Jump to content

En Eski Kuran Nüshası Kaç Yıllık

Recommended Posts

En eski kuran nüshasının Çin'in kuzeybatısındaki Qinghay eyaletinde ki Jiezi Camisinde bulunduğunu ve 700 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu biliyor muydunuz?Yani elimizde bulunan en eski el yazması kuran,islamın uyduruluşundan yaklaşık 600 yıl sonrasından kalma

Allah tarafından korunduğu ve tek harfinin bile değiştirilmediği idda edilen bir kitabın orjinali elimizde bulunsa şık olmaz mıydı?

Bu durumda kuranın 1400 yıldır değiştirilmediğinden nasıl emin olabiliriz?Tabi ki olamayız..

tarihinde jadı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 154
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

daha eskilerinin var oduğu şeklinde biliyorum.

ama onlar bile islamın doğuşundan bir kaç yüzyıl sonra yazılmış.

ne ebubekirin topladığı kuran,

ne de osmanın çoğaltıp dağıttıığı kuran nüshalarının hiçbiri günümüze gelememiş.

sevgiler...

Sitelerde Paylaş
daha eskilerinin var oduğu şeklinde biliyorum.

ama onlar bile islamın doğuşundan bir kaç yüzyıl sonra yazılmış.

ne ebubekirin topladığı kuran,

ne de osmanın çoğaltıp dağıttıığı kuran nüshalarının hiçbiri günümüze gelememiş.

sevgiler...

Bu konuyu birkaç gündür araştırıyorum ve bundan daha eski bir kuran bulunduğunu sanmıyorum.Bunu idda eden kişiler var ama maalesef tamamen yalan söylüyorlar daha pek çok konuda yaptıkları gibi.

Müslümanların,değiştirilmiştir diyerek yerin dibine soktukların incilin bile çok daha eski orjinalleri bulunmakta.Tevratın 2000 yıllık,günümüzle aynı olan el yazmaları bulnmaktadır.

Sitelerde Paylaş

Vermiş olduğun kayaktan bir alıntı:

"Kuran'ın bugünkü dizilişi ile mushaflaşması ise Halife Osman zamanında gerçekleşmiştir. Bilinen en eski Kur'an Mushafı (M.S. 591) [7] Özbekistan'ın Taşkent şehrindeki bir müzede sergilenen üçüncü Halife Osman Mushafı olarak anılmakta."

591 yılında kuran yazılmış mıydı,bir hesap yap bakalım.İşiniz gücünüz yalan olmuş sizin

Sitelerde Paylaş
Vermiş olduğun kayaktan bir alıntı:

"Kuran'ın bugünkü dizilişi ile mushaflaşması ise Halife Osman zamanında gerçekleşmiştir. Bilinen en eski Kur'an Mushafı (M.S. 591) [7] Özbekistan'ın Taşkent şehrindeki bir müzede sergilenen üçüncü Halife Osman Mushafı olarak anılmakta."

591 yılında kuran yazılmış mıydı,bir hesap yap bakalım.İşiniz gücünüz yalan olmuş sizin

Yalancı değilim. Şunu biliyorum. 3. Halife kitap yapmış. Mushaf demişler. Mushaf da iki kapak arasında demek. yani bir araya getirmişler. Ala işte yazıyor. neden hala yalan diyorsun. ? Senin dediğin gibimiy miş? Yani 700 yıl öncesine mi dayanıyommuş.

Sitelerde Paylaş
Yalancı değilim. Şunu biliyorum. 3. Halife kitap yapmış. Mushaf demişler. Mushaf da iki kapak arasında demek. yani bir araya getirmişler. Ala işte yazıyor. neden hala yalan diyorsun. ? Senin dediğin gibimiy miş? Yani 700 yıl öncesine mi dayanıyommuş.

Kuran kaç yılında tamamlandı?Muhammed kaç yılında öldü?Nasıl 591 den kalma kuran bulunur,hiç mi düşünmüyosun

Sitelerde Paylaş
Kuran kaç yılında tamamlandı?Muhammed kaç yılında öldü?Nasıl 591 den kalma kuran bulunur,hiç mi düşünmüyosun

Hımmm buna dikkat etmemiştim. Anladım. BURADA bir çarpıtma var kesin CIA'in işidir. :P

Bırakın sallayın ya. Gelmiş mi bu zamana, gelmiş. Fıstık gibi kitap. Öp başına koy sen. Adamlar ahlakı kurallaştırmışlar ne güzel. Kafalar rahat güzel işte. Karıştırmayın fazla. ;)

tarihinde inevitablen tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Hımmm buna dikkat etmemiştim. Anladım. BURADA bir çarpıtma var kesin CIA'in işidir. :P

Bırakın sallayın ya. Gelmiş mi bu zamana, gelmiş. Fıstık gibi kitap. Öp başına koy sen. Adamlar ahlakı kurallaştırmışlar ne güzel. Kafalar rahat güzel işte. Karıştırmayın fazla. ;)

inevitablen bu iletiyle artışmaya son noktayı koymuştur

Sitelerde Paylaş

hahahaha aynen

inevitablen bu iletiyle artışmaya son noktayı koymuştur

Tabi abi, o kadar derine inersek ohooo. Bak mesaja tart, iyi mi iyi. Güzel mi , güzel. Ahlakı mı anlatıyor, anlatıyor. Ok, aç arada oku sonra kapat yola devam. Ne olucaktı ya. Heralde bizlerde sayfalarını yalamıyoruz. Ya da sayfaları ile sevişmiyoruz ya. Amann amma da büyüttünüz canım ya. Okumanız için gönderildi diyorlar okuyun işte. Fazlası zarar tabi herşeyde bu böledir. :lol: Sorarsalar ilerde bir gün. E tabi bizim de bir kitabımız var. Orada ahlak anlatılıyor , iyi insan olmak anlatılıyor diyebilelim değil mi? :rolleyes:

Sitelerde Paylaş

Bilinen en eski nüshaların Osman döneminden kalma olduğu iddia edilen Topkapı,taşkent ve sana mushafları olduğu iddia ediliyor,ama bunlar sadece birer iddia

Özellikle Topkapı nüshasının osman'dan kalma olmadığı son zamanlarda açıklandı

Taşkent nüshası ise Küfice yazımından dolayı 7 yy 'la ait olmasına şüpheyle bakılmakta

Sana nüshası da üç beş paçavradan ibaret

Sitelerde Paylaş
Tabi abi, o kadar derine inersek ohooo. Bak mesaja tart, iyi mi iyi. Güzel mi , güzel. Ahlakı mı anlatıyor, anlatıyor. Ok, aç arada oku sonra kapat yola devam. Ne olucaktı ya. Heralde bizlerde sayfalarını yalamıyoruz. Ya da sayfaları ile sevişmiyoruz ya. Amann amma da büyüttünüz canım ya. Okumanız için gönderildi diyorlar okuyun işte. Fazlası zarar tabi herşeyde bu böledir. :lol: Sorarsalar ilerde bir gün. E tabi bizim de bir kitabımız var. Orada ahlak anlatılıyor , iyi insan olmak anlatılıyor diyebilelim değil mi? :rolleyes:

İyi ahlak anlayışın nedir?Kadın dövmek,köle-cariye edinmek,cihad adı altında sivil halkın malını,namusunu yağmalamak,kol kesmek,evlatlığının karısıyla evlenmek,yahudilerden nefret etmek,haraç toplamak...

Bunun dışında namaz kılmak,oruç tutmak,hacca gitmek,>>><bunlar iyi ahlak mıdır.namaz kılmak iyilik midir?

Sitelerde Paylaş
İyi ahlak anlayışın nedir?Kadın dövmek,köle-cariye edinmek,cihad adı altında sivil halkın malını,namusunu yağmalamak,kol kesmek,evlatlığının karısıyla evlenmek,yahudilerden nefret etmek,haraç toplamak...

Bunun dışında namaz kılmak,oruç tutmak,hacca gitmek,>>><bunlar iyi ahlak mıdır.namaz kılmak iyilik midir?

En basitinden yoga yapacağına derin nefes alarak nemaz kılarsın. NE OLUCAK Kİ.

Hani derler ya: Nem'az dininn direğidir. Namaza, Nemaz diyorlar ya uyuz oluyorum. Ben de namaz kılmıyorum zaten ya. Peygamber mi kurallaştırmış hayır. Kuran da mı yazıyor mutlaka namaz kılmalısnız diye hayır. Kılın faydasını görürsünüz diyor. Kılma ne olucak ya. Önemlli olan mesaj. Gerisi biraz ayrıntı. O kadar girersek cehennemlik oluruz. Mesela ben, namaz kılmam. Şimdi bana sorucaklar neden namaz kılmadın. Ben de dicem ki:

Çok işim vardı kılmadım, sonra sizler de kimsiniz yaw?

Ben kendiysiynen görüşecem kendisiynen. Allah , alla bırakın yaw. ne pis adamlarmışssınız soru da soru soru da soru.. :D

Diyeceğim çok derine girmeyin.. ;)

Sitelerde Paylaş

İslam tam bir Tarihsiz Dindir.. Tepeden tırnağa bir muamma ve belirsizlik okyanusu..Böyle bir dine şartlanan beyinleri birazda bu yüzden değiştiremiyoruz..

İslam Tarihi üzerine objektif yani Bilimsel araştırmalar ve çalışmalar yapılması gerekiyor...

Ortaya çıktığı iddia edilen dönemlere denk gelen bir Kuran bile ortada yok..200 yıl sonra yazılmış Hadisler dışında her şey muamma..

Sitelerde Paylaş
En eski Kuran yazmasının 700 yıl önceden kaldığı ve bundan önce geçen 600 yıl içinde yazılan onbinlerce Kuran'ın hiç birisinin elde mevcut olmaması maalesef pek inandırıcı değil.. Geçmişte yaptığım araştırmalarda pek çok eski el yazması mevcut olduğunu görmüştüm. Özellikle bunlar içinde Topkapı, Semerkant ve British muesum'da bulunan kopyalar ise bu tarihten daha eski tarihli el yazmaları olmaları bir yana, pek çok kişi tarafından da Osman Mushafı olduğu iddiaları mevcuttur. Yani nüshalar o kadar eskidir ki, Osman mushafı olabileceği iddiaları bile yapılmaktadır. Fakat bu iddiaların asılsız olduğu biliniyor. Yine de bu üç nüshanın oldukça eski, 1000'li yıllardan önce yazıldığı hemen hemen kesindir. Bunlara ilaveten mevcut pek çok Kufi yazı ile yazılmış Kuran nüshaları da bulunmaktadır. Bilindiği gibi Kufi yazı nokta ve harekesi bulunmayan yazıdır. Kuran nüshalarına nokta ve hareke sonradan, renkli kalemlerle ilave edilmiştir. Kısacası bu başlıkta söz edilen en eski kuran 700 yıllıktır iddiası, bana göre inanılır bir iddia değildir..

British Museum da sadece nisa suresi var,1000 li yıllardan daha eski olduğunu sanmıyorum,o nüshayı kendim de görmüştüm gidip yeniden kontrol edeceğim.

Topkapı müzesinde bulunan nüshanın da o kadar eski olmadığı açıklandı.

Taşkent nüshasının en eski olduğu idda ediliyor ama bu sadece bir idda.

Bir kitabın 1000 li yıllardan önce yazıldğı "hemen hemen" kesindir ne demek.Neden bu kitaplara karbon testi yapılıp gerçek tarih belirlenmiyor?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...