Jump to content

CHP Başörtüsü Maddesine İtiraz Edebilir mi ?

Recommended Posts

Yasaların biçim bakımından Anayasa’ya uygunluğu denetimi, Cumhurbaşkanı veya Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin beşte biri tarafından istenebilir

Anayasa 148. Maddesi

Başörtüsüne karşı kullanılan oy sayısı 103 , Meclisin beşte biri 110.

CHP'nin Anayasa Mahkemesine itiraz edecek milletvekili yok !

Sitelerde Paylaş

Şu anki anayasadan alıntıdır

5. İptal davası

MADDE 150. – Kanunların, kanun hükmündeki kararnamelerin, Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün veya bunların belirli madde ve hükümlerinin şekil ve esas bakımından Anayasaya aykırılığı iddiasıyla Anayasa Mahkemesinde doğrudan doğruya iptal davası açabilme hakkı, Cumhurbaşkanına, iktidar ve anamuhalefet partisi Meclis grupları ile Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tamsayısının en az beşte biri tutarındaki üyelere aittir. İktidarda birden fazla siyasî partinin bulunması halinde, iktidar partilerinin dava açma hakkını en fazla üyeye sahip olan parti kullanır.

Yani anamuhalefet partisi için meclisin beşte biri şartı geçerli değil

Diğer partiler için geçerli

Sitelerde Paylaş

Dehri olayı açıklamış ama bende daha deyalı karşılaştırma için iki maddeyide aşağıya aldım. Faydalı olması dileğimle, saygılar!

3. Görev ve yetkileri

MADDE 148. - Anayasa Mahkemesi, kanunların, kanun hükmünde kararnamelerin ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün Anayasaya şekil ve esas bakımlarından uygunluğunu denetler. Anayasa değişikliklerini ise sadece şekil bakımından inceler ve denetler. Ancak, olağanüstü hallerde, sıkıyönetim ve savaş hallerinde çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerin şekil ve esas bakımından Anayasaya aykırılığı iddiasıyla, Anayasa Mahkemesinde dava açılamaz.

Kanunların şekil bakımından denetlenmesi, son oylamanın, öngörülen çoğunlukla yapılıp yapılmadığı; Anayasa değişikliklerinde ise, teklif ve oylama çoğunluğuna ve ivedilikle görüşülemeyeceği şartına uyulup uyulmadığı hususları ile sınırlıdır. Şekil bakımından denetleme, Cumhurbaşkanınca veya Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinin beşte biri tarafından istenebilir. Kanunun yayımlandığı tarihten itibaren on gün geçtikten sonra, şekil bozukluğuna dayalı iptal davası açılamaz; def'i yoluyla da ileri sürülemez.

Anayasa Mahkemesi Cumhurbaşkanını, Bakanlar Kurulu üyelerini, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Askerî Yargıtay, Askerî Yüksek İdare Mahkemesi Başkan ve üyelerini, Başsavcılarını, Cumhuriyet Başsavcıvekilini, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ve Sayıştay Başkan ve üyelerini görevleriyle ilgili suçlardan dolayı Yüce Divan sıfatıyla yargılar.

Yüce Divanda, savcılık görevini Cumhuriyet Başsavcısı veya Cumhuriyet Başsavcıvekili yapar.

Yüce Divan kararları kesindir.

Anayasa Mahkemesi, Anayasa ile verilen diğer görevleri de yerine getirir.

5. İptal davası

MADDE 150. - Kanunların, kanun hükmündeki kararnamelerin, Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün veya bunların belirli madde ve hükümlerinin şekil ve esas bakımından Anayasaya aykırılığı iddiasıyla Anayasa Mahkemesinde doğrudan doğruya iptal davası açabilme hakkı, Cumhurbaşkanına, iktidar ve anamuhalefet partisi Meclis grupları ile Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tamsayısının en az beşte biri tutarındaki üyelere aittir. İktidarda birden fazla siyasî partinin bulunması halinde, iktidar partilerinin dava açma hakkını en fazla üyeye sahip olan parti kullanır.

tarihinde Procroustes tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben savunduğum görüşle zıt davranmıyorum.

Sadece bi yerde,birine sen benden dahamı demokratsın dedim sözün gelişi olarak..

Demokrat değilim faşistde değilim kominist olacak kadar aklımıda kaybetmedim ne olduğumu biliyosunuz..

Siz demokrasiyi savunuyosunuz aklınız sıra ama icraata gelince diktatör edasındasınız bu fikir orospuluğudur bu kelime için atılabilirim ama başka türlüde ifade edilmez

Sitelerde Paylaş
Arkdaşlar oylamada 103 tane karşı oy çıktı, 8 tane daha oy lazım. Ontane muhalefet partisi olsun milletvekili sayısı 111 bulmazsa yine olmaz, CHP en çok milletvekiline sahip olduğu için davayı kendi açacak , amma önce 111 milletvekili imzası lazım

Bu nasıl bir anlayışsızlık böyle...Bak bir de ben izah edeyim.

MADDE 150. – Kanunların, kanun hükmündeki kararnamelerin, Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün veya bunların belirli madde ve hükümlerinin şekil ve esas bakımından Anayasaya aykırılığı iddiasıyla Anayasa Mahkemesinde doğrudan doğruya iptal davası açabilme hakkı, Cumhurbaşkanına, iktidar ve anamuhalefet partisi Meclis grupları ile Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tamsayısının en az beşte biri tutarındaki üyelere aittir. İktidarda birden fazla siyasî partinin bulunması halinde, iktidar partilerinin dava açma hakkını en fazla üyeye sahip olan parti kullanır.

Yani anamuhalefet partisi değil 110 ,sadece70 milletvekili olsa yine bu davayı AÇABİLİR. Senin söylediğin üye tamsayısının beşte biri ayrı bir durum yani bir parti grubu değil de milletvekillerinin bağımsız ve bireysel olarak başvurmaları halinde geçerli.

İşte Kuran'ı okuyup ta çelişkileri anlamayışınızın sebeplerinden birisi de okuduğunuzu anlamamanızdır.

Umarım şimdi anlarsın.

Sitelerde Paylaş

110 cumhurbaşkanı adayı göstermek için yada meclisi olaganüstü toplamak için gerekiyordu heralde.

Teknik bi hata bu anlamamakla ilgisi yok,bilgi eksikliği sadece.Bir sefer okur evet böyleymiş der ama sana 1000000 sefer anlatsam doğruyu kafan yine almaz ben içip sarhoş olmak istiyorum dersin.

Sitelerde Paylaş
110 cumhurbaşkanı adayı göstermek için yada meclisi olaganüstü toplamak için gerekiyordu heralde.

Teknik bi hata bu anlamamakla ilgisi yok,bilgi eksikliği sadece.Bir sefer okur evet böyleymiş der ama sana 1000000 sefer anlatsam doğruyu kafan yine almaz ben içip sarhoş olmak istiyorum dersin.

Biz birtanesi anlamadı ona anlatalım derken başka birisi de çıkmış sapla samanı birbirine katmış :) Bunlar gerçekten çok komikler.Bu konunun cumhurbaşkanı adayı göstermekle ilgisi ne? Meclisi olağanüstü toplamakla ilgisi ne? burada verilen hangi kanun maddesinin hangi bölümünden bu konuya zıplıyorsun? Şuna kısaca "BEN ANLAMAMIŞIM" desen de KIVIRMASAN daha dürüstçe olmaz mı? Anlamayan kendinsin bir de başkalarını anlamamkla suçluyorsun.yazık hem de çok yazık.İşte tam bir müslüman senin gibi olur zaten.Sen islama göre CENNETLİKSİN: hadi git huri hesabı yap sen.Böyle şeylerle uğraşma bence.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...