Jump to content

nasıl ateist oldunuz?

Nasıl/Neden Ateist Oldunuz?  

36 oy

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

• İleti 46
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

rezillğin islamın yanlış anlaşılmasından kaynaklanmadığı,

bizzat iislamın rezillikle özdeş olduğunu farkettim şeklinde bir şık daha olmalıydı.

ben bir müslümanım. oldukça da objektif ve adil olmaya çalıştım seçenekleri yazarken.

kendi değerlerimi ezdirecek değilim.

nasıl ki sizin yazdıklarınızı - benim fikrime ters gelse bile -ki şüphesiz-- değerlendirmeye çalışıp ,nezaketle ve özellikle herkesin düşüncesini ;aptalca, salakça, saçma,, vs.. gibi sözlerle saygısızlık etmiyorsam aynı kaliteyi karşıdan da beklerim.

umarım kaliteli bir anket çalışması olur.

lütfen seviyeyi ve saygıyı da elden bırakmayalım sevgili forum üyeleri

teşekkür ederim

Sitelerde Paylaş
1- uzun zaman önce. hiç tam müslüman olmadım, ne namaz kıldım, ne kuran okudum, hatta hoca zoruyla ezberletilen sureleri bile ezberlemedim ya da günübirlik öğrendim.

2- bir akşam a clockwork orange filmini seyrettim yattım, ertesi gün bir uyandım, h.sktr, allah yok lan hakikaten dedim. (bir olaya bağlamak için yazdım, yoksa bir sebebi yok)

3- ailem sunni, annem kuran okur ama namaz kılan yoktur evde.

yani bir "öylesinelik" sebebi mi yatıyor bu fikrinin altında?öylesine oldum .kafama öyle esti..

aile faktörü de çok önemli

Sitelerde Paylaş
Eheha..Ayrıca 1. ve 4. şık aynı kapı gibi gözüküyor..Ne dersin üstat?

1. şık arkadaş ortamı dalgası, genelde lise çağındakilere hitap eden bi şık,

4. madde ise kendinicidi ciddi ateize ait gören,onu karl ı darwini tamamen önder almış anlamında,

Sitelerde Paylaş
Ben 4-5 yıl öncesine kadar sıkı bir müslümandım. Sabah namazı için bile cammiye giden , 5 vakit namazı aksatmayan - her namazdan sonra geçmiş namazlarını farzlayan - orucunu tutan - bu yaşta hacc planları yapan bir müslüman.

Haliyle İslamı da araştırmaya baladım. Hadis ve Kuran okumaya başladım. Amacım ise inandıgım dini daha iyi bilmekti.

Okudukca şevk alacagım diye başladıgım hadisleri gördükçe ; "oha lan bu ne " demeye başladım. Haliyle daha da üzerine düştüm. Okudukca ; "acaba" sorusu etkisini gösteriyordu. Ama yine de bilincime işlenmiş bir İslam düşüncesi ve haliyle cehennem korkusu vardı. "Vardır bir hikmet" deyip kendimi kandırmaya çalıştım. Tabi bir yere kadar..

Baktım ki hadislere inanayım derken insani değerlerime karsı geleceğim başka bir yol buldum. O yol ise hadisleri reddederek müslümanlıga devam etmekti. Hem bunun kılıfını da bulmuştum. Zira hadisler değişmiş olabilirdi. Hem böyle düşünen de bir sürü İslamcı vardı.

Artık ben , "yanlızca Kuran" diyen bir müslümandım. Kuran okumaya devam ediyordum. Beni gaza getiren - "vay bee ne güzel ayet" dediğim de ayetler vardı. Kurancı müslüman olarak uzunca bir süre devam ettim. Kurandaki sapıkca-vahşice ayetleri ise görmezden geliyordum. "O zamanki şartlar" deyip geçiştiriyordum.

Müslümanım diyordum ama anladım ki ben aslında inanmıyordum. Sadece inandıgımı sanıyordum. "Ulan ya varsa sakata geliriz" korkusuyla kendimi kandırıyordum.

Eğer Allah var ise ; benim bu durumumu çok iyi biliyor olmalıydı. Ve ben Allahı açıkca "aptal" yerine koydugumu anladım.

Ve istifa dilelçemi verdim. Saolsun onlarda kabul etti.

Bugün kendimi "ateist" olarak tanımlamıyorum. Ne oldugumla ilgilenmiyorum. Tanrı var mı yok mu ilgilenmiyorum.

Bildiğim tek şey İslamdan nefret ediyor olmam.

çok ilginç gerçekten,

müslümanlar cemaat halinde olmalı.

keni başına kalınca vesveseler içinde boğuşur ve imanını kaybetme tehlikesine üşer.

bu şeytanın bir vaadiyi, hatırlaın mı?

-onları yollarından saptıracağım, sana ibadet edemez bulucaksın onlar demişti Allaha

bunları bildiğin için hatırlatıyorum.

sevgili muhatabım,

kuran haktır, hadis haktır,

o mubarek kitap, sen de bilirsin ki asabı suffece her ayeti 2 kişinin şahitliğiyle mükemmel bir heyetle efendimizden sonra toplatılıp kitap haline getirilmişti.

hadislerse efendimizin sözleri.

abes olarak gördüklerin, yalan hadis uydurma hadis olabilir, her kaynak doğru eğildir.

kendi başına yapılan desteksiz araştırma, yanlış kaynak seçimi gördüğün gibi güzelim yıllarını küfrana dönüştürüyor.

herşey senin elinde,

kütübi sitte var, hadis sohbetleri var hakk dostlarının, onları inlemeden niye böyle imanını kaybettin, Allahı kaybeden kendini kaybeder; kendini kaybeden herşeyi kaybeder.

biliyorsun ki tevbe kapısı hep açıktır.

Allahtan ümidinizi kesmeyiniz

tekrar hidayet cezbedecek gönül muhabbeti diliyorum.

bunlar benim menfaatsiz, ve sadece iyi niyetli kendi düşüncelerim

yine de sen bilirsin

teşekkürler

tarihinde ilimsel tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
öylesinelik sebebi yok ki. merak ettim okudum, okudukça saçma geldi. bir baktım ki zaten bir tanrıya ihtiyacım yok.

ne okudun?

tanrıya neden ihtiyacın yok?örnek verir misin?tesadüfen mi görüyosun konuşuyosun ya da yaşıyosun?

tarihinde ilimsel tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
ben bir müslümanım. oldukça da objektif ve adil olmaya çalıştım seçenekleri yazarken.

kendi değerlerimi ezdirecek değilim.

nasıl ki sizin yazdıklarınızı - benim fikrime ters gelse bile -ki şüphesiz-- değerlendirmeye çalışıp ,nezaketle ve özellikle herkesin düşüncesini ;aptalca, salakça, saçma,, vs.. gibi sözlerle saygısızlık etmiyorsam aynı kaliteyi karşıdan da beklerim.

umarım kaliteli bir anket çalışması olur.

lütfen seviyeyi ve saygıyı da elden bırakmayalım sevgili forum üyeleri

teşekkür ederim

peki tamam, sorunun islamın yanlış yaşanması değil,

bizzat kendi olduğunu farkettiğim için şeklinde bir şık olabilirdi.

Sitelerde Paylaş
ne okudun?

tanrıya neden ihtiyacın yok?örnek verir misin?tesadüfen mi görüyosun konuşuyosun ya da yaşıyosun?

amacın anket mi yapmaktı yoksa sorguya çekmek mi?

sen neden ihtiyaç duyuyorsun? hah, işte o ihtiyaçlarımı ben başka şekilde karşıladım diyelim...

tesadüfen yaşamıyorum, o kadar sperm arasında duruma en iyi hazırlanmış olan bendim, bileğimin hakkıyla geldim yani...

Sitelerde Paylaş

Seçeneklerde seçebileceğim birşey yok.

Özgürce düşünmek için kimin dine ihtiyacı olmuş ki?

Cinler, melekler, insan gibi bir tanrı fikri inandırıcı değildi, inanmadım.

Şıklar tamamen yanlı hazırlanmış. Tamamen hüsnükuruntu bir anket.

Ailesinden inanç konusunda baskı görmeyen insanlardan biriyim.

Böyleleri genelde erken yaşta kendi kendine konuştuğunu fark eder.

Sitelerde Paylaş

yasim 15 civariydi , ( Bu arada bircok duayi ezbere bilirim ) , hafif rüzgarli bir günde, rüzgarin sürükledigi bir defter yapragi O devrin genckizlik modasi olan ayakkabilarimdan birine takildi , merak ettim ve alip okuyayim dedim , ilk önce Büyük hac dikkatimi cekti hemen atayim dedim fakat sonra vazgecip okumaya basladim : Tanri hicbir savasi takdir etmez , en büyük günah birini öldrmektir ... diye gidiyordu... (belliki misyonerlerin hazirladigi bir kitabin sayfasiydi) iyide kuranda sehitlik kavrami var dedim kendi kendime , ozamandan beridir Dinlerdeki sacmaliklarin üzerine gider dogrusunu bulmaya calisirim , Henüz bütünü ile mantikli bir dine rastlayamadim , Atesit miyim ? degilim , dinim nedir ? yok , mesela ben dinlerde elci kabul etmem (Bir Tanri varsa onunla birilerinin arama girmesi diye bir kavram olamaz , bunun burada uzun uzadiya aciklamasini yapmak anlamsiz olacaktir) her dinin iyi yönleri de var elbetteki , evvelin müslümani ben , islamin sonuclarini ve celiskilerini görünce bu dinin bana ait olamayacagini anladim (yillar önce), su an sadece Sorgulayiciyim diyebilirim , ama bir yaradan varsa bile kesinlikle islam ila bir alakasi olamaz , Yaradani sorgulayici pozisyondayim , ve bu yillardir bu sekilde (bazen olmadigi agir basiyor , bazen varligi agir basiyor , arada gidip geliyorum)

Sitelerde Paylaş

Benim ateist olma maceram ateistforumda satır satır yazıyor. Anlatmama gerek yok. Bu forum olmasa ateist olacağım yokmuş, çünkü bu büyük bir düşünce değişikliği. Ordan burdan duymakla olmuyor, kapsamlı bilgi gerekiyor.

Sitelerde Paylaş

ailem sosyalisti..bende 15 yaslarında dini konulara merak salmaya basladım (biri 12 digeri 14 yasında olmak uzere 2 buyuk allah gercekten varmı buhranı yasadım)evde dini bilgisi olan yoktu cesitli kitaplar almaya basladim tek tukte olsa namaz kılıyordum artık..kuzenimin basını kapatıp arada onada namaz kıldırıyordum...lise sonda nurcularla dirsek temasım basladı artık okulda hocalarımla tartısmaya bile basladım artık laikligi dusman olarak goruyordum...din oylesine bir afyondu ki elimde harun yahyanın kitabı evrim var diyenlere cemkiriyordum universitenin ilk yıllarında ısık evlerinde kalmaya basladım 1 sene dayanabildim abuk subuk bir suru is yapiyorduk...fettullah gulene ilk vaazını dinledigim gunden beri gıcıgım birtuhaflık vardı bu adamda ama olsun biz bir cemaattik.... sonrakı yıllarda dinle pek isim olmadı inaniyordum ama dindarların cogundan nefret ediyordum onların inandıgı tanrı ile benimki aynı olamaz diyor icimdeki fırtınaları dindiriyordum...hatta kendime itiraf edemesemde musluman olmayı kendime yakıstırasmiyordum...arada bir kuran mucizelerini okuyup kendimi oyaliyordum...yurt dısına cıktıgımda sunu gordum ki bir suru ayrı dine mensup insan kendi dinlerinin haklı oldugunu soylüyorlardı...bir oyun donuyordu ama ne? gittikce imanım zayifladi ve en son turan dursunun yayınlarını okuduktan sonra imanıma son noktayı koydum yuzumde acı bir tebessum belirdi...keklemislerdi beni resmen bumuydu islamın ahlakı bumu peygamber dedikleri adam...dindarların neden tuhaf insanlar oldugunu anlamıstım artık...sonra guldum gectim islam uzerine derinlemesine arastirmalara gittim insanları bir sekilde uyarmak gerekiyordu.ailemden dolayı alt yapı saglamdı aslında deist takılmam 1 ay bile sürmedi artık bir ateisttim ve cok rahatlamıstım....

Sitelerde Paylaş

Ateist değilim. Fakat Müslüman tarafından bakıldığında zındık olabilirim. İki taraflı düşünmek için yazıyorum.

"Ben müslüman olmasam toplumda beni yargılarlar mı?"

"Ateist olmasam da kıyısından köşesinden Allah'a inansam, entellektüel camiada küçük düşer miyim?"

İç dünyayı ilgilendiren bir konu için bir defa, böyle sosyalliği ilgilendiren soruları tamamen bırakmak lazım. Bunu yapmayan zaten islam için de ateist için de bir nevi münafıktır.

Şimdi önce ceza meselesi:

"Ya Allah varsa ve ona inanmazsam cehennemde yanar mıyım."

İşte nedense bu soruyu da artık sormuyorum. Gerçekten de g.t korkusu yok. Bu benden çok uzun zaman önce gitti. Belki olması lazım. Bir kere "gerçekten" Cehennemde yandığımı (yada çok büyük acılar çektiğimi) düşünüp korkmaya çalıştım, pek korkamadım.

Ve ödül meselesi:

Cennetten mahrum olmak: Bu da beni hiç mi hiç kaygılandırmıyor. Kısaca söyleyeyim samimi olarak "gerçeğe" ulaşmaktan başka amacım yok. Buna salt analitik olarak ulaşılacağını sanmıyorum. Bütüncül inanca ve sezgiye de gerek duyuyorum. Bu da benim için bilimsel bir gerçek. Sırf analitik olayım dersem kendi kendime karşı çıkmış olurum.

Şimdi, ateist ödülüne gelelim. Yani bu dünyadan zevk alma. Hedonizm. Eğer ateist olsam bu konuda sıçrama yapabileceğimi düşündüm. Ateist olursam zihnim serbest kalır, bilim ve sanatta daha ileri giderim diye... Çevremde sanatta müzikte ileri gitmiş olanların çoğu ateist (bazı sufi ekolden olanlar dışında). İşte benim de meselem bu. Sırf bunun için ateist olmayı geçici olarak denedim. Fakat olmadı. Nedense "kıvırtkan müslüman" olarak tanımladığınız ama henüz anlamadığınız düşünce sisteminden hiç ayrılamadım. Çünkü samimi olarak gerçek bu gibi geliyor. Ayrıca hedonizmin zararlı taraflarını törpülediğini düşünüyorum: (sınırsız alkol, sınırsız seks, sınırsız eğlence). Bilim ve sanatta da herhangi bir kısıtlama yaptığını sanmıyorum (aksine motive ediyor.) Kısıtlama sıradan ve düşünmeyen bir müslüman için çok hoyratça var. Ateizmin haklı olarak taraf bulma sebebi bu.

Sitelerde Paylaş
Ateist değilim. Fakat Müslüman tarafından bakıldığında zındık olabilirim. İki taraflı düşünmek için yazıyorum.

"Ben müslüman olmasam toplumda beni yargılarlar mı?"

"Ateist olmasam da kıyısından köşesinden Allah'a inansam, entellektüel camiada küçük düşer miyim?"

İç dünyayı ilgilendiren bir konu için bir defa, böyle sosyalliği ilgilendiren soruları tamamen bırakmak lazım. Bunu yapmayan zaten islam için de ateist için de bir nevi münafıktır.

Şimdi önce ceza meselesi:

"Ya Allah varsa ve ona inanmazsam cehennemde yanar mıyım."

İşte nedense bu soruyu da artık sormuyorum. Gerçekten de g.t korkusu yok. Bu benden çok uzun zaman önce gitti. Belki olması lazım. Bir kere "gerçekten" Cehennemde yandığımı (yada çok büyük acılar çektiğimi) düşünüp korkmaya çalıştım, pek korkamadım.

Ve ödül meselesi:

Cennetten mahrum olmak: Bu da beni hiç mi hiç kaygılandırmıyor. Kısaca söyleyeyim samimi olarak "gerçeğe" ulaşmaktan başka amacım yok. Buna salt analitik olarak ulaşılacağını sanmıyorum. Bütüncül inanca ve sezgiye de gerek duyuyorum. Bu da benim için bilimsel bir gerçek. Sırf analitik olayım dersem kendi kendime karşı çıkmış olurum.

Şimdi, ateist ödülüne gelelim. Yani bu dünyadan zevk alma. Hedonizm. Eğer ateist olsam bu konuda sıçrama yapabileceğimi düşündüm. Ateist olursam zihnim serbest kalır, bilim ve sanatta daha ileri giderim diye... Çevremde sanatta müzikte ileri gitmiş olanların çoğu ateist (bazı sufi ekolden olanlar dışında). İşte benim de meselem bu. Sırf bunun için ateist olmayı geçici olarak denedim. Fakat olmadı. Nedense "kıvırtkan müslüman" olarak tanımladığınız ama henüz anlamadığınız düşünce sisteminden hiç ayrılamadım. Çünkü samimi olarak gerçek bu gibi geliyor. Ayrıca hedonizmin zararlı taraflarını törpülediğini düşünüyorum: (sınırsız alkol, sınırsız seks, sınırsız eğlence). Bilim ve sanatta da herhangi bir kısıtlama yaptığını sanmıyorum (aksine motive ediyor.) Kısıtlama sıradan ve düşünmeyen bir müslüman için çok hoyratça var. Ateizmin haklı olarak taraf bulma sebebi bu.

sevgili muhatabım;

ben elhamdülillah müslümanım.

ve hep böyleydim yer değiştirmedim.

günah işlediğimde de karamsarlığa kapıldığımda da bilgisizkende bilgiliykende..

müslümanlığımı sorgulama ve algılama aşamasındayken -bu dönemim lise 1- çevremde oğru ve sosyal alanlarda etkili olmuş bazı ekoller etkili oldu.

burada antalyada yavuz bahadıroğlu, halit ertuğrul, ali erkan kavaklı vs. eğitimci yazarlarla yüzyüze görüşmem de etkiledi beni..

kitaplar ve canlı kuranlardan etilendim. konuşan kuranlar, yaşayan ayaklı kuranlarla görüştüm tabir caizse.

her yıl bilgilerimin üstüne bilgi kattm,

eğitmler aldım

hala da almaktayım

güzel bi sosyal çevrem var

sosyal aktivitelerim var.

sanatla da ilgileniyorum.

hüsnü hat koleksiyonum var ve ney dersleri alıyorum düzenli.

bilgisayar operatörüyüm, muhasebe mezunuyum ayrıca.

özgürce geziyorum, düşünüyorum konuşuyorum tartışıyorum ve etrafımda beni dinleyen insanlar da fazla. dini inancı ne derece olursa olsun saygı duyan sevecen yaklaşan bir sürü insan var.

çok şükür ki hayata geliş gayemin farkında olmam anlatılmaz bir mutluluk bu.

insan bilince bildirmeke istiyor.

ben şimdi burda çoğu kişinin batıl düşüncelerinden sıyrılıp anlatılmaz yaşanan bu islama gelmesini isterim. islamdan uzaklaştıkça inkara batılır. battıkça batılır. islam öcü gibi gelir artık. doğal olarak düşman olursunuz ve soğursunuz uzak durursunuz.

hele ki ayet ve hadis gibi islam tarihi fıkıh kelam akaid gibi konulara hakim olmayanlar bir de ayetlere kafalarına göre yorum getirirse saçma derse bu tamamen bilgisizlikten kaynaklanır.

peygamber sas bile ayetler inerken cebrail as sormuş, tam olarak anlamak istemiş, o açıklamış,

kuran da bilmiyorsanız bir bilene sorun işin ehline sorun buyruluyor.

islam çok sennin çok derin o derine indikçe tatlılaşıyor lezzetleniyor indikçe yükseliyorsunuz. o kulluk bir sultanlığa dönüşüyor.

Sitelerde Paylaş

9 - 10 yaşlarındaydım. Yahu bu allah oyunmu oymuyor bizle demiştim. İşi gücü mü yok. Neden sürekli bizi izliyor?

Gerisi çorap söküğü gibi geldi. Pek tabi ateist bir ailede yetişmeminde katkısı var. Şöyle ki bana bişilerden korkmadan herşeyi sorgulayabileceğimi öğrettiler. Babam gelip "Bak kızım öyle doğa üstü şeyler filan yok" dediğinde biliyorum baba demiştim. :) Nuel babanın olmadığını da biliyorum. :) ne günlerdi.

Sitelerde Paylaş

Konu; Nasil ateist olddunuz degilde Dinden Nasil Ciktiniz? olmaliydi.

Burada kimse nasil ateist oldugunu aciklamamis, herkes dinden soguma hikayelerini anlatmis.

Islami bir kulturun, islami bir egitimin oldugu bir ulkede elbette cogumuz islamin etkisinde dogduk ve buyuduk. Anlatilan dini yalanlar o kadar gucluyduki dogru olup olmadiklarini arastirma geregi duymadik. Ancak bazilarimiz bu cabayi gosterdi ve dinlerin aslinda uydurulmus yalanlar silsilesi oldugunu anlayabildi.

Ancak Ateist olmak ayri bir konu, dinden cikmak ayri bir konu. Her dinden cikan ateist olacak diye birsey yok. Dinden cikan bir insan ilk once Deist olur. Eger daha sonra baska bir dine yonelmezse, dinden sonra tanri kavraminida inceleyip verecegi karar sonucu Ateist olabilir yada tanri vardir diyip deist olarak kalmaya karar verebilir. Yada tanri varliginin ispatlanamayacagina karar verip agnostik te olabilir.

Benim hikayem:

1997 senesine kadar islamin bir neferiydim :) . Biir gun kuranda yazili olan mucizeleri bir arkadasimla tartismaya basladim. Arkadasim siddetle kuranda mucize filan olmadigini, bunun sadece muslumanlar tarafindan uydurulmus hayal urunleri oldugunu soyledi. Bunu kabul etmek mumkun degildi, milyonlarca insan kuranda mucizeler yazili derken bu arkadasimin hakli olmasi imkansizdi.

Ertesi gun arkadasim bir kuranla geldi ve oku dedi, yaradan rabbin adiyla oku. Daha sonra bana mucizelerin yazili oldugu ayetleri okumami soyledi ve odadan cikti. Ben okudukca tuylerim diken diken oldu. Muthis bir sogukluk hissettim. Hepsi bir yalandan ibaret. Mucize filan yok ortada. Sadece insanlarin yalanla yasamayi sevmelerinden kaynaklanan bir hipnoz var. O gun dinlerden ve tanrilardan nefret ettim. ve ateist oldum.

Peygamberleri ve din masallarini cope attiktan sonra, 2 sene evvel tanri ve yaradilis konularinda yeniden dusunmeye basladim. Gunumuzde yaradilis konusunda kesin bir ispat yok. Dini yalanlar ve bilimsel teoriler var. Bu durumda Kesin soyledir yada Kesin boyledir demek mantikli gelmedi.

Dolayisiyla Kesin allah ve peygamber vardir ve yaratan onlardir, yada Kesin Tanri yoktur ve yaradilis milyonlarca yil suren evrim sonucu suregelmistir demek ispatsiz bir anlam ifade etmeyeceginden Agnostik olmaya karar verdim.

Saygilar

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...