Jump to content

Artı-değer denilen saçmalık

Recommended Posts

Bunun icin zaten özürü tüm katilimcilardan dilemisim. Madem bunlar silinmis ben neden özür diliyorum diye sorulmamasi icin bunu yapmak durumunda hissettim.

Bence bunu yeni bir ileti ile yapabilirdin,kural olarak eski iletilere dokunmamak gerekir,benim etik anlayışım budur,daha fazla uzatmaya da gerek yok kanımca,sorun haline getirmek degil niyetim.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 218
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

hah haah işte haklı olduguma kanıt bu cevaptır.
Bak şimdi bu benzetmeye bozulan bir müslüman ne cevap verirdi???

Ortada bir sömürü olmayan bir toplumdan nasil bahsedersin?Sokakta giden adama sorsan "sömürü" varmidir diye %90 i evet der.

Ozamanki dönemi iyi incelersen,anlarsin.

Allahin görünmedigi belli iken,"Sömürü" nün olmadigini kanitlayamazsin.Demkki var ki ortaya konulmus.

1600 lere kadar olan köleci toplum yasantisi var iken,sonradan "modern Köleci" lige gecilmisken nasil sömürü olmadigindan bahsedersin?

Tamam,Fransa’da 1789’daki burjuva devrimi Avrupa’da artık feodalizmin son buldu, Feodal devletler, imparatorluklar yıkılıp parçalandı, ulusal burjuva devletleri kuruldu.

Elbette dünyanın her tarafında bu süreç böyle yaşanmadı. Avrupa’da burjuva devrimleri tamamlandığında bile dünyanın pek çok yerinde feodal düzen hükmünü sürdürüyordu.

Burjuvazi, feodaliteye başkaldırırken, devrimlere öncülük ederken herkes için özgürlük, eşitlik istiyordu.

Ancak!..

Öyle olmadı. Burjuvazi iktidarı alır almaz halka ihanet etmekte gecikmedi. Bir kere iktidarı ele geçirmişti ve kimseyle de paylaşmaya niyeti yoktu. Krallar, derebeyleri gitmiş yerine burjuvazinin iktidarları kurulmuştu. Devlet burjuvazinin devletiydi ve demokrasi de sadece burjuvazi içindi. İşçilerin, köylülerin oy kullanma, seçme ve seçilme hakkı yoktu.

Burjuvazinin iktidarında bilimde, sanatta büyük ilerlemeler sağlanıyor, yeni buluşlar icatlar birbirini kovalıyor, üretim araçları gelişiyor, üretim hızla artıyordu ama öte yandan günde 18-20 saate varan çalışma saatleriyle korkunç bir sömürü sürdürülüyordu. Emekçiler, yoksulluk ve hastalıklardan kırılıyordu yine. Sömürge ülkelerde bu sömürü çok daha acımasızca sürdürülüyor, sömürgelerin zenginlikleri yağmalanıyor, hammadde kaynakları ve değerli madenler Avrupa’ya taşınıyordu.

Kapitalizmle birlikte modern kölelik veya başka bir adlandırmayla, ücretli kölelik düzeni başlamıştı.

Marx ve engels ,işçi sınıfı ve tüm ezilen halklar bilimsel sosyalizmin teorisine yani sömürüden nasıl kurtulabileceklerinin anahtarına kavuştular. Marks ve Engels, bilimin ışığında tarihi yeniden araştırdılar, savaşları, devrimleri incelediler, sorguladılar, toplumsal gelişmenin yasalarını, sömürünün nereden, nasıl kaynaklandığını buldular. Ve vardıkları sonuç şuydu: Kurtuluş kendi ellerimizde.

Kar, sermaye denen şey üretenlerin emeklerinden çalınanlardan başka bir şey değildi. Azınlıktaki sömürücü sınıflar sömürülerini üretim araçlarına sahip olmaları sayesinde sürdürebiliyorlardı.

Tarihi iyi arastirisan "sömürü" nün olup olmadigini ve bu sömürülerin nasil maske takarak insanlari ve toplumlari sömürdügünü anlarsin.

Bu yüzden muhammedin din sömürüsüyle, Emperyalizmin meydana cikardigi "sömürü"yü bu tezlerle birbirine baglayamazsin.

Sömürü tarihin her safhasinda vardir.

Vay canına söz konusu marx olunca altındakileri sömürmüyor ve hatta onlara is kazandırıyor,ama aynısını biz patronlar için söyledik mi ver yansın.

"biz patronlar" diyerek zaten felsefeni belli etmissin.Marx ve Engels altindakileri sömürüyor demedimki?Sömüremedigi icin zor bir hayat yasamistir.

Senin dedigin sekildeki patron sablonunda olsalardi,kazanilan karin sadece patronlara gittigini söylemezlerdi.

İşte bu 430 milyarlık Mercedesler binilmesini hak olarak görüp sonra da işcileri savunmaktan sömürüden bahsedenler var maalesef ,ne acı degıl mı???

Evet aci ama bu sendika agalarinin kim oldugunu ve bu sendika agalarinin cikmasina sebeb olan nedenleride söyleseydin iyi olacakti.

Orada "sosyal Demokrat" maskesi altinda nasil sömürü yaptiklarini anlatmistim ama okumamissin.

Sömürü her türlü maskeye girer.Ama tabaninda Ekonomik burjuvanin ve Emperyalizmin destegi vardir.

Bunlari direkt ezilen isci sinifina mal edemezsinki?Cünkü bunlarda "Kapitalist Liberal" lerdir.

Ama bu sendikalar iscileri sömürüyor derkende,bir sinifi es gecemezsin.

Sitelerde Paylaş

Tomclancy,

Yazdıklarına cevap oluşturabılmek için bir anaokulu ile görüşmelerim sürüyor,varına yoğuna Marx'ı bu kadar savunman da yine aynen Peygamberlerini savunan muslumanlara benziyor,savunmak adına her türlü sacmalamaya razısınız.

Sitelerde Paylaş
Tomclancy,

Yazdıklarına cevap oluşturabılmek için bir anaokulu ile görüşmelerim sürüyor,varına yoğuna Marx'ı bu kadar savunman da yine aynen Peygamberlerini savunan muslumanlara benziyor,savunmak adına her türlü sacmalamaya razısınız.

Sana göre anaokulu düsüncesi olabilir.

Marx in ugruna ,kurbanlar kesilmiyor,evinin etrafinda hac yapilmiyor,4 kadinla helalinden evlenilmiyor,vahiy inmiyor,ay ikiye yarilmiyor ...vs vs

Ortada bir sömürüye karsi konulmus bir felsefe tartisiliyor.

Sitelerde Paylaş
Bence bunu yeni bir ileti ile yapabilirdin,kural olarak eski iletilere dokunmamak gerekir,benim etik anlayışım budur,daha fazla uzatmaya da gerek yok kanımca,sorun haline getirmek degil niyetim.

Evet belki hic ellemeseydim daha iyi olurdu. Katilimcilarin verecegi cezaya raziyim. Ben sana karsi bir kelime kullandim ondan rahatsiz oldum ve sadece özür diledim. Bir gün sonra kendi actigim konulara bakinca silinen iletileri gördüm kontrol edince ikimizin arasindaki iletiler oldugunu farkettim sonra kendi kendime ben neden özür diledim o zaman dedim. Yani özür ne icin dilenmis belli degildi. Bir yerde bir not olsaydi ki söyle;

- Rochaderin argolu bir iletisini ve ona verilen cevaplari sildim (xmod). Ben o zaman hic ellemezdim.

Neyse yanlis hesap bagdattan dönermis yasayarak gördüm.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
"biz patronlar" diyerek zaten felsefeni belli etmissin

oyle degil, 'biz,patronlar için vs vs '

anlayamayabilecekler için daha dikkatli yazmam lazım anlaşılan.

Burjuvazinin iktidarında bilimde, sanatta büyük ilerlemeler sağlanıyor, yeni buluşlar icatlar birbirini kovalıyor, üretim araçları gelişiyor, üretim hızla artıyordu

Eee,Ben ne diyorum????

ama öte yandan günde 18-20 saate varan çalışma saatleriyle korkunç bir sömürü sürdürülüyordu. Emekçiler, yoksulluk ve hastalıklardan kırılıyordu yine.

Bence yanlısın var gunde 28-30 saat calısıyorlardı.

Kızları diri diri topraga da gömüyorlarmıydı???

Sömürge ülkelerde bu sömürü çok daha acımasızca sürdürülüyor, sömürgelerin zenginlikleri yağmalanıyor, hammadde kaynakları ve değerli madenler Avrupa’ya taşınıyordu.

Kapitalizmle birlikte modern kölelik veya başka bir adlandırmayla, ücretli kölelik düzeni başlamıştı.

Olsun öbür kolelıkten ilerici mi degil mi,iyi mi kötü mü,ona bak sen !!

Marx ve engels ,işçi sınıfı ve tüm ezilen halklar bilimsel sosyalizmin teorisine yani sömürüden nasıl kurtulabileceklerinin anahtarına kavuştular.

Kilise acaip gıcık olmustur onlar da da cennetin anahtarı yokmuydu????

Aynı dınsel temalar !!

Kar, sermaye denen şey üretenlerin emeklerinden çalınanlardan başka bir şey değildi

Bunları cok tartıstık bı baslıkta onlarca soru var masal anlatacıgına cevap ver,mesela drekıncının vıllası üretenlerin emegının calınması ıle mı olmus dıye sormustuk.

Sitelerde Paylaş

oyle degil, 'biz,patronlar için vs vs '
anlayamayabilecekler için daha dikkatli yazmam lazım anlaşılan.

Ben gayet dikkatli yazdim ama anlayacak olanlar anlamislardir zaten.Záten üretim araclarinin bu patronlar tarafindan alt sinifi sömürerek,

Kar elde ettigini savunmuyormusun ?Buda senin patron zihniyette oldugunu gösterir.

Sana patronsun demedimki.O zihniyettesin demek istedim.

Eee,Ben ne diyorum????

Burjuvazinin simdiki dönemde degil,burjuva devriminden sonra olan gelismelerindeki olayi anlattim.300 yil önce yani.

Sen bunu simdiki burjuvaya indirgedin.Ama halbuki burjuvazinin nasil bir sömürü yaptigini es gectin.Konuda buradan baslamisti zaten.

Bu söyledigim senin dediginle ayni degil yani.

Sen burjuvanin elindeki araclarin hertürlü ilerlemeyi sagladigini söylüyorsun,

ben ise bu burjuvanin üretim araclariyla Emperyalizm ve Kapitalizm destekli bir alt sinif sömürüsüyle yaptigini söylüyorum.

Ordaki lafi cimbizlayip,önünü ve arkasini okumadan yorum yapmak pek yakismadi yani.

Bence yanlısın var gunde 28-30 saat calısıyorlardı.
Kızları diri diri topraga da gömüyorlarmıydı???

Feodal yapida ve akabindeki burjuvazi tarihte insanlarin nasil köle gibi calistirildiklari bellidir.Devsirmeli saatlerle 24 saat araliksiz calistirilan toprak köleleri vardir.

Bu kizlari diri diri topraga gömenler demek isterken ne demek istedin anlamadim.Biz burada baska birseyden bahsediyoruz.

Egerki hala muhammedle marxi birtutan tezin icin demissen zaten ona yukarda cevap verildi.

Olsun öbür kolelıkten ilerici mi degil mi,iyi mi kötü mü,ona bak sen !!

Deha ,kölelikten modern kölelige, oradanda cagdas ücretli kölelige gecisteki olaylarda "Kölelik" ayni sifattadir. ;)

Yani" ücretli kölelik" bir sömürünün olmadigini ispatlamiyor.Köle köle dir.

Bizde diyoruzki köle olmasin.

Ama senin Kapitalizmin,IMF nin sayesinde bile topluma biraz refah geldigini savundugunu bildigim icin bunuda normal karsilamam gerkir.

Kilise acaip gıcık olmustur onlar da da cennetin anahtarı yokmuydu????
Aynı dınsel temalar !!

Kilisenin verdigi anahtarlar acaba acmismidir cennetin kapisini?

Peki marx ve engelsin anahtarlari iste böyle emperyalist ve kapitalist düsünenlerin kapisini zorlar.

Hala anlamiyorsun Deha!

Yine basa dönüyorsun.Basta dedigin gibi muhammmedle marxI bir tuttugun gibi simdi baska deyisle "dinsel Tema" diyorsun.

Muhammeddeki örnegi verdigim gibi simdi "dinsel tema " hakkinda baglayalim.

Marx ortada olan tarihsel bir gercek olan "sömürü"ye cözümler üretmistir.Kaidelerini ortaya koymustur.

Peki muhammed gibi"dinsel tema"icindeki kilise,cami,dernek,ilahiyat,imam kurslari,kuran kurslari ... vs ne ispatlamistir?

Allah meydana gelmismidir? Bunlarin calismalariyla insanlara görünmüsmüdür?

Allah varmiki onu savunan teoriler atmislar?

Tabiki yok.Olmadi ve olmayacaktiki ,milleti kandirsinlar.

Olmayanin pesinden sürüklemek daha kolaydir.Bu ispatsiz ve teorisiz bir yasamin pesinden ancak ve ancak uyusturulmus bir toplum gidebilir.

Marx;"Din toplumlar icin afyondur" dememismidir?

Peki nasil oluyorda muhammedle veya bir dinsel temayla bagdasabilir?

Bunları cok tartıstık bı baslıkta onlarca soru var masal anlatacıgına cevap ver,mesela drekıncının vıllası üretenlerin emegının calınması ıle mı olmus dıye sormustuk.

Tartistigin basliklardaki yaklasimlarinida biliyoruz.Sadece kaymakli kapitalizm,IMF,emperyalizm yanlisi görüslerin ve bunlarinda toplumlara arti degermis gibi göstermeye calistigin düsüncelerin.

Biz iscilerin sirtindan kazanilan haksiz arti degerlerden bahsedrken ,IMF nin topluma arti deger kazandiridgini ima ettin bir yerde.

Bizde görüyoruz kim ne düsünüyor.

Bunlar sana masal gibi gelebilir.Gelmeside normaldir.Ama en azindan kapiatalistlerin gercek sekilde yaptiuklari uyusturma politikalarindan iyidir.

Dr, ekincinin villasi veya herhangi birseyi beni ilgilendirmez.

Onun villasina kafyi takacagina ,ortaya konan fikirlere baksaydin daha iyiydi.

Buda bir insanin artik özel hayatina müdahale edildigi görüsünü ortaya koyar.

Kimsenin özel hayatindaki mali mülkü bir baskasini ilgilendirmemeli bence..

Sitelerde Paylaş
Kilisenin verdigi anahtarlar acaba acmismidir cennetin kapisini?

Peki marx ve engelsin anahtarlari iste böyle emperyalist ve kapitalist düsünenlerin kapisini zorlar.

Onların da bir halta yaramadıgı coktan ortaya cıktı !!

Dr, ekincinin villasi veya herhangi birseyi beni ilgilendirmez.

Onu ornek vererek kendısıne soru sormustum,yukarılarda bul ve cevapla cevaplayabılırsen,yoksa benı de ilgilendirmez,işciler düşünmüyorsa bana ne!!

Sitelerde Paylaş
Onların da bir halta yaramadıgı coktan ortaya cıktı !!

Onu ornek vererek kendısıne soru sormustum,yukarılarda bul ve cevapla cevaplayabılırsen,yoksa benı de ilgilendirmez,işciler düşünmüyorsa bana ne!!

Deha,bu kadar yazilanlara hala bu kadar kücüük cevaplar veriyorsan ne diyim.

Bir halata yaramadigin söylüyorsun.Nerden biliyorsun?

Bu kadar örgütlenme ve teskilatlanma neyin nesi?

Kapitalizm ve Emperyalizm 20.yy dan itibaren en aktif sürecini devam ettiriyor.Bu sürecte; uyusmus,pasifize edilmis,teslimiyetci olmus,kaderci olmus,patronlarinin sagladigi emege "hamdolsun"demis,onlarinda kendilerini "sizin elinizde yok,bak bizler size ekmek parasi kazandiriyoruz" diye isci ve ezilen halki teslim almis bir sistemden bahsediyoruz.

Bu sistem tabiki bazi gercekleri örtecektirki bazilarinin gercekleri görmesini engelleyecektir.Toplumlari ilk önce savaslarla,sonrada ekonomik yollarla

teslim almak istediler.Ve bunuda yaparken Toplumlardaki belli basli kisi ve sirketleri tetiklediler.Yani "Burjuva"yi sectiler.

Bunlar bir eli yagda bir eli baldadir.Hem alta hükmederler,hemde üst sinifa yagcilik yaparlar.

Bu düsünceleri savunanlar halen var ise,bugün "sömürü" vardir deniliyor ise,demekki bazi insanlarin faaliyetleri zamaninda etki etmistir.

Hala diyorum Dr ekinci adina bana konusmak düsmez. Ki kendisi sana gereken cevabi vermistir.

Neden,ben ekincinin özel hayatina karisilmasinin etik olmayacagini söyledikten sonra"beni ilgilendirmez" diyorsun?

" Isciler " deyince aklina hemen haril hurul calisan emekciler mi geliyor?

"Isci" demek toplumda emek veren bir "ezilen halk"anlamindadir.

Yani calisan emekciler haricinde bunun yanindada ezilen halk demektir.

Sadece isci demek degildir.O icinde sakat,hasta,deli,emekli,zayif,asgari ücretli vsg kesimleride temsil eder.

Sitelerde Paylaş
O cümlenin tamamı dogru 1 şey dısında..

Akp ye oy vermemişse en adi şerefsizim.

Bunu ancak ben bilebileceğimden benim söylediğimin mantıklı bir tarafı var,sen ancak boş konuşursun.

Yuz gram beyninle git kuyruk acını başka yerlerde dindir.

Dikkat edersen konu başlığı ile ilgili henüz hiç bir şey söylemedin,mecburmuyum senin komplekslerinle ugrasmaya,konuya cevabın varsa ver yoksa git işci falan örgütle,kafa ütüleyeceğine kızıl bayrakları ütüle,sandığa naftalin de koy,hadi çalış biraz bol keseden sallama.

Sitelerde Paylaş
Neden,ben ekincinin özel hayatina karisilmasinin etik olmayacagini söyledikten sonra"beni ilgilendirmez" diyorsun?

Ne özel hayatı???

Villayla aralarında bir şey mi var bizim bilmediğimiz????

Villadan yola çıkarak kendisine soru sorduk kendisi cevap veremedi,sen de özel hayata girmem ayakları ile sıvısıyorsun,

Yaw ben san Rochader'in yazdığı formul hakkında gorusun ne dedım ona da karısmam dedin,ıkınızın arasında dedin,gozumden kacmıyor bunlar

yalnız tersıne benim aleyhime bir durum osa hemen atlamaya calısıyorsun,özel hayat falan dinlemiyorsun ,işine gelmeyince cak cuk zart zurt.

Bunalrı yemiyoruz bilesin.

Sitelerde Paylaş
Bunu ancak ben bilebileceğimden benim söylediğimin mantıklı bir tarafı var,sen ancak boş konuşursun.

Yuz gram beyninle git kuyruk acını başka yerlerde dindir.

Dikkat edersen konu başlığı ile ilgili henüz hiç bir şey söylemedin,mecburmuyum senin komplekslerinle ugrasmaya,konuya cevabın varsa ver yoksa git işci falan örgütle,kafa ütüleyeceğine kızıl bayrakları ütüle,sandığa naftalin de koy,hadi çalış biraz bol keseden sallama.

Hahahahaha ya bana komplex li diyene bakın hele. Marx kelimesini duyunca cılgına dönen deliren sanki benim. adamaki korkuya bak sosyalizm gelecek diye. oysa topu topu 10000 de 1 iz surada.korkma bu kadar be

Sitelerde Paylaş
Neredn bileceğim salak değilim ya SSCB ye,Çin'e ,Kuzey Kore'ye,Kuba'ya ,Arnavutluga vs vs vs bakınca belli oluyor ne halta yaradığı!!

Yahu deha zirt pirt bu örnegi veriyorsun.Bu ülkeler diktatörlükle yönetildi.Feodal yapinin tasfiye edilememesi ve toprak agalarinin topraklarini devletle paylasmak istememesi sebebiyle ic savaslar cikmistir.Kitliklar yasanmistir.

Marx in ölümüyle ekim devrimi arasinda 50 yil vardir.Yani bir zaman gecmistir.Hicbir zaman ölümler tasvip edilemez .

Stalinin yaptiklarini kimse kabullenemez.Bizlerde kabullenmiyoruz.Ve bu yaptiklarinida kiniyoruz.

Kübayi ayri tutman lazim bence.Küba devrimi baslibasina bir olaydir.Emperyalizme indirilmis en büyük darbedir.

Diger ülkelerde hicbir zaman tam anlamiyla sosyalizm uygulanmamistir.Ve fasitlerle,emperyalistlerle isbirlikcilik yapmislardir.

Tipki bu ülkede "sol" diye gecinen fasitler gibi.

Peki senin ac ülkelere kaynak sagladigini söyledigin Emperyalist ülkeler hangisidir?

Saymakla bitmez deha.

Sitelerde Paylaş
Hahahahaha ya bana komplex li diyene bakın hele. Marx kelimesini duyunca cılgına dönen deliren sanki benim. adamaki korkuya bak sosyalizm gelecek diye. oysa topu topu 10000 de 1 iz surada.korkma bu kadar be

Fikri cevapların varsa ver,yoksa fikri cevaplar edinebileceğin meşgalalere yönel ki vurdugumuzda fos sesler cıkmasın.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...