Jump to content

En Eski Kuran Nüshası Kaç Yıllık

Recommended Posts

Yani benim bu başlığı açmadan önce Topkapı'da ki nüshayı araştırmadığım fikrine nereden kapıldın?Bir çok islami site bunun bizzat Osman'ın okurken üzerinde öldürüldüğü kuran olduğunu bile idda ediyor.Çoğu yerde ise düşünüldüğü kadar eski olmadığı yazılı(800 yıl öncesinden kalma).Müze yönetimi kuranın araştırılmasına izin vermiyor,neden?Şehir efsanesinden başka birşeye benzemiyor benim anladığım

Taşkent'te bulunan nüsha tam değil(birkaç cüz).British Museum'da olanda öyle.New York daki yazmaları ilk defa duydum.

http://www.belgehaber.com/haber.php?haber_id=2799

topkapıdaki nüshayı araştırmışlar

ve osmanın mushafı ya da osmanın kopyaladığı mushaflardan biri

olmadığı kanatine varmışlar.

linke bakmayı denesene. :)

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...
  • İleti 154
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Dr. Puin'in üzerinde araştırma yaptığı ve silinmiş eski bir metinin üzerine yazılmış Ayet'lerin olduğu söylenen sayfalardan birinin resmi aşağıdadır. Dikkatle bakarsanız üstteki yazının altındaki silinmiş olanları görürsünüz;
Veya şuradaki pdf dosyasında bir kaç resim daha var.

http://www.uni-saarland.de/mediadb/profil/...9/Neue_Wege.pdf

Sana Kuran sayfalarının birisi üzerinde silinmiş eski metnin yazılarını, şu anda elimizde bulunan Kuran metni ile karşılaştıran bir çalışma vardı.

Yarın 1-2 resim asarım.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar başlık çok önemli bir konuyu işliyor. Ancak hayretle okuyorum. Tayyar Altıkulaç gibi birisinin yaptığı araştırma nasıl ciddiye alınır? Bu kişi dinin toplumda kök salması ve iyice benimsenmesi adına araştırmayı yanlı olarak yapacaktır. Çünkü bir din adamıdır.

Bu dinin ve kitabının tarihi ne kadar karanlıkmışta haberimiz yokmuş. Meğer ortalık rivayetten ve sağlam olmayan bir sürü iddiadan geçilmiyormuş. Metaryeller bilimsel incelemeye tabi tutulmadan bu araştırmalar ve tartışmalar bitmez. Ama emin olun ki, bu işin arkasının boş olduğunu gayet iyi bilenler bu incelemeyi engellemek için ellerinden geleni yapacaktır.

tarihinde baglanti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Arkadaşlar başlık çok önemli bir konuyu işliyor. Ancak hayretle okuyorum. Tayyar Altıkulaç gibi birisinin yaptığı araştırma nasıl ciddiye alınır? Bu kişi dinin toplumda kök salması ve iyice benimsenmesi adına araştırmayı yanlı olarak yapacaktır. Çünkü bir din adamıdır.

Bu dinin ve kitabının tarihi ne kadar karanlıkmışta haberimiz yokmuş. Meğer ortalık rivayetten ve sağlam olmayan bir sürü iddiadan geçilmiyormuş. Metaryeller bilimsel incelemeye tabi tutulmadan bu araştırmalar ve tartışmalar bitmez. Ama emin olun ki, bu işin arkasının boş olduğunu gayet iyi bilenler bu incelemeyi engellemek için ellerinden geleni yapacaktır.

Aynen öyle sevgili Bağlantı.

Hatta Oguz'un belirttiği üzere bazı araştırmacılar tehditler alarak çalışmalarını yarıda bile bıraktırılabiliyor.

Kabe'nin C14 testine tabi tutulmasına izin verseler veya Hacerül Esved'in ne güzel olurdu değil mi?

Yok canım yok, bunlar zaten her naneyi yemeye hazır kitleler. Dün bir videoda sakalı şerifi nasıl öptüklerini görünce insanlıktan utandım ama ne yaparsın....

Sitelerde Paylaş

bağlantıcım, bu adamın çalışması şu açıdan önemli.

o bile müslüman olmasına rağmen topkapı sarayındaki kuran nüshasının

osmanın mushafı ya da osmanın kopyalatıp belli başlı yerlere gönderdiği kuranlardan biri olmadığını söylüyor.

yani osmanın mushafının topkapı sarayında olduğu efsanesinin

palavra oluşu bir müslümanın ağzından yalanlanmış oluyor.

sevgiler...

Sitelerde Paylaş

osmanın mushafı ya da osmanın kopyalatıp belli başlı yerlere gönderdiği kuranlardan biri olmadığını söylüyor.

sevgiler...

Ayrıca,Topkapı Sarayın'da,kutsal emanetler olarak bulundurulan eşyalar arasında,Musa'nın kızıldenizi yardığı asa,hatta İbrahim'e ait olduğu söylenen bir tencere bile var.Ne kadar güvenilir olduklarına varın siz karar verin

Sitelerde Paylaş
Ayrıca,Topkapı Sarayın'da,kutsal emanetler olarak bulundurulan eşyalar arasında,Musa'nın kızıldenizi yardığı asa,hatta İbrahim'e ait olduğu söylenen bir tencere bile var.Ne kadar güvenilir olduklarına varın siz karar verin

jadı, anlaşılan bazı uyanık araplar

yavuzun hicazi fethi sırasında ne varsa bizimkilere mübarek diye iteklemişler.

pek çok tarihçi zaten dile getirmektedir.

utanmasalar;

ademin tarım yaptığı traktörün tekeri,

idrisin gece kıyafetleri diktiği dikiş makinesinin iğnesi,

nuhun gemisinin dümeni,

salihin devesinin yuları,

yusufun arkasından yırtılmış bulunan gömleği,

zekeriyanın testeresi falan diye

sağdan soldan bulduklarını insanlara yutturmaya çalışacaklar. :P

Sitelerde Paylaş

sevgiler...

murtedcim, linki okudum. Söylediğin doğru. Bu elbette çok önemli bir itiraf. Ancak adamın derdi Kuranın tek bir harfinin bile değişmediğini ispatlamak. Topkapı sarayındaki Osmanın olduğu iddia edilen Kuranın Osmanın olmadığını iddia etmesi, O Kuranın bazı harflerinin farklı olmasından kaynaklanıyor. Yani adamın işine gelmiyor bu durum. Bu sebeple Osmanın Kuranı değil diye itiraf ediyor. İzlediği yol aslında yalanları ortaya çıkarıyor. Ama onlar daha büyük bir yalanın peşinde. Yada bilemiyorum ama samimi bir müslüman olarak gerçeği bulacağını sanıyor. Kuranın tek bir harfinin bile değişmediğine olan imanı, müslümanlar adına işleri dahada çıkmaza sokuyor. Ama Tayyar Altıkulaçın bundan haberi yok. O inancından emin olarak ortalığı karıştırıyor sanırım. Yüzlerce yıllık yalanlar silsilesi ile uğraşıyoruz işte.

591 yılında yazılmış Kurandan bahsediliyor başlıkta. Eh yani bu din Muhammedin peygamberliğinden önce bir kutsal kitaba sahip idiyse, bahsedilen Muhammed yaşadı mı diye sormamak mümkün mü? Buda ayrı bir konu. Bu kadar insanı kandırmaya ve yüzlerce yıl öncesinin geleneklerine hapsetmeye çalışıyorlar. Ne varsa ortaya çıkmalı.

Sitelerde Paylaş
Vermiş olduğun kayaktan bir alıntı:

"Kuran'ın bugünkü dizilişi ile mushaflaşması ise Halife Osman zamanında gerçekleşmiştir. Bilinen en eski Kur'an Mushafı (M.S. 591) [7] Özbekistan'ın Taşkent şehrindeki bir müzede sergilenen üçüncü Halife Osman Mushafı olarak anılmakta."

591 yılında kuran yazılmış mıydı,bir hesap yap bakalım.İşiniz gücünüz yalan olmuş sizin

Bunu okuyunca kücük dilimi yuttum , sayfa bende almanca acildi ve bendeki sayfada tam tersi seyler yaziyor söyleki:

2gucrgj.jpg

Bu nüshanin 9.yy a ait oldugu iddia ediliyor fakat bazi uzmanlar buna süpheyle yaklasiyor , ayrica yine almancasinda kurranin 4 önemli nüshasinin oldugu ve bu nüshalardaki bazi sureler arasinda cok ciddi celiskiler oldugu vurgulaniyor (asagida)

http://de.wikipedia.org/wiki/Geschichte_des_Korantexts

,ilaveten :

2007 yilinda Berlin-Brandenburgischen Akademie der Wissenschaften. de bir arastirma baslatilmis ve bu arastirmanin sonuclari 2009 da online olarak yayinlanacakmis , amaci: Kurran yazilarinin gercek tarihini bulmak ,su an Frei universitat Berlin de görevli arabistik Profesörlerinden Angelika Neuwirth tarafindan yürütülüyor ve bundan önceki bu tarz arastirmalarin gercegi yansitmadigi kendi beyanatlarinda var Tüm bu arastirma sonuclari 2009 yilinda online olarak yayinlanacak

Bukadar da yalan yanlis Türkcelestirilmezki ayip yani

tarihinde ilknur tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sana'da bulunan Kuran sayfalarından birisi.

İlk bakışta gördüğümüz ön planda olan yazılar:

Sayfanın şu yüzündeki yazılar, resimde de belirtildiği gibi sure 6/149'dan 6/159'a kadarını içeriyor.

82036545sp4.jpg

Diğer yüzü de ise sura 6/159'dan 7/11'e kadarını.

17884390gs2.jpg

Resimlere dikkatlice bakılınca silinip tekrar kullanılmış olduğu belli oluyor. Bu; siyah beyaz olan resimde hemen dikkati çekiyor.

Elisabeth Puin'in bir çalışması silinmiş olan yazıyı içeriyor. Yazı Sure 2/87'den 2/96'ya kadar kısmını veriyor. Bu silinmiş Kuran yazısı şimdi kullandığımız Kuran ile karşılaştırılırsa...

16 sayfalık resim yapıştırmak istemediğimden, sadece şunu örnek vereyim:

Resimdeki 1. satır (StT-Satırı) şimdiki Kuran'daki yazılımı veriyor.

Resimdeki 3. satır ( a-satırı) silinmiş olan yazının son halini gösteriyor.

Resimdeki 2. satır ise, eğer silinmiş olan yazıda değiştirme yapılmış ise (silme, kazıma gibi), değişim önceki halimi gösteriyor.

Yazıdaki işaretleri alt alta getirmek için el yazması değil bilgisayar ile "nashi" yazılımı kullanılmış.

Belki Arapça bilenler ilgilenirler.

23401866ik6.jpg

Sevgiler

Sitelerde Paylaş
murtedcim, linki okudum. Söylediğin doğru. Bu elbette çok önemli bir itiraf. Ancak adamın derdi Kuranın tek bir harfinin bile değişmediğini ispatlamak. Topkapı sarayındaki Osmanın olduğu iddia edilen Kuranın Osmanın olmadığını iddia etmesi, O Kuranın bazı harflerinin farklı olmasından kaynaklanıyor. Yani adamın işine gelmiyor bu durum. Bu sebeple Osmanın Kuranı değil diye itiraf ediyor. İzlediği yol aslında yalanları ortaya çıkarıyor. Ama onlar daha büyük bir yalanın peşinde. Yada bilemiyorum ama samimi bir müslüman olarak gerçeği bulacağını sanıyor. Kuranın tek bir harfinin bile değişmediğine olan imanı, müslümanlar adına işleri dahada çıkmaza sokuyor. Ama Tayyar Altıkulaçın bundan haberi yok. O inancından emin olarak ortalığı karıştırıyor sanırım. Yüzlerce yıllık yalanlar silsilesi ile uğraşıyoruz işte.

591 yılında yazılmış Kurandan bahsediliyor başlıkta. Eh yani bu din Muhammedin peygamberliğinden önce bir kutsal kitaba sahip idiyse, bahsedilen Muhammed yaşadı mı diye sormamak mümkün mü? Buda ayrı bir konu. Bu kadar insanı kandırmaya ve yüzlerce yıl öncesinin geleneklerine hapsetmeye çalışıyorlar. Ne varsa ortaya çıkmalı.

o basit bir yazım hatası.

ona takılmaya gerek yok.

Hacinin iddia ettigi "Muhammet yasamamistir" gercekmi acaba???? Madem Kuran Muhammed 20 yasinda kitap haline getirilmis, o zaman ya Muhammed 20 yasindan oncede ben peygamberim diye zirvaliyordu, yada Muhammed diye biri hic yasamadi. Yada yukardaki tarih yanlis.

yanlış yazılmış.

basit bir yazım hatası,aklınıza kötü şeyler getirmeyin hemen. :)

591 yazılıp da kaynak gösterilen metnin linkindeki başlık şu:

The "Qur'ān Of ʿUthmān" At Tashkent (Samarqand), Uzbekistan, From 2nd Century Hijra

Sitelerde Paylaş
@DreiMalAli: ayni seylerden bahsediyoruz , Türkcesinde tamamen yalan yanlis bilgiler var En eski denilen Kurranin ne yüzyili tutuyor nede gerecekten hangi yüzyila ait oldugu konusunda uzman görüsleri , sanirim 2009 daki su arastirma sonuclarini beklemeliyiz
Sevgili ilknur,

iletim senin iletinin hemen peşinden gelse de, sana cevap yazmak için değildi o. Bir önceki iletimde o resimleri asacağıöı belirtmiştim.

Tabi bu arada, Kuran'ın tek harfi dahi değişmedi iddialarına yanıt olsun gibi bir ard niyetim de vardı. :D

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Sevgili Baglantı bey ,

Sn Dragon un astığı şu iletide yer alan , Şu linkte verdiği linkler , seninle daha önce tartıştığımız şeyleri , ve benim sıraladığım ihtimalleri doğruluyor.

Ve direkt olarak Şu Linki Tıklarsan , konuştuğumuz materyallar üzerinde bu işlemlerin yapıldığını , ve kimi bulguların 610 yılı ile 720 yılları arasında olduğunu anlatıyor.

Değişik yazmaların da , biçok değişik zamanı işaret etmelerine ragmen , bir kesinlik olmadığı da açık.

Belki de belli yıllar arası ihtimaller vermek yerine , gün ihtimallerini verebilecek teknolojinin gelişmesini bekleyecek gibiyiz.

Öyle bile olsa , benim SAV ım herzaman doğruluğunu koruyacak. Muhammed le uğraşmak yerine dünyadaki TÜM DİNLERİ YOK etmek ideali.

Sana gelince ,şimdi artık söylem değiştirme zamanın geldi sanırım.

Saygılar.

tarihinde taklamakan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
En eski kuran nüshasının Çin'in kuzeybatısındaki Qinghay eyaletinde ki Jiezi Camisinde bulunduğunu ve 700 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu biliyor muydunuz?Yani elimizde bulunan en eski el yazması kuran,islamın uyduruluşundan yaklaşık 600 yıl sonrasından kalma

Allah tarafından korunduğu ve tek harfinin bile değiştirilmediği idda edilen bir kitabın orjinali elimizde bulunsa şık olmaz mıydı?

Bu durumda kuranın 1400 yıldır değiştirilmediğinden nasıl emin olabiliriz?Tabi ki olamayız..

Kastedilen Çindeki en eski Kuran'dır. Mantık hatası yapmışsınız.

http://yenisafak.com.tr/arsiv/2006/nisan/21/a03.html

Sitelerde Paylaş
Pardon tüm mesajları okuyamadım zamanım yok oyüzden böyle bi cevap var mı bilmiyorum ama size basit bir soru: Hz. Osman (Halife)'ın şehadeti nasıl olmuştur? İnternette ve islam kaynaklarında araştırırsanız öğrenirsiniz; oruçlu bir halde kur'an-ı kerim okurken öldürülmüş ve kanı Feseyekfike hümullah (Allah sana kafidir) ayeti kerimesi üzerine damlamıştır. Buna ne demeli şimdi hani ilk kur'an beyitleri Çin'deydi. Peki bir de siz kanıt isteyeceksiniz değilmi o Kur'an-ı Kerim kutsal emanetler müzesinde saklanmaktadır diyeceklerim bunda ibaret. Fakat şunu da soruyorum O Çin'de, Orta Asya'da bulunduğunu söylediğiniz Kur'an-ı Kerim nüshalarının ilk olduğunu hangi kaynaktan bulunmuştur bunu beirtirseniz sevinirim
Sitelerde Paylaş
.. Peki bir de siz kanıt isteyeceksiniz değilmi o Kur'an-ı Kerim kutsal emanetler müzesinde saklanmaktadır...

Yani bu dediginiz kaynaga gidilip C 14 testi uygulansa 1400 senelik bir tarih cikarmi? Ya oda 1000 sene evvelki bir tarih cikarsa?

En eski Kuran yazmasını merak edenlere:

http://arsiv.sabah.com.tr/2007/08/11/ct/ha...2BFF1B4C5A.html

Evet evet Ruslan_Chagaev in verdigi linkte orda devaminda MS 8. yüzyil yaziyor.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
Pardon tüm mesajları okuyamadım zamanım yok oyüzden böyle bi cevap var mı bilmiyorum ama size basit bir soru: Hz. Osman (Halife)'ın şehadeti nasıl olmuştur? İnternette ve islam kaynaklarında araştırırsanız öğrenirsiniz; oruçlu bir halde kur'an-ı kerim okurken öldürülmüş ve kanı Feseyekfike hümullah (Allah sana kafidir) ayeti kerimesi üzerine damlamıştır. Buna ne demeli şimdi hani ilk kur'an beyitleri Çin'deydi. Peki bir de siz kanıt isteyeceksiniz değilmi o Kur'an-ı Kerim kutsal emanetler müzesinde saklanmaktadır diyeceklerim bunda ibaret. Fakat şunu da soruyorum O Çin'de, Orta Asya'da bulunduğunu söylediğiniz Kur'an-ı Kerim nüshalarının ilk olduğunu hangi kaynaktan bulunmuştur bunu beirtirseniz sevinirim

tıkla

(...)

İslâm medeniyetini doğru anlatmayı ve tanıtmayı hedefleyen, İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA), yine önemli bir çalışmaya imza attı. Topkapı Sarayı’ndaki ve ‘Hz. Osman Mushafı’ olarak bilinen Kur’an-ı Kerim tıpkıbasımı, akademik nüsha olarak IRCICA tarafından yeniden basıldı. Bu Mushaf’ın ilmî tahkikini Türkiye’nin yetiştirdiği önde gelen Kur’ân ilimleri uzmanlarından Prof. Dr. Tayyar Altıkulaç gerçekleştirdi. Altıkulaç’ın on yıl gibi uzun bir sürede yaptığı çalışma, bundan sonra yapılacak Kur’an çalışmaları için önemli bir kaynak olacak. Bu araştırma sonucunda Kur’an’ın hiçbir harfinin değişmediği savı bir kez daha kanıtlanmış oldu. Ayrıca Topkapı’da bulunan Mushaf’ın Hz. Osman’ın şahsî nüshası olmadığı gibi, oluşturduğu heyete yazdırdığı Mushaf’lardan biri de olmadığı anlaşıldı. Mushaf’ın tıpkıbasımı için özel kâğıt ve orijinaline en yakın cilt kullanıldı. Mushaf’ın baskı masrafları ise Şarja Emiri, Şeyh Dr. Sultan bin Muhammed el Kâsımî tarafından karşılandı. Prof. Dr. Altıkulaç ve IRCICA Direktörü Dr. Halit Eren bize bu önemli çalışmayı anlattı.

(...)

istanbuldaki osamanın mushafı olmadığı gibi, o mushafın kopyalarından biri daha değilmiş.

bu bilginin bizzat müslüman kaynaklı olması onu önemli kılıyor zannımca.

Sitelerde Paylaş
Sevgili Baglantı bey ,

Sn Dragon un astığı şu iletide yer alan , Şu linkte verdiği linkler , seninle daha önce tartıştığımız şeyleri , ve benim sıraladığım ihtimalleri doğruluyor.

Ve direkt olarak Şu Linki Tıklarsan , konuştuğumuz materyallar üzerinde bu işlemlerin yapıldığını , ve kimi bulguların 610 yılı ile 720 yılları arasında olduğunu anlatıyor.

Değişik yazmaların da , biçok değişik zamanı işaret etmelerine ragmen , bir kesinlik olmadığı da açık.

Belki de belli yıllar arası ihtimaller vermek yerine , gün ihtimallerini verebilecek teknolojinin gelişmesini bekleyecek gibiyiz.

Öyle bile olsa , benim SAV ım herzaman doğruluğunu koruyacak. Muhammed le uğraşmak yerine dünyadaki TÜM DİNLERİ YOK etmek ideali.

Sana gelince ,şimdi artık söylem değiştirme zamanın geldi sanırım.

Saygılar.

taklamakan, bana neden bey diyorsun? Ben bey değilim.

Ya sen ne diyorsun, bırak 610-720 yılları arasını 591 yılından kalma Kuran var. İstersen bu başlığı baştan sona oku görürsün. Yaşadığı iddia edilen Muhammed 20 yaşındayken Kuran varmış. Ben daha eski bir Kuran bulunmasını bekliyorum. Bulunursa hiç şaşırmam. Yada bazı ayetlerin bulunması mesela. Ben bu konunun bu kadar dallanıp budaklanacağını düşünmemiştim. Gittikçe daha ilginç bir hale geliyor. Muhammed peygamber olmadan Kuran vardıysa, acaba Muhammed diye biri hiç oldu mu? Peygamberliği ile ilgili olaylar hiç yaşandı mı? Yoksa bu din bir mitler ve Arap geleneği derlemesi mi? Zamanla önüne gelenin bazı yollarla şekilden şekile soktuğu bir din uyutmacası ile mi karşı karşıyayız? Gerçi hangi din uyutmaca değil ki.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...