Jump to content

Mutasyon Nedir, Nasıl oluşur?

Recommended Posts

Sana şöyle bir soru sorayım, benim anladığım mutasyon şu:

Ben bir yola çıkıyorum ve sırtımda bir çanta var, yağmur başlıyor çantamdan şemsiyemi alıyorum yoluma devam ediyorum,

derken kar yağıyor, çantamdan kar ayakkabımı çıkartıyorum ve giyiyorum yoluma devam ediyorum,

derken güneş açıyor, çantamdan şapkamı çıkartıp takıyorum ve yoluma devam ediyorum.

yani yolda başıma gelecek sorunları önceden kestiriyorum ve çantama koyuyorum. Mutasyon bu mu?

Yoksa Mutasyon

Ben yola çıkıyorum çanta almıyorum, yağmur başlıyor uzun süre sonra tesadüfen elimde bir şemsiye oluşuyor.

bu mu?

Bu soru da güzel Cübbeli..

Mutasyon rastgele genetik değişikliklerdir. Bir amacı yoktur.

Rastgele vuku bulur.

Eğer zararlı ise canlı ölür. Genlerini yeni nesillerde devam ettiremez.

Yararlı ise kalır.

Ama nötral da olabilir. Yani ne zararlıdır ne de yararlı.

O zaman da kalır.

Mutasyonların birçoğu ya yararlıdır ya da nötraldir. Hepsinin zaralı olduğu yanlış bir görüştür.

Verdiğin ilk örneğe dönelim.

Canlıların çoğunda yağmur, kar ve güneşli hava için yararlı mutasyonların hepsi yoktur.

Yalnız yağmur için vardır örneğin. Kar yağınca ölürler ve genlerini yeni nesillere geçirmezler.

Ama aynı canlıların bazılarında üçü de vardır. Mutasyonlar rastgele olduklarından olumsuz koşullara maruz kalan bazı canlılar yaşayacaklardır.

Çoğu mutasyon nötral olduğundan ne zararı vardır ne de yararı.

Ama koşullar değişince ya zararlı bir etkiye neden olacaklardır ya da yararlı bir etki nedeni olacaklardır.

Yani anlayacağın, mutasyonlar genlerde her zaman vardırlar. Ve canlı onların yararlı veya zararlı etkilerine maruz kalır.

Mutasyonun yararlı etkilerinin olacağı koşullar oluşursa canlı yaşar ve genlerini yeni nesillere geçirir.

Aynı mutasyonlar türün her üyesinde olmayabilir ve yoktur.

Onlar koşullar değişince yok olurlar. Geride kalan birkaç canlıdan değişen koşullara dirençli yeni bir tür ortaya çıkar.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 59
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Çekik gözlülük dominan bir niteliktir. Yani çekik göz geni olanlarda hemen her zaman çekik gözler de olacaktır.

Bu dominan nitelik kısmi de olabilir. Yani hafif bir çekik gözlülük mümkündür. Siyah bir kadının beyaz bir erkekle çiftleşmesinden doğan bebeklerin daha az siyah olması gibi.

Bu sorunun cevabını sen benden iyi biliyorsun Cübbeli.

Çocuklarına bak. Onlar çekik gözlü iseler, ya hanımın seni aldatmıştır, ya da sende çekik göz geni vardır...

Kehhhhhhhhhhhhhhhhhhhh keh kehhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh

Kalın puntolarla çizdiğim yerlerden bir soru?

Türkiye'de yaşayan türklerin ekseriyeti niçin çekik gözlü değil?

Eskiden bunlar çekik gözlüydü değil mi?

Sitelerde Paylaş

Evrim bildiğim kadarı ile (yanlışsam düzeltin); Random mutasyonların doğal seçilim yolu ile sonraki nesillere aktarılmasıdır kısaca. Canlılarda mutasyon ve doğal seleksiyon ile meydana gelen değişimlerdir de diyebiliriz. (miyiz?)

Herneyse benim sormak istediklerim şunlar;

1- Mutasyonlar nasıl meydana gelir?

2- Mutasyon hiç olmazsa evrim durur mu?

3- Rastgele mutasyondan kasıt nedir? Oluş sebebinden bağımsız mutasyon demek midir?

Bu konuya aciklik getirecek ve en azindan bir baslangic olur düsüncesi ile bu linki paylasayim dedim.

http://evrimianlamak...101:Mutasyonlar

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Ben yola çıkıyorum çanta almıyorum, yağmur başlıyor uzun süre sonra tesadüfen elimde bir şemsiye oluşuyor.

bu mu?

Kesinlikle değil. Yeni yapılar önceki yapıların değişimiyle oluşur, yoktan var olmaz. Mesela orta kulak kemikleri, sürüngenlerin çene kemiklerinden zamanla evrilmiştir.

Şaka bir yana senin buradaki laf oyununu yemiyoruz Cübbeli. ''Mutasyon orada mevcut olmayan bir yapıyı, organı v.b. nasıl oluşturdu?'' demeye getireceksin. :)

Helhalde senin evrim anlayışında gözler 1 mutasyonla tesadüfen puff diye oluşuyor ve sonra seçiliyor ha? Böyle bir şey yok. Adım adım, yavaş yavaş oluşuyor.

Kanatlar, ön kolların, ön kollar bacakların, bacaklar yüzgeçlerin değişmesiyle oluştu. Mutasyonlar orada zaten olan özellikleri modifike ediyor.

Sitelerde Paylaş

Türkiye'de yaşayan insanların etnik anlamda saf Orta Asya'lı olmadığını, göçlerle gelenlerin yerli halkla melezleştiğini gösteriyor.

Sitelerde Paylaş

Kesinlikle değil. Yeni yapılar önceki yapıların değişimiyle oluşur, yoktan var olmaz.

Çok teşekkür ederim, mutasyon yeni bir organ yaratamıyor.

Yani mutasyonla doğan görünümlü şahin olabilir ama şahin marka bir araba mutasyonlar sonucu asla uçak olamaz.

Doğru mu anlamışım?

Sitelerde Paylaş

Çok teşekkür ederim, mutasyon yeni bir organ yaratamıyor.

Yani mutasyonla doğan görünümlü şahin olabilir ama şahin marka bir araba mutasyonlar sonucu asla uçak olamaz.

Doğru mu anlamışım?

Yeni bir şey söylemişim gibi teşekkür etmene gerek yok bence.

Bizler ''evrim'' dediğimize göre karmaşık organın mutasyonla puff diye çıkmasını beklemeyiz zaten.

Evrimi size bilerek çarpıtarak anlatan kaynaklardan okursan şaşırırsın tabi ki.

Hatta benim ''mutasyon bir ciğeri yoktan var eder'' dememi falan bekliyordun belki de.

Hayır yanlış. ''Yoktan yaratmıyor'' diye anlamalıydın. Öncekini modifiye ederek yaratıyor.

Mesela insanda olup şempanzede olmayan ilave bir organ yoktur.

Bütün organlar birbirinin aynısıdır. Modifiye olmuş halleridir.

Bütün memelilerin kemikleri ufak istisnalar dışında aynı kemiklerdir.

Mesela orta kulaktaki 3 kemik, sürüngenlerin arka çene kemiklerinden evrilmiştir.

Yani çenedeki kemikler zamanla arkaya göç etmiştir.

Elbette burada bir bilinç yoktur. Her adımda kemikleri en arkada olanlar seçilmiştir.

Bunun detayına girmeye gerek olduğunu zannetmiyorum.

Burada söylenmek istenen şey yeni yapıların genelde eski yapılardan köken aldığıdır.

Mesela gözler balıklarda ayrı, sürüngenlerde ayrı evrilmemiştir.

Balıklar ve sürüngenlerin ortak atasının zaten bir gözü vardır.

Ve bu modern türler de bu göz bilgisini o atasal canlıdan almıştır.

Balıkların gözleri zamanla suya adapte olurken, sürüngenlerinki karaya adapte olmuştur.

Bilmen gereken bir diğer nokta da kompleksililiğin gen sayısına bağlı olmadığıdır.

Mesela en büyük genom tek hücreli bir canlı olan amiptedir.

Komplekslilik nasıl oluşuyor diye sormuşsun. Gen sayısı mı nasıl artıyor?

Bun gen duplikasyonuyla oluyor. Bir genin ilave kopyaları yeni genlere dönüşüyor.

Sonuçta da aynı yapıların ikinci kopyaları çıkıyor, ikinci kopyalar yeni işlevler kazanıyor.

Aynı genin duplikasyonundan türeyen genlere ''gen aileleri'' denir.

Mesela onlarca genden oluşan globin gen ailesi, tek bir genin duplikasyonundan türemiştir.

Gen duplikasyonu oldukta sık bir olaydır. Gen kopyalarına paralog genler denir.

A geninin ilave kopyası çıktıktan sonra, elimizde öncelikle 2 tane A geni olur.

İkinci kopya mutasyonlara uğrayarak zamanla B genine dönüşürek farklılaşır.

Gen duplikasyonuyla gen doğumu deneysel olarak da gözlemlenmiştir.

tarihinde freand tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu soru da güzel Cübbeli..

Mutasyon rastgele genetik değişikliklerdir. Bir amacı yoktur.

Rastgele vuku bulur.

Eğer zararlı ise canlı ölür. Genlerini yeni nesillerde devam ettiremez.

Yararlı ise kalır.

Ama nötral da olabilir. Yani ne zararlıdır ne de yararlı.

O zaman da kalır.

Mutasyonların birçoğu ya yararlıdır ya da nötraldir. Hepsinin zaralı olduğu yanlış bir görüştür.

Verdiğin ilk örneğe dönelim.

Canlıların çoğunda yağmur, kar ve güneşli hava için yararlı mutasyonların hepsi yoktur.

Yalnız yağmur için vardır örneğin. Kar yağınca ölürler ve genlerini yeni nesillere geçirmezler.

Ama aynı canlıların bazılarında üçü de vardır. Mutasyonlar rastgele olduklarından olumsuz koşullara maruz kalan bazı canlılar yaşayacaklardır.

Çoğu mutasyon nötral olduğundan ne zararı vardır ne de yararı.

Ama koşullar değişince ya zararlı bir etkiye neden olacaklardır ya da yararlı bir etki nedeni olacaklardır.

Yani anlayacağın, mutasyonlar genlerde her zaman vardırlar. Ve canlı onların yararlı veya zararlı etkilerine maruz kalır.

Mutasyonun yararlı etkilerinin olacağı koşullar oluşursa canlı yaşar ve genlerini yeni nesillere geçirir.

Aynı mutasyonlar türün her üyesinde olmayabilir ve yoktur.

Onlar koşullar değişince yok olurlar. Geride kalan birkaç canlıdan değişen koşullara dirençli yeni bir tür ortaya çıkar.

bu yazıya göre mutasyonlar doğal koşullara karşı canlıları koruyor gibi geldi bana. doğal koşullar ise canlıların gereğinden fazla çoğalmasını kontrol ediyor. yaşam ve ölüm dengede tutuluyor.

bu düşüncemi yanlışlayacak bir durum var mı ?

Sitelerde Paylaş

gen duplikasyonuyla yeni organ çıkar mı?

Tek adımda bir organın oluşması mümkün değildir.

Yani hiçbir gözsüz canlı, gözlü bir evlat sahibi olmamışır.

Mutasyonlar orada mevcut olan dokunun yapısını her adımda yavaşça değiştirir.

Gözün evrimi bu şekildeki gibi binlerce mutasyonunun birikimiyle olmuştur.

nilsson-pelger_model_of_eye_evolution.jpg

Sitelerde Paylaş

Çekik gözlülük dominan bir niteliktir. Yani çekik göz geni olanlarda hemen her zaman çekik gözler de olacaktır.

Bu dominan nitelik kısmi de olabilir. Yani hafif bir çekik gözlülük mümkündür. Siyah bir kadının beyaz bir erkekle çiftleşmesinden doğan bebeklerin daha az siyah olması gibi.

Bu sorunun cevabını sen benden iyi biliyorsun Cübbeli.

Çocuklarına bak. Onlar çekik gözlü iseler, ya hanımın seni aldatmıştır, ya da sende çekik göz geni vardır...

Kehhhhhhhhhhhhhhhhhhhh keh kehhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh

Türkiye'de yaşayan insanların etnik anlamda saf Orta Asya'lı olmadığını, göçlerle gelenlerin yerli halkla melezleştiğini gösteriyor.

Sevgili Hacı, ben böyle bir soru sormuştum, arkadaş böyle bir cevap vermişti. Sen ne diyeceksin buna.

Sitelerde Paylaş

Arkadaş doğru söylüyor. Çekik gözlülük dominan bir niteliktir ama bu onun zamanla kaybolmayacağı anlamına gelmez.

Yüzlerce nesil sonra çekik gözlük kaybolur.

Ama bazılarında hala etkisi görülebilir. Bu etki çok azdır.

Bir genin dominan olması demek zamanla ileri nesillerde etkisinin yok olmayacağı anlamına gelmez.

Dominan özellik birkaç nesilde kaybolabilir.

İlginç olarak beş on nesil sonra tekrar ortaya çıkabilir.

Atalarında bir zenci olan insanların çocukları hemen her zaman beyazdır.

Ama yine de arada bir aynı insanın zenci veya koyu derili çocuğu olabilir.

Sitelerde Paylaş

Mutasyon DNA'nın her segmentinde gerçekleşir.

Zaten DNA'nın yüzde 90'ının bilinen bir işlevi yoktur. Bu hiç yoktur anlamına gelmiyor ama. Biz bilmiyoruz.

Ona junk DNA deniyor. Mutasyonların çoğu orada olur zaten.

Yani gen mutasyonu daha da nadirdir.

Sitelerde Paylaş

Mutasyon DNA'nın her segmentinde gerçekleşir.

Zaten DNA'nın yüzde 90'ının bilinen bir işlevi yoktur. Bu hiç yoktur anlamına gelmiyor ama. Biz bilmiyoruz.

Ona junk DNA deniyor. Mutasyonların çoğu orada olur zaten.

Yani gen mutasyonu daha da nadirdir.

Aynen öyle. Mutasyonların ezici çoğunluğu nötraldir.

Çoğu mutasyon sizin de dediğiniz gibi Junk DNA'dedir.

Velev ki genin üzerine düşse bile o mutasyon yine nötral olabilir.

Çünkü 61 kod 20 aminoasidi kodlamaktadır. Genetik kod dejeneredir.

Üçüncü sıradaki baz çifti değişse bile genelde aminoasit sekansı değilmez.

Velev ki proteinin yapısı değişse bile mutasyon aktif bölgenin uzağında olabilir.

Velev ki aktif bölgeye rastgelse bile çok benzer kimyasal özellikle bir aminoasit denk gelebilir.

Sitelerde Paylaş

MUTASYONUN ETKİSİ YANLIŞLIKLA KEŞFEDİLDİ

http://www.ntvmsnbc.com/id/25382131/

Arkadaşım, mutasyonların çoğu nötraldir derken ne dediğimizi anlamamışsın sen.

Öncelikle burada evrim konuşmuyoruz, bildiğin düz klasik genetik konuşuyoruz.

Biz burada ''keşfedemediğimiz mutasyon'' veya ''tanımlayamadığımız mutasyon'' demiyoruz.

Mutasyonlar her nesilde en az 50 kere oluyor ve bunların neredeyse tamamı etkisizdir diyoruz.

Yani tamamen sağlıklı bir insanın DNA'sına bakarsak bile nesillerce birikmiş bir sürü mutasyona rastlıyoruz.

Biz burada diyoruz ki istatistiksel olarak toplam DNA'da meydana gelen değişimlerin çoğu fayda ve zarara sebep olmaz.

Şayet bir mutasyonun etkisi varsa o etkisi genelde zararlı olur. Ama etkisi varsa dedik.

Genler ve regulatörler üzerine denk gelmeyen mutasyonlar genelde nötraldir dedik.

İnsanda regulatör diziler ve genler toplamda %15-20 yer kaplar. Yani insan mutasyonlarının %85'i nötraldir.

Geri kalan %15'lik kesimdeki mutasyonlarsa genelde zararlıdır. Etkileri azdan çoğa değişebilir.

Geni toptan yok eden ölümcül mutasyonlar sonraki nesillere geçemez, öbürleri bir ihtimal az da olsa geçebilir.

Ama virüslerde ''kodlamayan DNA'' yok denecek kadar azdır ve küçük genomun hepsi gendir.

Çünkü HIV gibi retrovirüslerin genomları sadece RNA'dan oluşur. Bu yüzden non-coding sequence bulunmaz.

Bu yüzden virüsler ve bakteriler gibi küçük genomlu varlıklarda mutasyonlar neredeyse her zaman gen üzerine düşer.

Senin verdiğin K172 mutasyonu ''gen üzerinde olan ve proteini değiştiren'' bir mutasyondur ve virüse zararlıdır.

Senin örnek verdiğin K172 mutasyonu reverse transcriptase enzimini kodlayan gende olmuştur.

Gen üzerinde olduğu için ''zaten bizim zararlı olduğunu bekleyeceğimiz tarzda'' bir mutasyondur. Çünkü proteini değiştirmiştir.

Gendeki değişim proteine de yansımış ve reverse transkriptazı ilaçlara duyarlı hale getirmiştir.

Polimorfizim bir popülasyonda %1 sıklıktan fazla görülen mutasyonlara verilen isimdir.

Ben zaten açıkça ''gen üzerinde meydana gelen'' mutasyonların %70-%80 zararlıdır diyorum.

Geri kalan %20'lik gen mutasyonları da neredeyse(nearly-neutral) nötraldir. Acaba nedenini biliyor musun?

Çünkü DNA'da 61 kod 20 aminoasidi kodluyor. Yine aynı aminoasit gelirse protein değişmiyor.

AAA yerine AAG olursa yine fenilalanin kodlanır ve üretilen protein yine aynı olur. Buna sessiz(silent) mutasyon denir.

Özetle toplam DNA'daki mutasyonların çoğu nötraldir, ''gen üzerine düşen'' mutasyonların çoğu zararlıdır.

Hem nötral mutasyona neden saldırıyorsun ki kimse nötral mutasyonlar evrime fayda sağlar demedi.

Konu faydalı mutasyon olsa ve saldırsan evrime takmış derdim ama nötralin evrimle alakası yok gibi. :)

tarihinde freand tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...