Jump to content

KANUNLAR.. Nedir bunlar..?

Recommended Posts

Kainatta herşey bir kanuna bağlı; Peki Nedir bu Kanunlar..?

Mesela yazdığımız klavyenin üzerinde belli harfler var; arkasında çalışan programa göre hangi harfe basıyorsanız O programda belirtilmiş olan Harf ekrana geliyor.. Yani bir program var ve netice o programa göre oluyor..

Aynı şekilde ışık yaklaşık sn.de 300.000 km hzıla ilerliyor; Dünya belli bir hızla dönüyor, bundan yüzlerce sene sonra güneş tutulmasının hangi gün, hangi saat ve hangi saniyede olacağı belli, çünki herşey gibi Dünyamız ve Güneşte belli kanunlara tabi.. v.s.. v.s....

Peki nedir bu kanunlar, nasıl ortaya çıkmışlar.. ? Niye 2 hidrojen 1 oksijenle birleşince su olmak zorunda da; toprak olmuyor..?

Herşey zerrelerden olduğuna göre ya bu zerrelerde Mutlak bir ilim var; yada Mutlak bir ilim sahibinin programı dahilinde hareket ediyorlar..?

Sitelerde Paylaş

Çok uzun, şöyle bi göz attım tek dikkat çekici nokta "DOĞA YASALARI" lafzı idi.. Kainat Yasaları dese daha doğru olurdu; Çünki Doğa yada Tabiat dediğimiz ve Dünyamıza özgü bütünsellik; Kainatın bir parçasıdır ve varlığı için Dünya dışında pek çok şeye muhtaçtır...

Sitelerde Paylaş

İnsan, şu andaki bilinç düzeyiyle bakınca her şey mükemmelmiş gibi geliyor.

Oysa aynı şartlar altında farklı kombinasyonlar da mümkündü ama bu oldu.Belki de diğer kombinasyonlar seni şimdikinden daha çok şaşırtacaktı, bilemezsin. O yüzden bu kadar hayrete düşmene gerek yok.

Dünyanın hızında filan neye bu kadar şaşırıyorsun? Zaten bu hız , güneşe uzaklık, gezegenlerin hareketi çok farklı olsaydı dünyada canlılık var olmazdı.

Böyle şeylere şaşırmak şuna benzer :

Vaay be, annemim yumurtasını dölleyen sperm, babamın milyonlarca sperminden bana ait olanı olmasaydı ben var olmayacaktım. Demek ki benim var olmam çok ilginç bir şey.

Ama düşünür müsün ki, diğer spermler de çok çok farklı insanlar yaratacaklardı.

Sitelerde Paylaş

Oysa aynı şartlar altında farklı kombinasyonlar da mümkündü ama bu oldu.Belki de diğer kombinasyonlar seni şimdikinden daha çok şaşırtacaktı, bilemezsin. O yüzden bu kadar hayrete düşmene gerek yok.

Dünyanın hızında filan neye bu kadar şaşırıyorsun? Zaten bu hız , güneşe uzaklık, gezegenlerin hareketi çok farklı olsaydı dünyada canlılık var olmazdı.

Böyle şeylere şaşırmak şuna benzer :

Vaay be, annemim yumurtasını dölleyen sperm, babamın milyonlarca sperminden bana ait olanı olmasaydı ben var olmayacaktım. Demek ki benim var olmam çok ilginç bir şey.

Sperm ornegi cok guzel. Bir yere kaydetsem iyi olacak.

Ama anlamamaya yeminli olanalara bir etkisi olur mu bilmem.

Bu bana eski bir karikaturu cagristirdi (Gir Gir'dan) : Iki dilenci bir bankta otumuslar, sefil haldeler. Bir oburune soyle diyor..:

"....Ulen sen git milyonlarca sperm arasinda birinci gel, sonra da su dustugumuz hale bak..." :P

Sitelerde Paylaş
Sperm ornegi cok guzel. Bir yere kaydetsem iyi olacak.

Ama anlamamaya yeminli olanalara bir etkisi olur mu bilmem.

Bu bana eski bir karikaturu cagristirdi (Gir Gir'dan) : Iki dilenci bir bankta otumuslar, sefil haldeler. Bir oburune soyle diyor..:

"....Ulen sen git milyonlarca sperm arasinda birinci gel, sonra da su dustugumuz hale bak..." :P

Çok güzel :rolleyes:

Sitelerde Paylaş

mükemmelmiş gibi : Akılsız ve Şuursuz olan atomlar ancak bukadarını yapabiliyor demek ki; Siz Akıllı ve Şuurlu Atomik Kafanızla neden daha iyisini yapmıyorsunuz..

Ama olabilecek tüm farklılık olasılıklarına rağmen ortaya çıkacak yine SİZ olacaktınız ve şuankinden şeklen, aklen v.s. farklıda olsa yine SİZ olacaktınız...

Fakat bunların hiçbirisi Konu ile alakalı değil; Konu KANUNLAR nedir..?

Mesela O sizi oluşturacak 1 tek Hücre; o durmadan 2 ye bölünerek çoğalan hücreler, nerde duracaklarını, nasıl bir şekil alacaklarını nasıl biliyorlar.. Kendi kendilerinemi bu karara varıyorlar, yoksa bir programa göremi hareket ediyorlar.. Yada Hayatın Kanunu nedir, Nerden gelip nereye gidiyor..

Kısaca Mükemmel yada değil ortada tabi olmak zorunda olduğumuz kanunlar var...

Sitelerde Paylaş
Ama olabilecek tüm farklılık olasılıklarına rağmen ortaya çıkacak yine SİZ olacaktınız ve şuankinden şeklen, aklen v.s. farklıda olsa yine SİZ olacaktınız...

Genetiği tamamen farklı, bize kardeş düzeyinde yakın ama başka birisi olacaktı. Monozigotik ikizler bile aynı insan değil...

Sitelerde Paylaş
Mesela O sizi oluşturacak 1 tek Hücre; o durmadan 2 ye bölünerek çoğalan hücreler, nerde duracaklarını, nasıl bir şekil alacaklarını nasıl biliyorlar.. Kendi kendilerinemi bu karara varıyorlar, yoksa bir programa göremi hareket ediyorlar..

Senin dusuncen ne bu konuda? Allah hucre bazinda mi yonetiyor evreni? O mu karar veriyor hucrenin nerede duracagina?

O seviyenin altina iniyor mu? Nereye kadar iniyor? Parcaciklarin donus yonune karisiyor mu? Quantum entanglement'dan o mu sorumlu?

Eger bu duzeyde karisiyorsa, bu iyi bir tasarim midir? Isin bir kismini meleklere birakmak daha az yorucu olmaz mi?

tarihinde redfinity tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Mesela O sizi oluşturacak 1 tek Hücre; o durmadan 2 ye bölünerek çoğalan hücreler, nerde duracaklarını, nasıl bir şekil alacaklarını nasıl biliyorlar.. Kendi kendilerinemi bu karara varıyorlar, yoksa bir programa göremi hareket ediyorlar..

Embriyolojide gelişim aşamalarında hücreler arasında çok sayıda iletişim ve birbirini sınırlama mekanizması tarif edilmiştir...

Sitelerde Paylaş
Embriyolojide gelişim aşamalarında hücreler arasında çok sayıda iletişim ve birbirini sınırlama mekanizması tarif edilmiştir...

.. Üç Kişinin DNA'sıyla Oluşturulan Embriyo .. Britanyalı bilimciler iki kadın ve bir erkeğin DNA'sını içeren insan embriyoları üretmeyi başardılar. Burada kullanılan yöntemin epilepsi, şeker hastalığı ve kalp yetmezliği gibi sorunları engellemekte kullanılabileceği belirtiliyor. Söz konusu yöntem, kadın yumurtalarında çekirdeğin dışında bulunan mitokodrial genlerin embriyolara geçmesini önlemeyi esas alıyor. Şu ana kadar bu yöntemle on kadar embriyo üretildi. Embriyoların beş gün yaşamasına izin verildi. Japonya'da farelerle yapılan benzer bir çalışmada ise benzer biçimde oluşturulan fare embriyolardan sağlıklı fareler doğmuştu.

Türkiye Zeka Vakfı, 06 Şubat 2008 · 17:52

tarihinde dragonemc2 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Çok uzun, şöyle bi göz attım tek dikkat çekici nokta "DOĞA YASALARI" lafzı idi.. Kainat Yasaları dese daha doğru olurdu; Çünki Doğa yada Tabiat dediğimiz ve Dünyamıza özgü bütünsellik; Kainatın bir parçasıdır ve varlığı için Dünya dışında pek çok şeye muhtaçtır...

Doğa yasaları dediği sadece dünyaya has değil evrenin her yerinden geçerli

Sitelerde Paylaş
Genetiği tamamen farklı, bize kardeş düzeyinde yakın ama başka birisi olacaktı. Monozigotik ikizler bile aynı insan değil...

O zaman SEN olmıyacaktın ki; Olan kişi SEN olacaktın..! Bundan 50-100 sene önce SEN yoktun, 50-100 sene sonrada yine SEN olmıyacaksın.. ! Olmadığın bir mevcudiyet ile olası bir mevcudiyeti karıştırma.... İhtimallar üzerine hüküm verilmez...

Sitelerde Paylaş
Doğa yasaları dediği sadece dünyaya has değil evrenin her yerinden geçerli

Evrenin heryerinde geçerli olan sabit kanunlar var.. Ama doğa ile evren farklı şeyler; Doğa Hayatı içeren bir olgudur ki şimdilik sadece dünyamıza has bir kavram.. Yada Doğa bulunduğun gezegenle alakalı bir kavramdır ki; gezegenlerden gezegenlere bu doğa kanunları farklılıklar gösterebilir..

Her zerre içinde bulunduğu procedüre göre hareket eder.. Mesela her nev hücrelerden oluşur, ama her nevin hücresinin tabi olduğu program o neve özgüdür..

Kainat zerrelerden oluşmakla birlikte zerrelerin tabi olduğu kanunlar farklıdır.. Zerre hangi baskısal kanunun etki alanına girerse O kanuna Tabi olur... Peki nedir Bu Kanunlar; Kim koymuş bu kanunları..? Konu bu..!

Sitelerde Paylaş
Senin dusuncen ne bu konuda? Allah hucre bazinda mi yonetiyor evreni? O mu karar veriyor hucrenin nerede duracagina?

O seviyenin altina iniyor mu? Nereye kadar iniyor? Parcaciklarin donus yonune karisiyor mu? Quantum entanglement'dan o mu sorumlu?

Eger bu duzeyde karisiyorsa, bu iyi bir tasarim midir? Isin bir kismini meleklere birakmak daha az yorucu olmaz mi?

Öncelikle Allah'ı kabul ettiğimizde onu kendini tarif ettiği vasıflarla kabul etmek zorundayız.. Dolayısı ile öyle bir ALLAH ki acz ve kusurdan münezzeh; yorulmak yada zorlanmaktan da münezzeh...

Mesela güneşin çevresinde dünyamızla aynı yörüngede dönen binlerce dünya olsa bu güneşe acz verirmi, dünya sayısı arttı diye güneş yorulurmu, ışığında azalma olurmu.. Ki Güneşte Allah'ın bu kainattaki emirber neferlerinden sadece birisi..

Melekler onun hikmetine perdedir; Yardımcıları değil..!

Sitelerde Paylaş

Orada "Doğa" kelimesi Evren'le eş anlamlıdır. Hatta daha da geniş bir anlamı vardır. Mesela bir çok paralel Evren var ise, bunu "doğa" yasaları belirler.

Feynmann'ın yazılarını okumanı öneririm.

Hepinizin okumasını öneririrm.

Fizik konusunda uzmandır ve çok basit ama çok değişik, merak uyandıran bir anlatım şekli vardır.

Bence gelmiş geçmiş en iyi fizik öğretmenlerinden birisidir.

http://www.atominsan.com/newton_ve_yercekimi.php

.

Sitelerde Paylaş

Okudum ama sorumun cevabı orda yok; orda aslında cevaptan çok yeni sorular var..

Mesela birkaç örnek...

"Ancak, bilimsel olan yol budur. Bilimsel olmak neyin olası neyin daha az olası olduğunu söylemektir; her zaman olanaklı ve olanaksızı kanıtlamaya çalışmak değil."

- Bu mantıktan hareket ile bütün kainatı Kudreti ve İlmi sonsuz tek bir yaratıcıya vermek daha olası ve daha bilimsel.. :)

" Bir galaksiyi oluşturan bir çok yıldız değil,sadece gazdır. "

- İnsanda trilyonlarca hücreden değil; bir tek hücreden oluşur.. Bir gazdan milyarlarca güneşi ve gezegeni oluşturan kanun; bir hücreden de 100trilyon hücreli bir İnsan oluşturuyor.. Buda güzel.. Demek canlı ve cansız herşeyde aynı programcının ilmi var..

"Yer çekimi ile elektrik itimi arasındaki oran 42 rakama uzayan bir sayı ile verilmiştir. Burada çok derin bir sır saklıdır. Bu kadar büyük bir sayı nereden kaynaklanıyor? Bu iki kuvvetin de kaynaklandığı bir teoriniz olsa bu iki kuvvet nasıl bu kadar orantısız olabilir? Böyle inanılmaz ölçüde orantısız iki kuvvet-biri çekme, biri itme kuvveti-ne tür bir denklemin çözümü olabilir? İnsanlar., aralarındaki oranın bu ölçüde büyük olabileceği başka şeyler bulmaya çalıştı. Böyle büyük bir sayı aranıyorsa,örneğin Evren’in çapı ile protonun çapı arasındaki oran ele alınabilirdi. Bunun da 42 rakamlı bir sayı olması inanılmaz bir şeydir. Bunun üzerine, bu oranın evrenin boyutu ili protonun boyutu arasındaki oran olduğu şeklinde ilginç bir tez önü sürüldü. ancak Evren zamanla genişlemektedir;öyleyse çekim sabiti de zamanla değişmektedir. Bu bir olasılıktır,fakat gerçek olduğunu gösteren hiçbir kanıt bulunamamıştır. çekim katsayısının bu şekilde değişmediğine işaret eden bir takım kısmi göstergeler vardır. Özetle bu muazzam sayı bir sır olarak kalmaktadır."

- Burasıda çok ilginç.. En büyük şey ile en küçük şey arasındaki oran aynı.. Peki bu oranı koyan kim..? Bu sırrın bir kaynağı olmak zorunda değilmi.. Bu kadar büyük bir tesadüf olabilir mi..?

"...bilimde bir fikrin nereden geldiğiyle ilgilenmiyoruz."..

- Ama bir yerden geliyor işte; daha Alim birisinin ilhamı ve ikramı olarak geliyor.. Bilim zaten nerden geliyor sorusuna asla alternatif cevap bulamadığı için bu soru ile ilgilenmemektedir.. Ama en azından biryerlerden geldiğini kabul etmek zorunda kalmış, tarif edemesede...

Güzel bir yazı ama sorumun cevabı değil.. Benim sorum basit...

Ordata gözle görülür, elle tutulur, matematik ve fizik ile ispat edilir değişmez sabit kanunlar var ki Bilim dediğimiz şey ortaya çıkmış ve bu kanunları keşf etmiş... Benim sorum çok basit; bu Kanunları koyan kim..?

tarihinde Mask tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
....

Ordata gözle görülür, elle tutulur, matematik ve fizik ile ispat edilir değişmez sabit kanunlar var ki Bilim dediğimiz şey ortaya çıkmış ve bu kanunları keşf etmiş... Benim sorum çok basit; bu Kanunları koyan kim..?

Bu kanunları koyanın olması gerekmez.

Hep aynı yere geliyoruz. Herhalde bu da bir kanun. :)

Kanunların var olması için birisi gerekli ise, bu birisini var eden kim?

.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...