Jump to content

Artı-değer denilen saçmalık

Recommended Posts

Daha imalata başlamadın,tesisi kuruyorsun makineleri alıyorsun vs,daha para kazanmadın,

Bu tesisi kurmak için ortaya koyduğun sermaye sömürü ile mi elde edilmiştir????

Sen buna cevap ver !!!

İmalata başlamamış bir tesis nasıl sermaye olur? Ortada mal yok emek yok nasıl sömürü olur? Üretim süreçlerini bölünce sapı samanı karıştırmış oluyorsun.

Eger hayır ise Marks'ın ve sizlerin sermaye yoğunlaşmış ve çalınmış emektir,o halde el koymak hakkımızdır tezi suya düşer.

Ve sen tam bu asamada tesisi kurarken(daha işci bile çalıştırmadın) barbar'ın biri gelip sana iki kurşun sıkıp tesisini elinden alsa haklımıdır????

Sen bunlara cevap ver !!

Valla her iletinden sonra zeka bir yana aklından da şüphelenmeye başlıyorum.

Bak çok basit anlatayım. Adam tarlayı ekiyor, biçiyor, buğday elde ediyor. Bir kısmını değirmende un yapıyor, undan ekmek ve yemek yapıyor. Bir kısmını da tohumluk ayırıyor. Gelecek sene ekip biçmek için. Görüldüğü gibi bütün süreci emekçi sürdürüyor. Ürettiklerinin bir kısmını tohumluk (buna sermaye diyelim) ayırıyor.

Yani Ürünün tümü, bunun içinde sermaye de var, yoğunlaşmış emektir. Hırsızlık, çalınma mekanizması başkadır. Bu üretim toprak ağasının toprağında olduğunda sömürü ve çalınma mekanizması ortaya çıkıyor.

Bütün değerleri işçiler emekçiler üretir. BUNUN İÇİNDE SERMAYE DE VARDIR! Sermaye oluşturmak için sömürü mekanizması şart değil. Sosyalist ülkelerdeki fabrikalar da toplumsal mülkiyetli sermayedir. Patronların keyfine göre işletilmez, yönetilmez, üretici güçlerin ihtiyaçları ve sorunları için kullanılır.

Yeniden açıklama getireyim. Sömürü kapitalist üretim ilişkilerinde, üretim araçlarının özel mülkiyeti temelinde işçi çalıştırma ve işçinin ürettiği değerden daha azını işçiye verme ile ortaya çıkar.

Kastedilen iş bulamayırak çalışmayan insanlar değil,bilerek çalışmayan serseri,ayyaş,hırsız,berduş,kumarbaz takımıdır.

Sen goya sömürüsüz emeğinin karşılığı olarak kazandığın bir birikimi onlarla paylaşmaya razı isen,hiç durma bunu şimdi de yapabilirsin,ama kimsye zırnık koklatmayacağın aşikar.

Bir iletisinde sevgili hacı da benzer bir argüman ortaya atmıştı. ABD de sokakta yaşayan işsizleri, çalışmama özgürlüğünü kullananlar olarak göstermeye çalıştı. Bunlar nasıl bir takimdır. Nasıl ortaya çıkmıştır. Serserilik, ayyaşlık, hırsızlık, berduşluk, kumarbazlık bunların genetiklerinde mi var? Hiç herhangi bir insan böyle bir kişiği isteyerek seçer mi? Bunlar toplumların doğal bir parçaları mıdır? Bunlar nasıl ortadan kaldırılır? Bunlar sizleri ilgilendirmez mi?

SSK olayı farklı bugun o hastalanır ama yarın da senin basına gelebilir bu yuzden bu ornek sacma olmus.

İşsizliği toplumsal bir hastalık gözmezsen, ilgisini de anlayamazsın. Serseriliği, ayyaşlığı, hırsızlığı, berduşluğu, kumarbazlığı toplumsal bir hastalık olarak görmezsen SSK örneğini kavrayamazsın. Tüm çalışanlar işsizlik sigortasına neden para yatırıyor anlayamazsın.

Evet bir yanda hiç hak etmedikleri halde işsiz, ayyaş, berduş, kumarbaz olmak zorunda kalanlar varsa, zenginliklerimizi paylaşmazsak, Evimizde rahat uyuyamayız. Pencerelerimizi demir parmaklıklarla, kapılarımızı çelik kapılarla, hapishanelerimizi çoğalmakla meşgul oluruz.

Cindeki 100 USD,Italyadakı 150 USD a esit diyorsun,

Cin'de bir işçi 100 USD için 2 ay çalışır,İtalyadaki işci 150 Usd için 2 gün.

Bu mu eşitlik.

Bir Çinli Bir ay calışsa,İtalya da bir gecelik otel parasını dahı veremez.

Bir İtalyan bir ay çalışşsa,Çin de güzel bir tatil yapar,bolca da alışveriş eder.

Bu mu eşitlik???

Her söylediğimi kaç kez yinelemem, kaç kez açıklık getirmem gerektiği dehanın zekası ile orantılı olduğunu yavaş yavaş herkes anlamaya başlıyor,

Ehhh ne yaparsın her öğrencinin öğrenme yeteneği farklı oluyor.

Bu örneği iki ayrı ülkede aynı malı farklı para ile alınması üzerine vermiştim, Hatta yunanıstandaki bir Euronun alım gücü türkiyedeki 1YTL ye eşit olduğun yazmıştım.

İnsanlar para yeyip, para mıçmazlar. İnsanlar parayı ihtiyaç maddeleri almak için kullanırlar.

Aynı malı, bir ülkede 100, diğer ülkede 150 dolara alıyorsanız. Mal aynı olduğu için bu paralar eşittir, bu eşitlik alım gücü eşitliğidir.

Cinlinin italyalyada

İtalyanın Cinde para harcamasında adaletsizlik var. Bu adaletsizlik yine italyanın kapitalist olmasından kaynaklanır. Cinli italyaya gelip, kendi ülkesinde 100 dolara satılan ürünün 150 liraya satıldığını görünce, italyadan almaya kalkışırsa enayilik eder. Almak zorunda kalırsa apaçık kazıklanır.

Bu türden farklılıklar, kapitalizmin dengesiz gelişmesi nedeniyledir. Aynı ülkenin gelişkin ve fakir bölgelerinde de aynı paranın alım gücü farklılıkları görülür.

Devlet eli ile üretilen ürünler, özel kar etme kaygısı olmadığı için, toplumsal yarar ön planda olduğu için, ülkenin her yerinde aynı fiyata satılır.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 218
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İmalata başlamamış bir tesis nasıl sermaye olur? Ortada mal yok emek yok nasıl sömürü olur? Üretim süreçlerini bölünce sapı samanı karıştırmış oluyorsun.

Sömürü başlamayınca yatırdığın para sermaye olmamıs mı oluyor????

Mesela makineleri aldın fabrikaya kurdun ,bu aşamada harcadiğın para nedir,sermaye değil mi????

Marx neden sermaye için sömürü şartı koymuş??? Uyandınız mı şimdi????

Marx, tamamen dogmatik tanımları zırvaları ile uyumlu önkabul hapları olarak hazırlamış ve bunu onlarca kez tekrar ederek garibanların beyninde dogru imiş gibi bir imaj yaratmıştır.

O garibanların hiçbiri de bu kadar basit soruları sormayı bile akıl edemeiştir nedense?????

Bak arkadaşım,

Villamı sattım veya kredi aldım,on tane makine aldım bu sermaye değil midir?????

Devrim yaptınız geldin baktın benim on tane makinem var bu sermaye değil deyip el koymayacan mı????

Sen bunlara cevap ver !!

Cevap şudur ki makineler gayet güzel yolcudur abbas olur.

Bütün değerleri işçiler emekçiler üretir. BUNUN İÇİNDE SERMAYE DE VARDIR! Sermaye oluşturmak için sömürü mekanizması şart değil.

Sermaye oluşturmak için sömürü şart değildir !!!

İşte bu kadar basit vereceğin cevap.

O zamn da hiç kimse hiç kimsenin sermayesine el koyamaz,böyle bir hakkı yoktur.

Bütün değerleri işçiler üretiyorsa,ellerini tutan yok üretsinier görelim.

Hatta sosyalist ülkelerde nasıl ürettiklerini de gördük.

Yeniden açıklama getireyim. Sömürü kapitalist üretim ilişkilerinde, üretim araçlarının özel mülkiyeti temelinde işçi çalıştırma ve işçinin ürettiği değerden daha azını işçiye verme ile ortaya çıkar.

Ben de tekrar soruyorum patron zarar edince işçi sömürülmüş olmuyor mu????

Patron kar da etse,zarar da etse işçi aynı emeği harcamıyor mu????

Eğer patron para kazanınca sömürülüyoruz diyorlarsa,patron zarar edince bu sefer sömürülmemişiz somürülsek patron para kazanırdı mı diyecekler????

İşçi,patron kazansa da kaybetse de işi için aynı emeği harcadığından sömürünün var olması akla ve mantığa aykırıdır ve kar artık deger ile açıklanamaz.

Ayyaşlık,berduşluk,serserilik ve iş değil laf üretmek yaygın davranış biçimleridir,hatta çalışanlar arasında da iyi çalışanı olduğu gibi,kötü veya yavaş çalışan,devamlı cak cak eden,pislik yapan, habire izin alan,yalan söyleyen bir yığin insan vardır.

Oransal işçi azaltımı olduğu zaman sanıldığı gibi önce maliyetli işciler ayıklanmaz,önce faydasız olanlar,performansı düşük olanlar ve sicili bozuk olanlar seçilir.Yani işçi azaltımına bir de bu yönlü bakılmalıdır kimse yazı tura ile işçi azaltmaz,insanlar kapitaistlere kin kusacağına kendilerinde de kusur aramak durumundadır.

Sosyalizmde ayyaşlık berduşluk yokmudur????

Sitelerde Paylaş
..

Eger hayır ise Marks'ın ve sizlerin sermaye yoğunlaşmış ve çalınmış emektir,o halde el koymak hakkımızdır tezi suya düşer.

..

Bu satirlarin okudugun bir yazidan cikardigin sonucmu? Bu cok ciddi bir suclama. Ispat gerektirir. Bazi müslümanlar ayettlerden birini alir gelir bak su sürede su yazili der acar süreyi okursun ve anlarsinki hic alakasi yok ayet baska bir amaci güder. Senin burda dediklerinde onlar gibi bir sey olmasin?

DEHA dedi ;

Oransal işçi azaltımı olduğu zaman sanıldığı gibi önce maliyetli işciler ayıklanmaz,önce faydasız olanlar,performansı düşük olanlar ve sicili bozuk olanlar seçilir.Yani işçi azaltımına bir de bu yönlü bakılmalıdır kimse yazı tura ile işçi azaltmaz,insanlar kapitaistlere kin kusacağına kendilerinde de kusur aramak durumundadır.

Aile koruma yasalari bile dikkate alinir. Isten atmalar yakinda ise girmislerden ve bekar olanlardan baslanir. Tabi bazi isletmelerde dayisi olanlar baska.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
Bu satirlarin okudugun bir yazidan cikardigin sonucmu? Bu cok ciddi bir suclama. Ispat gerektirir.

Bir yazıdan değil,genel bir çıkarım bir çok yerde söylenir,zaten mantık öyle olmasa nasıl el koyulmasını teklif edebilirler ki????

Sitelerde Paylaş
Bir yazıdan değil,genel bir çıkarım bir çok yerde söylenir,zaten mantık öyle olmasa nasıl el koyulmasını teklif edebilirler ki????

Sermaye sosyalizmede gereklidir. Sosyalist birisi bindigi dali kesmez. Kullandigin cümleyi kim kullanmis ise benim icin sadece ciyaklamis.

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
Sermaye sosyalizmede gereklidir. Sosyalist birisi bindigi dali kesmez. Kullandigin cümleyi kim kullanmis ise benim icin sadece ciyaklamis.

Sermayenin marxist tanımına bakarsan sosyalizmdeki artık sermaye değildir,ciyaklayan Marx oluyor,Sosyalist bindiği dalı değil ağacı bile kökten keser önyargılı olma.

Sitelerde Paylaş
Ben de tekrar soruyorum patron zarar edince işçi sömürülmüş olmuyor mu????

Patron kar da etse,zarar da etse işçi aynı emeği harcamıyor mu????

Eğer patron para kazanınca sömürülüyoruz diyorlarsa,patron zarar edince bu sefer sömürülmemişiz somürülsek patron para kazanırdı mı diyecekler????

İnsanın kafası bir kez, donmuş, doğmatik olarak çalışmaya görsün. Her zaman sapı samanı birbirine karıştırır.

Yawww bu sorularının cevabını kaç kez verdim. Dönüp dönüp soruyorsun. Sabah yediğini akşam unutuyor musun.

Aynı iletinin başında bu sorumun cevabını verde görelim diyorsun. Aynı iletinin aşağısında himmm bu sorunun cevabını vermişsin diyorsun.

Bak bir daha senin anlayacağın şekilde anlatayım.

Adam kumarhane sahibi. Kumar oynayanlardan mano kesiyor. Ne kadar çok kumarcı olursa, ne kadar çok kumar oynanırsa o kadar çok kazanır. Kumar masasına oturanların bir kısmı kazanır kazananın kazancı kaybedenden çıkar. Her iki kumarbaz da kazanmayı ve kaybetmeyi göze almış, kazansa da kaybetse de şikayet etmeyecek.

Kapitalizmde küçük patronlar, büyük patronlara özenirken tıpkı kumarbazlar gibi küçük sermayelerini kumara yatırır, bir yandan 5-10 işçisini sömürür, diğer yandan borsa kumarı vs oynar. Bu arada hem kendini hem işçisini batırır. Zarar etme mekanizmaları böyle olur.

Hep zarar edince ne oluyor diye yırtınıp duruyorsun. Kapitalist üretim ilişkilerinde karın kaynağı emek sömürüsüdür. Ama zararın kaynağı yalnız patronlara aittir. Yararlı bir ürün üretmişse bu her zaman ham maddeden daha değerlidir. Çünkü içinde işçi emeği billurlaşmıştır. Piyasada satılmıyorsa bu yine piyasanın kusurudur. İşçi ne yapsın. İşçi ürünü üretir. Piyasa ayrı bir kumardır. Piyasa ekonomisi, serbest rekabet diye yırtınıp duruyorsunuz. Patronların zarar etme mekanizmalarından biri de tam bu piyasadır. Piyasa da bir tür kumardır. Küçük üreticileri silip süpüren kumar. Büyük üretici icabında zararına piyasaya mal sürüp küçük üreticileri zarara uğratır, küçük üreticiler de bu zararı işçisine fatura etmek gibi bir akıldan yoksun gerekçe ileri sürerler.

Bir üretim sürecini başından sonuna kadar gözden geçir. Bu üretim sürecinde üretilen tüm değerlerin kaynağını bul. (sakın değer üretilmiyor deme) Sonra bu değerleri paylaştır. Paylaşma ilkelerini koy. İşçiye emeğinin karşılığını, sermayenin amortismanını, elektiriğini, suyunu, vergisini ve de patrona düşen payı gözden geçir. Bu payın patronun emeği ile ilişkisini veee de işçi emeği ve işçi sayısı ile ilişkisini ortaya koy.

Koyabilirsen pek çok sorunu çözmüş bilinçli bir patron olabilirsin. Kapitalizmi de sosyalizmi de iyi analiz edebilirsin. Körü körüne kapitalizmi savunmazsın. Hatta insanlık adına, işçi ve emekçiler adına sosyalist bir patron bile olabilirsin. Sosyalizmi savunursun ama ne zaman devrim olur o zamana kadar fabrikalarını kapitalist kurallara uygun çalıştırabilirsin. Devrim sonrası da kamu mülkiyetine bırakır, üretim organizasyonlarında görev alır aldığın bu görev karşılığındaki gelirinle sıkıntısız, kedersiz, korkusuz, yaşamın tadını çıkarmaya başlarsın.

Sitelerde Paylaş
Kapitalizmde küçük patronlar, büyük patronlara özenirken tıpkı kumarbazlar gibi küçük sermayelerini kumara yatırır, bir yandan 5-10 işçisini sömürür, diğer yandan borsa kumarı vs oynar. Bu arada hem kendini hem işçisini batırır. Zarar etme mekanizmaları böyle olur.

Hah hhah,demek patronlar borsada oynadığı için zarar ediyor!!

İşte düseceğin durum budur !!

Hep zarar edince ne oluyor diye yırtınıp duruyorsun. Kapitalist üretim ilişkilerinde karın kaynağı emek sömürüsüdür. Ama zararın kaynağı yalnız patronlara aittir.

buna kim inanır????

kadir bile inanmaz!!

Kar edersen sömürü var,zarar edersen sömürü yok aynı emek değil mi orta yerdeki ???

Kar edersen işcinin sayesinde zarar edersen patronun sucu!!

Ne zeki seysin sen öyle bakim????

Yaş kaç???

Beş falan mı???

Yararlı bir ürün üretmişse bu her zaman ham maddeden daha değerlidir. Çünkü içinde işçi emeği billurlaşmıştır.

Zararlı ürün olunca içine emek yok mu???

Emek verilerek yapılmadı mı???

İste Marx'ın sıze ince ayar çektiği yerlerden birisi de burası,yararlı emek olacakmıs hah haaah !!

yararlı emek izafidir bana göre sana göre ve zamana göre değişir,onun için istediğin gibi oynarsın.

Piyasada satılmıyorsa bu yine piyasanın kusurudur. İşçi ne yapsın. İşçi ürünü üretir. Piyasa ayrı bir kumardır. Piyasa ekonomisi, serbest rekabet diye yırtınıp duruyorsunuz. Patronların zarar etme mekanizmalarından biri de tam bu piyasadır.

Haah haah zarar etme mekanizması bu piyasa da,neden kar etme mekanizması bu piyasa değil???

Bak yola geliyorsun ufak ufak,sen de biliyorsun Marx'ın martaval okudugunu ama kahrolası egon bırakmıyor.

Piyasa da bir tür kumardır. Küçük üreticileri silip süpüren kumar. Büyük üretici icabında zararına piyasaya mal sürüp küçük üreticileri zarara uğratır, küçük üreticiler de bu zararı işçisine fatura etmek gibi bir akıldan yoksun gerekçe ileri sürerler.

Acıyorum sana be insan hiç mi aklını çalıştıramaz,bak dünyaya GM batıyor dünyanın kaçıncı büyük firması haberin var mı???

Kar edince kaynağı emek ise,zarar edince bu emek nereye gidiyor????

Neden emek kayıtsız sartsız para kazanamıyor????

Versace 1000 Usd a ceket satıyor ve yuz mılyonlarca dolar kazanıyor,kaynagı işcilerin emeği mi????

Sitelerde Paylaş
Sermayenin marxist tanımına bakarsan sosyalizmdeki artık sermaye değildir,ciyaklayan Marx oluyor,Sosyalist bindiği dalı değil ağacı bile kökten keser önyargılı olma.

Sermayenin marxistlere göre tanimini bir yaparmisin? Benim bildigim bunun tek bir tanimi yok. Sen o yaziyi nerden duydun kaynagini verde cözelim ne maksatla denmis. Sermaye kelime olarak meyve, maymun gibidir. Hangi meyve hangi maymun diye sormak lazim gelir. Öyle ya maymun dersek aklima orangutan, gibon, sempanze vb. gelir. Meyve dersek aklima elma, armut, üzüm vb. gelir. Sen sermaye diyip duruyorsun nedir hangi sermayedir Marxi bu kadar ciyaklatan. O yaziyi getir. Bakalim sen nerden ne anlamissin?

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş

Yaw bir patron işçisini sömürüp, sömürdüklerini başka bir patrona kaptıramaz mı?

Sömürü mekanizması ile, zarar etme mekanizmalarının ayrı ayrı süreçler olduğu başka daha nasıl anlatırı. Ha ha ha, hi hi hi ile bunun üstü örtülür mü?

Önce yazılan yazıyı bütünü ile bir kez oku, sonra yanıtlamaya giriş. Böyle her cümlenin altına bir şey yazayım da ne olursa olsun gibi bir komplekse kapılma.

GM nin batışı, birazda kapitalizmin sona yaklaştığının belirtisidir.

Titan cıların bir oyunu vardı. Listeye yukarıdan aşağıya doğru para yatırıyorsunuz. Oyunu başlatanlar ve devam ettirenlerin listede önde gelenleri gerçekten para kazanabiliyordu. Ama her katılanın kazanmasına matematiksel olarak mümkün değildi. Türkiyenin tüm nufusu listenin başındakilere, daha sonra olanlara sıra gelmesi için tüm dünyanın oyuna katılması gerekirdi tüm dünya oyuna katılmış olsa bile en fazla iki liste başındaki kazanırdı.

Eh globalleşen dünyada. GM tün dünyaya otomobil üretecek kadar kapasitesini artırırsa, Elbette pazar bulamaz ve batar. Bir yandan tüm küçük üreticileri piyasadan siler. piyasa doyunca da ya başka ve yeni meta üretimine geçer veya batar. GM batışında fabrika işçilerinin ne günahı ve kabahati var? Kikirdeyip duracağına Sen bu batışta işçilerin rolunu göster o zaman.

Hikaye anlatmanın alemi yok.

Doğrusu biraz kızdırayım diye sürekli zeka düzeyine vurgu yapıyorum ya. Kızdırmak değil sanki bir başka gerçeği vurguluyormuşum gibi oldu. Senin anlamandan umudu kestim.

Neyse ki tek tesellim, yazdıklarımı yalnız sen okumuyorsun.

tarihinde drekinci tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Sermayenin marxistlere göre tanimini bir yaparmisin? Benim bildigim bunun tek bir tanimi yok. Sen o yaziyi nerden duydun kaynagini verde cözelim ne maksatla denmis. Sermaye kelime olarak meyve, maymun gibidir. Hangi meyve hangi maymun diye sormak lazim gelir. Öyle ya maymun dersek aklima orangutan, gibon, sempanze vb. gelir. Meyve dersek aklima elma, armut, üzüm vb. gelir. Sen sermaye diyip duruyorsun nedir hangi sermayedir Marxi bu kadar ciyaklatan. O yaziyi getir. Bakalim sen nerden ne anlamissin?

Bu kadar rezalet bir paragrafı okumaya mecburmuyuz????

Sermaye,maymun gibi imiş !!

Marx'ın sermaye tanımını nerede bulacağını biliyorsun,ben neden sana Marx'ın yazısını getireyim ki????

Son derece seviyesiz ve aptalca (üzgünüm ama gerçek bu) ve de kalıtesizce iletiler yazıyorsun,bu başlık altında onlarca iletide basit bir hatayı anlamayacak kadar kafan çalışmıyor,haline bakmadan hala karşıma geçmiş sacmalıklarına devam ediyorsun,bir de utanmadan benim anlama kabiliyetimi ve dikkatimi vs sorguluyorsun,hem kelsin hem fodul.

Üstelik iletileri kafana göre ve egona göre değiştiriyorsun,sana daha fazla hoşgörülü davranmayacağım.

Sitelerde Paylaş
Bu kadar rezalet bir paragrafı okumaya mecburmuyuz????

Seninkiler daha beter. Vermissin sirtina kendini bir halt saniyorsun..yalla

Sermaye,maymun gibi imiş !!

yine anlamadin kelime olarak dedim nedir sermaye söyle sadece parami?

Marx'ın sermaye tanımını nerede bulacağını biliyorsun,ben neden sana Marx'ın yazısını getireyim ki????

sende biliyorsun ve yemiyor. Gitsene sosyalistlerin bol oldugu yerlere. Burasi ateistforum dedik ya..Kollayanlarin olacak diye umudun var degilmi..

Son derece seviyesiz ve aptalca (üzgünüm ama gerçek bu) ve de kalıtesizce iletiler yazıyorsun,bu başlık altında onlarca iletide basit bir hatayı anlamayacak kadar kafan çalışmıyor,haline bakmadan hala karşıma geçmiş sacmalıklarına devam ediyorsun,bir de utanmadan benim anlama kabiliyetimi ve dikkatimi vs sorguluyorsun,hem kelsin hem fodul.

Sana yetismek mümkünmü sen ileti yaristiriyorsun. Borsadan kaldi galiba. Son iletiyi ben yazacaaaaam.

Üstelik iletileri kafana göre ve egona göre değiştiriyorsun,sana daha fazla hoşgörülü davranmayacağım.

Aynen sende öyle yongani kurtarma derdindesin. DEHA ne olur hosgörülü davran bize.. :(

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
Eh globalleşen dünyada. GM tün dünyaya otomobil üretecek kadar kapasitesini artırırsa, Elbette pazar bulamaz ve batar. Bir yandan tüm küçük üreticileri piyasadan siler. piyasa doyunca da ya başka ve yeni meta üretimine geçer veya batar. GM batışında fabrika işçilerinin ne günahı ve kabahati var? Kikirdeyip duracağına Sen bu batışta işçilerin rolunu göster o zaman.

Hikaye anlatmanın alemi yok.

GM küçük üreticileri silmiş falan değil,küçük üreticiler duruyor ve hatta büyüyor,GM ın batışı sonu da göstermez,sadece yanlış üretim politikasını gösterir,büyük motorlu araçlar üretmek gibi.

Bu örneği senin 'Buyuk firmalar küçükleri yutar' dogman üzerine verdim,ama sen yukarda görüldüğü gibi hala aynı teraneyi anlatıyorsun.

İşcilerin rolü de şudur,ücret düşürülmesini kabul etmiyorlar (daha doğrusu sendika),işssiz kalınca da gider sendika da çalışırlar herhalde.

Doğrusu biraz kızdırayım diye sürekli zeka düzeyine vurgu yapıyorum ya. Kızdırmak değil sanki bir başka gerçeği vurguluyormuşum gibi oldu. Senin anlamandan umudu kestim.

Yaw kusura bakma senin yaşında agaç kalmadı ama beş yaşında cocuk gibisin,çok kızdım bravo,devam et aklınızca kişisel saldırılarla puan topluyacaksınız,şöhret olmaya çalışan mankencikler gibisiniz.

Vız gelir tırıs gidersiniz.

Sitelerde Paylaş
İşcilerin rolü de şudur,ücret düşürülmesini kabul etmiyorlar (daha doğrusu sendika),işssiz kalınca da gider sendika da çalışırlar herhalde.

Bu anlattığın işçilerin rolü değil. İşçi ne yapmış da zarara neden olmuş? Bu soruyu yanıtla.

Üstelik ücretlerin düşürülmesini kabul etmiyorlar tezin de yanlış.

Pek çok sendika, senin sendika ağaları dediklerin daha başta olmak üzere işçi çıkarmak yerine ücretleri düşürmeyi kabul ediyor. İşçi çıkarmak aynı zamanda sendika üyeliğinin de sona ermesi demektir. Dolayısıyla işsiz kalmamak için işçi, üyesiz kalmamak için sendika ücret düşürülmesini kabul ediyorlar.

Yani kendin çalıp kendin oynama.

İşçilerin zararda rolünü göster! Sonra bu role göre faturayı işçilere kes!

Sitelerde Paylaş
Bu anlattığın işçilerin rolü değil. İşçi ne yapmış da zarara neden olmuş? Bu soruyu yanıtla.

Bunun cevabını otuz kere verdim.

İşci ne yapmış ta zarara neden olmuş'un cevabı,

İşci ne yapmış ta kar'a neden olmuştur !!

Zarar işciden değilse kar da işciden değildir.

Aksini saglayabilecek ne bir denklem olabilir ne bir formül !!

Kar eden otomobil fabrikalarının işcileri GM deki işcilerden fazla mı çalışıyor?????

Her iki konumda da,yani kar ve zarar konumunda da işcinin harcadığı emek aynı olduğu için,harcanan aynı miktardaki emek gücünün bir durumda kar,başka bir durumda zararla sonuçlanması,belirleyici sürecin emek gücü olmadığının açık delilidir.

Çünkü işci yaptığı iş için güc harcar ama o harcana gücün direktifi kendisinde değildir,o halde ne kardan ne zarardan sorumlu olamaz,aynı kullandığınız makine veya ressam'ın fırçası gibi.Ortaya çıkan tablo'nun değerinden veya değersizliğinden fırça sorumlu değildir.

Bu olay psikolojiktir,insanların kendini mühim hissetme güdüsü ile ilgilidir,olumlu vaziyetlerde herkes pay iddia eder,olumsuz durumlarda herkes suçun kendınde olmadığını iddia eder.

Bir savaş kaybedilirse,fatura komutanlara çıkar,kazanılırsa erlerin kahramanlığı ön plana çıkar.

Üstelik ücretlerin düşürülmesini kabul etmiyorlar tezin de yanlış.

Pek çok sendika, senin sendika ağaları dediklerin daha başta olmak üzere işçi çıkarmak yerine ücretleri düşürmeyi kabul ediyor. İşçi çıkarmak aynı zamanda sendika üyeliğinin de sona ermesi demektir. Dolayısıyla işsiz kalmamak için işçi, üyesiz kalmamak için sendika ücret düşürülmesini kabul ediyorl

Biz GM konusunu konuşuyoruz,onların sendikası bir değişiklik yok ise ücret düşürmeyi kabul etmedi,zaten bu yüzden paket senato dan geçmedi,ama akılcı olan işcilerin ücret düşürmeyi kabul etmesidir,bunu nihayet anlaman olumlu bir gelişme,belki de sendika agaları gelirden mahrum kalması diye öyle istiyorsundur,nihayetinde gelirleri azalırsa onlar da birilerine tekmeyi vuracaktır,aman dikkat.

Sitelerde Paylaş
Bunun cevabını otuz kere verdim.

İşci ne yapmış ta zarara neden olmuş'un cevabı,

İşci ne yapmış ta kar'a neden olmuştur !!

Zarar işciden değilse kar da işciden değildir.

Aksini saglayabilecek ne bir denklem olabilir ne bir formül !!

Kar eden otomobil fabrikalarının işcileri GM deki işcilerden fazla mı çalışıyor?????

Her iki konumda da,yani kar ve zarar konumunda da işcinin harcadığı emek aynı olduğu için,harcanan aynı miktardaki emek gücünün bir durumda kar,başka bir durumda zararla sonuçlanması,belirleyici sürecin emek gücü olmadığının açık delilidir.

Çünkü işci yaptığı iş için güc harcar ama o harcana gücün direktifi kendisinde değildir,o halde ne kardan ne zarardan sorumlu olamaz,aynı kullandığınız makine veya ressam'ın fırçası gibi.Ortaya çıkan tablo'nun değerinden veya değersizliğinden fırça sorumlu değildir.

Bu olay psikolojiktir,insanların kendini mühim hissetme güdüsü ile ilgilidir,olumlu vaziyetlerde herkes pay iddia eder,olumsuz durumlarda herkes suçun kendınde olmadığını iddia eder.

Yani bir insan bu kadar aristo mantığına saplanıp kalır. Kar işçidense zarar da işçidendir! gibi ucube bir mantığı durup durup öne sürüyor ya gel de sinirlenme.

Kar etme nedenleri ile zarar etme nedenleri birbirinden ayrı süreçlerdir ve birbirinden ayrı nedenlere bağlıdır. Bu süreçleri defalarca anlattık. Tüm değerleri işçi ve emekçiler üretir. Kar da bunun içindedir. Adam karından zarar etmiş ise, üretilenleri depolarda çürütüyor ise, üretilenleri satamıyor ise, üretilenlerin değeri okus pokus yok olmamıştır. Üretilenlerin değeri üzerindedir. İhtiyaç sahiplerine ulaştırılmasında tıkanıklık sözkonusudur. Bu tıkanıklığa da patronlar neden olmuştur/olmaktadır. Kimseye satamıyorsan işçilerine ver. Nakti olarak veremiyorsan, ayni olarak ver, Onlar kendi emeklerini kendileri değerlendirsin.

Patronlar karlarından vaz geçemediği için kriz olmakta, tüketim süreci sekteye uğramaktadır.

İşçilerin emekleri ürünler üzerinde billurlaşmıştır. Zayi olmaz, heba olmaz. Zayi edenler, heba edenler, depolarda çürütenler patronlardır.

Psikolojik süreçler gerek üretilenlerin, gerekse paranın (menkul değerlerin) değerleriyle oynandığı dönemlerdir.

Bu oynamalarla insanların ceplerindeki paraların alım gücü değiştirerek ceplerdeki paralar bile çalınmaktadır. Enflasyonist uygulamalar İktidar lehine ceplerdeki parayı çalmak demektir. Yine sap ile samanı karıştırmakla karşı karşıyayız.

Sevgiler.

Sitelerde Paylaş
Yani bir insan bu kadar aristo mantığına saplanıp kalır. Kar işçidense zarar da işçidendir! gibi ucube bir mantığı durup durup öne sürüyor ya gel de sinirlenme.

Kar etme nedenleri ile zarar etme nedenleri birbirinden ayrı süreçlerdir ve birbirinden ayrı nedenlere bağlıdır. Bu süreçleri defalarca anlattık. Tüm değerleri işçi ve emekçiler üretir. Kar da bunun içindedir.

Degerleri üreten işçi olamaz çünkü işci iradesini ipotek etmiştir,ona gösterilen işi yapar,kar eden de zarar eden de o direktifin sahibidir.Makineyi de kullanan bir irade vardır,yanlış kullanırsan makinede sana zarar ettirir.Deger'in ne olduğunu işci coğu kez bilmez bile,bıra rabanın,defransiyelinin bilmem neresinin,bilmem meresini üretiyor olabilir ve ne daha önce görmüştür ne fiatını bılır,bakar ki bir gün aynı mal para kazanıyor,baska gun kazanmıyor.

Kar işciden ise zarar da işcidendir demiyorum !!

Her ikisi de iscinin emeğinden bağımsızdır diyorum

Adam karından zarar etmiş ise, üretilenleri depolarda çürütüyor ise, üretilenleri satamıyor ise, üretilenlerin değeri okus pokus yok olmamıştır. Üretilenlerin değeri üzerindedir. İhtiyaç sahiplerine ulaştırılmasında tıkanıklık sözkonusudur. Bu tıkanıklığa da patronlar neden olmuştur/olmaktadır.

Anlamadığınız bu değer izafi bir kavramdır,algısaldır,kriz yok iken aynı ayakkabıyı yüz liraya alırsınız,kriz olunca 80 liraya almaya çekinirsiniz.Deger izafidir Cin'e sattıgın mal,ülke içinde bes kurus etmeyebilir,dolayısı ile üretilenlerin üzerinde var olan sabit bir değer yoktur,yani orada billurlaşmış emek yoktur öyle olsa üretimi için harcanan emek-zamanla sabit bir deger koyardık,herhalde böyle olsa zarar etme riski ortadan kalkıp,kar garanti olusacagı icin buna en cok patronlar sevinirdi.

Kimseye satamıyorsan işçilerine ver. Nakti olarak veremiyorsan, ayni olarak ver, Onlar kendi emeklerini kendileri değerlendirsin.

Komiksin, buna bütün patronlar razı,mesela bahsettiğimiz diferansiyel parçası yapan patron elinde kalmıs o parcaları işcilere para yerine dağıtsa menun olmaz mı?????

İşci bu değişimi ancak temel ihtiyac maddeleri gıda vs için kabul edebilir,o da kısmen,ev sahıbınde diferansiyel parcası ıle ödeme yapacak hali yok.

Patronlar karlarından vaz geçemediği için kriz olmakta, tüketim süreci sekteye uğramaktadır.

İşçilerin emekleri ürünler üzerinde billurlaşmıştır. Zayi olmaz, heba olmaz. Zayi edenler, heba edenler, depolarda çürütenler patronlardır.

Bravo madem emekler zayı olmaz bunların hepsını ıscılere para yerine dagıtalım olsun bitsin !!

İşciler seni yakalarsa tahmin ediyorum ellerinden kimse alamaz.

Sitelerde Paylaş
...Bravo madem emekler zayı olmaz bunların hepsını ıscılere para yerine dagıtalım olsun bitsin !!

İşciler seni yakalarsa tahmin ediyorum ellerinden kimse alamaz.

Bunun aynisi degilde benzeri yasandi. Almanyada REWE ler 2001-2003 arasi olmasi lazim iscilerin ayliginin %25 ini alisveris karti olarak verdi. Alisveris karti REWE nin kendi kartiydi. Bu güzel güzel anlatildi ve iscide %25 lik kazanci icin verilen kartlari sadece REWE de harcadi. Demmekki olabilir yeterki isci ciddi bir durum olduguna ikna olsun. Isci ürettigi mali satmasinida bilir sen merak etme..

SAYGILAR

Sitelerde Paylaş
Bunun aynisi degilde benzeri yasandi. Almanyada REWE ler 2001-2003 arasi olmasi lazim iscilerin ayliginin %25 ini alisveris karti olarak verdi. Alisveris karti REWE nin kendi kartiydi. Bu güzel güzel anlatildi ve iscide %25 lik kazanci icin verilen kartlari sadece REWE de harcadi. Demmekki olabilir yeterki isci ciddi bir durum olduguna ikna olsun. Isci ürettigi mali satmasinida bilir sen merak etme..

Arkadasım sen hasta mısın???

Derdın bana muhalefet mı????

İşci urettiği malı nasıl satacakmıs????

Satılsa patron satar zaten!!

Al diferansiyel kutusu verim sana sat,yahut ta extracavasyon mili var istermisin!!!

REWE kart vermiş,biz ne yazdık sadece kısmı dedik sen ne dedin % 25 verdı,bız ne dedik temel ihtiyac,Rewe nedir????

Benim zaten doğru söylediğim seylere maydanoz olmanın alemi yok,daha iki ayakkabı hesabını yapmayı beceremiyorsun on kişi anlatamadık sana,çıkmışsın ahkam kesiyorsun.

İsci urettiği malı satar demek nasıl bir zekanın urunu????

Kime satacak patron almıyor,diğer iscilere mi satacak,onlarda da para yok,o zaman mubadele yaparlar mesela fırına gider diferansiyel parcası verip ekmek isterler degıl mı?????

Yureklice benim tahsilim ortaokuldan daha ileri diyebilirmisin?????

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...