Jump to content

Muhammed ve Halifeler Neden Yaşamamışlardır?

Recommended Posts

Islami literaturu hafife almayin,cok onemli seyler var.

Kırk rakamı ile ilgili söylentilerin kuran'da yer alması nasıl önemli olabiliyor, bunun ne önemi olabilir ki? Buna botta boncuk aramak denir, hiç kusura bakmayın... Bu botta boncuk yok, boşuna aramayın. Bu botun gitmesi gereken yer belli... Boruları izleyerek... İçinde kırk da olsa elli de olsa bu gerçek değişmez.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 430
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Yorumunuz buysa ve gercekten bunu kabul ediyorsaniz Islam in kokeni ile ilgili bir yorumunuz vardir:

Hz Muhammed hic varolmadi,sonradan uyduruldu,hayat hikayesi olusturulurken de sayi sembolizminden faydalanildi.

Kuran´da Muhammed kelimesi bildiğim kadarı ile 4 defa geçer. Bunlardan üçü sıfattır. Forumdaşların dediği gibi İslam kaynakları dışında eşzamanlı belgeler neredeyse hiç yoktur. Sadece rivayetlere dayanan İslam kaynakları ne kadar inandırıcı ?

Unutulmaması gereken başka bir nokta ise, İslam kaynaklarının hepsi onun ölümünden yüzyıllar sonra kaleme alınmıştır.

Ancak öbür taraftan Kur´anda kendisine özel birçok ayet vardır. Yaşamadı ise bu özel ayetler Kur´an ne arıyor ?

Hayali bir kahraman uydurulacaksa, bu tür özel ayetlerin olmaması gerekirdi.

Sonuç itibarı ile o zamanın araplarına önderlik eden bir şahsın yaşadığını zannediyorum. Ancak Muhammed ismi sonradan uydurulmuş olabilir.

Sitelerde Paylaş

Kırk rakamı ile ilgili söylentilerin kuran'da yer alması nasıl önemli olabiliyor, bunun ne önemi olabilir ki? Buna botta boncuk aramak denir, hiç kusura bakmayın... Bu botta boncuk yok, boşuna aramayın. Bu botun gitmesi gereken yer belli... Boruları izleyerek... İçinde kırk da olsa elli de olsa bu gerçek değişmez.

Nihayet olgunluk çağına gelip, kırk yaşına varınca şöyle der (Ahkaf: 15)

Ben sizin aranızda bundan (Kur’an’ın inişinden) önce (kırk yıllık) bir ömür yaşadım. Hiç düşünmüyor musunuz?” (Yunus 16) - Rabbinin belirlediği vakit kırk geceye tamamlandı. (Araf 142) - O halde orası onlara kırk yıl haram kılınmıştır. (Maide 26)

Her gece kırk ayet okuyan gafillerden yazılmaz. [beyheki], Kırk kişi bir cemaattir. Bir ölüye dua ederlerse Allahü teâlâ, o ölüyü affeder. [buhari], Şirkten uzak kırk mümin, bir müslümanın cenaze namazını kılarsa, Allahü teâlâ, muhakkak o müminlerin dualarını kabul ederek, o ölüyü affeder.[Müslim, Ebu Davud], Bir lokma haram yiyenin, kırk gün duası kabul olmaz. [Taberani].

Ayrica bu sayinin Incil deki yerini okuyabilirsiniz:

http://www.biblestudy.org/bibleref/meaning-of-numbers-in-bible/40.html

Bu sayi tesaduf degil..

Sitelerde Paylaş
kırk

Birader ben sana nerelerde kırk geçiyor diye sormadım. Tamam anladık, geçiyor bu. Geçiyor da ne oluyor yani, onu soruyorum. Bunda ne keramet var? Bunun önemli olan tarafı ne? Bu bize bilmediğimiz neyi gösteriyor? Deli bellemiş bir terane, sayıklayıp duruyorsa noolmuş yani? Buna tıp dilinde hezeyan denir. Zırvanın tevili olmaz diye de bir söz vardır.

İsterse kırk bin yerinde kırk geçiyor olsun. Noolmuş?

Sitelerde Paylaş

2008 den beri bu tartışılıyor forumda.Hacı denilen şahıs bi iddia ortaya atmış yaşamadılar diye.diğer ateistlerde aynı benim gibi cevabını vermiş.çürğtmüş iddiayı.hala iddia edenler var hayret

tarihinde Ateş seni çağırıyor tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sevgili Deep.

Dinlerin özü diye bir şey yoktur. Dinler; asalak yaşamlarını sürdürmek isteyen bir güruhun elinde bulunan ipe sapa gelmez metinleri, evire çevire her gün değişik yorumlar katan ve çağa göre nabza şerbet verenler için bir araçtır.

Dinlere mistik bakmak ise ne şiş yansın ne kebap taktiğinin arkasına sığınarak bilgiç geçinme sanatıdır.

Şimdiye dek yazdıklarında, Turandursun forumundaki başlığında dahil, elle tutulur herhangi tarihi bilgi bulunmuyor.

Dreimali,

Ilk Islam fetihleri Arz i Mevud icin yapilmis olabilir mi?

Söylediğim cümleyi kimse anlamazsa, beni alim sanırlar taktiği! Kimsenin anlamadığı arapça kelimeler savuraranların cümlesini anlamış olsam da... Türkçe olmadığı için anlamazlıktan gelme hakkımı kullanıyorum.

Öyle muğlak bir soru sormuşsun ki... Tepeden inme, beni alim sansınlar tarzı bir soru. Ne hangi savaştan bahsettiğin belli, ne kastettiğin şey hakkında herhangi bir ip ucu vermişsin, ne...

Hemen karşı bir soru: Sence ilk İslam fethi/fetihleri hangisidir/hangileridir? Kim tarafından, nerede ve ne zaman yapılmıştır?

Sevgiler

tarihinde DreiMalAli tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Birader ben sana nerelerde kırk geçiyor diye sormadım. Tamam anladık, geçiyor bu. Geçiyor da ne oluyor yani, onu soruyorum. Bunda ne keramet var? Bunun önemli olan tarafı ne? Bu bize bilmediğimiz neyi gösteriyor? Deli bellemiş bir terane, sayıklayıp duruyorsa noolmuş yani? Buna tıp dilinde hezeyan denir. Zırvanın tevili olmaz diye de bir söz vardır.İsterse kırk bin yerinde kırk geçiyor olsun. Noolmuş?

Hicbir sekilde kanita dayanmayan,saplanti ve sani iceren haci nin sayiklamalarini dinlerken cok iyi oluyor ama..

Bu forumdan kendimi attirmamin sebeblerden biri buydu.

Haciya hakaret etmiyorum,elestiriyorum.

Kurandaki en kucuk harfin pesine dusen sizler,onunuze 40 ile ilgili ayet,hadis,incilden kisimlar getiriyorum.Tevratta da bu sayi vurgulanmistir diyorum,anlamiyorsunuz.

Bunun uzerinden yorum yapin diyorum,aaaa bak bu mucize demiyorum.Onunuze Zeitgeist Islam komplosu atiyorum ve yiginla kanit da getiriyorum.40 da 7 sayisi gibidir,Kuranda da 7 sayisi cok vurhgulanir.

Anliyor musunuz?

Bence ateistlerin tek sorunu cok bilmeleri ve ezberleri.Diyorum eklektik bir tutumla sentezleyin,bin defadir yaziyorum bunu.

Dunyanin her yerinde ayni hikaye ve motifler var.Gormek isteyene internet acik.

Sitelerde Paylaş

Sevgili Deep.

Dinlerin özü diye bir şey yoktur. Dinler; asalak yaşamlarını sürdürmek isteyen bir güruhun elinde bulunan ipe sapa gelmez metinleri, evire çevire her gün değişik yorumlar katan ve çağa göre nabza şerbet verenler için bir araçtır.

Dinlere mistik bakmak ise ne şiş yansın ne kebap taktiğinin arkasına sığınarak bilgiç geçinme sanatıdır.

Şimdiye dek yazdıklarında, Turandursun forumundaki başlığında dahil, elle tutulur herhangi tarihi bilgi bulunmuyor.

Söylediğim cümleyi kimse anlamazsa, beni alim sanırlar taktiği! Kimsenin anlamadığı arapça kelimeler savuraranların cümlesini anlamış olsam da... Türkçe olmadığı için anlamazlıktan gelme hakkımı kullanıyorum.

Öyle muğlak bir soru sormuşsun ki... Tepeden inme, beni alim sansınlar tarzı bir soru. Ne hangi savaştan bahsettiğin belli, ne kastettiğin şey hakkında herhangi bir ip ucu vermişsin, ne...

Hemen karşı bir soru: Sence ilk İslam fethi/fetihleri hangisidir/hangileridir? Kim tarafından, nerede ve ne zaman yapılmıştır?

Sevgiler

Bunu neye dayanak soyluyorsun?Sahsen ben dinle ilgili her seyi yaladim tuttum demiyorum ama siz diyorsunuz.

Kanitiniz nedir?

Sizi turandursun forumda "Islam gnostik bir ogreti" bas

Igima bekliyorum.

Sitelerde Paylaş

Kurandaki en kucuk harfin pesine dusen sizler,onunuze 40 ile ilgili ayet,hadis,incilden kisimlar getiriyorum.Tevratta da bu sayi vurgulanmistir diyorum,anlamiyorsunuz.

Bunun uzerinden yorum yapin diyorum,aaaa bak bu mucize demiyorum.Onunuze Zeitgeist Islam komplosu atiyorum ve yiginla kanit da getiriyorum.40 da 7 sayisi gibidir,Kuranda da 7 sayisi cok vurhgulanir.

Anliyor musunuz?

Bence ateistlerin tek sorunu cok bilmeleri ve ezberleri.Diyorum eklektik bir tutumla sentezleyin,bin defadir yaziyorum bunu.

Dunyanin her yerinde ayni hikaye ve motifler var.Gormek isteyene internet acik.

Kuran´da gizli bilgi var diyen, sizsiniz. Kutsallık atfedilen kitaplarda belirtilen rakamların gizli, bilinmeyen anlamları yoktur.

Zaten buda bunların insan ürünü olduklarını kanıtlar. Hepsinin mistik bir anlamı vardır ve bilinmektedir.

Almanca biliyorsanız, buraya bakabilirsiniz: http://de.wikipedia.org/wiki/Zahlensymbolik

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bunu neye dayanak soyluyorsun?Sahsen ben dinle ilgili her seyi yaladim tuttum demiyorum ama siz diyorsunuz.

Kanitiniz nedir?

Sizi turandursun forumda "Islam gnostik bir ogreti" bas

Igima bekliyorum.

Sevgili Deep.

Hayır! Öyle bi iddiam bulunmuyor. Ciddi konularda duyguları arka plan atıp mantık yürütüyorum sadece. Hepsi bu!

Yunus Emre vs. gibi mistik takılanları severim aslında. Ama bu; onlar hakkındaki düşüncemi, "ne şiş yansın ne kebap bilgiçliği" düşüncesini değiştirmez. Mistik geçinenler bol bol kulağa hoş gelen laf ederler ama içerik olarak bir şey söylemezler. Konu; gerçeklik, tarih, doğa vs. gibi ciddiyet gerektiriyorsa, mistiklik işe yaramaz. Gerçeklik laf değil, belge gerektirir, araştırma gerektirir, sabır gerektirir, mantıklı düşünme gerektirir, deney gerektirir...

Turandursundaki başlığına gelmeme gerek yok. Linkini verdiğin için zaten bakmıştım. Yukardaki iletimden başlığına baktımı anlaman gerekirdi. Özelden davet etmek, başka forumdaki başlığına davet vs... Kusura bak ama bunlar gereksiz davranış tarzıdır. Fikri olan, düşücesini bir kaç cümle ile açıklar, okuyanlar da yorumunu yapar, olur-biter.

Turandursun forumunda bir kaç resim linki vermiş "Aha gördünüz! Rama İbrahim'dir demişsin." Yav! İki gözüm! Etme, eyleme! Orada bilgi kırıntısı yok! Hadi, verdiğin resimlerin ne zaman yapıldığını dahi verme zahmetine katlanmamanı gözardı edeyim. Herhangi birisinin herhangi bir zamanda yaptığı resme/kabartamya bakıp İbrahim=Rama'dır sonucu çıkarmak hangi mantığa sığar! Hemen her ciddi tarih kitabı İbrahim'in bir masal figürü olduğunu açık veya kapalı olarak zaten belirtir.

Senin taktiğini ben de uygulayayım, bakalım becerebilecekmiyim!

1)

Ali = İsa'dır.

Aha ispatı!

post-8-0-90246500-1418575620_thumb.jpg post-8-0-23162800-1418575619_thumb.jpg

(Senin taktiğini kullandım. Resimlerin yapılış tarih ve sanatcılarını da vermedim)

2)

Geçen sene Ankara'dayken yağmur yağıyordu. Dikkatimi çekti: Ankara'nın yağmuru tıpa tıp İstanbul'un yağmuruna benziyordu. Burdan çıkardığım sonuç Ankara = İstanbul'dur.

Buda ile Muhammed'in benzerliğine da örnek verebilirim. Ama bu; Buda'nın Muhammed olduğunu göstermez. Toplumların etkileşimine ve mitlerin, efsanelerin yayılımınına örnek olur sadece.

40 sayısı için benzer anlam kullanan toplumlar olduğu gibi, 40'a değişik anlamlar yükleyen toplumlar da mevcut. Bu ise gayet normaldir. Toplumlar birbirlerini etkilerler. Bazan diğerinin karakterini üslenirler. Bazan da araya fark koymak için diğerinin karakterinin tersini üslenirler. Ve... Bazan; benzer karakterler birbirinden bağımsız ve hatta aynı zaman sürecinde dahi ortaya çıkar. Bu üç değişik olguyu birbirinden ayırabilmek lazım. Fakat ayıredebilmek her zaman kolay değildir. Hatta bazan imkansızdır.

40 sayısının musevi, hristiyan ve müslüman toplumlarda mistik anlamı için 40 örnek verebilirim ama gerek gerek yok. İnternette bol bol bulunduğuna eminim. 40 sayısı 39 ile 41 arasında bulunan biricik tamsayıdır. Ne fazla ne eksik.

40 sayısına anlam yükleme çabası ise Babil'e kadar uzanıyor: Çıplak gözle de görünebilen Ülker takım yıldızı Güneş'in arkasında 40 gün boyunca kayboluyor. Bu süre içinde tesadüfen sağanak yağış ve sel felaketi oluşuyor. Zaten yıldızlara kişisellik/tanrısallık yakıştırmış olan babiller 40 sayısına da anlam yükleyiveriyorlar. Bir Babil destanı bol bol anlatıyor bu "yıldızlar-tanrılar macerası"nı ve Babil toplumunun yaşamına etkisi.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Sevgili Deep.

Hayır! Öyle bi iddiam bulunmuyor. Ciddi konularda duyguları arka plan atıp mantık yürütüyorum sadece. Hepsi bu!

Yunus Emre vs. gibi mistik takılanları severim aslında. Ama bu; onlar hakkındaki düşüncemi, "ne şiş yansın ne kebap bilgiçliği" düşüncesini değiştirmez. Mistik geçinenler bol bol kulağa hoş gelen laf ederler ama içerik olarak bir şey söylemezler. Konu; gerçeklik, tarih, doğa vs. gibi ciddiyet gerektiriyorsa, mistiklik işe yaramaz. Gerçeklik laf değil, belge gerektirir, araştırma gerektirir, sabır gerektirir, mantıklı düşünme gerektirir, deney gerektirir...

Turandursundaki başlığına gelmeme gerek yok. Linkini verdiğin için zaten bakmıştım. Yukardaki iletimden başlığına baktımı anlaman gerekirdi. Özelden davet etmek, başka forumdaki başlığına davet vs... Kusura bak ama bunlar gereksiz davranış tarzıdır. Fikri olan, düşücesini bir kaç cümle ile açıklar, okuyanlar da yorumunu yapar, olur-biter.

Turandursun forumunda bir kaç resim linki vermiş "Aha gördünüz! Rama İbrahim'dir demişsin." Yav! İki gözüm! Etme, eyleme! Orada bilgi kırıntısı yok! Hadi, verdiğin resimlerin ne zaman yapıldığını dahi verme zahmetine katlanmamanı gözardı edeyim. Herhangi birisinin herhangi bir zamanda yaptığı resme/kabartamya bakıp İbrahim=Rama'dır sonucu çıkarmak hangi mantığa sığar! Hemen her ciddi tarih kitabı İbrahim'in bir masal figürü olduğunu açık veya kapalı olarak zaten belirtir.

Senin taktiğini ben de uygulayayım, bakalım becerebilecekmiyim!

1)

Ali = İsa'dır.

Aha ispatı!

http://www.ateistforum.org/public/style_images/master/attachicon.gif Isa.jpg http://www.ateistforum.org/public/style_images/master/attachicon.gif Ali.jpg

(Senin taktiğini kullandım. Resimlerin yapılış tarih ve sanatcılarını da vermedim)

2)

Geçen sene Ankara'dayken yağmur yağıyordu. Dikkatimi çekti: Ankara'nın yağmuru tıpa tıp İstanbul'un yağmuruna benziyordu. Burdan çıkardığım sonuç Ankara = İstanbul'dur.

Buda ile Muhammed'in benzerliğine da örnek verebilirim. Ama bu; Buda'nın Muhammed olduğunu göstermez. Toplumların etkileşimine ve mitlerin, efsanelerin yayılımınına örnek olur sadece.

40 sayısı için benzer anlam kullanan toplumlar olduğu gibi, 40'a değişik anlamlar yükleyen toplumlar da mevcut. Bu ise gayet normaldir. Toplumlar birbirlerini etkilerler. Bazan diğerinin karakterini üslenirler. Bazan da araya fark koymak için diğerinin karakterinin tersini üslenirler. Ve... Bazan; benzer karakterler birbirinden bağımsız ve hatta aynı zaman sürecinde dahi ortaya çıkar. Bu üç değişik olguyu birbirinden ayırabilmek lazım. Fakat ayıredebilmek her zaman kolay değildir. Hatta bazan imkansızdır.

40 sayısının musevi, hristiyan ve müslüman toplumlarda mistik anlamı için 40 örnek verebilirim ama gerek gerek yok. İnternette bol bol bulunduğuna eminim. 40 sayısı 39 ile 41 arasında bulunan biricik tamsayıdır. Ne fazla ne eksik.

40 sayısına anlam yükleme çabası ise Babil'e kadar uzanıyor: Çıplak gözle de görünebilen Ülker takım yıldızı Güneş'in arkasında 40 gün boyunca kayboluyor. Bu süre içinde tesadüfen sağanak yağış ve sel felaketi oluşuyor. Zaten yıldızlara kişisellik/tanrısallık yakıştırmış olan babiller 40 sayısına da anlam yükleyiveriyorlar. Bir Babil destanı bol bol anlatıyor bu "yıldızlar-tanrılar macerası"nı ve Babil toplumunun yaşamına etkisi.

Sevgiler

Ben orda ortaya kanitlar attigimi dusunuyorum.Rama nin yolculugu,atese atilma,seytan kral Ravana(nemrud)vs vs.Bunu ilk iddia eden ben de degilim.Yabanci forumlarda da var bunu iddia eden.

Garip olan Hz Muhammed in Hz Adem in Seylon adasina indrildigini soylemesi,Rama nin da yolculugunun sanirim bu adada baslamasi

Hz Muhammed bunu nerden biliyordu?

Buyrunuz cevaplayiniz.

Ben tekrar soyluyorum dreimali,

Eger bu sayi takintisi eski insanlarin dogal bir davranisiysa o zaman ya Hz Muhammed in 40 ı,ayetler ve hadisler bu sayi ile ilgili?.Alin bakin iste,o zaman Hz Muhammed in hikyesi de uydurma,size Islam in kokeni ile ilgili bir fikir iste sizin icin.

Ama bunun tersini dogrulayacak cok sayida kanit var.

tarihinde Deep tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben orda ortaya kanitlar attigimi dusunuyorum.Rama nin yolculugu,atese atilma,seytan kral Ravana(nemrud)vs vs.Bunu ilk iddia eden ben de degilim.Yabanci forumlarda da var bunu iddia eden.

Garip olan Hz Muhammed in Hz Adem in Seylon adasina indrildigini soylemesi,Rama nin da yolculugunun sanirim bu adada baslamasi

Buyrunuz cevaplayiniz.

Eger bu sayi takintisi eski insanlarin dogal bir davranisiysa o zaman ya Hz Muhammed in 40 ı,ayetler ve hadisler bu sayi ile ilgili?.Alin bakin iste,o zaman Hz Muhammed in hikyesi de uydurma,size Islam in kokeni ile ilgili bir fikir iste sizin icin.

Muhammed nerede Adem'in Seylon adasına indirildiğini söylemiş? Bir şey iddia ediyorsun, bari ortaya bir kanıt koy. O da yok, sadece sallama var.

Sitelerde Paylaş

Buyrunuz cevaplayiniz.

Sevgili Deep.

Daha İslam alemi Munhammed hakkında tek bir tane dahi tarihsel belge getiremişken, senin; Muhammed şunu söyledi, Muhammed bunu bildi gibi söylemlerinin ciddiye alınacak değeri var mı?

SAbırla bir şeyler anlatmaya çalıştım. Kusura bak veya bakma ama... Zamanın hangi yönde aktığını bilmeyen, sebep-sonuç ilişkisini anlamayan ve anlamamakta direnen birisiyle daha fazla sohbet edilmez. Muhabbetimiz burada bitmiştir.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Buyrunuz cevaplayiniz.

Deep,bırak şu hintlileri..İslam'ı yaratanların hintlilere filan ihtiyacı yok..Mezopotamyada mitin allahı var.. :)

Geçen bir Davud konusu açıldı..Buyur;

http://www.ateistforum.org/index.php/topic/59875-davud/?p=1232541

Ben şimdi Davud,Muhammed'in ta kendisi diyebilir miyim?

Diyemem ama Davud ile Muhammed arasında müthiş benzerlikler var..

Muhammed bunu nereden biliyordu demişsin..Muhammed'in bir şey bildiği,bir şey yazdığı filan yok..Kuran'ı Muhammed yazmadı,biliyorsun değil mi?

Sayı konusuna takılma..Bu sayı konusu yahudilerle alakalı..

Sitelerde Paylaş

Sevgili Deep.

Daha İslam alemi Munhammed hakkında tek bir tane dahi tarihsel belge getiremişken, senin; Muhammed şunu söyledi, Muhammed bunu bildi gibi söylemlerinin ciddiye alınacak değeri var mı?

SAbırla bir şeyler anlatmaya çalıştım. Kusura bak veya bakma ama... Zamanın hangi yönde aktığını

bilmeyen, sebep-sonuç ilişkisini anlamayan ve anlamamakta direnen birisiyle daha fazla sohbet edilmez. Muhabbetimiz burada bitmiştir.

Sevgiler

Peki dreimali,

Ama gitmeden once izin verirseniz bir sey paylasayim bir dusunceye kaynaklik edecek,okuyunuz:

Twelve peoples representing all the tribes of the Jews assembled at the city of Edessa. When they saw that the Persian troops had departed leaving the city in peace, they closed the gates and fortified themselves. They refused entry to troops of the Roman lordship. Thus Heraclius, emperor of the Byzantines, gave the order to besiege it. When the Jews realized that they could not militarily resist him, they promised to make peace. Opening the city gates, they went before him, and Heraclius ordered that they should go and stay in their own place. So they departed, taking the road through the desert to Tachkastan Arabia to the sons of Ishmael. The Jews called the Arabs to their aid and familiarized them with the relationship they had through the books of the Old Testament. Although the Arabs were convinced of their close relationship, they were unable to get a consensus from their multitude, for they were divided from each other by religion. In that period a certain one of them, a man of the sons of Ishmael named Muhammad, became prominent. A sermon about the Way of Truth, supposedly at Gods command, was revealed to them, and Muhammad taught them to recognize the God of Abraham, especially since he was informed and knowledgeable about Mosaic history. Because the command had come from on High, he ordered them all to assemble together and to unite in faith. Abandoning the reverence of vain things, they turned toward the living God, who had [cite]appeared to their fatherAbraham. Muhammad legislated that they were not to eat carrion, not to drink wine, not to speak ?falsehoods, and not to commit adultery. He said: God promised that country to Abraham and to his son after him, for eternity. And what had been promised was fulfilled during that time when God loved Israel. Now, however, you are the sons of Abraham, and God shall fulfill the promise made to Abraham and his son on you. Only love the God of Abraham, and go and take the country which God gave to your father Abraham. No one can successfully resist you in war, since God is with you."

Sebeos a ait bu metin Hz Muhammed hakkinda neyden bahsediyor biliyor musunuz:

Hz Muhammed in Araplara Ibrahim in tanrisini kabul etmelerini,Ibrahim e vadedilen topraklari almalarini ve bu yolda kimsenin kendilerine direnemeyecegini ogrettiginden bahsediyor.

Bu Islam tarihi ve Kuran ile de uyumlu.Muslumanlarin neden fetih hareketlerine giristigini acikliyor.Kuran Tevrat a benzer bir kitap da ayrica.Hz Muhammed Hz Musa gibi bir peygamber de.Peygamberlik yaslari,dag ve hicret motifi ve ogretiler bile ayni.

Yani Islam da da mi Arz i Mevud anlayisi oluyor?Evet oluyor.Soy birligi vurgulaniyor cunku.

Benden bu kadar,Islam ile ilgili fikrimi belirtmek istedim.

Ayrica Islami literaturun Mogol isgali sirasinda yok edilmedigi ne malumdur?Bazi rivayetler Dicle ya da Firat in murekkep aktigini soyler bu isgal sirasinda.Bence 8.yy a gelip de bu 200 yillik arada literatur olusturmamak imkansiza yakindir.

tarihinde Deep tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Deep,bırak şu hintlileri..İslam'ı yaratanların hintlilere filan ihtiyacı yok..Mezopotamyada mitin allahı var.. :)

Geçen bir Davud konusu açıldı..Buyur;

http://www.ateistforum.org/index.php/topic/59875-davud/?p=1232541

Ben şimdi Davud,Muhammed'in ta kendisi diyebilir miyim?

Diyemem ama Davud ile Muhammed arasında müthiş benzerlikler var..

Muhammed bunu nereden biliyordu demişsin..Muhammed'in bir şey bildiği,bir şey yazdığı filan yok..Kuran'ı Muhammed yazmadı,biliyorsun değil mi?

Sayı konusuna takılma..Bu sayı konusu yahudilerle alakalı..

Nolan Tevrat ve Kuran aslinda karsilastirmali olarak incelenmeli,Hz Muhammed ve Hz Musa da.

Sitelerde Paylaş

Peki dreimali,

Ama gitmeden once izin verirseniz bir sey paylasayim bir dusunceye kaynaklik edecek,okuyunuz:

...

Sebeos a ait bu metin Hz Muhammed hakkinda neyden bahsediyor biliyor musunuz:

Hz Muhammed in Araplara Ibrahim in tanrisini kabul etmelerini,Ibrahim e vadedilen topraklari almalarini ve bu yolda kimsenin kendilerine direnemeyecegini ogrettiginden bahsediyor.

...

http://www.ateistforum.org/index.php/topic/16345-yslam-egemenlidhi-altyndaki-hristiyan-literaturunde-yeni-bir-dinin-izleri/

İleti no 16

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

2008 den beri bu tartışılıyor forumda.Hacı denilen şahıs bi iddia ortaya atmış yaşamadılar diye.diğer ateistlerde aynı benim gibi cevabını vermiş.çürğtmüş iddiayı.hala iddia edenler var hayret

Çürüyen birşey varsa o da senin gibilerin inançları..

Onlar başından çürük zaten.

Sitelerde Paylaş

Nolan Tevrat ve Kuran aslinda karsilastirmali olarak incelenmeli,Hz Muhammed ve Hz Musa da.

Yahudiliği tam anlamıyla öğrenmeden İslam'ı anlamamız mümkün değil gibi gözüküyor..Ben Tanah'ı(tora-tevrat) hiç okumadım..Parça parça okudum ama bu yeterli değil..Okumayı düşünüyorum..Gerçi o kadar hikaye içinde insan kaybolur ama okumak lazım..

Bu aslında şuna benziyor..Osmanlı'nın son zamanlarını anlamadan,milli mücadele ve sonrasında yapılanlar anlaşılamaz..

Şunu da söyleyeyim sana..Davud'un yaşamış olma ihtimali,Muhammed'in yaşamış olma ihtimalinden kat kat fazladır..Bu iki karakter arasındaki müthiş benzerlik,sonradan yaratılan karakterin bir kopya olduğunu nerdeyse kesinlikle kanıtlar..

Hollywood 1964 senesinde bir film çekmiş..Bu filmin 2008'de yeniden çevrilmesi demek,1964 senesindeki filme vurgu yapmak,bu filmi hatırlatmak anlamına gelir..İslam tarihini okuduğumuz zaman,geçmişteki yahudi tarihine çok benzer olduğunu anlıyoruz..Bu bir yeniden çekilen film,başka da bir şey değil..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...