Jump to content

Muhammed ve Halifeler Neden Yaşamamışlardır?

Recommended Posts

Sayın bağlantı, bence bu söylediğiniz şeyin mantığa sığacak bir yanı yok.

"Muhammed yaşamamıştır" tezi, hiçbir kanıt sunulmadığı için, bir inançtan öteye birşey değildir.

Hiçbir kanıt, belge, veri sunulmadan ortaya atılan tarihe ilişkin fikirlere de, inanç, tahmin, hurafe, yalan, düzmece, halüsinasyon, sangı, fantazi falan denir. Sizin bildiğiniz başka bir tanımlama şekli var mı?

Ayrıca bu tezin kaynağı olan araştırma hakkında hiçbir bilgi sunulmadı, sadece bir "varsayım" öne sürüldü.

Bu varsayım da "Muhammed hakkında o kadar ayrıntılı bilgi olmamalı" varsayımıdır.

Bu varsayımın ötesinde birşey sunulmadıkça bu iddia bir dini inançtan farklı birşey değildir.

Saygılar.

Sayın BrainSlapper, bu başlıkta ve konu ile ilgili diğer başlıklarda yazan bilgileri okuduğunuza emin misiniz? Bir tezden bahsediyoruz. Hiç bir veri yoktur diyemezsiniz. Kanıt konusuna gelince, yaşamamışlığının kanıtı nasıl olabilir bir düşünün. Böyle bir kanıt ve belge olamaz elbette. Sadece yapılan araştırmalar sonucunda yaşamışlığının kanıtları yetersiz çıkarsa bu bizi yaşamamışlığına götürür. Tabii ortada ciddi bir yetersizlik olmalı, bunu kabul ediyorum. Konu ile ilgili bir çok tarihçinin araştırmalarından bahsediliyor. Bu insanların yazı ve kitaplarından bahsediliyor. Muhammed hakkında bu kadar çok bilgi olmasına rağmen, tarihi belge ve eşya yokluğundan bahsediliyor. Vardır işte bunlar diye öne sürülenlerin sahte olmasından bahsediliyor. Ortada yabana atılamayacak bir tez var. Siz sanki bu forumda bir ateist durup dururken böyle bir şey söylemiş gibi yazıyorsunuz. Ben sizin bu yaptığınızı farkedecek biriyim. Lütfen aynı şeyleri söyleyip durmayın. Söyleyecek ciddi bir sözünüz varsa söyleyin.

tarihinde baglanti tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 430
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

herkeze merhaba bu konuyu okudum ilgimi çekti aslında birşeler eklemek istedim bu nedenle. Bence dini şahısların olup olmadığını sorgulamak biraz zor ve sonucu olmayan bir yol. Anladığım kadarıyla böyle bir görüş hakim hacı nickli kullanıcıya. Bu açıdan yaklaşırsanız din olgusuna peygamberler yaşamışdır yaşamamışdır falan diye gerçekden zorlanırsınz. Ben din olgusuna daha farklı bir açıdan bakıyorum orta doğu ve asya kökenli birçok dini felsefede mitolojide biribirine benzerlikler vardır bunları isteyen arkadaşlar araştırsın mesela yaradılış tasvirleri ya da cennet cehennem tasvirleri ya da tanrı tasvirleri bunları incelediğinizde bunları ister mitoloji ister din diye tanımlayın insanların bu tip bir ihtiyacı olduğu ve bunun için yorumlar ve hikayeler yazdığını görebilirisiniz sümer mitolojisi mısır mitolojisi yunan mitolojisi türk mitolojisi iran mitolojisi ve daha sonraları din diye tanımlanan yahudilik devamı olan hristiyanlık ve islam. Burda vurgulanması gereken bu düşünce akımlarını (ya da dinleri) insanların birbirlerinden haberli ya da habersiz olarak biribirine benzer ihtiyaçlarını karşılamak için birtakım yazılar kurallar ve tasvirler yaparak bunların toplanması sonucunda kitaplar halinde günümüze kadar gelmeleridir. Bence herkim bu inanış şekillerini yarattıysa (felsefi açıdan) ya da yazdıysa hiç farketmez ister isa olsun ister musa ister davut olsun ister muhammed bunlar yaşamışdır ki isimleri geçmekde binlerce insan onların düşüncelerine katılmakda. Dikkat ettiyseniz hep insancıl olduğunu vurguladım üstü kapalı bir şekilde zaten oturup incelendiğinde okunduğunda bunların insancıl olduğunu anlamamak mümkün değil. Belkide insani olması bunların en ilkel inanış tarzlarından en karmaşık olanlarına kadar hep biribirine benzediği dolayısıyla insani olduğu anlatılsa insanlara belki daha verimli olur

Sitelerde Paylaş
al-Lah aslında eski Arap ay tanrıçasıdır.

Nitekim bütün Müslüman'ları bayrakları ay simgesini taşırlar.

Müslümanların bayraklarında hilal olması ile senin bahsettiğin ay ilahesi arasında bir bağ yok.

Dinler bir kültürel kolleksiyon olduklarından, herkes içine birşey sokuşturmuştur.

Bayrağa hilali sokan da ve İslam'ın simgesi haline getirenler de Türklerdir.

Osmanlılar zamanında islam'ın tek temsilcisi ve halifelik Osmanlılarda olduğu için, Osmanlının simgesi de İslamın simgesi olmuştur.

Bayrak'taki hilalin ay ilahesi Al-Lah ile bir alakası yoktur.

Hilal simgesinin kökenleri yine putperest inançlardır, ama Arabistan kökenli değildir.

Aslen berberi olanlar dışındaki (Cezayir, Tunus) hiçbir Arap ülkesinin bayrağında hilal yoktur.

Saygılar.

Sitelerde Paylaş
Müslümanların bayraklarında hilal olması ile senin bahsettiğin ay ilahesi arasında bir bağ yok.

Dinler bir kültürel kolleksiyon olduklarından, herkes içine birşey sokuşturmuştur.

Osmanlılar zamanında islam'ın tek temsilcisi ve halifelik Osmanlılarda olduğu için, Osmanlının simgesi de İslamın simgesi olmuştur.

Hilal simgesinin kökenleri yine putperest inançlardır, ama Arabistan kökenli değildir.

Aslen berberi olanlar dışındaki (Cezayir, Tunus) hiçbir Arap ülkesinin bayrağında hilal yoktur.

Saygılar.

http://islam.about.com/library/weekly/aa060401b.htm

http://www.biblebelievers.org.au/moongod.htm

Sitelerde Paylaş

Şimdi Muhammedin yaşamadığını ısrarla iddia eden bir insan değilim yanlız Hacı ın yazdıkları tamamen bilimsel kanıtlardır benzerlerini(tabiki eleştirilerini)medresede duymuştum tabiiki bize bu konuda pek birşey anlatılmazdı kısaca bu Hacı tarafından yumurtlanmış bişey değil

Şahsen ben Muhammedin ergenlikten sonra 25 yaşına kadar ne yaptığını çok merak ediyorum

Sitelerde Paylaş
Sayın BrainSlapper, bu başlıkta ve konu ile ilgili diğer başlıklarda yazan bilgileri okuduğunuza emin misiniz? Bir tezden bahsediyoruz. Hiç bir veri yoktur diyemezsiniz. Kanıt konusuna gelince, yaşamamışlığının kanıtı nasıl olabilir bir düşünün. Böyle bir kanıt ve belge olamaz elbette. Sadece yapılan araştırmalar sonucunda yaşamışlığının kanıtları yetersiz çıkarsa bu bizi yaşamamışlığına götürür. Tabii ortada ciddi bir yetersizlik olmalı, bunu kabul ediyorum. Konu ile ilgili bir çok tarihçinin araştırmalarından bahsediliyor. Bu insanların yazı ve kitaplarından bahsediliyor. Muhammed hakkında bu kadar çok bilgi olmasına rağmen, tarihi belge ve eşya yokluğundan bahsediliyor. Vardır işte bunlar diye öne sürülenlerin sahte olmasından bahsediliyor. Ortada yabana atılamayacak bir tez var. Siz sanki bu forumda bir ateist durup dururken böyle bir şey söylemiş gibi yazıyorsunuz. Ben sizin bu yaptığınızı farkedecek biriyim. Lütfen aynı şeyleri söyleyip durmayın. Söyleyecek ciddi bir sözünüz varsa söyleyin.

Sayın bağlantı,

6., - 10. yüzyılalr arasından bahsediyoruz.

Ayrıca köklü bir devlet geleneği olmayan bir toplumdan bahsediyoruz.

21. Yüzyılda, Taliban'ın kurucusu ve lideri Muhammed Omar hakkında ne kadar tarihi belge ve bilgiye sahibiz?

Elimizde bu kadar etknolojik imkan varken ve ABD gibi bir teknoloji devi tarafından özellikle takip edilen şahıs iken.

Talibanı ne zaman kurmuştur, kaç yılda kurmuştur, nasıl evlenmiştir, çocukluğu nasıl geçmiştir biliyormuyuz?

Bilmiyoruz.

Taliban eğer bugün galip olsa idi, 100 yıl sonra bütün Afgan çocukları Muhammed Omar'ın ayakkabı numarasını bile öğrenecekti.

Zira, Mevcut olan Muhammed Omar kişiliğine eklemeler de yapılarak bir efsane oluşturulacaktı.

Efsanevi unsurlar içermesi, taliban liderinin tamamen sahte bir şahsiyet olduğunu göstermez.

Fethullah Gülen kocaman bir cemaatin başı mıdır?

Evet.

Peki Yazılı belge var mıdır?

Yoktur.

Fethullah Gülen'in cemaate ait şirketler, okullar, yurtlar, dersanaler, kurslar ile ilgili herhangi bir belgede imzası, mühürü, parmak imzası var mıdır?

Yoktur.

Şimdi bundan 500 yıl sonra, Fethullah Gülen yok mu diyeceğiz?

Resimler ve kitaplar "Fethullah Gülen" isimli hayali şahsa atfedilen hayali materyallerdir mi diyeceğiz?

*

Ben ne yazdığımı bilen ve gerekli olmadıkça yazmayan biriyim.

Aynı şeyleri söyleyip durmuyorum da.

Bu tez sahibi, tezini destekleyici bilgiler sunmalı ve tezini test eden soruları cevaplamalıdır.

Tezi destekleyen biri olarak, bunu siz de yapabilirsiniz.

Saygılar.

Sitelerde Paylaş
Şimdi Muhammedin yaşamadığını ısrarla iddia eden bir insan değilim yanlız Hacı ın yazdıkları tamamen bilimsel kanıtlardır benzerlerini(tabiki eleştirilerini)medresede duymuştum tabiiki bize bu konuda pek birşey anlatılmazdı kısaca bu Hacı tarafından yumurtlanmış bişey değil

Şahsen ben Muhammedin ergenlikten sonra 25 yaşına kadar ne yaptığını çok merak ediyorum

Biz Sayın Hacı'nın buraya taşıdığı iddiayı sadece sağlam temellere oturtmasını bekliyoruz.

Tez doğrulanırsa, ateistler/dinsizler güçlü bir dayanak daha kazanır. İnsanları dinsizleştirme konusunda ciddi bir katkısı olmaz. Sayın Hacı'nın buraya taşıdığuı iddia Batılı Atesitlerce çok daha sağlam şekilde savunulmuş, ancak hiçbir Hristiyan "aa İsa yokmuş" diye dininden vazgeçmemiştir.

Tez doğrulansın veya doğrulanmasın, ateistlerin şu anki mücadele tarzlarının yeldeğirmenleri ile Don Kişotçuluk oynamak olmadığını, somut sonuçlar getirmiş bir yöntem olduğunu söylüyoruz.

İnsanları dinden uzaklaştıran şey, onların hayatına doğrudan sirayet eden, dinlerindeki baskıcı, dayatmacı, özgürlükleri kısıtlayıcı, tekdüzeleştirici unsurları görmelerini sağlamak, dinlerindeki akla, adaba, adalete, bilime uymayan yerleri göstermektir.

Bu yöntem yanlış değildir.

Don Kişotçuluk oynamak da değildir.

Saygılar.

Sitelerde Paylaş

Below are translated excerpts from an article in German entitled, "Islamic Theology Without the Historic Muhammad -- Comments on the Challenges of the Historical-Critical Method for Islamic Thinking," by Germany's Prof. Muhammad Kalisch, a Muslim.

Muhammad Kalisch

Up to some time ago I was convinced that Muhammad was a historical figure. Although I always based my thinking on the assumption that the Islamic historical narrative regarding Muhammad was very unreliable, I had no doubts that at least the basic lines of his biography were historically correct.

I have now moved away from this position and will soon publish a book in which I will, among other things, comment on this question and explain my arguments in more detail. This essay is only a short summary of my most important arguments. It also deals with the question of what implications historical-critical research has for the Islamic theory and how I deal with my research results as a theologian.

With regard to the historical existence of Muhammad ... I consider my position simply as a continuation of the most recent research results. It appears so spectacular only because it has been said by a Muslim ... Most Western scientists turn down such an hypotheses out of respect for Islam or because they are afraid of the reactions of their Muslim friends or because they think it is speculative nonsense.

The word "respect" sounds wonderful but it is completely inappropriate here because one really refers to the opposite. Whoever thinks that Muslims can't deal with facts puts Muslims on the same level as small children who can't think and decide for themselves and whose illusions of Santa Claus or the Easter Bunny one doesn't want to destroy.

Whoever really bases his thoughts on the equality of all human beings must expect the same intellectual performance. Really treating Muslims with respect would imply that they are strong enough to deal with their religion on the basis of our modern level of knowledge. "Islamophobes" think we Muslims are barbarians, the "kind-hearted" take us for "noble savages"... The result is the same: Muslims are seen as different from the rest of the world -- they either belong in a "petting zoo" or in cages for wild animals, but by all means they belong in a zoo.

The final argument is even more awful because it can only be described as cowardly. Religious fundamentalists are spreading out (not only Islamic fundamentalist) and freedom of thought must be defended no matter what. There must not be any compromise on this otherwise we set the track for a retreat into the Middle Ages and this can happen much faster than many people think.

My position with regard to the historical existence of Muhammad is that I believe neither his existence nor his non-existence can be proven. I, however, lean towards the non-existence but I don't think it can be proven. It is my impression that, unless there are some sensational archeological discoveries -- an Islamic "Qumran" or "Nag Hammadi" -- the question of Muhammad's existence will probably never be finally clarified.

Yukardaki yazı Profesör Mohammad Kalisch'e aittir.

Türkçeye tam olarak çevirmeme gerek yok.

Önemli yerlerinin Türkçe mealini yazacağım.

Kalisch önceleri Muhammed'in tarihsel bir figür olduğuna ve yaşadığına inandığını söylüyor.

Sonra da bu düşünceden uzaklaştığına değiniyor.

Bu konuda bir kitap yazdığından ve yakından yayınlayacağından bahsediyor.

Kalisch Muhammed'in ne yaşadığının ne de yaşamadığının kesin kanıtı vardır ama ben yaşamamış olduğuna inanıyorum, diyor.

Buna rağmen Müslüman olmaya devam edeceğini ve İslam'ı savunacağını belirtiyor.

Ve bu arada İslam'ı barbar bir din olarak nitelendirenleri de korkaklıkla suçluyor.

Muhammad Kalsch'in kitabı yayınlanır yayınlanmaz burada sizleri bilgilendireceğim.

Ama daha şimdiden biliyoruzki Kalisch bu konuda kesin bir yargıya varmayacak.

Yine de bu konuyu tartışmaya açtığı ve kendi pozisyonunu açıkladığı için Muhammed'in yaşamamış olabileceği tezi daha hakim olacağa benziyor.

Ohlig ve Puin'in kitapları konu hakkında daha kesin bir tutum sergileyebilirler.

Sitelerde Paylaş

Evet.

Yoktur.

Fethullah Gülen'in cemaate ait şirketler, okullar, yurtlar, dersanaler, kurslar ile ilgili herhangi bir belgede imzası, mühürü, parmak imzası var mıdır?

Yoktur.

Bu mu sizin ne yaptığınızı bildiğiniz iddiasının kanıtı?....

Fethullah Gülen'in hiç bir yere imza atmadığını nasıl iddia edebilirsiniz?

Ayrıca ABD'de green karta baş vuran herkesin dilekçesi vardır.

Kabulden önce parmak izi alınır. Yaşadığının tonla delili vardır.

Sitelerde Paylaş

Kalisch önceleri Muhammed'in tarihsel bir figür olduğuna ve yaşadığına inandığını söylüyor.

Kalisch Muhammed'in ne yaşadığının ne de yaşamadığının kesin kanıtı vardır ama ben yaşamamış olduğuna inanıyorum, diyor.

Ve bu arada İslam'ı barbar bir din olarak nitelendirenleri de korkaklıkla suçluyor.

Muhammad Kalsch'in kitabı yayınlanır yayınlanmaz burada sizleri bilgilendireceğim.

Yine de bu konuyu tartışmaya açtığı ve kendi pozisyonunu açıkladığı için Muhammed'in yaşamamış olabileceği tezi daha hakim olacağa benziyor.

Ohlig ve Puin'in kitapları konu hakkında daha kesin bir tutum sergileyebilirler.

Yazsan iyi olur ortaya attığın soru yılların sorusu.Bize bazı yahudilerin Muhammedin yaşamadığını iddia ettiklerini onların İsa nında yaşamadığını iddia ettikleri saçmalıklar anlatılırdı bu konuda benim nerdeyse hiç bilgim yok yanlızca sorunun tartışıldığını biliyorum

Mesala Musa nın kimliğini Marks Englese yazdığı bir mektupta açıklar buda böyle birşey olmasın

Sitelerde Paylaş

Verdiğin linkler benim söylediklerimi doğruluyor.

The majority of these countries are not Arabic-speaking, but rather are part of the greater Muslim world.

Symbols of Islam

Star and Crescent

Bugün hilal islam'ın sembolü haline gelmiştir. Ancak kaynağı Arapların ay ilahesi değildir.

Bayraklarında hilal taşıyan ülkeler de etnik olarak Arap olmayan, Halifeliğe/Osmanlılara bağlılıklarından dolayı Osmanlı bayrağını İslamiyetin bayrağı diye benimsemiş olan ülkelerdir.

Saygılar.

Sitelerde Paylaş
Bu mu sizin ne yaptığınızı bildiğiniz iddiasının kanıtı?....

Fethullah Gülen'in hiç bir yere imza atmadığını nasıl iddia edebilirsiniz?

Ayrıca ABD'de green karta baş vuran herkesin dilekçesi vardır.

Kabulden önce parmak izi alınır. Yaşadığının tonla delili vardır.

Bu cevabı "şaka" kategorisinde değerlendiriyorum.

Ben ne sormuşum size?

Evet.

Yoktur.

Yoktur.

ABD'de green card başvursu yapan Fethullah Gülen ile Türkiye'de, Orta Asya'da, Afrika'da okulları, dersaneleri, kursları, şirketleri, yurtları bulunan Nur Cemaati arasındaki bağı resmi bir vesika ile kanıtlayabilirmisin?

Saygılar.

Sitelerde Paylaş

Muhammed'in yaşadığına veya yaşamadığına ilişkin bilimsel kanıt yokmuş, ama o yaşamadığına inanıyormuş.

Saygıdeğer müslüman bilim adamı (!) Muhammed Kalisch acaip bilimsel çalışmış.

Bilim adamları da zaten bu yönteme başvursalar herşeyi çözerlerdi.

"Valla kanıtlayamam ama inanıyorum"

Ne diyelim, ilahı Muhammed Kalisch'e yardımcı olsun. İnançlarını arttırsın.

Saygılar.

Sitelerde Paylaş

Evet.

Yoktur.

Yoktur.

Şimdi bundan 500 yıl sonra, Fethullah Gülen yok mu diyeceğiz?

Resimler ve kitaplar "Fethullah Gülen" isimli hayali şahsa atfedilen hayali materyallerdir mi diyeceğiz?

BrainSlapper, isterseniz böyle bir çerçeve içine alalım yazdıklarınızı. O zaman anlam değişiyor öyle değil mi? Son iki cümlenize göre 500 yıl sonra Fethullah Gülen in yaşadığına ait izler silinebilir varsayımı gibi bir şeyler yapmaya çalışmışsınız. Fethullah Gülenin varlığı sadece cemaat kuruluşları ile ispatlanacak bir şey değil. Ayrıca da varlığına ait deliller var. Neyse bu mesele değil.

Siz buna tartışma taktiği diyorsanız, bence taktik sınıfına bile girmez. Lütfen biraz daha makul yaklaşımlarla yazmaya çalışın.

Sitelerde Paylaş
BrainSlapper

Bu forum için sen bir şakasın.

Bu forum senin, "bir kitap okudum hayatım değişti" girizgahınla, o kitaptan öğrendiğin inançları "bilimsel gerçek" diyue dayatma teşebbüsünden önce az-çok ciddi bir yerdi.

Sayende ciddiyetini kaybetti.

Ciddiyet gelsin biraz diye katıldım.

*

Yukarıda sorular var, polemiğe girişmek yerine, sorulara cevap verirsen, bu forumu yine cidi bir yer haline gelmesine katkıda bulunuruz.

ABD'de green card başvursu yapan Fethullah Gülen ile Türkiye'de, Orta Asya'da, Afrika'da okulları, dersaneleri, kursları, şirketleri, yurtları bulunan Nur Cemaati arasındaki bağı resmi bir vesika ile kanıtlayabilirmisin?

Saygılar.

Sitelerde Paylaş
ya hacı kardeş ya şu yazdıklarını Türkçeye çevir yada o kitabları nasıl buluruz onu söyle

Ben ne kadarda bu konuda taraftarın olsamda bir sonuca ulaşacağına inancım yok

Bu konuya kısmen değinen kitap önümüzdeki ocak ayında yayınlanacak.

Muhammed hakkında yaşadığının delili yoksa yaşamadığı sonucunu çıkarmak zorundasınız.

Çünkü yaşamamış olması delil yokluğu ile bağdaşır.

Yaşamış olsaydı delili olurdu.

Kalisch soruna salt bilimsel açıdan yaklaşıyor.

Sitelerde Paylaş
Fethullah Gülenin varlığı sadece cemaat kuruluşları ile ispatlanacak bir şey değil. Ayrıca da varlığına ait deliller var. Neyse bu mesele değil.

Siz buna tartışma taktiği diyorsanız, bence taktik sınıfına bile girmez. Lütfen biraz daha makul yaklaşımlarla yazmaya çalışın.

Aynı soru senin için de geçerli, Cevap bekliyorum:

Telekom Rehber'e gir binlerce Fethjullah Gülen bulursun.

Bu kurslar, şirketler, yurtlar, oklullar hangisine ait acaba?

Saygılar.

tarihinde BrainSlapper tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Saygılar.

bu görüşe katılıyorum.

bence de el-ilah ay tanrısı olsa bile minarelerdeki ya da bayraktaki hilalle

ay kültünü ilişkilendirmek için spekülasyondan başka elimizde birşey yok.

bir kere ne sahabenin ne emevilerin ne de abbasilerin

minare yaptırıp tepelerine hilal koyduklarına dair bir bilgi yok.

bayraklarında hilali kullandıklarına dair birşey de duymadım.

minarelerin tepelerindeki hilal olayı büyük ihtimalle türk buluşu. :)

sevgiler...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...