Jump to content

Ateizm çöktü

Recommended Posts

Doğrusu ben bu foruma gelinceye kadar ateistlikten anladığım şuydu:

"Tanrı'yı, ve ilahi metinleri kabul etmseler de bunlar dürüstlükten, ahlaktan, adaletten söz ediyorlar. Ancak hayatları bu kavramlara odaklanmış değil. Dinlerin ilahi metinlerini değil rivayetsel ve geleneksel kültürdeki çelişkileri, dincilerin ve tutucuların açmazları üzerinde alaycı bir dil kullanıyorlar. Evet, ben böyle sanıyordum."

Ama gördüm ki buradaki yazı yazanların büyük çoğunluğu konuşmaktan aciz, ha bire söven, küfreden, lanet okuyan, ağzından salyadan başka bir şey akmayan, adeta kudurmuş gibi, önüne çıkacak herhangi bir din mensubunu, özellikle Yahudi veya Hıristiyan veya Hindu değil, Müslümanım diyen ama nasıl Müslüman olursa olsun, ister gelenekçi, ister talibancı, ister rasyonel, ister evrime onay veren olsun, her türlü Müslüman tiplemeyi bir kaşık suda boğmak isteyen biri gibi, sahtekar, hilekar, ahlaksız, pusuda bekleyen, kim olursa olsun kendisinden olmayan herkesi elindeki kılıçla infaz etmek için bekleyen zalimleri yansıtıyor.

Yazıklar olsun!

Yazıklar olsun!

Yazıklar olsun!

Bana da ders olsun!

Sizin gibi insan demeye bin şahit yaratıkları muhatap alan kişilere de yazık!

Doğru veya yanlış sahip oldukları değerleri savunabilmek için bin dereden su getiren insanlara da yazık!

Körler görür; Sağırlar duyar; ama sözünü ettiğimiz bu bağnaz ve önyargılı yobazlar duyamaz ve göremezler.

Aklınız varsa, salya aktımaktan vaz geçerseniz Turan Dursun'u değil, biraz zahmet edin aşağıdaki ayetlere bir göz atın:

8Enfal/22-23

10Yunus/100

6En'am/158

11Hud/122-“Bekleyin, biz de bekleyeceğiz.”

42Şura/30-Başınıza gelecek her felaket/bela/olumsuz bir durum (NAZARDAN, KADERDEN, FALDAN, BÜYÜDEN, UĞURSUZLUKTAN, BURÇTAN DEĞİL) kendi ellerinizle yapıp ettiklerinizin bir ürünüdür; bununla beraber çoğunu da Allah affedicidir;

Onlar ateist diye geçmez. İnsani yardımın dinin tekelinde bulunmadığını gösteren "secular" kelimesini kullanır.

Secular Humanism diye ararsanız bulursunuz.

http://www.iheu.org/

World Health Organization, UNESCO vs vs. sizin gibi din propogandası yapmaz.

Ayrıca Türkiye'deki AKUT'un din kültürünü temsile soyunduğu yok.

Dinden bahsetmeyen insanları dinci olarak göstermeye çalışmak neden?

Ben yardım kuruluşlarını dinci göstermiyorum. Yardım kuruluşları, yardım etme motivasyonunu din gibi ilahi değerlerden alıyorlar. Yoksa onların adında din veya dinci geçmesi gerekmediği gibi yalnızca belli dini gruplara yardım etmeleri gerekmiyor.

The world union of Humanist organizations /International Humanist and Ethical Union-http://www.iheu.org/ adresini kanıt getiriyorsun. Alın size oradan alıntı. Secular yardım kuruluşları dediklerinizin dine bakışı.

"Even more important is to recognise the damage done by qualifying adjectives. It is academic sectarianism to promote a half dozen or more separate varieties of attitudes, But this does not require a multiplicity of names. The similarities between the beliefs and values of the different groups - even ‘secular’ and ‘religious’ Humanists - is more fundamental and more important than the different groups is divisive. Viewed from outside, it does not help us to have all these specific names. How should ordinary people be able to see anything but irrelevance (at best!) in such a divided movement? The above points are particularly important at the international level. If the International Humanist and Ethical Union doesn’t succeed in getting the groups in our movement to identify themselves as Humanists within very few years, the already weak world organisations, with their odd names. will die as well - some of them have already been dead for some years, even if they will not lie down. The battle will be lost." http://www.iheu.org/node/180

Ortada ilahi değerleri bir red, alay, aşağılama, küçümseme var mı? Hani seküler kafalar dinden soyutlanmıştı?

Hani atmosferin katmanları olunca iyi geyik oluyor. Ne de olsa uçmayı seviyorsunuz(!)

Bir türlü ayaklarını yere basmıyor. Havada uçuşunca ayaklarınız bir ona değiyor, bir buna.

Şöyle bir yere inmeyi lütfedersiniz rahatça konuşacağız.

Değerler değerler dedik cılkını çıkardınız. Geyik konu bulunca balıklama atlıyorsunuz.

ŞİMDİ SİZ ŞUNA CEVABINI VERİN!

Ben sizinle ortak bir iş kurmak istesem, benden istediğiniz, beklediğiniz aradığınız koşullar ne olurdu? veya

Ben sizinle evlenmek istesem, benden istediğiniz, beklediğiniz aradığınız koşullar ne olurdu? veya

Ben sizinle aynı evde ev arkadaşı olarak kalmak istesem, benden istediğiniz, beklediğiniz aradığınız koşullar ne olurdu? veya

Size güvenmem için neler söylerdiniz. Hani her biriniz güven konusunda farklı telden çalıyor ya,

Siz aynı şeyleri benden isteseydiniz, size güvenmem için benim az buçuk sözleşmem belli olduğuna göre siz aynı sözleşmenin altında imza atardınız?

Öyle ya hukuki metinler de birer toplumsal sözleşme olduğuna göre...

Hadi uzatmayın da yeryüzüne iniverin de burdaki yer canlılarının ortak yaşama kültürü oluşturmalarına yardımcı olacak

TOPLUMSAL SÖZLEŞMEDEN

TOPLUMSAL DEĞERLERDEN

PARADİGMADAN söz ediniz....

Şimdi sizler bu sözleşmeyi AŞAĞIDAKİ KURULUŞLARDAN EDİNMEYİ Mİ düşünüyorsunuz?

World Health Organization, UNESCO

Bırakın göğün katmanlarını. Ne kadar yükseğe çıkarsanız, düşüşünüz o kadar sert olur, bu da sizi üzer. Açıktır ki buradaki insanlar sizi kazanmaya çalışıyor. Siz ise işin gırgırındasınız. Nuh'un halkı gibi Nuh'la eğleniyorsunuz. Fırtına çıkınca havadakileri de savuruyor.

Göklerin ve yerin egemenliği yalnızca Allah'ın elinde değil midir?

O tanrı ki kendisi hakkında bu kadar pervasız davranışlara karşı sizlere yeni haklar tanıyor, sizlere süre veriyor.

Her gün yeni insanlar gönderiyor. Her biri farklı telden çalışıyor.

Ben YALNIZCA DEĞERLER DİYORUM.

GERİSİ BOŞ DİYORUM.

DİN DEĞERLERDİR, SEMBOLLER VE BENZETMELER DEĞİLDİR.

TANRI İNSANLARA VARLIĞINI VEYA YOKLUĞUNU İSPATLAMA GÖREVİNİ DEĞİL, DEĞERLERE SAHİP ÇIKMA GÖREVİNİ YÜKLEMİŞTİR.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 563
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ben yardım kuruluşlarını dinci göstermiyorum. Yardım kuruluşları, yardım etme motivasyonunu din gibi ilahi değerlerden alıyorlar. Yoksa onların adında din veya dinci geçmesi gerekmediği gibi yalnızca belli dini gruplara yardım etmeleri gerekmiyor.

The world union of Humanist organizations /International Humanist and Ethical Union-http://www.iheu.org/ adresini kanıt getiriyorsun. Alın size oradan alıntı. Secular yardım kuruluşları dediklerinizin dine bakışı.

Ortada ilahi değerleri bir red, alay, aşağılama, küçümseme var mı? Hani seküler kafalar dinden soyutlanmıştı?

Dinden soyutlanmak demek dinle alay ve aşağılama mı demek? Saçma bir fikir.

Adam dinci sekuler ayırımı bizi bölüyor yapmayın küçük kuruluşlar birleşsin biz humanistiz diyor.

Ayırımı yapanlar

1) senin dinin ne SENİN PARADİGMAN NE PARADİGMAN NE BENİM DİNİME GEÇ YOKSA SANA GÜVENMEM diyenler

2) biz tanrı ödülleri için değil insanlık daha iyi yerlere girsin acıyoruz çok kazanıyoruz veriyoruz sizinle ortak yanımız yok diyenler

Şimdi sizler bu sözleşmeyi AŞAĞIDAKİ KURULUŞLARDAN EDİNMEYİ Mİ düşünüyorsunuz?

World Health Organization, UNESCO

Öncelikle o kuruluşlar dünyaya sizin çağ dışı arap kültürünüzün tamamından çok daha fazla yardım ediyor.

Buraya gelip siz uçuyorsunuz uçmayın diye saçma sapan lâflar edince üste çıkmış olmuyorsunuz.

Bir insana güvenmek isterseniz yaptıklarına bakarsınız. Din var diye dindar daha güvenlidir anlamına gelmiyor. Dindar da insandır, ateist de insandır. Dindar insan iyilik ettiğinde kazık yediğini düşünür ve kendini dinle avutur. Ateist insan iyilik ettiğinde kendince başka sebepler bulur. Dinciler tüccar mantığıyla hareket ettiklerinden olan biteni anlayamaz. Dindar kötülük ettiğinde tanrı beni affetsin diye kendini avutur, ateist ise yetiştirme şekline karşı gelirse kendi yüzüne bakamaz. Fark budur.

TANRI İNSANLARA VARLIĞINI VEYA YOKLUĞUNU İSPATLAMA GÖREVİNİ DEĞİL, DEĞERLERE SAHİP ÇIKMA GÖREVİNİ YÜKLEMİŞTİR.

Aman sanki tanrı demese değerler yok olacak. Önce bunu ispatlayın ki dedikleriniz boş konuşma olarak algılanmasın. Kültürleri tanrı fikrinin bir arada tuttuğunu düşünmüyorum. Bu konuda insan gibi yazışacaksanız buyurun. Şimdiye kadar yazma şekliniz oldukça saldırgancaydı. Humanist kuruluşlar dendi, beğenmediniz, uçuyorsun dediniz. Kendi değerleri dendi beğenmediniz, güvenmem dediniz. İnsan hakları bildirgesi dendi, gözardı ettiniz. Halbuki parşömenlerinizde insan hakları bildirgesine karşı ne çok yazı var. Arasından seçip seçip aldıklarınız dışındakileri görmüyorsunuz. Yani insanca seçmeye karar verdiklerinizi. Sanki ateist de çevresinden böyle değerler seçemezmiş gibi.

Yani sizce dinsiz insan değersiz, insan değil. Siz ise dinci yazıtlarınızdan seçtiklerinizle bir üstünlük sağlamış pozisyondasınız.

Benim anladığım kadarıyla dinde değerler şöyledir:

Hayattayken ölüm için yaşa.

Ölünce dirilmek için yaşa.

Yaşamdan sonrası açgözlülüğü için yaşa. Bu değerleri reddediyorum ve asla kendime bunları değer edinmem.

Bunlar kafası karışık ve bazen de başkalarının da kafasını karıştırmak amacı güdenler içindir.

Toplumsal antlaşma çok basit. Bütün ileri toplumlar bunu bilir.

Kendine yapılmasını istemediğini başkasına yapma.

Birşey yaptıktan sonra kendine aynada bakabil. Yüzsüz olma.

Ateistin tanrısı diye link verdim sanırım okumadınız. Bence bir bakın, beğenmezseniz konuyu tartışabiliriz.

Benim için amaç en makul noktayı bulmak.

Sitelerde Paylaş

>>> TOPLUMSAL DEĞERLERDEN PARADİGMADAN söz ediniz....

Edelim madem..

Sen bir msülmansın. Yani, vicdanını, haysiyetini ve insanlığını üç beş tomurcuk memeli sübyan pahasına bu tanrıcığa satmış birisin. İşte o sattığın insalığın, senin içinde, senin topluma karşı neler yapman gerektiğini de bilmeni sağlayacak insani değerleri de taşır. Ama sen onu sapık pedofil hayallerin uğruna bedevi masalına kurban ettiğin için, sen bu insani değerlere sahip olamaz, bunları da asla ve kata anlayamazsın..

Siz en iyi örnekle anlarsınız bu işleri.. Allah karılarınızı dövün der, siz ise insan olmadığınız, insalığınızı satmış olduğunuz için, "Ula bunun dövün dedikleri, benim anam, bacım, kızım, bu ne azgınlıktır?" demezsiniz. Ve dahası, bunu söylediği iddia edilen ıo sapık tanrıya her fırsatta şükeredersiniz.

>>> Göklerin ve yerin egemenliği yalnızca Allah'ın elinde değil midir?

Saçma.. Allah, süper zencinin kanırtarak düzmek için yarattığı bir tanrıcıktır sadece.. Ama kantrılırken iyi "ohşşş" demediği için, süper zenci ondan bıkıp terkedince, o da kendini "amanda ben yerlerin ve gökelerin hakimiyim" ilan ederek, insanları kandırmaktadır. Süper zenci tatilden dönünce, onun bu laflarını, duburdan kanırtıp barsağını ptalatmak suretiyle ödetecektir allah'a, bundan emin olabilirsin. Uydu mu?

Sitelerde Paylaş

Sn İnsanca ;

Müslümanlara yönelik aşağılayıcı bir uslüp benimde gözümden kaçmıyor. Hiçbirşekildede doğru bulmuyorum. Ancak benzer usluplar islami forumlardada var. Oralarda islamı eleştirmenize bile en küçük bir şekilde müsamaha edilmiyor. sonrasındada uzaklaştırılıp arkanızdan ne domuzluğunuzu bırakıyorlar ne şerefsizliğinizi.

Bir sürü hakaret ediliyor. Sanki bu kişilere her küfür eden sevap kazanacakmış gibi.

İnancın temelinden dünyayı görmek gerçek bir görmek değil bir direnmedir aslında. Özgür düşünceye karşı ve görüp deneyimlediğimiz realitelere karşı bir direniştir.

Öyle bir durumdur ki mesela Hz. Muhammed'in Aişe ile evliliği hususu bile tek başına bu bu sistemi çökertmeye yeter. Ama bunları ve daha binlerce kat fazlasını bile bir müslüman düşünemez. Düşünmekten imtina eder. Hep bir şekilde zihninde bahaneler bulur.

işin içinden çıkamadığı durumlarda rivayetin yanlış veya uydurma olduğunu veya nakil hatası olduğunu düşünür.

Çünkü tek bir gerçekle yüzleşme bile tüm inanç sistemini yerle bir edecektir.

işte bu sebeple herhangi bir inancın etkisi altındaki bir insan asla doğru ve gerçek "düşünemez" özgür düşüncesini inandığı düşünceye afedersiniz maa bir nevi peşkeş çekmek zorunda kalır.

Böyle bir durumdada inancın etkisi altındaki biriyle herhangi bir bilimsel,düşünsel tartışmayı geçrekleştirebilmek çok zordur.

Bu sebeple iş gelir karşılıklı "beyinsiz, akılsız" türünden hakaretlere varır.

Bu bir zorunluluk gibidir. Elbette hoş bulmadığımız.

Sitelerde Paylaş
Sn İnsanca ;

Müslümanlara yönelik aşağılayıcı bir uslüp benimde gözümden kaçmıyor. Hiçbirşekildede doğru bulmuyorum. Ancak benzer usluplar islami forumlardada var. Oralarda islamı eleştirmenize bile en küçük bir şekilde müsamaha edilmiyor. sonrasındada uzaklaştırılıp arkanızdan ne domuzluğunuzu bırakıyorlar ne şerefsizliğinizi.

Bir sürü hakaret ediliyor. Sanki bu kişilere her küfür eden sevap kazanacakmış gibi.

İnancın temelinden dünyayı görmek gerçek bir görmek değil bir direnmedir aslında. Özgür düşünceye karşı ve görüp deneyimlediğimiz realitelere karşı bir direniştir.

Öyle bir durumdur ki mesela Hz. Muhammed'in Aişe ile evliliği hususu bile tek başına bu bu sistemi çökertmeye yeter. Ama bunları ve daha binlerce kat fazlasını bile bir müslüman düşünemez. Düşünmekten imtina eder. Hep bir şekilde zihninde bahaneler bulur.

işin içinden çıkamadığı durumlarda rivayetin yanlış veya uydurma olduğunu veya nakil hatası olduğunu düşünür.

Çünkü tek bir gerçekle yüzleşme bile tüm inanç sistemini yerle bir edecektir.

işte bu sebeple herhangi bir inancın etkisi altındaki bir insan asla doğru ve gerçek "düşünemez" özgür düşüncesini inandığı düşünceye afedersiniz maa bir nevi peşkeş çekmek zorunda kalır.

Böyle bir durumdada inancın etkisi altındaki biriyle herhangi bir bilimsel,düşünsel tartışmayı geçrekleştirebilmek çok zordur.

Bu sebeple iş gelir karşılıklı "beyinsiz, akılsız" türünden hakaretlere varır.

Bu bir zorunluluk gibidir. Elbette hoş bulmadığımız.

tartışma ortamında, karşılıklı hakaret, küfür vb. hareketleri segilemede müslümanlar yüzde kaç, ateistler yüzde kaç. hiç taraf tutmadan bir bak. netice nedir ?. ben söyleyeyim. ateistler %90 dan fazladır bu harekette. ateistlerin en efendisi sayılacak adamlar dahi, daha tartışma başlamadan önce sana ve inancına hakaret ederek başlar. acaba, tartışma ortamında dahi bu kadar öfke ve kin kusan adamların sağlıklı bir düşünme yapısına sahip olmaları mümkün müdür ? onların yazdıklarına bakınca, öfkeden ne kadar kudurduğunu anlamak zor olmuyor.

ateistler madem bizim gibi dogmatik (!!!) inançlara sahip değiller ve tarafsız, bilimsel olayları değerlendirirler. bu öfke ve kinin sebebi nedir ? neden bu kadar saldırgan oluyorlar.

madem siz ateistlere göre, bizler dogmatik inançların kurbanı olmuş insanlarız. ve madem islam dinini, akıl ile çürütmek size göre çok basit. o halde neden ateistforumlara gelen müslümanlarla seviyeli muhabbetler yapamıyorsunuz.

bak daha ne istiyorsunuz. adam sizin forumunuza gelmiş. aydınlatsanıza onu, sizin gibi ateist olması için. madem islamın akıl ile çürütülebileceğini iddia ediyorsunuz ve islamı akıl ve mantık dışı (!!!) buluyorsunuz. al işte. size ne güzel fırsat. formunuza gelen müslümanlarla seviyeli, güler yüzlü sohbetler ederek o müslümanı kazanmak (!) fırsatını neden geri tepiyorsunuz. daha tartışmaya başlamadan o kişi ile dalga, küfür, hakaret vb. tavırlara giriyorsunuz.

olaya bir dışarıdan bak.

müslümanlar son derece rahat. seviyeli konuluyorlar. hakaret etmiyorlar. güler yüzlüler.

ateistler ise, kaba, saldırgan ve seviyesizler.

forumdaki bütün yazılara bak ve sen karar ver.

%90 dan fazla, saldırganlık, hakaret vb. ateistlerde.

fakat bütün buna rağmen, hala 3-5 müslüman burada sizinle rahat rahat dinini tartışabiliyorsa, afferim bu müslümanlara. ne kadar inançlarından emin olmaları gerekir ki, cesaret ile sizin her türlü tenkitlkerinizden çekinmiyorlar.

Sitelerde Paylaş

kendinizi sütten cıkmıs ak kasık gostermeyin.daha gecenlerde insanca74 bana yadıgı kufurler ortada..senin tehtitkar konusman bir arkadasa illaki acıgını yakalayacagim demen...

ama bak hala burada yaziyorsun...islami forumda ben 2 saatten fazla dayanamiyorum :)

tarihinde methos tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
tartışma ortamında, karşılıklı hakaret, küfür vb. hareketleri segilemede müslümanlar yüzde kaç, ateistler yüzde kaç. hiç taraf tutmadan bir bak. netice nedir ?. ben söyleyeyim. ateistler %90 dan fazladır bu harekette. ateistlerin en efendisi sayılacak adamlar dahi, daha tartışma başlamadan önce sana ve inancına hakaret ederek başlar. acaba, tartışma ortamında dahi bu kadar öfke ve kin kusan adamların sağlıklı bir düşünme yapısına sahip olmaları mümkün müdür ? onların yazdıklarına bakınca, öfkeden ne kadar kudurduğunu anlamak zor olmuyor.

ateistler madem bizim gibi dogmatik (!!!) inançlara sahip değiller ve tarafsız, bilimsel olayları değerlendirirler. bu öfke ve kinin sebebi nedir ? neden bu kadar saldırgan oluyorlar.

madem siz ateistlere göre, bizler dogmatik inançların kurbanı olmuş insanlarız. ve madem islam dinini, akıl ile çürütmek size göre çok basit. o halde neden ateistforumlara gelen müslümanlarla seviyeli muhabbetler yapamıyorsunuz.

bak daha ne istiyorsunuz. adam sizin forumunuza gelmiş. aydınlatsanıza onu, sizin gibi ateist olması için. madem islamın akıl ile çürütülebileceğini iddia ediyorsunuz ve islamı akıl ve mantık dışı (!!!) buluyorsunuz. al işte. size ne güzel fırsat. formunuza gelen müslümanlarla seviyeli, güler yüzlü sohbetler ederek o müslümanı kazanmak (!) fırsatını neden geri tepiyorsunuz. daha tartışmaya başlamadan o kişi ile dalga, küfür, hakaret vb. tavırlara giriyorsunuz.

olaya bir dışarıdan bak.

müslümanlar son derece rahat. seviyeli konuluyorlar. hakaret etmiyorlar. güler yüzlüler.

ateistler ise, kaba, saldırgan ve seviyesizler.

forumdaki bütün yazılara bak ve sen karar ver.

%90 dan fazla, saldırganlık, hakaret vb. ateistlerde.

fakat bütün buna rağmen, hala 3-5 müslüman burada sizinle rahat rahat dinini tartışabiliyorsa, afferim bu müslümanlara. ne kadar inançlarından emin olmaları gerekir ki, cesaret ile sizin her türlü tenkitlkerinizden çekinmiyorlar.

Sn zakkum.

Başkaları adına konuşamam. Ancak söylediklerinize kişisel olarak katılıyorum. Bana görede din ve allah olgusunun akıl ile yada bilim ile bir tutar yolu yoktur. Ancak bir dine yada düşünceye inanmamak onu aşağılamayı gerektirmez elbette. Herkes kendi düşündeki zihnindeki dünyada yaşar. Her bilinçte kendi dünyasını yaratır o dünyanın çerçevesinden dünyayı görür.

Bende uzun yıllar inanmış birisiydim. Her iki düşünceyide tanıdığımı düşünüyorum.

Ben daha öncede yazdım. Buradaki dominant anlayış isminden de anlaşıldığı gibi ateizm. Her ne kadar üslup konusunu yanlış bulsamda göz ardı etmemieniz gereken bir gerçek var ki islami forumlarda buradaki karşı fikre olan toleransın binde biri gösterilmez.

Birgün başörtüsünun dindeki yerini sorduğum bir islami forumda kimse cevap bile vermeden hakaretlere başlamışlardı. Nasıl olurda böyle bir şeyi sorarmışım. amacım müslümanların başörtü ile alakalı düşünceleriydi. İlk mesajımdı ve dini inancım hakkındada kimsenin bir bilgisi yoktu. Yani ben onlara göre gökyüzünde neon ışıklarıyla bile yazacak kadar kesin bir bilgiyi sorarak ne yapmaya çalışıyormuşum?

Dediğiniz gibi ateistlerde dine karşı tamamen alaycı yaklaşım var. Bunu kabul ediyorum. Ancak şunuda gözden kaçırmayın ki en iyi uslup ve en iyi bilimsel düşüncede bile bir müslümanı ikna edemezsiniz. Çünkü dediğim gibi kendi düşüncesini kendisi engellemiştir. Dahası tüm zihinsel aktiviteleri bu düşünememeye sorgulamamaya endekslenmiştir.

Zaten en küçük bir sorgulama veya düşünme tüm sistemi kesin olarak çökertecektir.

Umarım herkes birbirine hakaret etmediği gibi karşı düşüncelerede alaycı ve aşağılayıcı yaklşaşmaz. Zaten her birimize göre diğerimiz kandırılmış zavallı insanlarız.

Bu gözle görmeye çalışmalıyız.

tarihinde cendir tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

sana islami formda hakaret eden o adam, bir gün gelir de ateist olursa, aynı ahlakını burada da sergiler ve bu sefer buradaki müslümanlara ahlak dışı şeyler yazar. insanın sütü bozuk olursa, hangi görüşten olursa olsun kendini belli eder az-çok.

siz ve buradaki atesitlerin %99'u, bir zamanlar müslüman olan insanlarsınız. hatta bir kısmı, oldukça dindar bir geçmişi olduğundan bahseder.

bizim size bakış açımız, kuran ve sünnete göre; davettir. yani, biz kazanmaya çalışırız. yoksa buradaki ateistleri MAT edip, pohpohlanmak için çırpınmıyoruz. bu yüzden ben şahsım adıma POLEMİK türü diyaloglardan çok, ortalığa fikrimi yazmakla yetiniyorum.

çünki; insanın egoosu var. tartışma havasına girince iş, kendini haklı çıkarmak ve yenilmiş pozisyonuna düşmemek için, savubduğu fikir yanlışta olsa diretir.

ateistlerin ise, bizi kazanmak gibi bir dertleri yoktur. halbuki eğer bizler onların iddialarına göre zavallı, aldatılmış insanlar isek, insanlık gereği bize acımaları lazım ve bizi tatlı dille ikna etmeleri lazım. fakat %90 dan fazla bunun tam tersi yapılıyor.

kendi fikirlerinden emin olan bir insan, sakin sakin anlatır. fakat fikirlerinden emin olmayan kişi tedirgindir ve saldırgandır.

bu noktadan ben, müslümanları kendi fikirlerinden daha emin görüyorum.

Sitelerde Paylaş
sana islami formda hakaret eden o adam, bir gün gelir de ateist olursa, aynı ahlakını burada da sergiler ve bu sefer buradaki müslümanlara ahlak dışı şeyler yazar. insanın sütü bozuk olursa, hangi görüşten olursa olsun kendini belli eder az-çok.

siz ve buradaki atesitlerin %99'u, bir zamanlar müslüman olan insanlarsınız. hatta bir kısmı, oldukça dindar bir geçmişi olduğundan bahseder.

bizim size bakış açımız, kuran ve sünnete göre; davettir. yani, biz kazanmaya çalışırız. yoksa buradaki ateistleri MAT edip, pohpohlanmak için çırpınmıyoruz. bu yüzden ben şahsım adıma POLEMİK türü diyaloglardan çok, ortalığa fikrimi yazmakla yetiniyorum.

çünki; insanın egoosu var. tartışma havasına girince iş, kendini haklı çıkarmak ve yenilmiş pozisyonuna düşmemek için, savubduğu fikir yanlışta olsa diretir.

ateistlerin ise, bizi kazanmak gibi bir dertleri yoktur. halbuki eğer bizler onların iddialarına göre zavallı, aldatılmış insanlar isek, insanlık gereği bize acımaları lazım ve bizi tatlı dille ikna etmeleri lazım. fakat %90 dan fazla bunun tam tersi yapılıyor.

kendi fikirlerinden emin olan bir insan, sakin sakin anlatır. fakat fikirlerinden emin olmayan kişi tedirgindir ve saldırgandır.

bu noktadan ben, müslümanları kendi fikirlerinden daha emin görüyorum.

Haklısın. Bende kimsenin tepeden inme ateist olduğunu sanmıyorum. Mutlaka islami bir geçmişi vardır. Hatta birçoğu dindar bir geçmişe bile sahiptir. Kendi adıma müslüman olmak için hiçbir çaba göstermedim ben. Ama inancımı terk ederken neredeyse birkaç yıl çırpındım. Birçok şeyi araştırmak zorunda kaldım. Yani bir yanılgımız yıllarca inandığımız cehennemin ta dibini boylamayı gerektirecek kadar vahim sonuçlara götürür.

Tatlı dil olayından ziyade karşılıklı saygıyı esas almalıyız diyorum ben.Bu her iki kesimdede yok. Aslında bu konuda ateistleri haksız buluyorum. Siz bizi anlamasanızda biz sizi anlamalıyız. Siz belki hiç ateist olmadınız ama bir ateist müslüman bir geçmişe sahiptir. Bu dinin içerisindeki bir insanın nasıl bir zihinsel "kurban" olduğunu iyi bilir. Ama siz bir ate'yi hiç anlayamazsınız. Çok çok nefislerine düşkün olup bu şekilde bir mazeret bulanlar gibi olduğunu düşünürsünüz.

Ancak şunuda bilmenizi isterim ki dini inancını terk eden kimselerde o inanca karşı nir nefret oluşur. Bendede ilk zamanlarda olmuştu. bir öfkem vardı. yaklaşık 25 yıl kadar bu dini inancımın yüzünden gençliğimin güzel günlerini yanlış bulduğum şeylerle geçirdim. Bu bir öfke doğurabilir elbet. Ama bu haklı bir hakareti mazur göstermez.

empati eksikliği bir ateistin veya müslümanın değil tüm inanç. ve fikir çevrelerinin sorunudur yani hepimizin.

Kimse veya hiçbirkesim sütten çıkmış ak kaşık değil malesef.

tarihinde cendir tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

merhaba zakkum

İnsanlar beğenmediklerini hatırlar. %90 uçuk bir rakam. Rastgele yanlı olarak sallanmış bir sayı. Din adına sallanmış bir sayı daha diyelim.

Dininiz ona inanmayana hakaret üzerine kurulu bunu unutmayın. O Kur'an denen kitabı okuyup da inanan insan küfürde 1-0 önde gider. İnancına göre inanmayan yalancıdır, hayvandır. Kitabında bu yazar. Hele bunu sizin gibi hanif kisvesiyle "tecavüzcü", "katil" gibi hakaretlerle birleştirirlerse olayın boyutu da büyür.

Hem suçlu hem güçlü davranmayın. Nefretle kalkan sizsiniz.

Size edilen küfürleri, eğer edildiyse, yine de tasvip etmiyorum.

Ne de olsa yaptığının farkında olmayan, küfürden bahsedip imzasında küfürle gezen komik birisiniz.

tarihinde bayşapka tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Ateizm çöktü

Washington Post gazetesinde yer alan bir makalede, dünya genelinde ateizmin çöktüğü ve Allah`ın inkarının mümkün olmadığı görüşünün giderek güç kazandığı belirtildi.

Washington Post yazarı Uwe Siemon Netto`nun 2 Mart`ta yayınlanan makalesinde `Ateizm dünya genelinde teorik olarak büyük bir çöküşte` ifadesi kullanıldı. Netto, makalesine `Dünya genelinde, bir yaratıcı olmadığı görüşünün artık geçerliliğini yitirmek üzere olduğu üzerine bir konsensüs hakim` görüşleriyle başlarken Münihli bir teolog-ilahiyatçı olan Wolfhart Pannenberg`in United Press`te de yayınlanan `Ateizm dünya genelinde teorik olarak büyük bir çöküştedir` sözlerini hatırlattı.

04.03.2005

gündem haberleri böyle söylüyor.

paylaşmak istedim

Gazete yazısının tarihi: 04.03.2005 - Arkadaşın mesaj tarihi: 13.12.2008

Aradan 3 sene 9 ay 9 gün geçmiş. Neredeyse 4 sene !

'Gündem haberleri böyle söylüyor'muş! Gündem kavramın ne kadar ilginç...

Eee, bunu gene de normal karşılamak gerekir; dünyanın gidişatını da 1400 yıl geriden izliyor bu gibi arkadaşlar...

Sitelerde Paylaş
Gazete yazısının tarihi: 04.03.2005 - Arkadaşın mesaj tarihi: 13.12.2008

Aradan 3 sene 9 ay 9 gün geçmiş. Neredeyse 4 sene !

'Gündem haberleri böyle söylüyor'muş! Gündem kavramın ne kadar ilginç...

Eee, bunu gene de normal karşılamak gerekir; dünyanın gidişatını da 1400 yıl geriden izliyor bu gibi arkadaşlar...

yaa işte 3 sene önce çökmüş..

siz hala uyuyun :lol:

olan olmuş artık napalım ;)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...