Jump to content

Artı-değer denilen saçmalık

Recommended Posts

Satılsa patron satar zaten!!

Satilmayacaksa ne halta üretiyor? Krizmi geldi diyeceksin?

Al diferansiyel kutusu verim sana sat,yahut ta extracavasyon mili var istermisin!!!

Peki sen nerde gördün bir diferasiyelin bosu bosuna yapildigini? Kapitalist kurnazdir akillidir diyen sizlersiniz simdi ne oldu satilmayan bir seymi üretmis? güldürme güldürme.

Yureklice benim tahsilim ortaokuldan daha ileri diyebilirmisin?????

Benim tahsilimvar tabi. Meslek okulu mezunuyum. Kendim Tornaci Frezeciyim (CNC). Ne oldu sen nesin? hayatinda neyi ürettin?

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
  • İleti 218
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Satilmayacaksa ne halta üretiyor? Krizmi geldi diyeceksin?

Her üretilen satılmısmıdır?????

Evet kriz geldi satılamdı noolcek yalan mı???

Peki sen nerde gördün bir diferasiyelin bosu bosuna yapildigini? Kapitalist kurnazdir akillidir diyen sizlersiniz simdi ne oldu satilmayan bir seymi üretmis? güldürme güldürme.

Zavallı laf olsun diye sacma sapan konusuyorsun !!

Bugun otomobıller stokta degıl mı???

Onlara uretım yapanlarda stokta,uretim hemen durur mu sence???

mecbursun bir sure daha üretmeye.

Benim tahsilimvar tabi. Meslek okulu mezunuyum. Kendim Tornaci Frezeciyim (CNC). Ne oldu sen nesin? hayatinda neyi ürettin?

Bir sey demedim de çok belli oluyor,o yuzden buradan genc arkadaslar'a tavsiye en az bir üniversiteyi mutlaka okumaya çalısın.

Sitelerde Paylaş
Her üretilen satılmısmıdır?????

Evet kriz geldi satılamdı noolcek yalan mı???

Bunun bir anlatim sekli vardir. Bunu anlatmak isveren ve sendikacinin görevi. Basa gelen cekilir.

Zavallı laf olsun diye sacma sapan konusuyorsun !!

Bugun otomobıller stokta degıl mı???

Onlara uretım yapanlarda stokta,uretim hemen durur mu sence???

mecbursun bir sure daha üretmeye.

Üretim hemen durabilirde. Islem makinalari serbest kalana kadar devam eder. Yeni plan icin oturulur düsünülür. Gerekirse insanlara kisa calisma önerilir. 8 saat calisiliyorsa 4 saate düser.

Bir sey demedim de çok belli oluyor,o yuzden buradan genc arkadaslar'a tavsiye en az bir üniversiteyi mutlaka okumaya çalısın.

Deme zaten diyecek bir sey yok. Her tahsillide her seyi bilir diye bir kaide yok.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
Kar işciden ise zarar da işcidendir demiyorum !!

Her ikisi de iscinin emeğinden bağımsızdır diyorum

Bir insan ancak bu kadar bir bataktan kurtulayım diye başka bir batağa saplanır.

Peki kar işçiden bağımsız ise bu patronlar neden işçilerin ağız kokularını çekiyor. Neden cahil cühela işçiler ile uğraşıyor.

Patronların işçilerden alıp veremediği nedir?

Bir de motorun parçası örneği vererek haklı olacağını zannediyor. O parçaları da zaten işçiler birleştirip otomobil yapıyor. Ara maddeyi niçin versin işçiye otomobil veremez mi? Kadı ki motor parçalarını da verse işçiler onu birleştirir otomobil yaparlar. Patrona yapıyorlar da kendilerine yapamıyorlar mı?

tarihinde drekinci tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Peki kar işçiden bağımsız ise bu patronlar neden işçilerin ağız kokularını çekiyor. Neden cahil cühela işçiler ile uğraşıyor.

Patronların işçilerden alıp veremediği nedir?

Deri işlemek için de deri kokusu cekersın,marangoz cıla kokusu ceker,boyacı boya kokusu ceker,ben senin gıbılerı cekerım vs vs ,bir seylerı cekmek karın ondan geldıgını gostermez.

Boya kokusu da rahatsız eder ama salt boya kokusuna katlanılarak para kazanılmaz,ıyı boyarsan para kazanırsın,boyayamazsan zarar edersın,kar da zarar da boyadan bagımsızdır.

Iscı patronun kar elde edecegi sureci gercekleştirmesi için gerekli aktorlerden biridir ama yegane olan ve belirleyici olan değildir,belirleyici olsa işcilerin var oldugu her durumda patronlar kar ederdı.

Bu kadar basit !!

Bir de motorun parçası örneği vererek haklı olacağını zannediyor. O parçaları da zaten işçiler birleştirip otomobil yapıyor. Ara maddeyi niçin versin işçiye otomobil veremez mi? Kadı ki motor parçalarını da verse işçiler onu birleştirir otomobil yaparlar. Patrona yapıyorlar da kendilerine yapamıyorlar mı?

Süpersin drekinci,

Iscilere otomobıl verelim olur ama ne yiyecekler???

Motor parcalarını versek işcilere nerede birleştirip otomobıl yapacaklar,sen hiç otomobil fabrikası gördün mü?????

Diyelim yaptılar kime satacaklar???

satılıyor olsa zaten patron yapardı üretimi durdurmazdı,üstelik işciler hem mal aldı,veya ellerinde otomobil gibi mamul var,bu demek degılmıdır kı kımsenin elinde para yok,ee kime satacaklar,ancak mübadele ederler,yani otomobilin lastiği ile dort kılo peynırı degıstırmek gıbı.

Yılın sorusu 'ara maddeyi neden işciye versin otomobil veremez mi????'

yanıt veremez cunku o fabrıka ara mamul ureten bır fabrıka otomobıl uretmıyor,ornegı bir daha oku !!

Sitelerde Paylaş
ıyı boyarsan para kazanırsın,boyayamazsan zarar edersın,kar da zarar da boyadan bagımsızdır.

Bu cümlenin başı ile sonu zaten dam üstünde saksağan. En azından karın kaynağı iyi boyamadadır diyorsun. İyi boyama işçi emeği değil mi?

Iscı patronun kar elde edecegi sureci gercekleştirmesi için gerekli aktorlerden biridir ama yegane olan ve belirleyici olan değildir,belirleyici olsa işcilerin var oldugu her durumda patronlar kar ederdı.

Bu kadar basit !!

Belirleyici olan başka faktör neymiş?

İşçi emeğinden başka faktör varsa zararı niçin işçiye fatura ediyorsun?

Kendi düştüğün bataklıkta debelenip duruyorsun ama farkında değilsin.

Iscilere otomobıl verelim olur ama ne yiyecekler???

Motor parcalarını versek işcilere nerede birleştirip otomobıl yapacaklar,sen hiç otomobil fabrikası gördün mü?????

Diyelim yaptılar kime satacaklar???

satılıyor olsa zaten patron yapardı üretimi durdurmazdı,üstelik işciler hem mal aldı,veya ellerinde otomobil gibi mamul var,bu demek degılmıdır kı kımsenin elinde para yok,ee kime satacaklar,ancak mübadele ederler,yani otomobilin lastiği ile dort kılo peynırı degıstırmek gıbı.

Yılın sorusu 'ara maddeyi neden işciye versin otomobil veremez mi????'

yanıt veremez cunku o fabrıka ara mamul ureten bır fabrıka otomobıl uretmıyor,ornegı bir daha oku !!

Eh yiyecek bulsak, ne giyecekler, giyecek bulsak başka bir şey ileri sürecektin.

Yaw bir örnek üzerinden yürüyoruz! niçin daldan dala atlıyorsun! bu kadar anlayışın kıt mı?

Kapitalist üretim ilişkilerinden cımbızlama örnekler alarak sorunlara açıklık getirmeğe çalışırsan işte böyle çuvallarsın. Kar edince kapitalistler iyi. Zarar edince suçu işçilere yükleyerek aradan sıyrılmaya çalış, zeytinyağı gibi üste çık.

Bütün üretilenleri, üretenlere versek, değiş tokuş için yine parayı veya para yerine geçebilecek bir değiştokuş aracı kullanırlar. Veee öyle bu aracının alım gücü üzerinde de oynama yapmazlar. İcabında karne olur, ihtiyacın aciliyetine göre sıraya sokulur vs. herkese yetecek kadar üretim yapıldığı zaman ise paraya bile gerek kalmaz. Herkes ihtiyacını karşılar.

Sana kaç kere söyledim şu para meselesini öğren diye. Para sömürü aracı değil, değiş tokuş aracıdır. Ama kapitalist toplumlarda para ve para yerine geçecek menkul değerler de alınıp satılabilen bir şey olunca. Zor durumda olanlara borç veya kredi vs verilerek sömürü aracı haline getirilebiliyor. Bu işleyiş ancak kapitalist üretim ve paylaşım ilişkilerinde olur. Sosyalist toplumda para satmak, para satarak para kazanmak diye bir şey olmaz. Özel sermaye yoktur ki, patron yoktur ki zarar etsin. Üretim kamu eli ile yapılır, kamu yararı ön plandadır. Ne üretilmişye paylaşılır, az üretilmişse az, çok üretilmişse çok paylaşılır. Öyle, ürettim elde kaldı, zarar ettim, yada fahiş fiyata sattım kar ettim gibi saçmalıklar olmaz.

Melih Gökçek 25 liralık sayacı Ankaralılara 250 liraya satmış. Buyük kar etmiş. Peki bu kar kimden çıkmış? Ankaralılardan. Peki bu kar matah bir kar mıdır?

Satışlardan elde edilen kar zarar işleri böyle bir şeydir. Zorunlu ihtiyaç maddesine dayadınmı zammı insanlar almak zorunda oldular ise (ilaçlarda, su da elektirikte de böyledir) bile bile sömürülürler.

Sen soru sor ben yanıtlamaktan usanmayacağım!

Çünkü sayende söylenmesi gerekli şeyleri söylemek fırsatı buluyorum.

Sen anlamasan da anlayanlar bulunur.

Ve bu tartışmalar tarihi bir belge gibi sanal ortamda zamanın yıpratıcı etkisinden kurtuluyor.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
En azından karın kaynağı iyi boyamadadır diyorsun. İyi boyama işçi emeği değil mi?

Evet öyle ama dikkat ediniz ki kötü boyama da işci emeği,her iki durumda da benzer miktarda emek kullanılmıştır,ikisi arasında bariz fark vardır ve birisi kar eder diğeri edemez.

Belirleyici olan başka faktör neymiş?

Cok defalar yazdım,tekrar edecek değilim,anlasaydın !!

İşçi emeğinden başka faktör varsa zararı niçin işçiye fatura ediyorsun?

Zararı işciye fatura etmedım ama bu mantıkla baska faktorler varsa kar'a neden iscinin hakkıdır diye sahip çıkıyorsun???

Eh yiyecek bulsak, ne giyecekler, giyecek bulsak başka bir şey ileri sürecektin.

tabii ki süreceğim,temel ihtiyaç dedim dikkat edersen bunların hepsi oraya girer.

Sosyalizm hikayeleri anlatacagına bize somut ornek ver SSCB,CIN vs gıbı ulkelerde ne olmus,işciler daha mı cok kazanmıs,daha mı refah içinde yasamıs????

Gerisi laga luga,altta kalmıycam diye tepin dur !!

Sitelerde Paylaş

Eğer bir metaın değeri, o metaın üretimine verilen emek miktarı tarafından belirleniyorsa, bir işçi ne kadar tembel ve beceriksiz olursa,harcayacağı emek zaman daha fazla olacağından, onun yaptığı metaın da o kadar daha fazla değer taşıması gerekmez mi???

Sitelerde Paylaş
Zararı işciye fatura etmedım ama bu mantıkla baska faktorler varsa kar'a neden iscinin hakkıdır diye sahip çıkıyorsun???

Yaw işçi neden zarara ortak olmuyor diye yırtınan sen değil misin? Bir de etmedim diyor.

Başka faktörler var diyen sensin. Ben başka faktör maktör yok diyorum. karın kaynağı işçi emeğidir. Ve bu nedenle işçi emeğine sahip çıkıyorum.

İşçi emeğini iyi boyama kötü boyama şeklinde bölmeye çalışırsan madara olursun.

Emeğin kalitelisi kalitesizi vardır ama her ikisi de emektir ve her ikisinin de ücreti vardır. Birinde az, diğerinde fazla.

Kalitesiz boyamanın miktarı fazla olur. Daha fazla yüzey boyanmış olur. Kaliteli istersen daha az yüzeyi boyarsın. Sonuçta saat itibariyle çalışma olduğu için kalitelisizi, kalitelisi aynı kapıya çıkar.

Böyle detaylarda takılır kalırsan, bataklığa saplanmış gibi gittikçe dibe gidersin.

Sitelerde Paylaş
Ben başka faktör maktör yok diyorum. karın kaynağı işçi emeğidir.

O zaman patronlar zarar etmemeli değil mi???

Zarar edilen yerde de iscinin aynı miktarda emeği yok mu???

Baska faktor yoksa nasıl oluyor da bir seferinde aynı emek kar yaratıyor,baska seferinde zarar??

İşçi emeğini iyi boyama kötü boyama şeklinde bölmeye çalışırsan madara olursun.

Emeğin kalitelisi kalitesizi vardır ama her ikisi de emektir ve her ikisinin de ücreti vardır. Birinde az, diğerinde fazla.

Kalitesiz boyamanın miktarı fazla olur. Daha fazla yüzey boyanmış olur. Kaliteli istersen daha az yüzeyi boyarsın. Sonuçta saat itibariyle çalışma olduğu için kalitelisizi, kalitelisi aynı kapıya çıkar.

Böyle detaylarda takılır kalırsan, bataklığa saplanmış gibi gittikçe dibe gidersin.

Sen evini boyatırken iyi boyacı,kötü boyacı farketmez diyerek onune gelene boyatıyormusun,adam arada senin camlara bulaştırırsa ne olacak???

Veya yemek yerken daha lezzetli ve temiz yapan yere gitmezmisin???

Kısaca seylerın degerı ona harcanan emek ile ölçülmez,kötü boyacı 6 ay emek verdi diye yaptıgı kotu iş, iyi boyacının uc ayda yaptıgı iyi isten daha degerli değildir.

Sitelerde Paylaş

Marx diyordu ki,

'Bir işci haftada 72 saat calısıyor,bunun 36 sı kendine ,36 sı patron'a'

Aradan 150 sene geçti,artık işciler 40 saat çalışıyor ama kapitalistler buna ragmen para kazanıyor hem de Marx'ın devrinden kat kat fazla.

Evet işte işci istediğiniz kadar çalışıyor,daha ne istiyorsunuz????

Şimdi de şöyle diyorlar,

'İşci 40 saat calısıyor 20'si kendine ,20'si patrona'

Calışma saatleri yuz yıl sonra 20'ye dusunce de şöyle derler,

'İsci 20 saat calısıyor 10'u patrona,10'u kendine'

Sitelerde Paylaş
O zaman patronlar zarar etmemeli değil mi???

Zarar edilen yerde de iscinin aynı miktarda emeği yok mu???

Baska faktor yoksa nasıl oluyor da bir seferinde aynı emek kar yaratıyor,baska seferinde zarar??

Sen evini boyatırken iyi boyacı,kötü boyacı farketmez diyerek onune gelene boyatıyormusun,adam arada senin camlara bulaştırırsa ne olacak???

Veya yemek yerken daha lezzetli ve temiz yapan yere gitmezmisin???

Kısaca seylerın degerı ona harcanan emek ile ölçülmez,kötü boyacı 6 ay emek verdi diye yaptıgı kotu iş, iyi boyacının uc ayda yaptıgı iyi isten daha degerli değildir.

Patronun zararı yine kapitalist paylaşım ilişkilerinin karakterinden kaynaklanır.

İşçi emeği bir şekilde üründe billurlaşmıştır. Ürün ihtiyaç sahiplerine dağıtılır, ürünün kullanım değeri kullanılırken bir işe yarar.

Kaçıncı kez yineliyorum, bıkmadan yineliyeceğim. Ürünü depoya koyup her zamanki karından feragat etmek istemezsen, ürünün kullanılmamasından kaynaklanan zararın tümü patronlara aittir. İlla istediğim ücreti vermezseniz satmıyorum derse patron yine zararı kendi inatcılığındandır. GÖrüldüğü gibi üründe emek var ama bunu kullanıma sokmayan patron işçi emeğini zayi etmektedir. İstediği fiyata satarak karları istifleyince iyi, Kardan zarar etmek istemeyince, karından vazgeçmeyince kötü oluyor.

Bir seferinde kar diğerinde zarar etmesini hala anlayamadın ise söyle, farklı örnekler vereceğim.

Evimi kendim boyarsam işçiye ücret vermem, acemi bir işçi zaten düşük ücret ister. Usta işçi işini doğru yapar, emeğinin karşılığını alır.

İş bitince ücret ödeyecek şekilde pazarlık yaparsam zarara uğratacak bir işçiliğe para vermem.

Sonra bir işçi niçin zarar versin ki. Verirse ücretini alamaz kendine zarar vermiş olur. vs.

Yine detaylarda boğuluyorsun.

Tüm işçiler yararlı işler yaparlar. Acemilik zarara bahane sayılmaz.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
Marx diyordu ki,

'Bir işci haftada 72 saat calısıyor,bunun 36 sı kendine ,36 sı patron'a'

Aradan 150 sene geçti,artık işciler 40 saat çalışıyor ama kapitalistler buna ragmen para kazanıyor hem de Marx'ın devrinden kat kat fazla.

Evet işte işci istediğiniz kadar çalışıyor,daha ne istiyorsunuz????

Şimdi de şöyle diyorlar,

'İşci 40 saat calısıyor 20'si kendine ,20'si patrona'

Calışma saatleri yuz yıl sonra 20'ye dusunce de şöyle derler,

'İsci 20 saat calısıyor 10'u patrona,10'u kendine'

Eh şimdi de 150 sene öncesinden başlamamı istiyor.

150 seneden bu yana ne değişti, ne değişmedi anlatmamı istiyor.

Değişenler; emeğin verimliliği, çeşitliliği, üretim araçlarının gelişkinliği, bilim ve teknolojiyi kullanma, çalışma biçimlerinin çeşitliliği,

Değişmeyenler; üretim araçlarının özel mülkiyeti ve buna dayanarak emek sömürüsü.

Sitelerde Paylaş

Elbetteki günümüz calisma sartlari Marxin zamanindakiler ile karsilastirilamaz. Bugün ben kendi calistigim isyerimden yola cikayim;

Ben makina kalipcisiyim ve isim geregi kalip yaparim. Patronum bir malin üretimine karar verir ve tasarimcilari ile yapilmasi gereken kaliplarin sayisini cikartir. Bu andan sonra Patron ise karismaz. Kaliplarin kac gözlü olacagina yani makina ile bir basimda kac tane mal cikacagina bizler elimizdeki imkanlara bakarak karar veririz. Bu gibi durumlarda artik arti deger hesaplamalar cok ince ayrintilarda kalir. Burda ne olmustur artik isciler yaptiklari islerin zorluguna, ögrenim süresine göre gruplara ayrilmistir. Meslek var 6 ayda ögrenirsin meslek var 3,5 senede ögrenirsin bu gibi ayrintilarin yanina meslekteki tecrübede eklenince hayat standartlarinda bilirkisilerce hazirlanmis ücret gruplarina göre maasini alir. Bunlarin yanina bazi bonus hesaplama sistemleride degisik firmalarda degisik sekillerde iscilere pay edilmektedir. Bütün bunlar isveren ile sendikaci arasinda oturulup karar verilmis konulardir. Bunlara bu kadar derinlemesine girip tartismak bilmem neyi degistirecek. Ben su ana kadar pek yeni bir sey okumadim.

Sonuc olarak ne isciler 100 sene önceki iscilerdir, ne isveren 100 sene önceki isverendir nede teknoloji 100 sene önceki teknolojidir. Elbette ilerleme vardir. Problemlerin cözülmez oldugunada zaten kimse inanmiyor. Herkesin burda kendince "problem daha cabuk nasil cözülür" sorununa katki sunmaya calistigina inaniyorum.

Ben burda mekanizmanin en basit nasil calistigini örneklemek istedim. Yoksa benim suan cözemedigim bir calisma sorunum yok. Kafamda sisti yani.. :P

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
Kaçıncı kez yineliyorum, bıkmadan yineliyeceğim. Ürünü depoya koyup her zamanki karından feragat etmek istemezsen, ürünün kullanılmamasından kaynaklanan zararın tümü patronlara aittir.

Haklı degıl mı,malzemeye ver,işciye ver,devlete ver sonrada kar etmeden sat,olacak iş mi???

Ama tabii ki ortama göre mecbur kalıp o malı satacaktır,yoksa borclarını odeyemez,iscilere para veremez,yeni hammadde alamaz vs vs

İlla istediğim ücreti vermezseniz satmıyorum derse patron yine zararı kendi inatcılığındandır.

Ekonomi ilminde cıgır acıyoruz kosun yetişin,zararın kaynağı inatçı patronlarmış !!

İş bitince ücret ödeyecek şekilde pazarlık yaparsam zarara uğratacak bir işçiliğe para vermem.

hah haaah zavallı ne hale düstün,neden vermiyorsun parasını emek harcamadı mı adamcagız??

Demek ki salt emek para etmiyormuş,işte geldin lafıma !!

Sitelerde Paylaş
Eh şimdi de 150 sene öncesinden başlamamı istiyor.

150 seneden bu yana ne değişti, ne değişmedi anlatmamı istiyor.

Aslında seni muhatab alan yok,sen kendi kendine gelin güvey oluyorsun,

farkındamısın stand-up yeteneginde bayağı bir gelişme var.

Sitelerde Paylaş

Rochader,

Sonuc olarak bir işin var ve çalışıyorsun,ne düşünüyorsun???

Adi patron bizi sömürüyor,bir devrim yapıp biz üretsek benim yasama şartlarım daha iyi olur diye düşünüyormusun????

Yahut sartlarımız iyi abi daha ne isteyeyim mi diyorsun???

Açıkyurekle nasıl dusunuyorsun???

Sitelerde Paylaş
Rochader,

Sonuc olarak bir işin var ve çalışıyorsun,ne düşünüyorsun???

Adi patron bizi sömürüyor,bir devrim yapıp biz üretsek benim yasama şartlarım daha iyi olur diye düşünüyormusun????

Yahut sartlarımız iyi abi daha ne isteyeyim mi diyorsun???

Açıkyurekle nasıl dusunuyorsun???

Almanya gibi yerde isim var ve calisiyorum. Almanya ortalamasina göre cok iyi bir para aliyorum ve sömürüldügümü sanmiyorum. Buna sebepte sendika bilgilerim ile ne kadar kazanmam gerektigine iyi karar vermis olmami ve isvereniminde buna saygi duymasini ayrica istedigim ücreti vermesine bagliyorum.

Ama bu heryerde ayni degil. Almanyada benimle ayni isi yapip cok az ücrete calisan Polonyali, Romanyali hatta Almanlar var. Bunlar nasil esit sartlara getirilir esas sorun bu. Biz ayni ülkede ayni sartlarda yasiyorsak neden bu fark var? Burda iste su var; Bazi Patronlar bazi insanlarin bu zor durumlarini kendi lehlerine cevirip isciyi isciye kirdiriyor. Buna ters cok sevdigim firmalarda var sendikaci calismalarimdan ötürü duyuyorum ve bu patronlar ilede gurur duyuyorum..

Herkesin sevdigi bir iste calismasi ve hakkini almasi en büyük arzum. Böyle bir Dünya icin hep beraber calismaliyiz.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...