Jump to content

Dünya Kaç İnsanı Destekleyebilir?

Recommended Posts

notamatik , neden ? bu ülkenin yüzde 90 ı musluman değil mi ? ee bu devlet ne yapacak..klise mi açacak ???? milletin ibadet etmesi için camilere ihtiyaç var..imamlara da ihtiyaç var..müftülere de .....

kimse destek vermezse bile müslümanlar kendi aralarında para toplar , dikerler minareyi..sen gönlünü ferah tut..

neden öyle yapmıyorlar o zaman ??

%90ı müslüman değildir türkiyenin bu absürd bir rakamdır ve taraflıdır.

Benimde kimliğimde islam yazıyor ama ateistim umarım farkı anlamışsındır !

Eğer bütün dini kurumlara,camilere,hacılara,hocaların parası gönül rızası ile toplanmaya kalksın hepsinin saltanatı biter !

Alınan vergilerle sadece cami yapılmıyor bunun imamı var diyaneti var vs vs

bir kez daha Notamatik'e katılmamak elde değil !Teşekürler Notamatik

Sitelerde Paylaş
  • İleti 48
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

>>> Bunun için aydan dünyaya uzanan tepedelenler inşa ederiz artık. Çünkü gökdelen falan yetmez trilyonlarca insana. Nede olsa dahiyane buluşlar gerekir. Ayrıca Eskimolara söyleyelim, onlarda buzdan gökdelen yapmayı bir zahmet başarsınlar artık.

Demekki gökdelen yapmak senin için çözüm değil. Sana mantaliteyi değiştirmek diyoruz,ama anlamıyorsun haliyle..

Eğer bunu yapamıyorsan, elinde milletin uçkurunu bağlamak ve arasıra harp çıkarıp nüfusu seyreltmekten başka bir seçenek yok. Amanda gideriz, uzayda koloni kurarız vs. işleri bir martavaldan ibarettir, ancak çok çooook uzun vadede, en azından binlerce yıl sonra ancak bir çözüm olabilir.

Sitelerde Paylaş
>>> Bunun için aydan dünyaya uzanan tepedelenler inşa ederiz artık. Çünkü gökdelen falan yetmez trilyonlarca insana. Nede olsa dahiyane buluşlar gerekir. Ayrıca Eskimolara söyleyelim, onlarda buzdan gökdelen yapmayı bir zahmet başarsınlar artık.

Demekki gökdelen yapmak senin için çözüm değil. Sana mantaliteyi değiştirmek diyoruz,ama anlamıyorsun haliyle..

Eğer bunu yapamıyorsan, elinde milletin uçkurunu bağlamak ve arasıra harp çıkarıp nüfusu seyreltmekten başka bir seçenek yok. Amanda gideriz, uzayda koloni kurarız vs. işleri bir martavaldan ibarettir, ancak çok çooook uzun vadede, en azından binlerce yıl sonra ancak bir çözüm olabilir.

Esprili cevabıma espri ile karşılık verdiğini düşünüyorum anibal. Yoksa senin bilgilerine sahip birisi böyle iptidai çözümlerden bahsetmez. Benim görüşüm gibi yakıştırarak yapsan bile. Bende bu kadar bilgisiz olacak değilim elbette. Doğum kontrolü diye bir şey var değil mi? Mantalite değiştirmek ve teknoloji ile böyle büyük bir nüfus dünya üzerinde yaşaşayabilir diyorsan, bu senin görüşündür. Sonuçta ben kendi görüşümü söyledim, seni ve bazı arkadaşları da kendime göre eleştirdim. Kalabalık sevmem de ondan herhalde. Bireysel görüşüm böyle. Hani bir söz vardır nerde çokluk orda dert derler. Uymadı ama sözün aslını söyleyemeyeceğim şimdi.:)

Sitelerde Paylaş

>>> Mantalite değiştirmek ve teknoloji ile böyle büyük bir nüfus dünya üzerinde yaşaşayabilir diyorsan, bu senin görüşündür.

Ya bunu yapacaksınız, ya da, diğer "iptidai" çözümleri. Başka bir yol var mı?

Olur, olmaz, sindirilebilir, sindirilemez vs. ayrı konu. Ama örnek olsun diyerek laf olsun cihetinden bir öneride bulunayım: Bir ailenin 100m2 ev sahibi olması çok fazla ve gereksiz. Tuvalet, banyo gibi şeyler ortak kullanılabilir. Odalar, bir kişi için minimize edilebilir. Böylece bir aile için 20m2 içinde çözüm getirirsiniz.

İyide, bu ne halta yarıyacak ki? Komün evleri mi yapıcaz? böyle boş ve gerzek laflarla bir yere varamazsınız. Nasıl derseniz, el mahkum çölde ev yapmanız gerekecek. Ve o evlerde yaşayacak insanlar için soğutma vs .dertleri olacak. 100 m2 için soğutma ile 20 m2 için soğutma masrafını düşünürsen? Para nedir ki, basarız, matbaamız var bir cevap değil. O enerji için dünyanın kaynaklarını sömürmeniz gerekiyor. Amanda rüzgar enerjisi diyeceksiniz, amanda güneş enerjisi.. İyide bunları tesis etmek içinde yere ihtiyacınız var. Eğer siz enerji ihtiyacını 5 misli kısarsanız, dünyaya en az 5 misli fazla insan sığdırabilirsiniz. Ve bunu yaparekn daha az atık, daha az ekosisteme zarar vermiş olursunuz. Bugün çölde yaşayamıyor olmamızın nedeni, çok pahalıya çıkıyor olması. Ama yarın yer kalmayınca ne olacak?

Ve savaşlara bakarsanız, dünyanın olmasada, memleketlerin insanlara dar gelmesi, kaynaklaırn yetersiz kalması sebebiyle çıktığını görürsünüz hep. Yani bu "sığamama" konusu, insanlık var olduğundan bu yana var olan bir sorundur zaten.

Sitelerde Paylaş
>>> Mantalite değiştirmek ve teknoloji ile böyle büyük bir nüfus dünya üzerinde yaşaşayabilir diyorsan, bu senin görüşündür.

Ya bunu yapacaksınız, ya da, diğer "iptidai" çözümleri. Başka bir yol var mı?

Olur, olmaz, sindirilebilir, sindirilemez vs. ayrı konu. Ama örnek olsun diyerek laf olsun cihetinden bir öneride bulunayım: Bir ailenin 100m2 ev sahibi olması çok fazla ve gereksiz. Tuvalet, banyo gibi şeyler ortak kullanılabilir. Odalar, bir kişi için minimize edilebilir. Böylece bir aile için 20m2 içinde çözüm getirirsiniz.

İyide, bu ne halta yarıyacak ki? Komün evleri mi yapıcaz? böyle boş ve gerzek laflarla bir yere varamazsınız. Nasıl derseniz, el mahkum çölde ev yapmanız gerekecek. Ve o evlerde yaşayacak insanlar için soğutma vs .dertleri olacak. 100 m2 için soğutma ile 20 m2 için soğutma masrafını düşünürsen? Para nedir ki, basarız, matbaamız var bir cevap değil. O enerji için dünyanın kaynaklarını sömürmeniz gerekiyor. Amanda rüzgar enerjisi diyeceksiniz, amanda güneş enerjisi.. İyide bunları tesis etmek içinde yere ihtiyacınız var. Eğer siz enerji ihtiyacını 5 misli kısarsanız, dünyaya en az 5 misli fazla insan sığdırabilirsiniz. Ve bunu yaparekn daha az atık, daha az ekosisteme zarar vermiş olursunuz. Bugün çölde yaşayamıyor olmamızın nedeni, çok pahalıya çıkıyor olması. Ama yarın yer kalmayınca ne olacak?

Ve savaşlara bakarsanız, dünyanın olmasada, memleketlerin insanlara dar gelmesi, kaynaklaırn yetersiz kalması sebebiyle çıktığını görürsünüz hep. Yani bu "sığamama" konusu, insanlık var olduğundan bu yana var olan bir sorundur zaten.

anibal iyi misin? Şurası bilim forumu, ciddi olayım diyorum ama zorla bana esprili cevap yazdırmaya çalışıyorsun. Ne iptidai çözümü arkadaşım doğum kontrolü diye bir şey var dedik ya. Aaaaa artık daha neler. Gayet makul bir çözüm işte. Eski savaşlar sığamama sorunu yüzünden değil ganimet, değerli toprak ve daha bir sürü abuk sabuk sebeplerle çıkmıştır. Yoksa o zamanın dünya nüfusu bugüne göre çok azdı. Bugün sığamama sorunu var. Benim anlamadığım gelecek adına o kadar çok nüfusu neden öngördüğünüz? Sen yoksa öbür tarafa inanıyorsunda, orada tanıdıkların falan mı var? Onlar dünyaya gelsin diye mi düşünüyorsun? Anlamadım ki. İnsan nüfusu daha az olsa ne olur? Birilerine haksızlık mı olur? Eğer cevap verecek olursan, gözünü seveyim yazdıklarımı oku da cevap ver. Konuya yaklaşımın beni dumur etti, gülüyorum artık, ne diyeyim.

tarihinde baglanti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

>>> Eski savaşlar sığamama sorunu yüzünden değil ganimet, değerli toprak ve daha bir sürü abuk sabuk sebeplerle çıkmıştır

Bağlantı, git bir elini yüzünü yıka..

Ee, demekki değerli toprakları yetmemiş, sığamamışlar, mal, mülk yetmemiş sığamamışlar, savaşmaya gitmişler.. Sence sığamamak denince, sabah kadıköy otobüsü gibi, milletin balık istifi olması gibi mi olması gerekiyor.

Yetmemiş işte kendi yerleri, sığamamışlar kendi ülkelerine.. Daha ne olacaktı ki? Anlayışını bugün çok kıt gördüm, neyse, birazdan büyük ihtimalle uykun biraz açılır, daha iyi anlarsın..

Sitelerde Paylaş
>>> Eski savaşlar sığamama sorunu yüzünden değil ganimet, değerli toprak ve daha bir sürü abuk sabuk sebeplerle çıkmıştır

siğmayı şimdiki ghibi ele almazsak doğru kabul edilebilir

yani şimdiki gibi gelişmiş sulama kanalları yapamıyacaklarına göre tarım alanlarının yetersizliği bir sorundur

Sitelerde Paylaş

Ülkelere göre değişir bu.

Öncelikle desteklemedeki faktörler önemli.Desteklemesi ile para + açlık çoğrafi yapı gibi.

Parasızlık açlık ile kesinlikle dünya artık insan destekleyemez.Ama bu amerika avrupa ülkeleri için geçerli değil.

fakir ülkeler için geçerli. Afrika Türkiye Çin gibi.

Lakin insan sayısı okadar artmaktadırki saniyede 3 bebek doğmaktadır bu veri çok saniye de 1 değil 20 saniyede 1 bebek olmalı .

Sitelerde Paylaş

Bu dunya 20 milyar insani yine destekler yeter ki vahsi kapitalizme DUR diyebilelim.

Dunyanin en zengin 100 insaninin serveti yaklasik olarak 1 tirilyon dolardir.Sadece 100 insanindan soz ediyorum!

ihtiyac fazlasi uretim yapan kapitalizm,tuketim toplumunu da yaratmistir.Bugun ki yasanan krizler yokluktan degil cokluktandir.Magazalar her turlu mallarla dolup tasmistir.Ne isterseniz fazlasiyla uretilmistir;arabalar,camasir makinesi,buzdolabi,televizyon,giyecekler,sebze-meyve vs vs..Biz insanlar teknolojiyi gelistirip onun nimetlerinden faydalanip seri uretime gecmisizdir...fakat gel gor ki kapitalist sistem insanligin ortak urettigi bu degerleri 10 milyon kisiden alip bir kisiye vermis! Dunyanin nufusu 3 milyar bile olsa,kapitalist sistem var oldugu surece bu tur sorunlar yasanacaktir.

Nufus artisi gelecekte belki sorunun cok az bir kismini teskil edebilir ama,sorunun esas kaynagi dunyada ki gelir dagiliminin muthis derecede adaletsiz olusundan kaynaklaniyor.

Kapitalizmin yarattigi tuketim toplumunun da enerji kaynaklarinin heba edilmesinde buyuk bir payi vardir.

Yine kapitalizmin sinir tanimaz kar hirsiyla pazar arayislarina girmesi ve kendi sinirlari disina cikip emperyalist bir duzeye ulasip diger uluslari kontrolu altinda tutabilmesi icin silah sanayinin haril haril calisip enerji kaynaklarinin tuketilmesinde buyuk bir payi vardir.

Enerji kaynaklarimizin fuzuli tuketilmemesi icin TV lerde anlatilanlara gulmemek ve ya "hiktir git sahtekar" dememek elde degil. Halka acikliyorlar TV ler den : dislerinizi fircalarken muslugu kapali tutun.TV kapatirken fisi de cekin,komandadan kapamayin.Mumkun oldugu kadar bir odada oturun,ayri ayri odalarin lambalarini yakmayin vs vs..

Ben bu yukari yazdiklarim bir enerji tasarrufu degildir demiyorm,fakat insanlarin gundelik yasamlarini surdurebilmek icin zorunlu olarak kullandigi bu enerji tuketimi,silah sanayinin enerji tuketiminin 1.000%1 idir,ama ne hikmetse kimse bu korkunc ucurumu gerektigi gibi aciklamiyor TV lerde.Burada ki bazi arkadaslar da sorunu dogum kontroluyle cozeceklerini soylemisler.:))

Butun bunlar varken bunlari gormeyip "dogum kontroli denen birsey var" demek aklimizin nerede oldugunu gosteriyor.

Saygilarimla..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...