Jump to content

Cehennemin Cevabı!

Recommended Posts

Kaf 30: O gün cehenneme "Doldun mu?" deriz. O da "Daha var mı?" der.

Cehennemin dolu olup olmadığını Tanrı Cehenneme soruyorsa;

Bu Tanrı'nın cehennemin dolu olup olmadığını bilmediği anlamına mı gelir?

Yoksa bir ironimi söz konusudur?

Olaki Cehennemden doluyum gibi bir cevap geldi;

Bu noktada bu günahkarlar ortada mı kalacaktır?

Cehennemin dolu olduğunu söylediğini düşünelim;

Böyle bir duruma, Kur'an'ın cevabı var mıdır?

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş

cehennem o gün full çeker abi

özelliği bu abi..

üzülmeyelim istanbul belediye reisi 3. köprü yapımına başlanacak dediği gibi

almanyanın dünyanın en büyük tren garını yaptığı gibi

malezyanın petronasları yaptığı gibi..

hazırlık lı olan tanrı yeni bir cehennemin yapılacağının müjdeli haberini verdi..yaptığı açıklamada:

mevcut cehennemden 4 kat büyük ve iki kat daha derin olacak olan bu mega yapıya 12 aralık 2012 yılında başlanacağını ve 125 milyar dolara mal olacağını bildirdi..neden böyle bir yapıya ihtiyaç duyulduğunu ve hala elde bir cehennemin var olduğu sorusuna ise cevaben:presedür icabı ben buna soracağım doldun mu diye..sağı solu belli değil bunun ben doldum kalanları nerede yakarsan yak derse diye yenisini yaptırıyorum..dedi.

inşaat baş mühendisi ..şeytan

proje genel sorumlusu..deccal

taşeron..yecüc mecüc

yüklenici..adolf hitler

ustabaşı..musollini.

denetleme şefi..josef stalin..

vardiya amirleri ise mao ve pol pot olacağı bilgiler arasında...nokta..

Sitelerde Paylaş
  • 8 months later...

Allah korkuyor şeytan benden üstün gelecek

cehennem cenneten daha dolu olacak iddayı kaybedicem diye !

sorar

ALLAH : "Doldun mu?"

CEHENNEM: "Daha var mı?"

ALLAH : Vay anasını hala yer varmış

ŞEYTAN : Gördün mü kim inanır lan böle çamurdan yaratıldın hikayelerine ben demiştim sana ateşten yarat daha inandırıcı olur diye Kaybettin iddayı ben kazandım secde et simdi önümde işime gelirse bağışlarım seni

MUHO : Şeytan (c.c.) istersen hemen dünyaya gönder beni senin için çalışayım. Deneyimim var daha önce çok güzel kandırdım milleti

Neresinden bassan çatlayan eski bir tahta köprü gibi düşünün

insanlık-otorite arasında !

Sitelerde Paylaş

ayette cehenneme doldun mu ''Deriz'' diyor arkadaşım yani allah belki zatından behsetmiyor..

Kaldı ki diyelim ki allah cehenneme soruyor doldun mu diye yine bir muhal yok.

Allah madem herşeyi biliyor o halde cehennemin dolmadığını bile bile cehenneme doldun mu diye soruyor.

Yani senin dediğin gibi doldum cevabı gelemez çünkü allah bu soruyu dolmadığını bildiği için soruyor.

Şimdi akla gelen soru şu

Allah neden cevabını bildiği soruyu soruyor.

Bu soruya bende bir soru ekleyeceğim

Hadi sordu bu yaetin bu dialogun kuranda ne işi var?

Allah cehennemden bu cevabı almak için soruyu soruyor.Cehennemin cevabı ibretlik bir cevap olduğu çinde ibret alınması için kuranda yer alıyor.

Allah bu soruyu sormasa böyle bir dialog yaşanmaz.

O dialogtan müslümanlar ders çıkarıyorlar cehennemin kafire doymayacağını herkesi alacağını öğretiyor.Korkmamızı sağlıyor.

Yani o soru o dialogun yaşanması için sorulmuştur

Sitelerde Paylaş
Guest inevitable
Kaf 30: O gün cehenneme "Doldun mu?" deriz. O da "Daha var mı?" der.

Cehennemin dolu olup olmadığını Tanrı Cehenneme soruyorsa;

Bu Tanrı'nın cehennemin dolu olup olmadığını bilmediği anlamına mı gelir?

Yoksa bir ironimi söz konusudur?

Olaki Cehennemden doluyum gibi bir cevap geldi;

Bu noktada bu günahkarlar ortada mı kalacaktır?

Cehennemin dolu olduğunu söylediğini düşünelim;

Böyle bir duruma, Kur'an'ın cevabı var mıdır?

Saygılarımla

Tanrı senin bu şekilde yaklaşıcağını bildiği için seninle dalga geçiyor.

Ben sana dememiş miydim O'nun her mecazına bakıp da ''aaa böle bir saçmalık mı olurmuş '' diyip de dinden çıkma diye..

Acele etme yavaş yavaş oku ne demek istediğini ''eğer anlamak istiyorsan'' anlıycaksın..

''onlar inanmak istemiyorlar onları sen mi doğru yola ileteceksin.. Hayır bu iş sana kalmadı..o işi biz de yaparız.. ama istiyoruz ki bu insanların içinden iyi olanları ve kötü olanları çıkarabilelim. Onları iyi ya da doğru yola iletmek sana kalmadı.. sen işine bak.. sen bir bekçi değil sadece bir uyarıcsın''

meğerse ayetler ne kadar da açıkmış..hepsini bu sitede daha iyi anlamaya başladım.. çok güzel.. bize de aferim siz de.. ;)

tarihinde inevitable tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Eskiden masalların sonundan sonrasını merak ederdim hep. Pamuk prenses prensle gidiyor masal bitiyor. sonra ne oluyor ? canım cicim aylarından sonra kavgalar başlıyor mu? Pamuk 2. çocuktan sonra dötü göbeği salıyor mu? Prensin hayatına başka kadınlar giriyor mu? ....

Bu hikayede de aynı sorular gelir hep aklıma.

Bu iddia bittikten sonra şeytan ne yapıyor, iddiayı kim kazanıyor, kaybeden ne ısmarlıyor? Yeni iddialara girip olayı iyice oyuna döküyorlar mı? Cennet'de içip olay çıkaran, cehennem de efendi olup iyi halden yararlanmak isteyenler çıkıyor mu? Sonsuz cennetten sıkılan, başka seçenekler isteyenler oluyor mu? Cennette huriler için kavgalar çıkıyor mu ( lise önlerinde vukuu bulan çıkışta bekle cümlesiyle başlayan tarz kavgalar). İşsiz kalan, sıkılan Azrail - cebrail arasında falan da iddilaşmalar başlıyor mu ? Kendisine ibadet edilmesi konusunda bu kadar ısrarlı olan allah, ibadet mevzusu bitince kendisini terkedilmiş, aldatılmış hissediyor mu? Kendisine yeni eğlenceler buluyor mu?

Bu filmin devamı çekilsin.

Sitelerde Paylaş

bu sizi eğlendirdiyse bakın bu daha çok eğelndirecek:

Enes b. Malik'in (r.a.) bildirdiğine göre:

Allah'ın Peygamber'i (a.s.) şöyle buyurmuştur: "Cehennem durmadan: Daha var mı? diyecek. Nihayet İzzetin Rabbine Pak ve Yüce Allah ona ayağını koyar. Bunun üzerine Cehennem: İzzetine yemin ederim ki yeter, yeter! der ve parçaları birbirine dürülür."Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 5084

hadis sahih,müslimdenmiş....

Sitelerde Paylaş

O gün cehenneme: "Doldun mu?" diyeceğiz. O da: "Daha var mı?" diyecektir.

Bu âyet iki şekilde izah edilmiştir, Birirfci izah şekli şöyledir: "Biz, kı­yamet gününde cehenneme: "Artık doldun mu?" diye soracağız. O da: "Daha yer kaldı mı?" diyecektir. Yani, yer kalmadığını söyleyecektir, zira Allah teala, cehennemi cin ve insanlarla dolduracağını söylemiştir. Cehennem boş kalınca da kendi ayağını oraya koyarak cehennemi dolduracak ve ona: "Artık doldun mu?" diye soracak o da "Artık yer kalmadı." diyecektir. Abdullah b. Abbas, âyeti bu şekilde izah etmiştir. Dehhak ve Mücahid de aynı görüştedirler.

Enes b. Mâlik (r.a.) Resulullah (s.a.v.)in şöyle buyurduğunu rivayet edi­yor:

"Cehennemlikler cehenneme atılır. Cehennem ise "Daha var mı?" der. Nihayet Allah, ayağını ona koyar o da "Yeter, yeter" der.

Buhari, K.Tefsir el-Kur'an, Sure: 50, bab: 1.

Âyetin ikinci izah şekli ise şöyledir: "Kıyamet gününde biz cehenneme "Doldun mu?" diye soracağız o da "Daha var mı?" diyecek ve dolmadığını ifade edecektir. Bu izaha göre cehennem bu sözü, Allah tealanın, ayağını onun içine koymasından Önce söyleyecektir. Taberi bu görüşü tercih etmiştir.

Ebu Hureyre (r.a.) Resulullahın, bu hususta şöyle buyurduğunu rivayet ediyor:

"Cennetle cehennem birbirleriyle cedelleştiler. Cehennem şöyle dedi: "Kibirlendiler ve zorbalar bana ayrıldı." Cennet ise "(Halinden şikayet ederek) Niçin bana, insanların âcizlerinden ve zayıflarından başkası girmiyor?" dedi. Bunun üzerine Aîlah teala cennete: "Sen benim rahmet imsin. Ben, seninle kul­larımdan dilediğime merhamet ederim." Cehenneme de "Sen azapsın. Ben se­ninle kullarımdan dilediğime azap ederim." dedi. Bunların herbirisinin kendisim dolduracak kadar mensubu vardır. Ancak Allah ayağını Cehenneme koymadıkça o dolmayacaktır. Koyduktan sonra ise "Yeter, yeter" diyecek ve dolacak ve bü-zülecektir. Allah teala, yaratıklarından hiçbir kimseye zulmetmeyecektir. (Yani; sırf cehennemi doldurmak için oraya gimıeyi hak etmeyenleri oraya koymaya­caktır) Cennet dolmaymca da Allah teala, onun için yeni yaratıklar var edecek­tir

Buharı, K.Tefsir el-Kur'an, Sure: 50, bab: 1.

Ebu Cafer Muhammed b. Cerir et-Taberi, Taberi Tefsiri, Hisar Yayınevi: 7/535-537.

buyrun burdan yakın,cennete de geldi muhabbete dahil oldu. :lol:

Sitelerde Paylaş
Guest inevitable
O gün cehenneme: "Doldun mu?" diyeceğiz. O da: "Daha var mı?" diyecektir.

Bu âyet iki şekilde izah edilmiştir, Birirfci izah şekli şöyledir: "Biz, kı­yamet gününde cehenneme: "Artık doldun mu?" diye soracağız. O da: "Daha yer kaldı mı?" diyecektir. Yani, yer kalmadığını söyleyecektir, zira Allah teala, cehennemi cin ve insanlarla dolduracağını söylemiştir. Cehennem boş kalınca da kendi ayağını oraya koyarak cehennemi dolduracak ve ona: "Artık doldun mu?" diye soracak o da "Artık yer kalmadı." diyecektir. Abdullah b. Abbas, âyeti bu şekilde izah etmiştir. Dehhak ve Mücahid de aynı görüştedirler.

Enes b. Mâlik (r.a.) Resulullah (s.a.v.)in şöyle buyurduğunu rivayet edi­yor:

"Cehennemlikler cehenneme atılır. Cehennem ise "Daha var mı?" der. Nihayet Allah, ayağını ona koyar o da "Yeter, yeter" der.

Buhari, K.Tefsir el-Kur'an, Sure: 50, bab: 1.

Âyetin ikinci izah şekli ise şöyledir: "Kıyamet gününde biz cehenneme "Doldun mu?" diye soracağız o da "Daha var mı?" diyecek ve dolmadığını ifade edecektir. Bu izaha göre cehennem bu sözü, Allah tealanın, ayağını onun içine koymasından Önce söyleyecektir. Taberi bu görüşü tercih etmiştir.

Ebu Hureyre (r.a.) Resulullahın, bu hususta şöyle buyurduğunu rivayet ediyor:

"Cennetle cehennem birbirleriyle cedelleştiler. Cehennem şöyle dedi: "Kibirlendiler ve zorbalar bana ayrıldı." Cennet ise "(Halinden şikayet ederek) Niçin bana, insanların âcizlerinden ve zayıflarından başkası girmiyor?" dedi. Bunun üzerine Aîlah teala cennete: "Sen benim rahmet imsin. Ben, seninle kul­larımdan dilediğime merhamet ederim." Cehenneme de "Sen azapsın. Ben se­ninle kullarımdan dilediğime azap ederim." dedi. Bunların herbirisinin kendisim dolduracak kadar mensubu vardır. Ancak Allah ayağını Cehenneme koymadıkça o dolmayacaktır. Koyduktan sonra ise "Yeter, yeter" diyecek ve dolacak ve bü-zülecektir. Allah teala, yaratıklarından hiçbir kimseye zulmetmeyecektir. (Yani; sırf cehennemi doldurmak için oraya gimıeyi hak etmeyenleri oraya koymaya­caktır) Cennet dolmaymca da Allah teala, onun için yeni yaratıklar var edecek­tir

Buharı, K.Tefsir el-Kur'an, Sure: 50, bab: 1.

Ebu Cafer Muhammed b. Cerir et-Taberi, Taberi Tefsiri, Hisar Yayınevi: 7/535-537.

buyrun burdan yakın,cennete de geldi muhabbete dahil oldu. :lol:

bu adamlar islam tarihi uzmanı olmuşlar ya.. süper devam edin ama şey yapmayın yani kendinize zarar vermeyin.. ;)

Sitelerde Paylaş

"Biz, kı­yamet gününde cehenneme: "Artık doldun mu?" diye soracağız. O da: "Daha yer kaldı mı?" diyecektir. Yani, yer kalmadığını söyleyecektir, zira Allah teala, cehennemi cin ve insanlarla dolduracağını söylemiştir. Cehennem boş kalınca da kendi ayağını oraya koyarak cehennemi dolduracak ve ona: "Artık doldun mu?" diye soracak o da "Artık yer kalmadı." diyecektir

bakın merhamet sahibi rabbimiz ayağını bizim için cehenneme sokuyor.

yoksa sözünü tutmak için cennetten adam alamk zorunda kalacaktı. :P

Sitelerde Paylaş

Doldu mu diyeceğiz Cehennem DAHA VAR MI diyecek.

Bence ayeti şu şekilde yorumlamak en mantıklısı: Allah Cehenneme hacı durumlar nasıl doldu mu yer var mı diye sorar, Cehennem de oha bir trilyon insan var hala gelecek var mı hacı... anlamında daha var mı der. Şüphesiz ki Allah iyi bilendir.

Sitelerde Paylaş

Ben sana dememiş miydim O'nun her mecazına bakıp da ''aaa böle bir saçmalık mı olurmuş '' diyip de dinden çıkma diye..

Acele etme yavaş yavaş oku ne demek istediğini ''eğer anlamak istiyorsan'' anlıycaksın..

''onlar inanmak istemiyorlar onları sen mi doğru yola ileteceksin.. Hayır bu iş sana kalmadı..o işi biz de yaparız.. ama istiyoruz ki bu insanların içinden iyi olanları ve kötü olanları çıkarabilelim. Onları iyi ya da doğru yola iletmek sana kalmadı.. sen işine bak.. sen bir bekçi değil sadece bir uyarıcsın''

meğerse ayetler ne kadar da açıkmış..hepsini bu sitede daha iyi anlamaya başladım.. çok güzel.. bize de aferim siz de.. ;)

Demek bizimle taşşak geçiyor allah haa?. Ben öyle alllahın taaaaaa anasından sülelalesine kadar xxxxxxxxx

ixleri anla işte

Sitelerde Paylaş
ayette cehenneme doldun mu ''Deriz'' diyor arkadaşım yani allah belki zatından behsetmiyor..

Kaldı ki diyelim ki allah cehenneme soruyor doldun mu diye yine bir muhal yok.

Allah madem herşeyi biliyor o halde cehennemin dolmadığını bile bile cehenneme doldun mu diye soruyor.

Yani senin dediğin gibi doldum cevabı gelemez çünkü allah bu soruyu dolmadığını bildiği için soruyor.

Şimdi akla gelen soru şu

Allah neden cevabını bildiği soruyu soruyor.

Bu soruya bende bir soru ekleyeceğim

Hadi sordu bu yaetin bu dialogun kuranda ne işi var?

Allah cehennemden bu cevabı almak için soruyu soruyor.Cehennemin cevabı ibretlik bir cevap olduğu çinde ibret alınması için kuranda yer alıyor.

Allah bu soruyu sormasa böyle bir dialog yaşanmaz.

O dialogtan müslümanlar ders çıkarıyorlar cehennemin kafire doymayacağını herkesi alacağını öğretiyor.Korkmamızı sağlıyor.

Yani o soru o dialogun yaşanması için sorulmuştur

ANLADIN DEMEK SONUNDA :D

İlginç bi taktik sanıyomusun böyle diyince saçmalıkları göstermekten vazgeçilcek ?

Sitelerde Paylaş
  • 5 years later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...