Jump to content

Tanri kac tanedir?

Recommended Posts

• İleti 72
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Verdiğin kuzgunlar benzeşimi da aptalca!.. Bir beyaz ya da 1 milyon beyaz kuzgunun, önceden verilmiş ''Bütün kuzgunlar siyahtır'' hükmünü hatırlayalım, yanlışlanabilirlik bağlamında farkı yoktur. Halbuki Tanrı konusunda, Alim-i Mutlak olmamak, sıfır bilgili olmak değildir.

Guzel kardesim,

Neden aptalca olsun????

Not: Ayrıca hiç bir haltı bilmeyen değil, Alim-i Mutlak olmayan...

demistin

Hic bir halti bilmeyen de Alim-i Mutlak degildir,tek bir bilgiyi bilmeyen de Alim-i Mutlak degildir.

Arada ne fark var???

Hic bir halti bilmeyen ile Alim-i Mutlak olmayan farkli bir sey mi???

o da bir yolu,eksikligi de baska yolu sonuc ayni.

ha butun kuzgunlar beyaz,ha bir tanesi???ne fark var???

sonra da bak ne diyorsun????

DeHRi,

Ne kadar bilgi yeterli, bilmiyorum.

Bunu soylemen bile sacma,bari bilseydin!!

Sinirli bilgi ile Tanri olunmaz,alt tanri uydurursun ancak.

Sitelerde Paylaş

Tanri bazi seyleri bilir bazi seyleri bilmez ise,bildigi ve bilmedigi seylerin ayirdi nedir????

neden x i bilir de??? y yi bilemez???

x ve y arasindaki fark nedir ki birini bilir birini bilemez???

ben mesela ezeliyet ve ebediyeti bilemez diyorum,ama ali-mutlaklik gider diyorum,bana nerede itiraz etmektesiniz???

sizin de bilemeyecegi seyler konusunda bu tip bir cikariminiz var mi???

bilemeyecegi seyler icine ezeliyet ve ebediyet girecegi konusunda hemfikirmiyiz????

yoksa bunlari bilmese de yine al-i mutlaktir mi diyorsunuz???

Sitelerde Paylaş

Sevgili Seza,

0 ile 1 sayıları arasında kaç adet sayı vardır? diye bir soru yöneltilse buna verilecek cevap sonsuzdur. Belki Tanrı'nın alim-i mutlaklığı bunun gibi bir birşey olabilir. Yani Tanrı'nın alim-i mutlaklığı iki sayı arasında ki sonsuz sayıyı ifade ediyor olabilir. Tanrı ile başlayıp Tanrı ile son bulan,sonsuz.

Ne dersin? Olabilir mi?

Sitelerde Paylaş
Sevgili Seza,

0 ile 1 sayıları arasında kaç adet sayı vardır? diye bir soru yöneltilse buna verilecek cevap sonsuzdur. Belki Tanrı'nın alim-i mutlaklığı bunun gibi bir birşey olabilir. Yani Tanrı'nın alim-i mutlaklığı iki sayı arasında ki sonsuz sayıyı ifade ediyor olabilir. Tanrı ile başlayıp Tanrı ile son bulan,sonsuz.

Ne dersin? Olabilir mi?

Bir e ulasabilir mi???

0 baslangic mi???

Sitelerde Paylaş
DeHRi,

Halihazırda ''hedehödö'' de tanımsız, ''Tanrı'' da tanımsız. İkisi arasındaki fark, birisinin 8 harften, öbürünün 5 harften oluştuğudur. Bunun gibi bir-iki fark da ileri sürülebilir.

Tam senden beklenecek bir cevap

Sitelerde Paylaş
Bir e ulasabilir mi???

0 baslangic mi???

Sevgili Seza,

olmadığını düşündüğüm yada olduğuna dair elimde hiçbir şey bulunmayan bir şey üzerine bu kadar kafa yormak yerine doğayı anlamaya çalışmak galiba daha akıllıca ve faydalı. Yani sırf beyin jimnastiği için bu konuya dahil olunmalı aslında. Ötesi boş bir uğraş gibi. Ben de bu kadar kafa yormanızı görüp fikir yürütmek, size katılmak istedim. Madem hayallerimizi tatmin edeceğiz bende birkaç şey söyleyeyim istedim.Yoksa bu konuda kimsenin elinde bir bilgi olamaz.

Yukarıda anlatmaya çalıştığım şey çok basit bir durum ile benzerliklerini ortaya çıkarmak üzere sorulmuş bir soruydu aslında. Yani 0 sayısı ile 1 sayısı arasında ki sonsuz sayı olması acaba hayali varlığımızın alim-i mutlaklık(?) kavramını tanımlıyor olabilir miydi? Bu soru şöyle de olabilir; Tanrı bilgisi nasıl hem Tanrı ile sınırlı hemde sonsuz olabilir? Bu örnekte 0 ve 1 Tanrı'yı ifade ediyor. Yani Tanrı'nın sınırları diyelim. Ve Tanrı'nın bilgisi de bu iki sayı arasında ki sonsuz sayı. Bu anlamda bir olarak gördüğümüz(1-0) Tanrı aslında sonsuz bilgi parçacıklarından oluşmuştur gibi bir sonuca ulaşıyoruz. Şimdi Tanrı hem sıfır hem bir nasıl olabilir derseniz,bilmiyorum. Bu sanki subatomik yapılarda ki karmaşa gibi bir şey olabilir. Bir parçacık aynı anda hem A'da hem B'de olabilmesi gibi. Bu doğa'nın sağduyumuza saldırması gibi birşey.

Fakat dediğim gibi bu örneklerimin hepsinin ya matematiksel(sayı teorisi) yada ölçümsel(fizik) bir karşılığı var fakat Tanrı kelimesinin yok. Bu yüzden aslında tüm zeki insanların doğa üzerine kafa patlatmalarını çok ama çok akıllıca buluyorum. Hayallerimizin sonu yok çünkü.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...