Jump to content

Dünya Kaç İnsanı Destekleyebilir?

Recommended Posts

Dunyanin destekleme kapasitesi yerinde mi sayiyor peki?

Ne kadar insan varsa en az o kadar insani destekleyebilir. Bazilari sayi asilmis demis. Sayi asilamaz. Bu kadar insan var ise bu kadar insan desteklenebiliyor demektir.

Insan artisi hizi ile insan idame ettirebilme kapasitesi artisini kiyaslamak lazim. Bu iki artisin kesisecegi yer sinir olacaktir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 48
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Dunyanin destekleme kapasitesi yerinde mi sayiyor peki?

Ne kadar insan varsa en az o kadar insani destekleyebilir. Bazilari sayi asilmis demis. Sayi asilamaz. Bu kadar insan var ise bu kadar insan desteklenebiliyor demektir.

Insan artisi hizi ile insan idame ettirebilme kapasitesi artisini kiyaslamak lazim. Bu iki artisin kesisecegi yer sinir olacaktir.

Sen hiç 700 milyar insanı bir arada düşünebiliyor musun?

Sence dünya bu kadar insanın destekleyebilir mi?

Bu sayıya en fazla 1000 yıl içinde ulaşılacak......

Hala farklı düşünmüyor musun?

Sitelerde Paylaş

Hala farklı düşünmüyor musun?

Bu ongoruler su anki dataya gore yapilan ongorulerdir. 1000 yil sonrasinin nufusu tahmin edilemez. Extrapolation olur. Benim demeye calistigim dunyanin destek kapasitesinin nasil degisecegini bilmeden bir rakama ulasamazsiniz. Eskiden ayni miktarda tarim urununun elde edildigi alanin teknoloji ilerledikce ne kadar kuculdugunu dusunun.

Belki 1000 yil sonra bir sehir nufusunu doyurmaya yetecek gida tarlalarda degil, saksilarda yetistirilecek.

Belki bin yil sonra insanlar kalori harcamasini engelleyen bir teknoloji gelistirecekler ve besin ihtiyaci azalacak.

Daha Japonlar simdiden kucuk kapsul odalarda hayat yasiyorlar. Dunyanin sehirlesmis alanlari mi daha fazla bos alanlari mi?

Dunyanin her bir tarafi gokdelen olsa 700 milyar insan bile yasar..

Sitelerde Paylaş

Dünya nufusu şu anda bile aşırı...

Açlık ve hastalıklar yaygın.

Oysa teknoloji ve bilim en çok ölüme neden olan hastalıkları ve açlığı önlemede yeterli...

Buna rağmen insanlık zorlanıyor.

Artan nufusun hiç düşünümeyen yan etkilerinin başında virutik hastalıklar gelir.

Popülasyon belli bir düzeye ulaşlır ulaşmaz, pandemiler onu aşağı indirecektir.

Dünyanın optimum kaç insanı besleyeceği bilinmiyor.

Çünkü yaşam standardı diye bir şey var.

Kaç insanın yaşayabileceğine o karar veriyor.

Yaşam standardı ne kadar yüksek tutulursa, o kadar az insan yaşayabilir dünyada.

Giderek yükselen yaşam standardı ile birlikte ömür de uzuyor.

Dünyanın destekleyeceği insan sayısı belki şu anda bile aşılmıştır.Ya da aşılmak üzeredir.

Sitelerde Paylaş
Dünya nufusu şu anda bile aşırı...

Açlık ve hastalıklar yaygın.

Oysa teknoloji ve bilim en çok ölüme neden olan hastalıkları ve açlığı önlemede yeterli...

Buna rağmen insanlık zorlanıyor.

Artan nufusun hiç düşünümeyen yan etkilerinin başında virutik hastalıklar gelir.

Popülasyon belli bir düzeye ulaşlır ulaşmaz, pandemiler onu aşağı indirecektir.

Dünyanın optimum kaç insanı besleyeceği bilinmiyor.

Çünkü yaşam standardı diye bir şey var.

Kaç insanın yaşayabileceğine o karar veriyor.

Yaşam standardı ne kadar yüksek tutulursa, o kadar az insan yaşayabilir dünyada.

Giderek yükselen yaşam standardı ile birlikte ömür de uzuyor.

Dünyanın destekleyeceği insan sayısı belki şu anda bile aşılmıştır.Ya da aşılmak üzeredir.

Demek ki iktisat ile pozitif bilimin "kapasite" anlayisi birbirinkinden farki :)

tarihinde Yer Su tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İnsani değerlerin erezyonu bile nüfus fazlalığından bunalan insanlığın bir tepkisi belkide. Her ne kadar bunu farklı sebeplere bağlamak mümkünse de, bence durum bu. İnsanlığın çoğunluğu yüksek yaşam standartlarını medya sayesinde görüyor ve yaşam standardını yükseltmek istiyor. Üstelik çoğu bilinçsizce ve bir açgözlülük ile bunu istiyor. Yaşam satandardı anlayışı yükseldiğine göre, yaklaşık 7 milyar nüfus çok fazla. Bitmeyen sorunlarda ortada zaten. Aman teknoloji gelecekte sorunları çözecek, 10 milyar olsak ne gam diyenler, Marsta yaşıyor herhalde. Ya sayı saymayı bilmiyorlar yada......... Neyse işte.

Doğal hayatın ve kaynakların korunması, çevre sorunlarının çözülmesi ve insani yaşam standartları son derece önemlidir. Aman insanlar yaşasında adı yaşamak olsun anlayışı çok tuhaf. Sadece karnını doyurarak yaşayan insan anlayışı bugün benimsenemez herhalde. O kadarla kalmıyor ki bu durum, eğitimi ne olacak, sağlık sorunları ne olacak? Ayrıca buzullar eriyor, bunun farkında değil misiniz? Hala 7 milyarın üzerinde nüfusa normal bakanlar var. Ne eski ne geleneksel ne berbat zihniyet sahipleri var ya. Burada bunlara laf anlatacağızda, ohoooo.

Belli bir araştırmaya dayanarak söylemiyorum. Ama 2-3 milyar nüfus dünyaya yeterde artar bile. İnsanların aklını başına toplaması ile zaman içinde bu sayı civarlarına düşmesini dilerim.

tarihinde baglanti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

şimdiki fosil yakıt kullanılan ve atıkların dönüştürülemediği sistemde 2-3 milyar da çok. İnsandaki hırsla birlikte yeterince artmayan bilim- dünyayı sona götürür.

Kaldırır diyen arkadaşlara katılıyorum. İnsan yaşam teknolojisi ekolojiye tam olarak adapte olduğunda, şimdikinin misillercesini kaldırabilir. Dünya milyarlarca üyeli insan kolonisinin mükemmel yuvası olabilir. Yanında yağmur ormanları, vahşi hayat "insan kolonisinin hizmetinde" aynen devam ederken.

Sitelerde Paylaş
şimdiki fosil yakıt kullanılan ve atıkların dönüştürülemediği sistemde 2-3 milyar da çok. İnsandaki hırsla birlikte yeterince artmayan bilim- dünyayı sona götürür.

Kaldırır diyen arkadaşlara katılıyorum. İnsan yaşam teknolojisi ekolojiye tam olarak adapte olduğunda, şimdikinin misillercesini kaldırabilir. Dünya milyarlarca üyeli insan kolonisinin mükemmel yuvası olabilir. Yanında yağmur ormanları, vahşi hayat "insan kolonisinin hizmetinde" aynen devam ederken.

Anlamadığım şey şu. İnsan sayısının fazla olması neden bu kadar çok isteniyor? Bunun size bir faydası mı olacak? Ne kadar çok olursak o kadar iyi demek mi bu? İnsan nüfusu daha az olunca birilerine haksızlık mı oluyor? Nedir bu kalabalık hevesi? Dünya görüşü ne olursa olsun geleneksel kafa hep böyle düşünür diyesim geliyor. Daha az ve kaliteli insan anlayışı ancak geleneksel kafa yapısından kurtulmuş insanlara has galiba. Ne yazık ki sayımız az.

Eğer insanlık daha iyi bir yerlere gidecekse bu yığın yığın insan ile olmayacak bence. Daha az bir nüfus ve kaliteli insan yetiştirmekle olacak. Doğal kaynaklar ve teknoloji münkün kılıyor diye her yeri insan doldurmak ne kadar mantıklı olur? Bir tıkanma yada bir terslik milyonların ızdırabı yada ölümü demektir. Çokluğun yarattığı sorunlar hep büyük olur. Denge ve biraz boşluk her zaman avantajdır. Ama ben kime anlatıyorum bunları. Geleneksel kafa yapısına sahip olduğu halde "yok değilim sen öylesin" diyecek insanlara mı? Bu başka bir başlıkta başka bir ifade ile çok güzel tartışılıyorda, şimdi o ifadeyi anmayayım. Nede olsa burası bilim forumu.

Sitelerde Paylaş

Yakın gelecekte hiçbir teknolojinin kitlesel açlığı önleyebileceğini sanmıyorum ve dünyadaki açlık sorununun hepimizin sandığından ve bildiğinden çok daha fazla olduğunu tahmin ediyorum.

tarihinde Nitsuga tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

>>> Dünya yeter,hatta daha fazla insana bile yeter.Mesele kaynakların doğru kullanımı,sürdürülebilir kalkınma ve gelir dağılımında adaletten geçer.Bunların hiçbiri mevcut değil veya istenilen düzeyden çok uzaklarda.

Eğer insanların hayat standartlarını iyice kısarsanız.. Yani mesela, herkesin bir arabası, bir telefonu, bir özel banyosu vs. olmazsa, o zaman başak olacaktır. Ama bu gibi ihtiyaçları hesaba katarsanız, Dünya 2 - 2.5 Milyar kişiye ancak yetebilir.

Ama bugün çok daha fazla adam var? Evet var ve dünya yetmiyor. İşte denizleri kuruttuk. Göllerin suyu, yağan yağmur yetersiz. Yollar yetmiyor. Yağmur ormanlarını yok ettik. Biline en büyük kitlesel yok oluşu ortaya koyduk. Ve ancak öyle yaparak bu kadarcık insana bir yer sağladık. Ama ne yaptık?

Kendimizi gökten zembille inmiş, dünya onun için özel olarak yaratılmış cennet çocukları olarak gördüğümüz için, bizi var eden çevre koşullarını yok ettik, yerien yenisini koyduk. Ama unuttuk ki, biz bu koşullarda ortaya çıkmadık, bu koşullarda yaşayamayız. İşte o noktaya geldik şu anda..

Yapmak gereken, dünyanın insan barındırma potansiyelini artırmaktır. Biz ise onu geliştirmek yerien, sömürmeyi tercih ettik. Mesela, bir inek günde 1 kg süt verebilir normalde, ama melez özel türler 50 kg süte bana mısın demez.. İşte bunun gibi, bir şeyler yapıp, dünyayı daha verimli hale getirebilirdik, ama bunun yerine yağmalayıp tüketmeyi tercih ettik.

Eğer mantalitemiz değişir, dünyayı doğal çevresine uyumlu olacak şekilde, ekosistemlerini dengede tutup türleri yok etmeye çalışmadan geliştirirseniz, dünya trilyonlarca insana bile gani gani yetecektir.

Sitelerde Paylaş
Eğer mantalitemiz değişir, dünyayı doğal çevresine uyumlu olacak şekilde, ekosistemlerini dengede tutup türleri yok etmeye çalışmadan geliştirirseniz, dünya trilyonlarca insana bile gani gani yetecektir.

Bunun için aydan dünyaya uzanan tepedelenler inşa ederiz artık. Çünkü gökdelen falan yetmez trilyonlarca insana. Nede olsa dahiyane buluşlar gerekir. Ayrıca Eskimolara söyleyelim, onlarda buzdan gökdelen yapmayı bir zahmet başarsınlar artık.

Sitelerde Paylaş
Bunun için aydan dünyaya uzanan tepedelenler inşa ederiz artık. Çünkü gökdelen falan yetmez trilyonlarca insana. Nede olsa dahiyane buluşlar gerekir. Ayrıca Eskimolara söyleyelim, onlarda buzdan gökdelen yapmayı bir zahmet başarsınlar artık.

gökdelen değil. Bunun için çok fazla çelik gerekecek. Bunun için dünyanın demirinin yeteceğini sanmıyorum. Ayrıca, insanın insanca yaşamasına uygun ekolojik yaşam ancak toprağa yakın olmakla mümkündür. toprak yaşamını katkat yükseklere, fanusların içine taşımak akıl karı gözükmüyor.

Bunun yerine "koloni" benzetmesi yaptım ya.

Karınca kolonileri toprağın içinde yaşar. Buna benzer bir yapılanmayı Tunus'ta (tv'de) görmüştüm.

Termitlerin yuvaları gökdelene benzetilebilir evet.

Arıların petek dizilimi ve kovanın şekli de insan yerleşimine örnek olabilir... eveeet.

Sitelerde Paylaş
gökdelen değil. Bunun için çok fazla çelik gerekecek. Bunun için dünyanın demirinin yeteceğini sanmıyorum. Ayrıca, insanın insanca yaşamasına uygun ekolojik yaşam ancak toprağa yakın olmakla mümkündür. toprak yaşamını katkat yükseklere, fanusların içine taşımak akıl karı gözükmüyor.

Bunun yerine "koloni" benzetmesi yaptım ya.

Karınca kolonileri toprağın içinde yaşar. Buna benzer bir yapılanmayı Tunus'ta (tv'de) görmüştüm.

Termitlerin yuvaları gökdelene benzetilebilir evet.

Arıların petek dizilimi ve kovanın şekli de insan yerleşimine örnek olabilir... eveeet.

puppetularz, anibalın trilyonlarca insan sözü üzerine kinaye ve şaka yapıyorum. Sen ise çıkmış ciddi ciddi neler anlatıyorsun. Sizler hepiniz şaka mısınız ya? Bu kadar insanı ne yapacaksınız? Ne gibi bir zorunuz var anlamadım ki. Evrimin karınca aşamasına mı takılı kaldı beyinleriniz? Sürü zihniyetinden ne zaman kurtulup kaliteli insanlardan oluşan toplum anlayışına geleceğiz acaba? Çokluk ancak sürünün isteği olabilir. Bu başlıkta bazı açıklamalara inanamıyorum. Neyse herkes istediği gibi fikrini söyler. Bende söylüyorum işte.

Sitelerde Paylaş

bildiğim kadarıyla nüfusun en fazla 10 milyar sewiyesine çıkacağı daha sonrada yawaş yawaş azalma eğilimi göstereceği yönünde tahminler war

Sitelerde Paylaş

Dünyada askeri savunmaya harcanan paraların askeriyeye harcanmadığını

Bu paraların eğitim altyapı gıda sağlık vb. faideli yerlere harcandığını

Ve adaletli bir gelir dağılımı geliştirildiğini

Boşa tek kuruş harcanmadığını ve tüm dünyanın barış içinde

Hiçkimsede aç kalma korkusu olmadığını düşünürsek

Benim kanaatimce dünya 70 milyar insana dahi yeter.

Ah o nefis yokmu insanları aç kalmayla korkutan nefis

mal yığma hırsı,toprak kazanma hırsı,herşeye sahip olma hırsı,daha zengin olma hırsı

iktidara sahip olma hırsı

bunlar da var oldukça ve arttıkça dünya ancak 350 milyon insana yeter.

Bir tarafta 350 milyon bir tarafta 70 milyar.

İnsanlar ne yapıyorsa kendine yapıyor ah ah.

Bu arada Sultangaliyev e tamamen katılıyorum söylediklerini tekrar yazmama gerek yoktur.

Sitelerde Paylaş
puppetularz, anibalın trilyonlarca insan sözü üzerine kinaye ve şaka yapıyorum. Sen ise çıkmış ciddi ciddi neler anlatıyorsun. Sizler hepiniz şaka mısınız ya? Bu kadar insanı ne yapacaksınız? Ne gibi bir zorunuz var anlamadım ki. Evrimin karınca aşamasına mı takılı kaldı beyinleriniz? Sürü zihniyetinden ne zaman kurtulup kaliteli insanlardan oluşan toplum anlayışına geleceğiz acaba? Çokluk ancak sürünün isteği olabilir. Bu başlıkta bazı açıklamalara inanamıyorum. Neyse herkes istediği gibi fikrini söyler. Bende söylüyorum işte.

Böyle yazacağını öngörmüştüm.. Tanımışız biraz demek ki :}. Kimin ne dediğinin ve ne düşündüğünün ziyadesiyle farkındayım merak etme...

Dikkat edersen ben "şimdiki nüfusun misillercesini kaldırır." demiştim. Trilyonları değil. Yeryüzünün yerleşim kapasitesini bilmediğim için tam sayıyı söyleyemem. Ama o kadar yükseklerde gözüm yok, 70 milyar ilk aklıma gelen.

Sitelerde Paylaş

Sürü zihniyeti insanlık için felakettir(koyun sürüsü için). Birileri güder, faydalanır. Hep yerilen budur. Ama doğal hayvan sürüleri iyidir; takdir edilesi, örnek alınası. Ve zaten insanlar kabileden şehir hayatına doğru sürüden koloniye geçiş halinde.

İşbölümlerinin çeşitlenip, bireylerin kendisi için değil ortak çıkar için çalışması, gelişmişlik emaresi.

Koloni zihniyeti insanlığın kurtuluşu. Bu zaten şu anda mükemmel olmayan bir şekilde işlemekte. En iyi "karınca kolonisi" olarak Japonya'yı örnek veremez miyiz? Buna rağmen, herkes de pek ala kendi özgür ve kaliteli yaşamına sahip. (şimdi buna karşı çıkılabilir :} )

Sitelerde Paylaş

İmzasında "yaşasın hırsızlık" diyen birisine bakın neler söylüyor? şaşırmış olmalı!! :

Dünyaya gelen her insanı Allah rızkıyla dünyaya getirir. Fakat hırsız-uğursuz-çapulcu insanlar başkalarının haklarını çaldıkları için insanlığın bir kısmı yiyecek ekmek bulamıyor.

Demek put'unuz dünyaya gelen her insanı rıskıyla gönderiyor. Bravo valla şu puta. Afrika'daki bazılarını nedense zırnık koklatmadan rızıksız gönderiyor ama neyse konu bu değil.

Hem imzanda "yaşaşın hırsızlık" diye slogan taşı, hem de kalk hırsızları yer. Kalkar bir de şimdi "islam hırsızlık değildir, neyi çalmış?" filan der.

İspat mı istiyorsun? Ben mesela soyuluyorum. Kim tarafından? İslam tarafından. Nasıl mı? Aslında soygunu yapan sizler olduğunuz için çok iyi bilirsiniz nasıl bir soygun yaptığınızı ama bilmeyenlere açıklayalım.

Senin caminin parasını ben ödüyorum, aleviler de ödüyor, rumlar ve ermeniler de ödüyorlar. Siz bu parayı gönül rızasıyla almıyorsunuz, hırsızlık yoluyla gasp ediyorsunuz. İslam, soygunculuk sayesinde ayakda kalan bir mafyadır. Sizler de, İslamcılar olarak, mafyanın elebaşı üyelerisiniz.

Yani senin cebinden çıkması gereken parayı benden çalıyorsun. Hem de öyle azbuz filan da değil, her yıl katrilyonlarca lira çalıyorsunuz. Diyanet denen mafya dergahınızın, okullarda verdiğiniz zorunlu ahlaksızlık derslerinin, müftülerinizin, camilerinizin ve neyiniz varsa herşeyinizin masrafını insanlardan soygun yoluyla sağlıyorsunuz. Yüzünüz bile kızarmadan, en ufak bir utanç duymadan hem de.

Zaten İslam bir din filan değildir, hırsızlık ve uyuşturucu ticaretiyle uğraşan bir mafyadır, ayakta kalabilmesinin tek sebebi ise budur, hırsızlık, gasp, uyuşturucu ticareti, tehdit, cinayet hepsi sizde, utanmadan bir de kimseye çamur atmayın.

İşe bak sen, hırsızın en önde gidenleri kalkmış başkalarına hırsız diye sitem ediyor.

tarihinde Notamatik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ee peki ne yapalım haci ağabey.. insanları mı öldürelim ? yoksa uçkurlarını mı köreltelim ?

ne yapalım ? insanlar geliyor yaşıyor ve ileriki nesillere petrol olmak üzere ölüyor. doganın kuralı bu..çocuksuz yaşamak zorunda kalan çiftler tanıyorum..tüm zenginlikleri ,mal mülk varlıkları yüzlerini güldüremiyor.üreme dürtüsü tüm yaşamlarını kaplamış..o doktordan bu doktora koşuşup duruyorlar..onlara sorarsak ,dünyanın kapasitesi onların umurunda bile olmaz..mallarını bırakabilecekleri ERKEK evlat istiyorlar.. dördüz beşiz altız kız evlatları olsa , yine de tatmin olmazlar illaki bir erkek evlat isterler..bu şu anda dünyada yaşayan milyarlarca müslümanın genel görüşüdür..bu fikirleri ben sen değiştiremeyiz.bu böyle gelmiş boyle gidecek..bakınız çinde en fazla bir evlat için izin var..bu şekilde nüfus planlamasına gidiyorlar..ilk evlat kız ise , ikinci bir evlat hakkı daha tanınıyor..erkek evlat :)) ..dünyanın her yerinde bu böyle..

Sitelerde Paylaş
İmzasında "yaşasın hırsızlık" diyen birisine bakın neler söylüyor? şaşırmış olmalı!! :

Demek put'unuz dünyaya gelen her insanı rıskıyla gönderiyor. Bravo valla şu puta. Afrika'daki bazılarını nedense zırnık koklatmadan rızıksız gönderiyor ama neyse konu bu değil.

Hem imzanda "yaşaşın hırsızlık" diye slogan taşı, hem de kalk hırsızları yer. Kalkar bir de şimdi "islam hırsızlık değildir, neyi çalmış?" filan der.

İspat mı istiyorsun? Ben mesela soyuluyorum. Kim tarafından? İslam tarafından. Nasıl mı? Aslında soygunu yapan sizler olduğunuz için çok iyi bilirsiniz nasıl bir soygun yaptığınızı ama bilmeyenlere açıklayalım.

Senin caminin parasını ben ödüyorum, aleviler de ödüyor, rumlar ve ermeniler de ödüyorlar. Siz bu parayı gönül rızasıyla almıyorsunuz, hırsızlık yoluyla gasp ediyorsunuz. İslam, soygunculuk sayesinde ayakda kalan bir mafyadır. Sizler de, İslamcılar olarak, mafyanın elebaşı üyelerisiniz.

Yani senin cebinden çıkması gereken parayı benden çalıyorsun. Hem de öyle azbuz filan da değil, her yıl katrilyonlarca lira çalıyorsunuz. Diyanet denen mafya dergahınızın, okullarda verdiğiniz zorunlu ahlaksızlık derslerinin, müftülerinizin, camilerinizin ve neyiniz varsa herşeyinizin masrafını insanlardan soygun yoluyla sağlıyorsunuz. Yüzünüz bile kızarmadan, en ufak bir utanç duymadan hem de.

Zaten İslam bir din filan değildir, hırsızlık ve uyuşturucu ticaretiyle uğraşan bir mafyadır, ayakta kalabilmesinin tek sebebi ise budur, hırsızlık, gasp, uyuşturucu ticareti, tehdit, cinayet hepsi sizde, utanmadan bir de kimseye çamur atmayın.

İşe bak sen, hırsızın en önde gidenleri kalkmış başkalarına hırsız diye sitem ediyor.

notamatik , neden ? bu ülkenin yüzde 90 ı musluman değil mi ? ee bu devlet ne yapacak..klise mi açacak ???? milletin ibadet etmesi için camilere ihtiyaç var..imamlara da ihtiyaç var..müftülere de .....

kimse destek vermezse bile müslümanlar kendi aralarında para toplar , dikerler minareyi..sen gönlünü ferah tut..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...