Jump to content

Artı-değer denilen saçmalık

Recommended Posts

Ben san baska ornek vereyım,aynı ayakkabının ustune Gianni Versace yazıp 1000 usd a sattıgımızı varsayalım kalan 900 Usd ıscıden tırtıkladıgımız artık deger mı olur ???

100 usd lik ayakkabiyi nasil olduda birden 1000 usd lik aakkabi yaptin?Etiketide ne güzel yapistirdin hemencecik 100usd ayakkabiya.Ayakkabi 1000usd cik oluverdi Deha sayesinde.

Sen böylemi yapiyorsun yoksa?

Zaten 100 usd lik ayakkabiyi 1000usd lik ayakkabi yaparsan senin halin kötü.Cezaevini boylarsin..

1000 euroluk ayakkabinin derisi,isciligi,makinesi,transportu,fabrikasi,dükkani,ambalaji,iscisinin fiyati....vs,vs..100 usd lik ayakkabidan cok daha fazladir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 218
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

sayın deha ya bir şey söylemek isterim.yazılarında serbest piyasa ekonomisi görüşünü benimseyen bir arkadaş olduğunuz anlaşılmakta;peki şunu soruyorum size; 100 dolarlık bir malı 1000 dolara satarsa ödenmemiş emek 900 dolar mı olur demişsiniz.bu noktada şunu sormak istiyorum serbest piyasa ekonomisini savunanların belirttiği bişey vardır.tam rekabetçi piyasalarda herkes tam bilgi sahibidir.artı değer teorisini çürütmek için verdiği örnek aslında kendi ile çelişen bir durumdur.artı değer teorisini bugün için geçerliliği yoktur demenizi komik buluyorum.aslında tam rekabetçi piyasayı savunan kişlere soruyorum ve cevap bekliyorum neden tekeller var?neden işsizlik var?neden enflasyonla işsizlik arasında tercih etmek zorunda bırakılıyoruz?bu düzen eğer en rasyonel bir ekonomik düzen ise dünya ekonomileri neden periyodik olarak kriz ve resesyon yaşıyor bunun açıklamasını deha arkadaşımızdan rica ediyorum.

Sitelerde Paylaş

Nerde tekel var yahu? Al işte Turkcell var, Vodafone var, Avea var. Niye tekelleşmiyor? Hani tekel? Kalitede yarış, teknolojide artış, fiyatlarda düşüş var. Sosyalizm olsa sence cep telefonu olur muydu? İcat bile edilmezdi. Edilse bile askeri amaçlar için kalırdı. Teknolojisi gelişmez, sıradan insanlara çok pahalı olurdu. Seri üretimine geçilmez, bürokratlar "fazla lüks" bulurdu. Küba'da cep telefonları daha yeni Raul Kastro'nun reformlarından sonra tanıştı. Önce yasaktı. Kuzey Kore'de felan yok. İnternet de yok. Tabi Kim İl Jong'a herşey serbest. O kral.

Ödenmemiş emek felan da yok. Başta ne dedik? Girişimci işçiye ücretini mal satılmadan peşin veriyor. Malın kaça ne zaman satılacağı da belli değil. İşçi ama parasını almak için malın satılmasını beklemek durumunda değil. Burda bir zaman tercihi ve risk faktörü söz konusu. İşçi parasını peşin peşin risksiz almaktan memnun. Baştaki iletiyi siz hiç okumuyormusnuz bir başlığa girip yazı yazarken?

Sitelerde Paylaş

tekeller nerede mi?cep telefonu icat edilmez miydi?sosyalizmin ne olduğunu bilmediğiniz ortada?size göre süpermarketlerle,mahalle bakkallarıda rekabet edebilir.ya da şöyle eğitim,sağlık,konut yani insanın insanca yaşaması için gerekli olan temel şeylerde kapitalist üretimin ilgi alanıdır.hatta birde görünmez bir el vardır.piyasalar kendiliğinden dengeye gelir.buna gerçekten inanırlar!:)ayrıca yukarıda sorduğum soruların cevaplarını hala vermediniz.artı değer yok ha eğer olmasaydı kapitalist sermayesini nasıl artırıyor açıklar mısınız?yok işçinin ücreti peşin ödeniyormuş?yok bunlar demode olmuş şeyler sosyalizm olsaydı bunlar üretilmezmiş.ya kapitalizm gibi irrasyonel bir düzeni savunmak çok komik geliyor.kapitalizm de neden tam istihdam yoktur?neden enflasyon vardır?neden periyodik olarak krizler oluyor?sizler bu masallara inanıyorsunuz;kabul edilebilir işsizlik oranı?kabul edilebilir enflasyon oranı?insanlık; ilkel komünal toplum, köleci toplum,feodal toplum,kapitalist toplum aşamalarını görmüştür.neden kapitalist üretim aşamasında dursun ki?savunmalarınız bile sen hayatında işçi çalıştırdın mı?yok malı 1000 dolara satarsam artı değer ne olucak yok cep telefonu olmaz mış?söylediklerinizin tartışılacak bir yanı yoktur.bir de basit bir soru sorayım sermaye nedir?cevabımı cevabınızdan sonra yazacağım...

Sitelerde Paylaş
100 usd lik ayakkabiyi nasil olduda birden 1000 usd lik aakkabi yaptin?Etiketide ne güzel yapistirdin hemencecik 100usd ayakkabiya.Ayakkabi 1000usd cik oluverdi Deha sayesinde.

Sen böylemi yapiyorsun yoksa?

Zaten 100 usd lik ayakkabiyi 1000usd lik ayakkabi yaparsan senin halin kötü.Cezaevini boylarsin..

1000 euroluk ayakkabinin derisi,isciligi,makinesi,transportu,fabrikasi,dükkani,ambalaji,iscisinin fiyati....vs,vs..100 usd lik ayakkabidan cok daha fazladir.

Yaw Tom,

Yanı ısıne gelmeyınce var olan gerceklerı mı egıp bukeceksın.

Sen de bılıyorsun kı marka urunler de Cın de yapılıyor ve salt marka oldugu ıcın yuksek fıata satılıyor.

Elbette malıyetı dıgerınden yuksek ama 100 degıl de 150 olsun asla fahıs malıyet farkları yok,bu konu yıllardır bıldıgımız tartıstıgımız ve sahıt oldugumuz bır konu,bır cok malın Cın de kaca yapıldıgını bılırım.

Versace ve Beymen aynı yere ayakkabı yaptırıyor (Italyada) malıyetler aynı ama etıketler 1 e 3 farklı.

Sımdı soruya cevap veremeyınce ıpe un sermeyın,ıpte ne un durur,ne cambaz oynar !!

Sitelerde Paylaş

Paranın gerçek değeri alım gücüdür.

Ne kadar para ile ne aldığına bakılır. Yani aldığın şeydir önemli olan.

cindeki 100 dolar İtalyadaki 150 dolara eşittir. İlginçtir ikisi de dolar olmasına karşın eşittir.

Çünkü aynı malı almaktadır.

İlginç bir örnek vereyim.

Geçenlerde yunanistandaydım.

Orada çalışanlar ücretlerini Euro olarak alıyorlar.

Ortalama işçi ücreti 1500 euro

Türkiyede bizim işkolunda (petro-kimya) ortalama işçi ücretleri de 1500 YTL

1 euro türkiyede yaklaşık 2 YTL ediyor ama yunanistanda 1 euroya ne alabiliyorsan, türkiyede 1 YTL ye aynı malı alabiliyorsun.

Dolayısıyla euroyu yunanistanda harcadığında 1euro=1YTL olmaktadır.

Ama yunanistanda kazandığın euro yu türkiyede harcamaya kalkışırsan 2 YTL lik mal alırsın.

Sonuç itibariyle. Para birimi ne olursa olsun. Önemli olan alım gücüdür.

100 dolarlık malı 150 dolara sattığında 50 dolar kar havadan gelmiyor. A yerindeki 100 dolar B yerinde 150 dolara eşit oluyor.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
Degil yalnız siz küçük kapitalistlerin, büyük

kapitalistlerin ve tröstlerin de tarih sahnesinden silinmesi kaçınılmazdır.

Unutmayınız ki, evrim süreci hiçbir zaman geriye isletilemez. Bu süreç hiç

aksamadan akar, akar ve rekabetten birlesmeye dogru akar. Büyük birlesmeden daha

büyük birlesmelere ve hepsinden daha büyük bir birlesme olan sosyalizme dogru

akar.

Rochader,

Jack London da acıkca yanılmıstır gordugun gıbı dunyanın dortte bırı sosyalızme gecmıs,sonra da evrım surecı gerıye ısleyıp kapıtalızme donmuslerdır.

Evet bolumu okudum anaokulu musamaresı gıbı bır sey ama senın ornegını acıklamıyor,ben o ornegı senın acıklamanı ısterdım ama acıklıyamıyorsun degıl mı???

Cunku yazar o bolumde acıkca sacmalamıstır.

Iscı neden ellı dolarlık ayakkabı alsın????

Iscıler yuz dolarlık ayakkabı satın alamıyorsa bu patron manyak mı yuz dolara ayakkabı mal edıyor kıme satacak???????

Iscı bır ayakkabıdan ellı dolar kazanır,ayda yuz ayakkabı yaparsa bu hesapla ayda ellı tane ayakkabı alır.

Sacma sapan seyler.

London burada zırvalamıs bana bu ayakkabı ornegını sen acıklarsan belkı daha ıyı anlarım

ve soruyorum Versace gıbı ayakkabıyı 1000 Usd a satsak kalan kar ıscılerın odenmemıs emek karsılıgı mı olur?????

London sosyalıst falan degıl oldukca ıyı paralara cıftlıkler kurup keyf catan bırı,roman ısı de gelsın paralar dumenı.

Burada eger patron'un sermayesını sorarsan,zaten bu tıp bır ıs sermaye buyumeden ayakta kalamaz,cunku ayakkabı ımalatı ıcın derı vs malzeme stoku gerekır,bıten ayakkabıların bır kısmı stokta bekler,ve sermayenın bır kısmı alacakta bekler,bu pesın paraya un al pesın paraya ekmek sat gıbı degıldır.

Bu yuzden sermaye buyumezse yok olur,ve sermayenın bır kısmı zaten bataktır,sızın uretım fazlası dedıgınız sey aslında o kadar cok degıldır,bazen stoktakı ayakkabının modelı gecer ucuza satılır,bazen musterı parayı odemez zarar edersın ,batak verırsın,yahut devaulasyona mecburen erıttırırsın vs vs yahut kur farkı yersın vs vs

Sonuc olarak ımalat yapmayıp ıscı calıstırmadınızsa,sadece ıscı ısenız olaya farklı bakmanız bır yere kadar anlasılabılır,ancak genelde pıyasadakı bır cok ıscı bunları bılır ve patronlarına dusman degıldır,hatta sukran duyarlar,eger fahıs kar ve kotu muamele gorurlerse o zaman tatsızlık cıkar.

Sitelerde Paylaş
sayın deha ya bir şey söylemek isterim.yazılarında serbest piyasa ekonomisi görüşünü benimseyen bir arkadaş olduğunuz anlaşılmakta;peki şunu soruyorum size; 100 dolarlık bir malı 1000 dolara satarsa ödenmemiş emek 900 dolar mı olur demişsiniz.bu noktada şunu sormak istiyorum serbest piyasa ekonomisini savunanların belirttiği bişey vardır.tam rekabetçi piyasalarda herkes tam bilgi sahibidir.artı değer teorisini çürütmek için verdiği örnek aslında kendi ile çelişen bir durumdur.artı değer teorisini bugün için geçerliliği yoktur demenizi komik buluyorum.aslında tam rekabetçi piyasayı savunan kişlere soruyorum ve cevap bekliyorum neden tekeller var?neden işsizlik var?neden enflasyonla işsizlik arasında tercih etmek zorunda bırakılıyoruz?bu düzen eğer en rasyonel bir ekonomik düzen ise dünya ekonomileri neden periyodik olarak kriz ve resesyon yaşıyor bunun açıklamasını deha arkadaşımızdan rica ediyorum.

Artı deger konusunun neresı celısmıs????

Bunu gosterınız !!

Ve 100 usd lık ayakkabı 1000 usd a satılınca kar ıscının artık degerımıdır sorusuna net cevap verınız !!!

Issızlıgın nedenlerınden bırını tartıstık hızlı nufus artısı ve cok cocuk yapımıdır.

Ben Serbest Pıyasa ne demek bılmem,Lıberalızm den de anlamam,ben bırseyın tarafı degılım cesıtlı konulardakı goruslerımı deneyımlerımı yazıyorum,ekonomıst falan da degılım ama konu hakkında cok fazla pratıgım var.

Sitelerde Paylaş
Sosyalizm olsa sence cep telefonu olur muydu? İcat bile edilmezdi. Edilse bile askeri amaçlar için kalırdı. Teknolojisi gelişmez, sıradan insanlara çok pahalı olurdu. Seri üretimine geçilmez, bürokratlar "fazla lüks" bulurdu. Küba'da cep telefonları daha yeni Raul Kastro'nun reformlarından sonra tanıştı. Önce yasaktı. Kuzey Kore'de felan yok. İnternet de yok. Tabi Kim İl Jong'a herşey serbest. O kral.

Bravo,ıste budur !!

Sosyalızm ılerı degıl gerı gotururun acılımı budur!!

Bıraksan dumanla haberlesırler.

Hatta Kuzey Kore devlet baskanlıgı babadan ogula gectı aynen kral aynen padısah !!

Ödenmemiş emek felan da yok. Başta ne dedik? Girişimci işçiye ücretini mal satılmadan peşin veriyor. Malın kaça ne zaman satılacağı da belli değil. İşçi ama parasını almak için malın satılmasını beklemek durumunda değil. Burda bir zaman tercihi ve risk faktörü söz konusu. İşçi parasını peşin peşin risksiz almaktan memnun. Baştaki iletiyi siz hiç okumuyormusnuz bir başlığa girip yazı yazarken?

Aynı ıscı evınızde temızlık yapsa bana odenmemıs emegı ve artı degerı gosterebılırmısınız?????

Yahut Beledıyede calısıp aynı parayı alsa !!

Ustelık eskısı gıbı emek gucu harcanmıyor kı!!

Eger olay emek gucunde bıtse kımse kadın calıstırmazdı !!

Marx devrınde calıstırmıyorlardı zaten,bılmem aradakı farkı gorebılecekmısınız ????

Ornek verıyorum marks dıyor kı bır dokumacı altı saat kendı ucretı ıcın calısıyor,altı saate patron ıcın !!

Gunumuze gelıyoruz ıscı oturmus bılgısayarlı makınenın basında dugmeye basıyor,aynı mantıkla ıscı 6 ssat kendı ıcın dugmeye basıyor,6 ssatte patron ıcın dugmeye basıyor demek salakca olmaz mı???????

Dugmeye basmakla para kazanılıyorsa her kes gıtsın kapısının zılıne bassın,bakın ben kac tane tusa basıyorum kımsenın bes kurus verdıgı yok.

Iscılere odenen para harcadıkları emegın karsılıgı degıldır,o devır eskıdendı.

Iscıler odenen ucretler artık emekten bagımsızdır,zaman bedelıdır ,ırade bedelıdır.

Sitelerde Paylaş
Iscıler odenen ucretler artık emekten bagımsızdır,zaman bedelıdır ,ırade bedelıdır.

Gülmekten kırıldım.

Ekonomi bilimi ne kadar gelişmiş haberimiz olmamış.

Ne zamanı? Neyin zamanı? Şu kadar zamanda kaç kez düğmeye basıyor diye mi ücret verilecek. Düğmeye basma işi niçin işçiye verilsin ki. O kadar yüce bilgisayarlı teknoloji geliştirmiş patronlar, bir düğmeğe basma işi mi kalmış işçilere?

İrade ne iradesi? Kimin iradesi? Hangi irade ile, ücret arasında bir bağlantı kuruluyor?

Düğmeye basma işindeki irade nasıl bir şey?

Laf ola beri gele şeyler. Bir şey söyleyeyim de ne olursa olsun türünden şeyler.

Sitelerde Paylaş
Gülmekten kırıldım.

Ekonomi bilimi ne kadar gelişmiş haberimiz olmamış.

Guluyorsun aglanacak halıne,mesela kendıne bak,sana neden bır ucret verıyorlar ???

Yukardakı soruları sana da defalarca sormustum ve yanıt veremedıgın ıcın kısısel polemıklere dalıp ortamı hamama cevırmıs hatta masaj ve kese ıstemıstın.

Yıne yukarda sorulanlara verecek bır cevabın olmadıgı ıcın,

'Ay cok guldum '

Yapma kı sınırlerın bozulmus olmasın.

Sitelerde Paylaş

Tarıh oncesınde kalmıslara hızmet babından !!

Tüm dünyada yaygınlık kazanan

''network marketing'' endüstrisi, kriz ortamında alternatif iş fırsatları

yaratıyor.

Son yıllarda Herbalife, Amway, Avon, Oriflame, Tupperware ve Forever

Living gibi çok uluslu firmaların Türk pazarına girmesi ve pazarın büyümesiyle iş

ya da ek gelir arayanlar, doğrudan satış sistemiyle büyük sermayeler kullanmadan

iş sahibi olabiliyor.

Konuya ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulunan İzmir Ticaret Odası

(İZTO) Meclis Üyesi Aygün Cevizci, Dünya Doğrudan Satış Dernekleri Federasyonunun

(WFDSA) 2007 yılı verilerine göre ''network marketing'' sisteminde dünyada

gerçekleştirilen toplam cironun 111 milyar doları bulduğunu, dünyadaki toplam iş

gücü sayısının ise 64 milyon kişi olduğunu belirtti.

Cevizci, Türkiye'de bu işi yapanların yüzde 71'ini genç nüfusun

oluşturduğunu kaydederek, ''Bu sistemin yaygınlaşması bakımından Türkiye, Avrupa

ortalamasının çok üzerinde. Çünkü genç nüfusumuz çok yüksek'' diye konuştu.

Türkiye'deki rakamlara bakıldığında, toplam cironun 864 milyon dolar, iş

gücünün ise 649 bin olduğunu dile getiren Cevizci, sektörün 1988 yılından bu yana

sürekli büyüdüğünü söyledi.

Cevizci, ''Kriz ortamlarında çok da fazla ağlamamak gerekiyor. Kendimize

alternatifler arıyorsak, gerçek anlamda bunları bulabiliriz. Zaten bu endüstri de

kriz ortamlarını çok seven, kriz ortamlarında çok hızlı büyüyen bir endüstri''

dedi.

Sitelerde Paylaş

Laf olsun torba dolsun bir alıntı.

Ne sorusu sordun? Hangi soruna yanıt alamadın?

Zaman nerde? İrade nerde?

Hangi zamana ve hangi iradeye ücret veriyorlar?

İşçisiz ne değer, ne de artı değer üretilir?

Bu kadar şirket o kadar işçiyi düğmeye basıyor diye mi çalıştırıyor?

Alınan ücretler de, patrona kalan artı değer de işte bu düğmeye basmalardan çıkıyor, haberin yok

Sitelerde Paylaş
Alınan ücretler de, patrona kalan artı değer de işte bu düğmeye basmalardan çıkıyor, haberin yok

Madem artık deger salt dugmeye basmaktan cıkıyor ceketının dugmesıne bas bakalım bır sey cıkacak mı?????

Dugmeye basmakla patronlar garantı kazansaydı ne kımse batardı ne de zarar ederdı.

Sana soru sorduk,sen ne ıcın ucret alıyorsun????

Artık deger mı uretıyorsun hangı emegı harcıyorsun????

Bır doktor bır hastayı muayne ederken bır amelenın bınde bırı emek harcamaz ama yuz katı ucret alır.

Demek kı emek ıle bır sey olcemezsın !!

ustabası daha az calısır ama daha cok para alır vs vs

Ne sorusu sordun? Hangi soruna yanıt alamadın?

Bal gıbı bılıyorsun bu baslıktakı sorulara bak,soru ısaretlerını takıp et bulursun !!

Sitelerde Paylaş
Hangi zamana ve hangi iradeye ücret veriyorlar?

Asgarı ucret neye gore verılır????

sartı nedır???

Gunde 8 ssat haftada 40 saat neyse calısmak

ne kadar emek gucu harcadıgını kımse olcmuyor???

ne ıs yaparsan yap aynı parayı alıyorsun !!

ıstersen adamı ıse al butun gun oturt yıne aynı parayı odersın.

ıstersen tas tasıt aynı para !!

Irade nedır adamı senın ıcın calısmaya ıstemedıgı bır ısı ıcın vaktını kullanmaya dırektıf altına gırmesının kabulu karsılıgında aldıgı ucrettır.

mesela sen kendıne bak,patronların yat dıyınce yatıp kalk dıyınce kalkmıyormusun,cagırdıklarında kosa kosa gıtmıyormusun???

tabı bu sana has bır durum dıger calısanları tenzıh ederım.

Sitelerde Paylaş
Rochader,

..Jack London da acıkca yanılmıstır gordugun gıbı dunyanın dortte bırı sosyalızme gecmıs,sonra da evrım surecı gerıye ısleyıp kapıtalızme donmuslerdır.

Evet bolumu okudum anaokulu musamaresı gıbı bır sey ama senın ornegını acıklamıyor,ben o ornegı senın acıklamanı ısterdım ama acıklıyamıyorsun degıl mı???

..

1- Dünyanin sonu daha gelmedi sen Amerikadaki degisiklikleri gör 4,5 milyon sigortasiz insan icin neler konusuldugunu hatirla. Amerikada 4,5 milyon saglik sigortasindan yoksun..bu ne rezillik hemde dünyanin en kapitalist gecinen ülkesinde..

2- Ben 50 dolarlik kisimi anlatmak durumunda degilim konu orda oku anlama olusmuyorsa ben ne yapabilirim..Bence mantikli. Örnek teki ülkede bugün krizin bas sorumlusu. Kapitalizm son krizle iflas etti zaten 2009 u bekle..dahada netlesecek. Birde o kitap bu basit hali ile bir asir önce yazilmis ama bugün hala bu kär düzenini anlayamayan kafalar var. Adam soruyor sosyalist düzende cep telefonu yapilabilirmiymis? :lol:

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
2- Ben 50 dolarlik kisimi anlatmak durumunda degilim konu orda oku anlama olusmuyorsa ben ne yapabilirim..Bence mantikli. Örnek teki ülkede bugün krizin bas sorumlusu. Kapitalizm son krizle iflas etti zaten 2009 u bekle..dahada netlesecek. Birde o kitap bu basit hali ile bir asir önce yazilmis ama bugün hala bu kär düzenini anlayamayan kafalar var. Adam soruyor sosyalist düzende cep telefonu yapilabilirmiymis?

Sence mantıklı ıse anlat da bız de anlayalım,ornek gecerlı gozukmuyor !!

Sosyalıst duzende cep telefonu tabıı kı yapılmaz,yapılan bır sey varsa goster,teknoljık bır yenılık varsa goster,butun nımetlerı kapıtalızme borcluyuz,Sosyalızm gerı goturur dogası boyle.

Kubadakı garıp halka daha 8 ay once ızın verıldı bedelı de 9 maas kendı durumunla kıyasla bakalım.

O telefonlarda Kuba da yapılmıyor kapıtalıstlerden hazır alıyor !!

Bu gerı kalmıslık degılmıdır??

http://www.ntvmsnbc.com/news/442828.asp

tarihinde DEHA tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben simdi senin konuyu anlamadigi anladim. Bana sorulacak en cocukca soruyu sordun. Ben sana bütün sayfayi verdim sen yine

- Isci neden 50 dolarlik ayakabi alsin diye sordun.

Olayin "diyelimki" kisimlari var ve adam ordan daha karmasik konuya gecis yapiyor. Ben senden baska bir soru beklerdim ve o soruyu su satirlarin icinden cikarmani beklerdim. Sen ama hala üzümün sapiydi cöpüydü ile ugrastasin.

Tekrar oku ve mantiksiz olan yeri söyle;

"Simdi bu sanayi sürecini degil, Birlesik Devletler'deki bütün sanayi

süreçlerinin tümünü ele alalım. Bunun içine deri, hammadde, nakliye, satıs, her

sey giriyor elbette. Birlesik Devletler'in yıllık toplam üretim miktarının da

dört milyar dolar oldugunu varsayalım. Bu hesaba göre, isçiler ücret olarak

yılda iki milyar dolar kazanmaktadır. Dört milyar dolarlık üretim yapıldı. Bunun

ne kadannı emek geri alabilir? ki milyar dolarlıgını. Bu konuda tartısılacak

bir sey yok, eminim. Aslına bakarsanız ben burada, bu degerleri, emekçilerin

lehine genis bile tuttum. Çünkü bin kapitalist kurulusta, emegin geri satın

aldıgı ürün yanyı bulmuyor.

"Neyse hesabımıza dönelim. Ama biz buna göre emegin, toplam üretimin yansına,

yani iki milyar dolarlık satın alma gücüne sahip oldugunu varsayalım. Buradan,

emekçilerin yılda ancak iki milyarlık tüketim yapabilecegi sonucu açıkça ortaya

çıkar. O halde emekçilerin eline geçmeyen ve dolayısıyla tüketemeyecekleri iki

milyar dolar daha vardır."

-161-

"Emekçiler, paylarına düsen iki milyar dolan alsalar bile harcayamazlar," diye

atıldı Bay Kowalt. "Eger öyle olsaydı, bankada hiç paralan olmazdı."

"Bankalarda biriken paralar, toplandıgı kadar çabuk eriyen yedek fonlardır.

Bunlar emekçiler tarafından yaslılık, hastalık, kaza, cenaze masraftan için çok

zor biriktirilmis paralardır. Bankaya yatınlan paralar, ertesi gün ısınlmak

üzere rafa kaldınlmıs bir dilim ekmektir. Hayır, emek, ücretleriyle satın

alabilecegi üretimin hepsini tüketir.

"Dedigimiz gibi, iki milyar dolar da sermayeye kalmıstı. Masraflarını

karsıladıktan sonra, geriye kalanın hepsini tüketir mi? Söyleyin sermaye iki

milyar doların hepsini tüketir mi?.."

Ernest konusmasını keserek, bu soruyu konuklanna tek tek yöneltti. Herkes bir

yana kafasını salladı.

"Bilmiyorum," dedi içlerinden biri açıkça.

"Elbette biliyorsunuz," diye devam etti Ernest. "Söyle bir düsünün biraz. Eger

sermaye, payına düseni harcasaydı toplam sermaye miktan artmayacak, hep aynı

kalacaktı. Oysa Birlesik Devletler'in ekonomik tarihine bir göz attıgınızda,

toplam sermayenin sürekli arttıgını göreceksiniz. Öyleyse sermaye kendi payını

tüketmez. Bir zamanlar, ngiltere, bizim demiryolu hisse senetlerinin büyük bir

kısmını elinde tutuyordu, hatırlıyor musunuz? Yıllar geçtikçe, bu hisse

senetlerini geri aldık. Bu ne anlama gelir? Sermayenin tüketilmemis payından bir

kısmı, bu hisse senet-

-162-

lerini satın aldı. Bugün, Birlesik Devletler'de-ki kapitalistlerin, yüzlerce ve

yüzlerce milyon dolar degerindeki Meksika, Rusya, talya ve Yunanistan'ın hisse

senetlerini elinde bulundurmasının anlamı nedir? Bunun anlamı, bu yüzlerce ve

yüzlerce milyon dolann, sermayenin tüketemedigi paydan çıktıgıdır. Dahası,

kapitalist sistemin ortaya çıkısından bu yana, sermaye hiçbir zaman kendine

düsen payın tamamını harcamamıstır.

"Simdi konunun önemli ve belirleyici noktasına geliyoruz. Birlesik Devletler'de

yılda dört milyar dolar degerinde servet üretiliyor. Emek bunun iki milyannı

satın alıyor ve tüketiyor, sermaye ise geri kalan iki milyan tüketmiyor; yani

büyük miktarda, tüketilmemis bir üretim fazlası kalıyor. Bu üretim fazlasıyla ne

yapılıyor? Bu üretim fazlasıyla ne yapılabilir? Emek tüketemez, çünkü payına

düsen ücretin tamamını harcadı. Sermaye de, bu kalan ürünü tüketemeyecek, çünkü,

dogası geregi, tüketebilecegi kadannı tüketmistir. Üretim artıgı ortadadır.

Bununla ne yapılabilir? Bununla ne yapılıyor?"

"Bu üretim artıgı yurt dısına satılır," dedi aniden Bay Kowalt.

"Dogru," diye onayladı Ernest de. "Bu üretim artıgının sonucunda yabancı

pazarlara ihtiyaç duyarız. Bu da yurt dısına satılır, yurt dısına satılmak

zorundadır. Bundan kurtulmanın baska bir yolu yoktur. Bu tüketilmemis fazla

ürünün, yurt dısına satılmasıyla, ticari dengemiz denilen sey olusuyor. Buraya

kadar anlasıyor muyuz?"

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...