Jump to content

Artı-değer denilen saçmalık

Recommended Posts

Almanya gibi yerde isim var ve calisiyorum. Almanya ortalamasina göre cok iyi bir para aliyorum ve sömürüldügümü sanmiyorum. Buna sebepte sendika bilgilerim ile ne kadar kazanmam gerektigine iyi karar vermis olmami ve isvereniminde buna saygi duymasini ayrica istedigim ücreti vermesine bagliyorum.

Ama bu heryerde ayni degil. Almanyada benimle ayni isi yapip cok az ücrete calisan Polonyali, Romanyali hatta Almanlar var. Bunlar nasil esit sartlara getirilir esas sorun bu. Biz ayni ülkede ayni sartlarda yasiyorsak neden bu fark var? Burda iste su var; Bazi Patronlar bazi insanlarin bu zor durumlarini kendi lehlerine cevirip isciyi isciye kirdiriyor. Buna ters cok sevdigim firmalarda var sendikaci calismalarimdan ötürü duyuyorum ve bu patronlar ilede gurur duyuyorum..

Herkesin sevdigi bir iste calismasi ve hakkini almasi en büyük arzum. Böyle bir Dünya icin hep beraber calismaliyiz.

Tesekkür ederim,baska sorum yok !!

Sitelerde Paylaş
  • İleti 218
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

hah haaah zavallı ne hale düstün,neden vermiyorsun parasını emek harcamadı mı adamcagız??

Demek ki salt emek para etmiyormuş,işte geldin lafıma !!

Hay senin mantığının içine edeyim.

Yaw ev yapmak da emek ister. Ev yıkmak ta. Bu iki emek bir midir?

İşçiye duvarı boyasın diye iş veriyorsun adam kabı kacağı, camı pencereyi, masayı dolabı boyuyor ise bu boyama yararlı bir iş midir?

Böyle hastalıklı durumları nasıl kendini haklı çıkarmak için örnek veriyorsun. En enayi patron bile böyle işçiyi çalıştırır mı? Çalıştırıp zarar etse, bu kendi enayiliğinden olmaz mı?

Cımbızlama yönteminden ne zaman vaz geçeceksin.

Ne demişim son cümle olarak

Sonra bir işçi niçin zarar versin ki. Verirse ücretini alamaz kendine zarar vermiş olur. vs.

Tüm işçiler yararlı işler yaparlar. Acemilik zarara bahane sayılmaz.

Sitelerde Paylaş
Yaw ev yapmak da emek ister. Ev yıkmak ta. Bu iki emek bir midir?

Evet birdir,ikisi de aynı yevmiyeyi alır,onlar için hiç farketmez.

İşçiye duvarı boyasın diye iş veriyorsun adam kabı kacağı, camı pencereyi, masayı dolabı boyuyor ise bu boyama yararlı bir iş midir?

Demek ki emeğin bir değerinin olabilmesi için faydalı bir is olması gerekir,yani para eden kuru emek değil,faydalı emektir.

İşte üretim sürecinde iscinin bu emeğini faydalı hale getiren kimdir????

Onu dırekte eden patronudur,o emegi zararlı hale getiren de patrondur.

Demek ki kar da zarar da isci ile ilgili değildir.

Ornek,

Patron- cok kotu zarar ettik

Iscı-benım ne sucum var abi sen vidaları sık dedin sıktım.

Patron-iyi kar ettik

İsci-bizim payımız yok mu,vıdaları da ben sıktım ama.

tabii bu ıscıler drekinci'nin hayal kahramanlarıdır, calısanların cogu Rochader gıbı gercekçi.

tarihinde DEHA tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir emeğin faydalı olup olmadığını bilmek anlamak için deha olmak gerekmez.

Emek sonunda ordaya çıkacak mal ve hizmetin işe yarayıp yaramayacağını anlamak için deha olmak gerekmez.

İşçiyi robot gibi görürsen işçi emeğini, robotun işine benzetirsin.

robotlar bu işleri yapıyor ise neden işçi çalıştırılıyor.

İşçi insandır. yapılan işin kimin işine yarayacağını herkesten iyi bilir. Bu bakış açısı ile yapmak da yıkmak da işe yarar. yenisini yapmak için yer yoksa eskisini yıkarsınız.

Köleci dönemde kırbaç ile köle çalıştırılırdı.

Senin bakış açın ile köleler değer yaratmıyor. Tepelerindeki kırbaçlı adamlar değer yaratıyor.

Tam da bu bakış açısını yerlebir etmek için sosyalist bir düzen nasıl oluyormuş gözüne sokmak gerek.

Sitelerde Paylaş
İşte üretim sürecinde iscinin bu emeğini faydalı hale getiren kimdir????

Onu dırekte eden patronudur,o emegi zararlı hale getiren de patrondur.

Bu megaloman daha önce de aynı yaklaşımı sergilemişti.

İşçiyi insan yerine kopmayıp, patronun emrinde robot olarak göstermişti.

işçiler, emekçiler üretici güçler sanki bunların kölesi, bunlara çalışıyor, bunlar olmadan iş de olmaz işçi de.

Kapitalist üretim biçiminde patronun işçi emeğinden tırtıklanarak biriktirilmiş sermayesinden başka hiç bir kişisel özelliği yoktur, böyle bir özelliğe gerek te yoktur. İşçiler tarafından tüm üretim süreçleri yürütülen bir fabrikanın sahibi öküz olsa bile bu fabrika çalışır. Yılbaşı çekilişinde büyük ikramiye çıkmış herhangi bir insan, kurulu, işleyen bir fabrika satın alıp pek ala patron olabilir. Patron olmak için insan olmak bile şart değil, öküz de patronluk yapabilir.

Bir de kalkmış bu öküzden farksız kişileri işçiyi direkte eden işçi emeğini faydalı hale getiren diye lanse etmiyor mu gel de kızma.

Sitelerde Paylaş
Bir de kalkmış bu öküzden farksız kişileri işçiyi direkte eden işçi emeğini faydalı hale getiren diye lanse etmiyor mu gel de kızma.

Zavallı,patronlara olan nefretin ortada,senin derdin işcileri savunmak değil,kendin bir halt olamadığın için para kazanabilen insanlara çamur atmak.Sonuçta sen de maaşını o öküz dediğin kişilerden aldın ve alıyorsun.

Marx'a göre de işci patronun direktifi altında çalışır,söylediğim Marxızm'le uyumludur,Sosyalizm olsa da yine işciler birilerinin direktifi ile üretim yapacak.Sen aklın sıra tribunlere oynamaya devam et.

İşci emek gücünü patrona kiralar,anlaşılan süre zarfında işcinin emek gücünün kullanımı patron'un insiyatifindedir,dolayısı ıle de nasıl çalısacagını patron yönlendirir.

Ama is süreci dışında patron isciyı direkte edemez.

Bu birçok sürecte böyledir,karate dersi alırken de böyledir,furbol antremanı yaparken de.

Dolayısı ıle işcileri adam yerine koymuyor vs türünden takiyeler kimseye emin ol hoş görünmeyecektir,benim kimleri adam yerine koymadıgım bellidir,

Senin gibi bir halt olamamıs,parası olan herkese düşman olan,fitne fesat ve haset,işci dostu gözüküp,işcilerden toplanan paralar ile kayif çatan sendika agalarının yalakalığını yapan tipleri hiç sevmem,maaşını sendıka agalarından alacak kadar küçülenleri de dogal olarak adam yerine koymam.

Kapitalist üretim biçiminde patronun işçi emeğinden tırtıklanarak biriktirilmiş sermayesinden başka hiç bir kişisel özelliği yoktur, böyle bir özelliğe gerek te yoktur.

Senin villa örneğin ile gösterdik ki,sermaye başkasının emeğinden tırtıklanmadan da olusabılıyor.

Patronları işcilerin emeğinden çalan hırsızlar gibi göstereceksin ki,sendikaya daha çok üye alıp daha çok rant elde edebilesiniz,sana bunun için para ödüyor başındaki ağalar.

Ama asıl hırsızlar işcilerden birer yevmiye tırtıklayarak,lux binalarda oturan, lux makam arabalarına binen,beş yıldızlı otellerde gezen,yuksek maaslar alan sizin gibilerdir,yılbası geldı prım almayı unutmayın,guzel bir yerde bir de yılbası eglencesi tertip edersiniz herhalde,ee hakettiniz tabi.

Sitelerde Paylaş
Sonuçta sen de maaşını o öküz dediğin kişilerden aldın ve alıyorsun.

Olayı yine kişileştirerek zıvanadan çıkartmaya çalışıyorsun.

Ben emeğimin karşılığını her düzende alırım. Hiçbir patron emrinde çalışmadan da alırım. Para eden benim ve işçilerin emeğidir. Patronun maaş verdiği yaklaşımı senin dar görüşündür. Patron kimseye iş vermez. Kiraladığı iş üzerinden para kazanır. İşçi emeğini tırtıklar. İşçilere vida sıkan robop gözü ile baktığın iletilerin sitede duruyor.

Marx'a göre de işci patronun direktifi altında çalışır,söylediğim Marxızm'le uyumludur,Sosyalizm olsa da yine işciler birilerinin direktifi ile üretim yapacak.Sen aklın sıra tribunlere oynamaya devam et.

İşci emek gücünü patrona kiralar,anlaşılan süre zarfında işcinin emek gücünün kullanımı patron'un insiyatifindedir,dolayısı ıle de nasıl çalısacagını patron yönlendirir.

Her iddian için Marks'ı şahit tutma.

İş tanımlaması diye bir şey vardır. İşçi tanımlanan iş için istihdam edilir. Patron iş süresi içinde de her istediğini işçiye yaptıramaz. İşçi robot değildir. Doktor istihdam etmiş ise bir patron ona doktorluktan başka iş veremez. İşçi çalıştırmışsın ama dünyadan haberin yok. Ya da örgütsüz, sendikasız, sigortasız köle çalıştırmışsın işçi değil!

Bu birçok sürecte böyledir,karate dersi alırken de böyledir,furbol antremanı yaparken de.

Yine sapı samanı karıştırıyorsun.

İşçi fabrikaya iş öğrenmek için girmez. Çalışırken ustalaşır ama bu başka bir şeydir. Farket ki ustalık gerektirmeyen bir iş.

Spor dersi alan veya bir öğrenci üstüne üstlük öğretmene para verir.

Senin villa örneğin ile gösterdik ki,sermaye başkasının emeğinden tırtıklanmadan da olusabılıyor.

Ben evimi hiçbirzaman sermaye yapmam. Onu sen önerdin.

Üretimin amacı nedir? İnsanın yaşam standartlarını iyileştirecek ürünler ortaya çıkarmak. Çalıştık, ürettik, yaşamımızı kolaylaştıracak ürünlerimiz oldu.

Senin gibi bir halt olamamıs,parası olan herkese düşman olan,fitne fesat ve haset,işci dostu gözüküp,işcilerden toplanan paralar ile kayif çatan sendika agalarının yalakalığını yapan tipleri hiç sevmem,maaşını sendıka agalarından alacak kadar küçülenleri de dogal olarak adam yerine koymam

Patronları işcilerin emeğinden çalan hırsızlar gibi göstereceksin ki,sendikaya daha çok üye alıp daha çok rant elde edebilesiniz,sana bunun için para ödüyor başındaki ağalar.

Ama asıl hırsızlar işcilerden birer yevmiye tırtıklayarak,lux binalarda oturan, lux makam arabalarına binen,beş yıldızlı otellerde gezen,yuksek maaslar alan sizin gibilerdir,yılbası geldı prım almayı unutmayın,guzel bir yerde bir de yılbası eglencesi tertip edersiniz herhalde,ee hakettiniz tabi.

Bunlar da üst düzey yönetici Burhan Altıntop lakırdıları.

Sitelerde Paylaş

İş tanımlaması diye bir şey vardır. İşçi tanımlanan iş için istihdam edilir. Patron iş süresi içinde de her istediğini işçiye yaptıramaz. İşçi robot değildir.

Boş konuş bakalım!!

İş tanımlamasını kim yapar????

İşci'nin yapacak hali yok !!

Tabii ki işveren yapar,ona göre de eleman istihhdam eder,iş tanımlaması da işveren direktifinin bir ifadesidir ama kaba bir tanımdır,detaylar yine üretim sürecinde belli olur.

İşci robot değildir ne demek???

Canı ne iş isterse nerede ne zaman isterse onu mu yapacak???

Doktor istihdam etmiş ise bir patron ona doktorluktan başka iş veremez. İşçi çalıştırmışsın ama dünyadan haberin yok. Ya da örgütsüz, sendikasız, sigortasız köle çalıştırmışsın işçi değil!

Doktor isterse başka iş de yapar bu anlaşmaya bağlı,ama işciye doktor görevi veremezsin bunlar yasalarla sınırlı,biz üretim sürecindeki fabrika işcisinden bahsediyoruz.

İşçilere vida sıkan robop gözü ile baktığın iletilerin sitede duruyor.

Yanlış mı,para ile çalışan doktor da hasta muayne eden robot değil mi??

Spor dersi alan veya bir öğrenci üstüne üstlük öğretmene para verir.

Hayatın para olmuş,neden illa para versin,çocuğuna ders çalıştırdıgın sureci al ne farkeder ya da okuldakı sureci,ya da doktorun muayne ettiği süreci alalım,

Doktor- soyunun sırtınızı dınleyeceğim,sonra Ac filmi çektireceksiniz,sonra da şu tetkikleri yaptırıp bana geleceksiniz....

Hasta-Ben Robotmuyum,ben insanım üstelik ben sana para veriyorum vs vs

Bu sürecte para olmasa doktor para almasa ne değişecek???

Bu sürec baska türlü işlemez,işci çalışması sureci de ancak patron direktifi ile çalışırsa yürür.

Laf olsun !!

Amatör futbolcu ile profesyonel futbolcu süreclerinde ne fark var????

Ben evimi hiçbirzaman sermaye yapmam. Onu sen önerdin.

Sen yapmazsın da baskası yapar muhım olan sermayeye cevrılebilirliği.

Villan sömürü ile edinilmemiş madem satıp sermaye ye çevirdinmi de nurtopu gibi sömürü ile elde edilmemiş bir sermayen olur.

Bunu baskalarının salt sermaye diye elinden alması hosuna gider mi????

Alırken de kafana pis burjuva diye iki tane sıksa hoşuna gider mi????

Bos konusuyorsun booş !!

Sitelerde Paylaş
Boş konuş bakalım!!

İş tanımlamasını kim yapar????

İşci'nin yapacak hali yok !!

Tabii ki işveren yapar,ona göre de eleman istihhdam eder,iş tanımlaması da işveren direktifinin bir ifadesidir ama kaba bir tanımdır,detaylar yine üretim sürecinde belli olur.

İşci robot değildir ne demek???

Canı ne iş isterse nerede ne zaman isterse onu mu yapacak???

Yine daldan dala atlıyor.

İş arayan işçi, hangi işleri yapabilir, yapacağı işe göre mesleğine göre iş arar. İşbaşı yapılmadan önce işçi işini tanımlar.

İşçi arayan patron, nasıl bir iş için iş aradığını yine mesleğe göre tanımlar.

İş arayan ile İşçi arayan aynı iş üzerinde birleşince bu kez çalışma saatleri ve ücret söz konusu edilir. Buralarda da anlaşma sağlanırsa işçi işbaşı yapar. Anlaştıkları işi yine anlaştıkları sürede yapar. İşçi işinden sorumlu olur. Bu süreç işçi için de, doktor için de, mühendis için de aynı minval üzre işler. Patron hiçbirinin tepesine dikilip ekstradan iş veremez. Robot değildir; Bu demek!!!

Doktor- soyunun sırtınızı dınleyeceğim,sonra Ac filmi çektireceksiniz,sonra da şu tetkikleri yaptırıp bana geleceksiniz....

Hasta-Ben Robotmuyum,ben insanım üstelik ben sana para veriyorum vs vs

Yaşamdan kopuk, uyduruk ve talihsiz bir diyalog. Konu ile ilgisi de yok üstelik. Bu diyalogda hasta patron, doktor işçi durumunda.

Sen yapmazsın da baskası yapar muhım olan sermayeye cevrılebilirliği.

Villan sömürü ile edinilmemiş madem satıp sermaye ye çevirdinmi de nurtopu gibi sömürü ile elde edilmemiş bir sermayen olur.

Bunu baskalarının salt sermaye diye elinden alması hosuna gider mi????

Alırken de kafana pis burjuva diye iki tane sıksa hoşuna gider mi????

Bos konusuyorsun booş !!

Üretim araçları önümüzde dururken niçin insanların evlerini elinden alacakmışız. Bu yaklaşımına daha önce yanıt verdim ya temcit pilavi gibi niçin ikidebir öne sürüyorsun.

Ev sermaye olur muş da! Sermaye olacağı için el konulur muş da! Evim olduğu için burjuva olurmuşum da! Vermezsem, pis burjuva diye beynime bir kurşun sıkılırmış da!

Boş konuşuyorsun booooş!!

Sitelerde Paylaş
Patron hiçbirinin tepesine dikilip ekstradan iş veremez.

Ben extradan iş verir mi dedim????

Nerde???

İşci işgücünü satmış bulunduğu süre zarfında bu işgücünü patronun direktifleri dogrultusunda kullanır.

Nesine karsısın???

Üretim araçları önümüzde dururken niçin insanların evlerini elinden alacakmışız. Bu yaklaşımına daha önce yanıt verdim ya temcit pilavi gibi niçin ikidebir öne sürüyorsun.

Ev sermaye olur muş da! Sermaye olacağı için el konulur muş da! Evim olduğu için burjuva olurmuşum da! Vermezsem, pis burjuva diye beynime bir kurşun sıkılırmış da!

Anlamamış numarası yapma !!

Villanı sattın,atolye kurmaya karar verdin !!

Devrim olsa bunu kamulaştırmayacaklar mı???

Sen de adi pis kapitalist muamelesi görmeyecekmisin???

Ben villamı sömürürüsüz edinmiştim abi desen inanıcaklar mı???

Bir de sömürücü diye teşhir edileceksin ya hapiste sürüneceksin ya masraf olmasın diye iki tane beynine sıkacaklar.

Neresi yanlış????

Sitelerde Paylaş
Anlamamış numarası yapma !!

Villanı sattın,atolye kurmaya karar verdin !!

Devrim olsa bunu kamulaştırmayacaklar mı???

Sen de adi pis kapitalist muamelesi görmeyecekmisin???

Ben villamı sömürürüsüz edinmiştim abi desen inanıcaklar mı???

Bir de sömürücü diye teşhir edileceksin ya hapiste sürüneceksin ya masraf olmasın diye iki tane beynine sıkacaklar.

Neresi yanlış????

Tümü ile yanlış.

Villamı satmadım!

Atölye de kurmadım!

Ama sen diyorsun ki. Farzedelim. Yani öyle farzedelim ki. İşçi sınıfından çıkıp patron sınıfına geçtiğimi farzedelim diyorsun. Öyle olsun.

Kapitalistlere adi, pis kapitalist muamelesini kim yapacak.

Bu nasıl bir muameledir?

Asıp, kesip, hapse atıp beynine kurşun sıkma mıdır?

Hangi gerizeka sosyalist insanlara böyle muamele yapar?

Kaç kez söyledim. Kapitistin üretim araçları üzerindeki mülkiyetini ortadan kaldırınca senden benden farkı kalmaz. Zaten pek çok kapitalist özentisini büyük kapitalistler proleterleştiriyor. Kendi özendiği düzen, kendini ortadan kaldırıyor. Tıpkı kumarda kaybedenler gibi, bir sürü iflas ederek işçileşen patron özentileri gıkını bile çıkaramıyor. Zaten sermaye birkaç elde toplanıyor. Üç-beş işçi çalıştıran kendini patron zannediyor. Onlar da eninde sonunda büyük patronların taşeronu oluyor ve kendine kalan gelir ortalama bir gelirden ileri gitmiyor. Kendi işyerindeki işçiyi kendisi değil bağlı bulunduğu, taşeronluğunu yaptığı büyük patronlar sömürüyor.

Sosyalist bir patronun olabilirliğinden daha önce bahsetmiştim. Bunlar zaten üretim araçlarını devrim sonrası kamu yönetimine gönüllü olarak terk edeceklerdir. Terk etmezse yasa zoru ile fabrikaları kamulaştırılacaktır. İçinde bulunduğumuz düzende bile yol yapmak için, toprak reformu için kamulaştırmalar olmaktadır. Bu kamulaştırmalarda üretim aracının sahipleri mağdur olmaması için fabrikaların bedelleri kendilerin ödenebilir.

Kamunun üretim araçları özel kişilere peşkeş çekilerek özelleştirilirken sesiniz çıkmıyor da, kamulaştırılmayı niçin öcü gibi göstermeye çalışıyorsunuz?

Benim patronlara karşı düşmanlığım yok. Kapitalist sömürü mekanizmasının ortadan kaldırılmasını istiyorum o kadar.

Ama senin gibi patron özentileri, sosyalistleri; öcü, asan, kesen, terörist vs görmekten, göstermekten bir dakika bile geri durmuyorsunuz. Kendi çirkin yüzünüzü bize yansıtıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Ne kadar debelenmişsin yaw !!

Kamunun üretim araçları özel kişilere peşkeş çekilerek özelleştirilirken sesiniz çıkmıyor da, kamulaştırılmayı niçin öcü gibi göstermeye çalışıyorsunuz?

Siz de bedelini ödeyecekseniz sorun yok,cukka saglam mı???

Benim patronlara karşı düşmanlığım yok.

Oküz suratlı dıyıp duruyordun nooldu??

Ama senin gibi patron özentileri, sosyalistleri; öcü, asan, kesen, terörist vs görmekten, göstermekten bir dakika bile geri durmuyorsunuz.

Yani kapitalizm kansız ve devrimsiz mi oldu ve olacak???

Milyonlar ölmedi mi???

Haaa sen desene ben ne Marxıstım ne devrimciyim ben reformistim diye!!

Neden insanları kandırmaya çalışıyorsun,bal gibi devrimden yana değilsin,pansumancısın ancak.

tarihinde DEHA tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Oküz suratlı dıyıp duruyordun nooldu??

İftira atma, iletim yukarıda duruyor.

Patron olmayı yüceltiyorsun ya.

Patronluğun matah bir şey olmadığını söyledim.

Öküz bile patron yapılabilir, Bir fabrikanın sahibi öküz bile olabilir ve fabrika üretimine devam edebilir dedim.

Haaa sen desene ben ne Marxıstım ne devrimciyim ben reformistim diye!!

Neden insanları kandırmaya çalışıyorsun,bal gibi devrimden yana değilsin,pansumancısın ancak.

Sende beni kategorize edebilecek kapasite yok ki! Neci olduğuma karar verebilesin.

Özgür bir ortamda, bildiklerimi anlatıyor, bilmediklerimi öğreniyorum.

Senden öğrendiklerim de oldu.

Ha bak sana bir müjde vereyim rahatla.

Kriz nedeniyle bugün sendikada işime son verdiler.

Üçbeş kuruş kıdem ve ihbar tazminatı alacağım.

Ne yapmamı tavsiye edersin.

Sitelerde Paylaş
Patronluğun matah bir şey olmadığını söyledim.

Öküz bile patron yapılabilir, Bir fabrikanın sahibi öküz bile olabilir ve fabrika üretimine devam edebilir dedim.

Bende işciliğin matah bir şey olmadığını söylesem ve hatta madem muhım olan ve degerli olan emektir o halde işci yerine öküz çalıştırırım ve fabrika üretimine devam edebilir desem mantıklı olur mu???

Ha bak sana bir müjde vereyim rahatla.

Kriz nedeniyle bugün sendikada işime son verdiler.

Üçbeş kuruş kıdem ve ihbar tazminatı alacağım.

Ne yapmamı tavsiye edersin.

Kesinlikle böyle bir tahminim vardı,bugün aklımdan geçiyordu,inanıp ınanmamakta serbestsın !!

Ama kriz nedeniyle değil de kriz bahanesi ile demek daha doğru bir yaklaşım.

Tavsiyeleri bilahere konuşuruz.

Sitelerde Paylaş
Bende işciliğin matah bir şey olmadığını söylesem ve hatta madem muhım olan ve degerli olan emektir o halde işci yerine öküz çalıştırırım ve fabrika üretimine devam edebilir desem mantıklı olur mu???

Kesinlikle olmaz.

Öküz artı değer yaratmaz. Öküz üretilenleri tüketmez. Öküz hakkını aramaz.

Kesinlikle böyle bir tahminim vardı,bugün aklımdan geçiyordu,inanıp ınanmamakta serbestsın !!
Eh nihayet bir tahminin doğru çıkmış oldu. Bu kadar sivri dille sendika ağaları bunu nasıl tutuyor diye aklından geçirmişsindir. :D

Ama kriz nedeniyle değil de kriz bahanesi ile demek daha doğru bir yaklaşım.

Bahane olduğu doğru. Biz de yedik.

Sendika patronlarına yalakalık yapıyorum diye atıp tutuyordun.

Bu kez de yanıldın. Demek ki yeterince yalakalık yapmamışım.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
Kesinlikle olmaz.

Öküz artı değer yaratmaz. Öküz üretilenleri tüketmez. Öküz hakkını aramaz.
Eh nihayet bir tahminin doğru çıkmış oldu. Bu kadar sivri dille sendika ağaları bunu nasıl tutuyor diye aklından geçirmişsindir. :D

Bahane olduğu doğru. Biz de yedik.

Sendika patronlarına yalakalık yapıyorum diye atıp tutuyordun.

Bu kez de yanıldın. Demek ki yeterince yalakalık yapmamışım.

Sevgiler.

Öküzün arti degerine kadar geldimi konu?

Yahu hic gülecegim yoktu..

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...
Bir başlıkta birisi "artı-değerin intikamı" diye saçma bir laf etmiş. Zavallı Marxistler bu devirde hala bunlardan bahsediyor.

Artı-değer analizi günümüzde kabul görmeyen yanlış bir değer teorisi üzerine kurulmuştur dedik kimseye anlatamadık. Ama bu sefer değer teorisine bağlı kalmadan sadece kendi terimleri içinde bile artı-değer analizininin yanlış olduğunu göstermek istiyorum.

Sosyalistlere göre bir fabrika patronu işçisine maldan kazandığı paranın diğer maliyet masrafları çıkartıldıktan sonra kalan paranın tamamını vermeliymiş. Kendine bir kâr kalmamalıymış.

Ama burda gözden kaçan birşey var: İşçi ücretini mal satılmadan önce peşin peşin alır. Burda bir zaman tercihi söz konusu. İkinci olarak da her mal pazara konuldu diye satılacak diye bir kaide yok. Talep olmazsa maliyetine yahut maliyetin altında satılmak durumunda da kalabilir. Ama işçi ücretini peşin peşin çoktan almıştır. Demek ki burda patronun kârı (1) zaman tercihinden doğan faiz ve (2) malın satılıp satılmayacağına dair olan riskten doğar. İşçi ise emeğini kiraya vermiştir ve bir risk almaz. O yüzden mal satılamasa, bozulsa yahut çürüse de işçinin zarar etme riski yoktur ama patronun zarar etme hatta iflas etme riski vardır, ve eğer kâr ederse de bunu hak etmiştir.

Oyle bi anlatmissin ki patronlarin cok zor sartlarda para kazandiklarini,gozlerim yasardi :(

Kim sitemin sahibi? Patronlar.

Kim o mamulu uretmeye karar vermis? Patron.

Nerden bulmus kapitali de bir mamulu uretme gucune erismis,tanri mi vermis?

Istersen once bu soylediklerin hakkinda bi dusun,sonra tartisalim :

>>>İkinci olarak da her mal pazara konuldu diye satılacak diye bir kaide yok.

Neden aceb???

>>>Talep olmazsa maliyetine yahut maliyetin altında satılmak durumunda da kalabilir.

Neden talep olmayan bir mal uretiyor,salak mi bu patron? Bu haliyle kalkmis bi de personel calistiriyor bak hele!

>>> Ama işçi ücretini peşin peşin çoktan almıştır.

Patron hayrina mi vermi para? Nasil vermis emegin karsiligini daha urettigi mali satmadan,babadan miras mi kalmis?

Sitelerde Paylaş

Konu basligini acan ludwig arkadasa bir kac soru sormustum..

Ama cok bilmis sazanlar her zamanki gibi ortaya atiliyorlar.

Ben yukarida ludwig arkadasa sordugum sorulari tekrarliyorum;

Her mal pazara konuldu diye satılacak diye bir kaide yok.

Neden aceba???

>>>Talep olmazsa maliyetine yahut maliyetin altında satılmak durumunda da kalabilir.

Neden talep olmayan bir mal uretiyor,salak mi bu patron? Bu haliyle kalkmis bi de personel calistiriyor bak hele!

>>> Ama işçi ücretini peşin peşin çoktan almıştır.

Patron hayrina mi vermis para? Nerden vermis emegin karsiligini daha urettigi mali satmadan,babadan miras mi kalmis?

Bakalim yine sazanlik yapan olacak mi.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...