Jump to content

Bu görüşe katılıyor musunuz?

8 oy

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Peygamber kesin peygamber değilse ikisinin arası olmayacağına göre kesin peygamber değildir.

Ya arkadaşım işte bunu söylüyorum size...

Mesela gelin O zâta paranoyak demiş olalım...Halisünasyon görmüş diyelim..Akıl hastası diyelim...

Ve şimdi bu şüpheleri psikiyatrik açıdan ele alalım maddeler halinde inceleyelim:

1. Akıl hastalığı iddiası sadece Peygamberimiz için değil, gelmiş geçmiş bütün peygamberler için, hatta pek çok veli insanlar için de ileri sürülmüştür. Bu seçkin insanların hepsi mi mecnundur? Acaba daha akla yakın olanı, aslında onların hepsine mecnun diyenlerin mecnun olmaları değil midir?

2. Akıl hastalarının hezeyanları karmakarışık, bazen kendi içinde bile tutarsızdır ve hastadan hastaya da çok değişir.

Hatta, bir hasta hezeyanını, garip fikirlerini anlatsa, diğerleri "amma saçmaladın ha" diye gülerler. Ardından o gülen hasta hezeyanını anlatınca, bu sefer de diğerlerinden kahkahalar yükselir. Yani hiçbir hasta diğerinin hezeyanını paylaşmaz. Bunun tek istisnası "paylaşılmış paranoya" denilen ve çoğunlukla 2 kadın ya da bir kadın, bir erkek arasında benzer hezeyanlarla seyreden hastalıktır ki; hem nadir görülür, hem de 2-3 kişiden fazla topluluklarda görülmez.

Bu nasıl bir cinnettir ki, farklı asırlarda, farklı ülkelerde yaşamış bunca seçkin insan, hep beraber aynı hakikatleri; Allah'ın varlığını, birliğini, ahiretin, cennet ve cehennemin insanı beklediğini, kaderi, melekleri vs. iman esaslarını, güzel ahlak kaidelerini insanlara anlatmış ve bütün esaslarda hemfikir olmuşlardır? Böyle bir akıl hastalığı var mıdır? Psikiyatriye az çok aşina olanlar bunun bir zırva olduğunu bilirler.

3. Kaldı ki; Peygamberimize elçilik görevi 40 yaşında verilmiş. Ve o yaşına dek, çevresinde Muhammed-ül Emin lakabıyla, yani doğru, güvenilir bir insan olarak tanınmış. Halinde, tavrında hiç bir aşırılık, gariplik görülmemiş. Oysa tıbben biliyoruz ki; akıl hastalıklarının hemen hepsi 40 yaşına kadar mutlaka bir belirti verir. Zira 40 yaşında artık huy sabitleşir. 40 yaşından sonra başlayan akıl hastalığı ise çok nadirdir. Ancak bunama veya kaza geçirmeye bağlı gelişen hastalıklar gibi birkaç örnek verilebilir. Hatta en ağır akıl hastalığı olan ve hayaller görme, sesler işitme (yani halüsinasyon) ve garip fikirlere saplanma (yani hezeyan) gibi belirtilerle seyreden şizofreni hastalığının teşhisini koymak için bir çok otorite, hastalığın 40 yaşından önce başlamış olması şartını aramaktadır.

Oysa O zatın 40 yaşına kadar olan hayatında, kendisini eleştirecek tek bir noktayı bile düşmanları dahi bulamamışlar. O'nun için ne "ahlaksızdır", ne "yalancıdır", ne "şüphecidir" dememiş, diyememişler.

4. Paranoya iddiası için bir de şöyle bir cevap verilebilir: Büyüklük paranoyasına yakalanmış bir kişi, kendisini mesela "ben cumhurbaşkanıyım, Amerikan büyükelçisiyim" vs. diye tanıtabilir. Arada türeyen ve kendisini peygamber olarak gören yalancı insanlarda zaten bu türden hastalardır. Ancak unutmamak gereken bir şey var ki, mesela "ben Amerika büyükelçisiyim" diyen herkesi "hastadır" diye akıl hastanesine yatırırsanız gerçek büyükelçiyi de yanlışlıkla hastaneye kaldırabilirsiniz. O zaman hata yapmamak için "Delilin nedir, ispat edecek bir evrakın var mı?" dersiniz.

Aynen öyle de; bir insanın "Ben peygamberim" dediğinde, delil olarak mucizelerini, evrak olarak da vahyedilmiş kitabını görmek lazımdır. İşte O zat (a.s.m.) delillerini sunmuş, yüzlerce mucize göstermiş, ferman olarak da yine her yönü ile mucize olan Kur’an'ı göstermiş ve davasını ispat etmiş.

Sitelerde Paylaş

muhammet kesinlikle bir peygamberdir.burda onemli olan peygamber kelimesi sizin icin ne anlam tasiyor.

benim icin sarlatan, cahil insanlari kendi cikarlari icin kullanan ve actiklari bok yolu sayesinde bugun tum insanoglunun aci cekmesine sebep olan pislik insanlarin genel adidir peygamber.

bir kisinin peygamber olmasi ve ona inanan milyarlarca koyun olmasi o kisinin bir yaratici yada bir ust varlik tarafindan gorevlendirildigi anlamina gelmez.

bugun gerekli maddi guc saglanirsa akilli bir insan yeni bir din kurup insanlari koyun gibi kullanabilir.dunya capinda boyle seyler siklikla goruluyor.tarikatlar ,toplu intihar edenler .bu olusumlarin hepsinin lideride peygamberlerdir.

o olusumlarin peygamberinin gercekligi muhammedinkinden az degildir.sayi coklugu niteligi saglamaz neticede yani bu kadar insan muslumansa bu kadar hiristiyansa bunlarin peygamberi gercektir diye bir mantik cikartilamaz.

Sitelerde Paylaş
muhammet kesinlikle bir peygamberdir.burda onemli olan peygamber kelimesi sizin icin ne anlam tasiyor.

benim icin sarlatan, cahil insanlari kendi cikarlari icin kullanan ve actiklari bok yolu sayesinde bugun tum insanoglunun aci cekmesine sebep olan pislik insanlarin genel adidir peygamber.

bir kisinin peygamber olmasi ve ona inanan milyarlarca koyun olmasi o kisinin bir yaratici yada bir ust varlik tarafindan gorevlendirildigi anlamina gelmez.

bugun gerekli maddi guc saglanirsa akilli bir insan yeni bir din kurup insanlari koyun gibi kullanabilir.dunya capinda boyle seyler siklikla goruluyor.tarikatlar ,toplu intihar edenler .bu olusumlarin hepsinin lideride peygamberlerdir.

o olusumlarin peygamberinin gercekligi muhammedinkinden az degildir.sayi coklugu niteligi saglamaz neticede yani bu kadar insan muslumansa bu kadar hiristiyansa bunlarin peygamberi gercektir diye bir mantik cikartilamaz.

konu sadece sayı değil...

ayrıca zaten senin gibi bir aklı başında gayet bilimsel bir insan bilmelidir ki..insanların sürü gibi haraket etmesini sağlayan Allah'tır..hani herşeyi o yarattığı için tüm suçlu o ya.. Almanyadaki yangının suçlusu da o ya... o bakımdan :)

Sitelerde Paylaş

çevresinde sevilen birisi diye kabuledilip takdir gören ve mürid sayısı her geçen gün artan tarikatlarıda onaylıyorsunuz ozaman, cinsel zevklerine düşkünlüğü haricinde ona inanmayanlarıda güzeellikle davet edin, reddedenleride katledin diyen kitabın yazarı ne kadar sağlıklı hitlerden farkı ne ha hitler mazoşistti aynı zamanda ya mantıklı yazı yazında inancı zayıfları bari kollayın yoksa tamamen dini kaybedeceksiniz ne saçma hastalığın başlama yaşımı oluyor da tespitinizde örnek olarak 40 yaşına kadar sağlam kafaya sahipti diyebiliyorsunuz size göre din inanan sayısının çokluğuylamı kabuledilirlik sağlıyor yazdığı kitapta çok mantıklı ve adil öylemi ya siz körsünüz yada ben götümden anlıyorum :)

Sitelerde Paylaş

Peygamber diye birşey yoktur. (sözlük anlamıyla) Ama insanların inançlarına göre böyle birşeyin var olduğu iddia ediliyor sadece.Bu kişinin peygamber olmadığı için sahtekar,yalancı olarak düşünülmesi doğru olmayabilir,elbette başka ihtimaller de var,mesela kendini napolyon zannedenler de var değil mi? Bence Muhammed kendisinin peygamber olduğuna gerçekten inanıyordu. Bu cevabı konunun gidişatına göre yazdım ama ankete birşey diyemedim.Soru nerde?Yani sorunun ilgili olduğu görüş nedir ki katılalım ya da katılmayalım?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...