Jump to content

Tanri kac tanedir?

Recommended Posts

• İleti 72
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Tanrı tanım gereği Alim-i Mutlak değildir, yok böyle bir şey!..

Var var hala anlayamadin,cunku Tanri ne demek hala anlamadin,zaten anlasan yaradilmis olabilir ,yok iki tane olur yok ust Tanrisi olur vs demezdin.

Seza'yı yanıtlamıyorum, ondan umudumu kestim. "Yaratılmış olan yaratamaz" filan diyor, fanatik dinci ağzı ile konuşuyor. :-)

hah haah yaratilmis olanin yaratma gucunu de onu yaratan verebilir hepsi bu,kimin dinci agizla konustugu bellidir,Tanri yaratilmis olabilir demek=Tanri vardir,bunlari izah ettik.

Tanrıyı öyle tanımlarım ki, domates Tanrı olur,

olmaz da sana oyle gelir,maalesef zekan gelismemis !!

hala su kadar zirvadan sonra yazi yaziyorsun ya,bu da bir meziyet olsa gerek.yuz astar mevzuu.

Sitelerde Paylaş

DeHRi,

Yahu yaratılmışlıktan bahsediyoruz, alim-i mutlaklığa vurgu nerede?! Kavram, klasik deyişle, bir şeyin zihindeki tasavvurudur. Tanrı denince benim aklıma bir şey gelmiyor, fakat tanımlanınca ayrı. ''Tanrı Adildir'' analitik önerme değildir, Tanrı olmak Adil olmayı gerektirmiyor, Alim-i Mutlak olmayı da gerektirmiyor, olmazsa olmazları yoktur, tanıma bağlıdır her şey.

Not: Seza, git biraz tanım farklılıklarından kaynaklanabilecek semantik vakaları çalış, ''Melek Mikail Yer'i, Güneş etrafında döndürüyor'' demenin ne gibi sonuçlara gebe olduğunu öğren. Semantik aynılık, ad'daki farklılıktan bağımsızdır. Zeki çocuk seni!.. :-)

tarihinde Rexino tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Yahu yaratılmışlıktan bahsediyoruz, alim-i mutlaklığa vurgu nerede?! Kavram, klasik deyişle, bir şeyin zihindeki tasavvurudur. Tanrı denince benim aklıma bir şey gelmiyor, fakat tanımlanınca ayrı. ''Tanrı Adildir'' analitik önerme değildir, Tanrı olmak Adil olmayı gerektirmiyor, Alim-i Mutlak olmayı da gerektirmiyor, olmazsa olmazları yoktur, tanıma bağlıdır her şey.

Kavram zihinlerdeki subjektif tasavvur degildir,

Tanri denince aklina bir sey gelmiyorsa neyi tartisiyorsun????

Tanri adildir ile alim-i mutlaktir ayni sey degildir.

Tanri adil olmayabilir,iyi olmayabilir vs ama alim-i mutlak olmazsa Tanrilik vasfi kazanamaz.

Tanriligin olmazsa olmazlari vardir,her kavramin vardir,her kavrami keyfince tanimlayamazsin.

Tanri kavrami'nin ici bos degildir.

Bakire bozulmus da olabilir,,bu tanima baglidir diyemezsin.

Tanri yaratilmis olabilir,iki tane olabilir biri alt biri ust bir sag oburu sol vs bunlar zirvadir.Gecmiste Adem iki tanedir diyenleri de gorduk.

Sitelerde Paylaş

Seza,

''Tanrı'' lafzının içi doldurulmalı, diyorum. Her kelimeyi keyfimce tanımlar, oradan hareket edip, çıkarımlarımı ona göre yapabilirim. Bunları geçiyorum.

Soru: Alim-i Mutlaklığın Tanrının olmazsa olmaz vasfı olması gerektiğini neye dayanarak iddia ediyorsun? Ya da yaratılmamışlığın? Yaratılmış olan neden Tanrı olamaz?

Sitelerde Paylaş

DeHRi,

Ben ne demişim baksana?! Benim ''Alim-i Mutlak olmayan Tanrı neden var olamaz?'' soruma, seza, ''Hiç bir halt bilmeyen Kadir Yaratıcı olabilir mi?'' diye yanıt vermiş, yani Alim-i Mutlak olmamayı ''hiç bir halt bilmemek'' ile aynı tutmuş. Ondan dolayı ben de ''ben onu kastetmemiştim'' bağlamında söyledim.

Sitelerde Paylaş
Ya da yaratılmamışlığın? Yaratılmış olan neden Tanrı olamaz?

Arkadasim zeka sorunun varsa baska yere git,hala bunu mu soruyorsun????

Yaratilmis olabilir demek seni nereler goturdu,ne kadar zirvalattirdi anlamiyormusun????

Sen tanri yaratilmis olabilir diyemiyorsun,alt-tanri yaratilmis olabilir diyorsun,ama anlamiyorsun ki eger yaratilmissa Tanri o degil onu yaratan,yaratilmisa sen de gayet acik Tanri diyemiyorsun,alt-Tanri diyorsun.

Tanri yaratilmistir fikrinde israr ettiginde iki Tanri da olabilir dedin,sonsuz tanri da olabilir dedin vs vs

Tanri yaratilmis olamaz,cunku yaratilmis olan tanri degildir,Tanri yaratilmisi yaratandir !!!!!!

tanri kavrami nedir bilmiyorum diyorsun,

uydurmaya gelince,

Alt tanri,Ust tanri kavramlarini gayet guzel uyduruyorsun !!!!

Yaratilan ,yaratamaz !!

Yaratilan yaratsa bile bu onu yaratanin yaratmasi olur,bunlari kafana cak !!!

Tanri yaratilmistir demek yaratilmamis bir Tanri vardir demektir.

Diger baslikta da ayni seyi yaptiniz,bir milyon kere tekrar edilen seyleri piskin piskin tekrar sordunuz,baslik cikti otuz kusur sayfaya.

Sitelerde Paylaş
DeHRi,

Ben ne demişim baksana?! Benim ''Alim-i Mutlak olmayan Tanrı neden var olamaz?'' soruma, seza, ''Hiç bir halt bilmeyen Kadir Yaratıcı olabilir mi?'' diye yanıt vermiş, yani Alim-i Mutlak olmamayı ''hiç bir halt bilmemek'' ile aynı tutmuş. Ondan dolayı ben de ''ben onu kastetmemiştim'' bağlamında söyledim.

Tamam anladımda ne kadar bilmesi yeterli Tanrı sıfatına haiz olabilmesi için

Anladık sana göre alimutlak olması gerekmiyor

Karacahilde olamaz diyorsun herhalde

Ne kadar bilgi yeterli Tanrı diyebilmek için

Sitelerde Paylaş
Seza,

Sonsuz Kudret sahibi olması gerektiğini de nereden çıkardınnn??? :-)

Tanri en basitinden evreni yaratmistir,bu sonlu kudretle olacak ismidir?????

Onun ki sonlu ama bir ustundek ust tanrinin ki sonsuz falan zirvalari artik suyunu cikarmak olur

Not: Ayrıca hiç bir haltı bilmeyen değil, Alim-i Mutlak olmayan...

Ne fark var??????

butun kuzgunlar siyahtir,ha biri beyaz,ha % 99 u???

Sitelerde Paylaş

Seza,

Soruma cevap vermemişsin ki?! Otuz küsür sayfada saçmaladığın şeyleri değiştirip yazmışsın. İlk önce, ''Tanrı''nın içinin her türlü doldurulabileceğinde anlaşmalıyız. Sen bunu anlamıyorsun, kendi kafanda ölçüp biçtiğin ''Tanrı budur''dan hareket ediyorsun, tek Tanrının var olması gerektiğine inanıyorsun ama sadece inanıyorsun.

Verdiğin kuzgunlar benzeşimi da aptalca!.. Bir beyaz ya da 1 milyon beyaz kuzgunun, önceden verilmiş ''Bütün kuzgunlar siyahtır'' hükmünü hatırlayalım, yanlışlanabilirlik bağlamında farkı yoktur. Halbuki Tanrı konusunda, Alim-i Mutlak olmamak, sıfır bilgili olmak değildir.

Anlatamıyorum sana derdimi... Herneyse...

DeHRi,

Ne kadar bilgi yeterli, bilmiyorum.

Sitelerde Paylaş
İlk önce, ''Tanrı''nın içinin her türlü doldurulabileceğinde anlaşmalıyız. Sen bunu anlamıyorsun, kendi kafanda ölçüp biçtiğin ''Tanrı budur''dan hareket ediyorsun, tek Tanrının var olması gerektiğine inanıyorsun ama sadece inanıyorsun.

Tanri nin A god ve The God seklinde tanimlanabilecegini soyluyorum

The God zaten bizim disimizda tanimlanmis,onu elestirirz veya kabul ederiz vs

Ama A god u bile baz alsak minimum bir yaraticidir bunu kabul etmeye mecburuz,yaratici olmanin da zorunlu kosullari vardir,bunlar binlerce yildir tartisildi ve artik hap bilgi oldu,zaten The God insaa edenler biu ozelliklerin bir bolumunu zorunlu A God dan almistir.

Disaridan oyle sanabilirsin ama icine girdiginde nerelere goturdugunu anlaman gerekir.

TANRI diyorsak zaten bastan tekil basliyoruz.

Sen agnostiksen,Tanri yaratilmistir dedigin anda Tanri vardir demis oluyorsun !!

Sitelerde Paylaş
Hiçbirşey bilmeyen bir varlığa Tanrı denmesinin önünde engel var mıdır varsa nedir?

Evreni yaratacak kudreti olupta,bir sey bilmeye kudreti olmayan varlik nasil olacak???

Evreni yaratacak ama yarattigini bilmeyecek?????

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...