bunlara saçmalık, yanlış, bozulmuş olarak bakıyorsun, sonra da bütün bunlar saçmalık diyeni de şekilcilikle suçluyorsun.

Bence thecrow'un bahsettiği şu Adem abi'ye bir görün.

Sitelerde Paylaş

Ben bu revizyonistlere,modern yaklaşımcılara sizin kadar kızmıyorum.

Türkiye'de radikal İslam çok güçlü değildir.Vahabbiler veya Şii milisler gibi örgütlenmeler halktan fazlaca taban bulamaz.Bizde en yaygın olan kırsal din bağnazlığıdır.Bu şehirlerin varoşlarından,ufak kasabalara,dağ köylerinden, ova köylerine kadar pek çok yerde vardır.

Radikal İslam Kürt bölgelerinde,ve büyük şehirlerin kurtarılmış bölgelerinde (Fatih gibi) taban bulur.

Birde "ılımlı islam" burjuvası var,AKP zihniyetinin "elit" kesimi.Bunlar vatan,millet,ulusal menfaat,onur,kalkınma gibi kavramları bilmezler.Fetullahçılar en tipik örnekleridir.

Birde az çok okumuş etmiş,laik müslüamlarımız vardır.Sağ veya sol görüşlü olabilirler, 11 ay içki içip,ramazanda bırakır,sonra yine içerler.Eşleri,kızları başlarını açabilir, kızları şehirdışında üniversite okuyabilir.Nadiren namaz kılar,para bulursa Hacca gider.Merhaba'da der, selamunaleykümde.Ilımlı islamcılardan ziyade,millet,ulusal bağımsızlık,Atatürk gibi konularda çok daha hassastırlar.

Bu insanlara toptan ikiyüzlü demek insafsızlık oluyor.Yaşar Nuri gibileri suçlamak biraz insafsızlık oluyor.Evet "gerçek dini" gizleme vazifesi görüyorlar.Ama bu insanlar güçlenirse,olacak olan "daha insancıl ve yeni bir İslam" anlayışı olabilir.Bu da Türkiye'ye özgü bir İslam yorumunun güçlenmesine sebep olabilir.Zamanla din faktörünün etkiside bu yolla kırabilir.-BİLİR diyorum dikkat,emin olduğum için değil,fikir yürütüyorum.

Ama özellikle "ılımlı islamın" güçlenmesi, kırsal gericliğinde desteklenmesi bizi şeriat devletine, "gerçek dine" götürür.Ve Türkiye'de "ateist politika" yapmak,halen olanaksızdır.Can güvenliğini geçtim, başarılı olma şansı yoktur.Bu insanlar ilerleme için yararlı vazife görebilirler.Yaşar Nuri gibilerden nefret eder Fetocular,arkasından dümdüz küfür ederler hemde...

Ve ülkemiz insanının eleştirelecek binlerce şeyi, ülkenin onbinlerce problemi olmasına rağmen, kendi içlerinde geliştirdikleri bu "humanist İslam" yorumu,biz ateistleri rahatsız edecek en son şeylerden biridir...Alevilik gibi Türkiye Sunniliği yeni bir yoruma girebilir.Ateist politikanın tutmasından daha olanaklı bir durumdur kanaatindeyim...

Sitelerde Paylaş
Ben bu revizyonistlere,modern yaklaşımcılara sizin kadar kızmıyorum.

Türkiye'de radikal İslam çok güçlü değildir.Vahabbiler veya Şii milisler gibi örgütlenmeler halktan fazlaca taban bulamaz.Bizde en yaygın olan kırsal din bağnazlığıdır.Bu şehirlerin varoşlarından,ufak kasabalara,dağ köylerinden, ova köylerine kadar pek çok yerde vardır.

Radikal İslam Kürt bölgelerinde,ve büyük şehirlerin kurtarılmış bölgelerinde (Fatih gibi) taban bulur.

Birde "ılımlı islam" burjuvası var,AKP zihniyetinin "elit" kesimi.Bunlar vatan,millet,ulusal menfaat,onur,kalkınma gibi kavramları bilmezler.Fetullahçılar en tipik örnekleridir.

Birde az çok okumuş etmiş,laik müslüamlarımız vardır.Sağ veya sol görüşlü olabilirler, 11 ay içki içip,ramazanda bırakır,sonra yine içerler.Eşleri,kızları başlarını açabilir, kızları şehirdışında üniversite okuyabilir.Nadiren namaz kılar,para bulursa Hacca gider.Merhaba'da der, selamunaleykümde.Ilımlı islamcılardan ziyade,millet,ulusal bağımsızlık,Atatürk gibi konularda çok daha hassastırlar.

Bu insanlara toptan ikiyüzlü demek insafsızlık oluyor.Yaşar Nuri gibileri suçlamak biraz insafsızlık oluyor.Evet "gerçek dini" gizleme vazifesi görüyorlar.Ama bu insanlar güçlenirse,olacak olan "daha insancıl ve yeni bir İslam" anlayışı olabilir.Bu da Türkiye'ye özgü bir İslam yorumunun güçlenmesine sebep olabilir.Zamanla din faktörünün etkiside bu yolla kırabilir.-BİLİR diyorum dikkat,emin olduğum için değil,fikir yürütüyorum.

Ama özellikle "ılımlı islamın" güçlenmesi, kırsal gericliğinde desteklenmesi bizi şeriat devletine, "gerçek dine" götürür.Ve Türkiye'de "ateist politika" yapmak,halen olanaksızdır.Can güvenliğini geçtim, başarılı olma şansı yoktur.Bu insanlar ilerleme için yararlı vazife görebilirler.Yaşar Nuri gibilerden nefret eder Fetocular,arkasından dümdüz küfür ederler hemde...

Ve ülkemiz insanının eleştirelecek binlerce şeyi, ülkenin onbinlerce problemi olmasına rağmen, kendi içlerinde geliştirdikleri bu "humanist İslam" yorumu,biz ateistleri rahatsız edecek en son şeylerden biridir...Alevilik gibi Türkiye Sunniliği yeni bir yoruma girebilir.Ateist politikanın tutmasından daha olanaklı bir durumdur kanaatindeyim...

Yazın çok güzel olmuş..

Çok güzel bir tasnifleme yapmışsın.

Sizinle düşüncelerim zıt olsada fikirlere bakış açımız aynı paralelde.

tarihinde Passenger tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
O halde neden teistlerle uğraşıyorsunuz?

Bırakın bizlerle deistler uğraşsın .

Sizde deistlere kafa tutun :D

Anlamadığınız nokta bu.

Ateist demek teizme karşı olmak demekse sözüm yok ..

Ama ateist denince benim ilk aklıma gelen şey yaratıcıya inanmamaktır..

Sizde görüp bir yere oturtamadığım durum bu.

Ateistin karşı olduğu kavram deizm olmalıdır..çünkü ; zaten güya ateist mantıklı insandır yaratıcı yoktur . varız ama bir süre sonra yok olacağız.tesadüflerle oluştum cart curt.

Anlamadığım yer neden teistlere takmışsınız..

Bizim karşımızda duran kesim deistler olmalıydı.

Okuduğunuzu anlamıyorsunuz sanırım .

A-teist dedik yani teist düşüncelerin hepsine karşı olan ! Teizmi kabul etmeyen demektir !

Yeri geldiği zaman deistlerlede panteistlerlede agnostiklerlede tartışmalarımız oluyor .Forumda işinize gelen yerlere cevap yazmaktansa diğer konulara katılsanız görürsünüz.

Ama deistlerle panteist yada agnostiklerle bi alıp veremediğimiz yok sadece bi noktada fikir ayrılığındayız !

Yani ateist > agnostik>panteist>deist GİBİ BI SIRALAMA YOKTUR !

hepsi bi noktaya kadar aynı düşünür sonra en son tanrı konusunda fikir ayrılığı vardır !

Bunu anlamadığınız için böyle saçma safsafatalarla uğraşıyorsunuz !

Ateizmin karşı olduğu kavram deizm olmalıymış :D Neden ?

Deistlerde bi süre sonra yok olup gideceklerine inanmıyorlar mı ?

bana göre deistler cennet cehennem kuran kitap saçmalıklarını Red Eden ama

Hala kafalarındaki bir bilinmezliğe (ilk başlangıç ) bir tanrı oturtma inancındadır !

Ateizimle karşı kutuplarda değildir !

Ama teizim din kitap kuran muhammed isa musa yehova kutsal ruh

Bunlar ateizmle tamamen farklı kutuplardadır !

O yüzden yok ateistler gitsin deistlere karşı çıksın

Deistler teistlere karşı çıksın

Gibi bi düşünce sizin ne teisti-ne ateizmi nede deizmi bilmediğinizi gösterir !

Evet deistlerle aynı düşüncede değilim

ama şu insanlarımızın büyük belası olan teizmden kurtulduktan sonra

deizmlede agnostizmlede panteizmlede tartışmalarımız olur !

Ama seviye farkı olur bir teiste göre !

Teist dogma iken bir deistle yada agnostik le panteistle mantıklı tartışmalarda bulunabilirsiniz !

Umarım aradaki farkı anlamışsınızdır !

Saygılar !

tarihinde CasTRo tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...